PTT )p zich niet erboden Koeriersdiensten in hun schik Euthanasie discreet behandelen „Ambtenarenbonden moeten verliezen, dat is in 's lands belang NOG IE1S LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. vL -HUH-? y ris i „Ambtenaar moet privatisering nu toejuichen „Vakbeweging moet 'pakket vergelijking' zelf doen" Ambtenaren leverden aanzienlijk meer in fNENLAND EeidócSou/ta/nt ïses Juliana op ïba aangekomen Opdrachten Fokker voor ruimtevaart SER-KROONLID VAN DER GRINTEN: Bibliotheken in rouw ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 PAGINA 5 [fESTAD Prinses Juliana is gisteren bmen op Aruba, het tweede eiland van erlandse Antillen dat zij op haar „af- eis" naar dit deel van het koninkrijk Maandag begint haar werkbezoek dat lovember duurt. Vervolgens gaat de naar Bonaire. Op verzoek van de oud fin was de ontvangst op Aruba zeer jig. Boven de parkeerplaats van de ïven hing een grote rood-wit-blauwe net erop de woorden „Welkom prinses bonbini". DEN HAAG Ons land zal blijven deelne men aan de verdere ontwikkeling van het Eu ropese Teledetectie satellietprogramma. Het kabinet heeft hiertoe vrijdag besloten. De kos ten van deelneming worden geraamd op 890.000 gulden, wat overeenkomt met vier procent van het totale bedrag. Dit percentage komt overeen met het aandeel in het indus triële werk dat in deze fase wordt verkregen en opdrachten aan Fokker betekent. In december zal Fokker twee F-27 toestellen leveren aan Egypte. In maart volgt de leve rantie van een derde Friendship, UTRECHT De Utrecht- se cardioloog prof. F.L. Meijler hoopt, dat de eut hanasie als discreet onder deel van de stervensbege leiding het huidige exhi bitionisme op dit punt zal overleven. Hij reageert in het artsenblad „Medisch Contact" op de publicaties hierover in de laatste ja ren, waarbij er recentelijk ook zijn van artsen die ge vallen van door henzelf toegepaste euthanasie be schrijven. Meijler stelt hier tegenover, dat artsen, ook toen er nog niet zoveel over werd gepraat, bezig waren met de moeilijke afweging van levensbeëindi ging of levensverlenging van ten dode gedoemde patiënten. Bij de huidige roep om eutha nasie pleit Meijler voor bezin ning. Hij vraagt zich af, of er een beweging gaande is die euthanasie alleen maar uit de taboesfeer wil halen of dat er sprake is van een ideologisch bepaald streven, alles, ook eut hanasie, aan de grote klok te hangen. Hij vreest het laatste en hij vindt dat artsen zich hiertegen moeten gaan verzet ten. Een arts is niet geroepen het leven op gezag van derden te beëindigen, aldus Meijler. Van hem wordt zeker niet ver wacht, dat hij zijn beroepspro blemen etaleert. Een arts moet het lijden verlichten zonder zich daarbij de taak van op perrechter over dood of leven aan te matigen, ook al zal hij daarbij de dood soms te hulp moeten roepen. Euthanasie als gesystemati seerde, openlijke en aan de openbaarheid prijsgegeven daad van moedwillige levens- beëindiging bedreigt volgens hem de geneeskunde en dient strafbaar te blijven. Euthana sie als discreet onderdeel van de dagelijkse begeleiding van een tot sterven gedoemde pa tiënt is zo oud als de genees kunde zelf en dient alle stuur lui aan de wal en zichzelf eta lerende artsen te overleven, aldus Meijler. olg van de voorpagina) HAAG Het kort ig was door de Ne- ,ndse Organisatie ia Tijdschriftuitgevers TU) en door enkele dtineerden aangespan- ^jtegen de PTT en te- AbvaKabo om een e postverzending en jrging te herkrijgen. Wijnholt zei gister- lag in zijn vonnis, dat takingsactie op zich- piet kan worden ver- n en dat ook de eis het adres van PTT teen eind te maken lie actie moet worden omdat de PTT Joe in de onmogelijk- §Tverkeert. Éhij voegde eraan toe, dat