Vertrouwen Rijvers is niet beschaamd 1RANJE IS ER BUNA .outman scoort we^l Opluchting en vreugde ÏEN HOUDEN FLINK HUIS Munoz mikt op Malta T CcidócSouocwit DONDERDAG IV NOVEMBER 1983 PAGINA 13; SRDAM Kees Rijvers kon met opgeheven de catacomben van het Feyenoord-stadion op- Onder het motto „een winnende coach heeft gelijk", koesterde de vaak zo gekritiseerde iche leider zich gisteravond in de even onver- i als verdiende triomf van 2-1 op de Spanjaar- ie daarmee op papier zijn uitgeschakeld voor dronde om het Europese kampioenschap in •ijk. Het positieve Nederlandse doelsaldo be- nu zes en kan in de resterende ontmoeting op ember tegen Malta nog wat worden opgevij- jvers gaf gisteravond al aan, dat naar zijn mening drie ten verschil tegen de Maltezers niet voldoende zal Spanjaarden spelen immers na Nederland tegen Mal- llen dan exact weten, hoeveel er gescoord moet wbr- ,alsnog Frankrijk te bereiken. Boze tongen hebben in and al een hint gegeven in de richting van de affaire- let verdient in elk geval sterk aanbeveling om er te la een „schiettent" van te maken, zodat zelfs opzichtig van Malta tegen Spanje de weg voor Oranje naar jk niet weer volledig blokkeert. Nederlands elftal zich gisteravond in een rechtstreek- oeting in elk geval van de Spanjaarden heeft ontdaan, stemde het „ouderwets" meelevende legioen uiteraard bijzon der tevreden, maar liet onverlet dat het oranjeteam naast en kele positieve kanten ook wat negatieve punten liet zien. Om met de positieve te beginnen: voetbalminnend Nederland was getuige van de wederopstanding van Peter Houtman. De in de Nederlandse competitie zo tobbende topscorer van het vo rige seizoen, die zelfs zijn vaste plaats bij Feyenoord kwijt raakte na het wekenlang uitblijven van doelpunten, etaleerde niet alleen een deze competitie nog niet eerder vertoonde gre tigheid, maar scoorde zowaar de openingstreffer. Bovendien op een manier, die de toekijkende trainer Thijs Libregts van Feyenoord aangenaam zal hebben verrast. Dat Houtman door wat onbeholpen meeverdedigen de hoekschop veroorzaakt, waaruit Santillana dank zij een fout van Piet Schrijvers kon scoren, deed aan zijn totale prestatie geen enkele afbreuk. Houtman, die in de tweede helft een riante mogelijkheid liet liggen om Nederland al in de 36ste minuut in veilige haven te koppen, distantieerde zich volledig van de scepsis, die was ontstaan na zijn uitverkiezing en toonde zich het vertrouwen van Rijvers volledig waard. Feyenoord zal nog profijt kunnen hebben van de beslissing van de bondscoach, waardoor het zelfvertrouwen van Houtman niet onaanzienlijk zal zijn toe genomen. Grote hoogte Een tweede posit lend fair gespeelde wedstrijd, waarin de „erkende schoppers" Goicoechea en Camacho zich voorbeeldig gedroegen en wier reputatie slechts door Sanchez enigszins werd benaderd, was het spel van Willy van de Kerkhof. De PSV'er groeide vooral in de tweede helft naar grate hoogte. Als mandekker begon nen werd hij van corrector op middenveld en in de achter hoede een soevereine libero, die in de zinderende slotfase het hoofd koel hield en met lange afbraaktrappen voor opluch ting zorgde. Mits optimaal gemotiveerd en veel aan de bal zijnde, toont Willy van de Kerkhof zich een betere laatste verdediger dan Ruud Gullit. Deze Feyenoorder, die de door hem gescoorde beslissende treffer nog ver na afloop met een rondgang langs de tribunes vierde, maakte in de eerste helft een paar bloedstollende fou ten, waardoor de Spanjaarden al in de eerste minuut op voor sprong hadden kunnen komen. Na de pauze manifesteerde Gullit zich nadrukkelijker op het middenveld en zijn doel punt hield niet alleen