DA en Progressief Zoeterwoude ;gen hoger salaris ambtenaren ANWB reikt „Edo Bergsmaprijzen uit RESERVISTEN RIJKSPOLITIE BEËDIGD QeidwOowumt ereldlijk programma rr DA ZOETERWOUDE WIL LDERSWOUDE HOUDEN Raad Rijnsburg steunt ambtenarenactie ijA: o'CekLcGouïatit eiderdorps Kamerkoor et religieus- Bezwaren tegen verhoging tarieven „De Fluit' -DEN/REGIO burgerschap loeterwoude Bestuursleden „Hollandsche Tuyn" stappen op na ernstig conflict Alle goede dingen bestaan in drieën. riJjj DEN HAAG De ANWB heeft gisteren elf Edo Berg- smaprijzen uitgereikt aan Nederlanders die zich vol gens de bond verdienstelijk hebben gemaakt met op de toeristische cultuur gerichte activiteiten. De prijs, die zijn naam ontleent aan de in 1937 afgetreden ANWB-voorzitter Edo Bergsma, bestaat uit een gouden medaille. De ANWB heeft ditmaal ter gelegenheid van zijn hon derdjarig bestaan uit elke Ne derlandse provincie iemand bekroond, en het ligt in de bedoeling dat ook in volgen de jaren te blijven doen. In totaal kregen dertien perso nen de prijs, in twee gevallen werd de prijs ex aequo toege kend. De bekroonden zijn: Mr. Ger- rit Overdiep, rechter te Gro ningen (voor zijn publicaties over Groningen), Yde Scha kel (voor zijn werk als aan nemer-restaurateur in Fries land), Ing. A.C. Tolsma en P.J. Mooy (ex aequo, voor hun gezamenlijk werk voor de Drentse rijwielvierdaagse) de tuinarchitecte Mien Ruys (voor haar werk aan groen voorzieningen in Overijssel), J. Slot (voor zijn werk als voorzitter van de Vereniging Behoud Veluwe), Marie-An- ne Asselberghs (voor haar bijdrage aan het Utrechts Spoorwegmuseum), dr. E.C.M. Roderkerk (voor zijn werk aan het Nationale Park De Kennemerduinen in Noord-Holland), Jan Hoek en Willem van der Niet (ex aequo, voor hun aandeel in de totstandkoming van een permanent vogelasiel in Noordwijk, Zuid-Holland) M.P. de Bruin, hoofd Docu mentatiecentrum Zeeuws Deltagebied (voor zijn werk voor een Zeeuwse encyclope die), Anton van Oirschot (voor zijn publicaties over de cultuur van Noord-Brabant), en P.J.M. Kessels (voor zijn aandeel in het jaarlijkse Landjuweel in Limburg). LEIDSCHENDAM De poli tieke raadsfracties en de sport verenigingen hebben zich gis teren in de vergadering van commissie van beheer van het gemeentelijk sportcentrum „De Fluit" eensgezind tegen de voorgestelde verhoging van gemiddeld 6% van de tarieven verklaard. Martien van der Meule (PvdA) verklaarde het voorstel voorbarig. Hij wilde de verhoging begin 1985 laten ingaan als gebleken zou zijn dat de energiemaatregelen niet voldoende besparing van kos ten zou hebben opgebracht. Mevrouw K. P. Bregman-Lug- tigheid (CDA) meende dat vastgehouden moest worden aan de door de regering vast gestelde maximale verhoging van 3%. Charles Corver (VVD) stelde voor alleen de inciden tele kosten met het hoge per centage te verhogen. Vanuit de verenigingen werd opge merkt dat de 6%-verhoging in totaal 50.000 gulden zou op brengen, in vergelijking met het totale tekort van ruim 1 miljoen gulden geen erg groot bedrag. Volgens wethouder mevrouw J. J. van Nievelt- Volmuller zijn de energiebe sparingen uitgeput. Het attrac tiever maken van het sport centrum, speciaal de zwemba den, kost geld en dan moet nog maar worden afgewacht of de exploitatie voordeliger wordt Het sportcentrum is voor slechts 48% kostendek- kend, aldus de wethouder. Uit eindelijk werd een compromis bereikt waardoor de gemiddel de tariefsverhoging voor vere- ningingen slechts 3.6% zal be dragen in plaats van zoals bij voorbeeld bij de sporthallen 4.8%. Verder zullen de tarie ven voor de enkele