Advertentiestri jd n ochtendbladen De eerste, de beste en tóch laag geprijsd. 465 3.95 ch "ar an Veen (VNO): vakbeweging an met dit kabinet gelukkig zijn Kerkgelegenheid Kopt gevaar" Heineken en ontvoerders werken met contactadvertenties E® nenland Bouwbond CNV niet eens met boycot Woensdrecht Te laat belasting betalen mag nu Nieuw Amsterdam heeft weer pech M HEM CcidócScHucmt MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 idelijke zelfhulp hyperventilatie 5RDAM De Nederlandse •entilatie Stichting (NHS) gaat idelijk net opzetten voor zelf- gespreksgroepen voor hyper- jepatienten. Daarnaast wil de ,g landelijk een aantal telefo- hulplijnen oprichten. Dit heeft p-voorzitter van de NHS, Th. ?i' TTgen, zaterdag meegedeeld na °P jvan een bijeenkomst in Am- [H Daar bleek dat er een „ont- _a(d" tekort aan informatie over iai*entilatie bestaat; een van de e/I/in waarom c'e NHS een paar geleden is opgericht. Daar- llen de zelfhulp- en gespreks- -n in een grote behoefte voor- o verwacht de NHS. Groep chauffeurs wil andere cao UTRECHT Een kleine driehonderd verontruste vrachtwagenchauffeurs heb ben zaterdag in Utrecht een oproep aan de vervoersbonden en de werkgevers ge daan om de cao voor het beroepsgopede- renvervoer op onderdelen opnieuw te bespreken. De chauffeurs stellen dat zij er door de driejarige cao vijf tot twintig procent aan inkomen op achteruit gaan. De chauffeurs willen dat al het over werk wordt vergoed met 130 procent, handhaving van de vrije zondag, herope ning van de cao-onderhandelingen en een onafhankelijk onderzoek naar de loonkosten. Over ruim een week willen zij van de werkgevers en de vakbonden antwoord hebben. Station Amsterdam ontruimd na bommelding AMSTERDAM Het trein- en metroverkeer in en bij het Cen traal Station in Amsterdam heeft gistermorgen bijna twee uur stil gelegen na een bommelding. Daarbij werd ook de hal ont ruimd. Om kwart over tien werd het dagblad de Telegraaf gebeld door iemand die namens het „front voor nationale orde" zei dat er precies een uur later drie bommen in het station zouden ontploffen. Nadat de tijd was ver streken en het onderzoek niets opleverde werd het CS weer vrij gegeven. VIER JAAR VOOR „ATOOMSPION" AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft de 47-jarige Pakistaanse metaaldeskundi- ge Abel Qadeer Khan veroordeeld tot vier jaar cel wegens poging tot spionage. Khan had in 1976 en 1977 geprobeerd geheime informatie en materiaal van het ultracentrifuge project van de Urencofabriek in Almelo in handen te krij gen. Dat hij atoomgeheimen uit de fabriek ge stolen zou hebben, waardoor Pakistan in staat zou zijn geweest een fabriek voor het verrijken van uranium te bouwen, achtte de officier van justitie niet bewezen. Bij het verrijken van ura nium komt plutonium vrij, en dat kan gebruikt worden voor het maken van een atoombom. Khan is na zijn spionagepogingen nooit meer in Nederland geweest. Bij de rechtszitting en de uitspraak was hij ook niet aanwezig. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Indien de politiek ja zegt tegen de plaatsing van nieuwe kernraket ten, zullen Nederlandse bouwvakkers de basis daarvoor in Woensdrecht bouwen. Tegen dit soort werk bestaan nauwelijks gewetensbezwaren. Dit heeft de voorzitter van de Bouw- en Houtbond CNV, Van Commenee, vanmorgen gezegd op de NCRV radio. De CNV-voorman reageerde daarmee op een oproep van de Bouwbond FNV om niet mee te werken aan de plaatsing van kernraketten in Nederland. De FNV-bond heeft de aanne mers vorige week in een open brief ge vraagd af te zien van bouwwerken op de vliegbasis Woensdrecht die bestemd zijn voor de plaatsing van kruisraketten. „Ik kom weinig bouwvakkers tegen die met dergelijk werk moeite hebben", aldus Van Commenee. „Als je tweeëneenhalf jaar werkloos bent en bezig je eigen huis op te eten. moeten die bezwaren wel erg diep zit ten wil je er niet aan beginnen Ik denk niet dat we tegen dit probleem zullen aanlopen. Bovendien, als