Werk gaat gewoon door bij Heineken Europa machteloos tegen ontvoeringen :;hene-beraad boekt en vooruitgang AVONDJE UIT? KUKIN DE KRANT. Moskou wil Syrische druk op Arafat verminderen SIJTHOFF PERS ^LAND/BUITENLAND T ifrwerpt ;pboek- listiek te «fcf- Unie onderhandelt tot feitelijke plaatsing Vrolijk b.v. 2Vmf Italiaanse politie doet invallen bij casino's EiidaeSomcwt ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 beticht Noord en oorlogszucht !ljuid-Korea kan blijven rekenen *yan de Verenigde Staten in zijn Noord-Korea dat „klaar is voor Dit heeft president Reagan van- [in een rede tot de Nationale |van Zuid-Korea. Dertig jaar na gl oorlog zijn de VS vastbesloten loot te helpen tegen elke militai- Joord-Korea voert een intimida- S Met vijftig divisies en brigades zijn ze klaar voor )£e hebben tunnels gegraven on- |emilitariseerde zóne" (tussen ifuid-Korea), aldus Reagan. De president verblijft twee dagen ;a na zijn vierdaagse bezoek aan 31 Voorbereiding ontwapenings conferentie afgerond HELSINKI Vertegenwoordigers van de 35 landen van de Europese Veiligheidsconfe rentie hebben gisteren in Helsinki de voor bereiding voltooid van de Europese ontwa peningsconferentie. Die conferentie zal op 17 januari 1984 beginnen in Stockholm. Het overleg had vooral vertraging ondervonden doordat Malta bleef hameren op het betrek ken van de Middellandse Zee-staten bij de ontwapeningsconferentie. Uiteindelijk is af gesproken dat de Middellandse Zee-staten al leen worden uitgenodigd om kort hun stand punt uiteen te zetten op de openingszitting van de ontwapeningsconferentie. Eventuele resultaten van de ontwapeningsconferentie, die jaren kan gaan duren, zullen worden voorgelegd aan de komende Europese veilig heidsconferentie in 1986 in Wenen. VS richt tentoonstelling in van gevonden wapens op Grenada WASHINGTON In een oude hahgar van de luchtmachtbasis Andrews bij Washington kan het Amerikaanse publiek in de komende tien dagen de wapens bezichtigen die het Amerikaanse leger op dit eiland heeft gevonden. Volgens minister van de fensie Weinberger gaat het om Cubaanse, Russi sche, Tsjechoslowaakse en Chinese wapens, zoals automatische geweren, luchtdoelgeschut, mortieren, gepantserde manschappenwagens en tientallen kis ten met munitie. President Reagan krijgt de laatste dagen steeds meer bijval voor de Amerikaanse actie op Grenada. Ook politieke tegenstanders van de president in het Congres zouden zich nu lovend uitlaten over de landing op het eiland. De popularitiet van de presi dent bij het Amerikaanse publiek is na de actie op Grenada groter als nimmer tevoren, zo blijkt uit opiniepeilingen. Politie in Cannes voorkomt riool-inbraak CANNES De politie van de Zuidfranse stad Cannes heeft gisteren een poging van een bende verijdeld om via het riool bij een bank in te breken. Een medewerker van de plaatselijke vestiging van de Crédit Com mercial de Frënce hoorde gisterochtend ver dachte geluiden van onder de grond toen hij langs het bankgebouw liep. De gewaar schuwde politie blokkeerde vervolgens en kele rioolgangen en zette een ondergrondse klopjacht in. Twee leden van de bende wer den ingerekend toen zij gehuld in trainings pakken naar boven kwamen. „Wij waren aan het joggen", verklaarden zij. Op soortge lijke wijze maakte een bènde in '76 miljoe nen buit bij een inbraak in een bank in Nice. 100 Poolse hartpatiëntjes jaarlijks naar ons land SCHIPHOL Terre des Hommes, een organisatie die kinderen in nood helpt, en het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis zijn een actie gestart om te beginnen in 1984 jaarlijks honderd Poolse hartpatiëntjes in ons land te opereren. In Polen kunnen die kinderen niet geopereerd worden. De technische mogelijk heden zijn er wel, maar de kennis en de ervaring niet. Met de actie, die zo'n vier tot vijf jaar moet duren, willen het ziekenhuis en Terre des Hommes die kennis aan de meekomende Poolse medici overdragen. De eerste kinderen komen al op 1 januari, vergezeld door hun moeder. De opnametijd wordt geschat op twee tot