Stuk geschiedenis dat Britse leger liefst zo vergete Hier Legt Het Lichaam Onder Verslonden 1 DoorDeDoot.fc Engeland executeerde? in Eerste Wereldoorlog zeker 300 deserteurs ZATERDAG 12 NOVEMB) GRAFSTENEN OP SRI LANKA VERHALEN VAU VOC-TIJD r tegf vaf Britse troepen tijdens de Eerste Wereldoorlog in Noord-Frankrijk op weg naar het front. Per dag lieten duizenden het leven. Van hun kameraden werden er 346 gefusilleerd wegens vermeende desertie. De militaire rechters kenden praktisch geen genade LONDEN Morgen leggen koningin Elizabeth en pre mier Margaret Thatcher weer kransen neer aan de voet van de Cenotaph, het rechthoekige witte monument in Whitehall, de Londense straat van de mi nisteries, opgericht ter nage dachtenis van de Britse mili tairen, die sneuvelden tijdens de Eerste Wereldoorlog. Sinds de tweede helft van de jaren veertig is dat ook het gedenk teken voor de Britse gesneu velde soldaten van wereldoor log II. De vijandelijkheden, die begonnen waren in augustus 1914 en eindig den op 11 november 1918, worden in Groot-Brittannië nog vaak „De Grote Oorlog" genoemd. Op het westelijke front verloren Engeland en de landen van het Gemenebest toen 558.979 manschappen. Zonder de catastrofale militaire en politie ke blunders uit die tijd zou dat cij fer veel lager zijn geweest. In tegenstelling met wat in Frank rijk en België gebruikelijk is, wor den in Groot-Brittannië de militai re doden van de Eerste Wereldoor log elk jaar op de zondag na de elf de november herdacht. Hoewel het nu al 69 jaar geleden is dat de Gro te Oorlog begon, vindt dit keer de traditionele ceremonie aan de Ce notaph in Londens Whitehall voor de eerste maal plaats in de weten schap, dat tijdens bedoelde vijande lijkheden 346 eigen soldaten gefu silleerd werden door eigen wapen broeders. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dit strikt geheim te houden tot iedereen die er ook maar iets van af zou kunnen weten, dood zou zijn. De dossiers van de Britse krijgsraden mochten pas op 1 janu ari 1993 geopend worden. Vijfenze ventig jaar na het einde van de Grote Oorlog dus. Kort geleden werd evenwel aan de regering Thatcher voorgesteld, die lange wachttijd in te korten. Natuurlijk is daarvoor een nieuwe wet nodig. Als die er werkelijk komt, zal al in januari 1985 totale ruchtbaarheid gegeven kunnen worden aan de beslissingen die tijdens de Eerste Wereldoorlog door Britse krijgsra den meestal volstrekt wederrechte lijk genomen werden. Voorbeeld In afwachting daarvan heeft een bekende Londense rechter en ge schiedkundige, Anthony Babing- ton, hierover al een boek geschre ven dat nog net op tijd, afgelopen maandag, verschenen is voor mor gen de 69e verjaring van de wapen stilstand gevierd wordt. Zijn werk draagt de betekenisvolle titel: „For The Sake of Example" (Om een voorbeeld te stellen). Dat is een uit spraak van de Engelse hertog van Wellington, Arthur Wellesley, die in 1815 Napoleon hielp verslaan. Toen hij generaal was (later werd hij premier) zei hij letterlijk: „Voor mij dienen alle straffen om een voorbeeld te stellen". Voor hij zijn boek schreef, werd aan rechter Babington officieel in zage verleend van alle militaire processtukken daterend uit de Eer ste Wereldoorlog. Hoewel de in houd van die dossiers voorlopig nog steeds tot het domein van de Britse staatsgeheimen behoort, werd voor Babington een uitzondering ge maakt. Hij moest echter beloven, dat hij in zijn boek geen enkele naam zou noemen. Harteloos Maar er zijn natuurlijk wel namen bekend geworden. Zo was er de re serve-onderluitenant Edwin Dyatt (21), die in 1917 wegens desertie ge fusilleerd werd. Het