ilm over zes opstandige binken in „Klassestrijd" OS en omroepen moeten 335 banen schrappen Feest bij disc jockeys van TROS-Hilversum 3 DIO/TELEVISIE CeidócQowuint WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 PAGINA 1S jfERSUM Bij de en andere omroepen (en volgend jaar enige jerden arbeidsplaatsen Wijnen, in het ergste 1 335 banen. Dit als ge- van de extra bezuini- pn van bijna 28 miljoen tninister Brinkman de jepen hè'eft opgelegd. longen ontslagen kunnen (chijnlijk tot een minimum kt blijven, zo heeft het da- se bestuur van de NOS, op een persconferentie in Hilver sum bekend gemaakt. Om dit te bereiken zal bij de omroepen de VUT-gerechtigde leeftijd eenmalig worden ver laagd tot 57 jaar. Andere licht puntjes, die de bezuinigingspijn moeten verzachten, zijn de zendtijduitbreiding per oktober volgend jaar en de afspraken over arbeidstijdverkorting die bij de omroep zijn gemaakt. De NOS moet 17 miljoen bezui nigen en de omroepen gezamen lijk 11 miljoen. Wat de NOS- -plannen betreft komt het over grote deel van de inkrimpingen terecht bij het facilitair bedrijf en dan vooral bij de afdeling uitvoerende kunstenaars, over wegend musici. Daar moeten maximaal 56 banen verdwijnen bij de koren en orkesten. Op 12 oktober was al bekend gewor den dat de zwaarste klappen bij de koren en orkesten zouden vallen. Toen werd gesproken over een verlies van 60 tot 90 banen bij deze afdeling, en de mogelijke opheffing van een or kest. Volgens de NOS zal dit laatste waarschijnlijk niet nodig zijn: het is nu de bedoeling om de in krimping zoveel mogelijk te spreiden. Het NOS-bestuur zal eind deze maand moeten beslissen over de bezuinigingsvoorstellen van de raad van beheer. Daarnaast zal minister Brinkman nog moeten instemmen met enkele vitale fi nanciële kunstgrepen, die de betaling van afvloeiingsregelin gen mogelijk moeten maken. De NOS wil dat geld voor één keer uit de algemene reserve en de reserve voor de nieuwbouw ha len. De omvangrijke kosten van de eenmalige VUT-regeling vanaf 57 jaar zullen uit de re serves van het omroeppensioen- fonds kunnen worden betaald. Er zijn bij elkaar bij NOS en omroepen ruim 300 mensen bo ven de 57 die van de regeling gebruik kunnen maken. De NOS-leiding zegt van het ministerie van WVC de toezeg ging te hebben gekregen, dat de zendtijduitbreiding van 1 okto ber 1984 (per week zes uur tv erbij) zal doorgaan. Dit levert extra geld op voor circa 60 ba nen bij het facilitair bedrijf. De bonden hebben hun twijfel ge uit over de haalbaarheid van het aanspreken van de reserves. Ritmische gym in Studio Sport HILVERSUM - Studio Sport van de NOS geeft zaterdag (Ned. II van 22.45 tot 23.45 uur) een beeldverslag van het wereldkampi oenschap ritmische gymnastiek in Straats burg. Zondag (Ned. I van 17.00 tot 18.00 uur) op nieuw een verslag van het wereldkampioen schap ritmische gym nastiek en kunstrijden op de schaats om de Ennia Challange Cup in Den Haag. ffilm „Klassestrijd", ond op VPRO-tv op I om 21.50 uur, |t er niet om gelogen, dit oorspronkelijke van de Brit Nigel ams beantwoordt de aan een dubbele dui- zowel het genoemde tistische oerbegrip [de klassestrijd krijgt estalte in, met name ihooljongens die zich schappelijk onderge- zich bij de filmische vastleg ging leiden door de voorschrif ten van de schrijver, die geen spel zocht op het toneel, maar het rauwe van een stuk alle daagse werkelijkheid. Er wordt daarbij tomeloos ge weld uitgeoefend met behulp van het schoolmeubilair, alsof de scholieren zich wreken wil len op de stoelen en de tafels, een vorm van dialectisch ma terialisme blijkbaar. Het gerei vliegt in het rond. Bovendien tonen de jongens zich cru in hun taalgebruik. Tijdens afwe- wijzen de regisseurs er op, dat zo en niet anders de leefwe reld van hedendaagse jonge ren er uit ziet. We schreven eerder naar aan leiding van de toneelvoorstel ling, vorig jaar in Holland Fes- tivalverband door een Duits gezelschap, dat de mensen achter dit stuk waren afge stapt van het tot dan toe gel dende inzicht, dat toneel en film een weerspiegeling die nen te zijn van wat er in de sa menleving gaande is. Zij ston den de stelling voor, dat op het vertoon van geweld. Zo gezien schoot men met dit stuk in de roos, een uitwas van schoolrebellie, gepleegd door halfvolwassenen, die nog on der de leerplicht vallen, maar aan onderricht geen boodschap meer hebben. Het meubilair moet het ontgelden. Er wordt harde taal uitgeslagen. Onder ling op de vuist gegaan. Lera ren worden leven en gezond heid onmogelijk gemaakt. In een toenemende mate van agressie en spanningen wordt deze ontwikkeling tot de uiter- wordt ervaren. Zij verdenken de maatschappij van een spel letje met hen. In hun opvattin gen dient de school alleen maar om hen het zwijgen op te leggen, zich koest te houden. In hun gedachtengang heeft onze wereld meer weg van een jungle. Niet omdat de emoties als lianen onontwar baar verstrengelen, maar ook doordat er stukjes menselijk heid verstrikt raken in wat men niet anders dan essentiële misverstanden zou moeten noemen. HILVERSUM Morgen treft de Hilversum 3-luisteraar de TROS-Hilversum 3-ploeg aan in feeststemming. Redenen ge noeg. Om te beginnen verzorgen zij onder aanvoering van Hugo van Gelderen alweer tien jaar deze popzender. Een ander heugelijk feit is de beluistering van de Nederlandsta lige top 10, ieder donderdag tussen 12.00 en 13.00 uur op Hilver sum 3. Ad Roland weet met zijn presentatie van dit programma de best beluisterde uitzending te maken. Van deze categorie stemt 20 op zijn programma af, wat wil zeggen dat het publiek van Ad Roland in ieder geval zo n 4000 jongeren tussen 3 en 11 jaar telt. Alles bij elkaar voldoende voor een feestje op Hilver sum 3. Hugo van Gelderen, Tom Mulder. Ad Roland, Ferry Maat, Kas van Iersel en Wim van Putten stellen morgen in hun uitzending niet minder dan zes maal 1000 ballpoints en zes maal twee fiet sen ter beschikking voor de winnaars van het „Bel win-spel". De luisteraars kunnen op het moment, dat ze het geluid van een aflopende wekker horen, een van tevoren bekend gemaakt tele foonnummer bellen. Als ze de exacte tijd, waarop de wekker af liep weten te melden (tot op de seconde nauwkeurig) maken ze kans op één van de al genoemde prijzen (dus 1000 ballpoints met naam van de winnaar en twee fietsen). Het spel wordt zes maal gespeeld en de prijzen (met een totaal waarde van 10.000,00) moeten allemaal de deur uit. I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15