Reagan wil beperking van aantal kernkoppen ;agan belooft iid-Korea meer ilitaire hulp RADIOACTIEVE KLEI BU THATCHER OP DE STOEP Duitse vredesbeweging verdeeld over koers Gelukkige ontdekking DDR krijgt geen miljarden krediet ^"SIJTHOFF PERS Genland fi&UtaeCommtt MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 int Reagan, die gisteren een bezoek bracht aan emilitairiseerde zone in Korea, kijkt met behulp verrekijker naar Noord-Korea. g. H I sst ei imanf President Reagan heeft Zuid-Korea beloofd iecul^nentee^ 40.000 man omvattende Amerikaanse ëcht in Zuid-Korea te versterken. Ook wil i. die vandaag weer in Washington terugkeerde, dkoreaanse strijdkrachten helpen met de leve- >n wapens en technologie. gisteren uitgegeven gemeenschappelijke verklaring van en diens Zuidkoreaanse ambtgenoot. Chun Doo-Hwari, Amerikaanse president ook dat de veiligheid van Zuid- meesPnmiskaar is voor vrec*e van Noordoost-Azie en de °stiere Staten. Rea§an prees Zuid-Korea omdat dit land zes "landVan Z'^n ^rut0 nationale produkt aan defensie uitgeeft, ingetcitshoofden riepen op tot internationale sancties tegen lden ea we6ens °P 9 oktober in Birma gepleegde bom- 1 waarbij 17 Zuidkoreanen om het leven kwamen, onder r leden van de regering. aa" heeft gisterochtend een drie uur durend bezoek ge- lan de gedemilitariseerde zone tussen de Noord- en Zuid- In een rede tot Amerikaanse militairen haalde hij fel uit 1 Noordkoreaanse communistische regime. Reagan is de Amerikaanse president die de gedemilitariseerde zone be- Hij was per helikopter van Seoel overgevlogen naar Liberty Bell, waar hij in een met zandzakken versterkte enkele Amerikaanse militairen toesprak. In» zijn rede I fel uit naar het communistische systeem, dat volgens pbaseerd is op haat en onderdrukking''. De echtgenote (president, Nancy, was volgens Amerikaanse functiona- eng geweest voor het bezoek aan de gedemilitariseerde bleef achter in Seoel. 1st voor Neo-gaullisten ij Links Frankrijk heeft gisteren de vijfde verkiezings- ag in twee maanden geleden met het verlies van een jeesterszetel in Aulney-Sous-Bois. Deze voorstad van Pa ri als bolwerk beschouwd van de Communistische Partij, pidaat van de neo-gaullistische, Abroux, kreeg 54,4 pro- n de stemmen, terwijl 45,6 procent ging naar de zittende 'histische burgemeester, Thomas. Het was gisteren de "^beslissende verkiezingsronde. In de eerste verkiezings- Jehaalde het ultra-rechtse Nationale Front zeer verras- jna tien procent van de stemmen. Deze stemmen gingen I naar de neo-gaullistische kandidaat. leeldheid in junta Uruguay IDEO Sinds onlangs in het buurland Argentinië xkiezingen zijn gehouden, bestaat binnen de militaire an Uruguay verdeeldheid over de koers die men moet VO Vrijdag dreigden de bevelhebbers van luchtmacht en ,hun steun aan het militaire bewind in te trekken. De 1 ing hiertoe was onder meer het plan van de huidige ster- de|, generaal Alvarez, die via de vorming van een officiële :e partij ook na de verkiezingen van volgend jaar aan de iivil blijven. ,>ese piloot „vliegt" naar Taiwan Een Chinese piloot is vanmorgen overgelopen naar en heeft zijn MIG-19 gevechtsvliegtuig neergezet op de lionale luchthaven van Taipëh, de hoofdstad van Tai- ij kan daar rekenen op een beloning van 2,5 miljoen dol- joud. De piloot is de eerste die rechtstreeks van China liwan uitwijkt. In augustus week een Chinese piloot met "-21 uit naar Zuid-Korea. Later kwam hij naar Taiwan iljoen dollar aan goyd te incasseren. De uitkering voor iet een MIG-21 is hoger dan voor een piloot met een omdat het eerste toestel moderner is. Autobom onschadelijk gemaakt in Amman AMMAN Jordaanse veilig heidsagenten hebben in een straat in het centrum van de hoofdstad Amman een auto met explosieven onschadelijk gemaakt. De auto was, aldus het Jordaanse ministerie van binnenlandse zaken, geladen met 40 kilogram tnt en twee gascilinders. De auto werd ontdekt in een van de rijke buurten van Amman. De Jor daanse regering verdenkt Sy rië of Libië ervan een aanslag te hebben willen plegen. Washington stelt strengere eisen aan buitenlandse hulp WASHINGTON Het Amerikaanse Congres heeft zaterdag een ruim dertig miljard gulden omvattend buitenlands hulpprogramma goedgekeurd, waarin strenge bepalingen staan over het gedrag van de lan den die de hulp krijgen. Als zo'n