Nieuwe golf van moorden door doodseskaders in El Salvador Succes in Genève blijft mogelijk SSmf Het eindeloze succes van de Londense Muizeval rië opent vuur op inerikaanse straaljagers ENLAND CewLeSou/wmt errif vanuit evangenis Walesa geeft geld van prijzen aan gevangenen Regeling EG-financiën zit nog steeds muurvast Meerderheid Britten wil praten over Falkland-eilanden Kohl tilt niet zo zwaar aan Russisch dreigement PARIJS SIJTHOFF PERS NAVO-OVERLEGGROEP: VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 PAGINA 11 'VILLE De sheriff van I County in de Amerikaan- t Kentucky, die werd ge- nop de belofte dat hij de lid krachtig zou aanpakken, jn werk vanuiteen cel evangenis. >en jaar nadat Paul Brow- ch in de traditioneel roeri- vstreck van Oost-Kentuc- ;heriff-ster had opgespeld, )ij schuldig gevonden aan "amen van de moord op- ander e plaatselijke over [naren. De sherrif p/7 voor 10 jaar achter P5. fig heeft altijd volge- dat politieke rivalen ii/7 hebben laten lopen U zenuwachtig waren \n over zijn corrup- \rzoek. Hij heeft ho- oep aangetekend en j/e de uitspraak mag ambt blijven bekle- jdoende leidt hij \isch nog steeds Ij'tiewerk in Harlan WARSCHAU De leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, zal alle geldprijzen die hij tot 10 november van het volgend jaar ontvangt ter beschikking stellen van politieke gevangenen in Polen. Walesa maakte dit besluit gisteren, op de der de verjaardag van de officiële registratie van Solidariteit, in Warschau bekend. Het geld dat aan de Nobelprijs voor de vrede is ver bonden stort Walesa in een kerkelijk fonds, bestemd voor steun aan de particuliere land bouw in Polen. In Warschau is de derde ver jaardag van de registratie van Solidariteit door een demonstratie van zo'n 500 mensen herdacht. De betogers scandeerden de naam van Lech Walesa en maakten het V-teken. Toen de Poolse oproerpolitie verscheen, ver spreidden de betogers zich. (Van onze correspondent) ATHENE Op de speciale raad in Athene van EG-ministers van financiën, buitenland se zaken en landbouw zit een regeling voor de EG-financiën en de Britse bijdrage nog steeds muurvast. „Er is daarover nog geen kans op overeen stemming", aldus een somber gestemde mi nister Ruding. Meer schot lijkt te zitten in de zaak van de superheffing op de overproduk- tie van vooral zuivelproducten. Volgens mi nister van landbouw Braks lijken de lidstaten het over een dergelijke strafheffing eens te worden. Alleen Ierland en Luxemburg wil len, vanwege hun bijzondere positie als pure zuivelproducenten, een aangepaste regeling. LONDEN Bijna twee op de drie Britten zijn er voorstander van, dat Groot-Brit- tannie met de nieuwe Argentijnse rege ring gaat onderhandelen over de Falk land-eilanden (Malvinas). Dit blijkt uit een opiniepeiling die vandaag is gepubli ceerd. Uit de peiling blijkt dat 63 procent van de ondervraagde Britten voor onder handelingen is, 33 procent ertegen. Tot dusver heeft Londen zich op het stand punt gesteld dat het pas met Buenos Aires over de eilandengroep in het zuiden van de Atlantische Oceaan wil onderhandelen, als Argentinië de vijandelijkheden offi cieel heeft beëindigd. Iraanse vergelding tegen Frankrijk PARIJS Iran heeft de slui ting gelast van twee Franse regeringsbureaus in Teheran, kennelijk als vergeldingsmaat regel voor het leveren door Frankrijk van vijf Super-E- tendard-vliegtuigen aan Irak. De vliegtuigen en de daarbij horende Exocet-raketten wor den door Irak ingezet in de oorlog tegen Iran. Ook tegen Franse banken in Teheran zijn maatregelen genomen. Deze zouden voortaan geen zaken meer mogen doen die te ma ken hebben met Iraanse olie verkopen. Bondsdag akkoord met