drie weken. De moeders kunnen bij Poolse gezinnen in Nederland logeren. In Polen zijn nu zo'n 50.000 kinderen met een aangeboren hartafwijking en er komen jaarlijks 6000 hart patiëntjes bij. Als zuigelingen met een hartgebrek niet snel on der het mes gaan, kunnen ze blijvende afwijkingen hebben ge kregen. De actie gaat enkele miljoenen guldens per jaar kosten. Terre des Hommes stelt het gironummer 100900 voor deze actie be schikbaar. te -MRond de in Freddy Heine- -jiauffeur Ab Do- jch het verschijn- ueboek-journalis- lard. Zoals al ge- et weekblad Pa- DO gulden voor j van de ontvoe- -teken" Secretaris de Nederlandse .jan Journalisten noemt het „Een selijke ontwikke- icdium tracht een p omvang exclu- te binden". Hij ip de praktijken en in Engeland eve interviews iet familieleden »rs van een mas- 1 en met familie dader. De Engel- leeft deze vorm tiek veroordeeld 3 echter sancties den. ,c;n is meer op alleen W De ontvoer- ;tjvan de raad van leineken, Freddy reat aan het hoofd 's werelds groot- loncerns. Vorig de hele wereld miljard liter dat door of on- van Heineken uwen. Behalve is een groot irken in het bezit n, waarvan Am- ekendste is. Hei- rt ook op de fris- ;t met tonic, soda ale van Royal iter, B3 vruchten- voor Nederland PQjroduceerd Pepsi- aiiven-Up. Tevens jnf Hoppe en Coe- sécht. Jagermeister federland en Bel- vaiie geproduceerd. i langs de Hemweg in Amsterdam heeft de politie gisteravond het uitgebrande wrak van n GS gevonden. Vermoed wordt, dat dit de Citroën is die gebruikt werd voor de ontvoe- e biermagnaat Heineken. ZOETERWOUDE/AM- STERDAM In de ont voeringszaak van de zes tigjarige F. Heineken en zijn chauffeur A. Doderer zijn geen nieuwe ontwik kelingen te melden. Het ligt voor de hand dat de ontvoerders gisteren con tact hebben gehad met het crisiscentrum in Am sterdam en/of de politie. Maar geheel in lijn met de gedragsregels van politie in justitie in het buiten land, waar meer ervaring bestaat met ontvoeringen dan in ons land, worden geen nieuwe feiten over de zaak naar buiten ge bracht. Het beleid van Heineken blijft primair gericht op de veilig heid en terugkeer van de twee ontvoerden. Dat houdt in dat aan de eis van de ontvoerders om geen mededelingen meer te doen aan de media, gevolg blijft worden gegeven. Het Heineken-concern heeft daar gisteren extra aandacht voor gevraagd door de hoop. uit te spreken dat- de media zich in derdaad terughoudend zullen opstellen in hun berichtgeving over de ontvoering. „Maar wij kunnen de media daar natuur lijk niet toe verplichten", al dus Heineken-woordvoerder Elfrink gisteren. De ontvoerders zelf hebben niet geëist dat de media niet meer publiceren over de ont voering. Dat was wel het geval bij de ontvoering van me vrouw Van der Valk. De me dia besloten toen gevolg te ge ven aan die eis. Werk gaat door Bij de bierbrouwerij van Hei neken aan de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude valt uit niets op te maken dat de „kapitein niet meer op de brug staat". Het werk gaat ge woon door bij deze hypermo derne bierfabriek, die ver af staat van de nostalgische brou werijen die de consument in bierreclames worden voorge houden. Belangstelling voor de gang van zaken rond de ontvoering van F. Heineken van buitenaf wordt niet op prijs gesteld. De bewakingsdienst heeft op dracht gekregen contact tussen personeel en de buitenwacht te verhinderen. De afdeling voorlichting reageert geprik keld op verdere belangstelling: „Blijft U alstublieft weg, U komt hier niets te weten", al dus een medewerker van de afdeling voorlichting. Woord voerder Elfrink van Heine ken: „Al het personeel heeft opdracht gekregen om geen enkele inlichting te geven. Noch negatief, noch positief, noch over de ontvoering, noch over het bedrijf". Er is inderdaad geen enkele medewerker van het Heine ken-concern te vinden of het nu de jongste bediende of de adjunct-direkteur is die iets over de ontvoering van di- rekteur Heineken wil zegggen of zelfs een simpele medede ling over het concern wil doen. Hoewel de brouwerij