Minister besluit eindelijk tot intpoldering van Merenwijk CDA: DE GEMEENTE CHANTEERT SCHOOL PPC wijst bezwaren tegen Schuttersveld grotendeels af bk kwijtschelding andere glasringen is mogelijk upermarkt in inderscomplex Qeidó&Qowumt A HOUDT VAST AAN HERBOUW iNUMENTEN OP ZOUTKEETTERREIN College verbiedt gebruik gemeentelijk materiaal :;iDSE VVD ARRANGEERDE GESPREK MET SMIT-KROES >T ALLEEN OGB Welfare van Rode Kruis succes ECONOMISCH WEL EN WEE VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 PAGINA 3 fcN Het CDA vindt dat het gemeente- van projectontwikkelaar Banero b.v. de jw moet eisen van de destijds afgebroken lentale panden langs Oude Singel en aat. Banero b.v. heeft een plan ontwor- ior de bouw van 100 woningen op het jetterrein. In dit plan is niet voorzien in iuw van de panden die nog steeds op de lentenlijst staan. lege van B en W liet nog geen maand weten te zullen vasthouden aan de her- •an de monumenten. Kort daarop, toen 'instemming over het bouwplan werd be leerd daar van afgestapt omdat herbouw zou worden. Het CDA vraagt het colle- je tegenstrijdigheid te verklaren. „Is het Tsoms van mening dat de voorwaarde tot herbouw destijds ten onrechte is gesteld", aldus het CDA: „Meet het college niet met twee ma ten, daar waar zij nu al het mogelijke in het werk stelt om de twee welbekende monumen ten aan de Stationsweg te behouden terwijl de monumenten op het Zoutkeetterrein zonder meer worden prijsgegeven"? Het CDA vindt bovendien dat het beleid van de gemeente het beleid van het ministerie van WVC doorkruist. De rijksdienst voor de monumentenzorg was ook beloofd dat de twee historische panden herbouwd zouden worden. Onduidelijk is nog of monumentenzorg reeds op de hoogte is ge steld of instemming met het bouwplan heeft betoogd. Tenslotte wil het CDA weten of de ge meente nu nog mogelijkheden heeft te bewerk stelligen dat Banero b.v. de verplichtingen om de monumenten te herbouwen, alsnog nakomt. Nieuw clubhuis Pernix open LEIDEN Pernix heeft gisteravond haar nieuwe clubhuis bij de Groenoordhallen offi cieel geopend. De Leidse korfbalvereniging deed dit door middel van een receptie, die druk werd bezocht. Er is in mei dit jaar begonnen met de bouw van het clubhuis, dat bestaat uit een ruime kantine en vier riante kleedkamers. Het gebouw werd deels gefinancierd door een subsidie van de ge meente, deels door de opbrengst van een groot ste loterij, die de korfbalclub zelf organiseerde. Tot dusverre had Pernix haar onderkomen in de Leidse Hout, maar daar moest zij vertrekken vanwege een uitbreiding van de atletiek-ac- commodatie. Het ligt in de bedoeling, dat Per nix in maart volgend jaar daadwerkelijk gaat korfballen op het nieuwe terrein bij de Groe noordhallen. LEIDEN het college van B en W heeft de diverse directiehoofden laten weten dat er geen gebruik van gemeentelijk materiaal voor acties gemaakt mag worden. De hoofden worden ver zocht overtredingen van dit gebod onmiddellijk te melden. B en W hebben zich bovendien op het standpunt gesteld dat acties die gevolgen kunnen hebben voor de verkeersveiligheid en de openbare orde of kunnen leiden tot materië le schade of letsel onaanvaardbaar zijn. B en W zijn tot deze conclusie gekomen na het uit de hand lopen van de bezetting van diverse brug gen donderdagochtend. 'EN/DEN HAAG 4er N. Smit-Kroes rkeer en waterstaat .besloten tot ontpol- van de Merenwijk "ngang van 1 januari Dat houdt in dat de "^wijkers over dit jaar ft polderlasten meer jn te betalen. Daar- maakt de minister ijlefinitief einde aan 1 jarenlang slepende l«e, die de emoties 'deden oplaaien. inflict ontstond aan het •%n de jaren zeventig. De ^vijk werd als polder be- door het Waterschap. e3e Merenwijk werd ge- e bleef het formeel een maar de gemeente Lei- jim het waterstaatkundig beheer op zich. Het water schap De Oude Veenen bleef de bewoners echter bestoken met een jaarlijkse aanslag de zogenaamde polderlasten en omdat de gemeente Leiden de bewoners een aanslag in het kader van de OGB (onroe rend goed belasting) oplegde, voelden de 500 bewoners om