vertrekpremie voor buitenlanders BONN De Westduitse Bondsdag heeft eer wet goedgekeurd, die het mogelijk maakt dai buitenlanders in bepaalde gevallen een pre mie krijgen als ze naar hun geboorteland te rugkeren. De wet geldt voor werknemers uit Joegoslavië, Zuid-Korea, Marokko, Portugal Spanje, Tunesie en Turkije die na 30 oktober 1983 op een of andere manier werkloos wor den. Tot oktober 1984 hebben zij recht op een uitkering van 10.500 mark (11.550 gulden, plus 1.500 mark (1.650 gulden) per kind als zr met hun hele gezin voorgoed naar hun va derland teruggaan. Van veel kanten is kritiek op de wet geleverd die „tegen de buitenlan ders gericht" zou zijn en te klein om een nieuw bestaan van op te bouwen. ifier van justitie van te| County, Ron John- efft er al alles aan ge- ifi Browning te laten I. Hij vindt dat diens d(en een „belediging" etee/7 district, dat pro- /if te komen van zijn a| „bloody Harlan" 11ket dat stamt uit een w van moord en dood- vakbondsvertegen- ejing in de jaren der- al Q e ie) ■[Browning belt nu da- vanuit de gevangenis lp eerste assistent. De i is er volgens zijn ad- jerry Anderson „van •1yd dat hij tenslotte kp blaam zal worden iefd". P< SAN SALVADOR De Amerikaanse regering heeft gedetailleerde infor matie over de organisatie en de leiding van de rechtse doodseskaders in El Salvador, maar is niet bij machte hen tegen te houden. Dat zeggen func tionarissen van de Ameri kaanse ambassade in San Salvador. De Salvadoraan se doodseskaders hebben, na een pauze van enkele maanden, hun acties tegen vermeend links hervat en eisen de verantwoorde lijkheid op voor een nieu we golf moorden, bom aanslagen en ontvoerin gen. Volgens functionarissen van de Amerikaanse ambassade is de CIA geïnfiltreerd in de doodseskaders en wordt gede tailleerde informatie verkre gen. Een en andere maakt on derdeel uit van een geheime operatie, die al enkele jaren aan de gang is. „Er is veel dat we weten en veel dat we niet weten...Ik kan niet zeggen hoeveel we moeten weten om hen (de moordenaars) te stop pen en of we wel in staat zul len zijn hen te stoppen", zo zegt de Amerikaanse ambassa deur in San Salvador, Thomas Pickering. Amerikaanse en Salvadoraan se functionarissen voegen hier echter aan toe dat Washington geen druk wil uitoefenen op het Salvadoraanse leger en de veiligheidsorganisaties om een eind te maken aan de acties van de eskaders. Gebeurt dat wel, dan zou de betrokkenheid van door de VS gesteunde hoge militairen en regerings functionarissen aan de dag ko men. De legerleiding heeft zich steeds gedistantieerd van de aanslagen door doodseska ders. Maar jonge officieren hebben onlangs een verklaring opgesteld, waarin staat dat „het oppercommando de doodseskaders dekt". De slachtoffers van de doods eskaders worden uitgezocht op basis van informatie van de inlichtingendienst van de na tionale politie. De namen en persoonlijke bijzonderheden van Salvadoranen die in aan merking komen te worden vermoord of ontvoerd, worden dan doorgegeven aan onderof ficieren die de moordteams sa menstellen. De moordaanslagen worden gefinancierd door rijke fami lies, die bereid zijn te betalen voor het elimineren van per sonen, wier ideeën hun niet aanstaan. Een recent geval was de moord op drie Salvado ranen die waren betrokken bij de nationale alfabetiserings campagne, waartegen ex treem-rechts zich verzet. De moorden brachten Unesco (de VN-organisatie voor onder wijs,. wetenschap en cultuur) ertoe zich uit de campagne te rug te trekken, uit vrees voor de veiligheid van haar hoogste vertegenwoordiger. Volgens Amerikaanse en mili taire bronnen in El Salvador vormen de banden tussen de doodseskaders en de toplaag in