ubbers: veel ruimte is er niet Geen schoolgeld in '84, huurverhoging 3 pet sr finaie Renbaan BON: POSTSTAKING? O.K. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Politie grijpt in bij demonstratie in Polen Eet minder vet zout en suiker OVERLEG WORDT IN OPDRACHT RECHTER HERVAT 1 Weekeind- vervoer uitsluitend stipt audio hoortocstcilcn teilijke leerling krijgt eds minder aandacht Djilas over Oost en West Souocmt Zaterdag 12 november 1983, 75e jaargang no. 22731 r phe fraai Uitgave Westerpers. behorende tot Sitthofl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel 071 122244. Giro 103003 Bank. Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I.Hallewas, Chef redacteur. Wim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen. (incl.BTW) per maand f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. 20.41 (uitsLaut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Losse nummers f 0,80. TV-TIPS Vandaag: Ned. I om 23.10 uur film „Een vrouw als Eva" met Monique van de Ven. Did 2 om 20.15 uur western „Rio Lobo. Zondag Ned. I om 21.50 uur rechtzaken in „Hier komt voor...". Did 2 om 21.15 uur speelfilm „Blow up". HET WEER Droog weer en perioden met zon. Middagtemperatuur onge veer 7 graden. Matige oosten wind, aan de kust nu en dan krachtig. Zoii op: 07.55, onder: 16.53; hoog water Schev.: 08.55 en 21.16; laag water: 03.46 en 16.40. In de 1 van St Luik is een bom L-l Er vielen achtoffers, materiële aanzien- |e explosie een aan- idschilder- i en een ter groot leeld liep De da- Oude sok eerst gewassen, dan tentoongesteld YORK Een duizend jaar oude sok, vermoe delijk vergeten door een van de Vikingen die in de tiende eeuw Noord-Engeland binnenvie- jen, zal binnenkort tentoongesteld worden in een museum bij York. De khaki gekleurde sok werd eerder dit jaar ontdekt bij opgravingen langs de rivier de Ouse, waarbij restanten van een Viking-nederzetting werden gevonden. De sok, die in de riviermodder geconserveerd is gebleven, wordt tentoongesteld in een nieuw museum gewijd aan het Viking-tijdperk, dat volgend jaar bij New York geopend wordt. Voordat dit kan gebeuren, wordt de sok even wel „zeer zorgvuldig gewassen in gezuiverd water, gedroog en gemodelleerd", aldus een museumfunctionaris. De schoonmaakbeurt zal ongeveer 3600 gulden kosten. WARSCHAU Na afloop van een herdenkingsdienst voor de vooroor logse onafhankelijkheidsdag van Po len heeft de Poolse oproerpolitie in Krakow gisteravond enkele duizen den mensen uit elkaar gedreven die in de stad een ongeoorloofde demon stratie hielden. Daarbij werden leuzen als „Solidariteit" en „Lech Walesa" geroepen. Een Amerikaanse televisie ploeg die de demonstratie wilde fil men werd aangehouden. De herden king betrof de 65ste verjaardag van de onafhankelijkheid van Polen, op 11 november 1918. Daarvoor was het land ruim een eeuw verdeeld tussen Tsaristisch Rusland, Pruisen en Oos tenrijk. Blokkade contra blokkade ZWOLLE Boze Zwolse winkeliers hebben gister middag een deel van de bin nenstad geblokkeerd. Zij de den dit omdat gevreesd werd dat de aangekondigde demonstratieve optocht van PTT-werknemers de gehele binnenstad plat zou leggen. „Een blokkade om een blok kade te voorkomen", aldus hoteleigenaar A. van Vilste- ren. Toen het PTT-aktieco- mité had laten weten de stoet van ongeveer 100 auto's op te heffen, hieven de win keliers, na overleg met de politie, de blokkade op. UTRECHT De regering zal het bedrijfsle ven stimuleren om meer gezonde voedingspro- dukten op de markt te brengen, aldus de nota Voedingsbeleid die staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) aan de Tweede Ka mer heeft aangeboden. De aanbevelingen voor goede voeding uit de nota zijn als volgt samen te vatten: een evenwichtig en afwisselend sa mengesteld voedselpakket en een beperkt ge bruik van vet, zout en suiker. De veiligheid van het in Nederland verkochte voedsel is vol gens de