koortsachtig eraad in Genève lussen hebben jendant kruisraket CHMIDT'S PIJNLIJKE AFSr.HF.TH VAN SPD Italiaans parlement stemt in met komst van kruisraketten EG veroordeelt Turks- Cypriotische Republiek PALESTIJNSE REBELLEN VEROVEREN BADAWI ÏStl ie eii Sovjet-Unie wil geen enkele Amerikaanse raket in Europa 1983 P'ENL AND CckbcSowuvnt DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 PAGINA1 1 irzichtigheid Ty-yzaakt brand C'jdertehuis :cht aanki endus iet scl n voor :1(Vb! 0VEN Een 16-jarig gehandicapt kind lekkeren onvoorzichtigheid veroorzaakt, die •ond in Grosshen- bij Dresden in de onder} 19 kinderen in een denkt Por geesteliJk gehan- I brene het leven kostte en ermingzes bewoners ver- e delejen opliepen. Het ?t lezerpe persbureau ADN, het bejisteren meldde, ver- Volgerjt op welke wijze het met ^voorzichtig was ge- rmensd in het. Nieuw onderzoek naar dood van Franse minister VILLADRAUT In Villadraut (Zuid- west-Frankrijk) is gisteren het stoffelijk overschot opgegraven van de voormalige Franse minister van arbeid Robert Bou- lin. Dit gebeurde op verzoek van de fa milie die van mening is dat Boulin, die vier jaar geleden dood werd gevonden in een ondiepe vijver in een bos bij Parijs, is vermoord. De dood van Boulin volgde op door hem tegengesproken be richten dat hij betrokken was bij een du bieuze transactie aan de Rivièra. Volgens de officiële lezing heeft Boulin zelf moord gepleegd. Het stoffelijk overschot van de ex-minister is voor de nieuwe lijkschouwing naar Bordeaux gebracht. Thatcher werkt onderkin weg LONDEN Een heel drukke en inspannende baan waarbij je veel zit en vergadert knaagt aan je gezondheid. En dan moet je daar iets aan doen. Tot die conclusie lijkt de Britse premier Thatcher te zijn gekomen. Volgens Britse kranten heeft zij zichzelf vier maanden geleden op dieet gezet. Sindsdien zou zij een dubbele kin en zeker zes kilo aan gewicht hebben verloren. Het was de Britse pers al opgevallen dat de eerste minister er sinds een aantal weken slanker en jonger uitziet. Vol gens de jongste berichtén heeft zij het stevige Brit se ontbijt eraan gegeven en eet alleen nog maar lichte maaltijden, overwegend salades of vlees en groente. Ze drinkt slechts vruchtensappen en magere melk en beperkt de calorierijke schotels tot het officiële diner waaraan ze af en toe moet aanzitten. De om geving van Thatcher laat zich over een en ander niet uit. Wij zouden haar zoiets persoonlijks zelfs durven vragenaldus een medewerker. Amerikaanse troepen voor Kerstmis weg van Grenada WASHINGTON De 4.000 man sterke Amerikaanse le germacht op Grenada zal het eiland voor Kerstmis hebben verlaten, zo maakte het Witte Huis gisteren bekend. De 23e december is de uiterste datum die het Congres heeft vastge steld voor de aanwezigheid van Amerikaanse militairen op Grenada. „Maar de strijdkrachten zullen Grenada voor die tijd hebben verlaten. Wij voorzien geen verdere gevechten", aldus Witte-Huiswoordvoerder Lar ry Speakes. TRIPOLI De door Syrië ge steunde Palestijnse rebellen hebben gistermiddag het vluchtelingenkamp Badawi bij Tripoli op de Arafat-getrou- wen veroverd. Hiermee heeft de PLO-voorzitter zijn laatste Palestijnse steunpunt in Liba non verloren. Na felle man tot man gevech ten in het Badawi-kamp trok ken de Arafat-getrouwen zich terug in de Noordlibanese ha venstad Tripoli. Arafat ver scheen gistermiddag bij zijn hoofdkwartier in Tripoli. Hij legde geen verklaring af en vertrok even later met onbe kende bestemming in gezel schap van zijn naaste mede werker Aboe Jihad. Volgens de Libanese Radio werd het rebellenleger aangevoerd door Ahmed Jibril. Hij is leider van ■een palestijnse splintergroepe ring, die grotendeels door Li bië wordt gefinancierd. Behalve in het noorden van Libanon was het gisteren ook in Beiroet weer onrustig. Be schietingen tussen de druzi- -ie en sii'itische milities enerzijds en het Libanese leger en rechtse christenen ander zijds dreigen het wankele be stand, dat van kracht is in en rond Beiroet, te ondermijnen. De Syrische minister van bui tenlandse zaken, Khaddam, heeft gisteren gezegd dat het bestand rond Beiroet gehand haafd dient te worden. Hij zei dit na een gesprek van vier uur met de Libanese president Gemayel. Volgens Khaddam zijn er een aantal afspraken gemaakt om het bestand te consolideren. 