Us man van het CDA zeg ik u: dit is een goeie dag" eneer wat zeurt u toch! We kunnen niet zo gigantisch veel bezuinigen SCHITTERENDE OORKNOPPEN VOOR'N PRUS OM OOR NAAR TE HEBBEN. fËNLAND Postorderbedrijven verliezen geding Vertraging bij kinderpostzegels Geen tijdelijke opslag huisvuil ichop Ernst tegen tingen op uitkeringen EeidóaQowuvnt WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 PAGINA 9 ende week ere acties NS IDAM De Ver- id FNV en de Fede- Ipoorweg Vakvereni- •bben aangekondigd ende week de acties worden verscherpt, verleg met Rietkerk ig niets oplevert. De willen oproepen tot ^^■B-aan-acties, als de ^^Vtie werkwilligen in- ajecten waar een es- ^^|king aan de gang is. ^^Wdenken de bonden Ivoord gevonden te ^^^>p de volgens hen opstelling van de tie. Politie maandag weer in geweer ROTTERDAM De twee poli tiebonden NPB en ACP willen vanaf maandag verder gaan met actievoeren maar dan op een „zachte" manier, om niet in con flict te komen met de rechterlijke uitspraak over de toelaatbaarheid van acties van politiepersoneel. Dit is gisteren besloten op lande lijke kadervergaderingen van de bonden. De acties zullen bestaan uit onder meer het dragen van protestbut tons, het werken volgens het boekje en een voorzichtig optre den bij ambtenarenacties. Don derdag demonstreren alvast circa 5000 politie-agenten in Den Haag. Grafische industrie: toestand desastreus AMSTERDAM De grafische industrie heeft in de afgelopen weken door de ac ties bij de PTT tussen de 25 en 50 mil joen gulden schade geleden. Dat heeft het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) gisteren be kend gemaakt. De organisatie noemt de toestand „desastreus". Omdat orders per post uitblijven en tijd schriften niet worden gedrukt omdat ze niet verzonden kunnen worden verliest de grafische bedrijfstak per dag minstens vijf tot tien miljoen gulden aan omzet, zo heeft de KVGO berekend. De KVGO vreest voor de werkgelegeheid in de gra fische bedrijven. Sommige bedrijven zijn al overgegaan tot het aanvragen van werktijdverkorting. DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, heeft gisteren de vordering van de Nederlandse Postorder bond tegen de AbvaKabo om het stakings parool te vervangen door een oproep weer aan het werk te gaan, afgewezen. Volgens Wijnholt hadden de postorderbe drijven zich vorige week donderdag moeten aansluiten bij de uitgevers van tijdschriften in het kort geding tegen de PTT en Abva Kabo. Toen lieten de postorderbedrijven zich echter van de lijst schrappen. Nu is het te laat voor een kort geding, zo oordeelde de president. Volgens Wijnholt dienen de gedu peerden van de poststaking hun bezwaren op één dag naar voren te brengen. AMSTERDAM Honderdduizenden schoolkinderen en hun onderwijzers wachten vergeefs op de kinderpostze gels die ze al in oktober hadden besteld. De actie „kinderpostzegels" had van daag moeten beginnen, maar door de PTT-staking liggen de paketten met ze gels nog in Amsterdam. Dit meldde het Nederlands Comité voor kinderpostze gels gisteren in een verklaring. Het co mité hoopt dat het publiek toch de be stelde postzegels (zij het met vertra ging) zal afnemen. Volgens het comité zijn juist nu de opbrengsten van de ze gelverkoop hard nodig voor jeugdwel- zijns- en gezondheidszorg. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil dat gemeen ten die in de problemen komen door acties bii de reiniging diensten hun huisvuil en bedrijfsafval tijdelijk opslaan, maar de gemeente Den Haag. die is getroffen door een blokkade van de vuilverbrandingsinrichting, voelt niets voor zo'n oplossing. Eén en ander blijkt uit een briefwisse ling tussen provincie en Den Haag. Omdat de actie bij de Haagse vuilverbranding volgende week beëindigd wordt, wil de gemeente geen dure tijdelijke maatregelen treffen. Het is de provincie overigens niet ge lukt een vergunning te krijgen voor het storten van niet verwerkbaar bedrijfsafval in België. Dit heeft de Zuidhol landse milieugedeputeerde J. Hekkelman gisteren gezegd. lUUD LUBBERS OP PAD VOOR Z3JN PARTU