executiepelo ton bestond uit soldaten van zijn ei gen compagnie. In het Schotse Aberdeen woont nog een gepensio neerde spoorwegarbeider, die bij De Grote Oorlog een van die jon gens tot vriend had. Hij vertelt, dat zijn strijdmakker na de terechtstel ling geheel van streek was en hoofdschuddend tot hem zei: „Dit vergeet ik tot het einde van mijn dagen niet". Rechter Babington is er achter ge komen, dat in de Eerste Wereld oorlog 45.000 Britse militairen in hechtenis werden genomen wegens desertie of lafheid. Van hen hoor den 3080 zich veroordelen tot de dood door de kogel. Nadien werd 90 procent van die vonnissen om gezet in gevangenisstraffen; 346 militairen werden echter toch gefu silleerd. Volgens de krijgsraden waren 37 van hen schuldig aan moord. Voor zover bekend trad tijdens de Eerste Wereldoorlog geen enkel ander leger zo streng en harteloos tegen zijn eigen soldaten op. Vol gens rechter Babington waren de generaals die beslisten over het le ven of de dood van gevangenen, meestal mensen zonder enig ge voel. Het leven van „kanonnen- vlees" was voor hen van geen waarde, ondanks het feit dat in die tijd op het westelijke front verlie zen werden geleden van 20.000 Britse manschappen per dag. Tussen begin 1915 en november 1918 werden de Britse strijdkrach ten in Noord-Frankrijk aangevoerd door generaal-veldmaarschalk Douglas Haig (1861-1928). Tijdens de eerste dag van Haigs offensief aan de Somme telden de Britten 57.470 slachtoffers. Meer dan 19.000 sneuvelden of stierven aan hun verwondingen. De volgende drie maanden bevestigden Haig en zijn commandanten de terechtstelling van 24 eigen militairen. Op de grafzerken van dergelijke gefusilleerden staat alleen hun naam met een datum, gevolgd door het gebruikelijke „Shot at Dawn" (gefusilleerd bij het ochtendgloren). Hoewel Britse krijgsraden niet in het geheim bijeen mogen komen, tenzij het over staatsgeheimen gaat, werd tijdens de Eerste Wereldoor log geen enkele militair in het openbaar ter dood veroordeeld. Bij de strijdkrachten waren toen nog geen psychiaters ingelijfd om diep- geschokte militairen weer gezond te maken, zoals dit gedaan werd tij dens en na de Falklandoorlog van afgelopen jaar. De militaire rech ters van 1914-1918 kenden prak tisch geen genade. Zij hielden geen rekening met de jeugdige leeftijd van beklaagden; hun geestelijke of lichamelijke ontreddering werd evenmin als verzachtende omstan digheid beschouwd. Dat ze ge trouwd waren en kinderen hadden over wie ze zich zorgen maakten, speelde voor de rechters evenmin een rol. Zelfs het feit dat bepaalde beklaagden zich vroeger bijzonder heldhaftig hadden gedragen en meerdere keren werden gewond, kon sommige militaire rechters niet milder stemmen. Het gebeurde geregeld dat execu ties uitgevoerd werden in aanwe zigheid van talrijke jonge soldaten, die „een les nodig hadden". Com mandanten die de beklaagden zel den persoonlijk kenden, noemden hen voor de krijgsraad „waardeloze lafaards" en „onruststokers", zon der dit zwart op wit te kunnen be wijzen. Rechter Babington merkt in zijn boek op dat een Britse bur gerlijke rechtbank zoiets nooit ge accepteerd zou hebben. Sommige van de 3000 doodvonnis sen wérden uitgesproken in het Belgische Poperinge dat in 1917 achter het front lag. Samen met leper en Passendale, waar 200.000 Britten sneuvelden en een half mil joen gekwetst werden, is dat voor Britse kenners van De Grote Oor log een bekende naam. In Poperin ge rustten destijds hun strijdkrach ten uit. Het stadhuis was een mili tair hoofdkwartier dat door schild wachten bewaakt werd. Ter dood veroordeelde deserteurs werden daar