j lleen Turkije erkent lepubliek Noord-Cyprus PiusXIIhad ontmoeting met Tsarendoch ters Belgische neo-nazi's verdacht van moorden op gastarbeiders lw£S-CYPRIOTISCHE LEIDER VERRAST GEHELE WERELD Amnesty: In Syrië biedt de wet geen enkele bescherming VS dreigen Nicaragua met „voorbeeld van Grenada''' Rakettenoverleg gaat nog door itlwp m vtrixhlt iptoimv^ ofi man illtmul mei mumaM', j Gd it not vil pesten!)f »3 P^NLAND n^betogmg TMarcos ;ba Ongeveer nsen, onder wie jonnen, advoca- 1 blJ "(lieden en artsen, we ,attiens een demon- D'66 de Filippijnse' de eriaguio president ievoorpgeroepen af te entiele betoging was Broein deze noordelij- ïel go#ats sinds de pro- ligen.(en de regering en re[na de moord op lat htfider Benigno ■bben" aueustus Er te p£h 6een ongere- Honderden Koerden gedood TEHERAN Bij een militaire actie van het Iraanse leger in Koerdis- tan zouden gisteren hon derden „contra-revolu tionairen", waarmee Koerden worden aange duid, zijn gedood. Vol gens een bericht van het militaire opperbevel in Teheran hebben de Iraanse troepen nu negen heuvels. 27 dorpen en de belangrijkste grensroute, die sinds de Iraanse re volutie door Koerden werd gecontroleerd, in handen. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 Minister weg na diamant-schandaal in Zuid-Afrika PRETORIA De Zuidafrikaanse minis ter van arbeid en mijnbouw, Fanie Botha, heeft zijn ontslag ingediend nadat zijn naam in verband was gebracht met een diamant-schandaal. Botha, de oudste Zuidafrikaanse minister en voorzitter van het huis van afgevaardigden, zou in 1979 aan een voormalige vriend mijnconcessies hebben beloofd. Deze vriend eist nu van de Zuidafrikaanse regering een bedrag van ongeveer 600.000 gulden voor twee diamantconcessies die Fanie Botha hem zou hebben verleend maar niet overge dragen. In zijn verklaring zei Botha de be schuldigingen „uiteraard te betwisten". Dronken reizigers gooien man uit rijdende trein TOULOUSE Vijf dronken reizigers hebben gisteren zonder enige aanleiding een Algerijnse toerist getreiterd en mis handeld en vervolgens uit het venster van de trein Bordeaux-Ventimiglia (Ita lië) gegooid. De Algerijn kwam daarbij om het leven. De vijf mannen waren op weg naar een legerplaats van het Fran se Vreemdelingenlegioen in het Zuid franse Enrol. In de trein begonnen ze de Algerijn, die bij hun in het comparti ment zat, te treiteren. Vervolgens werd hij aangevallen en uit de rijdende trein gegooid. Op het station van Toulouse werd het vijftal aangehouden. „Wij had den gedronken en beseften niet wat wij deden", zei een van hen tegen de politie. CeidóeGomo/nt DEN HAAG Veiligheidstroepen in Syrië schenden systema tisch de rechten van de mens door marteling en, soms, massale, politieke moorden. Dit zegt Amnesty International in een rap port over Syrië. De veiligheidstroepen kunnen krachtens de sinds 1963 geldende noodtoestand willekeurig mensen arresteren. Volgens Amnesty kan in Syrië „niemand rekenen op bescherming door de wet". Zo hebben Syriërs die gevangen zitten geen mogelijkheid in be roep te gaan tegen jarenlange gevangenisstraf, die zij meestal kriigen zonder proces of zonder dat een aanklacht is ingediend. Ook in Syrië zijn mensen „verdwenen", nadat ze waren gearres teerd door de veiligheidstroepen. In veel gevallen zijn de fami lies niet op de hoogte gesteld van hun verblijfplaats. Syrische veiligheidstroepen worden ook verantwoordelijk gehouden voor moorden op tegenstanders van het bewind in het buitenland. De Syrische regering heeft niet op de beschuldigingen gereageerd. WASHINGTON De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Dam heeft Nicaragua gisteren in bedekte termen gedreigd met het „voorbeeld van Grenada", toen hij Nicaragua een obsta kel voor vrede in Midden- Amerika noemde. Volgens Dam moet Nicaragua de bui tenlandse adviseurs het land uitzetten en snel vrije verkie zingen houden, omdat bij af wezigheid van democratische instellingen politieke menings verschillen in geweld kunnen ontaarden. Nicaragua heeft op deze waar schuwing gereageerd door. te verzekeren dat de veiligheid van alle Amerikaanse staats burgers in het land is gewaar borgd. Zo wil men voorkomen dat de VS hetzelfde voor wendsel voor een invasie ge bruiken als zij deden in Gre nada, waar volgens Washing ton Amerikaanse staatsburgers in gevaar waren. Bovendien