E Wat de baro- 5 voor weerkundi- de opiniepeiling litici. Hij is niet ge- ihjetrouwbaar, maar bank genomen >n er maar beter g mee houden, hpt CDA staan de :METln derhalve al eni- WE°mber- weke- onderzoeken van gd D de Hond, die alle partijen als klant Jivijzen op verlies christen-democra- ^e grafiek geeft zo'n 38, 39 kamer- in, maar zakt soms 1; 35, wat zo'n tien is dan het huidige je situatie nu al maan- Ttduurt, heeft de CDA- jnaatregelen besloten, irvoor zijn weer de 'lingen gebruikt. Deze tamelijk ook uit dat flbbers ongemeen po- L Hij overtreft zelfs Iganger Van Agt, met iten het CDA. Als nu i of andere manier de l-j deze populariteit zou to meedelen, zou het leed geleden zijn, redeneerde de partijtop. Maar hoe? Het antwoord lag voor de hand: Lubbers moet zich niet alleen als premier maar ook als eer ste man van het CDA presen teren. Deze gedachtengang resulteer de in het plan tussentijds cam pagne te gaan voeren. Er wer den vijf manifestaties gepland, kris kras verspreid over het land, waar Ruud Lubbers in zijn nieuwe gedaante aan het volk getoond zou worden. Voor die tijd moest er nog wel één hindernisje genomen wor den. De christen-democrati sche traditie wil dat de fractie voorzitter tevens de politiek leider is van de partij. Dat moest dus veranderen. Bert de Vries had daar echter niet veel moeite mee, omdat hij zichzelf nog steeds niet als eerste der christen-democraten was gaan beschouwen. Moest hij omwil le van de goede zaak vijf keer in het land fungeren als weg bereider van „Onze Ruud", welaan geen bezwaar. Demonstrantren Gisteravond was het de eerste keer. De CDA-karavaan, met daarin ook de bewindslieden Deetman (onderwijs), De Rui ter (defensie), Brokx (volks huisvesting), Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) en een aantal kamerleden, was neer gestreken in West-Brabant. Plaats van handeling was het motel-restaurant De Wouwse Tol, eigendom van de familie Van der Valk en gelegen aan de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal. Al gerui me tijd voor het officiële aan- vangstijdstip van zeven uur hadden ruim zeshonderd men sen zich samengepakt in een zaaltje met vijfhonderd stoe len. Onder de aanwezigen wa ren enige tientallen demon stranten, uitgerust met leuzen tegen de korting van 3,5 pro cent en tegen de plaatsing van kruisraketten in ons land. „Woensdrecht wil geen dooie boel", meldde een meters lang spandoek. „Vrienden, welkom," bulderde CDA-voorzitter Piet Bukman iets over half acht door de mi crofoon. „Ik ben je vriend, niet!" klonk het prompt uit de actie-hoek van de zaal. En zo zou het de hele avond gaan. Tijdens elke adempauze van een spreker, werd er iets ge roepen of gebruld. Bert de Vries kon zich af en toe niet eens verstaanbaar maken door het gerumoer. Na een paar mi nuten leek de vlam in de pan zullen slaan, toen één der CD A-toehoorders de gal over liep. „U mag blij zijn, dat u Lubbers: ambtenarenorganisaties meer bij het vaststellen van het beleid betrekken. hier geduld wordt," schreeuw de hij in de richting van de de monstranten. Wat moest dat worden als zo dadelijk Lubbers himself het woord zou nemen? Merkwaar digerwijs werd dat een anti climax. De premier werd niet half zoveel onderbroken als de fractieleider. De verklaring was vermoedelijk dat De Vries zich had willen beperken tot een uitvoerige verklaring van trouw aan „dit kabinet, dat weet wat het wil en dat daar om de volledige steun geniet van de CDA-fractie". Lubbers kreeg zo de ruimte om alle eer in ontvangst te nemen voor Foto Milan Konvalinka het feit, dat het overleg tussen minister Rietkerk en de amb tenarenbonden eerder op de dag in elk geval niet was stuk gelopen. Daarmee haalde hij de AbvaKabo-mannen in de zaal vrijwel alle wind uit de zeilen. Hulde „Vanavond breng ik hulde worden aan de mensen, die vanmiddag om de tafel zaten, de voorzitters van de ambtena renorganisaties en de minister van Binnenlandse Zaken. Die hebben nou eens niet tegen el kaar gezegd: we zijn het vol strekt oneens. Nee, ze zeiden: laten we eens kijken