de Salvadoraanse maatschap pij, waarin vijf procent van de bevolking ongeveer negentig procent van de economie in handen heeft, een grote be lemmering voor een onder zoek. „Indien je de eskaders vervolgt, dan snijdt dat zo diep in de structuur van de Salva doraanse samenleving, dat deze kan worden gedestabili seerd", aldus een functionaris van de Amerikaanse ambassa de. Organisaties die opkomen voor mensenrechten stellen doods eskaders verantwoordelijk voor minstens de helft van de naar schatting 42.000 doden die vielen sinds het begin van de burgeroorlog in 1979. Sinds 1981 is de enorme militaire hulp van de Verenigde Staten afhankelijk gesteld van een om de zes maanden door presi dent Reagan uit te spreken „verzekering", dat de autori teiten vooruitgang boeken bij het bestrijden van schendin gen van mensenrechten. De regering Reagan heeft publie kelijk verzekerd dat het voort duren van misdaden van doodseskaders de Amerikaan se hulp in gevaar kan brengen. Maar een Amerikaanse ambas sadefunctionaris verklaart dat het dreigen met stopzetting van de hulp niet het middel is om de eskaders te stoppen. „Er moeten belangrijke wijzigin gen worden aangebracht in de legertop. Zo niet, dan zullen zij altijd hun toevlucht nemen tot gewelddaden en zullen er al tijd doodseskaders zijn". ir dïT/TRIPOLI Het aian straaljagers was gis- lofen vrijwel onafgebro- riluid in het luchtruim llftfoord-Libanon. Plaat- radiostations maakten van verkennings- _j boven de Libanese "!d gedurende alle mo- van de dag. Ook zou- lerikaanse en Israëli- ïgtuigen boven Tripoli gnaleerd waar tegen- binnen de Palestijnse rigsorganisatie PLO, j kant gesteund door penover elkaar in stel- gelegenheid deed zich te directe treffen voor Imerikanen en Syriërs jion. Volgens de Liba- Öatsradio werden de jen vanuit Syrische met raketten onder ^rpomen en gedwongen lekruim te verlaten. 'Irikaanse minister van rv| Caspar Weinberger gyashington, dat de af- ,elke confrontatie tussen V1 de VS nauwelijks de dlan het noemen waard /a' verkenningsvluchten rM het vliegdekschip d» Eisenhower zijn een 1 aak, aldus Weinber- 'Pjspeelt zich niets o'nge- 'W afwijkends af". -nfesterse waarnemer Yielding van het feit, )nl Franse super Eten- a2laljager werd bescho- )nr twee hittezoekende jjleerraketten, afge- '^nuit een van de bui- van Beiroet. Het tehinisterie van defensie 'etn dergelijk incident ta k I Talrijke inwoners proberen uit het omsingelde Tripoli weg te vluchten, nu de door zijn vijanden ingesloten PLO-leider Arafat heeft verklaard dat hij de stad niet vrijwillig zal verlaten. Deze man heeft zijn belangrijkste bezittingen op z'n fiets gepakt en probeert zo een veilig heenkomen te zoeken. EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl is er zeker vafi, dat de onderhandelingen over de middellange-afstands- raketten worden voortge zet na plaatsing van de Amerikaanse raketten, ondanks dreigementen die op het tegenovergestelde wijzen. De Russische ambassadeur in Bonn Semjonov had op een informele bijeenkomst ge zegd, dat de Russen de on derhandelingen in Genève bij plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten on middellijk zullen afbreken. Het dreigement van Semjo nov werd gisteren publiek gemaakt door de plaatsver vangend fractievoorzitter van de sociaal-democratische SPD Horst Ehmke. De soci aal-democraat zei dat de Russen hun opstelling ten aanzien van Genève niet af hankelijk maken van de NAVO, maar van Duitsland. In Bonn wordt betwijfeld of de uitspraken van Semjonov erg serieus genomen moeten worden. Hij deed ze namelijk tijdens een feest afgelopen weekeinde, dat door vele prominenten uit de Duitse politiek werd bijgewoond. „Een