[legaal gebruik kabel Bachkoor Holland indrukwekkend „Decentralisatie is een janboel" ordt onmogelijk gemaakt Minder passagiersin tram en bus Aaar gewond >or kapmes eidenaar Leidschendam wijzigt woonruimteverordening 'hrna val barst los ONDER DRUK VAN STAATSSECRETARIS BROKX 1 Winkels mogen later sluiten op feestdagen CNV: Matig belastingen ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 nJ/REGIO In het hele land is gisteren het carnaval rz6sten. Traditioneel werd op het Kamerlingh Onnesplein m om elf over elf op het beeld van Cornelisz Joppens gezet. \heim nam Prins Cors de Eerste afscheid en hij werd door prins Jojo .de eerste (Jo van der Linden), die eerst niet meer wordt bijgestaan door een adjudant n twee prinsen-pages. In Noordwijkerhout is de nieuwe 3ref" Kaninefaten Prins Jan Fazant geworden. Hij is afkom-, i de Fazantlaan. Zijn Prinses heet Marie. Hij maakte zich toen schoolmeester Jule Linders aan een leerling in zijn ^~roe£f wat hij graag zou willen zijn. „Prins Carnaval", 1 Lut, die zelf schoolmeester is in Hillegom. De Prins der vr?n kwam achterop eén crossmotor door de zaal rijden en fch voor als prins Duinhuis (Barry Duivenvoorde). In de ging een gemaskerde broeder L. Financius op zoek nieuwe prins. Hij bleek het zelf te zijn. Iedereen was zo 'd dat zelfs de Keietoeters een minuut lang vergaten te let bleek om Cor Verdiesen te gaan, die de scepter zal onder de naam Prins Cor de Eerste. Eft 3. Jdi J) I Met de uitvoering ^'j'Hohe Messe' van Jo- ïbastian Bach presen- liet onlangs opgerichte Holland onder de ran Charles de Wolff ravond in de Pieters- overweldigende be- ouiing (ruim 1500 bezoe- 47teft bewezen dat het ~at voor kort als het LTan de Nederlandse leniging in Naarden ENim was, ondanks haar en nieuwe organi- omstandigheden in ieke belangstelling is Omstaan. Het ligt zelfs ree hand te veronderstel- °°iral als men verneemt ^publiek van ver buiten ER afkomstig is dat in de in-|d, in de nabijheid van t, ital grote steden aan pr als het Bachkoor I3I grote behoefte bestaat, ijdi I grote overtuigings- waarmee het koor die berucht is om hnische uitvoerings- a'cjen bracht, is tevens 1 dat de kwaliteit van LEIDSCHENDAM Onder druk van staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx blijkt de gemeen te Leidschendam nu bereid om de woonruimteverordening te wijzigen. Uiterlijk begin vol gend jaar wordt de gemeente raad een voorstel hiertoe voor gelegd. Staatssecretaris Brokx heeft, zoals gemeld, onlangs een brief aan de gemeenten Leidschendam en Wassenaar gestuurd met de mededeling dat hij niet zal schromen actie te ondernemen als de eis van economische gebondenheid aan de gemeente niet wordt veranderd in economische ge bondenheid aan het gewest 's- Gravenhage. De staatssecretaris verwees in de brief naar de Woonruimte beschikking 1974 waarin dit is geregeld. Leidschendam zou voortaan ook moeten aange ven hoe de mate van urgentie van de woningzoekende is be paald als deze een woonver gunning krijgt. Ook de afstand van 10 kilometer van het werkadres, eveneens een voorwaarde van Leidschen dam moet worden opgeheven. Er zijn plannen voor de. bouw van 45 woningen, kosten in clusief de grond 120.000 gul den, op het terrein van de voornamige verffabriek Tita- nine. Wat dit plan betreft is de gemeente het overigens nog steeds niet met de eigenaar eens over de kosten van het verwijderen van de verontrei nigde grond. Binnenkort zijn de plannen voor woonwagenkampen in Leidschendam te verwachten. Er komt dan bok een voorlich tingsavond voor de plaatsen Kostverlorenweg en Jan Koe- nenweg in Stompwijk. Dat zijn twee plaatsen die overigens nog maar voor de helft vol doen aan wat de gemeente verplicht is aan ruimte voor woonwagens in te delen. het koor door de overplanting niet geleden heeft en ten volle in staat is om de ijzersterke re putatie hoog te houden, die