waar we het wel over eens kunnen worden. Ik denk dat we dat grote winstpunt allereerst moeten vaststellen. Jazeker, het kabinet heeft vandaag iets ongewoons gedaan. Het heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de ambtenarenbonden dat zij met ons in volle verant- wooordelijkheid willen spre ken over de arbeidsvoorwaar den voor de komende jaren. Als de inkomensoffers voor '84 dan onvermijdelijk zijn, laten we dan bezien hoe wij dan echt kunnen gaan onderhan delen, zoals ook gebruikelijk is in het bedrijfsleven, over wat er moet gebeuren in '85 en '86. Dat is een uitspraak gericht op verantwoordelijkheid. En daarom zeg ik u vanavond niet alleen als minister-president, maar ook als man van het CDA: dit is een goeie dag!" De zaal barstte uit in spontaan applaus, vooral ook uit dank baarheid dat Lubbers die her riemakers had afgetroefd. Voor de spreker reden het nog mooier te maken. Hij ging over tot zelfbeschuldiging en beloofde vervolgens beter schap. „Als het kabinet iets verweten kan worden dit jaar, is het dat het de ambtenaren- organisaties meer bij het vast stellen van het beleid had moeten betrekken. En daar gaat nu precies het gesprek over voor 1985 en 1986". Maar voordat hieruit zou kun nen worden afgeleid, dat het kabinet dan toch maar was be zweken voor de druk van de bonden, voegde Lubbers er snel iets aan toe: „Laat er geen misverstand zijn. Als wij nu zo nadrukkelijk voor de eerste keer in de Nederlandse ge schiedenis bereid zijn over meerjarige afspraken te gaan onderhandelen, dan is dat niet uit vrees voor acties". Met na druk stelde Lubbers dat er aan de plannen voor 1984 de al gemene korting dus met drie procent niets meer te ver anderen is. „Het kabinet staat voluit voor die keuze! Vanuit het gegeven dat de samenle ving in Nederland niet kiest voor een beleid van pappen en nathouden, maar voor een be leid dat werkelijk tot herstel leidt". Uitsmijter Bravo!! "klonk het in de zaal, maar de echte uitsmijter moest nog komen. „Als man van het CDA" vroeg Lubbers aandacht voor de mensen, die wérkelijk knel zitten. „Dat hoor je niet aan hun stemgeluid, maar ze zijn er wel: de echte minima". De zaal was geheel tevreden. Een betere afstraffing voor die herrieschoppers had men zelf niet kunnen bedenken. Van hetzelfde laken een pak kregen vervolgens de anti kruisraket-demonstranten. „Wij laten Moskou niet uitma ken welk wapen wel toelaat baar is in West-Europa en welk niet". In die gemoedstoe stand leek Lubbers zelfs te gaan onthullen hoe de beslis sing van de Nederlandse rege ring volgend jaar zal uitvallen. „Het gehele CDA en onderge tekende in het bijzonder is dag in dag uit bezig te bekijken hoe het minder kan. Minder dan 572 (nieuwe raketten); het liefst nul. Als het dan toch tot plaatsing moet komen, is dat een droevige zaak. Ik zal dat zien als iets onvermijdelijks. Maar dat kun je niet voorko men door je gezicht af te wen den". Vrijwel aan het slot van zijn toespraak liet Lubbers blijken, waarom deze bijeenkomst werd gehouden. „Het CDA is kleiner aan het worden". Maar er volgde geen oproep zich daartegen teweer te stellen. Nee, Ruud Lubbers had een subtielere wijze bedacht om zijn partijgenoten een hart on der de riem te steken. „Maar we zijn nog groot genoeg om onze verantwoordelijkheid te kennen!". RIK IN T HOUT «J- 99 A AG „Tja, wat zal 'gen? Je hebt ook brand- ui die zestig duizend ^jsn in een jaar verdienen. jlOnoefen hun mond hou- £11 \iaar als het gaat om uit- fstrekkers die echt knijp ekriP te zitten, mogen er :i_ lij betreft nog wel méér jnbaden worden aange- Aldus verwoordde een Ie ondervraagden uit de en gehouden enquête filemma waarvoor hij geplaatst voelde bij de of de actie „schuimbad" 't Binnenhof nu wel of loor de beugel kon. enaren en uitkerings- ers over één kam sche lleek bij zeer velen op t te stuiten. Zoals gemeld \l pet. akkooord met de Jnarenkorting maar e 67 pet. zich tegenstan- an korting op de uitke- I. „Mensen aanpakken t hoofd toch al nauwe boven water kunnen ik beslist niet nodig", al- Imand anders, „al