heeft een groep Amerikanen die in Nicaragua woont on langs voor de Amerikaanse ambassade gedemonstreerd om te laten weten dat mén niet in gevaar is „en niet gered wil worden". De wagen van de gisteren in Athene vermoorde Ameri kaanse kapitein Tsantes, kort na de aanslag. „17 November" moord op VS-militair in Griekenland op ATHENE De Griekse ondergrondse organisatie „17 November" heeft in een telefoontje aan een Atheens avondblad de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord op het hoofd van de marine-afdeling van de Amerikaanse militaire missie in Griekenland, kapitein George Tsantes. De Amerikaan werd dood geschoten terwijl hij op weg was naar zijn werk. Toen hij voor een stoplicht stond te wachten stopten twee mannen op een motorfiets naast zijn auto en vuurden zeven schoten af. Tsantes was op slag dood, zijn Griekse chauffeur werd zwaar gewond. „17 Novem ber" heeft in het verleden al veel aanslagen opgeëist, waaronder die in december 1975 op Richard Welsh, hoofd van de CIA in Griekenland. De naam van de organisatie verwijst naar de dag waarop in 1973 de opstand van studenten van de polytechnische school in Athene tegen de militaire junta met geweld werd onderdrukt. De Turks-Cypriotische lei der Rauf Denktash. heid te „beschermen" tegen de Grieken. Sindsdien hebben de 150.000 Turken bijna 40 per cent van het eiland in bezit ge nomen. De rest van het eiland wordt bewoond door 500.000 Grieks-Cyprioten. Cyprus is vroeger door de Grieken gekoloniseerd en werd daarna bijna drie eeu wen bestuurd door de Turken. Vervolgens annexeerde Enge land het eiland in 1914. In 1960 werd Cyrpus onafhanke lijk, nadat een guerrilla van de Grieks-Cyprioten het de En gelsen het te moeilijk Jiad ge maakt. Aartsbisschop Maka- rios, behalve hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk ook politiek leider van de onaf hankelijkheidsbeweging EOKA, werd de eerste presi dent van de republiek. In de grondwet van 16 augustus 1960 werd bepaald dat de president Grieks zou zijn en de vice-pre sident Turks. Na een politiek geschil trok ken de Turks-Cyrpioten zich in december 1963 terug uit de centrale regering waarna bloe dige gevechten uitbraken tus sen beide gemeenschappen. In 1964 stationeerden de Verenig de Staten troepen op het eiland om Turken en Grieken gescheiden te houden. De intercommunale relaties verbeterden sindsdien enigs zins, maar daar kwam een eind aan toen generaal Grivas van de EOKA in 1971 middels een terreurcampagne aanlsui- ting zocht boij Griekenlkand. President Makarios gaf in juni 1974, vier maanden na het overlijden van Grivas, op dracht de politie, de nationale garde en het ambtenarenappa raat van alle EOKA-aanhan- gers te zuiveren. Als reactie pleegden militairen van de na tionale garde met steun van het Griekse kolonelsregime op 15 juli een staatsgreep en be noemden Sampson tot presi dent. Dit was voor Denktash, leider van de Turks-Cyprioten, het sein om de hulp in te roepen van het Turkse leger. Het Turkse leger greep snel in en bezette ongeveer eenderde van het eiland. Sampson trad af en Makarios vluchtte naar het buitenland. Meer dan 100.000 Grieks-Cyprioten werden ge dwongen naar het zuiden van Cyprus te gaan. Hierdoor werd het eiland feitelijk in tweeën gesplitst en in februari 1975 riep Denktash de Turks Fede rale Staat Cyprus uit, die ove rigens alleen door Turkije werd erkend. Denktash brak enkele maan den geleden de sinds 1975 voortslepende vredesbespre kingen af, toen de VN in een resolutie had opgeroepen tot terugtrekking van alle buiten landse troepen. Denktash wil dat de Turkse troepen op Cy prus blijven ter bescherming van de Turks-Cypriotische ge meenschap. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Een van de vele extreem-rechtse organisaties in België wordt er van ver dacht een groot aantal moor den op gastarbeiders te hebben gepleegd. Het gaat daarbij om de Westland New Post, een neo-nazistische, militante groep, die enkele weken gele den al van zich deed spreken door infiltratie in het NAVO- -hoofdkwartier van het Belgi sche leger en het stelen van geheime militaire documenten. Bij het onderzoek in die zaak kwam eerst aan* het licht dat twee leden van de groep bij wijze van oefening vorig jaar een van communistische sym- pathiën verdacht echtpaar hadden vermoord. De rechter- -commissaris die het onder