wie het gaat, zich dubbel ge pakt. Er werd een actiecomité opgericht, dat ijverde voor ontpoldering van de wijk. Daarmee zou een einde moe ten komen aan het betalen van de polderlasten. Hetgeen voor het waterschap echter een strop van ongeveer 400.000 gulden per jaar zou betekenen. Onder druk van het actiecomi té ging ook de gemeente Lei den zich met de zaak bemoei en. Er werd gepleit voor ont poldering per 1 januari 1979. In aansluiting hierop stelde de provincie Zuid-Holland voor de ontpoldering per 1 januari 1983 plaats te laten vinden. De verhoudingen tussen de diver se overheden onderling en het actiecomité waren al die tijd niet best. Zo verweet het actie comité de gemeente dat men de belangen van de Merenwijk veel te slecht behartigde en werd de verantwoordelijke wethouder C. Waal hiervoor regelmatig door het comité aan de schandpaal genageld. Ingreep Volgens een woordvoerder van het ministerie heeft de minister „na eindeloos be stuurlijk geharrewar, de knoop doorgehakt". „Er was hier sprake van een uiterst on overzichtelijke situatie. De mi nister heeft uiteindelijk een besluit genomen na een advies van de Raad van State". Een precedentwerking, waar ande re waterschappen bang voor waren, gaat volgens hem niet van deze zaak uit. „Daarvoor was het te uniek en te inge wikkeld". De verdere reacties op het be sluit zijn voorspelbaar: de ge meente en de provincie zijn verheugd en het Hoogheem raadschap Rijnland en het Wa terschap de Oude Veenen te leurgesteld. „Ik had dit niet verwacht", zegt de secretaris van het waterschap, D. de Blaeij. Hij wil verder geen commentaar geven voordat de overwegingen van de minister bekend zijn. De Blaeij zegt te verwachten dat de overblij vende ingelanden van het wa terschap voor de gederfde kos ten op moeten draaien. Het gaat hier om inwoners van Al kemade, Leiderdorp, Lisse, Koudekerk aan de Rijn, Sas- senheim en Woubrugge. C. Wansink van het actiecomité uit de Merenwijk tenslotte: „De minister heeft een recht vaardige ingreep gedaan. In het verleden zijn door alle be trokkenen fouten gemaakt en ik ben blij dat nu wordt recht getrokken. Ik hoop overigens dat het waterschap geen na vordering zal instellen tegen de mensen die de afgelopen ja ren hun polderlasten niet heb ben betaald". Lobby Afgelopen maandagmiddag heeft minister Smit-Kroes nog een gesprek gehad met haar Leidse partijgenoten wethou der J. Fase en gemeenteraads lid G. Bakker over de ontpol dering van de Merenwijk. Vol gens Bakker was deze lobby nodig, omdat de druk van met name rijkswaterstaat en de waterschappen om niet tot ontpoldering over te gaan erg groot was. „We hadden het vermoeden dat de minister in het nadeel van de Merenwijk zou gaan beslissen en omdat vanuit Leiden alleen maar werd afgewacht wat de beslis sing zou zijn, leek ons een ge sprek met de minister noodza kelijk. We hebben nog eens benadrukt dat de Merenwijk de dupe zou worden van be stuurlijke fouten en dat ont poldering in dit geval echt de enige oplossing was. We zullen nooit weten in hoeverre dat gesprek de beslissing echt heeft beïnvloed, maar invloed heeft het zeker wel gehad", al dus Bakker. •]SN De mogelijk- npor de laagste inko- Toepen kwijtschel- an de onroerend elasting te krijgen, de laatste weken aandacht gekregen. Ifelen echter niet we- dat deze inkomens- gin principe ook in irking komt voor te- ire van de inkom- [ilasting (belasting bij inkomens) en de -feheffing volksverze- (premie AOW- Vooral bij deze I twee belastingen let om grote bedra- aan. Ihe Rechtswinkel Leiden die zioh tot de rijksoverheid heeft gewend eens wat meer duidelijkheid in deze zaak te verschaffen. Het is de taak van de overheid actief voor lichting over de mogelijkheid van kwijtschelding te geven, menen de medewerkers van de Rechtswinkel. Zij vinden dat de huidige onduidelijkheid een rechtsongelijkheid schept: „De één wordt zijn belasting kwijt gescholden terwijl zijn buurman in precies dezelfde situatie niet voldoende op de hoogte is en zijn belasting keu rig betaalt. Vaak worden men sen pas door de deurwaarder op dè hoogte