uiterlijk onaangedaan, lijkt hebben de recente gebeurtenissen het personeel niet onberoerd gela ten. Vrijwel alle werknemers kennen hem van gezicht, om dat hij regelmatig een ronde maakte langs het produktie- proces in de brouwerij. Hij is ook nooit te beroerd om hier en daar en praatje te maken met zijn mensen. Het perso neel wordt niet speciaal op de hoogte gehouden door de be drijfsleiding. Ai het nieuws over de ontvoering moeten de werknemers zelf uit de kran ten vernemen. De royale winstgevendheid van het kidnappen van topma nagers, belangrijke politici of hun familieleden, is wellicht de voornaamste reden dat veel landen in Europa hoe langer hoe meer door ontvoeringsza ken worden opgeschrikt. Bo vendien worden er steeds ho gere losgelden gevraagd, waar schijnlijk omdat ze meestal be taald worden. Politie en justi tie zien die ontwikkeling tan denknarsend aan, maar een afdoend middel is nog niet ge vonden. In de meeste gevallen moet de politie integendeel alle medewerking verlenen bij de onderhandelingen over de losgelden, omdat het onge deerd thuis krijgen van de slachtoffers voorop staat. Zo ook in de ontvoeringszaak van de zestigjarige Freddie Heineken. „Pas als we zekerheid hebben over de veiligheid van de heer Heineken komt de aanhouding van de daders aan de orde", zei officier van justitie mr. R. Peters van de behandelende rechtbank in Den Bosch deze week. „Pas daarna zal gepoogd worden het gevraagde losgeld te behouden". Geen richtlijnen In ons land bestaan geen mi nisteriële richtlijnen hoe poli tie en justitie bij ontvoeringen zouden moeten handelen. „Daar zijn we ook niet mee bezig", aldus voorlichtster mr. Toos Faber van het ministerie van justitie. „Dit soort zaken is geheel ter competentie en be oordeling van de opsporings autoriteiten". Justitie regelt wel landelijk de beveiliging van politiek kwets bare figuren zoals de Turkse consul in Deventer en de PLO-vertegenwoordiger in Den Haag. Bij hen staan dag en nacht pantserauto's voor de deur. Beveiliging van niet-po- litieke toppers wordt overgela ten aan het particulier initia tief. Het aantal aanvragen van Nederlanders voor persoonlij ke bewaking is in de afgelopen twee jaar sterk toegenomen. Italië en Duitsland Italië spant wat het aantal ont voeringen betreft waarschijn lijk de kroon in Europa. Het bewaken van kandidaten voor kidnapping is er de laatste ja ren een belangrijke bron van werkgelegenheid geworden, maar ook de Duitse Bondsre publiek is de laatste jaren meermalen door ontvoerings zaken opgeschrikt. Niet alleen door „politieke" ontvoeringen uitgevoerd de Rote Armee Fraktion (RAF), maar ook door louter „commerciële" za ken, zoals die van het rijke jongetje Johannes Erlemann en de puddingtelg Richard Oetker. De Westduitse over heid volgt geen vaste lijn bij ontvoeringen. Wel „genieten" belangrijke politici en industriëlen zware politiebewaking sinds de RAF- aanslagen in de jaren zeventig. Dit in afwijking van Italië, waar vele politici en andere topmensen er een of meer ei gen lijfwachten op na houden, soms ook als statussymbool. Bij ontvoeringen in de Bondsre publiek, waarbij het alleen om geld gaat, maakt de politie van geval tot geval afspraken met de betrokken families. Daar voor bestaan geen landelijke richtlijnen. Frankrijk In Frankrijk doet de politie nauwelijks aan persoonlijke bescherming van mensen, die ontvoerd zouden kunnen wor den. Het Parijse telefoonboek bevat dan ook vijftien pagina's met adressen van particuliere veiligheidsdiensten. De politie bewaakt alleen degenen, die bloot staan aan het gevaar van terroristische aanslagen. Bij daadwerkelijke ontvoering hanteert de Franse justitie de volgende filosofie: geen losgeld betalen, niet zelfstandig con tact opnemen met de ontvoer ders en alles aan de politie overlaten. Deze gedragslijn heeft al grote spanningen op geleverd tussen politie en fa milie van ontvoerden. Spanje Iri Spanje vooral door poli tieke kidnappingen geteisterd heeft de regering zich al meermalen tegen het betalen van losgelden uitgesproken. De