ort en zwangerschap an heel goed samen ubbers heeft geen behoefte aan ieuwe ideeen over kruisraketten Xkef SIJTHOFF PERS :nland ;ensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnerïhofbuitensteBinnen ;ensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen GYNAECOLOOG LOTGERING DOORBREEKTTABOE BERLIJN Politiek Partij Parlement QeidóeQowuvnt ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 PAGINA 9 Kamerlid Louise D'66) heeft woens- tijdens het debat belastingheffing verdienershaar wat ongebruike- \ig afgestoken, na- id op een barkruk atheder. De reden op deze wijze recht et woord „spreek- vas van louter fy- Louise. een vrien- fiele vrouw uit het Maarssen, kampt enige tijd met rug- Als ik langer dan iuten achtereen op krijg ik pijn Zij. Een korte toe- us geen probleem, een wat langere jt het echt verve- ■ig ja t voorzitter Dolman of zij in geval )ttend achter de ka- 'icht plaatsnemen. kan dat. Geneer je i ïolman toen geant woord. Woensdag achtte Loui se het moment gekomen om van haar recht op een spreek- zetel gebruik te maken, want haar bijdrage aan het debat zou minstens een minuut of vijftig gaan duren. Aangezien Louise met gebruikmaking van een gewone stoel niet bo ven de rand van de Kamer- kansel uit zou komen, werd voor haar een barkruk aange sleept. Ongegeneerd, zoals Dolman had bevolen, zette zij zich erop neer en begon haar toespraak aldus: „Mijnheer de Voorzitter! Ik heb om een ze tel gevraagd, omdat ik ook bij een eerder uitvoerig debat al te kennen heb gegeven, liever niet zo lang te staan. Boven dien vind ik het debat van vandaag wel iets om even goed voor te gaan zitten Enkele in de Kamer aanwezi ge persfotografen maakten dankbaar van Louise's pose gebruik en schoten er een paar leuke plaatjes van. Dat noch tans de volgende dag vrijwel geen enkele krant een foto van Louise publiceerde lag echter niet aan haar maar aan de ontvoering van Freddy Heineken, die vele kolommen opslokte. JAAP Op zeven november vorig jaar, een dag voor de beëdiging van het kabinet-Lubbers, kreeg de gedoodverfde minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Smit-Kroes een knallende ru zie met de fractie- en partijlei ding van de VVD. Zij weiger de haar fractiegenoot Jaap Scherpenhuizen als staatsse cretaris op haar departement te aanvaarden. Ze had wel een betere kandidaat op het oog: de heer B.J.M. Verwaaijen, di recteur van het telecommuni- catie-concern ITT. Fractieleider Nijpels en partij voorzitter Kamminga maakten haar echter duidelijk dat daar niets van in kwam. Niet zij, maar de partij maakte uit wie er staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat moest worden: Jaap Scherpenhuizen dus. Neelie bleef echter nukkig nee schudden, sloeg met de deur en keerde kwaad huiswaarts. Even later pakte vice-fractie- leider Albert-Jan Evenhuis de telefoon en belde Neelie's echtgenoot met de mededeling van de volgende strekking: „Als Neelie ons niet direct na thuiskomst opbelt, staat ze morgen niet op het bordes van Huis ten Bosch". Dat hielp. Nog dezelfde avond draaide Neelie bij en accepteerde Jaap Scherpenhuizen als staatsse cretaris. Jaap, een laconieke Gronin ger, is nu precies een jaar staatssecretaris en in die 365 dagen heeft hij op de Kamer nu niet bepaald een flitsende indruk gemaakt. Ongenoegens over zijn weinig voortvarende optreden kwamen de afgelo pen week boven drijven in een commissievergadering over de PTT-begroting. Niet alleen van de zijde van de oppositie klonk kritiek, maar ook de woordvoerders van CDA en VVD toonden zich niet erg op getogen over de bewindsman. Er waren nauwelijks zinnige onderwerpen om over te pra ten, omdat Jaap tal van be langrijke beslissingen op het