nota zonder meer goed. Alleen aan voedsel van dierlijke oorsprong kan nog iets verbeterd worden. (Van onze sociaal- •conomische redactie) N HAAG Uiterlijk sdag zal het overleg >en minister Rietkerk 1 Binnenlandse Za- ii en de ambtenaren eden worden hervat. President mr. M.R. Wijnholt van de Haagse rechtbank heeft een nieuwe onderhande lingsronde verplicht ge steld in een vonnis. Al leen AbvaKabo wordt met name genoemd, maar ook de andere drie ambtenarencentrales zullen eraan deelnemen. „Ik vond, dat de partijen een duwtje in de rug best kon den gebruiken. Tijdens het kort geding (van tijdschrif tuitgevers tegen de PTT en AbvaKabo) heb ik geproefd, dat er nog wel wat ruimte is voor overleg. Ik heb dan ook alle vertrouwen in de goede afloop van de onderhande lingen", aldus mr. Wijnholt. Heel veel ruimte lijkt er overigens niet te zijn. Het I huisvuil blijft zich hier en daar ophopen, ook voor de deur van premier Lubbers. Daar werd gisteren opnieuw een i^htwagen huisvuil gestort, waarna de politie de toegang van de woning vrijmaakte en omwonenden de zakken afvoerden t een weiland. De politie heeft vervolgens de straat afgezet. Het huis staat nu onder permanente bewaking. Jaf maandag wordt er actie gevoerd bij de reinigingsdiensten in Den Haag en Haarlem. In Zaandam zal 's nacht l'den gewerkt onder het motto „We zien het duister in". kabinet is niet bereid tot een wezenlijke bijstelling van zijn beleid voor volgend jaar. Het houdt vast aan de kor ting van de inkomens van mensen in de collectieve sec tor met drie procent. Dit blijkt uit de brief, waarin de regering werkgevers en werknemers uitnodigt (aan staande vrijdag) verder te praten over het te voeren so ciaal-economisch beleid. In de brief wordt gezegd dat het gesprek vooral zal moe ten gaan over 1985 en 1986. Voor mogelijkheden voor 1984 biedt het gesprek wei nig mogelijkheden, aldus mi nister De Koning in een toe lichting. In zijn vonnis zegt de Haag se rechtbankpresident dat kan worden overlegd over zowel een nieuw overlegstel- sel voor 1985 (in de vorm van vrije onderhandelingen) als het tijdstip, waarop de stakingsactie moet worden beëindigd. Premier Lubbers toonde zich enigszins verbaasd over deze „agenda" voor het overleg. Op de vraag of het kabinet een opening ziet voor het gesprek, deed Lub bers af met de opmerking, dat minister Rietkerk daar voortdurend over nadenkt. Voorzitter Jaap van de Scheur van de AbvaKabo bleef gisteren tamelijk laco niek onder al het nieuws. „We gaan uiteraard opnieuw naar de onderhandelingsta fel. En ik neem dan maar aan, dat er echt iets te on derhandelen valt", zei hij in het NOS-journaal. Pagina 5: Staking op zich niet verboden; Koeriers diensten in hun schik; Van der Grinten: Ambtenaren bonden moeten verliezen, dat is in 's lands belang. UTRECHT Behoudens een staking van het busver voer van Centraal Neder land in Utrecht zijn in het komende weekeinde bij de Nederlandse Spoorwegen en het streekvervoer alleen stiptheidsacties te verwach ten. In de loop van het weekeinde beraden leden van de Vervoersbond FNV en de Federatieve Spoor wegvakvereniging (FSV) zich over verdere acties. De ANWB geeft voortaan dage lijks informatie over het busvervoer via telefoon nummer 070313131. De bonden beschouwen het komende weekeinde als „een adempauze om er de volgende week des te harder tegenaan te kunnen gaan". De afgelopen week zijn de acties bij NS van de Ver voersbond FNV en de Fede ratieve Spoorweg Vakvere niging FSV uitgebreid. Zoals bekend houdt de Vervoers bond CNV vooralsnog vast aan stiptheidsacties als actie middel. De Spoorwegen dreigen door de acties klanten te verliezen, vooral sinds het uitbreken van de 24-uurssta- kingen vanaf donderdag. Met name de handel in be derfelijke waar komt in de problemen. Een hele trein met tomaten kwam een dag te laat op zijn bestemming in Barendrecht en in Deventer moest een expediteur zelf een