het zich met name door de jaar lijkse uitvoeringen van de Mattheüspassion verworven heeft. Het prachtige stemmen- materiaal, de vaste partituur- beheersing en het vlekkeloze samenspel tussen de solisten Ellen Bollogino (sopraan), Syl via Schlüter (alt), Hein Meens (tenor) en Henk Smit (bas) met het koor, het begeleidend Am sterdams Kamerorkest en or ganist Wim van Beek dwon gen in hun technische en mu zikale consequenties grote be wondering af. De domper op het zo geslaagde geheel, dat bovendien door de gerestaureerde Pieterskerk een stijlvolle sfeer meekreeg, werd gezet door de akoestiek. De enorme hoogte en breedte van de kerk had tot gevolg dat van elke klank een zeker per centage vervloog, zodat deze een indirecte en gefilterde in druk op de luisteraar maakte. Met name was dit hinderlijk in de partijen voor het voltallige koor. De zeer complexe, vier- tot achtstemmige opbouw er van kwam vaak nauwelijks uit verf en werd vervormd tot een dikke klankbrij. Weinig bevordelijk was in dit verband en dit vormt de enige kriti sche noot over de interpretatie de neiging van Charles de Wolff om met name bij de af sluitingen koor en orkest breed en celebraal te laten aanzetten. De mooiste momenten vorm den de aria's, waarin de solis ten en instrumentalisten zich in individuele partijen het dui delijkst konden profileren: het 'Domine Deus' uit de Missa kan als aantrekkelijk voor beeld daarvan genoemd wor den. Het koor sprak het meest aan, wanneer het in secties zong en voltallig in ingetogen passages als 'Qui Tollis' en 'Et incarnatus est'. DIRK VOOREN Brandje in Katwijk Een brandje heeft gistermiddag voof ongeveer 4.500 gul den schade aange richt aan het dak van een aanbouw zijnde flat in de wijk Rijnsover. Door oververhitting raak te een teerketel in brand. De brand weer bluste de brand. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. pEN tense kunstenaar It relatiegeschenk de gemeente ijj AAN DEN RIJN De Alphense José Calsina heeft van de ge- dopdracht gekregen het gemeente- ëiegeschenk voor dit jaar te maken, ear wordt deze opdracht aan een egar verstrekt. Voorwaarde is dat Itwerkje een duidelijk eigen beeld ip Alphen en haar omgeving. Calsi- ïjeboren is in Spanje, heeft in de af- ëjaren veel schetsen, aquarellen en tan Alphen en omgeving gemaakt. j>n werken van hem in diverse mu- ilals in de kunstuitleen. In Alphen is tot 5 december te zien bij galerie de Kortsteekterweg. LEIDEN/DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) heeft de winkels toegestaan rond Sinterklaas en Kerstmis langer open te .blijven en open te zijn op tijden dat men normaal gesloten is. Door het besluit van de bewindsman kun nen winkels nu tot de volgende tijden open blijven:- Sinterklaas: maandag 28 novem ber tot en met vrijdag 2 december tot 21.00 uur, zaterdag 3 december tot 17.00 uur en maandag 5 december tot 18.00 uur,- Kerst mis: woensdag 21 december tot en met vrij dag 23 december tot 21.00 uur, zaterdag 24 december tot 17.00 uur, maandag 27 decem ber tot en met vrijdag 30 december tot 18.00 uur en zaterdag 31 december tot 17.00 uur. LEIDEN/DEN HAAG Het ministerie van Ver keer en Waterstaat ver wacht dat de trams en bussen in de steden in 1985 veertien cent minder reizigers te verwerken krijgen dan vorig jaar. Deze prognose is geba seerd op de daling van de inkomens, de prijsverho gingen van strippenkaart en abonnement, en op de trage groei van de bevol king. In 1990 zal het reizigersaanbod in het stedelijke openbaar ver voer verder zijn afgenomen tot 83 procent van wat het vorig jaar was. De prognoses van het ministerie gaan er verder van uit dat het streekvervoer in 1985 moet rekenen op zes pro cent minder passagiers. Deze daling zal in 1990 zijn opgelo pen tot twaalf procent. In de sector openbaar vervoer lijkt alleen de N.S. zich nog enigszins te kunnen handha ven. De voorspellingen