5se imen) rest h TallirE Uit Genève :1e enken intensief ge- ïndeneraad over de Eu- ad, jen achter de te sPn gemeld. Naar- gensSe onderhandelin de ger Europese mid- vissefe"a^standrake^en hter |VS en SU naar een groeien beraden VS- en Sovjet-onderhan delaars zich volgens offi ciële bronnen in Genève tussen de twee officiële zittingen van het INF-o- verleg per week door nu bijna dagelijks in het ge heim. Dit gebeurt soms in de Ame rikaanse of de Sovjetmissie, maar af en toe ook in parti culiere verblijven of zelfs restaurants, zo werd gezegd. Op zo'n bijeenkomst over handigde de Amerikaanse onderhandelaar Paul Nitze maandag aan zijn Russische collega Joeli Kwitsinsky het nieuwe voorstel voor een be perking tot 420 kernkoppen aan beide zijden in de hele wereld, dat gisteren formeel werd ingediend. De officiële zittingen vinden namelijk steeds op dinsdag en donder dag plaats bij toerbeurt in de VS- en de Sovjetmissie. Of Nitze en Kvitsinsky gisteren deelnamen aan het beraad van een gezamenlijke werk groep tussen de officiële zit tingen door konden de bron nen niet zeggen. iootbas ïlangs' vindt„ he vra egelm, ;erekei de Fr, tte wi tgerui idars Ie nal i er e jjevonj >m ze» een SiJDEN De Sovjet- De Russische raket zou I )Vje|"Ae heeft haar eigen, eesteirschiJnliJk door sPio' e verkregen, - u sche onderzeeboot die gewo- bruik maken van turbofan ne torpedobuizen heeft. De en micro-electrische techno- eerste versie van de nieuwe logie. die de Sovjet-Unie voor SSN-X-21 die kan worden versie een deel clandestien uit het geplaatst is een vanaf zee te de Amerikaanse Westen heeft gekregen. Ja- lanceren versie die begin sraket ontwikkeld nes Defence Review heeft 1984 operationeel is. Een te ntroduceert haar be- ^et over een ..dramatische land te lanceren versie wordt l vnlopnH inar aldnc ontwikkeling" omdat de kort daarna verwacht en een 1 - - - SSN-X-21 ^.zodanig verschilt luchtversie, waarschijnlijk gezaghebbende Lon- »e Jane's Defence Re- van vorige Russische kruisra- voor bommenwerpers van ketten dat het een aanvals- het type dat in het Westen De Russische wapen te land is en bedoeld 'Blackjack' heet, op een later L^^raket, de SSN-X-21, om te worden gebruikt tegen tijdstip in de jaren tachtig, doelen op vaste grond in volgens Jane's. „De plaats van tegen vijandelijke SSN-X-21 maakt elke Sow- oorlogsschepen. Het nieuwe jetrussische onderzeeboot tot torzaakt grote be dheid onder de men- si3hin V>SI het blad. (in Washington die de Russische vvapen, dat kern- een potentieel" t7an7portmid- iingen nemen, al- koppen kan transporteren del van strategische wapens", van 200 kiloton, kan worden aldus afgevuurd door elke Russi- blad. het gezaghebbende il we t gel' ën) 5 se) lit di tergi et di ni( onze correspondent Gerard Kessels) Over de hele rw®el houdt hij lezingen an lrdt hij door staats- n v<jn ontvangen. Zijn voor» heeft nog altijd ge rings) Alleen binnen zijn ttiëlepartij, de SPD, lijkt heffi!ndskanselier Hel- rotinrChmidt uitgepraat. hij I zaterdag iri Keulen •n m» het SPD-congres ie kernwapens zijn en£ iak houdt, weet oor11?