Freddy Heineken, „een toffe jongen" VIP nooit 100% veilig «8*sijthoff pers Regering Italië wil ontvoeringen bestrijdei- maar weet niet hoe f BINNENLAND/BUITENLAND Ceidóe Sou/tant Weekblad biedt 50.000 gulden voor hèt verhaal over ontvoering Heineken -dot belegerd door I nieuwsgierigen z Gezin Doderer overladen met telefoontjes AMSTERDAM De vrouw en de zoon van de ontvoerde chauf feur Ab Doderer (57) worden overladen met telefoontjes van fami lieleden, vrienden en kennissen, die het ge zin een hart onder de riem willen steken. De chauffeur, een neef van acteur Joop Doderer, was tevens lijfwacht van biermagnaat Freddy Hei- neken. Volgens ooggetui gen is hij door de ont voerders mishandeld toen hij zijn baas te hulp schoot. Hij kan daarbij behoorlijk gewond zijn geraakt, omdat er sporen van zijn bloed zouden zijn gevonden in het bus je waarmee het tweetal werd ontvoerd. De chauffeur baarde al tijd opzien in de Amster damse wijk Slotermeer, omdat hij de zwarte li mousine waarin hij Hei- neken altijd reed, stee vast in het smalle straatje voor zijn bescheiden wo ning parkeerde. Boven dien was hij altijd her kenbaar aan een onberis pelijk zwart pak. De familie van Doderer heeft van de politie en het Heineken-concern opdracht gekregen geen enkele mededeling te doen over de affaire. De ontvoerders hebben ge ëist Heineken en Dode rer te vermoorden als die eis wordt geschonden. Geheime losgeld verzekering DEN HAAG Sinds enige tijd bestaat er voor topfunctio narissen uit het bedrijfsleven en de politiek de mogelijkheid om bij de Britse verzekerings groep Lloyd's kidnapverzeke- ringen af te sluiten. De premie zou rond de 10.000 gulden per jaar liggen. De maatschappij verplicht zich daarmee bij ont voeringen zo nodig miljoenen guldens uit te keren. Overi gens mag de verzekerde niet over het bestaan van de verze kering praten. De verzeke ringsmaatschappij is bang dat dit een ontvoering in de hand zou werken. Aandacht in buitenland AMSTERDAM De ont- voering van Freddy Heine ken heeft ook de aandacht getrokken van de buiten landse media. In Frankrijk, Engeland en Westduitsland brachten radio- en televisie journaals commentaren en beelden van de gang van za ken bij de ontvoering. In de Verenigde Staten was de kidnapping een prominent onderwerp. Redenen: Fred dy Heineken is met een Amerikaanse vrouw ge trouwd en Heineken is het best verkochte buitenlandse bier in de VS. AMSTERDAM Rond de ontvoering van Freddy Heineken en zijn chauffeur Ab Doderer heeft zich het verschijnsel van chè- queboek-journalistiek geopenbaard. Het weekblad Panorama biedt vandaag in een advertentie in het Algemeen Dagblad 50.000 gulden voor „het verhaal van de ontvoering van Heine ken". Dezelfde advertentie is geweigerd door De Telegraaf. Vol gens Panorama-hoofdredacteur Drieskens is dit de eerste keer dat op deze wijze getracht wordt een verhaal in handen te krij gen. „Wij zijn geen voorstander van chèqueboek-journalistiek, maar het gaat hier om een uitzonderlijke situatie", aldus Dries kens. Hij hoopt op reacties van mensen rond de ontvoerders die door hen wellicht geintimideerd worden, maar uiteindelijk kie zen voor de aangeboden geldsom. AMSTERDAM Dat Freddy Heineken een bijzonder vermogend man is via zijn aandelenbezit zou hij dit jaar alleen al 37 miljoen gulden ontvangen weet ieder een wel. Dat hij zich zelden op die rijkdom heeft laten voorstaan, is minder bekend. Toch maakt hij op veel mensen in zijn directe omgeving zelfs regelmatig een wat verlegen indruk. Vrienden van hem noemen Heineken zonder uitzondering „een toffe jongen, die het liefst in een gewoon