ges afwegende er aan lig is voor een spoed maat- tegen de staat en Abva- Hij verplichtte deze in dan ook binnen vier het overleg te hervat- inister Rietkerk liet on- illijk daarop weten, dat iteraard de rechterlijke raak wil eerbiedigen en de opgelegde termijn Vergadering met de cen- i zou uitschrijven, al dus een breed overleg en hoewel mr. Wijnholt idere ambtenarenorgani- niet in zijn vonnis be- Hij heeft ook geen gsom opgelegd voor het men zijn vonnis niet na- naar hij verklaarde in ïtenschap dat de staat al- ïchterlijke vonnissen op- en omdat AbvaKabo bij lat had verklaard elk is te zullen eerbiedigen. ;t geding was de staat ins gedaagde, omdat de :n staatsbedrijf is. fhristelijke bonden van overheidspersoneel hebben er met nadruk op gewezen, dat de rechterlijke uitspraak niet voor hen geldt; hun leden sta ken immers niet, voeren slechts stiptheidsacties. Maar als ook zij voor een vergade ring worden uitgenodigd, zul len zij gaan, mits er niet over stakingen wordt gesproken. Overigens willen deze bonden graag opnieuw praten, maar dan de oude eis over een gelijke behandeling ambtena renparticuliere werkne mers na 1984. Vrije onderhandelingen Secretaris Cammaert van de CFO toonde zich verbaasd, dat de rechter „vrije collectie ve onderhandelingen" heeft aanbevolen; hij is daar overi gens wel blij mee, want dat veronderstelt eenzelfde situa tie als in het bedrijfsleven. Daar zal het kabinet wel niet zo gelukkig mee zijn, veron derstelt Cammaert. Het Ambtenarencentrum ziet in deze aanwijzing van de rechtbankpresident reeds een dwang voor minister Rietkerk tot gelijke behandeling van ambtenaren ten opzichte van particuliere werknemers. Ook deze organisatie is bereid ver der te praten met Rietkerk als deze gelijke behandeling in 1985 en 1986 garandeert, wat niet zonder meer betekent dat het Ambtenarencentrum de korting dan accepteert. Dit dan weer in tegenstelling tot de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren, die bij het verkrijgen van die ga rantie wel door de zure kor-- tingsappel wil bijten. Deze CMHA spant zich de laatste dagen verwoed in om een brug te slaan tussen de verschillende standpunten om de acties tot een aanvaardbaar einde te brengen. Er zijn al verscheidene geheime bespre kingen gevoerd, ook met mi nister Rietkerk, die nu wel bereid lijkt enige hardere toe zeggingen te doen over gelijke behandeling dan tot dusver gebeurde. Een paar duizend werknemers van openbare bibliotheken heb ben gisteren in het centrum van Amsterdam gerouwd om de bezuinigingsmaatregelen van minister Brinkman. De 55 miljoen die de bibliotheken volgend jaar moeten bezuinigen betekenen dat tweeduizend mensen hun baan kwijt zouden raken. (Van onze sociaal- economische redactie) NIJMEGEN „Het standpunt van de ambte narenbond AbvaKabo is zo hard en zit zo vast, dat er geen compromis met het kabinet meer moge lijk lijkt. Aan het conflict kan dan ook alleen maar een einde komen als die bond het geschil verliest. Dat zou trouwens in 's lands belang zijn". Aan het woord is prof.mr. W.C.L. van der Grinten, oud-staatssecretaris, eens kabinetsinformateur, thans hoogleraar te Nij megen en kroonlid van de Sociaal-Economische Raad. Gezien zijn opvat ting over het conflict en de acties mag hem geen bemiddelende rol worden toegedacht. Prof. Van der Grinten sluit niet uit, dat er aan het geschil een einde komt door tegen stellingen in het vakbewe gingsfront. De eerste scheu ren, ook binnen de FNV waartoe AbvaKabo behoort, neemt hij al waar. „Van de Scheur moet maar verliezen. Het zou namelijk nog erger (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De netto lo nen van werknemers in parti culiere dienst zijn van 1977 tot en met 1982 