finale ir weekpuzzel door dr. Pluizer postzegels WETENSCHAPPEN A® 1 M D ir if li ^«^hi Viiji oplossing vorige puzzel NR 44 KRUISWOORDRAADSEL CaidócQowiant Dé prijswinnaars van puzzel nr 43 zijn: D. van der Voort, Klavertuin 1, 2317 ND Leiden. Jac Straathof, Gelderswoudseweg 3, 2735 PB Gelderswoude. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Horizontaal: 1. zonder blos; 5. retour; 8. fraai getekend dier; 12. kostbare stof; 13. strijdperk; 14. muziekinstrument; 16. verzamelboek; 19. sleepnet; 21. draaikolk; 22. boomloot; 23. bil- jartstok; 25. loon van scheepsvolk; 26. niet dik; 27. dier met koud bloed; 29. vadsig; 31. toiletartikel; 32. bovenbouw v.e. wagen; 33. dwaas; 35. veerkracht; 37. gebod; 39. geldstraf; 41. verfplankje; 44. rund; 45. uitroep; 46. mo torschip (afk.); 48. muzieknoot; 49. beoorde laar; 50. kapperswinkel; 51. muzieknoot; 52. heer (afk); 54. dieregeluid; 55. bouwkundig ingenieur (afk.); 56. paardegebit zonder stang; 59. opschrift v.e. boek; 62. bij elkaar; 64. glansloos; 66. oogholte; 67. hemellichaam; 68. zangstem; 70. gewricht; 72. snijwerktuig; 73. vallei; 75. tegenstander; 77. wolvlokje; 79. halsdoek; 80. bevlieging; 81. zeer harde wind; 83. losgeraakte draad v.e. weefsel; 85. argu ment; 86. hoge schoen; 87. tegenstelling van oorlog; 88. kapgebint; 89. familielid; 90. rang telwoord. Verticaal: 1. lichtgoudkleurig; 2. vertrouwe lijk; 3. wild zwijn; 4. vistuig; 5. torenomgang; 6. waterbewoner; 7. etensketel; 8. verplaat sing v.e. schaakstuk; 9. onvergelijkelijk; 10. grote houten loods; 11. plant; 15. uitroep; 17. luitenant (afk.); 18. klein kind; 20. plant; 22. boom; 24. tijdmaat; 27. tuimeling; 28. kraai- achtige vogel; 30. boom; 32. wapenstilstand; 33. op die manier; 34. sportevenement (afk.); 36. vuurwapen; 37. gebogen deel; 38. wijdma- zige sluier aan een dameshoed; 39. deel v.e. wijk; 40. brandverf; 42. bloem; 43. vis; 45. uit roep; 47. soort schop; 53. deel v.e. boom; 57. fraai; 58. muzieknoot; 60. persoonlijk vnw.; 61. boom; 62. bundel; 63. verdieping; 65. Euro peaan; 67. telwoord; 68. grondslag; 69. lange brede damessjaal; 71. behoefte aan drinken; 72. kaasjeskruid; 73. bedrijver; 74. jaargetijde; 76. land in Azië; 78. per adres (afk); 79. lid woord; 80. toespraak; 82. niet glimmend; 84. niet grof; 85. redactie (afk.). Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 50, 11, 53, 6, 40, 69, 40, 48, 87, 2 en 28, 75, 89,. 63, 29, 81, 74, 45, 77, 7? Oplossingen onder vermelding van Puzzel 44 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. Z Een paar rubrieken geleden heb ik iets aangehaald uit 'Not only chess' van Gerald Abra hams, namelijk dat schakers stuk voor stuk een andere 'af wijking' hebben en bridgers niet. Hun leven wordt zozeer ingenomen door bridge, dat ze daar geen tijd meer voor heb ben. Daaraan moest ik denken toen ik het bericht las van het 'overlijden, op 81-jarige leeftijd, van de beroemde Hongaarse pianist/bridger György Fe- .renczy, die onder meer met het Hongaarse team in 1938 het Europees kampioenschap w'oti. Ferenczy was een brid gende pianist en aat klopt dus geheel en al met het axioma van Abrahams. Wij hebben binnen onze landsgrenzen ook zo'n bridgende pianist, nl. Reinbert de Leeuw en brid gende schakers hebben we ge noeg: Jan Hein Donner, Rob Hartoch, Gert Ligterink, om er eens een paar te noemen. Frans Borm komt in de rich ting van de bekende uitzonde ring op de regel. Nadat hij top schaker was is hij daarnaast doorgedrongen in het topbrid- ge; met als partner René Zwaan en als nevenpaar Chris faiemeyer en Gerben Kingma vormt