gaan uit van een procent minder reizigers in 1985 en vier pro cent minder in 1990. Het autopark zal licht blijven stijgen, maar het autoverkeer neemt volgens de verwachtin-' gen drastisch af waarbij rekë-* ning gehouden is met prijsstij gingen van brandstoffen. Voor 1985 verwacht het departe ment dertien procent minder te rijden kilometers. Cckkxz Souaant ïf "IN Een 21-jarige Leidenaar is gistermiddag gewond naar het Elizabethziekenhuis in Leider- "fergebracht, nadat hij met een zeventig centime- kapmes vijf maal in het gelaat, en één keer op JJbuder was geslagen, waarbij onder meer een werd doorgesneden. er een spoedoperatie ondergaan, waarbij diepe wonden Njlaat werden gehecht. Ook inwendig werden hechtingen 6öcht. De politie heeft de dader, een 30-jarige Leidenaar k.£r in zijn woning aangehouden. '°Ital, allebei wonend aan de Ravenhorst, had al paar we- j je over de vraag wie het recht had om een leegstaande ovfian de Ravenhorst te kraken. Gistermiddag lokte de 21- lidenaar de andere man zijn woning uit en op straat ont- ruzie. De 21-jarige Leidenaar stak met een mes, maar jas voorkwam verwondingen. De 30-jarige Leidenaar ra"andere man met het kapmes kruislings over het gezicht. H^itoffer kon zich nog naar de eerste etage van de flat ion werd daar aangetroffen. t< do. :ht Te M 9nJ Werklozen protesteren Een groepje werklozen, heeft gistermorgen een demonstratieve optocht door de stad gehouden als protest tegen de korting op de uitkeringen. Met bakfietsen, trommels, toeters en spandoeken wer den enkele strategische punten in de stad aangedaan. Zo werd eerst een lawaaierig bezoekje ge bracht aan de sociale dienst. Daar toonden zij aan de aanwezige ambtenaren, hoe zij nu reeds door het leven moeten: in lompen gehuld, geen geld voor kleding. ,,Van de uitkeringen kan echt niets meer af". De werkers bij de sociale dienst boden, door medelijden overmand, het gezelschap gratis koffie aan. Daarna trok de stoet richting arbeidsbureau. Ook daar trokken zij op trommels slaand en op toeters blazend de aandacht voor het hen nog door de regering toe te brengen onrecht. Daarna voorzagen zij de haast lege vacaturebank van nieuwe vacatures. Tenslotte deden de Leidse werklozen nog de centrale boekhouding van de woningbouwverenigingen aan om te protesteren tegen de nu al zo hoge woonlasten, die als het kabinet haar kortingsplannen doorzet, helemaal niet meer op te brengen zouden zijn. De aktie werd afgerond met een kopje koffie in buurthuis 't Spoortje. Indoor Leiden van start In de Leidse Groenoordhal is gisteravond een begin gemaakt met Indoor Leiden. Het paarden sport-evenement waaraan door de twintig beste springruiters van Nederland wordt deelgeno-^ men zal vanavond in de vorm van het klassieke concours hippique letterlijk en figuurlijk het „hoogtepunt" bereiken. Voor morgen staat in de tot paardencentrum omgetoverde veemarkthaC een familiedag met onder meer ponyspelen en shows op het programma. I F LEIDEN „In de prak tijk verloopt het decentra lisatieproces zeer onover zichtelijk en weinig conse quent. Het rammelt het aan alle kanten. Zowel fi nancieel als inhoudelijk is het een janboel". Dat schrijft de directeur van de gemeentelijke directie maatschappelijke dienstverle ning, de heer O. Scheepbou wer in het jaarverslag van zijn directie over 1982. De heer Scheepbouwer doelt op het af stoten van taken van de rijks overheid aan de gemeentebe sturen. Hij meent dat op de wijze waarop de decentralisa tie nu plaats heeft van de oor spronkelijke doelstellingen het creëren van een integraal welzijnsbeleid, zo dicht moge lijk bij en met inspraak van de gebruikers niets terecht komt. „Alleen een ingrijpende politieke koerswijziging kan nog uitkomst en toekomst bie den". Meer tevreden is Scheepbou wer over de herstructurering binnen het gemeentelijk appa raat. De directe advieslijn