land zich bijvoor beeld in de Verenigde Naties voortdurend afzet te gen het Amerikaanse buitenlandse beleid, kan de hulp worden stopgezet. Een van de landen die dat risico lopen is Zimbabwe, dat jaarlijks ruim 200 mil joen gulden krijgt. Zimbabwe heeft onlangs de woe de van de VS gewekt door zich van stemming te ont houden bij een VN-resolutie over het neerschieten van het Koreaanse lijnvliegtuig. Bovendien nam Zimbabwe het initiatief voor een VN-resolutie, waarin het optreden van de VS op Grenada wordt veroordeeld. De meeste Amerikaanse hulp is be stemd voor Israël: vijf miljard gulden hulp en ruim twee miljard gulden leningen voor wapenaankopen. Gun Thoresson be kijkt zichzelf blij ver rast eens rustig in de spiegel. Drieëntwintig jaar geleden werd de Zweedse vrouw blind toen haar tandarts haar metalen vullingen uit haar kiezen haalde. In de laatste jaren keerde haar gezichts vermogen echter lang zaam maar zeker te rug. WASHINGTON Presi dent Reagan, zal volgende week blijkens een bericht in de Washington Post een nieuw voorstel doen ter beperking van het aantal middellange-afs- tandsraketten. Het Ameri kaanse voorstel moet het verschil in opvatting tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie verklei nen. Het nieuwe plan voorziet in een wereldom vattend maximum voor beide partijen van 420 kernkoppen op middel- lange-afstandsraketten. Volgens regeringsfunctionaris sen heeft Reagan zijn besluit genomen in nauw overleg met de bondgenoten in Europa. Het voorstel van Reagan is een uitwerking van het aanbod dat hij in september heeft gedaan. Ook toen stelde hij een be grenzing van de middellange- -afstandsraketten op wereldni veau voor, zonder echter con crete getallen te noemen. Sov jet-leider Joeri Andropov stel de daarop voor de hoeveelheid Russische raketten in Europa te verminderen tot een maxi mum van 140 raketten met in het totaal 420 kernkoppen. De Russische raketten in Azië blijven in Andropovs voorstel buiten beschouwing. Boven dien staat de Sovjet-Unie op het standpunt dat de Britse en Franse kernmacht moet wor den meegerekend bij een ver gelijking van het aantal raket ten in Europa. Reagans voor stel voor een maximum van 420 kernkoppen heeft betrek king op Europa en Azië teza men. De Franse en Britse kernmacht worden niet mee geteld, omdat dit volgens de VS strategische raketten zijn. De Italiaanse premier Bettino Craxi heeft Reagan een brief gestuurd waarin hij voorstelt de plaatsing van nieuwe Ame rikaanse kernraketten gedeel telijk uit te stellen. Craxi wil na de plaatsing van de eerste tweeëntwintig raketten een pauze in acht nemen om te voorkomen dat de onderhan delingen worden gestaakt. In de Roemeense hoofdstad Boe karest hebben ongeveer der tigduizend Roemenen gepro testeerd tegen nieuwe Ameri kaanse én Russische kernwa- Tranen voor Nederlandse Miss De Nederlandse Brigitte Berg man kon haar emoties even niet de baas, nadat bekend was geworden dat zij gekozen was tot Miss In- tercontinetal 1983. De win nares van vorig jaar, Jodi Domi- nici uit Madeira, pinkt daarom lachend een traan weg bij haar concurren te. De Miss In tercontinental verkiezing is op Aruba gehou den. MILJOENENBOETE VOOR GASTHEER VAN KONINGIN WASHINGTON De Am- way Corporation, het door de Amenkaan-van-Nederlandse- komaf Jay van Andel opge richte bedrijf voor de huis- aan-huis-verkoop van met name huishoudelijke artikelen, is door een betaling van 60 miljoen gulden aan de Canade se belastingdienst aan een langdurige proces ontkomen. Het bedrijf van Van Andel werd er in Canada van be schuldigd voor vele miljoenen guldens aan invoerrechten te hebben ontdoken. Als Amway niet met de schikking zou heb ben ingestemd, had een proces het bedrijf op den duur wel licht een half miljard gulden kunnen kosten. Een van de betrokkenen in deze zaak was directeur-oprichter Van An del. Vorig jaar kreeg hij be kendheid als voorzitter van het Amerikaanse comité voor de viering van 200 jaar onafge broken diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en de VS. Uit dien hoofde was hij een van de gastheren voor de (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Voor de ambtswoning van premier Thatcher in de Britse hoofdstad was het zater dagavond groot alarm, omdat demonstranten op het asfalt een hoop vette, radioactieve klei hadden