opgesloten. De kelders waarin zij hun laatste uren doorbrachten, bestaan nog steeds. De executies vonden telkens 's morgens vroeg plaats op het bin nenplein van dit raadhuis. Daar staat nog steeds de paal waaraan de veroordeelde militairen vastgebon den werden; hij vertoont duidelijke sporen van afgeschampte of diep in het hout gedrongen kogels. In Po peringe fusilleerden de Britten zelfs een soldaat die nog maar 17 jaar was toen hij deserteerde. Ter wijl zij hem naar het stadhuis brachten, waar hij aan de voor avond van zijn dood de nacht moest doorbrengen in een cel, riep hij huilend om zijn moeder. Rechter Babington schrijft: „Hoe wel zijn commandant niet wilde dat deze jongen doodgeschoten werd, oordeelden de bevelhebbers dat het weer nodig was een voor beeld te stellen om de andere solda ten aan te sporen des te harder te vechten en een eervolle dood te •sterven aan het front. Het vonnis luidde dat de jonge deserteur gefu silleerd moest worden. Het werd genadeloos uitgevoerd". De jongen was toen net achttien jaar gewor den. Afschuwelijke taak Rechter Babington vertelt dat een Brits executiepeloton gewoonlijk bestond uit acht tot tien manschap pen, die het doodschieten van een van hun eigen wapenbroeders een afschuwelijke taak vonden. Hun geweren werden geladen door de bevelvoerende officier, die in twee van die vuurwapens losse flodders stopte of ze ongeladen liet. Ieder lid van het peloton kon dus hopen dat hij een geweer in handen zou krij gen waarin geen dodende kogel zat. Meestal dronk het executiepeloton zich na een executie verbitterd en vertwijfeld een flink stuk in de kraag. De dood van de meeste gefusilleer den bleef een geheim. Na 1917 wer den Britse ouders zelfs niet meer op de hoogte gebracht van het feit, dat het eigen leger hun zoon geëxe cuteerd had. Op de begraafplaatsen rusten deze deserteurs naast solda ten, die nog geregeld gehuldigd worden voor hun heldenmoed. Hoewel van de autoriteiten niets toegevoegd mocht worden aan het lugubere zinnetje: „Shot at Dawn", liet een diep bedroefde vader daar onder deze boodschap aanbrengen: „Maar hij was een goede zoon". Sommige families dachten er an ders over. Wanneer zij wisten, dat een van hun jongens aan het weste lijke front gedeserteerd was en daarvoor gefusilleerd was, schaam den zij zich diep. Vaak namen der gelijke ouders die schande als een groot en vreselijk geheim mee in hun graf. Anderen vertelden hun kennissen, dat hun zoon gefusil leerd was omdat hij zich schuldig gemaakt had aan kleine diefstallen. De factor desertie werd bijna altijd verzwegen. Voor het Britse leger is de tijd, waarin het 346 van zijn eigen man schappen liet executeren, een stuk geschiedenis die het 't liefst zou vergeten. Maar volgens rechter Ba bington waren deze terechtstellin gen oorlogsmisdaden. „Het is nu de hoogste tijd om ze grondig te on derzoeken en de slachtoffers ervan eindelijk het eerherstel te geven, dat hun rechtmatig toekomt", schrijft hij. De meeste deserties wa ren immers een gevolg van wat men na de Eerste Wereldoorlog „shell-shock" is gaan noemen. ROGER SIMONS LONDEN Volgens een boek dat gisterèm. ^Londen is gepubliceerd, heeft het Britse lege^k 'de Eerste Wereldoorlog als geen ander kort\ metten gemaakt met deserteurs. Bij elkaar wer-j den meer dan 300 soldaten terechtgesteld, vaakl na processen waarin van rechtnauwelijks oB geen sprake was. Het boek, „For the Sake a Example", is geschreven door Anthony Babin ton, een rechter die speciale toestemming h; om in archieven van krijgsraden en vonnisvt i! - trekkingen te duiken. Officieel zouden die a si phieven tot minstens 1989 gesloten