gebied van de PTT voor zich uit bleek te hebben geschoven. Het PvdA-kamerlid Jaap van der Doef, oud-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, gaf het hardst lucht aan zijn irritaties. „Wat moet de Ka mer met een staatssecretaris die zijn huiswerk voor geen enkel vak^heeft gemaakt?", al dus de oppositionele woord voerder. Overigens bezorgde Jaap niet enkel de kamerleden de nodi ge rimpels. Zijn nogal verwar de manier van spreken bracht- soms ook de stenografen, die van alle uitgesproken teksten normaal Nederlands moeten maken, tot wanhoop. „Het was af en toe echt puin", hoorden wij in stenografische kringen verzuchten. POSTZEGELS Een niet onaanzienlijk deel van de hierboven vermelde commissievergadering werd besteed aan discussies over de uitgifte van postzegels. De CDA'er Huib Eversdijk sprak zijn teleurstelling uit over het uiterlijk van de momenteel in omloop zijnde postzegel ter herdenking van het feit dat 500 jaar geleden de kerkher vormer Maarten Luther werd geboren. De zegel is inderdaad geen toonbeeld van schoonheid. Zij bestaat uit een grijs vlak, dat in het midden een scheur ver toont. Daaronder staat in oran je schrijfletters de naam Lu ther, hoewel de oppervlakkige beschouwer net zo goed zou kunnen denken dat er „Lub bers" staat. Volgens Eversdijk wekt de zegel ten onrechte de indruk dat Luther een scheur maker was. Dat was hij niet, meende de CDA'er, want Lu ther wilde geen scheuring in de rooms-kathólieke kerk, maar slechts een „vernieu wende beweging". Tot verbazing van Eversdijk bleek staatssecretaris Scher penhuizen niet goed te weten hoe de Luther-zegel er uitziet. De bewindsman zei te hebben begrepen dat Eversdijk de beeltenis van Luther (hij ge bruikte het woord konterfeit selop de betreffende zegel niet zo geslaagd vond. Hoofd schuddend boog Eversdijk zich naar de microfoon. „Was het maar waar, dat Luther er zelf op stond", sprak hij. „Ik zal het geheugen van de staatsse cretaris even opfrissen". En opnieuw vertelde hij wat zijn bezwaren tegen de zegel wa ren, zijn betoog afrondend met de woorden: „Ter ondersteu ning van mijn opmerkingen zal ik de staatssecretaris de ze gel even laten zien Hij diepte de bewuste zegel uit zijn zak op en gaf hem aan Scherpen huizen. „Juist ja, dank u wel", zei deze, het waardepapiertje aandachtig bestuderend. Later voegde hij Eversdijk toe, dat over smaak niet valt te twisten en dat de ontwerper van de zegel beslist geen scheuring heeft willen suggereren, doch slechts een kentering der tij den" bedoelde aan te geven. Vanuit de commissie kreeg Schelpenhuizen twee verzoe ken om in 1985 speciale post zegels uit te geven. Eversdijk wilde een postzegel met de St. Janskathedraal in Den Bosch erop (ter gelegenheid van het gereedkomen van de restaura tie van dat nationaal monu ment) en de VVD'er Pol de Beer drong aan op een bevrij dingszegelter gelegenheid - van de veertigste bevrijdings dag. Beide suggesties zullen in overweging worden genomen, zei de staatssecretaris. Hij wees de commissie er evenwel op, dat met de uitgifte van bijzondere postzegels grote terughoudendheid moet wor den betracht. „Door te veel bijzondere uitgiften zou de beeltenis van het staatshoofd in de praktijk te veel van de zegels worden verdrongen", aldus Jaap. „Er is trouwens ook een praktisch argument om niet te veel bijzondere ze gels uit te geven: het verzame len van Nederlandse postze gels moet wel een betaalbare hobby blijven". Ad rem speelde de D'66-afge- vaardigde Maarten Engwirda even later in op een opmer king van de VVD'er Pol de Beer. Laatstgenoemde zei: „Zo lang ik in de Kamer zit, dat is nu zo'n veertien jaar, doe ik de PTT-zaken namens mijn frac tie". Waarop Engwirda ant