baden voor volwassenen en kinderen iets minder worden verhoogd. CRWOUDE Enkele jaren geleden heeft de gemeente-' jn Zoeterwoude een verordening vastgesteld betreffende (burgerschap van de gemeente. Tot heden zijn door het ,van B en W nog géén stappen ondernomen om uitvoe- Igeven aan deze verordening en dat zit de fractie van het i- met zes van de dertien zetels de grootste parij niet (sten-democraten hebben daarom schriftelijk aan het col- ien weten er voorstander van te zijn elk jaar in de maand )er een inwoner c.q. instantie dit ereburgerschap te ver oor het toekennen van de ere-penning van de gemeente /oude. vaststellen van de verordening heeft de fractie van Pro- Zoeterwoude al laten weten er niets voor te voelen. De jsieven vinden het niet in deze tijd passen een dergelijke •heiding jaarlijks uit te reiken. PvdA-Voorschoten solidair met ambtenaren VOORSCHOTEN De PvdA-afdeling Voorschoten heeft een verklaring van soli dariteit doen uitgaan naar de ambtenarenbonden die protes teren tegen de eis van de rege ring 3 procent in te leveren. De PvdA-ledenvergadering stelde deze verklaring gister avond vast. De PvdA bena drukt hierin dat vrije onder handeling tussen de bonden en de werkgever een recht van de vakbeweging is. Een recht dat de regering door haar op stelling met voeten getreden heeft, aldus de PvdA. Bezetters verlaten voormalige Tengro-werf LEIDSCHENDAM Op advies van hun vereniging hebben de circa twintig botenbezitters die sinds 2 september de haven van de voormalige Tengro-werf aan de Plaspoelkade in Leidschen- dam bezet hielden het haventje vanmorgen vanaf tien uur ver laten. Gemeentewerken heeft tevoren de ijzeren balk verwij derd die enkele dagen na de bezetting was aangebracht om het in- en uitvaren te beletten. Wie in elk geval blij is met het vertrek van de bezetters is de Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam (SWOL) die de bouw van een dienstencentrum langs de waterkant zag bedreigd. En kele weken geleden verzocht de SWOL de booteigenaren in een open brief het haventje in het belang van de bejaarden in het oude centrum te verlaten. Overigens is de uitstel van de dien- stenpost onlangs opnieuw aan de orde gekomen toen de Provin ciale Planologische Commissie (PPC) het plan verwierp dat de gemeente voor de omgeving van het haventje heeft ontworpen. Het aantal bij de bejaardenpost geplande woningen zou te gering zijn en bovendien zou meer bekend moeten worden over hoe het rijk de overblijvende grond voor kantorenbouw in de Klein Plaspoelpolder denkt in te delen. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 PAGINA 7 Jan Hoek (links) en Willem van der Niet ontvangen hier de gouden ANWB-medaille uit handen van ir. F. H. van der Linde van Sprakhuizen. ERDORP Het —•dorps Kamerkoor, ^ïet de uitvoering n vanaf kwart over 1 de Dorpskerk van 'dorp zijn zesde sei- lngaat, werd als stu- ir opgericht. Wim Vleeuwen, die nog als dirigent voor or staat, wilde hier- 'oor zich de moge- scheppen om het koordirectie in Ik te brengen, dat ^student aan het Ko lk Conservatorium J| Haag volgde. |kelijk was het koor net de kerk verbonden JS{ het alleen geestelijke jji in de dienst. Gaande- t het groeien van de ■Jaring en het bereiken ~~ën hogere kwaliteit liVan Meeuwen het re- 3st uit met klassiek-reli- T» composities van bij- !ld Buxtehude en Men- beter gekwalificeerde in, die aangetrokken "^rgelijke programma's, 50Jimeldden, kwam meer 79. klassiek werk binnen bereik. Het Kamerkoor, dat rond de 23 leden ging tellen en die om vang nog steeds heeft, ging er nu ook toe over om buiten