officiëele mededeling hebben wij niet gekregen!", aldus een regeringswoord voerder desgevraagd. Witte mieren beletten huwelijk NAIROBI Een leger witte mieren heeft in een tuin in Kenia de bankbiljetten opgevreten die een boer daar uit veiligheid en in overeenstemming met de traditie had begraven. De man is tot de bedelstaf vervallen. Aangezien hij van het geld zijn bruid schat had willen betalen, heeft hij van zijn voorgenomen huwe lijk moeten afzien. De autoriteiten tot wie de boer zich met de snippers van de bankbiljetten had gewend in de hoop gecom penseerd te worden, toonden niet meer dan medeleven. ADVERTENTIE In december met uw krant naar Parijs, een stad waarin men nooit uitgekeken raakt, biedt met de Kerstda gen in het vooruitzicht een extra feestelijke aanblik. Vrijdag 16 december a.s. vertrekken we weer met een luxe tou ringcar van MAASKANT voor een 3-daagse reis naar Parijs (vrijdagmorgen weg, zondagavond terug). Gelogeerd wordt in Motel Relais des Chartreux bij Parijs. Vrijdagavond be zoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show, zaterdag wordt het prachtige vroegere paleis van Lodewljk XIV te Versail les bezocht en is er gelegenheid tot winkelen, 's Avonds wordt een lichtjes tour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame en het Louvre (o.l.v. Nederlands sprekende gids) en wordt de thuisreis aan- VM,d A4E De prijs van deze trip isém w s Op basis van tweepersoons kamer met douche en toilet en halfpenslon logies, ontbijt eenvoudige avondmaaltijd), inclusief entrees. Toeslag 1-persoonskamer ƒ30,-. Combinatie reisverzekering ƒ6,- p.p. ƒ5,- kos ten. Inlichtingen en boekingen; telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonljk In onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050. 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) Het St. Martin's Theatre in Londen, waar de „De Muizeval" al 31 jaar lang avond aan avond een bomvol zaaltje trekt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Aan alles komt een eind. zeggen ook de Brit ten, maar zij alleen kunnen er aan toevoegen: behalve aan de opvoeringen van „De Muizeval". Vijfentwintig november begint in het St. Martin's Theatre van Londen de 32e jaar gang van deze door wijlen Agatha Christie geschreven thril ler. Als kas(toneel)stuk heeft het trouwens nog een lange loopbaan voor de boeg. Zijn veilig onderkomen in de kleine St. Martin's-schouwburg is tot in 1998 gegarandeerd. De veilige toekomst voor de „De Muizeval" is het werk van producer-impresario Sir Peter Saunders (71). Toen Saunders afgelopen maand zijn Londense Vaudeville-Theatre ver kocht, investeerde hij meteen een niet onbelangrijk deel van de opbrengst in een nieuw huurcontract voor het St. Mar tin's. De verpachting van dit theater aan zijn showbusiness- firma werd hierdoor met vijftien jaar verlengd. In die perio de hoeft hij voor „De Muizeval" geen nieuw onderdak te zoeken. De rechten voor de opvoering van deze ouderwetse thriller bevinden zich al jaren in handen van Sir Peter Saunders; hij heeft ze destijds gekocht van Agatha Christie's enige klein zoon, die het nu erg jammer vindt dat hij ze zelf niet meer bezit, want Peter Saunders is er miljonair mee geworden. De afgelopen 31 jaren werden voor „De Muizeval" pakweg vijf miljoen kaartjes verkocht, die samen ruim zeven miljoen pond opbrachten, In die tijdspanne speelden bijna 200 ver schillende acteurs en actrices de acht rollen van het stuk. Richard Attenborough en zijn vrouw Sheila Sim speelden bij de première op 25 november 1952. Attenborough is nu Sir Richard, een befaamde regisseur, die door koningin Eliza beth van Groot Brittannië geridderd werd voor zijn grote