Amerikaanse bisschoppen erkennen „spanningen" met Heilige Stoel £eidóc(SotW' kerk wereld Christelijke rockgroep in Sovjet-Unie opnieuw in problemen ACHTERGROND Korte metten Lubbers' voorbehoud ÊeicbcSoouMit WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 De christelijke rockgroep „Trompetstoot" uit Le ningrad is opnieuw in conflict geraakt met de Russische geheime dienst. Dat bericht Kes- ton College, het Engelse instituut voor de bestu dering van de godsdienst in Oost-Europa. In de avond van 11 novem ber verzamelden zich onge- De voorzitter van de Amerikaanse bisschop penconferentie. mgr. Roach, aartsbisschop van Minneapolis, heeft open lijk toegegeven, dat er spanningen tussen het Vaticaan en de r.-k. kerk in de Verenigde Staten zijn. Hij voegde daar ech- veer tweehonderd jongeren bij de kerk van de geregis treerde baptisten in Lenin grad voor een bijeenkomst, die door de leider van de rockgroep, Valeri Barinov en twee van de leden ervan was georganiseerd. Barinov en zijn vrienden werken al jaren onder jonge ren aan de rand van de sa menleving en onder verslaaf den aan verdovende midde len in Leningrad. Zij onder was de eerste officiële reactie op de kritiek van het Vati caan. De paus heeft bij recen te ad-liminabezoeken de Amerikaanse bisschoppen er op gewezen, dat zij zich moe ten houden aan de traditione le kerkelijke opvattingen omtrent echtscheiding, ge- boortenbeperking en abortus. In september hield hij een groep bisschoppen voor, dat vinden daarbij tegenwerking van hun kerkelijke leiders, die menen, dat het „fatsoen lijke, godvrezende mensen" niet betaamt zich onder „het droesem van de samenle ving" te begeven. De twee honderd jongeren die 11 no vember naar de bijeenkomst kwamen, behoorden tot de groep jongeren voor wie de rockgroep werkt. Barinov en zijn vrienden wilden een godsdienstige bijeenkomst voor hen houden, maar de en vraagt ons „een goed voorbeeld" te zijn. „Het zou dwaas van me zijn als ik het bestaan van spanningen met .het Vaticaan zou ontken nen." Roach zag die spannin gen echter niet als een vorm van confrontatie, maar als de groeistuipen op weg naar een volwassen relatie. „Zeker, er zijn af en toe misverstanden, zaken worden verkeerd be- kerkelijke leiders ontzegden hem de toegang tot de kerk. Barinov trok daarop met on geveer tachtig jongeren naar een zaal in de buurt van de kerk. De bijeenkomst, waar werd gediscussieerd over godsdienstige zaken, verliep rustig, totdat na een uur poli tieauto's verschenen en allen ter ondervraging werden meegenomen. Naar Keston College heeft vernomen,, werden de meeste jongeren grijpen." Als voorbeelden van de nieu we vorm van collegialiteit noemde hij het overleg met het Vaticaan over de kern wapenkwestie. Daar was geen druk op ons uitgeoefend om van onze radicaal ont werp af te zien. Integendeel, de besprekingen in het Vati caan hebben het herderlijk schrijven over oorlog en vre- na een korte ondervraging direct vrijgelaten, maar de drie leden van de rockgroep zijn meer dan drie uur vast gehouden. Barinov werd op 11 oktober gedwongen opgenomen in een psychiatrische inrichting in Leningrad. Hij werd ne gen dagen later weer vrijge laten, naar men zegt vooral wegens de grote publiciteit in het westen over zijn gedwon gen opname. een theologisch onderzoek naar en een open gesprek over de priesterwijding van vrouwen. Wel zullen zij zich daarbij houden aan de in structies van de paus. Bisschop Imesch van Joliet (Indiana), voorzitter van de bisschoppelijke commissie over de rol van de vrouw in kerk en samenleving, ont kende dat de bisschoppen, De protestante kerk in Frankrijk heeft zich het af gelopen weekeinde uitge sproken voor beëindiging van de kernbewapening. Tij dens de algemene vergade ring in La Rochelle verklaar den de vertegenwoordigers van ongeveer twee miljoen protestanten, dat Frankrijk ook eenzijdig een dergelijke stap moet nemen als eerste fase in de vermindering van de bewapening. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd heid, de heer J. Weernekers (52), hervormd predikant te Varsseveld, op het proef schrift „De theologie van An gelus Merula, met name on derzocht op invloeden vanuit de Reformatie". Angelus Me rula werd in 1553 als pastoor van Heenvliet betrokken in een inquisitieproces. Hij overleed in 1557 als gevolg van martelingen, vlak voor I v 1 s so< ui Se va TlJDENS het debat in de Tweede Kamer in deé1^ over het Nederlandse voorbehoud met betrek]^ plaatsing van kernwapens in West-Europa, nam (L ge CDA-fractievoorzitter Lubbers een afwijken^r in tegenover zowel de grootste oppositiepartij, de coalitiegenoot VVD. Oppositie en VVD waren hb' rend met elkaar eens over de uitleg van het lb! voorbehoud: dat betrof uitsluitend de 48 in Nn plaatsen raketten, en Nederland stemde in met van het totale aantal van 572 in West-Europa. LUBBERS en zijn CDA-fractie hebben zich toeil gemaakt over die broederlijke overeenstemming I en rechts in de Nederlandse politiek. Volgens IJ het voorbehoud van Nederland wel degelijk oó voor de Nederlandse houding ten aanzien van van alle raketten in West-Europa. Daar waar Ne< uitzonderingspositie binnen het NAVO-bondgenc neemt, kan niet worden gezegd dat Nederland z instemt met de plaatsing van alle raketten in W aldus kort samengevat het standpunt van Lubt zijn fractiegenoot Frinking betoogden voorts, dat* landse voorbehoud optimaal moest worden gel druk binnen de NAVO om de vredesonderhanj Genève te laten slagen. .R WE zijn nu inmiddels vier jaar verder en in het nale politieke krachtenveld is er nogal wat veran zicht op welslagen van déze onderhandelingsrond 11TXTA TT1l.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2