tus sen de directie en het college^ van B en W noemt hij „één- van de belangrijkste verwor venheden van de gemeentelij-' ke reorganisatie". Uit het jaarverslag blijkt datr het aantal uitkeringstrekkers in '82 groeide van 5970 tot"; 7309. Van het totale aantal WW V-trekkers was meer dam 43 procent langer dan een jaar* op een uitkering aangewezene Van de mensen die een bij-3 standsuitkering hadden, was^ bijna 50 procent langer dam een jaar op deze uitkering aan-' gewezen. LEIDEN De CNV van het district Zuid- Holland Noord gaat onder haar leden een briefkaartactie ontketenen om bij alle ge meenten in dit gebied erop aan te dringen de gemeentelijke tarieven en de belastin gen te matigen. Dit vooral ten behoeve van de uitkeringsgerechtigden. De bedoeling van deze actie, aldus het CNV, is te voorko men dat de gemeentelijke inkomsten wor den gebruikt om de gemeentelijke begro ting te dekken. De ingezonden briefkaarten worden op den duur overhandigd aan pre mier Lubbers. Het district Zuid-Holland Noord van de CNV wordt begrensd door Den Haag, het Westland en de Bollenstreek tot Alphen aan den Rijn. De beheerder Centrale Antenne gaat het zwart en -luisteren aan- (jt. Naar schatting |n momenteel aal 2000 Leidenaars in radio en tv zon- Dr de kabelaanslui- aj/an te betalen. Bin- start een operatie aansluitingen te hmeren waaruit moet worden ^ecies het signaal k? centrale antenne iegt. Een simpel ver gelijk maakt dan mogelijk wie voor zijn signaal be taalt en wie niet. Bij de operatie zal bovendien worden nagegaan in hoe verre het signaal illigaal wordt afgetapt. Momenteel heerst een chaos bij de nummering van de ka bels in de verdeelkastjes. De op de kabels aangebracht nummers zijn door vandalisme verdwenen of door niet beta lende abonnees doelbewust verwijderd dan wel verwis seld. Daardoor is het volstrekt onmogelijk om na te gaan wel ke kabel öp welk huis is aan gesloten. A. van Donzel van het bureau stadskabei: „Bij de aanleg van het systeem is gekozen voor een verkeerd systeem van nummeren. Daar kwamen we later toen het te laat was pas achter. In één zo'n kastje kunnen 36 aansluitingen zit ten. Ik heb wel eens meege maakt dat de nummers op die aansluitingen allemaal verwis seld waren. Dan is volstrekt niet meer na te gaan welke kabel bij welk huisnummer hoort". De problemen treden op wanneer iemand verhuist en zijn signaal zoals gebrui kelijk wordt afgesneden. Dat is onmogelijk wanneer de juiste nummering ontbreekt. Met als gevolg dat de volgende bewoners van het huis zwart en voor niets tv kunnen kij ken of van de radio kunnen genieten. Het probleem doet zich ook voor wanneer bij voorbeeld wanbetalers afge sneden moeten worden. De schatting is dat momenteel 30 procent van de kabels fout genummerd is en 20 procent helemaal geen nummer heeft. Als gevolg hiervan telt Leiden 1000 tot 2000 zwartkijkers en - luisteraars, zo is de schatting. De stadskabei Leiden (uitge zonderd de Merenwijk) telt in het totaal 26.000 aansluitingen. Bij de uitvoering van de her nummering zullen alle kabels doorgemeten worden. Dan zal ook duidelijk worden waar het signaal afgetapt wordt, dus wie op de kosten van zijn buurman naar de televisie kijkt. De nieuwe nummers zullen vol gens een systeem worden aan gebracht dat verwijdering of verwisseling vrijwel onmoge lijk maakt. Deze operatie kost twee ton. De hoop is echter dat na voltooiing van de aktie zo veel zwartkijkers abonnee kunnen worden gemaakt dat de aktie zichzelf terug betaalt. LEIDEN Een 79- jarige bewoonster van de Professoren- wijk is gistermiddag door twee mannen die zich voor schoorsteenvegers uitgaven 850 gulden afhandig gemaakt. De mannen kregen van de vrouw toe stemming om de schoorsteen te ve gen, rommelde wat en presenteerde de gepeperde reke ning. Schoorsteen vegers slaan weer toe

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3