achtergelaten. De politie wist eerst niet wat te be ginnen met dit „cadeau" voor premier Thatcher, die zich natuurlijk niet liet zien. Volgens de beto gers zat in de vijf kilo klei twintig keer meer pluto nium dan toegestaan. Om dit te bewijzen hielden ze er een geigerteller tegen, die prompt 20 procent ra dioactiviteit aanwees. De klei was op de stoep van Downing Street 10 afgeleverd door twee mannen in witte, beschermende pakken en uit gerust met gasmaskers. Het ge vaarlijke vrachtje zat in een vuilnisemmer, die zij gewoon omkeerden. Later werden bei de mannen door de politie ge arresteerd, omdat zij weiger den de radioactieve klei weer in de emmer te scheppen. Beide heren waren met 400 andere demonstranten naar Londen gekomen om te pro testeren tegen de aanwezig heid van de grote kerncentrale van Windscale op de kust vanm het graafschap Cumbria. Afgelopen week werd onthuld dat die fabriek niet alleen de landelijke omgeving maar ook de zee vervuilt en onder meer veel leukemiegevallen veroor zaakt onder kinderen. In Windscale wordt Brits en bui tenlands radioactief afval be werkt. Het afval wordt in zee gespoeld, die het langzaam weer aan land brengt. Nadat de betogers waren ver trokken en de hoop vette, ra dioactieve klei eenzaam op het asfelt bleef liggen, verbood de politie alle verkeer in Dow- ningstreet. Ongeveer veertig minuten nadat de radioactieve lading was afgeleverd meld den zich twee detectives in burger die de klei in plastic zakken schepten. Daarna droegen beide gerechtsdiena ren hun „buit" naar het nabu rige politiebureau van Cannon Row, waar de klei aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. KE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De DDR krijgt geen nieuw miljardenkrediet van de bondsrepubliek. De Beierse minister-president Franz Josef Strauss, die al ver gevorderd was met de voorbereidingen voor een kredietverlening, is, teruggefloten door bondskan selier Helmut Kohl. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spie gel. Volgens het blad heeft Kohl het krediet getorpedeerd, nadat de Amerikaanse ambas sadeur in Bonn, Arthur Burns, bij hem had geprotesteerd om dat het krediet niet zou passen in de Westerse politjek tegen over het Oostblok. In rege ringskringen in Bonn werd echter gezegd dat Kohl niets voelt voor een nieuwe finan ciële ruggesteun voor de DDR. omdat het regime in Oost-Ber- lijn daar onvoldoende tegen over stelt. Zo zou het krediet dat deze zomer werd verleend en dat ook door Strauss was voorbereid, te weinig tegen prestaties van Oost-Berlijn hebben opgeleverd. Japan overweegt verhoging defensie-uitgaven TOKIO De Japanse minis ter van defenisie, Abe, heeft gisteren laten weten dat Japan zijn defensieuitgaven, die zijn gebonden aan een grens van een procent van het bruto na tionaal produkt, mogelijk zal verhogen. Abe zei voor de te levisie dat Japan met de ver hoging van de defensieuitga ven zeer zeker geen militaire mogendheid zal worden. De grens van één procent van het bnp werd in 1976 vastgestelde. rer gelegenheid van het 75 jarig bestaan van de vereniging De Nederlandse Dagblad Pers, verschijnt binnenkort het boek 'De Krant in bedrijf'. Dit boek, geschreven door de bekende communicatiedeskundige loan Hemels, is meer dar de historie van een bedrijfstak: het is cultuurgeschiedenis in optima forma. In dit uitmuntend gedocumenteerd en rijk geïllustreerd boekwerk licht de schrijver de rol toe van het dagbladwezen in het maatschappelijk beste van Nederland. Het in stevige band gebonden boek telt 336 pagina's en bevat ca. 200 illustraties. ^%nze lezers worden in de gelegenheid gesteld l M dl* doek te bestellen tegen de speciale voorintekenprijs van f30, - (tot 31 december plüs f6,75 verzendkosten winkelprijs f 49.50). Zo bestelt u: Door storting of overschrijving maakt u een bedrag over van f 36,75 op giro 67685 t.n.v. Sijthoff Pers Extra, onder vermelding 'De krant in bedrijf'. Het boek wordt direct na het verschijnen(begin december) zonder verdere kosten thuisbezorgd. Een service van uw krant MOET DE HETE HERFTS NOG BEGINNEN? (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De Duitse vre desbeweging bevindt zich op een kruispunt van we gen. Krijgen na de massa le vreedzame demonstra ties van medio oktober nu de activisten de overhand, die een harder