aanzienlijk meer gestegen dan die van ambte naren en trendvolgers. Het inkomen van een ongehuwde werknemer nam toe met 25,8 procent, terwijl een omge- huwde ambtenaar de stijging slechts 18,2 procent bedroeg. Voor gehuwden met twee kinderen was het verschil zelfs nog iets groter: 26,6 te gen 18,1 procent. Dit blijkt uit berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die zijn geba seerd op halfjaarlijkse enquê tes naar werkelijk verdiende lonen. Volgens het CBS is dit de enige juiste methode om beide inkomens met elkaar te kunnen vergelijken. De laat ste tijd zijn nogal eens index cijfers gehanteerd van rege lingslonen, dat wil zeggen bruto basisionen volgens CAO's en bezoldigingsbeslui ten. Deze cijfers lenen zich niet voor een vergelijking van de inkomensontwikkeling in beide categorieën, onder meer omdat het netto-bruto traject aanzienlijk verschilt, aldus het CBS. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft op ver zoek van de Tweede Kamer de koopkrachtontwikkeling van beide categorieën werk nemers bekeken en wel in de jaren 1978 tot en met 1983. Ook daaruit blijkt dat de ambtenaren en trerilvolgers meer hebben ingeleverd dan hun collega's in particuliere dienst. Het grootst zijn de ver schillen op het niveau van modaal en van vier keer mo daal. De ambtenaren hebben 13 respectievelijk 15,75 pro cent ingeleverd tegen particu liere werknemers 8,75 en 10 procent. Door de algemene kortingen per 1 januari zullen de verschillen volgend jaar nog toenemen. In de onder staande tabel staat de koop krachtontwikkeling aangege ven voor ambtenaren en werknemers in het bedrijfsle ven. 1978-1983 overheid be- drijfsl. minimumloon: -6 -4 modaal: -13 -8,75 2 x modaal: -16,25 -14 4 x modaal: -15,75 -10 Daar komt nog eens bij: 1984 overheid bedrijfsl. min.loon: -3 -3 modaal: -3 -0,5 2 x modaal: -3,5 -0,5 4 x modaal: -2,5 -2 a -2,5 )EN DEN HAAG yie deze dagen een iersdienst belt, Ir t een gerede kans f jetuut van de in ge- ristoon in zijn oor te en. Afgesneden van Aenstverlening van de A worden deze bedrij- overstroomd met om informatie. ir zodra de mensen n wat de prijzen zijn, de meesten toch weer gauw op", is rvaring van koerier Pot die in Leiden de Service bestiert. j nog belt me iemand Of ik tien enveloppen I verschillende adres- in Amsterdam kan gen. Jazeker kan dat. r daar ben ik toch v een dikke vier uur bezig. Dus dat wordt §j rekening van zo'n 160 gulden. Gedeeld door tien is dat zestien gulden per adres". Weinig particulieren zullen zo diep in de beurs willen tasten om hun zieke tante in Maas tricht met een dikke brief te verrassen. Officieel moet zo'n schrijven ook nog meer dan een half kilo wegen om per koerier vervoerd te mógen worden. Het bestellen van poststukken onder de 500 gram is wettelijk voorbehou den aan de PTT. Nu valt dit eenvoudig te verhelpen door £>ij het schrijven een cadeautje te voegen, of desnoods een steen, maar duur blijft het. Tante in Maastricht zal het dus in de meeste gevallen met een telefoontje in plaats van een dik epistel moeten doen. Dat het telefoon- en het telex- verkeer de afgelopen week zowel in de privé als in de za kelijke sfeer enorm zijn toege nomen, staat vast. Al beschikt de PTT niet over de meetap paratuur om nu al te kunnen zeggen met hoeveel procent. Veel bedrijven zitten echter met post waarvan het niet mogelijk is de inhoud per te lefoon of telex over te bren gen. Grafische bedrijven bij voorbeeld, reclamebureaus, accountants- en advocaten kantoren en bedrijven die zich met de programmering van computers bezig houden. Vanuit dergelijke branches wordt nu massaal een beroep op ons gedaan", aldus direc teur J.B. Mulders van XP-Ex press, een dochteronderne ming van Vroom en