trein sinaasappelen los sen. Een zorgelijke ontwik keling, gezien de toch al moordende concurrentie voor de Spoorwegen, aldus een woordvoerder. De acties bij de PTT begin nen het bedrijfsleven ernstig parten te spelen. Miljoenen guldens aan betalingsop drachten blijven liggen, en daarvan hebben vooral de sectoren groente, fruit, bloe men, vlees en vee, waar per dag wordt ingekocht en af gerekend, te lijden. Ook hqudt staatssecretaris Bol- kestein zijn hart vast voor de export. VNO-voorzitter Van Veen zegt vandaag in een open brief in enkele dagbladen tot de ambtena ren dat sommige acties de economie verder in de put helpen. ADVERTENTIE Steenitraat 22, 2312 BW Lelden telefoon 071-141538 M Schooldirecties en docenten lijken steeds minder fn extra aandacht te besteden aan moeilijke leerlingen fen ook in de klas te handhaven als zich grote problemen ,p. In een tijd waarin het onderwijs steeds verder wordt woelt men zich kennelijk niet meer geroepen om meer /dan het strikt vereiste. Daar ligt dan ook een van de -tl voor het mislukken van een toenemend aantal kinde- chool, aldus M. van Duimen, bestuurslid van de landelij- ïiging van leerplichtambtenaren (LVLA), op een bijeen- Ver „Schoolverwijdering en consequenties". 3?gen van schoolverwijdering en vroegtijdig schoolverla- fcns moeilijkheden (veroorzaakt door o.a. gebrek aan toe- rwachting, slechts gezinssituatie, gebrek aan interesse Juders) zijn volgens hem vooral voor het kind erg groot, ndt geen opleiding meer gevolgd en zwervend over straat m al gauw een lotgenoot tegen. Het is dan nog slechts ie stap tot winkeldiefstal, vernielingen of geweldplegin- lus Van Duimen. „De leerplichtambtenaar moet vroeg- jnalen van de moeilijkheden ontvangen om dan in over- directie, docenten, ouders en kind oplossingen te zoe- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ring is bereid een aantal wensen van de Tweede Kamer, die geld kosten, in te willigen. Zo zal volgend jaar: geen schoolgeld behoeven te worden betaald voor 12 tot 16- jarige kinderen; de huurverhoging 3 in plaats van 4 procent bedragen; de huursubsidie voor bejaar de alleenstaanden worden ver hoogd; honderd miljoen gulden ex tra beschikbaar komen ter sti mulering van de bouwnijver heid; het personeel van bedrijfs verenigingen, ziekenfondsen en omroepen nog geen trend volger behoeven te worden (wel met ingang van 1985). Premier Lubbers heeft het een en ander gisteren bekend ge maakt op zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van de ministerraad. De genoemde maatregelen zullen voor slechts een deel worden be taald door het vergroten van het financieringstekort. De staat gaat ongeveer tweehon derd miljoen gulden extra le nen op de kapitaalmarkt. Vol gens Lubbers zal dit er niet toe leiden dat het financieringste kort volgend jaar niet omlaag gaat. Mede omdat nog niet vaststaat wat de voorgenomen tegemoetkomingen aan de ambtenaren, trendvolgers en de uitkeringstrekkers gaat kosten, wilde Lubbers niet zeggen met hoeveel het tekort nu exact zal dalen. De rest van het benodigde geld vindt het kabinet door op andere posten te bezuinigen. Op de Onderwijsbegroting wordt voor zeventig miljoen extra gesnoeid, waarbij wel zo veel mogelijk zal worden ge probeerd niet nog meer werk gelegenheid verloren te doen gaan. Minister Deetman heeft het idee van schoolgeldheffing Daar doet U ideeën op en vindt u de laatste nieuwtjes1 Grote keukenshow met inbouwapparatuur Energie Expresse, een totaalpresentatie over energiebesparing "R Houtskeletbouw-huis op ware grootte Sanitair en -accessoires «Woningverbetering en verfraaiing I «Onderhoud van huis, tuin en auto Doe-Het-Zelf matenalen en -gereedschappen Tuinaanleg Nationale postzegelmanitestatie met eigen postkantoor en Ahoy:stempel Zelt-Maak-Mode-Shows Demonstraties aerobic dancing en jazzballet Hobby 's en kreatieve vrijetijdsbesteding Kom gezellig