ioolrecht Sassenheim aar 105 gulden per huis ALLEGE EMERKT iRiEcïdóc Qowa/nt Voor el je Precies. Voorhout zonder problemen akkoord met begroting '84 Verzet tegen baatbelasting winkeliers Princestraat [EENTERAAD UNANIEM: Hazers- woudenaar parkeert in sloot MONTESSORI-ONDERWIJS VOLGEND JAAR VAN START Loonzakje in ere hersteld VOORHOUT De ambtenaren van de gemeente Voorhout hebben deze week hun loon in een loonzakje uitgereikt ge kregen. Burgemeester M.Th. van de Wouw heeft besloten de lonen deze keer niet via de giro over te laten maken vanwege de protestacties bij de PTT tegen de korting van 3,5 procent op de ambtenarensalarsissen. Daardoor is ook het giroverkeer lamgelegd. Om te voorkomen dat de Voorhoutse ambtenaren als gevolg van die acties in financiële moeilijkheden zouden kunnen komen, is tot de uitbetaling via het ouderwetse loon zakje besloten. VOORHOUT Zonder enige oppositie van bete kenis is de gemeenteraad van Voorhout gisteravond akkoord gegaan met de begroting voor 1984. Pun ten van kritiek, uitmon dend in moties en wijzi gingsvoorstellen, legde de raad in de marathon-zit ting niet op tafel. Het eni ge voorstel van de PPR- fractie, het sturen van een motie naar de Tweede Kamer om aandacht te vragen voor de stijgende woonlasten, werd verwor pen. Toch werd er volop gediscus sieerd voordat de begroting werd vastgesteld, zij het dat de meeste fracties het over de be treffende zaken roerend eens waren. Het ging daarbij voor namelijk over de voortgang en invulling van Oosthout, de restauratie van het Boerhaave- huis, het geluidscherm langs de spoorbaan in het plan Spoorlaan II en de gemeente lijke belastingen. Wat dat laatste betreft vroeg mevrouw A. Wijling (PPR) B en W de inwoners met een mi nimum-inkomen erop attent te maken dat zij ontheffing kun nen krijgen van gemeentelijke belastingen. Volgens burge meester M.Th. van de Wouw is dat echter niet mogelijk. In bepaalde gevallen kan de ge meente met inwoners die in fi nanciële problemen verkeren door de belastingaanslagen wel overleggen over oplossingen daarvoor. De fractie van Gemeentebe langen vroeg bij monde van J. Warmenhoven om herziening van het plan Oosthout. „Van de 98 gebouwde ongesubsi- dieeerde koopwoningen gaan er slechts 41 naar-Voorhouters of economisch gebondenen. Als contingenten voor gesubsi dieerde bouw uitblijven, moet het plan worden heroverwo gen, omdat anders de doelstel ling: bouwen voor de eigen woningnood en die van de „donorgemeenten", niet wordt nagekomen. VVD-fractievoor- zitter mr. W. Meijer stelde in dat kader de vraag aan de orde of er niet gekeken kan worden naar andere goedkope bouwmogelijkheden zoals de houtskeletbouw. Ook het CDA sprak zijn verontrusting uit over het feit dat het aantal Voorhoutse woningzoekenden nauwelijks daalt, ondanks de bouw in Oosthout. Wethouder dr. D. IJdo stelde daartegenover dat er gebouwd wordt voor woningzoekenden en dat men ook blij moet zijn dat door Oosthout werkloze bouwvakkers aan de slag wor den geholpen. Wethouder drs. B. Joon voegde daaraan toe dat met name door de bebou wing van Spoorlaan II de meeste urgente woningzoeken den uit Voorhout zijn gehol pen. Alle ingeschrevenen van voor 1981 zijn inmiddels aan een woning geholpen. Burge meester Van de Wouw merkte ook nog op dat door herover weging van het plan Oosthout het bouwtenmpo wordt ver traagd, waardoor de kosten van het bouwen (door rente verlies) hoger worden en dus de woonlasten ook zullen stij gen. Jongerenvereniging Kontakt verkeert in de problemen. Zo bleek gisteravond duidelijk uit de reactie van wethouder Joon op vragen van verschillende fracties. In de begroting is voor deze vereniging een startsubsidie uitgetrokken, maar gebleken is dat veel le den zijn „weggezogen" door De Buurman, een café dat on der meer