hij het eerste viertal van ABC, dat momenteel dui delijk op weg lijkt om terug te keren naar de meesterklasse. In dit opzicht lijkt Frans Borm e'nigszins op Alan Truscott: die was topschaker voordat hij topbridger werd, maar op dat moment staakte hij zijn .schaakactiviteiten voor het grootste deel. Als je eenmaal bridger bent - we redeneren nog steeds vol gens de Wet van Abrahams - is het moeilijk om op een an- „der vlak tot grote hoogte te ge raken. Je hebt dan geen tijd meer - of niet meer de juiste geestesgesteldheid - om je an dere afwijkingen te permitte ren. De partner in dwang Van György Ferenczy laat ik u een spelletje zien uit 1936, uit de beginperiode van bridge als wedstrijdsport, toen Honga rije nog een van de toonaange vende bridgelanden van Euro pa was. In 1935 was Hongarije nog tweede geworden tijdens de EK ook met György in de gelederen. Z/- H V 7 6 tf 1042 O AV96 74 943 N B1052 tf AH753 w o 88 0842 z O H7 102 B9852 A 8 tf V9 6 O B 10 5 3 AH V6 György zat zuid en opende met 1 klaver, noord 1 schop pen, zuid 2 SA en noord 3 SA, waarna west startte met har ten 5, via de boer voor zuids vrouw. Menigeen zou trachten de negende slag binnen te ha len via de ruitensnit, maar dat is natuurlijk niet aan te raden, aangezien west (met waar schijnlijk een vijfkaart harten met aas-heer) met ruitenheer na 1 klaver wel 1 harten zou hebben gevolgd! Heeft u al begrepen wat Fe renczy in 1936 naspeelde in slag twee? Juist, een kleine harten. De westspeler incas seerde zijn vier hartenslagen, waarmee hij zijn partner fi naal in dwang speelde, aange zien hij maar liefst tien kaar- Niet louter bridge ten vast moet houden: vier schoppen, vier klaver en rui tenheer gedekt. Na wests har tenkwartet kon zuid dus met gemak aan negen slagen ko men. Anno 1983 is dit al een goede actie, alhoewel wij dit soort speelfiguren dagelijks kunnen tegenkomen in de uitgebreide bridgeliteratuur die te koop is en de problemen meer liggen in het vinden van de situaties waarin een en ander toegepast kan worden. Anno 1936 was dit in ieder geval een zeer fraai staaltje. Immers, als west zijn hartenslagen niet mee neemt, krijgt hij ze nooit meer en als hij er een of twee min der meeneemt, kan zuid rustig ruitenheer afgeven, aangezien oost-west dan geen communi catiemiddelen meer hebben. Deze speelwijze slaagt zelfs als west een 4504-verdeling zou hebben gehad, want na het in casseren van de harten kan zuid dan west zelf in dwang brengen door het spelen van.ruitenaas. Verrassende dummy Een tijdje geleden deed zich in de Leidse parencompetitie (hoofdklasse) een biedserie voor die nogal wat stof deed opwaaien en aangezien ik daar zelf een van de 'hoofdrollen' in vervulde, is het misschien wel aardig het even te memo reren. Mijn partner noord was gever en noord-zuid waren kwets baar. Noord opende met 1 SA (1517) en met 8 tfV9853 OHV4 H853 bood ik na oosts pas 2 ruiten, een transfer voor harten, met het plan om na noords 2 har ten 3 klaver na te bieden, waarna mijn aandeel in dit bied verloop voorbij zou zijn. Dit pakte alles wat anders uit, want na 2 ruiten volgde west met 3 schoppen - pas bij noord - waarop bij oost zelfs 4 schop pen kwam. Wat moet zuid? Passen, dou bleren of toch nog een keer bieden? Oost-west hadden onze manche gestolen en ge zien de bieding had ik zo'n idee dat 4 schoppen geen vier down zou gaan. Met andere woorden: onze manche was gestolen en ik besloot te trach ten dat recht te zetten door 5 klaver te bieden: alles of niets. Na pas - pas - volgde bij óóst een doublet en na de schop penstart verscheen op tafel: A75 tf H6 0,8 3 ♦AVB972 en dat was natuurlijk een ver rassing, niet alleen voor west en oost, maar ook voor leider zuid, die moeiteloos zijn elf slagen binnen kreeg voor een volle top (+750). Noch oost noch west riep de arbiter, maar een tijd later bleek deze kamikaze-actie ze toch nog hoog te zitten en he lemaal onbegrijpelijk is dat niet. In een aantal gevallen zou zuids beslissing zeker tot - 200 (of meer) hebben geleid en in een parenwedstrijd moet je zo'n risico wel eens nemen. Noord mag uiteraard, uitgaan de van een 1 SA-opening van 1517, doen wat hij (in dit ge val: zij) wil, wanneer het maar niet 'systematisch' wordt. AGENDA: 12 nov. Skol-toer- nooi Breda (076- 871542/872523), 26 en 27 nov. Caransa viertallentoernooi Amsterdam (25 nov. 20.00 uur vugraph-wedstrijd Frankrijk- Amerika), 10 dec. Heuvelrug- toernooi De Bilt. Correspondentie over deze ru briek p/a Leharstraat 10, 2162 AC Lisse. De organisatoren van het In- terpolistoernooi zouden na ze ven toptoernooien er verstan dig aan doen een formule te bedenken, waarbij het publiek meer aan hun trekken zou ko men. De vele duizenden gul dens, die dit verzekeringscon cern in één enkel toernooi pompt, moeten toch een schat aan fraaie schaakpartijen kun nen opleveren. Helaas werken de ideale voorwaarden, zowel financieel als speelgelegen- heid, eerder tegen dan mee aan het bevorderen van de vechtlust. Ook het verschil wat aangebracht is tussen twee remises van een speler of een winst- en verliespunt (bij re mise 400.- bij winst 1.000.- en bij verlies ƒ200.-), werkt niet of nauwelijks. Veel top- spelers faken na een nederlaag enigszins uit hun evenwicht, daarom zullen ze voor een paar honderd gulden, in een toernooi waar vele duizenden al in de tas zitten, niet dat risi- ko lopen. Als de organisatie wil vasthou den aan de hoge kategorie van het toernooi en de vechtlust bevorderen, dan zijn er m.i. twee redelijke mogelijkheden. De eerste is het speculeren op de hebberigheid van de mens, dus ook de topschaker. Dat wil zeggen géén lukratieve start- gelden en puntengelden, maar irj plaats daarvan vette geld prijzen. Bijvoorbeeld een eer ste prijs van ƒ30.000.- snel te ruglopend naar een laag be drag, volgens het simpele prin cipe: „wie goed speelt krijgt veel, wie slecht speelt krijgt niets". Een betere mogelijk heid is louter vechtschakers uit te nodigen. Bijvoorbeeld een dubbelrondige zeskamp (beter nog een achtkamp) met als deelnemers Karpov, Kas parov, Ljubojevic, Korchnoi, door L. Hofland Vaganjan en Timman. Een ideaalbeeld voor iedere schaakliefhebber! Het zevende Interpolistoernooi werd toch nog vrij simpel een prooi voor wereldkampioen Karpov. Na een stroef begin kwam hij op het juiste moment op gang en bleef daarmee zijn konkurren- ten, Portisch en Ljubojevic, een half punt voor. Laatstge noemde werd de lieveling van het publiek. Na een ongeluk kige nederlaag tegen V.d. Wiel in het begin van het toernooi, wist hij zich met uiterste krachtsinspanning toch nog waar te maken als derde spe ler van de wereld. Van onze landgenoten was de prestatie van Timman erg te leurstellend. Door ziekte kon hij zich niet optimaal koncen- treren, hetgeen resulteerde in enkele afschuwelijke blunders. Om dan toch nog in de mid denmoot te eindigen getuigt van klasse. Dit laatste kan ze ker ook gezegd worden over de fraaie vierde plaats van So- sonko. Het half jaar „schaak- rust", dat hij heeft genomen, heeft hem duidelijk goed ge daan. Vreemd ging het met John van der Wiel. Na een frisse eerste toernooihelft, waarin hij maar liefst 3 1/2 uit 6 verzamelde, werd hij waar schijnlijk te overmoedig. De 100 ELO-punten die hem scheidde van het toernooige- middelde, moet hij even ver geten zijn. De straf van de we reldtop was erg zwaar: vijf nullen op rij en de rode lan taarn. In onderstaande partij vechten Karpov en Seirawan een dis cussie uit over de klassieke Caro-Kann. A. KarpovY. Seirawan CaranKann 1. e4 c6 2. d4 d5 3. Pd2 dxe4 4. Interpolistoernooi Pxe4 Lf5 5. Pg3 Lg6 6. h4 h6 7. Pf3 Pd7 8. h5 Lh7 9. Ld3 Lxd3 10. Dxd3 Dc7 11. Ld2 Pf6 12. 