blijven. T IjH genover de meer dan 300 Britse executies sta: 4 |33 terechtgestelde Franse, 10 Amerikanen 8|| zeer klein aantal ter dood veroordeel] <j& mlse deserteurs. - ÊkHa Uit onze krant van afgelopen dinsdag Het wapenschild van Abraham Samlant. Nalatenschap De Nederlands-hervormde het „Dutch Fort" zijn slecli le voorbeelden uit de enor landse nalatenschap, niet i Galle maar op heel Sri Lal fort van Batticalao bijvt aan de oostkust van Sri La het eerste dat op de Po werd veroverd (1638). In d tuur is het altijd omschri het meest pittoreske van ten, dat eeuwenlang de t tijds, die in landen als Sij met tropische snelheid toes) succes heeft kunnen wj Maar uiteindelijk moest meerdere erkennen in de cycloon, die in 1978 langs oostkust grote vernieling! richtte. Forten, kerken, kanalen ei Hollandse herinneringen k< genlijk langs de gehele kul onder meer in Kalatura, Trincomalee, Hammenhiel Mannar, Kalpitiya, Negoml hoofdstad Colombo. In het oude fort van Colot door de ongelimiteerde nie; nauwelijks meer als zodai herkennen, staat de St. Church. Vroeger maakte di deel uit van het huis van dj landse gouverneur. Op onze vraag of er in de 1 herinneringen zijn aan wijst een man op een steerf scriptie. Zodra hij merkt I Nederlanders zijn, troont! mee naar een naastgelegen I waar wel voorwerpen uit f tijd zouden zijn te bezichlJ het passeren van de geünifi de portier wordt snel duidP we opnieuw in een antiel zijn gelokt. Wanneer we dat we niet van plan zijn iel pen, is de vriendelijkheid dwenen. „Ons Vorstenhuis" Met de taxi terug naar G 115 kilometer lange kustwi j door schilderachtige dorpje 1 een diepgroene jungle, met omzoomde lagunes en f stranden. We passeren Ami da, beroemd om zijn rnasl het bij westerlingen zeer j Hikkaduwa en bereiken r middaguur ons reisdoel: 1865 stammende New Oriel tel in het fort van Galle. Terwijl een in het wit ober met de bestelling op naar de keuken, kunnen d zich vergapen aan de fraaii rage, waarin het koloniale V bewaard is gebleven: een veranda met rotan stoelen hoge eetzaal met aan de w kleurde platen van zeilsch) de zeventiende eeuw. Bij de receptie lijkt het i oranje dakpannen van Gal bolisch zijn voor het Oral dat bij de directrice van ht mrs. Brohier, klopt. Naast hangen foto's van ons konii Op een daarvan prins Cl' zich bij het bezoek dat hij jaren geleden aan Sri Lank' samen met mrs. Brohier op pen van het hotel heeft lal eeuwigen. De grootste trots receptionist is echter een van „Ons Vorstenhuis" ove huldiging van koningin Be 1980. We mogen het heel zien, maar dan wordt h' voorzichtig dichtgedaan el in een kastje onder de bal borgen. dsp De Nedqiic herv°rI4bei van Gal£ g, kend wi felle trof™ eeuwen geleden aan diezell zon de witte zeilen opdoem Portugese en Hollandse In ders, die langs Kaap de Hoop en India op zoek wal specerijen en andere schat het Verre Oosten en daj over deden. Onze zeevarende voorvaderen hebben op de gehele wereld hun sporen nagelaten. Een van de landen met een rijke Hollandse nalatenschap is Sri Lanka, zoals Jos Timmers tijdens een recent bezoek aan dit eiland constateerde. In vrijwel alle plaatsen langs de kust zijn oude forten, kerken of kanalen te vinden, die herinneren aan de 140 jaar dat de Vereenigde Oostindische Compagnie op het eiland de dienst uitmaakte. GALLE Alleen het ruisen van de branding verbreekt de bijna on werkelijke stilte in het oude fort van Galle, een schilderachtig plaatsje aan de zuidwest-kust van Sri Lanka. De metersdikke ves tingmuren uit de tijd van de Veree nigde Oostindische Compagnie houden het lawaai van het moder ne Galle ver. Op zondagmiddag, wanneer ook op