* dat medestanders ïsvesen van de vierhon- gedelegeerden 4 aan met een lantaarn- Vrouwen verklaren mannen de oorlog KOPENHAGEN Een Deense organisatie, Vrou wen voor Vrede genaamd, heeft opgeroepen tot een zwangerschapsstaking uit protest tegen de komst van de kruisraketten. De orga nisatie vindt dat vrouwen moeten weigeren nog lan ger kinderen ter wereld te brengen zolang de man nen doorgaan met de kern wapen wedloop. Voor het Italiaanse parlementsgebouw werd gisteren gedemonstreerd tegen de kruisraketten. Op het moment dat deze foto werd genomen was het nog rustig, later zouden er enkele rake klappen vallen. Roemenië adviseert vernietiging Russische kernraketten WENEN Roemenië heeft gisteren voor het eerst de Sov jet-Unie met name genoemd in een advies aan de supermo- gendheden alle raketten uit Europa te verwijderen. In een rede riep president Ceaucescu de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op af te zien van het plaatsen van nieuwe ra ketten en reeds opgestelde ra ketten weer te vernietigen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Italiaanse parlement heeft zich gis teren met royale meerder heid akkoord verklaard met de komst en de plaat sing met de eerste van de 112 kruisraketten, die de NAVO aan dit land heeft toegewezen. Voor de kruisraketten waren de vijf regeringspartijen (christen-democraten, socialis ten, sociaal-democraten, repu blikeinen, liberalen) en de ne- o-fascisten, de meest pro-Wes terse groepering in het Ita liaanse parlement. Tegen was de communistische oppositie. Het Italiaanse parlement had zich in december 1979 al uitge sproken voor de komst van de kruisraketten. Het debat van de laatste dagen was dus ei genlijk een doublure. Maar de communisten (de tweede partij in het land) wilden een nieuw debat omdat de zaak van de kruisraketten inmiddels tot een nationale kwestie is uitge groeid. Het debat in de Kamer van Afgevaardigden was er overi gens een voor „intimi", zoals enkele commentatoren het uit drukten. Van de 630 Kamerle den namen slechts tweehon derd leden (van de oppositie) de moeite voortdurend aanwe zig te zijn. De regeringspartij en kwamen alleen bij de stem ming opdraven en lieten het debat over aan hun woord voerders. De lege zaal in het parlementsgebouw vormde een schril contrast met de situ atie daarbuiten. Tijdens het driedaagse debat hadden zich op het plein voor het parle ment grote groepen betogers verzameld. In het handge meen met de „ordetroepen" werden flinke klappen uitge deeld, ook aan het adres van enkele demonstrerende Ka merleden die zich tevergeefs op hun parlementaire on schendbaarheid beriepen. In Straatsburg heeft het Euro pees parlement zich uitgespro ken voor het NAVO-dubbel- besluit. Resoluties waarin de NAVO werd opgeroepen de plaatsing van de raketten uit te stellen, werden van tafel ge veegd. Woorvoerder Zamjatin benadrukt standpunt Kremlin (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Sovjet- Unie is niet geïnteresseerd in een beperking van het aantal nieuwe Amerikaanse atoomra ketten in West-Europa. Vol gens de Russen maakt het in wezen geen verschil of er in ons land 16 of 48 kruisraketten worden gestationeerd. „Ons enige doel is altijd geweest dat die raketten er in het geheel niet komen", aldus Lenonid Zamjatin, lid van de Opperste Sovjet (parlement Sovjet-Unie) en de belangrijkste woord voerder van het Kremlin, gis teren tijdens een persgesprek in Den Haag. Volgens Zamjatin worden de onderhandelingen in Genève zinloos, zodra ergens de eerste Amerikaanse raketten daad werkelijk worden opgesteld. Alleen uitstel van plaatsing zou de besprekingen nog kun nen redden. Het arriveren van kruisraketten in Groot-Brit- tannië begin deze week, is op zich voor de Sovjet-Unie geen reden nu al uit Genève weg te lopen, zo viel uit Zamjatins woorden af te leiden. Wel ziet de Sovjet-Unie dit als een be wijs van de eenzijdige uitleg, die de Verenigde