Opnieuw acties bnd stadhuis Computer-onderwijs op twee Leidse basisscholen Een „milde criticus van het Russische regiem" OEN GULDEN VOOR VROUWENSTUDIES Bromfietser breekt arm LEERLINGEN ENTHOUSIAST OVER INPUT- PROJECT Ouders op Herhaling viert tweede lustrum janifestatie over I lieu in De Waag Ordelijke ontruiming kraakpand CeidaeGoutant WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 matige financiering in aanmerking kunnen ko- MM JHet College van Bestuur van de 4^L*ersiteit van Leiden wil voor een pe- vier jaar, jaarlijks 250.000 gulden be- stellen voor vrouwenstudies aan de jociale wetenschappen. Het plan is om it onderwijs- en onderzoekactiviteiten leren. Voor de leiding van dit project uitengewoon hoogleraar worden aan- ie een 0,3 dagtaak krijgt, van de één miljoen gulden moet wor- in de<Jd door de facuheit der sociale weten- trpirv De betreffende subfaculteiten en de Vnoeten hierover de komende weken nam <£deren. ^ijkentrschillende disciplines zal er door ex- irtij, de stellen medewerksters, aan één on tren hihema gewerkt moeten gaan worden, het fbedoeling dat de vrouwenstudies, bin- «vehele reorganisatie van onderzoekfi- in gen, na die vier jaar voor een regel- i met t opa. De bekendmaking van dit plan ter versterking van de onderwijs- en onderzoekaktiviteiten op het gebied van vrouwenstudies valt samen met de opening van het vrouwenstudiefestival. Dit festival is georganiseerd ter herinnering aan de bezetting van het faculteitsbureau, precies een jaar geleden. Inzet was toen de handhaving van de plaatsen voor vrouwenstudies .binnen de fa culteit. Tijdens het festival dat vandaag, mor gen en overmorgen plaats vindt, zullen onder werpen besproken worden als roldoorbreking in het onderwijs, angst voor sexueel geweld, vrouwen op de arbeidsmarkt enz. Tevens is een fotoboek verschenen over de beeztting vorig jaar. Het festival wordt gehouden in het Acade miegebouw aan het Rapenburg 73 en 's avonds in het Psychologisch Instituut aan de Hooi gracht 15. lijk oo van c lar Ne< ïdgenc land sn get erhanj De ambtena- 'stadhuis en stads- is zullen opnieuw in het komen wanneer t veranden en de rege- gsron^en overeenstem- iropa Vreiken. Het is de I van Qg dat het stads- Engelas en het stadhuis worde voor het publiek d staaafgesloten, al dafelijke actie had vori- >ese bc maandag ook al »mberan 's ochtends vroeg als dedags viJf uur zulle" itoren niet voor het gelan<^eganjcejjjjc zjjn gen ing wordt gemaakt Doorteaangiften, het ,q7en van spoedpas- f: ?n huwelijksvoltrek- Defen^ het jaten aanteke- lerlanteen huwelijk. De zit- >p de |de beroepscommissie r voilé om half vijf zal ook EngeIoorgaan 's Avonds is het stadhuis ge woon open. Dan vergadert de raadscommissie ruimtelijke or dening en zijn de balies als ge bruikelijk toegankelijk. De actie van de ambtenaren valt samen met het bezoek van de FN V-karavaan rond twaalf uur aan Leiden. Op het plein voor het stadhuis zal van tien tot drie uur een manifestatie tegen de kortingen op de amb tenarensalarissen en de uitke ringen plaats vinden. In het gebouw van de sociale dienst (Steenschuur 21, ingang Langebrug) wordt van zeven uur tot half elf een protestbij eenkomst tegen het beleid van de regering gehouden. Door muziek omlijst zal een discus sie plaatshebben tussen ambte naren van de sociale dienst en uitkeringtrekkers. Thema's van deze discussie zullen zijn 'wat is het om heden ten dage van een uitkering te moeten rondkomen' en 'hoe staat een ambtenaar van de sociale dienst tegenover de waar neembare effecten van de kor tingen op de uitkeringen'. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk. De sociale dienst zal overigens de gehele dag open zijn. Het personeel heeft unaniem uitgesproken dat de cliënten niet door acties ge troffen mogen worden. Het college van B en W heeft neutraal gereageerd op de plannen voor acties van de ambtenaren. De PvdA-wet- houders zouden de vertegen woordigers van de bonden wel duidelijk gemaakt hebben dat de solidariteit die de fractie van de PvdA heeft uitgespro ken niet automatisch voor nun geldt. Volgens vertegenwoor digers van de ambtenarenbon den is de actiebereidheid nog steeds aanwezig op zowel stad huis als stadsbouwhuis. LEIDEN Een 22-jariger Sassenheimer heeft gister morgen zijn arm gebroken toen hij met zijn brommer op de Ommedijkseweg door de gladheid onderuit ging. Met een open armbreuk werd hij naar het AZL overgebracht. De Leidse politie noteerde gisteren elf ongelukken als gevolg van de gladheid. Meer geld voor jazz en pop DEN HAAG In de provincie Zuid-Holland komt in de toe komst meer geld beschikbaar voor jazz-, pop- en geïmproviseer de muziek. Ook de klassieke kamermuziek krijgt wat meer sub- sidide. Dit gaat ten koste van de kooruitvoeringen. Een en ander blijkt uit een nota die GS van Zuid-Holland gisteren hebben ge presenteerd. In de nota wordt besproken hoe de provincie moet reageren op de opheffing van het gewestelijk orkest. GS hebben onderzocht of het mogelijk is met de vrijgekomen subsidie een muziekinsti tuut op te richten. Vanuit dit instituut, een soort vergaarbak van musici, zou moeten worden geprobeerd de taken van het gewes telijk orkest zoveel mogelijk over te nemen. Voor zo'n muziekinstituut is echter onvoldoende geld, zo conclu deren de gedeputeerden. Zij stellen voor een muziekcentrum op te richten. Hierin kunnen „organisatie, planning, afstemming, kwaliteitsbewaking, budgetbewaking en administratie" worden samengebracht. Het centrum gaat volgens de provincie ruim een half miljoen gulden kosten. Blik in blad Nederland is gedompeld in de traditionele herfsttooi. Onder invloed van een stevig windje dat af en toe op steekt, schudden de bomen hun bladerdak af. Zo krijgen geparkeerde auto's soms in een nacht tijd een kleed van bladeren, zodat met een variant op een bekende re clamekreet er dikwijls veel 'blik in blad' langs de straat staat. tievoolN Leerlingen In diie Eerste Leidse =r, wavereniging en de mag ts Ariënsschool in ■esulta kunnen sinds r CD/ennis maken met heeftnputer. Door een »bers cef van de Nuts- ïg moan ken, waartoe idse v Leidse Spaarbank •vens rt, hebben zo'n 100 orbehn in Nederland loutedrie maanden de kking gekregen en dergelijk appa- iehalve de compu- ?rd een compleet Gramma, video-in- ;s en lesmateriaal /erd, waaraan Titulaer en Jan >e ZCW hun medewer- verleenden. De :nmi), leerkrachten van de scholen begeleiden het programma, dat de naam „Input-project" kreeg. „De leerlingen zijn laaiend enthousiast. Ze kunnen haast niet op hun beurt wachten", aldus leraar J. van Kampen van de Eerste Leidse School vereniging. „In eerste instan tie worden de kinderen weg wijs gemaakt in de zich snel ontwikkelende computerwe reld. We hebben wat algeme ne zaken over de computer klassikaal duidelijk gemaakt, bijvoorbeeld de werking van het toetsenbord, hardware en klas van de Eerste Leidse Schoolvereniging achter een software enz. Het werken met de computer gebeurt in dividueel, tijdens bepaalde lessen. Per dag kunnen onge veer vier kinderen met de computer werken. Het pro gramma dat ze afwerken is duidelijk en spreekt voor zichzelf. Ik krijg er nauwe lijks nog vragen over. Echt zelf iets programmeren zal niet lukken. Daarvoor heb ben we de computer te kort in ons bezit", aldus Van Kampen. De computer staat een beetje afgeschermd opgesteld in de klas, zodat de andere leerlin gen geen last hebben van het beeldscherm. Van Kampen vindt het een unieke kans dat de leerlingen door de ak- tie van de Leidse Spaarbank kennis kunnen maken met informatica. „De ontwikke ling van de computer in het onderwijs is niet meer tegen te houden. Bij het bedrijfsle ven is het reeds een geïnte greerde zaak. Je kan er naai mijn mening niet vroeg ge noeg mee beginnen", aldus Van Kampen, die in het wer ken met de computer veel mogelijkheden ziet. „Kinderen met specifieke problemen kunnen met de computer meer individueel geholpen worden. Iemand die niet zo goed kan rekenen kan bijvoorbeeld samen met de computer aan een reken programma werken. Ook de aandacht blijft langer behou den in zo'n direct contact met de computer", aldus Van Kampen. Wel meent hij dat het gebruik ervan zorgvuldig moet gebeuren en dat de computer niet