losgelden zijn er niet kin derachtig. Twee jaar geleden werd voor de vrijlating van fa brieksdirecteur Suner tien miljoen gulden betaald. De Spaanse overheid probeert vooral ontvoeringen te voor komen. Sommige topmensen worden permanent door poli tie bewaakt. Andere VIP's krijgen strenge instructies om variatie te brengen in de routi ne van alledag, om het moge lijke ontvoerders niet te ge makkelijk te maken. =nf ERCONFERENTIE EG STELT BESLISSINGEN UIT Ier correspondent ongbloed) - De kans dat e Top van re- irs begin de- Athene de op brengen voor poblemen bin- jpese Gemeen- It steeds klei- rtig EG-minis- litenlandse za- :iën en land- oven gisteren be aver de poli- ële toekomst voor zich uit- Zij waren bij leg te effenen van ^leiders op 4 eveneens in 1L Athene. Eind deze maand zullen de ministers op nieuw bijeenkomen, in Brussel, voor een aller laatste poging de patstel ling te doorbreken voor dat de werkelijke topcon ferentie begint. Van de drie grote problemen, het uitbreiden van de finan ciële middelen voor de Ge meenschap, de terugbetaling aan Groot-Brittannië en het terugdringen van de land- bouw-uitgaven, zijn de minis ters niet verder gekomen dan een aanzet tot een superhef fing op overproduktie van zui- velprodukten. De uitwerking daarvan, zoals een antwoord op de vraag bij welke hoeveel heden de superheffing gehe ven gaat worden, is doorge schoven naar december. Een lid van de Nederlandse onderhandelingsdelegatie zei daarover: „Je kunt regerings leiders niet belasten met de punten en komma's van de landbouwproblematiek, de top zal dus op dit punt tot niets lei den". De Britse minister van buiten landse zaken kondigde giste ren keihard aan dat zijn land op de komende topconferentie in Athene weer aan de orde zal stellen dat Groot-Brittan nië nog geld tegoed heeft van den EG over '82. De teveel be taalde EG-contributie door de Britten ontstaat door het hef fingenstelsel. De Britten kwamen tijdens de discussies steeds meer in een geësoleerde positie te verke ren; zij willen eigenlijk alleen maar contante terugbetaling. Maar omdat de standpunten van de andere negen lidstaten bij steeds gevarieerde voorstel len uiteen lopen, is de kans op een definitieve oplossing van het Britse probleem nog niet in zicht. Volgens minister van finan ciën, Ruding, kan er alleen sprake zijn van ruimere finan ciële middelen voor de EG als niet eerst de landbouwuitga ven teruggedrongen worden en het probieem van de Britse contributie opgelost is. Ir. G. Braks, de Nederlandse landbouwminster zei gisteren na afloop van het beraad, dat hij het niet uitgesloten acht dat op de komende Europese top wordt besloten tot bevriezing van de Europese landbouw prijzen voor drie jaar. anneer de West- jJag 22 november plaatsen van kruis- len de Sovjet de ngen in Genève ,lijk afbreken. De "J wel van de on- x "itafel weglopen zodra de eerste van de nieuwe Amerikaanse raketten start klaar staan opgesteld. Dit heeft de Russische ambassa deur in West-Duitsland, Sem- jonow gisteren in Bonn ver klaard. Naar aanleiding van opmer kingen van de Sowjet-ambas- sadeur in Bonn, Wladimir Semjonov, was eerder deze week de indruk ontstaan dat Moskou van de onderhande lingstafel in Geneve zal weglo pen als de Bondsdag op 22 no vember de stationering goed keurt. Robert Dean, een functionaris van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, merkte naar aanleiding hier van op een persconferentie op: „Als dit waar is ben ik blij het te horen. Zij (de Russen) zijn tot nu toe in Genève niet zo tegemoetkomend geweest". «IHEER Gevel bekladding? Wij verwijderen deze voor u en brengen een speciale coating aan waardoor eventuele nieuwe leuzen onmiddellijk en op eenvoudige wijze verwijderd kunnen worden. U wilt meer weten? Bel ons voor vrijblijvende inlichtingen. Akeleistraat 80 2565 NZ Den Haag 070- 238332 Nog voor de Kerst met uw krant naar LONDEN De Kerstdagen worden in Engeland uitbundig gevierd. Daar oude tradities zich handhaven naast moderne attracties biedt de bruisende wereldstad Londen een