moet een betere controle op lik komen. En een der- De ambtenaren hebben bevoorrechte positie met wachtgeldregeling, maar uitkeringstrekkers zijn rteni een achtergestelde ve dr. veel stads- en streekgenoten de mogelijkheid om via de te lefoon uitvoerig hun hart te luchten nu men de „ingezon den brieven" zelf naar de krant moet brengen, met graagte aan. In de gesprekken en gesprekjes kwam ook re gelmatig de situatie ter sprake waarin de overheid, eventueel door het leger in te zetten, een einde aan bepaalde acties zou moeten maken. Wanneer het echt te gek wordt", aldus een gepensioneerde militair, „wanneer er mensenlevens in fevaar komen doordat de randweer massaal aan het demonstreren slaat, ja, dan moet dat natuurlijk. Maar ik kan me niet voorstellen dat men het zover zal laten ko men. Als het erop aankomt hervinden we heus onze Hol landse nuchterheid wel weer". Een meneer die overi gens wel tegen alle acties is: „Het leger moeten we inzet ten als we door een aardbe ving worden getroffen, eerder niet". Toch zijn er ook sponta ne adviezen als deze: „De re gering moet gewoon zeggen: over twee weken weer aan de slag of we laten jullie werk door militairen doenEen mevrouw daarentegen: „Dat zou ik schandalig vinden. Dan keert de bezettingstijd terug en die heb ik al eens meege maakt". Gevraagd naar hun oordeel over de korting op ambtena rensalarissen, aarzelen veel ondervraagden over een ant woord omdat ze er geen idee van zeggen te hebben „of een ambtenaar nu wel of niet meer verdient dan een werk nemer in het bedrijfsleven". Een paar citaten: „Als je dat niet weet, kan je toch geen eerlijk antwoord geven op zo'n vraag?". En: „Ik begrijp niet waarom de regering dat al niet jaren geleden heeft la ten uitzoeken". En: „Onbe grijpelijk dat een vergelijking van de arbeidsvoorwaarden zo lang moet duren". Een belasting-consulent daar entegen meldt: „Meneer, ik zie toch dagelijks met eigen ogen dat bij gelijke bruto-in- komens de ambtenaren beter af zijn. En dan zal ik het maar niet hebben over de rest van Gebarentaal Het kan natuurlijk toeval zijn, maar wellicht schuilt er toch een punt van overeenstemming in de gebarentaal die minister Rietkerk en de bonds-bollebozen Wim Kok en Jaap van de Scheur ten beste gaven. Alle drie onderhandelaars gesticuleerden gisteren na het overleg op het ministerie immers op precies dezelfde manier. Alleen Van de Scheur hield iets achter de hand: zijn duim. hun voordelen. Laat me niet lachen, wilt u?" Stelliger nog is deze reactie: „De ambtenaren hebben al dertig jaar lang verhogingen gehad. Zelf heb ik als gewone werknemer al 40 tot 50 pro cent ingeleverd. Eerlijk". De actie badschuimgisteren van de Amsterdamse brand weer heeft irritatie gewekt, maar is door anderen ook wel als geestig ervaren. „Leuke actie!", zegt een studente. „Onschuldig. Mag best van mij". Een café-houder: Kun nen we in dit land nog tegen een geintje of hoe zit het?". Een andere heer echter: „Het zijn onze centen die die kwa jongens daar hebben wegge spoten". Opmerkelijk zijn de reacties van mensen die zeggen zelf een laag inkomen te genieten, maar desondanks geen be zwaar hebben tegen inleve ren. Een gescheiden dame: „Ik heb zelf een piepklein in komen, maar ik zou nog best een paar procent kunnen mis sen. Ik zet gewoon de tering naar de nering. Als iedereen dat doet, is het probleem op gelost. Een heer van 82: „Ik lever ook in en ik maak daar geen probleem van. Maar het huisvuil dat niet wordt opge haald en de post die niet komt, dat vind ik vreselijk. Geef me een ijzeren staaf en ik sla erop los Een weduwe: „Ik heb zelf een uitkering, maar als er werk voor terugkomt, wil ik zelf best nog een stapje terug doen Op de vraag of men zelf hin der ondervindt van de acties, antwoordt 50 „nee" of niet noemenswaard". „Als je geen post krijgt, krijg je ook geen rekeningen", zegt een moeder van twee kinderen. Een kantoorbeambte: „Toen er geen tram reed, heb ik de benenwagen genomen. Dat noem ik geen hinder. Een te lefoniste: „Hinder? Wat is hinder? Kernraketten op Woensdrecht, dat