Drees- mann en met haar 500 werk nemers de grootste koeriers dienst van Nederland. „Ik schat onze omzetstijging op ruim 25 Of we veel van die nieuwe klanten zullen houden wanneer de post straks weer aan de slag gaat, betwijfel ik. Maar in ieder ge val krijgen we in de huidige situatie volop de gelegenheid om te laten zien wat we te bieden hebben en dat is op zichzelf al heel gunstig". De extra's die de particuliere koeriers te bieden hebben bo ven de PTT zitten hem in grotere snelheid en betrouw baarheid. Een bedrijf als XP- Express beschikt naast een uitgebreid wagenpark over vijf eigen vliegtuigen om zen dingen naar alle mogelijke za kelijk centra in Europa te vervoeren. Dat de nota die hiervoor wordt ingediend makkelijk in de duizenden guldens kan lopen, is duide lijk en qua prijsstelling is de PTT dan ook veel aantrekke lijker. Het particuliere koerierswe zen is ontstaan in de jaren zestig en telt nu zo'n honderd bedrijven. Grote zoals XP-Ex- press, maar ook kleine die met maar een paar auto's rij- den. Directeur S. Bouwhuis van de Amsterdamse Winie-koeriers verricht zijn werkzaamheden met een staf van 40 medewer kers: „Ik schat onze omzetstij ging op 20 We moeten erg oppassen dat het extra werk dat we aannemen niet ten koste gaat van de dienstverle ning aan onze vaste klanten. Vaste klanten krijgen voor rang. Bovendien willen we niet het risico lopen dat de AbvaKabo ons gaat zien als stakingsbreker Directeur Bon van Ordonnans Sneltransport, net als de meeste grote koeriers in Am sterdam gevestigd, gewaagt van een omzetstijging van 40 „En volgende week zul len we het nóg drukker krij gen, denk ik. Bij veel bedrij ven die hun zendingen tot nu toe nog hebben opgespaard, zal de nood volgende week zo hoog zijn gestegen dat ze er niet meer onderuit komen een koerier in de arm te ne men Boekenclubs Een bedrijfstak die het water nu al aan de lippen staat, is het postorderbedrijf. Veel van deze ondernemingen hebben dagelijks zoveel te verzenden dat, zelfs als de kosten over komelijk zouden zijn, de koe riersbedrijven niet eens in staat zouden zijn te helpen. „Wij werken met 13.000 a 14.000 zendingen per dag", zegt bijvoorbeeld directeur A. Bongaards van de boekenclub ECI. Onze klanten kunnen hun bestellingen nu telefo nisch opgeven en de verzen ding regelen we via relaties die over uitgebreide eigen vervoersmogelijkheden be schikken. Welke dat zijn kan ik niet zeggen Het ECI heeft een vervoers- con tract met de PTT lopen dat 10 miljoen gulden per jaar ruimschoots overschrijdt. Of de vele honderdduizenden guldens schade die nu zijn ontstaan straks op de PTT verhaald wordenBongaards: We hebben de PTT in gebre ke gesteld, ja. Misschien dat men bereid is onze schade te vergoeden door een tijdelijke tariefsverlaging door te voe ren. Ik sluit niet dat het tot een civiele procedure komt". rntfien D.oeie ~rccmstw.iH6. pc ..iNSE &XSAJ-80HBN 'EN BW AIS ECHTE pBDIB eerfew IN HET Kléiu... A 11 ROTTERDAM De Tweede Kamer heeft ondanks de vele voordelen van privatisering, geen enkele haast met het af stoten van overheidstaken naar bedrijven. Het lijkt of de politici bang zijn voor de reac ties van ambtenaren. Juist nu ambtenaren de arbeidsvoor- aarden in de marktsector zo veel beter blijken te vinden zal een overgang naar de par ticuliere onderneming eigen lijk met gejuich begroet moe ten worden. Aldus drs J.K. Bout, algemeen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Bout denkt dat de consument (die niet aan concurrentie onder hevige prijzen voor overheids diensten betaalt) en de belas zijn als de regering zou toege ven. Het land wordt immers niet meer regeerbaar als een kabinet door de knieën gaat voor acties. Eigenlijk is het onaanvaardbaar, dat