woordde: „Dat is dan bijna een herdenkingszegel waard". DICK VAN RIETSCHOTEN ÏJKERHOUT tijdens de •foap rust een ta in Nederland, punt toch een ^•ogressief imago gebouwd. Veel in diverse ande- ese landen en 'erenigde Staten i meeste gynae- ier te lande, dat aande moeder efinitie van por- «Maar zodra het nspanningen als he hardlopen, en sinds enige skiën, slaat de gheid (lees: De. Goed be is die alleen ge- >p veronderstel- mt wetenschap- fr nog nooit iets Dat kan overi- moeilijk, want Sen die daarvoor zijn, zouden :n Hitler-Duits- probleem heb- j?verd. [r ongeveer vijftien een begin ge- ergelijke onderzoe- passen op schapen. 1981 startte de gynaecoloog Fred Lotgering (33) met een studie die zo ver ging, dat er duidelij ke parallellen te trekken zijn met de menselijke situatie. Op 11 mei van dit jaar promoveer de hij daarop (cum laude) aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en afgelopen don derdag won hij de prijs voor de sportgeneeskunde, die hem in Noordwijkerhout werd uit gereikt door staatssecretaris Van der Reijden (WVC). On danks het voorbehoud dat Lot gering ook zelf op enkele pun ten maakt, zegt hij toch dat alle voorgaande publicaties over dit onderwerp in de prul- lebak kunnen. „Die waren stuk voor stuk op veronder stellingen gebaseerd, ze ram melden aan alle kanten". Volgens Lotgering wordt de hele houding tegenover zwan gerschap in het algemeen lou ter bepaald door de culturele geschiedenis. Hij wijst op cul turen waar vrouwen tot bij wijze van spreken de laatste wee in de rijstvelden werken, even in een bosje verdwijnen om het kind te baren en de volgende dag weer gewoon in de rijstvelden werken. „Niet dat ik zoiets propageer ik vind zes weken zwanger schapsverlof uitstekend maar ik wil er alleen mee zeg gen dat het kan, zonder dat vrouw en kind er schade door lijden. Begrijp me goed, ik ben niet bang als een zwangere vrouw gaat skiën, ik ben wel bang voor een val. Maar dat is iets heel anders. Het gaat om Dr. Lotgering: „Een normaal lichaam kan een gewicht stoename van twaalf kilo gemakkelijk aan". de inspanning en de gevolgen daarvan. Een val is nooit goed, ook niet als je helemaal niet zwanger bent Extra gewicht Heel simpel gesteld, meent de Rotterdamse arts dat op zich het extra gewicht van een vrouw tijdens zwangerschap geen enkel probleem moet op leveren. Tenslotte wordt er ook getraind met zandzakken en gewichten om de conditie te vergroten. „Als je onge traind bent, kun je op die ma nier je conditie dertig procent omhoog schroeven. Waarom zou dat tijdens een zwanger schap ineens niet meer gelden? Een normaal lichaam kan een gewichtstoename van zo'n twaalf kilo gemakkelijk aan, alleen gaat een prestatie abso luut gezien natuurlijk wel ach teruit. Wie normaal een 100 meter in twaalf seconden loopt, doet daar met twaalf kilo meer natuurlijk langer over. Maar relatief is de pres tatie die je dan levert zelfs groter". Punt blijft, dat uiterlijk alles pico bello kan zijn, maar dat zoiets absoluut geen waarborg hoeft te zijn voor de vrucht in de baarmoeder. Die zit zo in gepakt. dat onderzoek ernaar onmogelijk is. „Je kunt niets bestuderen, hooguit de hart- frequerRie meten. Met echos copie kun je sinds een paar jaar wat meer dingen doen, maar het blijft gerommel in de kantlijn. Je blijft kijken naar grote structuren. Een heel stel variabelen wat betreft fysiolo gie kun je niet meten. De bloedstroom naar de baarmoe der, de bloedstroom in het kind, de bloeddruk van het kind, de bloedgassen hoe veel zuurstof, hoeveel suiker heeft-ie in z'n bloed daar kun je bij de mens allemaal niet aankomen". Katheders Dus nam Lotgering schapen met foetussen. Hij plaatste ka theders (kleine plastic