zoek leidt, houdt het nu voor mogelijk dat de groep verant woordelijk is voor een aantal tot dusver onopgeloste moor den op gastarbeiders, voorna melijk 'Noord-Afrikanen in Brussel en aan de kust. Om hoeveel moorden het gaat is nog niet bekend. Volgens een van de acht leden van de WNP, die in verband met de documentendiefstal on langs werden gearresteerd, krijgen leden van de organisa tie de opdracht „België vrij te houden van vreemde smetten" en daarmee worden gastarbei ders en communisten bedoeld. De Westland New Post houdt in België al enige tijd de ge moederen bezig, omdat na het stelen van de NAVO-docu- menten bleek dat leden van de staatsveiligheidsdienst, onder wie de hoogste ambtenaar, commissaris Christian Smets, in de WNP waren geïnfil treerd. De vraag is nu in hoe verre zij van de moorden en het stelen van de documenten hebben afgeweten en waarom zij dan geen actie hebben on dernomen. VATICAANSTAD De zondag overleden voorma lige huishoudster van paus Pius XII, de Duitse zuster Pasqualina Lehnert, heeft voor haar dood onthuld dat twee dochters van de laatste tsaar van Rusland, Nikolaas II, de grootherto ginnen Olga en Maria, aan de Bolsjewistische revolu tie ontkwamen en de rest van hun leven doorbrach ten in Italië. Zij hadden ook een ontmoeting met de paus. Dit schrijft het Italiaanse dagblad II Tem po. Zuster Pasqualina vertelde aan de Peruviaanse minderbroeder Fernando Lamas Pereyra de Castro, dat zij de grootherto ginnen in het Vaticaan had ontmoet, waar zij aan de paus om financiële bijstand waren komen vragen. De Franciscaner pater beves tigde gisteren telefonisch te genover Vaticaanse verslagge vers dat zuster Pasqualina hem het verhaal op 22 maart had gedaan in haar rusthuis in Rome en dat zij hem toestem ming had gegeven het na haar dood bekend te maken. De zuster overleed zondag op 89-jarige leeftijd in een zieken huis in Wenen. Maar de historicus en jezuïet pater Robert Graham, een man die uitvoerig heeft ge schreven over twintig- ste-eeuwse Vaticaanse zaken, trok het verhaal in twijfel. „Hoe kon het geheim gehou den worden dat de dochters van de tsaar nog steeds in le ven waren?" vroeg hn. „Het is een legende die door Russische ballingen gevoed wordt". De laatste jaren is in Engeland en Amerika een aantal boeken verschenen waarin staat dat de Bolsjewieken in 1917 in Ekaterinenburg alleen tsaar Nikolaas II en zijn zoon en troonopvolger de tsarewitsj Alexis vermoordden, maar dat de tsarina en haar vier doch ters Olga, Tatiana, Anastasia en Maria naar Perm nabij de Oeral werden gebracht, waar enkelen van hen ontsnapten. Anastasia zou via Roemenië als Anna Anderson in Duits land en uiteindelijk in Ameri ka zijn terechtgekomen.il Zuster Pasqualina Tempo schreef dat de groo thertoginnen Olga en Maria ruim tien jaar geleden in Italië overleden. Zuster Pasqualina vertelde aan de pater dat zij met Olga had gesproken en dat deze haar deelgenote had gemaakt van hun kommervolle omstandig heden. Later had ze de paus gevraagd of het echt Olga en Maria Romanov waren ge weest en Pius XII had ja ge zegd. De twee groothertoginnen hadden nog meer audiënties gehad en de paus had hen bij meer dan een gelegenheid fi nancieel gesteund, aldus de zuster. De paus zou voorts con tact hebben opgenomen met koningin Elena van Italië haar man Victor Emanuel III was koning van 1900 tot 1946 ter bespreking van het lot van de tsarendochters. Pater Graham vraagt zich af waarom de paus zich tot de Italiaanse koningin zou heb ben moeten wenden, omdat er tussen de koningshuizen on derling contact was, ook door familiebanden, en men daar moeilijk tussenkwam. Pasqualina, die in 1894 was ge boren in Beieren en intrad in de congregatie van Zusters van het Heilig Kruis van Men- zingen, zegt niets over de groothertoginnen in haar eer der dit jaar in Duitsland ver schenen memoires. Ze kon zich de data van de audientiës niet meer herinneren. Levend begraven "je i vr0A/WASHING- ,rde,DSKOU Het n™ï van de onafhan- °,orjTurkse Republiek uwelr(*~CyPrus is voor efooit als een grote ■ninifig gekomen. Zelfs ie. ing in Ankara, die nog de Turks-Cy- le leider Rauf ih had gewaar- voor het uitroe- in onafhankelijk- n verrast te zijn stap van Noord- Toch heeft Tur- s enig land de l Republiek van [O-yrpus erkend. - ishington zei „totaal Ifite zijn en betreurde IJTlat Turkije de