eens in de twee we- GELD VOOR NAGELBRUG EN FIETSPAD IN VOORHOUT VOORHOUT Naar alle waarschijnlijkheid kan de gemeen te Voorhout volgend jaar beginnen met de werkzaamheden op de Nagelbrug en de aanleg van een fiets verbinding naar de Tweede Elsgeesterweg. Wethouder drs. B. Joon maakte gisteravond bekend dat gedeputeerde T. Jansen subsidies hiervoor heeft toegezegd. Alleen moeten Provinciale Staten beide voorstellen nog goedkeuren voordat er geld op tafel komt. Voor wat betreft de Nagelbrug gaat het om de verbetering van de invoegstrook vanuit de richting Noordwijk naar Voor hout. Deze is tekort en zorgt vooral in de spitsuren en in de zomerperiode voor lange files op de Leidse Vaart. Omdat het een gemeentelijke weg met een regionale functie is, kan de provincie het werk voor 75 procent subsidiëren. De fietsverbinding vanaf de Churchillweg via de Roosevelt- laan en de polder naar halverwege de Leidse Vaart moet het kruispunt Nagelbrug vooral ontlasten van de hordes fietsende scholieren. Gemeentewerken is nu bezig dit plan te vervol maken, zodat het in aanmerking kan komen voor provinciale subsidiëring. Plld-W Qowuwt WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 ken een optreden van een band binnen zijn muren heeft. Er is onlangs een ledenverga dering over deze problematiek geweest en het college wil de resultaten daarvan, afwachten voordat er verdere stappen worden ondernomen. Iets heel anders is het geluids scherm langs de spoorbaan in Spoorlaan II. De fracties van Gemeentebelangen en VVD willen over de aanleg meer duidelijkheid. Met name VVD- woordvoerder mr. W. Meijer wilde eerst duidelijkheid van de nieuwe bewoners of zij het scherm wel willen en ziin col lega van Gemeentebelangen Warmenhoven wil de effecten, de terugkaatsing van geluid richting de dorpskern ervan eerst weten. Tot slot sprak de gemeente raad zich unaniem uit voor de restauratie van het Boerhaave- huis, een van de weinige Voorhoutse monumenten Burgemeester Van de Wouw wees er op dat het krijgen van geld hiervoor een zaak van particulieren is, omdat het ge bouw eigendom is van de her vormde kerkvoogdij. De Stich ting Boerhaavehuis hoorde echter verheugd toe bij de toe zegging van de burgemeester dat de gemeente er alles aan zal doen om de stichting in het streven naar subsidies en do naties voor de restauratie be hulpzaam te zijn. •ps ti voor passagiers is Zoeterwoude 'OUDE De passagiers die gisteren lakten van de Zoeterwoudse buurtbus i goede dag. Vanwege het éénjarig be de bus werden alle passagiers verrast eket bloemen. Vanwege de eerste ver akte ook het voltallig college van bur en wethouders, burgemeester Houdijk mdanten mevrouw Granieuwski en de der Heijden, een rit met de buurtbus •pskern naar Benthuizen en terug. De [it" werd eveneens meegemaakt door Noordman, voorzitter van het plaatse- uscomité. Evenals de allereerste rit vo- ■d ook nu de bus bestuurd door O. Rijs- een van de 40 vrijwilligers die het mo- |n dat de buurtbus iedere dag kan rij- aardering voor hun werk ontvingen zij loemen en als extraatje een miniatuur- ANWB-infolijn voor jongeren LEIDEN/DEN HAAG De ANWB heeft er een derde infolijn bij: vanaf 15 november kunnen jongeren in Den Haag (070) het nummer 262131 bellen. Ze krijgen dan informatie over onder werpen als sport, muziek, beurzen, ten toonstellingen en dergelijke. Dit heeft de ANWB meegedeeld. De informatie bestrijkt de regio rond Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Gorkum en Gouda. Afhankelijk van de belangstelling komen er meer bandjes in andere regio's. De infolijn is bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar. Naast deze jongeren-infolijn heeft de ANWB nog de bandjes met verkeersin formatie uit zowel binnen- als buiten land. KAMERLID VAN DAM SPREEKT OVER