optreden willen? Moet, kortom, de hete herfst nog beginnen? Minister Zimmermann van binnenlandse zaken denkt van wel. „Ik betwij fel", aldus de bewinds man, „of we het hoogte punt van de acties al ach ter ons hebben. De herfst duurt nog tot 21 decem ber". Zowel de vredesbeweging als de autoriteiten in Duitsland maken zich op voor een nieu we ronde van protest tegen de Amerikaanse kruisraketten en Pershings. De eerste kracht meting, die zijn hoogtepunt vond in de grote actieweek van 15 tot 22 oktober, verliep zonder incidenten van beteke nis. Honderdduizenden gingen de straat op, vormden mense lijke ketens en blokkeerden ministeries. Het verloop van de acties was een complete overwinning voor de gematig de groepen in de vredesbewe ging. Zij zijn ervan overtuigd dat de steun van de bevolking alleen te winnen en te behou den is door massale, gediscipli neerde, demonstraties. Vooral in Duitsland een voor de hand liggende redenering. Nieuwe wapenfeiten Een roerig middagje, dezer da gen in Keulen. De 26 organisa ties die in de Duitse vredesbe weging samenwerken, waren naar Keulen getogen om te praten over de voorbije acties en om nieuwe wapenfeiten voor te bereiden. Daar bleek tijdens de vaak zeer heftige discussies dat de voorstanders van geweldvrije acties nog steeds in de meerderheid zijn. Niettemin lijkt de tijd in hun nadeel te werken, zo viel uit het groeiend gemor af te lei den. Het plaatsingsprogramma voor de nieuwe raketten loopt immers, ondanks alle protes ten, gewoon door. Dat gegeven versterkt de positie van de zo genaamde „Autonomen" en „Onafhankelijken" in de vre desbeweging. Zie je wel, zo triomfeerden zij in de Dom stad, het haalt allemaal niks uit, de plaatsing verloopt zoals gepland. De voorstanders van geweldloos protest werd zelfs verweten „dat zij met hun tak- tiek hadden bijgedragen tot de plaatsing van de Pershings". Intussen staat de volgende test voor de deur. De demonstra ties van 21 en 22 november in Bonn zouden wel eens aan kunnen geven welke kant het met de Duitse vredesbeweging uitgaat. Die dagen praat het parlement over de statione ring. Het debat stelt, overigens niet veel meer voor, want de kaarten zijn geschud. Op 23 november, zo heeft Kohl al aangekondigd, wordt begon nen met het opstellen van de eerste Pershings. In Keulen is besloten de 21e nqvember uit te roepen tot een „dag van de toorn De vre desbeweging gaat het parle ment vreedzaam belegeren. De autonomen, en dat is belang rijk, hebben zich echter het recht voorbehouden op „eigen acties". Zij overwegen bijvoor beeld de ring rond het parle mentsgebouw die voor alle de monstraties verboden is bin nen te dringen. Op een rijtje Niet alleen de vredesbeweging heeft de zaken nog eens op een rijtje gezet. Ook bij de po litie is druk geëvalueerd. Dat de grote actieweek rustig is verlopen, is mede te danken geweest aan het terughouden de optreden van de politie. Er werd wat gediscussieerd, de koffie ging rond en enige ani mositeit was ver te zoeken Moest er ingegrepen worden, zoals bij de blokkade van en kele ministeries, dan gebeurde dat lang niet zo hardhandig als in het verleden vaak het geval was. Straks zal het zwaartepunt van de acties zich echter gaan verleggen naar de Amerikaan se bases waar de Pershing- en kruisraketten komen. Hoe zul len de Amerikanen daarop re ageren? Bij de vliegshow op de basis Ramstein. afgelopen zo mer, sprongen zij lang niet zachtzinnig om met demon stranten die zich daar verza meld hadden. Zo verstandig als de politie tot nu is opgetreden, zo provoce rend heeft bovendien een aan tal leden van de regering gere ageerd. Mensen als de minis ters Zimmermann en Worner van Defensie blijven praten over „de zogenaamde vredes beweging". Bij de massale de monstraties werden „officieel" zulke lage cijfers over de deel nemersaantallen verspreid, dat de hele vredesbeweging de stekels opzette. De deur werd dichtgedaan door een woord voerder van de christen-demo cratische CDU. Bij een maan- wake van demonstranten voor de Bondskanselarij trok hij een vergelijking met de maan- wakes die in het Derde Rijk door de nazi's werden georga niseerd. Dat is allemaal koren op de molen van de autono men in de vredesbeweging, die menen dat er met de regering geen dialoog meer mogelijk is.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7