nieuwe t heeft erkend. De nie meent dat de kwestie-Cyprus nu zo snel mo gelijk moet worden opgelost zonder inmenging van buiten landse troepen. De Grieks-Cyprioten reageer den gisteren geschokt op de onafhankelijkheidsverklaring van Denktash. De Grieks-Cy priotische regering van Kypri- anou sprak haar bittere ver oordeling uit en verzocht met steun v*an Engeland om een buitengewone zitting van de Veiligheidsraad. Deze komt waarschijnlijk vandaag nog in Washington bijeen. De alge mene verwachting is dat de Veiligheidsraad de uitroeping van de Turkse Republiek van Noord Cyprus ongeldig zal verklaren en de internationale gemeenschap zal aanbevelen de nieuwe staat niet te erken nen. De Griekse premier Papan- dreou noemde gisteravond de illegale proclamatie en de di recte erkenning door de Turk se regering een flagrante schendingen van alle VN-ak- koorden. Papandreou stelt Turkije volledig verantwoor delijk. Cyprus" is een eiland in het oosten van de Middellandse Zee, dat sinds 1974 opgesplitst is in een Turks en een Grieks deel. In dat jaar kwam er een Turkse invasiemacht op het eiland om de Turkse minder- ie Curacao "°f (oJrlandse geil ie ten F speifSTAD De politie ïaaJugo heeft gisteren in s- lad een protestactie r PHi tegen de aanstelling J "Antilliaanse regering onlieambtenaren uit Ne- sslajDe Curacaose politie an ir bezwaar tegen dat lat fensen uit Nederland 'PpWhaald en als hoofda- ^Irden aangesteld, ter- dertig Antilliaanse geen promotie kun- irden wegens gebrek itures. De actie van de die twee uur duurde, Plakte grote verkeers- 0"gen- De Nederlandse hebben het afgelopen kele tientallen Neder- politieagenten gewor- fgens gegevens van het Ifhuis in Den Haag had- tele honderden Neder- j-j politiemensen zich gemeld voor een 7 de Antillen. GENEVE MOSKOU Het arriveren van de eerste nieuwe NAVO-raketten in Engeland heeft gisteren duidelijk een scha duw geworpen over het Geneefse ontwapeningsoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Het overleg bleef even wel overeind. Sovjetonderhandelaar Joeli Kwitsinsky verliet de zitting van gisteren al na ruim een half uur, maar hij stemde wel in dat morgen verder wordt gepraat. De zitting werd blijkbaar slechts benut voor de presentatie van de jongste Amerikaanse voorstellen. De verwachting is, dat de Sovjet-Unie met afbreken zeker nog zal wachten tot na het belangrijke debat over de kernwapens in de Westduitse Bondsdag op 21 november. In Greenham Common kwam gisteren een tweede Amerikaans transportvliegtuig aan, dat onmiddellijk na aankomst werd om ringd door grote groepen soldaten. De inhoud van het materiaal werd niet onthuld, zo had de Engelse minister Heseltine al van- tevoren aangekondigd. Deze werd gisteren met rode verf be smeurd en belaagd door demonstranten, toen hij voor een groep jongeren de plaatsing van de raketten wilde verdedigen. Vijf Westduitse professoren hebben bij het hoogste gerechtshof be zwaar aangetekend tegen de plaatsing, omdat de bevoegdheid van de Amerikaanse president om ze af te vuren in strijd is met de Duitse zelfstandigheid. Een kans op een ongeluk is des te gro ter door computerfouten. Als die alarm slaat moet binnen drie minuten een beslissing genomen worden, zo stellen de professo- standers Arafat ontketenen zware aanval lil De door Syrië ge- Palestijnse tegenstan- '0I"h PLO-voorzitter Jas- 'elfefat zijn vanochtend loorgestoten naar diens Hingen in en bij Tri- rde op de tweede dag van een nieuw offensief, dat gericht is op de verovering van het- vluchtelingenkamp Baddawi en het verdrijven van Arafat en zijn medestan ders uit Noord-Libanon. Vol gens Libanese functionarissen zijn bij een grootscheepse tan- kaanval op Baddawi en de om ringende heuvels 62 doden en 128 gewonden gevallen. Pro-Arafatbronnen ontkenden dat Palestijnse dissidenten al tot in het kamp waren doorge drongen. JKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Met man en macht is van nacht in het Texaanse Galvestone gewerkt aan de bevrijding van de 39-ja- rige George Jones, een werknemer van een be- tonfabriek, die levend werd begra ven onder een wagonla ding grint. Het duurde meer dan een uur voor dat Jones (links) door zijn collega's kon worden bevrijd, maar in het zieken huis consta teerde men dat zijn toe stand alles zins redelijk was.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11