verdiensten in de filmindustrie. Het kleine St. Martin's Theatre zit nog iedere avond bomvol mensen, die zich tot het laatste moment afvragen wie de da der is. Vele theaterliefhebbers, die in de jaren vijftig een op voering van „De Muizeval" bijwoonden, gaan vandaag de dag opnieuw met hun kinderen of hun kleinkinderen kij ken. „Niemand zal beweren, dat het een klassiek toneelstuk is", zegt Sir Richard Attenborough. „maar als ontspanning valt het best mee. De suspense blijft tot het einde toe be waard. Agatha Christie schreef nooit een betere thriller". Het ware geheim van het succes van „De Muizeval" is moei lijk te ontdekken. Zelfs Sir Peter Saunders kent het niet. „Als een show enkele jaren gelopen heeft, wordt het een on verwoestbare nationale instelling", zegt hij. De sfeer in St. Martin's draagt waarschijnlijk ook bij aan het succes. Het theater is gezellig en klein. En net zoals de meeste andere stukken die in Londen uitzonderlijk lang lopen, moet ook „De Muizeval" het hoofdzakelijk hebben van toeristen en mensen uit de provincie. Voor de Londenaren zelf is het oude koek. Maar dat kan Sir Peter Saunders weinig schelen. „Ik zal de opvoering van „De Muizeval" nooit uit vrije wil stopzetten," zegt hij. „Als het doek voor de laatste maal neergelaten wordt, is dat de wens van het publiek". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Een billijke en een voor beide partijen, Rusland en Amerika, be vredigend resultaat van de onderhandelingen in Genève kan nog voor het eind van dit jaar worden bereikt. Dit meent de groep NAVO-deskundi- gen, die speciaal is inge steld om de Geneefse be sprekingen over de reduc tie van het arsenaal mid dellange afstandsraketten in Europa te volgen. Gis teren was deze groep bij een in Rome. Een overeenkomst in Genève is mogelijk, mits de Russen se rieus onderhandelen en de veiligheidsbelangen van het Westen respecteren, aldus de voorzitter van de NAVO- -groep, de Amerikaanse on derminister voor Europese za ken, Burt. Hij zei dat het voor stel dat de Russische leider Andropov op 26 oktober had ingediend best interessant was, maar dat het toch niet de wes terse zorgen over hun veilig heid kon wegnemen. De voor stellen van de Russen blijven uitgaan van een situatie in Eu ropa waarin zij nog wel mid dellange afstandsraketten zul len hebben en Amerika geen enkele. Volgens Burt heeft Amerika van het begin af aan de onder handelingen serieus genomen en alle elementen voor een overeenkomst op tafel gelegd. Daarbij is voortdurend reke ning gehouden met de Soviet- -belangen. Als de Russen het dreigement om Genève te ver laten zouden uitvoeren, zou de NAVO-groep dat „ongerecht vaardigd en ongelukkig" vin den. „Wij zijn bereid met onder handelen door te gaan net zo lang als nodig is om' een billij ke en controleerbare overeen komst te bereiken", aldus de Amerikaanse onderminister, die toegaf dat Andropovs ziek te „een schaduw van onzeker heid" over de onderhandelin gen had geworpen. Burt ont kende overigens dat de verga dering van de NAVO-groep een nieuw voorstel had be sproken, een soort laatste po ging van de Amerikanen om de vastgelopen onderhandelin gen weer vlot te krijgen. Overigens zullen de eerste kruisraketten al over twee we ken in Italië worden aange voerd, niet in Comiso waar de landingsbaan te kort is voor de transportvliegtuigen, maar op de NAVO-basis Sigonella, on geveer honderd kilometer ten noordwesten van Comiso. De raketten komen in onder delen naar Sigonella en zullen vandaar over de weg naar Co miso worden getransporteerd. In Comiso vindt de assemblage en de feitelijke technische plaatsing plaats.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11