Irritatie rond acties groeit f joodse stilte bnd ntvoering Langs elkaar 4. i' Vijand Khadaffi nodigt Arafat uit gering bereid tot verbeteringen in wet tweeverdieners BON ipstukken klaar voor actie 1-2-3 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Arts niet altijd „verloskundig' Reagan: Nichibei no yunawa eien Leidse motorrijder verongelukt Soutont Vrijdag 11 november 1983,75e jaargang no. 2273Ö Uitgave Westerpers. behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: U.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.belaling).kwartaal f 61,25, )aar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0,80. TV-TIPS Premier Lubbers met voorstel tot oplossing ambtenarencon- flict in „Brandpunt" op Ned. I om 21.45 uur. Voordien om 20.28 uur start „1-2-3-show". Om 23.40 uur nachtfilm „De krimpende man". Op Ned. II om 19.45 uur „Spop" voor jon geren en om 20.35 uur „Het Sunningdale mysterie" van Agatha Christie. HET WEER Droog en perioden met zon. Vannacht om het vriespunt. Middagtemperatuur 7 graden. Matige wind. Zon op: 07.54; onder: 16.54; Schev. hoog water: 7.46 en 20.02; laag water: 2.44 en 15.28 uur. (TERDAM De ontvoerders van Freddy Heine- fn diens chauffeur Ab Doderer hebben laten we- pder contact op te zullen nemen met het Heine- foncern. Heineken-woordvoerder R. Elfrink. Amerikaan bekent moord op 150 vrouwen DENTON In het stadje Denton in de Amerikaanse staat Texas is een nieuw proces begonnen tegen de 47-jarige Henry Lee Lucas, die de misdaadgeschiedenis zou kunnen in gaan als Amerika's grootste massa moordenaar. De man, die na de moord op zijn moeder in 1960 gerui me tijd in huizen van bewaring en psychiatrische ziekenhuizen door bracht, heeft bekend dat hij de afge lopen jaren meer dan 150 vrouwen heeft vermoord. In september werd hij al tot 75 jaar veroordeeld wegens moord op een 80-jarige vrouw. Poli tiefunctionarissen uit 19 staten pro beren nu verbanden te leggen tussen een aantal onopgeloste moordzaken. UTRECHT Huisartsen die minder dan 40 bevallingen per jaar leiden mogen de verloskunde niet meer tot hun taak rekenen, terwijl de overige huisartsen alleen nog om medische redenen gewone verloskundige hulp mogen ver lenen. Dat heeft de voorzitter van de Nederlandse Organi satie van Verloskundigen (NOV), A. Lems, gisteren in Utrecht tijdens de jaarvergadering betoogd. „De kennis en ervaring van de vroedvrouw staan borg voor een goede verloskundige zorg. Zij verleent integrale zorg en gaat er van uit dat de zwangere gezond is tot het tegendeel vast staat", zo betoogde de NOV-voorzitter. Zij bepleitte voorts de mogelijkheid dat de vroedvrouw haar cliënten recht streeks kan doorverwijzen naar de specialist. Volgens de huidige bepalingen moet een bezoek aan de gynaecoloog via de huisarts lopen. ibben dat gedaan in •ief die via de Haag- itie bij het bedrijf te- is gekomen. De heer ik, woordvoerder ieineken, wilde ver een nadere medede- over die brief Dat is een eis van de erders. Wel is be- dat de brief niet per s besteld. [voerders hebben verder n via het Algemeen id telefonisch geëist, dat itie onmiddellijk alle op- jsactiviteiten moet sta- 'olgens hoofdredeacteur meldde een man, die tenbaar maakte als één ontvoerders, dat anders je slachtoffers vermoord ji worden. Het Algemeen 3d is daarna nog teee jjebeld en daarbij werd te ontvoerders gesproken ien losgeld van drie mil- De Amsterdamse politie 1 dat bedrag niet serieus. BBB fiTa elijker is, zoals giste- al werd vermoed, dat voerders ongeveer twin- Ijoen losgeld hebben ge- de brief. Maar daarover iemand iets zeggen, om- t kidnappers hebben ge- dat zowel de politie als deineken-concern geen lelingen meer mag doen pers. De twee families en tevens ook maar ie- te woord te staan. Daar- s niet bekend of zij mo- contact met de ontvoer- hebben gehad. Omdat de politie zegt nog geen spoor te hebben van de ferden noch de ontvoer- J is er inmiddels een 1 stilte over de affaire pn- Ambtenaren van de af deling sociale zaken van Brielle hebben een gaar keuken ingericht waar een gratis bekertje soep wordt uitgedeeld aan de genen die volgend jaar moeten inleveren. De soep wordt vrij heet op gediend. DEN HAAG De sfeer rond de acties van amb tenaren en personeel van de vervoersbonden wordt grimmiger. De ir ritaties bij het bedrijfs leven en particulieren nemen toe (volgens een enquête van het Alge meen Dagblad is