Staten geeft aan het NAVO-dubbelbesluit. Volgens Zamjatin is de rege- ring-Reagan alleen geïnteres seerd in het plaatsen van de nieuwe raketten en niet in de onderhandelingen daarover. Zamjatin is leider van een Sovjet-delegatie, die deze week een bezoek brengt aan de Tweede Kamer. Gistermid dag spnek deze delegatie met de vaste commissies in de Tweede Kamer voor Defensie en Buitenlandse Zaken. delE: :ho- [een houden aan. De zaterdag massaal stel len tegen de plaatsing Amerikaanse kernwapens in West-Europa en in de Bondsrepubliek. Aan de basis heeft zich een ware aardverschuiving voorgedaan. De ene na de andere partij-af deling heeft zich de afgelopen maanden tegen de nieuwe ra ketten gekeerd. Vaak una niem. Zag het er een jaar gele"- den nog naar uit dat de raket ten voor een moordende strijd in de partij zouden zorgen, nu is duidelijk dat precies het te gendeel gebeurd is. Voor de SPD, bevrijd van de regerings verantwoordelijkheid, hebben de pershings en kruisraketten gewerkt als een louterend bad. Overspoeld door een beweging die onder het gewone partij volk aan de basis begon, heeft de SPD een zelden vertoonde eenheid gevonden. Voor een groot deel van de partij geldt wat Willy Brandt dezer dagen zei. De partijvoor zitter gaf openlijk toe dat hij zich in 1979 met heel veel moeite achter het NAVO-dub- belbesluit geschaard had, om dat hij Schmidt moeilijk kon laten vallen. „Eigenlijk was ik altijd al tegen dat duivels tuig", aldus Brandt. DEKSEL Niettemin heeft de SPD tot de afgelopen maanden gepro beerd de deksel op de doos te houden. Vanuit het hoofd kwartier in Bonn gingen oeka zes de deur uit, waarin er nog eens aan werd herinnerd dat de partij zich pas na afloop van de laatste onderhande lingsronde in Genève, tijdens het congres in Keulen, vast zou leggen. Maar de basis lapte de afspraken aan zijn laars. De partijtop kon op den duur niet veel anders dan zich met de stroom mee laten drijven. Dat de SPD compleet „om" is be wees Willy Brandt. Met zijn toespraak tijdens de grote de monstratie van 22 oktober in Bonn bezegelde hij het ver bond tussen de vredesbewe ging en de SPD. De toespraak was ook het definitieve af scheid van de partij van de ideeën van Schmidt. De afgelopen maanden heeft de oud-kanselier de pers ge meden als de pest. iedereen wilde hem aan de tand voelen over de toespraak die hij in Keulen tot de kameraden zal richten. Schmidt houdt zijn kruid nog even droog, al liet hij vorige week in Singapore weten dat de NAVO de nieu we raketten toch moet plaat sen. KWAAD Schmidt heeft zich verschrik kelijk kwaad gemaakt over de toespraak van Brandt tijdens de Bonner vredesdemonstra tie. Van zijn verachting voor de partijvoorzitter heeft hij geen geheim gemaakt. Even schijnt hij overwogen te heb ben een keiharde toespraak te houden in Keulen om vervol gens met vliegend vaandel te- nonder te gaan. Schmidt heeft echter begrepen dat hij daar mee niet slechts de SPD, maar vooral zichzelf schaadt. Het partijvolk en Schmidt, zo is te verwachten, zullen probe ren een zware aanvaring te vermijden. Iedereen beseft dat Keulen het laatste grote optre den van de oud-kanselier is en dat hij daarna politiek eigen lijk dood is. De partij is dan ook bereid Schmidt een zeer eervolle aftocht te bereiden. Voor de man aan wie de partij toch verschrikkelijk veel te danken heeft zullen in Keulen alle lopers worden uitgelegd. Schmidt lijkt te beseffen dat hij alle sympathie verspeelt als hij al te scherp uithaalt. De SPD zou het immers niet kun nen verkroppen als haar oud- -kanselier zich ontpopt tot de beste advocaat van de rege- ring-Kohl-Genscher-Strauss. Kanselier Kohl laat toch al geen gelegenheid voorbij gaan om te betogen dat hij niets an ders doet dan het potje koken dat Schmidt op het vuur