de medewerking aan kerkdien sten en het houden van canta tediensten in de Dorpskerk jaarlijks een concert te geven. Er ontstond een vaste kern van instrumentale medewer kers, die zich inmiddels heb ben georganiseerd tot het Lei derdorps Kamerorkest. In de afgelopen jaren zijn tal van interessante composities aan bod gekomen. Kerkelijk van karakter zijn het werk van Orlando di Lasso en Bruckner en als hoogtepunt de Krönungsmesse van Mozart, die werd uitgevoerd ter vie ring van het vijfjarig bestaan. Wereldlijk zijn de madrigalen van Monteverdi, 'Liebeslieder' van Brahms, de liederen van Schubeft en het werk van Herman Strategier. Tweedeling Een zelfde tweedeling valt waar te nemen in het pro gramma, dat voor het komend concert is samengesteld. Voor de pauze voert het Kamerkoor een tweetal religieuze werken van Joseph Haydn uit: Te Deum voor koor en zware in strumentale bezetting en enke le delen uit het Stabat Mater, waarin vier zangsolisten optre den: Els van Onselen (colora tuur), Gaudia Geijsen (alt), Rob Stallinga (tenor) en Peter Dijkstra (bas-bariton). De wereldlijke werken na de pauze omvatten madrigalen voor koor a capella van Tho mas Tomkins, een Engels com ponist uit de 17e eeuw en van Claudio Monteverdi. Deze schilderen, zoals in het madri gaal gebruikelijk is, persoonlij ke gevoelens. Het pathetisch karakter ervan is typisch voor de barok te noemen. Tomkins madrigalen bschrijven emoties over leven en dood ('O, let me live' en 'O, let me die'), die van Monteverdi liefdesgevoe lens. De drie romantische liederen van Mendelssohn uit diens cy clus 'Mit der Freude zieht der Schmerz' kennen een verge lijkbaar bewogen inhoud en. hebben liefde, dood en het verlangen om te zwerven tot onderwerp. Het Kamerkoor besluit de avond andermaal met madrigalen, maar nu in een moderne zetting. 'Due Ma- drigali' van Hendrik Andries- sen (1892-1981) zijn geschreven voor koor en orkest. DIRK VOOREN HïtWOUDE Het Zoe- gdse CDA wijst het -3 van Gedeputeerde jvan Zuid-Holland om ^ader van de gemeente lerindeling het buurt- JJelderswoude in te de- de nieuwe gemeente izen, Hazerswoude, ferk aan den Rijn reso- m de hand. De CDA- heeft het college van B tten weten dat wat haar Ipet buurtschap bij Zoe- Be moet blijven. J listen democraten stel- 1 tt op het standpunt dat i/! [eidegebied van het hap, dat weliswaar wél ihuizen is georiënteerd, llosma'kelijk is verbon- 14it de overige weilanden «Jemeente Zoeterwoude. ■fze weidegebieden vor men het groene hart van Zuid- Holland en daarom moet het college van Gedeputeerde Sta ten de gemeente Zoeterwoude in staat stellen haar buffer functie tussen de verstedelijkte gemeenten Zoetermeer en Lei den te vervullen. De VVD-fractie is van mening dat nu voor 1984 géén lasten verzwaring voor de burgers zal worden toegepast terwijl het voorzieningenniveau toch blijft gehandhaafd, heel na drukkelijk wordt geaccentu eerd dat op bestuurlijk terrein de gemeente Zoeterwoude haar mannetje staat. In dit op zicht achten de liberalen de eis van handhaving van de zelf standigheid van de gemeente gerechtvaardigd. Hoewel in eerste instantie de toekomst van Zoeterwoude er gunstig uit ziet bestaat geen enkele ze kerheid dat de voorliggende plannen niet nog in sterke mate worden gewijzigd. De VVD stelt dan ook dat op vele plaatsen de invloed zal moeten worden aangewend om de zelfstandigheid van de ge-' meente veilig te stellen. Op maandag 21 en woensdag 23 november a.s. zullen hoor zittingen worden gehouden - respectievelijk in het gemeen tehuis en De Eendenkooi - om het standpunt van de gemeen te te