Sri Lanka het le ven in een lagere versnelling draait, ademen de smalle straatjes in het fort de geest van het verle den. In de kleine Nederlands-hervorm de kerk, .blinkend wit in de felle tropenzon, wordt het verleden bij na tastbaar. Terwijl zich buiten voor de deur een bedelaar posteert, neemt in de kerk een jongetje de rol van gids op zich. Rondlopend en -kijkend dwalen je gedachten ruim twee eeuwen terug en pro beer je je voor te stellen, hoe bij voorbeeld het leven moet zijn ge weest van „mejufvrouw" Elisabeth Mooyaard, wier grafsteen een van de vele is, waarmee de vloer van de kerk is geplaveid. „Hier Legt Het Lichaam Onder Verslonden Door De Doot Maar Egter Leeft De Ziel Bij God In Ahrams Schoot Van Mejufvrouw Elisabeth Mooy aard In Den Heere Ontslapen Op Sater- dag Voorde Middag Omtrent De Klok ke Elf Uuren Den 21 October Anno 1747 In den Ouderdom Van 47 Jaa- ren 5 Maanden en 11 Dagen en Zynde In Haar Leeve Gemalinne Van Den E:AGTB Heer Jacob de Jong Commandeur Der Stad En Landen Van Galemature. O Salige Matroon Hier Rust Gy In Den Heere Die Nu U Misse Moet, Die Vind U Wel Eens Weer Wanneer Het Lichaams Stof Ver heer lijkt Ryssen Sal, Dat Is Een Iders Lot By 't Salig Sterfgeval Job 19 Vers 25" vermoeden dat het leven in die da gen, zonder airconditioning, venti lators en zwembroek, niet altijd een pretje moet zijn geweest. Vrijwel niemand is ouder geworden dan 55 jaar. „Zo jong. Zouden ze hier ge lukkig zijn geweest?", heeft iemand in onvervalst Nederlands in het gastenboek van de kerk geschre ven. Dwangarbeid Toch was het leven van die kolo nisten veruit te verkiezen boven het lot van de honderden, zo niet duizenden zwarte slaven, die voor de Hollanders de miljoenen kilo's graniet moesten sjouwen waaruit de versterkingen zijn opgebouwd. Bij dat werk werden overigens be halve geketende slaven ook ge strafte soldaten ingezet. Dwangar beid aan het fort van Galle was in de zeventiende en achttiende eeuw een geliefde straf bij de militaire gerechtshoven. In de drie jaar dat hij commandant was over Galle (1726-1729) heeft vooral Petrus Vuyst naam gemaakt als een wreed bestuurder. Onder zijn leiding werd het fort aanmerkelijk ver sterkt, maar Vuyst werd terugge roepen naar Batavia en eindigde zijn leven aan de galg, als straf voor het vele onrecht dat hij ande ren had aangedaan. Bastion Akersloot Wie tegen het vallen van de avond, als de hitte langzaam, wegtrekt, een wandeling maakt over de vesting muren van Galle, raakt ondanks het weinig menslievende gedrag van onze voorvaderen onder de in druk van hetgeen zij onder heel moeilijke omstandigheden tot stand hebben gebracht. Vanaf bastions met namen als Akersloot de ge boorteplaats van de Hollandse com mandant die in 1640 Galle op de Portugezen veroverde Utrecht of Clippenberg kijk je naar de strakke horizon van de eindeloze, diepblauwe Indische Oceaan. In onze tijd vlieg je binnen vijftien uur van Schiphol riaar Sri Lanka. Het is nauwelijks voorstelbaar dat De kerk in Galle, met zijn wit blauwe interieur en tientallen graf zerken, vertelt veel over de Neder landers die gedurende de 140 jaar dat de VOC de rijkdommen van Ceylon plunderde bevelhebber van of koopman in Galle zijn geweest. Aan de linkermuur van de kerk, direct na het portaal, hangt het rouwschild „Ter Gedachtenis aan Abraham Samlant van Colombo Geboren den 12 Aug. en als Com mandant van Galle Overleden den 3 May 1776". Het is een houten schild, waarop behalve Samlants wapenuitrusting ook familiewapens en militaire onderscheidingen zijn bevestigd. De teksten op de grafzerken doen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20