slange tjes) in de bloedvaten van moeder en kind en kon zo doende alles meten. Het on derzoek toonde aan, dat er heel veel gebeurt in het li chaam, maar dat er toch een heel goed evenwicht wordt be waard. De bloedtoevoer naar de baarmoeder neemt af met de graad en de duur van de in spanningen, .maar omdat het gehalte aan zuurstofdragende rode bloedcellen ook toeneemt en de vrucht daarnaast kans ziet meer zuurstof uit het moe derlijke bloed te onttrekken, blijkt het zuurstofgebruik van de baarmoeder, het kind en de moederkoek nagenoeg gelijk. Zelfs na zeer zware inspan ning bleek in ongeveer twintig minuten de rustsituatie weer grotendeels hersteld zonder dat er schadelijke invloeden werden geconstateerd. Van schade aan moeder en kind, waarvoor iedereen juist zo bang is, blijkt dus niets. Maar wat voor dieren geldt, geldt niet automatisch voor mensen. „Ik denk wel", zegt Lotgering, „dat het compensa tiemechanisme bij schaap en mens vergelijkbaar is, maar ik ben niet zo naïef, dat ik zon der meer mensen met schapen vergelijk. Er zijn twee belang rijke redenen waarom dat niet zomaar kan: de mens loopt rechtop en de baarmoeder van een mens neigt tot samentrek ken, waardoor je bij een mens heel vaak een vroeggeboorte hebt en bij een schaap zelden of nooit. En doordat een mens rechtop loopt, krijgt-ie veel makkelijker een bloedopho- ging in de lagere lichaams helft. Dat vermindert de te rugvoer naar het hart en daar door de doorbloeding van de baarmoeder. Die twee aspec ten kunnen het theoretisch voor de mens enigszins nadelig beïnvloeden, maar alles bij el kaar valt dat toch heel erg mee". Waarmee, hoopt Lotgering en de jury die hem de prijs toe kende, heel wat vooroordelen en angsten zijn weggenomen. „Ik denk, dat deze studie tot gevolg heeft dat veel mensen zullen gaan denken, dat het wel meevalt. Ik heb het niet als taboe-doorbrekend ge bracht, hoewel het dat voor mijzelf wel is. Pas als alle gy naecologen ervan zijn over tuigd, dat je tijdens zwanger schap heel goed aan sport kunt doen, is het taboe doorbroken, eerder echt niet". Rest het ter rein van de topsport, waarop het onderzoek van Lotgering maar heel spaarzaam van toe passing is. „Dat is nog een heel braakliggend terrein", vindt ook hij, „hoewel ik ervan overtuigd ben, dat ook daar tij dens zwangerschap véél meer mogelijk is dan we denken". DICK HOFLAND Met uw krant naar Voor wie er gezellig nog even tussenuit wil. hebben we van 12 t/m 15 decem ber a s. een bezoek aan de fascinerende stad Berlijn georganiseerd. Met de Kerstdagen in het vooruitzicht biedt deze metropool een extra gezellig accent. Voor wie de stad nog niet eerder bezocht een bijzondere belevenis. Maandag 12 december vertrekken we (om 7 uur uit Den Haag en 7.30 uur uit Rotterdam) per luxe verwarmde touringcar van Maaskant voor een vierdaagse reis naar West en Oost Berlijn. In West-Berlijn verblijven we op basis van haltpension logies, ontbijt en di ner) in hotel Igel. Alle kamers hebben douche en to.let. Het programma biedt dinsdagmorgen gelegenheid tot winkelen. terwi|l in de middag onder leiding van een Nederlandse gids een bezoek wordt gebracht aan diverse markante punten als Potsdamerplatz, Monument Plotzensee. Kurlürstendamm etc. Woensdag gaan we via ..Checkpoint Charlie" door de muur naar Oost-Berli|n en bezoeken o a de Brandenburger Tor. Alexanderplatz en het Treptow Mo nument. Er wordt weer in West-Berlijn overnacht, waarna donderdag de terug reis wordt aanvaard. Deze interessante en leerzame reis kost 295.- per persoon op basis van een 2-persoons kamer met douche en toilet en half pension 3x diner, logies en ontbijt). Combinatie reisverzekering 8.- p.p. 5.