Oranjes EK-kansen in tact, maar was eigenlijk het zoveelste bewijs dat hij als opkomende midden velder op z'n best is. -Langere termijn Voor net duel met Malta zal het niet zo'n probleem zijn wie er libero speelt in het Nederlands elftal, maar op de wat langere termijn moet Rijvers misschien naar een andere oplossing uit zien. Willy van de Kerkhof speelde ooit tegen West-Duitsland enige jaren geleden als „modernste libero van Europa" de sterren van de hemel. In zijn eigen clubteam kwam hij ver volgens aan zo'n rol nimmer meer toe. Voor Gullit geldt in feite hetzelfde. In een opkomende gedaante is hij op z'n best, in duels waarin de verdediging nadrukkelijk een dirigent no dig heeft om pressie te kanaliseren, acteert hij veel minder overtuigend. Vooralsnog is dit, omdat Frankrijk binnen handbereik lijkt, een luxe-probleem voor Kees Rijvers, die vergenoegd kon vaststellen dat het resultaat met de door hem gehandhaafde groep in elk geval positief was geweest. Individueel lag dat voor met name Broeken en Erwin Koeman anders. De eerste, voor het eerst in de basis bij gebrek aan beter, kwam er op een enkele uitzondering na niet aan te pas tegen de correct spelende Camacho en Erwin Koeman kon op het volle mid denveld zijn beste clubvorm niet benaderen. Minder anoniem acteerde Vanenburg, die een paar aardige persoonlijke acties ontplooide, maar ongeschikt is om als hangende spits te fun geren. Deze tekortkomingen, gecompenseerd door vooral na de pau ze gretig en gedisciplineerd spel van de overigen, braken Oranje dank zij de treffers van Houtman en Gullit niet op. Dat het Nederlands elftal in deze samenstelling nog kan groeien ^is denkbaar. Maar een bedankje voor Spanje, dat zich qua sportief gedrag een beetje in de Sinterklaas-sfeer presen teerde, kon er wel af. Want mede daardoor bleef Rijvers' ploeg ongehavend en behoefden er geen noodgrepen te wor den toegepast. Want op de bank zaten, zoals bekend, geen pinchhitters. FRANK WERKMAN IDAM Luis Ar- kon zijn verbitte- t camoufleren en I bal wild richting Dicht bij hem te Peter Boeve, lang in het strafschopgebied eenzaam zijn ge- al had hij dan net rme kans om het definitief te be- m zeep geholpen, ïeggenoten trok- ettelijke ererond- k uitzinnig van hun shirt uit. niet om zp hun nder San te bie- ar om ze te offre- enkele van die toeschouwers teer mochten er om veiligheidsre- fiiet in de Kuip men - een aardige 'ing voor later te 1. Na een hoe dan storisch" voetbal- er spannende dan jel leverde Oranje eker één van acht lp tijdens het volgend perken eindtoernooi Europees kampioen- i Frankrijk. Door ït 2-1 te verslaan be- iranje bezorgde, na Ierland zijn eerste ps in een kwalifica- ids elf jaar te hebben pt, gisteren de ploeg Icoach Miguel Munoz te nederlaag sinds de 1982 werd benoemd, tvees gisteren in Rot- rouwens niet voor loper van groep 7 te iorde ook in de Kuip, |n de zeven overige Ier Munoz eveneens an. Spanje deed dat drie minuten voor Santillana met be- een mistastende Piet i voor 1-1 kon zor- psychologisch erg on- moment derhalve, pleit voor Nederland i de tweede helft be- karakter te bezitten, slag te kunnen op-' a afloop: „De stem ming in de rust was ondanks alles behoorlijk goed. Piet zei, dat hij was uitgegleden en daardoor onder de bal door liep. Er was geen paniek. Er is .van lieverlee een ploegje ont staan, dat aan het groeien is en dat ook van lieverlee steeds beter gaat voetballen". Schitterend Oranje had in de 26ste minuut op schitterende wijze de lei ding genomen, toen Ronald' Koeman op rechts uitbrak en Willy van de Kerkhof zijn voorzet met een handig „over stapje" liet lopen voor Peter Houtman. De spits