wij het niet doen, doet een buitenlander het en dan kun je er beter zelf nog iets aan verdienen". d-M (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mensen, die als gevolg van de PTT-staking een belastingaanslag niet op tijd kunnen betalen, behoeven zich niet ongerust te maken, aldus staatssecretaris Koning (financiën) gisteren voor de A VRO-radio. De regering zal „alle soepelheid betrachten". Koning deed wel een beroep op de automobilisten om de motorrijtuigen belasting, die uiterlijk 16 november voldaan zou moeten zijn, volledig te betalen. „Eind van deze maand overmaken mag, maar dan wel graag het volle bedrag". j /jJfervolg voorpagina) HAAG In grote itenties in de och- jaden hebben de on- „ro^mingsraden van de ijn (rootste Nederlandse on Jderbedrijven van- 'te*hd de stakende PTT- *jbaren opgeroepen p ^adellijk weer aan het it Zte gaan „omdat onze etfelegenheid direkt -n tjg gevaar loopt". Vol- ^e(de ondernemingsra- "e/iebben de akties bij 'erfT werkzaamhe- jj de postorderbedrij- iagenoeg stilgelegd. Naarmate de acties van ambte naren en trendvolgers voort duren, worden de dagbladen steeds meer gebruikt als arena voor de strijdende partijen. Het VNO voerde het afgelo pen weekeinde een adverten tiecampagne waarin gemeld werd dat de acties het einde kunnen betekenen voor veel kleine bedrijven. De ambtena renbonden roepen in adver tenties intussen gedupeerde burgers op met hun klachten naar „Den Haag" te gaan. Par ticuliere koeriersbedrijven bie den hun diensten in de kran ten aan en uitgevers van opi nie- en omroepbladen vragen in de dagbladen begrip voor de vertraging in de bezorging. Morgen dient in Den Haag het kort geding dat de Nederland se postorderbond tegen de Ab vaKabo heeft aangespannen. De postorderbond is niet te vreden met de uitspraak van de president van de rechtbank dat de acties bij de PTT geoor loofd zijn. Volgens de postor derbond lijdt deze bedrijfstak per dag een verlies van 2 tot 3 miljoen gulden. Niettemin breiden de acties zich uit: in het onderwijs zijn stakingen aangekondigd, in de Zaanstad gaan de vuilnisman nen deze week 's nachts wer ken in plaats van overdag en in Rotterdam ging de gemeen tereiniging vandaag 24 uur plat. Vandaag waren er geen acties bij het streekvervoer. In de loop van de dag vergaderen de leden van dé vervoersbond over verdere acties. Wiegel wil snelle vergelijking van ambtenaar met werknemer HILVERSUM Oud-VVD-leider Hans Wiegel, zelf gedurende vier jaar minister van binnenlandse zaken, vindt dat zijn partij genoot Rietkerk nu snel met de zogeheten pakketvergelijking moet komen. Wiegel doelde op een vergelijking van arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel en voor de particuliere werknemers. Op basis daarvan zou zijns inziens het huidige conflict opgelost kun nen worden, temeer omdat volgens hem een aantal bonden be reid is met de acties te stoppen, zo zei hij dit weekeinde oor de AVRO-microfoon. postoroeren i pj tSNUEXTRA j AANTREKKELIJK POST- Lubbers krijgt zinkend schip KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Minister-president Lub bers heeft zaterdagmiddag in Krimpen aan den IJssel van een bij de gemeentepolitie in Krimpen dienende naamge noot een maquette van een op de klippen gelopen en zin kend politiebootje cadeau gekregen. I Dit gebeurde voor de poort van de scheepswerf Van der Giessen de Noord" waar mevrouw Lubbers de doopplechtig heid kwam verrichten van een motorschip. Eerder kreeg Lubbers al een steen met het verzoek om de politie niet als een baksteen te laten vallen. Volgens een toelichting is het zinkende politieschip, „op de klippen van een kort geding gelopen in het kanaal Van Haarinxma thoe Slooten" (de naam van de Utrechtse rechter die de protestacties van de politie verbood). ..jsacties, bij de Nodeloos ongemak aangeklaagd DEN HAAG De vereniging van Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) vindt dat de acties bij de Nederlandse spoorwegen en het streekvervoer