CDA-DISSIDENTEN WASSENAAR Tijdens een openbare vergadering van de af deling CDA-Wassenaar heeft gis teravond het Tweede Kamerlid de heer G. van Dam in het Dorpscentrum vragen van zo'n veertig toehoorders beantwoord. De heer Van Dam is bijna twaalf jaar CDA-Kamerlid, gespeciali seerd in justitie en ontwikke lingssamenwerking. Hij kreeg vragen te verwerken over amb- tenarenacties en de CDA-dissi- denten Scholten en Dijkman. De ambtenarenacties werden door de heer Van Dam veroor deeld, onder meer omdat daar voor publiek bezit wordt ge bruikt. Over Scholten en Dijk man zei hij: „zeker vijf zittingen van de fractie zijn gewijd geweest aan de vraag: hoe gaan fractiege noten met elkaar om. Vorig jaar werden een aantal leefregels af gesproken. Dat hield in dat afwij kende meningen tenminste door gesproken zouden worden. Het heeft niet mogen helpen. Tot de verkiezingen vormen Scholten en Dijkman hun eigen groepe ring binnen het CDA". Het vra genuur van de heer Van Dam vormde een voorschot op het po litiek café dat het CDA in Wasse naar binnenkort begint. Dat zal worden gehouden in De Stoof in de Schoolstraat, achter het dorps centrum. [EIM Het komt de Sas- 6 huishoudens jaar niet op 125 105 gulden te leo. i in 1985 zal deze worden ver- iar 125 gulden, leeft de gemeen- steravond bij de lg van de begro- algemene stem- isloten. Vorige iij de eerste in- _jerd een voorstel door de fractie gressief Sassen- l ingediend. Ove- I :erd een ander deze fractie, Invoeren van in- kCi^ voor woning- m, niet aangeno- i voorstel om uit door^kschool te tre- ngestingehouden. De discussie rond het „minder verhogen" van het rioolrecht werd met vreugde aangehoord door de aanwezige vertegen woordigers van het comité „Rioolrecht Nee". Geheel on verwacht bleek de raad una niem in te stemmen met het voorstel van PS om die belas ting niet van 65 gulden naar 125 gulden te verhogen, zoals vorig jaar werd vastgesteld, maar naar 105 gulden. Na een spoedoverleg gistermorgen be sloot het college hiermee in te stemmen op voorwaarde dat volgend jaar het tarief wel tot het vastgestelde bedrag wordt opgetrokken. Uiteraard moet deze „tegen valler" op de begroting van naar schatting zo'n 90.000 gul den worden opgevangen. Een voorstel voor de wijze waarop dat moet gebeuren kwam van de CDA-fractie. Woordvoerder A.M. Mazee stelde dat niet alle voorgenomen investeringen in de gemeente ook daadwerke lijk vanaf 1 januari zullen worden uitgevoerd. Omdat dat geld niet direct wordt uitgege ven, krijgt de gemeente daar over rente bijgeschreven. Vol gens zijn schatting kan dat zo'n 100.000 gulden opleveren. Daarmee kan de „tegenvaller" worden opgevangen. Een an dere post die hiermee sluitend kan worden gemaakt is die van het sociaal-cultureel werk. De gemeenteraad besliste ver leden week dat op dit werk maar de helft van de voorge stelde 30.000 gulden mag wor den bezuinigd, omdat de Mu ziekschool Bloembollenstreek als één van de grootste subsi die-ontvangers, niet „mee deelt" in de bezuinigingen. Dit omdat het een gemeenschap pelijke regeling is en daarop kan de gemeente niet eenzijdig bezuinigen. De Muziekschool is veel raads leden ook nog steeds een doorn in het oog. Die kost de gemeente per leerling onge veer 800 gulden. De raad wil dat het bestuur van de school de uitgaven sterk gaat beper ken. Volgens wethouder me vrouw W. Maris, komt de di recteur binnenkort op eigen verzoek zijn beleid aan de raadsleden uitleggen. Op ver zoek van haar heeft daarom PS de motie over uittreding uit deze gemeenschappelijke regeling aangehouden. Uittre ding kost de gemeente name lijk rond de 400.000 gulden en zal pas na enkele jaren een echt bezuinigingseffect op de gemeentelijke begroting heb ben. Daarom zal in eerste in stantie de Muziekschool met klem worden verzocht haar