haalde, even bevrijd van zijn bewaker Antonio Goicoechea. verwoes tend uit. Het was één van de spaarzame kansen van het Ne derlands elftal in een eerste helft, waarin Oranje moeite had de tegenstander onder druk te zetten. Ook al doordat Ruud Gullit in die fase te ner veus bleek en wellicht mede daarom niet regelmatig naar de middenlinie durfde op te schuiven. Rijvers: „Gullit speelde toen ook te dicht bij Willy van de Kerkhof, maar ik kan me wel voorstellen dat. hij juist nu voorzichtig was. Na Ierland werd vooral veel van hém verwacht". In het tweede be drijf toonde Ruud Gullit, ui teraard ook door de stand ge dwongen, meer initiatief. En uitgerekend de Feyenoorder, die ook in'Dublin Oranje al de Ruud Gullit haalt na een passje van Gerald Vanen burg uit en via het been van een Spaanse verdedi ger verdwijnt de bal in het doel. Uit onze krant van maandag 7 november na de wedstrijd Sparta - Feyenoord, waarin Peter Hout man uit een strafschop doelpuntte. goede weg had gewezen, tilde het Nederlands elftal over de drempel. In de 63e minuut, in een periode dat de gastheren op een dood spoor leken te zijn beland, haalde Gullit via het been van Antonio Maceda zo hard uit, dat een verbouwe reerde Arconada de bal pas zag toen hij hem uit het net ging halen: 2-1. Tweede keer Nederland kwam daarmee voor de tweede keer in de po- sitie, die het nodig had, maar moest tot het laatste fluitsig naal van de Franse arbiter Mi chel Vautrot, die het publiek ook nog eens ruim drie minu ten blessuretijd in spanning hield, wachten, alvorens het zich tenslotte opgelucht in een feestroes kon storten. Rijvers: „We zijn gewoon een* paar flinke stappen vooruit gegaan. Dit kan alleen maar positief werken op deze groep, vooral de jonge spelers zullen ook bij hun eigen club door dit resul taat misschien beter gaan voetballen". Rijvers verloor de realiteit evenwel niet uit het oog. „Want er komt natuurlijk nog wel een wedstrijd", aldus de man die bij de in Zeist veel ge hoorde roep om een sterke man een nieuwe troef in han den heeft. „Voorlopig hebben we nog alles te verliezen. Ha len we Frankrijk inderdaad, dan kunnen we alleen nog maar winnen". Rijvers hoopt voor de confron tatie tegen Malta, zaterdag 17 december op een tijdig herstel van Marco van Basten. „Is hij er niet bij, dan zullen we de zaak op een andere manier moeten benaderen. Maar opk met deze ploeg moeten we een behoorlijk aantal doelpunten kunnen scoren. Als je die eer- Recette van een miljoen ROTTERDAM iDe wedstrijd Nederland - Spanje heeft de KNVB een lief sommetje opge leverd. In Rotterdam werd gis teren een toprecette van ruim één miljoen gulden bereikt. Daarbij komen nog de inkom sten van de reclameborden. Spaanse firma's, met name handelend in wijn, hadden voor één avond een rij recla meborden dicht op het veld la ten aanbrengen. Volgens KNVB-voorlichter Wim Jesse bracht dit nog eens twee en een halve ton in het laatje. ste twee maar eenmaal ge maakt hebt". Rest de hardheid, die Neder land van Spanje zo vreesde. „Ten onrechte", zei Munoz eerder deze week en hij zou die woorden gisteravond te recht herhalen. Nederland kreeg dertig vrije trappen te gen, Spanje, dat individueel beter speelde, slechts zeven tien. Ook in dat opzicht bleek dus de groei van Oranje, dat ondanks zijn gebrek aan erva ring bij plaatsing voor het EK, paradoxaal genoeg, zelfs een rol van betekenis kan spelen, omdat het deelnemersveld in Frankrijk met uitzondering van het organiserende land geen uitgesproken favorieten telt. En dat is veel meer dan ruim een maand geleden nog voor mogelijk mocht worden gehouden. WILLEM PFEIFFER Scoreverloop: 26. Houtman 