0-0-0 e6 13. Pe4 Ld6?! Deze stelling was al enkele malen eerder voorgekomen in partijen tussen Karpov en Sei rawan. In Luzern '82 speelde Seirawan hier de nieuwe zet 13...Td8 en bereikte na 14. Pxf6 Lxf6 15. De2?! c5! 16. dxc5 Lxc5 17. Pe5 0-0-gelijk spel. Later werd aangetoond dat wit met 15. Pe5! in het voordeel kon komen. Daarom speelde Seirawan in Linares '83 de theoretische voortzet ting 13...Le7, maar nu verraste Karpov hem met het nieuwtje 14. Pxf6f! (i.p.v. 14. Kbl) en bereikte na 14...Lxf6 15. De4 0- 0-0 16. Lf4 Da5 17. Kbl The8 18. Lg3! een goede stelling. Voor Tilburg had Seirawan weer wat nieuws uitgedacht; hij geeft zijn belangrijke loper om h5 te veroveren. Karpov toont in het vervolg fijntjes aan, dat de nadelen, geen vei lig heenkomen voor de koning en verzwakte zwarte velden, niet opwegen tegen de pion winst. Het wachten is op een vervolg van deze interessante diskussie. 14. Pxd6t Dxd6 15. De2 Dd5 16. Kbl Pxh5 17. Pe5 Phf6 18. f3 b5 19. g4 Tg8 20: Thel Pb6 Tot hiér zal Seirawan hqj onderzocht hebben en kludeerd hebben, dat de WMM te stelling bevredigend isg wege de tegenkansen damevleugel. Door de orl ge stand van de koningfl zwart echter afwikkelenf een slecht staand eindspt 21. b3 Dd6 22. f4 Pfd7 Pxd5 24. dxe5 Dc5 25. fxe6 26. Le3! Dit, tijdelijke, tweede p fer leidt tot een techni- wonnen toreneindspel. 26...Dxe5 27. Lxb6 Dx< Txe2 axb6 29. Txe6t K Txc6 30...Tgd8 Diagram Dat dit toreneindspel voor wit staat zal een duidelijk zijn. Het waarmee een topschaker wint maakt echter grot druk; achter de schij simpele winstvoering een wereld van inzicht ei tine. 31. Tflt Kg8 32. Tf5! Na 32. Txb6? Td5! 33. Tf de zevende rij gaan staan geen zin: 33. Tb7 Tg5! en staat niet slechter). 33...Txf5 34. gxf5 Kf7 35. h5 36. Tb4 Th8 en de zwat pion biedt gevaarlijke t kansen. 32...Tdlt De tegenkans op de a-lir\Tq niet serieus: 32...Ta5 33. Ta8 34. Tfxb5 Txa2 35.ar, j Kh7 36. Txa8 Txa8 37. (eld> wit wint. )0, SU I SL 4. Txb5 Dni. 16. Tb8t f"; 38. a4 Trne' 33. Kb2 Tgl 34. 35. Tcxb6 g6 36. 37. Txb8t Kg7 38. a5 Te7 40. a6 Kf6 41. b4 t b5 Ta7 43. Tb6t Igsa Zwart geeft het op. j er EV Spelen met dieren op Kinderzegels Antillen Dé jaarlijkse Kinderzegels van de Nederlandse Antillen, drie zegels en een velletje, die tot 17 december verkrijgbaar blij ven, komen ten goede aan in stellingen van jeugdzorg. De Antillen hebben met dezelfde problemen op het gebied van de jeugdzorg te kampen, als die welke ook elders in de we reld bestaan. In 1948 werd de eerste serie semi-postzegels met toeslag uitgegeven, waar bij de toeslag ter beschikking van de Stichting voor de ge brekkige kinderen werd ge steld. Hiermee werd de grond slag gelegd voor de Kinderze gels, die een begrip in onze sa menleving zijn geworden. Wérd de opbrengst van de ze gels ruim een kwart eeuw ge léden uitsluitend aangewend Vóór de opvoeding van en de zorg voor kinderen met een li chamelijk gebrek, of anders zins gebrekkige kinderen, vanaf 1955 worden deze gel den ter beschikking gesteld van de Federatie Antilliaanse Jeugdzorg. Door propaganda, publiciteit en efficiënte