iets meer dan de helft van de Nederlanders tegen de acties, veertig pro cent vindt de acties ge rechtvaardigd) en ook bij degenen die staken of het werk onderbre ken voor acties is de sfeer gespannen. Op het Haagse stadhuis werd vanmorgen een con troleactie bij de ingang af gelast wegens irritaties. In het streekvervoer zou er sprake zijn van groeiende spanning omdat chauffeurs "van vestigingen waar niet gestaakt wordt, volgens de vervoersbond FNV op dracht zouden krijgen door „besmet gebied" te rijden, hetgeen overigens door de werkgevers wordt ontkend. In het CNV groeit de twijfel over de zin van het door gaan met de' acties. Voorzit ter Groenendijk van de ver voersbond CNV heeft zich gisteren persoonlijk voor stander verklaard van het stopzetten van de stiptheid sacties, nu de FNV-ver voersbond tot stakingsacties is overgegaan. De CNV- bond is tegenstander van stakingen. De ochtendspits van de Spoorwegen is vandaag ge troffen door acties in Haar lem, het rayon Roosendaal (waaronder ook Breda) en Groningen. Amsterdam deed onverwacht niet mee met de actie. Om half tien reden alle treinen weer. Bij het streekvervoer gold van daag een soort adempauze. Alleen in Midden Neder land en het Gooi reden van daag geen bussen. In Rot terdam reden vanmorgen door een werkonderbreking geen trams en bussen, maar wel de metro. De acties bij de Post gaan onverminderd door. Van morgen werd de postdistric- ten van Den Haag en Lei den in het geheel geen(post bezorgd. Daarnaast zijn voor volgende week door de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel ABOP stakingsacties van 24 uur aangekondigd, te beginnen maandag in het noorden en afsluitend donderdag in het westen van het land. PCO en KOV doen niet aan deze staking mee, de actiebereid heid onder de leden is ge ring. Wel houden alle on derwijsbonden op de avond van 6 december landelijke manifestaties, gericht tegen de onderwijsbegroting voor 1984. Voor particuliere zie kenhuizen, waar het perso neel in salariëring achter loopt bij de overheidszie- kenhuizen, zijn stiptheidsac ties in voorbereiding die neerkomen op strikte nale ving van de verzorging en het inschakelen van buiten staanders bij het verzorgen van maaltijden e.d. Maan dag beginnen stiptheidsac ties bij het Haagse Gemeen telijk Energiebedrijf. Pag. 9: Kuding: grenzen zijn bereikt; Betaalkaar ten worden wel bezorgd Jacqueline Kennedy doet Dior proces aan Jacqueline Kennedy Onassis heeft de Amerikaanse vestiging van het mode- en cosmeticahuis Christian Dior een proces aange daan, omdat het bedrijf haar burgerrechten schendt, door in een advertentie zonder haar toestemming en zonder verdere vermel ding een dubbelgangster te gebruiken. De foto toont een detail van de betreffende advertentie, voorstellende een huwelijksparty, met op de achtergrond Jacky's dubbelgangster, die stralend op kijkt naar de bruidegom. Mevrouw Kennedy eist dat de rechter het verdere gebruik van de advertentie verbiedt. „De advertentie brengt mij in verlegenheid en is te meer storend en schadelijk voor mijn reputatie, waar zij doet voorkomen alsof ik fotomodel van Christian Dior ben en achter haar produkten sta en deel neem aan haar reclamecampagne". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TOKIO Als onderdeel van zijn bezoek aan Japan heeft de Amerikaanse president Reagan gisteren een toespraak gehouden in het Japanse parlement. De aanwezige parle mentariërs waren er getuige van hoe Reagan, die de afge lopen drie jaar naam heeft gemaakt met zijn toespraken en optredens in het openbaar, nu een keer de fout inging. Om zijn gehoor aan zich te binden, probeerde Reagan Japans te spreken. Dat ging hem niet al te best af. Op een gegeven moment onderbrak hij zijn Engelse tekst en zei: „Nichibei no yunawa eien desu.De zin betekent niets in het Japans, maar het gehoor klapte toch uit beleefdheid, terwijl enkele volksvertegenwoordigers in de lach schoten. Wat Reagan had willen zeggen was „Nichibei no yujo wa eien desu" en dat betekent Lang leve de Japans-Amerikaanse vriend schap". Bie-regisseur Jos van der Valk, presentator Rudi Carrell en sator Joop van de Ende. de kopstukken van de Zonne- actie 1-2-3, zitten startklaar op de showtrap van het -Hoteldecor, dat is ingericht in de voormalige bloemenvei- pn Aalsmeer. Vanavond is de eerste uitzending van deze KRO-actie die er op gericht is gelden