overal voor moet worden ingezet. Het zal echter nog wel even duren voordat de lagere scholen definitief met com puters gaan werken. De hoge kosten die met aanschaf en onderhoud gepaard gaan, maken dit zonder subsidie nog niet mogelijk. Door het initiatief van de Leidse Spaarbank hebben verschil lende kinderen nu toch even aan de toekomst kunnen rui ken. De Nutsspaarbanken hebben tien computers in het rayon Den Haag /Leiden uitgezet. In januari is het project voor de scholen weer afgelopen. Waarom doet de spaarbank dit? „De Nutsspaarbank is een so ciale instelling. We zijn een stichting, die wel meer din gen doet voor algemeen be lang", aldus een woordvoer ster van het districtskantoor van de Leidse spaarbank. Achterliggende gedachte voor dit initiatief van de spaarbanken is verder het geven van een extra stimu lans voor het schoolsparen, dat de laatste jaren enorm is teruggelopen. LEIDEN Ouders op Herha ling (OOH) bestaat tien jaar. Dat wordt volgende week ge vierd met onder meer een dis cussie-avond met minister W. Deetman over het volwassene nonderwijs. OOH ontstond in 1973 op initi atief van een aantal ouders van leerlingen van de Heilig Hartschool. De ouders hadden moeite met het helpen van de kinderen bij het huiswerk en zetten een groepje op om de ei gen kennis op te frissen. Zo ontstond de naam Ouders Op Herhaling en al gauw ontwik kelde zich een instelling, die cursisten uit heel Leiden Noord trok. Na een uitzending van de Ikon in 1981 over anal fabetisme meldden zich zestig mensen met lees- en schrijf- moeilijkheden. Momenteel heeft OOH ongeveer 350 cur sisten uit Leiden en omgeving en het cursuspakket is uitge breid met Engels, typen, notu leren, vergadertechnieken en een schakelcursus als voorbe reiding op het middelbaar on derwijs. De lessen worden ge geven door vrijwilligers onder leiding van betaalde professio nele krachten. De bezuinigin gen spelen ook OOH parten. Zo was voor het schooljaar 1979-1980 nog 390.000 gulden beschikbaar en nu is dat 210.000 gulden. De jubileumviering begint vol gende week maandag met van vijf tot zeven uur een receptie in de Heilig Hartschool aan de Lusthof laan. De discussie avond begint 's avonds om acht uur in de Stadsgehoor zaal. Behalve minister Deet man zitten ook wethouder J. Peters en CDA-raadslid Me vrouw M. van Akkeren in het forum. Woensdag 23 novem ber treedt het kindertheater Pluisje in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade op. De jubileumviering wordt vrijdag 25 november besloten met een feest in het Antonius Clubbuis aan de Lange Mare 43. Gamelan In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 in Leiden worden op de zondagen 20 november en 4 en 18 december gamelan-uitvoeringen gegeven. De spelers zijn oud-leerlingen van het Stedelijk Gymnasi um in Schiedam en staan onder leiding van de heer T.H. Chen, die als wiskunde docent aan het gymnasi um is verbonden. Er wordt gespeeld in de Wayangzaal, rechts van de museumingang en duurt steeds van drie uur tot kwart voor vier. Strandloop Swifttoer en de Bataven houden zondag 20 november een strandloop over 2,5, 5 en 10 kilometer op het'strand van Noordwijk aan Zee. Gestart wordt om elf uur bij de voet van de vuurtoren. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig en voor de jeugd tot vijftien jaar twee gulden vijftig. Inschrijven is mogelijk vanaf kwart over tien. Findhorn Belangstellenden kunnen iedere middag in eethuis Re pelstee] (Breestraat 19) terecht om daar de informatie folder over de Findhorn-avond op te halen. De Find hom-avond wordt gehouden op dinsdag 22 november. Blazersensemble Het blazersensemble van de Leidse Muziekschool geeft op zondag 20 november een koffieconcert voor werkgemeen schap De Ratel in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 Onder leiding van Hans Stoop en met medewerking van de Willeke Krapels (piano) voeren de leerlingen van de muziekschool werken uit van: Elgar. Ja- nècek, Mozart. Hawes, Saint-Saëns en Gounod Het concert begint om half elf, de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Vrijwilligers Het dienstencentrum