extra gezellig en feestelijk aanblik. VRIJDAG 16 DECEMBER A.S. vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar Londen. Het verblijf aldaar is in het bekende Plaza Hotel, vlak bij Bayswater Road met een keur van winkels en restaurants en op korte wandelafstand van HJde Park, Kensington Gardens en Portobello Road Market. Zaterdagmorgen is er gelegenheid om in de Londense City te winkelen, 's middags is er onder leiding van een Nederlands sprekende gids een sight- seeingtdur door Londen en wordt gelegenheid geboden tot een bezoek aan West-Minster Abbey, de St. Pauls Cathedral en de Tower. Zaterdagavond wordt in het Prince Edward Theater de bekende Musical Evita bijgewoond. Zondag kan men een bezoek bengen aan het museum van Madame Tussaud of de bekende markt Petticoat Lane, waarna de terugreis aanvangt. Deze trip vormt een aantrekkelijke .kennismakingsmogelijkheid met deze wereldstad en kost slechts 295.- per persoon Toeslag eenpersoons kamer 45.-, reisverzekering 6 - per persoon 5 - po- liskosten. In de prijs zijn begrepen: de busreis heen en terug overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calais kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies, ontbijt en diner) stadsgids sightseeing tour Londen entree Prince Edward Theater Niet inbegrepen de eventuele overige entree's en andere persoonlijke uitgaven. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (hoek Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) MOSKOU De Syrische minister van buitenlandse zaken Chaddam, heeft Moskou gisteren met een duide lijke boodschap van zijn gastheren verlaten: Herstel de eenheid binnen de PLO". Volgens welingelichte Ara bische bronnen zou de Sovjet-minister van buitenland se zaken Gromyko, zijn Syrische ambtgenoot te ver staan hebben gegeven dat PLO-leider Arafat met rust te laten. Arafat en zijn medestanders van de PLO zijn betrokken bij zwa re gevechten met Palestijnse opstandelingen en Syrische troepen in en rond de Noordlibanese havenstad Tripoli. Gisteren is de druk op Arafat om Tripoli te verlaten groter ge worden. Onder andere de burgemeester van de stad en de voor malige Libanese president Karami zouden Arafat hebben opge roepen Tripoli te verlaten om een b:loedbad te voorkomen. Ara fat zou in een interview gezegd hebben dat hij geen gehoor zal geven aan'de oproepen. „Ik kan niet vertrekken terwijl mijn vrijwilligers dagelijks de dood in de ogen zien". De leider van de belangrijkste guerillagroep in Tripoli, sheikh Shaaban, heeft gisteren gezegd dat zijn mannen aan de zijde van de Arafat-gertrouwen zullen vechten. De twee rivaliserende Palestijnse groeperingen beschoten elkaar gisteren slechts sporadisch. De staakt-het-vuren overeenkomst van woensdagavond werd over het algemeen nageleefd. Op nieuw voerden Amerikaanse F-14 Tomcat-straaljagers verken ningsvluchten uit boven Beiroet, maar zij werden niet beschoten door Syrisch afweergeschut. MILAAN Meer dan tweeduizend zwaarbewapende agenten van de Italiaanse politie en douane hebben gisteren invallen ge daan in alle vier casino's van Italië op zoek naar „vuil" geld van den Maffia en ontvoeringsbendes. Bij de invallen werden zeven tien personen aangehouden. Milanese magistraten gaven op dracht tot controle van de rekeningen bij enkele banken op Sici lië, het bolwerk van de Maffia. Tijdens de acties, die twee tot vier uur duurden, trokken politiemensen de identiteit na van honderden gokkers, nadat de uitgangen van de casino's waren geblokkeerd. Politiemensen controleerden serienummers van bankbiljetten en namen boekhoudingen in beslag. Uren na de actie gingen de casino's weer open. De minister van binnenlandse zaken verklaarde dat vermoed wordt, dat losgelden en andere onwettig verkregen gelden dik wijls in casino's worden „gewit". Het „vuile" geld wordt gewis seld voor fiches, de „witwasser" speelt lang genoeg om het alle maal aannemelijk te maken, wisselt dan de fiches en verlaat het pand met een cheque van het casino.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7