-. Een geldig paspoort is vereist. BOEKINGEN: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 lot 13 uur) ot persoonlijk in onze stadsvestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t/o stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA «-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) \G Naarmate [dert, waarop de deuwe NAVO- ?tten in West- borden geplaatst, il sommige onrustiger k. Zij menen dat 28 in zijn eentje nooit „neen" zal kunnen zeggen tegen de (kruisra ketten, als alle andere be trokken, bondgenoten „ja" zeggen". Met Kohl in Bonn aan de macht, That cher in Londen, Craxi in Rome en Martens in Brus sel, behoeft aan dat laatste naar hun mening nauwe lijks nog getwijfeld te worden. De kans dat in de luttele dagen tot aan de plaatsing in West-Duits land nog een akkoord wordt bereikt in Genève, is volgens deze christen democraten bijna gelijk EN WISKE DE HIPPE HEKSEN {WRlttUR1)1 llttm dtjoumncurjmnftn tn wtrplitmindtdiipitt hirbtr k» ill fiuvtrncur' M trui buit It Mm lijn' II1 ui iii'Iit uthin rol- III ul mil mntn rol Htl li ttn BtVljl\itoppul 1 impptn jullit dm nim Sorry, tounrntur. on li Mij \J Powtmh.jt 1 nifdi m it tofr ton; tn fbtnl ttn nhurh aan nul. Het gaat hier vooral om CDA- Kamerleden als Willem de Kwaadsteniet en Joep de Boer. Vanuit de vrees dat zo dadelijk een nieuwe Koude Oorlog zal uitbreken, hebben zij ideeën gelanceerd om de Amerikanen en Russen alsnog tot elkaar te brengen. De Kwaadsteniet wil dat bereiken door uitstel van de op handen zijnde plaatsing bij de bondgenoten, in welke periode een doorbraak in de onderhandelingen zou moeten komen. Hij zit daarmee in fei te op dezelfde lijn als de PvdA. Hoewel dat laatste op zich al een reden is voor het kabinet om zijn idee af te wijzen, slaat hij ook inhoudelijk de plank mis. De grote landen van de Navo voelen immers niets voor uitstel: zij menen dat een harde houding de enige ma nier is om de Russen tot con cessies te bewegen. De Neder landse ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) onder schrijven die analyse, zo heb ben zij al één en andermaal publiekelijk laten weten. Stap verder Defensie- en buitenlandspecia list Joep de Boer weet dat ui teraard en denkt dus een stap verder. Hij concentreert zich op de periode nadat de eerste serie raketten in West-Europa is opgesteld. De Navo zou dan bereid moeten zijn pas op de plaats te maken, zodat de Sov- i'et-Unie de kans krijgt terug te teren naar de onderhande lingstafel. Volgens De Boer verkeert Nederland nu nog in de gelegenheid de grote bond genoten zover te krijgen, na melijk door het eigen voorbe houd als „wisselgeld" te ge bruiken. Met andere woorden: wij beloven in Woensdrecht zonodtg een (klein) aantal kruisraketten te plaatsen, als de anderen doen wat wij wil len. Dit idee heeft althans deze verdienste dat het veel meer uitgaat van de realiteit dan de gedachtengang van De Kwaadsteniet en van links Nederland. Deze week ontstond even de indruk dat het CDA voor de lijn-De Boer zou kiezen, wan neer aanstaande donderdag in de Kamer wordt gedebatteerd over de op handen zijnde plaatsing ip West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië. Maar ingewijden weten nu al te vertellen dat CDA-fractie- leider De Vries, die vermoede lijk zelf het woord zal voeren, geen gebruik zal maken van dit idee. De Vries zal zich zeer waarschijnlijk beperken tot het standpunt dat Nederland geen verantwoordelijkheid draagt voor plaatsing elders en dat de stationering op eigen grondgebied volgend jaar pas aan de orde is. Volgens de CDA-leiding heeft Joep de Boer namelijk iets over het hoofd gezien. Nu het zeker is dat de overige vier landen zonodig Pershings-2 en kruisraketten zullen opstellen, speelt