is hinder! Maar een binnenstadsbewo ner vindt: „Bij mij achter op het plaatsje, krabben de kat ten de vuilniszakken open. Dat noem ik wel hinder, ja!". Iemand die kennelijk aan het water woont: „Ze zoeken het maar uit Ik lees nooit kran ten en ik kijk nooit naar het Journaal. Ze doen maar. Ik gooi het wel in de plomp". Een mevrouw die wel de krant leest: „Wat zeuren de mensen toch over die bezuini gingen. We kunnen in dit land nog zo gigantisch veel bezuinigen, voor we armoe gaan lijden. In India en in de Sahel, daér is armoe". Nu de positie van de uitkeringsgerechtigden &eer in het gedrang komt, de stem van deze mensen ^jks gehoord lijkt te worden, willen wij hun stem ver- i Dat schrijven bisschop H. Ernst en de pastores voor e en haanlozen van het bisdom Breda in een brief, lister-president Lubbers. Vele uitkeringsgerechtigden in in apathie en anderen zoeken hun laatste hoop in ities, aldus de briefschrijvers. Zij vragen daarom af te n de voorgenomen kortingen op de uitkeringen en verdere uitholling van dit stelsel van sociale zeker- STAATSLOTERIJ SPEELT DOOR DEN HAAG De Staatslote rij gaat gewoon door, hoewel de mensen die deze maand meespelen hun lotnummer vermoedelijk nog niet hebben ontvangen. Dit meldt de direc teur van de Staatsloterij van morgen in advertententies in de landelijke dagbladen. De toewijzing van de lotnummers heeft zoals altijd plaatsgevon den, de gewonnen prijzen wor den ook automatisch op de re keningen bijgeschreven. nee- hooi n/v# nou <J/c ■"V^L'SUWrHOffcN. 'N f*A%cp, imwiEinjswo. Dounane-actie spekt schatkist DEN HAAG Dankzij haar stiptheidsactie heeft de douane op tal van plaatsen al veel dingen aan het licht kunnen brengen die niet door de beugel kunnen. Volgens woordvoerder Borst van het actiecentrum van de stiptwerkende douanes zijn al heel wat overtre dingen geconstateerd en boetes uitgedeeld. De op brengst voor de schatkist moet volgens hem in de duizenden guldens lopen. „De intensievere controles blijken een zeer zinvolle zaak", zegt Borst. Hij heeft vastgesteld dat op grotere schaal geprobeerd wordt de wettelijke voorschriften te omzeilen dan de douane tot nog toe kon vaststellen. Doordat aangiften thans zorgvuldig tot stand ko men krijgt de overheid meer invoerrechten bin- ADVERTENTIE Glansaanbieding: Geel- of wit gouden oorknoppen met briljant: in twee maten: met 0.11 kar. (piqué wit) van 300.- voor 198,-, met 0.16 kar. (Riqué wit) van 695,- voor 450,- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij aankoop van een paar gouden oorknoppen doen wij dit gratis. Indusief de bolletjes. Bij Siebel gaat dit pijnloos en sterieL Briljant, goud, horloges. Nergens vindt u zo'n groot assortiment als bij SiebeL Nergens vindt u, elke maand opnieuw, zoveel interessante aanbiedingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. Rood-, wit- en geel goud. Drie ringen ineen. In vier breedtes: 129,-. 159.-, 198.- en 269,- In zilver 16,- Bij passende oorknoppen, hanger en armband resp. 139,-, 79.- en 498.- In zilver 19,-, 9,- en 59,- Charmante gouden oorknoppen met cultivé parels: nu 59,- Modieuze gouden ring met een cultivé oesterparel en 6 loepzuivere witte briljanten (020 kar.) 1195,- Sierlijke gouden schrijfletter met briljant van 125,- voor 99,- Blokletter 109.- Een letter- hanger in zilver 10,- Geel- of wit gouden entourage-ring met 7 zirkonia's 250,- Bijpassende oorknoppen 298,- en hanger 148,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. In elkaar gevlochten gouden oorknoppen met 4 diamanten van 375,- voor 298,- Elegante geel- of wit gouden hanger met 5 loepzuivere witte briljanten (014 kar) 775,- (exd. collier). Stijlvol gouden choker-collier met 10 briljanten (032 kar. wsi wit) 1995,- Inwit goud 2195.- Amsterdam. Kalverstraat 121-123; Den Haag. Lange Poten 9-11: Rotterdam, Stadhuisplein 24-26; Utrecht Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote Houtstraat 63*5. Lx Aanbiedingen geldig t/m 26 november 1983. Echter lolang de voorraad strekt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9