vernemen m.b.t. het voorlopig standpunt dat Gede puteerde Staten hebben inge nomen. Dat standpunt houdt in samenvoeging van Stomp- wijk bij Zoeterwoude en afsto ting van het buurtschap Gel- derswoude en de „enclave" van 4 woningen aan de Vliet- weg. LEIDERDORP Nauwe- lijks twee maanden nadat de stichting cultureel cen trum „De Hollandsche Tuyn" haar poorten heeft geopend in het historische pand Hoofdstraat 24 is er een ernstig verschil van mening ontstaan binnen het bestuur van de stich ting. Dit heeft inmiddels geleid tot het opstappen van de bestuursleden Rien v.d. Nat, Bas Sepers en Paul Meiman. Penning meester Barry van der Voort heeft aangekondigd binnenkort zijn bestuurs lidmaatschap te beëindi gen. Over de aard van het conflict hult het bestuur zich voorals nog in stilzwijgen. Ingewijden weten echter te vertellen dat de oorzaak gelegen is in een verschil van visie ten aanzien van het toekomstig beleid en de activiteiten van de stich ting. Ook schijnt de persoon van restauranthouder Rob Sliedrecht, die de begane grond van de culturele schuur gepacht heeft, in het geding te zijn. Het aangebleven deel van het stichtingsbestuur voert momenteel onderhandelingen met Sliedrecht om klaarheid in een aantal zaken te bren gen. De afspraak is gemaakt dat hangende dit overleg geen me dedelingen naar buiten wor den gedaan. Ook wil men wet houder Irma Gehner van de ontstane situatie op de hoogte stellen. Intussen wordt door de overgebleven bestuursleden Eric van Hartingsveldt, Chris Keijzer en Ed ten Hoven naar stig gezocht naar nieuwe be stuursleden. Men denkt deze te kunnen vinden in de Lei- derdorpse Kunstkring, de to neelvereniging Toverlei en de jazzclub De Wagenschuur. Ook streeft men naar een nauwere samenwerking met de activi teitencommissie van het ge meentelijke culture centrum Muzenhof. De tien reservisten na hun beëdiging. VOORSCHOTEN Overste mevrouw M.P. Baas, plaatsvervan gend hoofd van de rijkspolitie in het district 's-Gravenhage beë digde gisteravond tien reservisten van de rijkspolitie. Kolonel J. van den Ban, hoofd van de rijkspolitie moest gisteravond door ziekte verstek laten gaan. Deze handeling vond plaats in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. De helft van de nieuwe reservisten is ook afkomstig uit Voor schoten, de rest komt uit de Bollenstreek. In dit gebied zal het tiental ook worden ingezet als de rijkspolitie mankracht te kort komt. Het aantal reservisten is met deze nieuwe toevloed aardig op peil in deze sector. De reservisten zijn een jaar lang opgeleid bij de groep Rijnsburg, met groepscommandant adjudant Hof en wachtmeester Van Eeden daarbij in de hoofdrollen. De resulta ten van de opleiding waren zo goed dat de reservisten allen de omschrijving „buitengewoon geoefend" hebben meegekregen en direct kunnen worden ingezet. Zij hebben nu ook de mogelijk heid om na vijf jaar reserve wachtmeester eerste klas te worden. De tien reservisten zijn: J. Krabbe, T.G.A. de Langen, E.A.H. Roos, G.F.M. Schimmel en C. Siebert, allen uit Voorschoten, F. van de Bos en R.P.J. 't Hart uit Rijnsburg. F. Warmerdam en G.J. Luiken uit Lisse en F. Lubberts uit Hillegom. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. der Geest op het uitermate vreemd te vinden dat slechts een beperkt aantal ambtena ren zou „mee profiteren". De fractie van Progressief Zoeter woude wil niet tot aanpassing van het salarissysteem over gaan omdat de zogenaamde Ubink-ronde nog niet geëin digd is, de overschrijding van de 8000 inwonersgrens géén extra inkomsten oplevert, het effect niet op alle ambtenaren betrekking zou hebben, het beleid gericht moet zijn op be houd van arbeidsplaatsen en het aanstellings- en promotie beleid nader uitwerking be hoeft. Zowel CDA als PZ zijn van mening dat het bedrag dat betrekking heeft op de bezol diging van medewerkers van wege de overschrijding van de 8000 grens moet worden on dergebracht in de post onvoor zien. RIJNSBURG Niet door middel van een staking of stipthei dactie willen de leden van de afdeling Christelijke Bond van Overheidspersoneel de aandacht vestigen op het feit, dat ze het niet eens zijn met de hen opgelegde bezuiniging van 3,5 maar door het schrijven van een brief aan de minister-president waarin staat dat de gemeenteraad met zorg van de ontwikkelin gen en maatregelen kennis genomen te hebben en dat zij de mi nister-president verzoeken al het mogelijke aan te wenden om alsnog te komen tot een open en reëel overleg met het over heidspersoneel, waarin voorop staat een eerlijke, gerechtvaar digde en gelijkwaardige behandeling van zijn werknemers met betrekking tot de gevolgen van het treffen van bezuinigings maatregelen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering zegden de raadsleden hun steun aan deze ambtenarenactie toe. Het CDA was bij monde van de heer Vianen bereid de zorg te onderschrijven. De acties brengen veel onrust in het land teweeg, aldus Vianen, daarom kon hij veel waardering opbrengen voor de schrijvers van de brief. Ook mevrouw De Haas had veel waardering voor het standpunt van het gemeentepersoneel. De heer Brul (VVD) was verheugd dat de Rijnsburgse gemeente-ambtenaren niet tot ver dere acties zullen overgaan en wilde graag zijn zorg uitspreken. Het vragen aan de minister-president om een eerlijke behande ling ging hem wat te ver. Ditzelfde stelde de heer Van Egmond (GPV) en De Mooij (RPF). Deze laatste onderschreef de hele brief niet en zei het een christelijke plicht te vinden niet aan acties deel te nemen. Hij vond het logisch dat de ambtenaren moesten bezuinigen en hij, zelf een ambtenaar, had hier geen moeite mee. Het geld voor de regering dat nodig is, moet toch ergens vandaan komen. I Naam Adres noteer m.i.v. als abonnee v de Leidse Courant. I Postcode/Plaats I Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschniving van I bank/girorekening ,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/PlaatsTelefoon I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegelplakken- naar: I Leidse Couraht, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een ^abonnement worden geweigerd. ïiderdorps Kamerkoor. wege het bereiken van die „magische grens" wèl een bedrag in de begroting van 1984 opgenomen van 71.000 gulden, maar zowel de fractie van CDA als Progressief Zoeterwoude gaan hiermee niet ak koord. Indien het voorstel van het college inderdaad zal stranden is dat een fikse tegenvaller voor de ambtenaren die op hun maximum staan en hun hoop hadden gevestigd op het bereiken van de 8000 inwo nersgrens waardoor Zoeter woude wat betreft de bezoldi ging van raadsleden, wethou ders, burgemeester en secreta ris valt in de klasse van 8000- 14.000 inwoners. Al tijdens de behandeling van de begroting in commissieverband merkte het CDA-raadslid Koos van Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u Cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. - ERWOUDE Het ;en van de 8000 in- sgrens zal voor een I ambtenaren in I van de gemeente tvvoude wellicht niet volg hebben dat zij fttisch in een hogere pchaal komen. Het i van burgemeester thouders heeft van-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7