gesteld van het feit dat zij teruggave van hun belasting hadden kunnen vra gen". De teruggave is afhankelijk van de financiële situatie van de belastingbetaler. Hierbij EN In de San- age wordt moge- in supermarkt on- •racht. Twee derde de 2.000 vierkante ai die beschikbaar is ïlvinkels in het com- teou door de super- i gebruikt worden. Iwelke grootgrutter 'jlaat is onduidelijk. tK'er willen de be nnen geen medede- i doen. teel wordt onderhan- er de invulling van het oppervlak. Het plan 'erder in dat op de eer- iieping „een schil" van in komt. De gemeente nmiddels een concept- t opgesteld dat aan de loorlander de aanne- de garage wil bouwen worden voorgelegd, ider C. Waal verwacht voor 1 januari een ont- estemmingsplan aan de effende raadscommis- 1 worden voorgelegd, ander bleek gistermor- dens een vergadering beleidsgroep stadsver- ig. Waal liet verder dat de gemeente de be- i ten aanzien van de iratie van de kernwin- iraat maar moet laten jezien de steeds grotere entie voor de binnen in de winkels op bij- ïld het Diamantplein en in Winkelhof (Leiderdorp). Toen de Aldimarkt zich plot seling aan de Garenmarkt ves tigde, was men daar bij de ge meente nog woedend over, omdat dit volledig in strijd was met het gemeentelijk beleid. Nu het gaat over de Sanders- garage denkt men daar dus anders over. Langegracht De gemeente heeft een gega digde voor het gat aan de Lan gegracht, dat is ontstaan na de sloop van de voormalige fa briek van Clos Leembrug gen. Er wordt gepraat over de bouw van kantoren. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat daar een nieuw arbeidsbureau gebouwd zou worden, maar van dat plan werd door het rijk afgezien. In de huidige plannen wordt uitgegaan van de bepalingen in het bestaande bestemmingsplan. Dat houdt dat er ook woningen moeten komen. Wethouder Waal merkte op, dat nu C&A afziet van nieuw bouw aan de Breestraat het confectiebedrijf het beste maar op de huidige lokatie kan blij ven. Volgende week overlegt de wethouder met vertegen woordigers van C&A. Het pand van de Raad van Arbeid aan de Breestraat zou mogeljk door de gemeente gebruikt kunnen worden om er een welzijnskantoor van te maken. worden ondermeer het inko men, het levensonderhoud, vaste lasten, kosten voor kin deren, schulden etc. betrok ken. Mensen die denken in aanmerking te komen voor kwijtschelding of teruggave kunnen inlichtingen krijgen bij het belastingkantoor of bij de rechtswinkel (Ketelboeter- steeg 10, openingstijden di en wo: 18.30-20.30 uur en do. 10- 12 uur). Verzoeken om kwijt schelding of teruggave kunnen gericht worden aan het dis- tricts-belastingkantoor met vermelding van de soort belas ting, het aanslagnummer en en het bedrag. De belastingbe taler ontvangt daarop een vra genformulier terug. Overigens is de kwijtschelding/teruggave een door de belastingen ver leende gunst èn geen recht van de betaler. Daarom kan tegen een afwijzing van de zij de van de belastingen niet in beroep gegaan worden. De verkoop/tentoonstelling van allerlei handwerken, gemaakt door gehandicapten en langdu rige zieken trok gisteren veel belangstelling. De tentoonstelling werd georganiseerd door de afdeling welfare van het Rode Kruis in haar gebouw aan de Apollolaan. 's Morgens konden degenen die iets voor de verkooptentoonstelling hadden gemaakt iets van hun gading kopen, 's Middags stonden de deuren open voor alle andere belangstellenden. De opbrengst van de verkochte spullen wordt geheel besteed aan nieuw materiaal. De tentoonstelling wordt jaar lijks in het Rode Kruisgebouw gehouden. LEIDEN De Apolloschool en de daarbij horende kleu terschool Hummelhof zijn door de gemeente onder druk gezet. Aan de ouders van de scholen is de keus voorgelegd tussen het overgaan op Mon- tessori-onderwijs en het op heffen van de school. Dit zei CDA-gemeenteraadslid P. Kranenburg tot grote woe de van wethouder J. Peters, die de „aantijging" met klem ontkende gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie onderwijs. De twee openbare scholen zouden in de gemeentelijke plannen moeten overgaan op