café een pilsje drinkt". Daarentegen heeft hij er nooit een geheim van gemaakt niet erg veel op te hebben met journalisten, die hij veelal tendentieuze berichtgeving verwijdt. „Bovendien vind ik mezelf niet zo belangrijk", zei Heineken meestal als hem om een interview werd gevraagd. Eén van Heinekens grootste hobby's is beeldende kunst. Hij steunt jonge kunstenaars en koopt hun werk. In zijn huizen in Noordwijk heeft hij veel kunstwerken han gen, onder andere enkele Pi casso's. Over die voorliefde zij hij eens: „Als je een baan hebt die je hebt geërfd, zoals ik, is het goed ook iets te doen waar je afkomst en rijkdom geen rol spelen. Als ik mezelf dan de vraag stel: zou je kunnen leven van de kunsthandel, dan kan ik me zelf in eerlijkheid antwoor den: ja, dat kan ik". Zodra het gaat Om zijn be drijf, toont Heineken een enorm gevoel voor reclame en publiciteit. Hij is bezeten van het idee, dat alleen de kwaliteit van zijn produkt van belang is. Een fles slecht Heineken-bier is een persoonlijke belediging voor mij", zei hij eens. Ook al wilde Freddy Heine ken zoveel mogelijk op de achtergrond blijven, zijn rijkdom (hij is waarschijnlijk 36 keer rijker dan het ko ninklijk huis) heeft hem al tijd achtervolgd. Dat wist hij zelf maar al te goed en daar om ook trof hij overal en al tijd zoveel mogelijk beveili gingsmaatregelen. Die kon den niet voorkomen, dat hij werd ontvoerd. Het is de vraag of Heineken, als hij weer vrij is, dezelfde veran dering zal zijn ondergaan als zijn „voorgangers" Maup Ca- ransa en mevrouw Toos van der Valk. Die lieten namelijk direct na hun vrijlating we ten voortaan met een pistool door het leven te zullen gaan. De man van mevrouw Van der Valk zei daarover destijds, dat hij het zeker niet zal nalaten „boeven neer te knallen". Freddy Heineken naast zijn goede vriend prins Bern- hard tijdens een officiële gelegenheid. Heineken tapt Heineken. NOORDWIJK Beveili ging van „VIP's" kan nooit waterdicht zijn, nie mand is voor 100% safe, ondanks alle maatregelen. Dat blijkt weer eens door de kidnapping van bier- magnaat Freddy Heine ken, die nadrukkelijk re kening had gehouden met een ontvoering. Heineken had zijn huis in Noordwijk goed laten bewa ken en z'n auto was van pant serplaten voorzien. Maar hij kon niet altijd alleen maar in z'n huis blijven. En ook zijn persoonlijke lijfwacht en chauffeur Ab Doderer kon na tuurlijk geen wonderen ver richten. Beveiliging kan immers nooit waterdicht zijn. Voorbeeld: Zelfs de zwaarbewaakte Ame rikaanse president Reagan werd in 1982 slachtoffer van een aanslag. Hij raakte daarbij vrij ernstig gewond. De bewa king had gefaald, zo heette het. Een insluiper slaagde er vorig jaar in Buckingham Palace en zelfs de slaapkamer van ko ningin Elisabeth binnen te ko men. Daar kreeg hij van „Her Majesty" nog een sigaret ge presenteerd ook. Maar hij zal deze stunt geen tweede keer kunnen uitlaten, want de be waking is nu drastisch ver scherpt. Toen de Amerikaanse vice- president George Bush vorig jaar naar Nederland kwam, had hij een groot aantal „goril la's" meegenomen. Mannen in burger, die flink bewapend en Vice-presi dent Bush bracht bij zijn bezoek aan Neder land een aantal bewa pende bewa kers mee. De media noem den het „Het reizend cir cus van Bush". Hier houdt een bewaker, voorzien van microfoon en oordop, con tact met zijn collega's. opvallend aanwezig, de veilig heid van Bush in de peiling hielden. Vooral in de VS is de beveili ging van bekende mensen flink uit de kluiten gewassen. Maar in Scandinavi bijvoor beeld, om een ander extreem voorbeeld bij de kop te nemen, treden