tegen de salariskorting veel nodeloos onge mak voor de reizigers met zich mee brengen. De vereniging legt hierbij, zo blijkt uit een verklaring, de vinger op die acties, welke niet vooraf worden aangekondigd. „Zolang alle files worden omgeroepen, moet het ook mogelijk zijn met enige nauwkeurigheid te melden waar het openbaar vervoer is stilgelegd of ontregeld", aldus Rover. q I HAAG „Hoe gek behartiging weer op te rj^nisschien ook klinkt, pakken. De vakbeweging dit kabinetsbeleid kan dan ook gelukkiger ateJt de vakbeweging de zijn met dit kabinet dan ijzede echte belangen- met voorgaande kabinet ten. Want het kabinet- Lubbers is óók het le dat de verstarring in de sa menleving doorbreekt". Een verstarring die volgens mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), al 10 jaar aan de gang is en de vakbeweging in een doodlopende straat heeft ge bracht. „In 1973 na de oliecri sis zei Den Uyl dat het nooit meer zo zou worden als vroe ger: maar zijn kabinet én an dere kabinetten hebben steeds het beleid daar niet genoeg op afgestemd". „Na de netto-netto koppeling van de uitkeringen en het trendmechanisme is de vakbe weging in de knel gekomen. De verarming van de samenle ving is steeds volledig afge wenteld op het bedrijfsleven". De gevolgen: Honderden be drijven gingen failliet of moes ten fors inkrimpen. Het beslag op de collectieve sector (amb tenaren en uitkeringstrek kers), steeg met 20%. Terwijl de lonen gelijk bleven daalden de winsten van het bedrijfsle ven, ook met 20%. „In feite had Kok, voorzitter van de FNV, niet volgende week maar al tien jaar geleden met een karavaan door het land moeten trekken. Toen diende zich het probleem al aan dat de loonruimte werd gehalveerd door de consequen ties van de netto-netto koppe ling en het trendmechanisme". Volgens Van Veen staat de vakbeweging voor een belang rijke keuze. „De vraag is of de vakbewe ging nu de realiteit wil zien. Maar ik geloof dat de nuchter heid het nu wint. De komende drie, vier maanden zijn erg be langrijk. Ik verwacht wel dat de top van de vakbeweging door druk van de achterban sterker de nadruk op de ge zondmaking van het bedrijfs leven moet gaan leggen". Van Veen is hoopvol gestemd. „Al drie jaar geleden was er een duidelijk signaal dat de zaak aan het kenteren was binnen de vakbeweging. De mensen op de werkvloer had den toen al donders goed door dat hun boterham op Econo mische en niet op Sociale Za ken gesmeerd moest worden". Die mening zal, volgens Van Veen, doorwerken naar de top van de vakbeweging. „Dit kabinet had direct na het aantreden duidelijk moeten zeggen: wij willen een nieuw stelsel van sociale zekerheden. Het huidige stelsel zal met x miljard moeten worden afge slankt. En dat had het kabinet ook direct moeten vertalen in daarop concreet gerichte voor stellen. In een voorlopige maatregel had men dan deze korting alvast kunnen vast stellen voor een jaar". „Terwijl tegen de sociale part ners was gezegd dat zij een jaar de tijd hadden om over een nieuw stelsel te praten maar wel binnen de financiële ruimte die in het regeerak koord vastligt. En zouden wij dan met een ander model tot eenzelfde afslanking kunnen komen dan zou dat voor het kabinet net zo goed kunnen zijn. Kijk dan heb je een on derhandelingsmodel met fi nanciële duidelijkheid. Nu zijn we steeds maar bezig onder deeltjes te korten terwijl in een kamer ernaast nog gestu deerd wordt vanuit de idee dat de bomen nog steeds tot in de hemel groeien". Wijzend op de acties van amb tenaren en trendvolgers die zich vooral verzetten tegen het ontbreken van overleg met de minister, zegt Van Veen: „Men moet ook beseffen dat Riet kerk niet in de onderhande lingspositie zit. Als werkgever wordt hij door de wetgever (kabinet en parlement) ge dwongen zo te doen. Ook hij zit voor het blok". „Maar we moeten nu kijken naar de jaren '85 en '86. Dan zijn er volgens mij wel dege lijk mogelijkheden aan de on derhandelingstafel. De kortin gen die noodzakelijk