begroting grondig door te lich ten. Wat betreft het inschrijfgeld voor woningzoekenden vond de fractie van PS geen gehoor bij de collega-raadsleden. Vol gens mevrouw C. Kuijsten is wonen een van de elementaire levensbehoeften en is het dus niet reëel daar geld voor de vragen. Volgens wethouder mevrouw Maris vormen die 25 gulden maar een fractie van de werkelijke kosten die voor woningzoekenden gemaakt worden en is het bedrag niet onoverkomelijk als daartegen over de garantie staat dat men na twee tot tweeënëenhalf jaar een woning krijgt. Tot slot hebben alle fracties verklaard dat er een oplossing moet worden gevonden voor de strijd tussen sportvereni ging en scholen over het me degebruik van de sportvelden. De kwestie komt neer op het feit dat de korfbalvereniging TOP heeft geweigerd het Rijn lands Lyceum nog langer van zijn kleedaccommodatie ge bruik te laten maken wegens „wangebruik". Wethouder me vrouw Maris zal in de zaak be middelen. Zij stelde nadrukke lijk dat het gebruik van de velden een gemeentelijke zaak is (TOP huurt die van de ge meente), maar dat zij in de kwestie van de kleedruimte zal bemiddelen. „Bovendien kan de school altijd gebruik maken van de sporthal, maar men kiest vaak voor buiten sport". JORP Het Leiderdorpse college van burge- »n wethouders gaf gistermorgen voltallig de üzet tot de fietscoderingsactie in Leiderdorp. ;ster Van der Have, gemeentesecretaris Wil le wethouders Bezemer, Meerburg en Gehner n tweewielers door de vrijwilligers van de Werkwijzer graveren. Ook adjudant Heij, A rimandant van de rijkspolitie gaf het goede vond, in verband met het slechte weer, plaats in i het gemeentehuis in plaats van buiten, zodat het «v gezellige drukte werd. Aansluitend werden in de i het gemeentehuis de fietsen van het gemeentelijk ponder handen genomen. ^Pjaerinesactie begint eigenlijk pas op maandag 21 no ten kunnen Leiderdorpers hun fietsen dagelijks ot vijf uur gratis laten graveren op de gemeente- Ie Simon Smitweg in Leiderdorp. Elke week komt e wijk aan de beurt. Er wordt begonnen met de stcodes, vanaf 2350 AA. De Stichting Werkwijzer altijd vrijwilligers gebruiken voor het graveren, et een voldoende vaste hand om met een boor de jn cijfertjes te kunnen „schrijven". Men kan zich tijdens de graveringswerkzaamheden op de ge- rf. ;o: de fiets van een der collegeleden wordt on- 5n genomen. Een 26-jarlge man uit Hazerswoude beleefde gisteravond omstreeks half negen enkele angstige ogenblikken toen hij in een bocht van de Leiderdorpse Achthovenerweg de macht over het stuur van zijn wagen kwijtraakte en in een sloot terechtkwam. De wagen raakte zwaar beschadigd. De bestuurder kon met een paar schrammetjes de auto verlaten. De uitgerukte brandweer en ambulance konden weer huiswaarts keren, dat de auto op het droge was getakeld. KATWIJK De suggestie in de begrotingskrant van de ge meente dat tegenover de her inrichting van de Princestraat wellicht een baatbelasting voor de winkeliers kan komen te staan, is niet door iedereen in dank afgenomen. Tijdens de ledenvergadering van het CDA, die gisteravond werd ge houden, werd wethouder J. Bergman voorgehouden dat het college goed moet weten wat het doet voordat het zo'n zeepbel blaast. Volgens de middenstander J. Minnee, die deze uitlating deed, zijn er in de gemeente verschillende van dergelijke projecten gereali seerd zonder dat het woord baatbelasting zelfs maar ter sprake is geweest. De herinrichting van de Prin cestraat staat voor volgend jaar in de begroting opgeno men. De bedoeling is dat deze winkelstraat meer bij het cen trum wordt betrokken door een wat gezelliger inrichting. Voor deze herinrichting is een bedrag van 425.000 gulden uit getrokken en het college heeft nu heel voorzichtig de sugges- .tie gedaan dat tegenover dit