Zuid-West heeft dringend behoef te aan vrijwilligers voor het twee maal per week be zoeken van of boodschappen doen voor bejaarden. Door het vrijwilligerstekort blijven nu al enkele be jaarden verstoken van hulp. Wie meer wil weten kan van maandag tot vrijdag (tussen tien en twaalf uur) bellen naar 768711. Ski-beurs De Nederlandse Ski Vereniging, kring Leiden, houdt op zaterdag 19 november in het restaurant van de Groenoord- hallen een ski-beurs voor goede, gebruikte wintersportarti kelen. Men kan er spullen verkopen en kopen. Men kan zijn goederen tussen tien en twaalf uur inleveren. De ver koop is van twee tot vijf uur. Voor inlichtingen kan men bellen naar: 071-150404 of 071-154830. Hot House Het Hein van de Geijn kwintet treedt zaterdag 19 no vember in jazz-zolder Hot House, Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. Het kwintet wordt gevormd door Hein van de Geijn (bas), Debbie Poryes (piano). Hans Eij- kenaar (drums), Bert Joris (trompet) en Toon Roos (tenorsaxofoon). De groep brengt een swingende krui sing tussen hard-bop en modernere stromingen van de jazz. Het concert begint om tien uur. De bar is open vanaf negen uur. De toegangsprijs is acht gulden. Do nateurs hebben gratis toegang. Clubshow pluimvee De Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging houdt za terdag 19 en zondag 20 november weer haar jaarlijkse clubshow. waarbij bekroonde duiven, kippen, konijnen, ca via 's. kleine knaagdieren, water- siervogels te zien zijn. Dit jaar zal de show in het teken van het 75-jarig bestaan van de vereniging staan. De show wordt gehouden in het St Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. De opening vindt plaats op zaterdag 19 november om acht uur door de heer Marselis. wethouder van Voorschoten en duurt tot tien uur. Zondag is de show van tien tot vijf uur open. De toegangsprijs bedraagt 2.50 voor volwassenen en 0,50 voor kinderen. Prestatieloop De Rudolf Steinerschool (Cesar Franckstraat) organi seert zaterdag 19 november een prestatieloop voor kin deren en volwassenen. Om half elf heeft de start plaats voor de 2 km., om elf uur starten de lopers voor de 6.5 en de 10 km. Inschrijven is mogelijk vanaf tien uur bij de school. Alle deelnemers ontvangen na af loop een vaantje terwijl onder hen bovendien handge- dra aid keramiek zal worden verloot. Bazar In Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat 21 wordt zaterdag 19 november een bazar gehouden. Belangstellen den kunnen er vanaf twee uur 's middags terecht STAD, UW MILIEU' i. io I Het milieu in Leiden staat morgen, vrijdag en zater- w- - raai tijdens een manifestatie in het Waaggebouw aan de 22 ct- Onder het motto „Uw stad, uw milieu" presenteren - »t aantal Leidse milieugroeperingen, instellingen op we- ipelijke gebied en drie gemeentelijke afdelingen zich --piHcp bevolking. Bij de manifestatie zijn onder meer de ing Milieudefensie, de gemeente reiniging, ENFB, RO- l||||IHIIl[e actiegroep Lekker Dier, de Waddenzeevereniging, llllllllllreace, de vakgroep milieubiologie van de universiteit en nschapswinkel betrokken. De Waag gaat morgen om zes n en de officiële opening heeft om acht uur plaats. Wet- YSDAG(P' ^aal *s bereid gevonden om de openingshandeling te E KRANT"' Vereniging Milieudefensie presenteert tijdens de tatie de nieuwste versie van de „Hergebruikfolder". In Ier wordt een groot aantal suggesties aangedragen voor ebruik van afvalstoffen en wordt uitgelegd waarom ?sparing en het sparen van het milieu noodzakelijk is. taat er een lijst in met adressen, waar huishoudens en ïdrijven afval als batterijen, foto-chemicaliën en medi- iwijt kunnen. Er is een tentoonstelling ingericht en er "atif"1?tdia's en films gedraaid. Vrijdag staat in het teken van de letea(tgd met onder meer een poppenspel en een teken wed- Waag is donderdag open van zes tot tien uur, vrijdag i tot tien (bij tegenvaller .de belangstelling tot 's avonds r) en zaterdag van tien tot zes uur DEN HAAG De ontrui ming van het kraakpand Stadhouderslaan 1 in Den Haag is vanmorgen uiterst ordelijk verlopen. Enkele minuten nadat leden van het zogeheten