Montessori-onderwijs. Vol gens de bij de begroting voor 1984 behorende" informatieve P. Kranenburg (CDA)- ..Chantage... nota is de school „bereid ge vonden" die stap te zetten. Kranenburg stelde gister avond echter dat tijdens een voorlichtingsbijeenkomst voor de ouders door één van de ambtenaren van onderwijs dat de school zou moeten sluiten door een ge brek aan leerlingen. Door op Montessori-onderwijs over te schakelen, zou de basis van de school verbreed worden en daarmee de school kun nen overleven. „Wat aan de ouders is gezegd, klopt niet en heeft tot gevolg dat de ou ders niet goed kunnen kie zen", aldus Kranenburg. „De school heeft ook nu genoeg leerlingen en de verwachting is dat dat ook zo zal blijven". Hij zei zijn informatie van betrokken ouders te hebben. Wethouder Peters reageerde furieus: „Zulke aantijgingen aan het adres van de ge meente moet u hard maken en als u dat niet kan, dient u uw beweringen terug te ne men." Ook Peters zegt dat de school genoeg leerlingen heeft om op de oude voet door te gaan. Kranenburg be loofde de wethouder dat hij de ouders met hem in contact zal brengen. Nieuwe kweekschool naar Galgewater LEIDEN De nieuwe Leidse opleiding voor onderwijsge venden (een gevolg van fusies tussen pedagogische academies en kleuteropleidingsscholen) wordt in het gebouw van de voormalige vakschool voor meisjes aan het Galgewater on dergebracht. Deze zogenaamde PABO (Pedagogische acade mie voor het basisonderwijs) komt voort uit de Leidse Haan stra-opleidingsschool en de pedagogische academie van het Haags Genootschap. Eigen haard LAK-Cinema (Doelencomplex, Cleveringaplaats 1) vertoont dinsdagavond de films „Eigen haard, goud waard" van Annette Apon en „Stalker" van Andrej Tarkovsky. De eerste film gaat over een arbeider die zijn visie geeft op de kapitalistische maatschappij. De hoofdrollen worden gespeeld door Petra Laseur en Joop Admiraal. „Stalker" is gebaseerd op de science fiction roman „Picknick langs de weg" van het schrij versduo Stroegatski. De gids Stalker leidt een schrij ver en een geleerde naar de verboden zóne, waar de re gels der logica niet gelden. De voorstelling begint om acht uur. LAK-leden moeten vijf gulden betalen, voor niet-leden bedraagt de toegangsprijs zes gulden. Vrouwenstudiefestival Het universitair vrouwenstudies overleg houdt van 15 tot pn met 18 november een vrouwenstudiefestival. Studenten, docenten en onderzoekers zullen lezingen houden, overdag in het Academiegebouw aan het Rapenburg en 's avonds in het gebouw van psychologie aan de Hooigracht 15. Het festival wordt vrijdag 18 november afgesloten met een fo rumdiscussie en een feest bij studentenvereniging „Augus- tinus". Het thema van de forumdiscussie is: vrouwenstu dies als kwalificatie op de arbeidsmarkt. Het feest wordt opgeluisterd door onder meer het vrouwenkoor „De Sire nes" en het vrouwencabaret „Lipstic". Nadere informatie over het festival en een uitgebreid programma zijn te krij gen in het pand aan de Hooigracht 15, kamer A-302, tel 148333 tst 2264. Lezing De Duitse auteur Ingeborg Drewitz houdt op dinsdag 15 november een lezing over „Alternativbewegung und LiteraturbetriebNa de lezing, die in het faculteitsge bouw van het Witte Singel/Doelencomplex (gebouw 1175, zaal 152) gehouden wordt, is er gelegenheid tot discussie. De toegang is voor Programmausschuss-le- den gratis, niet-leden betalen vijf gulden. De lezing be gint om acht uur. Pijpmaken Het Pijpenkabinet aan de Oude Vest houdt van 15 novem ber tot en met 31 januari 1984 een tentoonstelling van pijp- makersgereedschap van 1700-1900. Vele tientallen gereed schappen die nodig zijn voor het vervaardigen van kleipij- pen worden tentoongesteld. Pronkstuk van de tentoonstel ling is de handgesmede pijpmakersmachine. In het kader van de tentoonstelling worden tevens demonstraties pijp maken gegeven en wel op de volgende dagen: zondag 20 november, zondag 11 december en zondag 22 januari 1984. De demonstraties worden gegeven van een tot vijf uur. De tentoonstelling is elke donderdag van zeven tot negen uur en