bedrag wellicht een baatbelas ting kan komen te staan. Dat wil zeggen dat de kosten van een face-lift van de Prince straat voor een deel ten laste komen van de daar gevestigde winkeliers. Wethouder Bergman vindt het voorstel van het college hele maal niet ongepast. „Als er tonnen gemeenschapsgeld be steed worden aan het opknap pen van een winkelstraat mag daar van de zijde van de win keliers, die hier toch van pro fiteren, best wat tegenover staan". De middenstander Minnee noemde het weinig zorgvuldig dat het college dit vliegertje heeft opgelaten in een begrotingskrantje zonder dat daar, met de raad of met de betrokkenen, discussie over is gevoerd. Het CDA-raadslid mevrouw E. L. Kortenoever-van Zijverden sprak, mede namens een grote groep vrouwen, haar veront rusting uit over de verkeers veiligheid van de huidige her inrichting van het noordelijk deel van de Voorstraat. Deze inrichting, zonder stoepen, wekt de indruk dat het hier gaat om een wandelgebied met als gevolgd dat de kinderen zich vrij bewegen zonder op het toch aanwezige verkeer te letten. Zij wees erop dat dit probleem in de oude situatie niet voorkwam. Deze moeilijkheden zijn in middels ook door de politie ge signaleerd en geprobeerd zal nu worden om de Voorstraat, die nu in principe nog een doorgaande weg is, het karak ter van een woonerf te geven. Dit is mogelijk omdat het bad- centrum toch ook een belang rijke woonfunctie heeft. Het autoverkeer mag in een woon erf slechts stapvoets rijden. OEGSTGEEST Volgend jaar start in Oegstgeest het eerste leerjaar van het openbaar Montessori Lager Onderwijs in de Floraschool aan de Lange Voort. Een jaar later start, in samen werking met de Montessorikleuterschool, het Montessori-basis- onderwijs. De klassikale Floraschool bouwt in de loop der jaren dus af. Gisteravond werd over de gang van zaken in Oegstgeest een, druk bezochte, voorlichtingsavond gehouden. De voorzitter van de Nederlandse Montessorivereniging, de heer M. Brederode, hield over dit type onderwijs een inleiding. Naast 300 Montessorikleuterscholen telt Nederland thans 125 montes sori lagere scholen. „De toekomstige integratie van een Montes sorikleuterschool met een openbare lagere school tot basismon- tessori-onderwijs is een experiment dat wij met veel belangstel ling volgen. Hetgeen in Oegstgeest gebeurt, is vrij uniek voor Nederland", aldus de heer Brederode. Jongetje (9) geschept VALKENBURG Een 9-jarig jongetje uit Valkenburg raakte gistermiddag zwaar gewond toen hij in zijn woonplaats door een auto werd geschept. Het jongetje stak omstreeks half zes plotse ling de Middenjoght over. Een 22-jarige automobilist uit Rijns- burg kon hem niet meer ontwijken. Door de klap liep het knaapje een scheur in zijn schedel op en werd de rechterkant van zijn lichaam gekneusd. Abraham voor Bakker Ben SASSENHEIM Bakker Ben Jansen, bekend als één der laatste broodbezorgers van Sassenheim, werd van morgen uiterst aangenaam verrast. Bakker Ben, die al 35 jaar ruim 200 klanten da gelijks in ijltempo van brood voorziet, is namelijk vandaag 50 jaar geworden. Ter gele genheid van dat feest schonk zijn vrouw Grada hem de ge bruikelijke Abraham, zij het dat die in een bijzonder vorm gegoten was. het was namelijk geen pop van taai maar een echte manshoge aangeklede pop met, uiter aard, een brood ónder zijn arm. De pop maakte Grada samen met buurmeisje Yvon ne van Tol. mini schroevedraaiers, d in maat van 0,8 tot 3,8 krijgt u toegestuurd als or de moeite van het I van de Leidse Courant als nieuwe /PlaatsI vordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal i schroevedraaierset naar: F ez eze bon in open envelop -geen postzegel Jh- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, J -gjjfci Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7