UR-team rond half elf het stevig gebarricadeerde pand aan de achterzijde waren bin nengedrongen, kwamen de in totaal tien krakers Verkeerslichten Leiderdorpsebrug LEIDEN Als alles volgens plan verloopt, wordt morgen de nieuwe verkeerslichten-installatie bij de Leiderdorpsebrug in werking gesteld. Daarmee hoopt de gemeente een einde te ma ken aan de maandenlange verkeerschaos rondom de brug en op de Hoge Rijndijk. De gemeente verwacht overigens niet dat de files onmiddellijk tot het verleden zullen horen. Het zal een paar weken duren voordat de installatie optimaal is afgesteld. De in stallatie is zo geconstrueerd, dat de bussen van het openbaar vervoer voorrang krijgen. Verwarring aan Kokkelbank LEIDEN Verwarrend was het gistermorgen wel een beet je, aan de Kokkelbank in de Merenwijk. Omwonenden za gen hoe een- paar mannen rondom auto's met buitenland se kentekenplaten renden, grote koffers overlaadden en met grote snelheid wegreden. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Al gauw bleek dat het niet om vluchtende ro vers of overvallers ging, maar, om opnamen voor een recla mespotje. zonder verzet te bieden naar buiten. Het voormalige AbvaKabo-ge- bouw op de hoek van de R.J. Schimmelpennincklaan werd in augustus 1981 gekraakt, na zo'n twee jaar te hebben leeg- gestaan. In die periode is het kantoorgebouw verkocht. In een kort geding in oktober eis te de nieuwe eigenaar dat het pand leeg opgeleverd moest worden. Omdat de krakers- groep alle processen verloor, verscheen vanmorgen de deurwaarder op de stoep. De Haagse politie die rekening hield met grootschalig verzet had voor de ontruiming enke le tientallen agenten ingezet en hield bovendien nog een ME-macht achter de hand. Een deel van de Stadhouders laan werd tijdens de actie voor alle verkeer afgesloten. De buslijn 4 en de tram van lijn 10 werden omgeleid. Even voor tien uur moest de politie optre den toen een groep van onge veer 25 sympathisanten zich voor de ingang van het ge kraakte pand nestelde. Stuk voor stuk werden zij met zach te, doch dwingende hand weg geleid. Een enkeling bood daarbij verzet. Er werden geen arrestaties verricht DR.ZHORES MEDVEDEV SPREKER OP STUDIUM GENERALE LEIDEN Een dissiden te Russische spreker over de wapenwedloop, aange kondigd als een „milde criticus van het Russische regiem", dat maak je niet elke dag mee in Leiden. Het bleek te gaan om dr. Zhores Medvedev, die in het land was op uitnodi ging van het Studium Ge nerale in Utrecht en even was „uitgeleend" aan het Leidse S.G. Voor een vol le zaal in het splinternieu we faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats hield dr. Medvedev gistermid dag een lang betoog. r»o „p^i^nis v„n hc wa penwedloop en de Russische en (vooral) de Amerikaanse rol daarin. Salt 1 en 2, Genève, alles passeerde in keurig En gels de revue. De heer Medve dev, broer van de wel in Rus land wonende historicus Roy, verblijft immers al 10 jaar in Engeland. Na dit uitgebreide verhaal kwam dan zijn oplos sing: er moet een nieuw soort onderhandeling komen. Daar bij moeten alle kernwapens ter sprake komen en niet per ca tegorie, zoals nu steeds gebeurt in Genève. Zij zullen immers allemaal tegelijk worden inge zet bij een kernoorlog?. Ook sprak hij zijn verwachting uit dat de wereld steeds meer de onzinnigheid van een kernoor log zal gaan inzien. De Russi sche regering was daar onk achter gekomen, dankzij Chroestjev. Maar, men moet goed begrijpen dat Rusland in Genève niet zal toegeven zo lang de situatie in West-Euro pa gelijk blijft. Dus: zolang En geland en Frankrijk hun eigen wapens erop na houden die zij bovendien nog blijven moder niseren ook. De politicoloog prof.dr.A. van Staden, die was gevraagd om zijn visie naast dit betoog van dr.Medvedev te stellen, deed dit gloedvol, maar het was ei genlijk overbodig. Het publiek had allang begrepen het om de Russische naast de Nederland se visie ging. Of, zoals iemand het na afloop op de gang uit drukte: „Ik begrijp niet waar om iemand met zo'n mening de Sovjet Unie werd uitgezet".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3