kijken, keuren, kiezen, kopen en besparenmaar vooral nieuwe ideeën opdoen voor leerplichtige kinderen overigens nog niet geheel op gegeven. Hij wil volgend jaar met de Tweede Kamer praten over een stelsel van „eigen bij dragen" van de ouders. Ook de geringere huurverhoging en het bijstellen van de huursub sidietabel, welke maatregelen elk enkele tientallen miljoe nen kosten, moet voor de helft door het departement van VROM zelf betaald worden. De honderd miljoen die het kabinet extra uittrekt voor de bouw, is vooral om projecten te kunnen verwezenlijken, waarbij langdurig werkloze bouwvakkers worden ingezet. Op die manier wordt voor een half miljard gulden extra geïn vesteerd in de bouw, welk geld, zoals bekend, grotendeels bestaat uit werkloosheidsuit keringen. Het uitstel van de maatregel van het personeel van zieken fondsen, bedrijfsverenigingen en omroepen trendvolgers te maken scheelt de schatkist ne gentig miljoen. Dit gat wordt gedekt door (zeer) geringe pre mieverhogingen en door extra bezuinigingen op de omroe pen. „Het Westen zal tegenover de Sovjet-Unie zijn kracht moe ten tonen". Een uitspraak van de nu 72-jarige Milovan Dji las, dissident van het eerste uur, tegenover onze verslagge ver Leo van Vlijmen, die hem opzocht in zijn woning te Belgrado. Djilas, die eens de grote vertrouweling was van Tito, zag in 1953 zijn carrière plotseling afgebroken, toen hij in het openbaar een lans brak voor democratisering binnen de communistische partij. Het was aan de bemiddeling van Pandit Nehru te danken, dat op Oudejaarsavond 1966 de celdeuren werden geopend en Djilas na een gevangenschap van tien jaar weer op vrije voeten kwam. Op de voorpagina van onze bijlage Finale geeft Milovan Djilas, van wie zojuist in de Bondsrepubliek het derde deel van zijn memoires verscheen, zijn mening over de actuele spanningen tussen Oost en West. Over plaatsing van Pers- hings en kruisraketten in West-Europa laat hij geen enkele twijfel bestaan. De vredesbeweging noemt hij eenogig, want volgens hem verzwakt deze beweging de positie van het Westen. VERDER IN FINALE: Gouden pen van Mien van 't Sant produceerde honderd familieromans. Vlucht van de Uiver in 1934 een onovertroffen triomftocht. Nu opnieuw als een kangoeroe naar het ver re Melbourne. Derde artikel in een serie over Midden-Amerika: El Sal vador te laat voor mildheid? Grafstenen op Sri Lanka verhalen van VOC-tijd. Stuk geschiedenis dat het Britse, leger het liefst zou ver geten Erwin Koeman wil ook in Oranje leider zijn. Kees Rijvers heeft van Dublin niets geleerd. Dagblad is nog steeds bijzonder sterk produkt. Visrubriek: Vissen in het Spui. ADVERTENTIE Dan brengen wij zelf ons gratis parketboek wel bij u thuis. Bel 01650-53888 (dagen nacht bereik baar) en u krijgt toch alle informatie over parket. bruynzeel parket Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MEDEDELING In verband met de problemen rond de postverwerking ver dient het aanbeveling advertenties zo mogelijk af te geven aan ons kantoor in Leiden, Apothekersdijk 34. Op dit adres kunnen ook stukken voor de redactie worden afgegeven. Directie. In Albury in Australië wordt een al lang niet meer bestaande renbaan opnieuw aangelegd. .Wie de Leidse Courant leest kan dat vandaag te weten komen. Want het staat in de zaterdagbijlage „Finale". De inwoners van deze Australische stad zijn namelijk zó enthousiast om mee te werken aan de reconstructie van de vlucht van de Uiver uit 1934, die op 18 december begint, dat zij de noodlanding daar historisch zo juist mogelijk willen laten verlopen. Geheel in stijl van de Leidse Courant: ook historisch bij de tijd. De Leidie Courant wil ik best 14 dagen proberen Grahs en geheel vrijblijvend Postcode/Plaats: Teleloon: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat kan een verzoek ,_J om een proefabonnement worden geweigerd

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1