vorsten en bekende po litici hun onderdanen bijna frivool, maar in elk geval on gedwongen, tegemoet. Dichter bij huis: De Haagse politie is sinds kort meer gaan doen aan bescherming van di plomaten, VIP's en anderen die misschien doelwit van een aanslag kunnen zijn. Echter: Informatie over „Bewaking en Bescherming" wordt niet ver strekt. Om begrijpelijke rede nen overigens. De ontvoering van Heineken is in Nederland de derde'in betrekkelijk korte tijd. In 1977 werd de Amsterdamse zaken man Maup Caransa ontvoerd en later vrijgelaten na een los geld van tien miljoen gulden. En vorig jaar was mevrouw Toos van der Valk het slacht offer van een ontvoering. Van het losgeld, 12'/2 miljoen gulden, is maar twee miljoen teruggevonden. Maar er zijn wél een aantal verdachten ge arresteerd en veroordeeld. In de zaak-Caransa, die nog steeds met een waas van ge heimzinnigheid is beladen, werd echter nooit een spoor van een kidnapper gevonden. Opvallend is nog, dat directeu ren en commissarissen van be drijven, die reorganisatieplan nen hebben doorgevoerd of dat van plan zijn, steeds meer worden bedreigd. En het aan tal aanvragen van Nederlan ders voor persoonlijke beveili ging is tussen 1981 en 1982 dan ook met met maar liefst 500% toegenomen. RUITENHEER Met uw krant naar^A^ E N E N als een sfeervol begin van 1984 Het glorieuze muzikale verleden van Wenen, de 'hoofdstad van de muziek', herleeft op het Silvester-concert van walsen en operette muziek door het Wiener Hofburg Orchester in de grote zaal van het Wiener Konzerthaus. Het bijwonen van dit concert op oude jaarsmiddag mag wel een uniek gebeuren voor iedere muzieklief hebber worden genoemd en is het hoogtepunt van onze extra reis naar Wenen. In samenwerking met reisbureau Morren hebben wij van woens dag 28 december 1983 tot en met donderdag 5 januari 1984 een aantrekkelijke 9-daagse reis georganiseerd. Er wordt gereisd met een comfortabele touringcar van genoemde firma en het verblijf is in hotel Schuster-Nazl, een gezellig hotel in het fraaie Wiener- wald. Alle kamers hebben douche en toilet, er is een groot res taurant, een café-bar, Stube, lounge met open haard en een sauna. Er staat behalve een rondrit door het mooie Wienerwald en het oudejaarsconcert bovendien een stadstour door Wenen op het programma, onder leiding van een Nederlands sprekende gids. Ook wordt een bezoek gebracht aan het 17-eeuwse slot Schön- brunn, de vroegere residentie van de Habsburgers, aan het na de oorlog in oude staat gerestaureerde gebouw van de Staatsopera (waarvan de vorstelijke entree via het wereldberoemde trappen huis een bezienswaardigheid is) en aan de Kapuzinergrubbe, met de vele schitterende sarcophagen de rustplaats van ongeveer 140 telgen uit de Habsburger dynastie, van wie twaalf keizers, zoals Frans Joseph en zijn gemalin Elisabeth (Sissi). Voorts wordt de 252 meter hoge Donauturm bezocht met het op 170 meter hoogte roterende café-restaurant, dat een adembene mend uitzicht biedt. Bovendien wordt een feestelijk nieuwjaarsdi ner aangeboden, terwijl desgewenst de mogelijkheid bestaat om voor eigen rekening (entree 35.-) in het bekende Raimundthea- ter de operette „Ball im Savoy" van Paul Abraham te gaan zien. Uiteraard is er ook ruime gelegenheid om gezellig te winkelen. De prijs van déze bijzondere reis bedraagt 840.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag voor een een persoonskamer (waarvan 4 beschikbaar) 50.-. Inbegrepen: over nachting op de heen- en terugreis, alle maaltijden, vanaf de lunch op de eerste dag tot en met het afscheidsdiner op de laatste dag, alle genoemde excursies en de entreegelden, inclusief die voor het oudejaarsconcert. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spui) en de Coolslngel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL 070-190662 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Over het leven van de 17 maanden oude kleuter Elena Luisi, die op 17 oktober bij Florence werd ontvoerd, wordt mo menteel druk onderhan deld tussen ouders en ont voerders. Dit is het enige wat bekend is. Nadere bij zonderheden over dit lu gubere vraag- en aanbod- spel ontbreken geheel. De ouders van Elena hebben de media om een nieuws- stilte verzocht om de deli cate onderhandelingen met de ontvoerders niet in gevaar te brengen, en de pers die eerst juist enorm veel aandacht aan deze unieke ontvoeringszaak besteedde, is ermee ak koord gegaan. Of het waar is dat de gangsters 5 miljard lire (f 10 miljoen) voor Elena hebben gevraagd, is dus ook niet meer bevestigd. Geruchten over dit soort be dragen worden meestal ver spreid om de ontvoerders een beter inzicht omtrent de finan ciële draagkracht van de slachtoffers te verschaffen. Uit de verbijsterde reacties van de ouders van Elena heeft ieder een nu kunnen afleiden dat 5 miljard lire de middelen van de familie ver te boven gaat. De vader van Elena heeft een kleine busonderneming en fungeert daarin zelfs als chauffeur. Het is dus dan ook niet direct duidelijk waarom de ontvoerders het op zijn be scheiden vermogen hebben voorzien. De politie heeft aan het ver zoek om nieuwsstilte geen boodschap en verzet zich zelfs tegen de geheime onderhande lingen die ouders en ontvoer ders voeren. De telefoon van de ouders van Elena is afge tapt en hun gangen worden nagegaan om een spoor te vin den dat naar de ontvoerders leidt. Maar de overtuiging be staat dat de ontvoerders van Elena al eerder met het bijltje hebben gehakt en de ouders dwingen alle verdachte tus senpersonen en koeriers in te schakelen die niet op het lijstje van de politie voorkomen. Om de betaling van de losprijs nu toch tegen te houden heeft de officier van justitie ge dreigd alle bezittingen van de familie Luisi te blokkeren, zo dat geen banksaldo meer kan worden aangesproken en geen auto meer kan worden ver kocht om de losprijs te betalen. Ditzelfde scenario is al eerder toegepast, want Elena is niet de eerste die in Italië is ont voerd. Maar het succes van dit soort maatregelen is altijd twij felachtig gebleven. De ouders en verwanten wier vermogen zo door de justitie wordt be vroren, vragen namelijk aan familieleden of kennissen om het geld voor de losprijs zolang voor te schieten, totdat (na de vrijlating van de ontvoerde persoon) de blokkade van het familievrmogen wordt opgehe ven. Hier kan de justitie heel weinig tegen doen. Dank zij dit soort trucs blijven er in Italië losprijzen betaald worden en komt er dus ook geen einde aan de ontvoerin gen. De regering zint allang op maatregelen om het verschijn sel aan te pakken, maar weet nog niet goed hoe. Een officier van justitie meent nu dat er maar een middel is de kidnap ping uit Italië uit te bannen, en dat is het betalen van een losprijs volstrekt onmogelijk te maken en gewoon te verbie den. Zo wil hij dat iemand wiens vermogen geblokkeerd is geen assistentie van derden meer zal kunnen ontvangen bij het betalen van de losprijs. Schiet die derde persoon geld voor en wordt het hem later als alles achter de rug is terug betaald, dan moet de overheid dit geld in beslag nemen. Daarvoor is het slechts vol doende de uitgaven van de fa milie die slachtoffer was van (er rr de ontvoering voordo te blijven