1-0, 42. Santillana 1-1, 63. Gullit 2-1. Scheids rechter: Vautrot (Fra). Toeschouwers: 57.000. Gele kaarten: Rincon (Spa) en Van de Kerkhof (Ned). Nederland: Schrijvers; Gullit; Wijn stekers, Ophof, Boeve; R. Koeman, Van de Kerkhof, E. Koeman; Broe ken, Houtman, Vanenburg. Spanje: Arconada; Sanchez, Maceda, Goicoechea, Camacho, Guerri (Rin con), Gallego, Senor, Gordillo; Caras- co (Marcos), Santillana. ROTTERDAM Zijn eerste nederlaag als bondscoach deed Miguel Munoz niet verbleken. De in het voetbal vergrijsde Spanjaard was ontevreden over het cruciale EK-kwalifi- catieduel van gisteren. „Ne derland noch Spanje speelde goed. Ik had een harde wed strijd verwacht, dat is het niet geworden". Munoz was verrast door het spel van Nederland in de tweede helft. „Nederland had, gesteund door het publiek, een opmerkelijke veerkracht. De individuele kwaliteit van Gul lit gaf echter de doorslag". Munoz achtte Nederland niet veel beter dan Spanje. „Na het tweede Nederlandse doel punt", aldus de 61-jarige oe- fenmeester, „kwam Spanje tijd te kort om nog terug te slaan". Munoz toonde zich bijzonder tevreden dat het treffen geen „veldslag" was geworden. De Spaanse bondscoach mikt nu op het duel met Malta. Zonder een spier te vertrekken zei Munoz met een „verrassing" rekening te houden. irijvers, vóór aanvang geannonceerd als ,,De leeuw van de eeuw", heeft c list en Santillana (rechts) kopt de gelijkmaker In. N Met een doelpuntfestijn Ierland afscheid genomen van De Ieren versloegen in Dublin het 8-0. Bij de rust was het ver- ,'ie treffers. akteristiek is: Ierland - Malta 8-0 joelpuntenmakers: Lawrenson (2), (2), Stapleton (strafschop), O'Cal- Sheedy en Daly. De stand in groep 7 is: 1. Nederland 7 5 1 1 11 17- 6 2. Spanje 7 5 1 1 11 12- 7 3. Ierland 8 4 1 3 9 20-10 4. IJsland 8 1 1 6 3 3-13 5. Malta 6 1 0 5 2 4-20 Resterende programma: 17 december: Nederland - Malta 21 december: Spanje - Malta Nederland in de tegen Malta Kuip ROTTERDAM De offi- cials van de KNVB en bondscoach Kees Rijvers hebben de wens te kennen gegeven de wedstrijd Ne derland - Malta ook in het Feyenoord-stadion te wil len afwerken. Het duel in de Kuip is dan op zaterdag 17 december. Vier dagen later treedt Malta in Span je aan voor de laatste wed strijd in groep 7. Met een speciaal schermpje werd gecontroleerd of de kaartjes echt noemenswaardige vertraging bij de entrees op. ROTTERDAM Natuurlijk was de stemming na afloop van Nederland-Spanje er een vol vreugde. En opluchting. Het vertrouwen in de goede afloop was er vooraf wel geweest, maar zeker nadat Spanje vlak voor de rust de zo begeerde voor sprong van Oranje doeltreffend aantastte, bleven de 57.000 op de tribunes en niet in de laatste plaats de spelers lang in een angstige spanning. Hoewel de spanning ruimschoots aanwezig was kon het publiek grote perioden van de wedstrijd de minder gerou tineerde Nederlandse ploeg door de probleem-fases heen schreeuwen. Dat was dan ook het aspect dat de overwin naars graag wilden onderstrepen. Erwin Koeman speelde in een wisselwerking met Gerard Vanenburg. Hij roemde als eerste het publiek en tevens het Nederlands elftal: „Het was een moeilijke wedstrijd voor ons, zeker in het begin. Het ging er om de rust te bewaren en dat lukte na wat aanvankelijke problemen. De Spanjaarden zijn veel gerou- tineerder dan wij, maar wij hebben nu toch weer bewezen wat we als .jonkies" kunnen". Aanvoerder Ben Wijnstekers speelde onopvallend dit keer, maar hij was uitermate in zijn nopjes. Wijnstekers is een vaste keus van Kees Rijvers, hij speelde dertien van de achttien interlands die de kleine Brabander als coach heeft begeleid. Wijnstekers: „Het was formidabel dat het publiek zo tekeer ging, zo achter ons stond. In de rust hebben we afgesproken dat Gullit op zou schuiven, evenals Erwin Koeman en dat Van de Kerkhof achterin zou spelen. Van de Kerkhof heeft natuurlijk heel goed gevoetbald. We zijn nu natuurlijk in een roes doordat we Spanje hebben ge klopt, maar we moeten ons goed concentreren op' Malta. Voorlopig zullen de Spanjaarden heel wat goals moeten maken om ons voorbij te komen". Onzekerheden Over de onzekerheden af en toe in de defensie zei Wijnste kers: „Ze beoordeelden de bal verkeerd. Hij moest direct gepakt worden, vóór de stuit. Vooral Ruud Gullit raakte daar wat van in paniek. Daar was even wat organisatie voor nodig. Maar écht uitgespeelde kansen hebben ze toch niet gehad. Ik ben een trotse aanvoerder, omdat we vanaf de wedstrijd op IJsland (1-1) vanuit verloren positie terug zijn gekomen, met het geluk en de steun van het publiek zoals vanavond op een manier die ik zelden heb meege maakt. Maar de hele ploeg zal er trots op zijn". Willy van de Kerkhof, de man die Nederland langs Spanje loodste. De na een slechte periode geheel teruggekeerde Van de Kerkhof liep zich weer het vuur uit de sloffen, was overal paraat en zelfs niet te beroerd om een fout van Va nenburg ten koste van een gele kaart uit te poetsen. Van de Kerkhof was zichtbaar gelukkig: „De ouderen. Piet, Ben en ik hebben de jongeren er op gewezen rustig te blij ven. De meesten liggen al weer uit de Europa Cup en het is voor hen zeer belangrijk in Frankrijk aanwezig te zijn. De Spanjaarden waren goed, we moesten ook wel jagen om ze klem te zetten. Dat aanwijzingen geven komt, doordat ik wel een beetje van de oudere garde ben. Op de goede mo menten hou je de ploeg kalm met de routine die je hebt". Van de Kerkhof voelt zich weer op en top bij Oranje be trokken: „Ik vind dat deze groep bii elkaar moet blijven. Ik geloof dat met dit elftal, als je na het EK enige ouderen vervangt door wat jongeren, wéér een WK kunt halen. Al leen is er nog niets beslist. We moeten Malta niet onder schatten en flink scoren". Glunderend Zijn knappe optreden had Van de Kerkhof zichtbaar goed gedaan. Glunderend zei hij: „Jullie noemen me nu een uit blinker, maar ik zou liever een zeventje willen zijn en nog lang bij de groep blijven". Over zijn teruggekeerde vorm: „Het zelfvertrouwen heeft Jan Reker me bij PSV terugge geven. Hij zei tegen me: dat is jouw rol en als je daar goed speelt, speel je ook in het Nederlands elftal. Vandaar uit ben ik verder gaan werken. Dit is zalig, als je nu na zo'n wedstrijd toch de mensen ziet, dan blijf je toch nog tien minuten op het veld staan. Je bent een dagje ouder en je wilt dat nog wel eens meemaken. Mét Rijvers, ik ken die man zo lang als ik voetbal. Ik vind het Voor hem geweldig, dat hij hjet toch nog bijna heeft klaar gespeeld om Frank rijk af te dwingen". HENK MULDER Slechts 22 valse entreekaartjes ROTTERDAM De politie heeft bij de ingangen van het Feyenoordstadion in Rotter dam 22 mensen aangehouden, die in het bezit waren van val se entreekaartjes. De KNVB had tevoren geschat dat er vijf a tienduizend valse kaarten in omloop waren. Bij alle ingan gen werd met behulp van ul tra-violette straling extra con trole uitgevoerd. Als het kaar tje grijs bleef was het echt. lichtte het wit op, dan had men met een vals entreebewijs te doen. Voorts werden vijf, venters verbaliseerd, die woe kerprijzen vroegen voor de kaartjes. Een 19-jarige militair uit Wieringen werd aangehou- waren. Het leverde nauwelijks ^en omdat hij op diefstal van een kaartje werd betrapt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13