Mgr. J. Malone voorzitter bisschoppen conferentie VS CeicUeöoiW Verdwijnen zingeving even gevaarlijk als uiting discriminatie ACHTERGROND £cidóc2omant Bisschoppen VS bij gebedsdienst tegen invasie Grenada Hervormd moderamen wil vernietigde uitspraken Z.-Afrika herformuleren Verwarrend stemgedrag DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983pl Bisschop James W. Malo ne van Youngstown (Ohio) is gisteren te Was hington gekozen als voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppencon ferentie. Hij verkreeg enkele jaren geleden landelijke bekendheid bij zijn pogingen de slui ting van een staalfabriek in Youngstown te voor komen. „Ook als voorzit ter zal ik het evangelie in verband brengen met sociale en economische vraagstukken," zei hij na zijn benoeming. De 63-jarige zoon van een staalarbeider uit Youngstown (hij is bisschop van zijn geboortestad) werd met over weldigende meerderheid ge kozen. De bijna driehonderd bisschoppen kozen verder bisschop John L. May van Saint Louis (Missouri) tot on dervoorzitter. Malone volgt aartsbisschop John Roach van Minneapolis (Minnesota) op, die vooral richting heeft gegeven aan de maatschappe lijke betrokkenheid van de Amerikaanse bisschoppen conferentie. In zijn strijd om de staalfa briek in zijn bisdom open te houden, stelde bisschop Ma lone voor de fabriek door de werknemers over te laten ne men. De federale regering weigerde de arbeiders geld te lenen, waardoor het project mislukte. Wel is deze opzet later op andere plaatsen na gevolgd. De nieuwe voorzitter had ook een belangrijk aandeel in het opstellen van het herder lijk schrijven van de Ameri kaanse bisschoppenconferen tie, waarin het gebruik van kernwapens wordt afgewe zen. Bisschop Malone werd in 1973 de eerste rooms-katho- lieke voorzitter van de Raad van Kerken in de staat Ohio. Hij is nu een van de voor mannen van een oecumeni sche werkgroep in het Ame rikaanse Midden-Westen, die de gevolgen wil bestrijden van de staalcrisis in deze streek. Ook na de economi sche crisis zal daar naar zijn mening nog veel werkloos heid zijn, reden waarom hij pleit voor een uitgebreid her scholingsprogramma. Een tiental Amerikaanse bisschoppen heeft deel genomen aan een ge bedsdienst bij het Witte Huis tegen de Ameri kaanse invasie in Grena da en tegen het beleid van de Amerikaanse re gering inzake Midden-A- merika. De dienst, die werd gehouden aan het eind van de eerste dag van de vergadering van de Amerikaanse bis schoppenconferentie, was georganiseerd door drie kerkelijke organisa ties. De gebedsdienst werd geleid door hulpbisschop Thomas Gumbleton van Detroit en bisschop Michael Kenny van Juneau (Alaska). In een preek verklaarde bisschop Maurice Dingman van Des Moines (Iowa), dat de Ameri kaanse invasie in Grenada weinig of geen steun vindt in het internationale recht. Wij geloven, dat onze regering een koers volgt, die alleen maar leidt tot vergroting van het bloedvergieten en de Uitingen van vreemdelingenhaat en discriminatie zijn ge vaarlijk. maar zijn ze gevaarlijker dan de erosie (Pet afslijten) van de zingeving, die in apathie en onverschilligheid tot ui ting komt? Deze vraag stelde dr. L. Laeyendecker, hoogleraar in de theoretische sociologie in Leiden, gisteren in Utrecht tij dens een studiebijeenkomst van het Katholiek Studiecentrum voor Geestelijke Volksgezondheid. hl'ioonlrr Het moderamen (dagelijks bestuur) van de Nederlandse hervormde kerk wil op de synode van maart 1984 de vernietigde synodebesluiten inzake Zuid-Afrika en Nami bië opnieuw aan de orde stel len. Er is zorgvuldige voorbe reiding nodig om te komen tot herformulering van de gewraakte besluiten. Dit schrijft het moderamen in de Informatienota, waarin ziin nodebesluit van november 1982 „om te blijven streven naar contacten met bevrij dingsbewegingen, in het bij zonder het ANC (African Na tional Congress)", door de commissie voor bewaren en geschillen nietig verklaard. Het besluit kan volgens de commissie uitgelegd worden als „een erkenning, dat het gebruik van geweld legitiem is". Daarmee is de uitspraak keurd. Tegen een uitspraak van de geschillencommissie is geen beroep mogelijk. Het moderamen heeft reeds in september verklaard, dat de nietigverklaring geen we zenlijke aantasting betekent van het reeds jaren gevoerde beleid van de hervormde sy node met betrekking tot Zui- delijk-Afrika. De constate ring van de commissie, dat de nitsnraak als lppïtimatip van t 101 |li ONDANKS ontkenningen van minister Van den het haast niet anders of er heeft zich dinsdag een fj, voorgedaan tussen het ministerie van buitenland^ de ambassade van Nederland bij de Verenigde Nafcp York. Want het stemgedrag van Nederland die afr behandeling van een VN-resolutie, waarin de reciv frikaanse grondwetswijzigingen als onvoldoenu veroordeeld, valt nauwelijks anders te verklarenÏS In die resolutie werd de onlangs van kracht gewu we Zuidafrikaanse grondwet gebrandmerkt als no,"" cistisch en gebaseerd op apartheid. Aziatische 1/ krijgen weliswaar enkele burgerrechten, maai^ zwarte meerderheid van de Zuidafrikaanse bevo het nog steeds zonder stellen. Vóór die resolutie si landen, geen enkel land stemde tegen en zeven 1 hielden zich van stemming, waaronder Nederlant HET is zeer verrassend dat uitgerekend Nederlay maakte van de groep, die zich van stemming ontl als gevolg van de historische banden, die tussen en Zuid-Afrika bestaan, heeft ons land zich in int» organisaties altijd vóór politieke druk op het ap, wind in Zuid-Afrika verklaard. Het Was te veruv de minister van buitenlandse zaken zich met dit 1 de gramschap op de hals zou halen van de meerdf de Tweede Kamer, waaronder één van de twee fracties, het CDA. Uit uitlatingen van VVD-wo< Weisglas bleek overigens, dat ook die partij er nj van zou hebben opgekeken, als Nederland gewoig; resolutie had sestemd. Ook de VVD Man dp rereiv.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2