zondag van een tot vijf uur open. De toegangsprijs is een gulden. Tijdens de demonstraties is de toegangsprijs twee gulden. Hooglandse Kerk Vanwege de hoge stookkosten van de Hooglandse Kerk worden de oecumenische zondagse diensten van de Leidse Studenten Ekklesia vanaf overmorgen in de Pieterskerk gehouden. De diensten beginnen om elf uur. Vanaf 1 april zullen de diensten weer plaats heb ben in de Hooglandse Kerk. Klussenbank De openingsuren van de Klussenbank aan de Breestraat 66 zijn veranderd. Voortaan is de Klussenbank van negen uur 's morgens tot drie uur 's middags bereikbaar onder tele foonnummer 149888. Het werkterrein van de Klussenbank is bij wijze van experiment uitgebreid met Leiderdorp en Oegstgeest. Homo-demonstratie In het gebouw van de LWH aan de Caeciliastraat is morgenavond de landelijke première van de film „Lei den tussen lust en last" te zien. De film geeft een beeld van de homo-demonstratie, die op 25 juni in Leiden werd gehouden en bestaat verder uit interviews met omstanders en ouders. De filmvoorstelling begint om acht uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00. en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De Provinci aal Planologische Com missie (PPC) heeft geadvi seerd, de bezwaren die zijn ingediend tegen het bestemmingsplan Schut tersveld grotendeels af te wijzen. De PPC vindt dat de bezwaren van het Ko ninklijk Nederlands On dernemers Verbond, dat vroeg om de vestiging van winkels in de dagelijkse goederensector in het be stemmingsplan nadrukke lijker tegen te gaan, wel gehonoreerd zouden moe ten worden. De PPC wijst de suggestie om halverwege de Schipholweg een fiets- en voetgangersver binding te maken als te duur van de hand. De afstand van 800 meter tussen de ontworpen viaducten aan beide zijden van het Schuttersveld maken dat ook niet echt nodig, meent de PPC. De verbinding tussen Schuttersveld en de Maredijk- buurt is volgens de PPC nood zakelijk om de bereikbaarheid van de Maredijkbuurt bij een onverwachte calamiteit te waarborgen. Getracht wordt om sluipverkeer tegen te gaan door middel van het plaatsen van palen. Op die manier kan ook mogelijke parkeeroverlast in Maredijk worden voorko men. De PPC is het niet eens met de bezwaren dat de be bouwing op het Schuttersveld de woonomgeving in de Mare dijkbuurt teveel zou aantasten. Op verzoek van de Nederland se Spoorwegen hebben B en W een minimum aantal parkeer plaatsen per deelgebied vast gesteld. Het totaal aan par keerplaatsen in het plan be draagt 640. De PPC stelt ten slotte dat het plan economisch haalbaar is. De bezwaarschrif ten worden woensdag 16 no vember door de AROB-com- missie uit GS behandeld. „Melany's Mode", agenturen- handel in dames- en kinderbo- venkleding, gevestigd aan de Berylstraat 17 opgeheven. „Tempo", expeditie en ver huizing, gevestigd aan de Da Costastraat 3 is opgeheven. Aan de Maasstraat 20 is het schildersbedrijf van J. van Rhijn gevestigd. Aan de Overrijn 18 is het „Garagebedrijf Overrijn", eig. A. M. Gharbi, gevestigd. Koffieshop „De Camp" ge vestigd aan de Vrouwenkerk- koorstraat 11 is overgenomen en voortgezet onder dezelfde handelsnaam door C. Labruje- Café „Het Centrum" geves tigd aan de Vrouwensteeg 4-6 is opgeheven. Aan de Rijnsburgerweg 48 is gevestigd tandarts J. H. Goud smit en tevens tandarts mw. E. A. Copper. Bedrijfsgezondheidsdienst voor Leiden en Omstreken (B.G.D.) gevestigd aan de Hoge Rijndijk 29 is verplaatst naar de Opaalstraat 3. Verhoeven, Makelaardij in onroerende goederen b.v., ge vestigd aan de Mussenplaats 3 is opgeheven. Kapotte telefoons worden wel gemaakt LEIDEN De stakingen bij de PTT, die zoals gisteren werd aangekondigd tot gevolg zouden hebben dat telefoonstoringen niet meer zouden worden hersteld, treffen alleen de kabelstorin gen. Slechts de dienst kabelaansluitingen' staakt hetgeen bete kent dat storingen aan de kabels niet meer hersteld zullen wor den. Storingen aan telefoontoestellen of andere apparatuur in huis zullen wel door de PTT worden verholpen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3