heeft gezet. RAKETTENKLOOF Aangenomen wordt dat Schmidt een gematigde toe spraak zal houden, maar dat hij de diepgaande meningsver schillen niet toe zal dekken. Het NAVO-dubbelbesluit zal hij verdedigen. De man, die tijdens een beroemd geworden toespraak in 1977 in Londen het bondgenootschap voor het eerst attent maakte op de ra- kettenkloof tussen NAVO en Sovjet-Unie, blijft dus conse quent. Niettemin kunnen de Ameri kanen een flinke schrobbering verwachten. Schmidt vindt dat zij zich niet bovenmatig hebben ingespannen om in Genève tot een resultaat te ko men. Ook Kohl zal een tik krijgen omdat die naar zijn mening veel te weinig gedaan heeft om de grootmachten te porren voor een compromis. De speelruimte tussen Oost en West die hij, Schmidt, met veel moeite had veroverd, heeft Kohl weer verspeeld. Maar zijn eigen partijgenoten zal hij voorhouden dat ze in 1979 achter het NAVO-dub belbesluit gingen staan, maar nu terugschrikken voor het tweede deel van dat besluit. Het zal kortom een toespraak worden zoals hij er al meer heeft gehouden. „Helmut Schmidt tegen de rest van de wereld", zoals een weekblad schreef. UITHANGBORD Na zaterdag is Schmidt niet meer dan een uithangbord voor de SPD. Terwijl opinie peilingen in den lande nog steevast uitwijzen dat de West duitsers hem voor verreweg hun beste politicus houden is het onthutsend om te zien hoe snel zijn invloed binnen de partij afkalft. Daar is hij ook zelf schuldig aan. Hoewel hij in de Bondsdag zit, is het ge wone parlementswerk te min voor de wereldeconoom uit Hamburg. Hij is constant op pad. Schmidt, die vond dat hij in Bonn altijd onderbetaald werd, is bezig met een grandioze in haalmanoeuvre. Bij het bureau Walker in New York kan hij als spreker gehuurd worden voor 20.000 dollar per optre den. Hij spreekt voor mana gers in Cleveland en Boston, maar in Bonn laat hij zich niet zieh. Dat heeft kwaad bloed gezet, ook en iuist bij die par lementariërs die hem vroeger door dik en dun steunden. •KE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN flrt dit vmt hun jt imj ttn uur X urtrtn. /ooruil,SUihr. ih hoor urnj dit $roep BRUSSEL/ANKARA De tien landen van de Eu ropese Gemeenschap heb ben gisteren het uitroepen van een eigen republiek door Turks-Cypriotische leider Denktash scherp veroordeeld. In de EG- verklaring wordt de stap van Turks-Cyrpus om schreven als „een gevaar lijke situatie in de regio". Vanochtend is de Veilig heidsraad bijeengekomen om zich te beraden over de Turks-Cvpriotische on afhankelijkheidsverkla ring. Ook de NAVO heeft gisteren zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de crisisi- tuatie, die ontstaan is op Turks-Cyprus. Maar de NAVO heeft laten weten er niets voor te voelen om be trokken te raken bij een eventueel gewapend conflict. De onafhankelijheidsverkla- ring van Turks-Cuprus heeft de Turkse regering onaange naam verrast. Toch heeft Ankara de Turkse Republiek van Noord-Cyrpus enkele uren na het uitroepen van de onafhankelijkheid al erkend. Diplomaten in Ankara me nen dat Turkije vijandige in ternationale reacties te wachten staan, waardoor de druk op de reeds gecompli ceerde betrekkingen met het buitenland zal toenemen. Bo vendien is de Turkse rege ring niet gelukkig met de on afhankelijkheid van Noord- Cyprus, omdat dit voor bij voorbeeld de Turkse Koer den een voorbeeld zou kun nen vormen. Toch zal Anka ra er niet onderuit kunnen de jonge Turks-Cypriotische staat te steunen Een aardbeving met een kracht van 6,4 op de schaal van Richter heeft gisteren op Hawaii aanzienlijke schade aangericht.ln deze supermarkt werden talrijke levens middelen letterlijk uit de rekken geschud. Volgens de politie hebben zich geen persoonlijke ongelukken

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11