bijeen te brengen voor de aanschaf van een schip voor zieken en gehandicapten. (Foto Cees Verkerk) Pagina 17: Rudi Carrell en Zonnebloem werken langs elkaar heen. TRIPOLI Nog geen et maal na de afkondiging van het bestand in Tripoli hebben gisteren Syrische pantser- en artillerie-een- heden samen met opstan dige PLO-strijders hun beschietingen op de in het nauw gedreven troepen van PLO-leider Yasser Arafat hervat. Italië heeft gisteren officieel aangeboden Arafat uit Tripoli te evacueren. Marineschepen, die deel uitmaken van de mul tinationale vredesmacht, heb ben opdracht gekregen Arafat aan boord te nemen indien hij daarom verzoekt. Arafat ech ter weigert voorlopig de stad te verlaten. Een opmerkelijk aanbod kwam gisteren van de Libi sche leider Khadaffi, een van de meest onverzoenlijke vijan den van de PLO-leider. Hij nodigde Arafat uit naar Libië uit te wijken, „voor zijn eigen veiligheid". Libië en Syrië steunen momenteel de PLO- rebellen en hebben reeds bij herhaling laten weten, dat zij erop staan dat Arafat Libanon verlaat. Het venijn van Kha- daffi's uitnodiging zat hem in de staart: Khadaffi garandeert de persoonlijke veiligheid van Arafat maar is ook bereid „het recht te garanderen dat Arafat heeft om zich te verdedigen tegenover ondervragingen die door Palestijnse of Arabische vertegenwoodigers zullen wor den geleid". Pag.ll: Syrië opent vuur op Amerikaanse straaljagers. LEIMUIDEN De 30-jarige F.D. Does uit Leiden is van morgen om het leven geko men toen hij met zijn motor fiets frontaal op een auto bot ste. De Leidenaar reed om streeks kwart voor acht over de Leimuiderbrug naar zijn werk in Nieuw Vennep. MEDEDELING In verband met de proble men rond de postverwer king verdient het aanbeve ling advertenties zo moge lijk af te geven aan ons kantoor in Leiden, Apothe-, kersdijk 34. Op dit adres kunnen ook stukken voor de redactie worden afge geven. Directie. ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk lAlBWaWI Keuze uit 125 stuks Alkemadelaan 1 - Roelofarandsvwn Telefoon 01713-2866-2073 fcn onze parlementaire redactie) HAAG Staatsse- is Koning (Finan- is bereid „er krach- iar te streven" dat de die tweeverdieners belastingverhoging ;t zo snel mogelijk van zijn onvolkomenhe den wordt ontdaan. Zon der veel moeite deed de bewindsman alle door de regeringspartijen (CDA en VVD) gevraagde toezeg gingen, zodat zijn voor stellen volgende week on geschonden door de Ka mer zullen worden aan vaard. Op verzoek van De Grave (VVD) en Van Iersel (CDA) zegde Koning toe uiterlijk per januari 1986 de schokken in belastingheffing waarbij twee verdieners nu te maken krij gen te zullen verhinderen. Die schokken doen zich voor als de partner met het laagste in komen net iets meer gaat ver dienen dan bepaalde grenzen. Tegelijk wil Koning uiterlijk op die datum waarborgen scheppen om de persoonlijke levenssfeer van de belasting plichtigen te beschermen. Dat kan gebeuren door het niet langer noodzakelijk te maken dat de werkgever naar het sa menlevingsverband van zijn werknemer informeert. Ook op het door vrijwel alle fracties bestreden punt van de nu ingevoerde ongelijke be handeling van ongehuwden die wel en die niet samenwo nen zegde Koning toe in de derde fase van de wet op de tweeverdieners met verbeter de voorstellen te komen. Mo gelijk zal voor alle ongehuw den (alleenverdieners) al van af 1985 een leeftijdsgrens gel den van 27 jaar om voor een toeslag op de belastingvrije voet in aanmerking te kunnen komen. Voor alleenstaanden geldt voorlopig nog een grens van 34 jaar. Wie vanavond met spanning uitkijkt naar de eerste KRO-uitzening in een reeks van dertien ten bate van het zo welkome nieuwe Zonnebloemschip en nu eens van tevoren een blik achter de schermen van dit gebeuren wil werpen moet vanavond de Leidse Courant tot de laatste pagina uitlezen. Daar wordt in de radio- en televisierubriek hem dan al een kijkje gegund, onder de voorwaarde dat hij niet moet schrikken van het feit, dat Rudi Carrell en de Zonnebloem ...langs elkaar heen blijken te werken. De een wil zoveel mogelijk geld uitgeven, de ander zoveel mogelijk overhouden. Beide kouwens met een ideaal voor ogen. U leest het allemaal in de Leidse Courant: een ideale krant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend Adres: Postcode/Plaats: Teleloon: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1