het Nederlandse voorbe houd internationaal 'geen rol meer. De situatie in ons land was voor de Navo van groot belang, zolang men in die kringen bang was dat andere lander! besmet zouden kunnen raken met de „Hollanditis". Maar zoals hierboven al ge zegd, is deze ziekte nu geïso leerd tot het land van oor sprong. De Navo zal er weinig voor voelen een hoge prijs te betalen voor een artikel, waar in het niet echt meer geïnte resseerd is. Immers, het maakt niet zoveel meer uit of er 572 of 524 raketten gestationeerd worden. Formidabel De conclusie hieruit is dat het al dan niet plaatsen van (48) kruisraketten in Woensdrecht nu al een puur binnenlandse aangelegenheid geworden is. En zo wordt dan heel lang zaam duidelijk dat premier Lubbers begin dit jaar in Was hington een formidabel onder handelingsresultaat boekte. Met als enige concessie dat Ne derland voor het oog van de wereld in de Navo-pas zou blijven Jopen (door het aanwij zen van Woensdrecht als eventuele locatie voor kruisra ketten), kreeg Lubbers het groene licht voor een uitstel van nog eens ruim een jaar èn de zekerheid dat het Witte Huis tegen die tijd niet echt meer geïnteresseerd is in de vraag of er in West-Brabant kruisraketten geplaatst wor den. In kleine kring was dit uiter aard wel bekend. „Wij zitten op rozen", liet deze of gen§/ CDA-topper zich weieens ge heimzinnig glimlachend ont vallen. Nu blijkt dat men daarmee doelde op het feit dat zusterpartij CDU in West- Duitsland de kastanjes uit het vuur mag halen, daarbij wel degelijk streng op de vingers gekeken door Washington. Vergelijk dit nu eens met de positie van Nederland. Lub bers heeft aangekondigd dat zijn kabinet medio 1984 een besluit zal nemen. Waarom die datum? Omdat rond die tijd bekend is of de Russen, nadat de Navo haar vastberadenheid heeft getoond, alsnog bereid zijn tot een interim)akkoord. Komt er een akkoord, dan be hoeft Nederland vermoedelijk niet te plaatsen. En voor het geval in juni de onderhande lingen nog gaande zijn of net weer zijn hervat, 'stelt het ka binet het plaatsingsbesluit nog maar een keer uit, met bij voorbeeld een half jaar, zo valt te beluisteren. De VVD zal daarover morren, maar er uit eindelijk wel mee instemmen, luidt de verwachting. Verloedering Is er daarentegen sprake van een „verloedering" van de in ternationale betrekkingen, zo als de christen-democraten De Kwaadsteniet en De Boer vre zen, dan is er voor het kabi net-Lubbers ook niet zo erg veel aan de hand. In een sfeer van herleefde Koude Oorlog, wanneer de Sovjet-Unie te genmaatregelen neemt en in haar satellietstaten nieuwe ra ketten plaatst, zal de meerder heid van de Nederlandse be volking de komst van Ameri kaanse kruisraketten vermoe delijk niet afwijzen. En dan zal het ook gemakkelijker zijn een positief plaatsingsbesluit door het parlement te loodsen. Een dissidente CDA'er moet wel heel sterk in de schoenen staan om ook dan nog tegen te durven stemmen. Daarmee is tevens verklaard waarom Lubbers en De Vries evenmin behoefte hebben aan ideeën van partijgenoten als Ton Frinking en Sytze Faber Frinking wil van het plaat singsbesluit een vrije kwestie maken, wat wil zeggen dat het kabinet belooft zich neer te leggen bij het oordeel van de Tweede Kamer. „Niets daar van", zegt Lubbers, .jullie doen wat wij willen of anders stuur je ons maar naar huis". Fabers pleidooi voor een con sultatief referendum (volks raadpleging), dat tegelijk met de Europese verkiezingen zou kunnen worden gehouden, stuit op dezelfde onoverkome lijke bezwaren. Stuurman Lubbers meent dat het schip van staat alleen op zijn kom pas de veilige haven kan be reiken. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9