controleiiri dit is een zeer ijrj; maatregel en daarv, wetswijziging nodigt In elk geval is helke dat de Italiaanse ov^ c iets moet doen om dfar ving te bevrijden va ker van de ontvoerii j de sociale schade diiE wordt veroorzaakt ka Het aantal kidnappisp gen de lamp loopt r ringer naarmate <j zich beter organiser|re nen. Voor hen is «Wj ping een van de oii| j ste en simpelste maa] aan veel geld te korft roofde families zijifeg maal tot alles bereid^ houden terugkeer voerde zoon, dochtefij, moeder te bewein zelfs tot een sabotaj justitieel onderzoek menspel met de ol De kidnappers wetri 'het enige probleem f nog maar het uitzoe) goede kandidaten M duistere spel. ft Vorige week verdwfa logna de dochter vajtl no-fabrikant (Baueijjf der maakte eerst afó reld bekend dat hi^- niet rijk is en nooitE len, en heeft zich E in het gebruikelijke I gehuld. De kranten ook niet meer over.pl tekent dat de ondef® gen met de ontvoerqtó dels zijn begonnen procédé werd eerdd door een andere t toegepast, een lid \>tb roemde geslacht Mi/j Hij kreeg zijn docht y half jaar van uiterstpf/ en geheime onderhf-? vrij. Nog steeds isp wat hij voor het lev®? dochter betaalde, Vy heeft inmiddels welj< boek van de onderhaT met de ontvoerdeil^ publiceren om zijn slonken familiekapi£E vullen. L_ CEES.N VILLA 's INNOORDWUK E ZWAARBEWAAKT Pë w 0 0 -)d( NOORDWIJK De Noordwijkse wijk „De Zuid" is sinds gistermor gen het doelwit van rijen nieuwsgierigen die met de auto komen kijken naar de villa's van biergigant Freddy Heineken. Nadat bekend werd dat Heine ken woensdagavond in Amsterdam was ontvoerd, zijn de witte villa's met groene daken in de wijk in de volksmond het „Heineken-dorp" ge noemd vooral het doel wit van fotografen, die rondslenteren in afwach ting van een spannende gebeurtenis. Particulieren rijden rond in de hoop een glimp op te vangen van de mensen die de villa's be volken. De nieuwsgierigheid wordt niet of nauwelijks bevredigd. De hoge, elektronisch beveilig de hekken rondom de huizen, verhinderen dat onbevoegden ongezien dichtbij de woningen kunnen komen. Slechts zo nu en dan zijn er medewerkers van een particuliere bewa kingsdienst te zien, die in de gaten houden of indringers het wagen op verboden terrein door te dringen. Verder hou den talloze tv-camera's, opge steld op de hogere duintoppen, de omgeving buiten de hekken in de gaten. Regelmatig veran deren die camera's van rich ting, wat met een voor derge lijke apparatuur geratel gepaard gaa fen op hun beurt stf^ mera's met lange te de aanslag om ep' wachte gebeurtenis vast te leggen. I. Buiten het hek is dier beurtenis van betee komst van een vif i van een vuilophaal de container van 'kt komt legen. „Het zo v, verbazen als daar kr in zat", verondeLn grapjas. De bewal haalt even later, o ders negerend, de weer binnen de he aantal nieuwsgierig verveeld af. Va Vanuit de villa's f verslaggevers geen fs formatie verstrekt. ve nenden houden zichfd al die „sensatiezoekp migen beweren nief-d Heineken niet spi^ van de villa's bewoq tijdens zijn verblij in Noordwijk regel!"' villa veranderen. De Noordwijkse pd nauwelijks werk aar king van de villa's,; de bewakingsdienst enige is dat het biH extra aandachtspuniLJ veillances is opgenol valt er ook nu nie omdat de heer Hei, mers niet in NoordST in Amsterdam dooran voerders is meegenofen is dan ook het crifui geformeerd, dat allffo ties en tips inzake iai ring coördineert. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983«j Eén van de villa's in Noordwijk, waarnaar veel mensen kwamen kijken, an

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10