IN EN OM DE KAS Voorverkopen tulpen op goed niveau LAND EN TUINBOUW ScidócSouAont Ongerustheid over handel in importbloemen <TÊ Er groeit op het brede terrein van de bloemenhandel in ons land ongerustheid met betrekking tot de handel van import- bloemen, afkomstig uit verschillende landen. Bovendien is er niet alleen ongerustheid, maar er bestaat ook meningsverschil met betrekking tot de noodzaak en betekenis van de buiten landse bloemen. Hier en daar wil men die import beperken tot bepaalde soorten bloemen in bepaalde tijden op welk punt bij handel en kwekersorganisaties verschil van mening be staat. De afdeling Westland van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond (C.B.T.B.) heeft onlangs in overleg met de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (V.B.N.) in een brief aan de betrokken minister ongerustheid uitgesproken over de gang van zaken in de bloemenimport. De rentabiliteit van de bloemenkwekerij laat per honderd gulden investering een verlies van zes tot tien gulden zien. Dit zou mede een gevolg zijn van goedkope importbloemen, om welke reden een referentieprijs wordt bepleit. Moge dit zo zijn, vooral in de laatste tijd werpt ook Spanje zich op de in ternationale markt in het bezit met anjers en die zitten de Ne derlandse anjers zowel in eigen land als in andere landen le lijk dwars. Ook hier over zijn besprekingen gaande en wordt getracht remmend te werken. Nu per 1 oktober het nieuwe bloemenimportseizoen is begon nen tekenen de lijnen zich duidelijker af. Geleidelijk aan ver ruimt zich de stroom van importbloemen. In overleg met de V.B.N. hebben veilingen een bepaald percentage importbloe men gesteld tegen de totale veilingomzetcijfers. De bloemen veiling Westland houdt ongeveer 4 procent aan, Aalsmeer komt op plm. 6 procent en zo kan het van veiling tot veiling verschillen, al naarmate inzicht van de leden. Vooral de Spaanse anjers vormen momenteel een heet hangijzer. Er zijn veilingen die een speciale afdeling hebben ingesteld voor het verwerken van de importbloemen. De aangevoerde bloemen worden in deze verpakt en ook de keuring vindt op Het bloembollenvak heeft de afgelopen week alle beschik bare registers opengetrokken. Dank zij het fraaie herfst weer zijn nu vrijwel alle tul pen geplant en het is haast abnormaal dat de bollen on der zulke gunstige omstan digheden in de grond zijn ge komen. Dat is vast mooi mee genomen en vrees voor struktuurbederf van de grond is er dit jaar dan ook niet bij. Er is niet alleen druk ge plant, maar ook gerooid. De gladiolenkwekers hadden ei genlijk nog een week willen wachten, ook al omdat door de overvloedige regenval in dit voorjaar de knollen erg laat geplant konden worden. Maar men durfde het niet aan om nog langer uit te stel len, want half november kan je van alles verwachten, maar op meteorologisch ge bied meestal niet veel moois. rooide. De prijs van de knol len is zonder meer goed. Voorverkopen tulpen De tulpenbroeiers bezitten over een kennelijk onver woestbaar optimisme. Want hoevel er pas een heel schuchter begin is gemaakt met de aanvoer van bolbloe- men, zijn er al weer miljoe nen tulpenbollen verkocht voor levering augustus 1984. Er is vooral veel vraag naar broeisoorten en die worden gekocht voor heel vriendelij ke prijzen. De witte cultivars springen er, zoals gebruike lijk, weer ver bovenuit. Voor twaalven van Pax en Snow Star betaalt men grif een kwartje per stuk en de nieu we witte Silentium gaat zelfs van de hand voor 32,-. Prij zen van rond een kwartje per stuk doen soorten als de rood gespikkelde Ganders Rhapso dy, de sterke tose Rosario en van eigenaar voor 19,- en voor het oude kersttulpje Brilliant Star kan men van- daagf f 22,- maken. Iets ge matigder in prijs zijn Thule, Mirjoran en Golden Mirjo- ran. De massasoort Apel doorn reikt met de twaalven niet hoger dan 10,- en het gerucht wil dat de opper vlakte van deze Darwinhy- bride dit jaar zal krimpen. Nu ontbreekt het in het bol- lenvak nooit aan geruchten en voorspellingen en we zul len er de komende maanden ongetwijfeld wel meer van horen. Het blijven echter sla gen in de lucht. Eerst als de statistiek van de beplante op pervlakte is verschenen zal men meer weten. Maar dat wordt wel half februari. Vijf-graden-tulpen Met veel belangstelling wordt in het bollenvak het MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 PAi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6