enkele vakbondsbestuurders acties als de huidige in gang kunnen zetten. Men heeft elkaar enorm opgedraaid. Maar je kunt vaststellen, dat lang niet iedereen er nog achter staat". De hele zaak is overtrokken, vindt prof. Van der Grinten. „Men moet niet uit het oog verliezen, dat de positie van de ambtenaren bepaald gun stiger is dan van de werkne mers in het bedrijfsleven. Dat durf ik best beweren, ook al moet ook ik die drie procent inleveren. Wie anders be weert loopt met oogkleppen op. Daarom vind ik de argu menten van de regering om daar in de collectieve sector te bezuinigen zeer valide". Prof. Van der Grinten houdt vast aan deze stelling, hoewel nog steeds niet officieel is vastgesteld hoe de verhouding in de arbeidsvoorwaarden overheid-bedrijfsleven is. „Het zou me verbazen als uit de zogenaamde pakketverge lijking iets anders zou blijken dan dat de ambtenaar het be ter heeft, zeker als het om de lagere ambtenaren gaat. Ik begrijp dan ook heel goed, dat met minister Ruding van fi nanciën pas te praten valt over een toezegging van gelij ke behandeling ambtenaren- particuliere werknemers als de pakketvergelijking anders uitvalt dan ik veronderstel". Vandaar dat prof. Van der Grinten ook geen oplossing ziet. „Het kabinet kan wel licht in de marge nog iets doen, maar toch niet veel. Met name van AbvaKabo-zijde wordt de zaak verschrikkelijk hard gespeeld. Daar staat men zo op scherp, dat men het ac cepteren van de korting van drie procent op de salarissen als een nederlaag ziet, wat er ook tégenover staat. Maar wat er nu gebeurt is maatschappe lijk onaanvaardbaar. Men heeft onvoldoende in aanmer king genomen, dat stakingen bij de overheid, in de dienst verlening dus, een andere di mensie heeft dan actie in een onderneming". Prof. Van der Grinten besluit: „Ik ben het eens met dege nen, ook vakbondsmensen, die stellen dat je, als je met een actie begint, ook al reke ning moet houden met hoe je die kunt beëindigen. Ik geloof dat Van de Scheur dat niet heeft gedaan, gelet op de star re opstelling. Misschien omdat men in de ambtelijke wereld geen echte actie-ervaring heeft"^ UTRECHT De Indus trie- en Voedingsbond CNV vindt dat er zeer snel duidelijkheid moet komen over de vraag of ambtenaren qua loon en arbeidsvoorwaarden nu wel of niet beter af zijn dan werknemers in het bedrijfsleven. Deze zogenoemde pakketver gelijking is gezien de maat schappelijke onrust als gevolg van de ambtenarenacties zo urgent geworden, dat de vak beweging desnoods zelf, zon der werkgevers en overheid, aan het rekenen moet gaan, zo vindt bondsvoorzitter S. Weidenaar. De christelijke industriebond signaleert dat er de laatste tijd overal in het wilde weg ver gelijkingen worden gemaakt. Doordat de teneur meestal is dat ambtenaren nog op rozen zitten en dus best wat meer kunnen inleveren, valt dit niet goed bij de achterban, zo constateert de voorzitter van de industrie- en voedingsbond in zijn bondsblad. Het wordt nu hoog tijd dat er duidelijk heid komt over de vraag wie er in welke omstandigheden nu beter af is. „De niet-ambtenaren in dit land moeten zich wel realise ren dat ook zij in de goede ja ren hebben geprofiteerd van de vrijgevigheid van de over heid. Het zijn beslist niet al leen de ambtenarensalarissen die ons de das om hebben ge daan. Wat werd niet gesubsi dieerd? Wie heeft er niet van geprofiteerd?", zo houdt Wei denaar zijn leden voor. tingbetaler (die de overheids diensten subsidieert) in elk ge val te duur uit zijn. De kwets baarheid van de samenleving door stakende ambtenaren bij monopoliebedrijven roept de vraag naar concurrerende diensten en dus naar privatise ring op, aldus Bout.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5