worden geacht kunnen dan ook in de secundaire sfeer of in het bru to netto traject gevonden wor den". Deze kortingsoperatie 1984 is volgens Van Veen nu een gedane zaak. „Daarom hoop ik dat de bon den van ambtenaren en trend volgers nu hun acties staken. Acties die Nederland juist in een van haar sterkste punten raakt. Namelijk de betrouwba re levering op tijd en op het punt van naservice. Dat is een een van de belangrijkste hoek stenen van onze export. Je zaagt de tak waarop jezelf zit af als je juist dat sterke punt van Nederland schaadt". Ac ties die het bedrijfsleven al vele tientallen miljoenen heb ben gekost, zo zei Van Veen zaterdag. „En die voor kleine bedrijfjes de nekslag kan zijn". Volgens de VNO-voorzitter loopt ook de werkgelegenheid in grote bedrijven gevaar. Een onbekende vrouw (rechtsvoor) en een onbekende man (linksachter) verbergen hun indentiteit, als zij in Noordwijk de villa van de ontvoerde brouwer Heineken verlaten. Rechts achterin de heer V.d. Vijver van het Heineken-concern. (Vervolg voorpagina) AMSTERDAM NOORD- WIJK Uit bedekte ad vertenties vrijdag en za terdag in het dagblad De Telegraaf zou afgeleid kunnen worden, dat er contact is tussen de Heine- kenbrouwerijen en de ontvoerders van Alfred Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer. Althans, dat er via die weg contact gezocht werd. Vrijdag stond er namelijk in het ochtendblad een drierege lige advertentie met als tekst „Hartelijk gefeliciteerd. Het weiland is groen voor de HAAS. Contact dringend ge wenst." Zaterdag volgde een advertentie met een tekst die als antwoord gelezen zou kun nen worden: „Het weiland is groen voor de haas. CON TACT dringend gewenst. De aard van deze rubriek vereist een gelukwens aan het slot." De politie en Heineken willen bevestigen noch ontkennen, dat zij de opstellers van een van deze cryptische adverten ties zijn geweest. De Telegraaf op zijn beurt weigert mee te delen wie de opdracht tot plaatsing heeft gegeven. Het onderzoek in de ontvoe ringszaak staat onder leiding van hoofdinspecteur K. Siets- ma, hoofd van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van de Amsterdamse politie. Hij maakte de afgelopen jaren vooral naam met de opsporing van drugsbenden. Ook was hij betrokken bij het onderzoek naar de ontvoerders van de Amsterdamse zakenman Maup Caransa, een paar jaar gele den. Sietsma wil bevestigen noch ontkennen dat hij met zijn rechercheploeg op zoek is naar onder anderen onderwe reldfiguren als de dertigjarige Amsterdammer Ronny O. en zijn vriendin Lenie L., een 45- jarige ex-prostituée. Het sterke vermoeden bestaat dat zij iets te maken hebben gehad met de ontvoering van Caransa, maar het bewijs is nooit gele verd. Momenteel zouden ze spoorloos zijn. Vrij veel publiek nam het af gelopen weekeinde een kijkje bii de zwaar afgeschermde vil la s van Heineken in Noord- wijk. Alle voorbijgangers van het zogenaamde „Heineken- dorp" werden gefilmd. Naar kan worden aangenomen om na te gaan wie zo allemaal be langstelling hebben voor het gebeuren in en rond dat „dorp". ROTTERDAM De Nieuw Amsterdam, het luxe passa giersschip van de Holland Amerika Lijn, heeft weer pech. Het nieuwe schip, dat plaats biedt aan 1210 mensen, is het weekeind met proble men aan de schroefas de ha ven van San Francisco bin nengevaren. Daardoor moest een 14-daagse cruise naar Mexico worden geannuleerd. Eerder was de tewaterlating al uitgesteld. Daarna deden zich ook problemen voor met het schakelpaneel, terwijl de zui gervoeringen te veel sleten. De schade die nu is ontstaan, kan vermoedelijk ook op de Franse werf, die het schip bouwde, worden verhaald. De Nieuw Amsterdam zit nog in z'n garantieperiode. Op 26 no vember vaart het „pechschip" weer naar Mexico. ADVERTENTIE Beaujolais Primeur 1983, Appellation Beaujolais Contrölée, fles 0.7 liter Cötes du Rhöne Primeur 1983, Appellation Cötes du Rhöne Contrölée, fles 0.7 liter Zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5