voor bereiding, heeft de Federatie een actief aandeel in het wel slagen van de verkoop van deze zegels. Een flink bedrag van de op brengst wordt gebruikt voor jeugdzorg in buurtcentra en maatschappelijke jeugdzorg. Tevens wordt een gedeelte ge bruikt voor financiële steun aan de aangesloten instellin gen welke werkzaam zijn op het gebied van de jeugdzorg. De door Humphrey Elisabeth uit Willemstad, Curasao, ont worpen zegels tonen het kind in zijn spel met dieren. De ze gels hebben een waarde van 45 plus 20 c, 55 plus 25 cent en 100 plus 50 cent. Het velletje omvat de drie zegels uit de se rie en draagt als rahdschrift „Voor het Kind 1983". De ze gels werden in meerdere kleu ren offsetdruk vervaardigd door Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. De Noorse PTT zal op 17 de cember een nieuwe gebruiks- zegel in omloop brengen ter waarde van Nkr 50,- en met het portret van koning Olav V. Het ontwerp werd vervaar digd door Arne E Holm en de zegel werd in de kleur olijf groen gedrukt door de Zegel- drukkerij van de Noorse Bank. De kerstzegels van Noorwegen voor dit jaar komen eveneens op 17 november in de verkoop. Deze zegels worden dit jaar in de vorm van boekjes uitge bracht, een boekje met tien ze gels van Nkr 2,- en een boekje met tien zegels van Nkr. 2,50. Op de zegels van Nkr. 2,- ziet men een reproduktie van een schilderij van Axel Ender (1853-1920), genaamd „De sle- detocht", op de zegel van Nkr. 2,50 wordt het schilderij „De gasten komen" van Gustav Wenzel (1859-1927) afgebeeld. Het ontwerp werd vervaar digd door Henry Welde en de zegels werden gedrukt door Emil Moestue A-S. Verband tussen vingerafdrukken en hartinfarct Er bestaat een statistisch ver band tussen bepaalde patronen in de huid van de handpalm én vingerafdrukken enerzijds en hartinfarcten als gevolg van aangeboren hartafwijkin gen anderzijds. Dat verband kan worden ver klaard doordat de patronen in <Jé huid van de hand in dezelf de fase van de ontwikkeling van het embryo worden aan gelegd als het hart. Dat is ge bleken uit onderzoek van de Groningse hoogleraar in de ètflbryologie en anatomie, prof. De Wilde. ^et, verband tussen de patro nen in de huid van de hand en hartinfarcten is al eerder vast gesteld, maar een verklaring daarvoor kon niet worden ge geven. Volgens De Wilde is dan de universiteit ontdekt dat dit verband te maken heeft met de ontwikkeling van het embryo. De patronen in de huid wor den al in de tweede maand van de vrucht aangelegd, evenals het hart. Een hartaf wijking gaat dan kennelijk ge paard met een afwijkend pa troon in de huid van de hand. De Wilde is nu met een nader onderzoek bezig naar het ver band. Daarvoor heeft hij de af drukken van de handpalm en de vingerafdrukken van 300 mensen afgenomen die een hartaanval hebben gehad. Deze vergelijkt hij met die van 300 mensen die geen hartaan val hebben gehad. Hij hoopt dan voldoende ver banden aan te kunnen tonen om een groter onderzoek te rechtvaardigen. De Wilde kan nu 200 typen huidpatronen on derscheiden, terwijl tot voor kort nog maar zo'n vijf typen huidpatronen onderscheiden konden worden. De Wilde hoopt dat het in de toekomst mogelijk wordt om na bestudering van de hand vast te stellen of iemand een hartafwijking heeft en daar mee een grotere kans op een hartinfarct. Fabrikant: 'pilonderzoek' deugde niet Pil fabrikant Organon uit Oss is het niet eens met de Britse en Amerikaanse onderzoekers, die vorige week lieten weten dat baarmoederhalskanker meer voorkomt onder vrou wen die de pil gebruiken. Vol gens Organon zijn er meer on derzoeken op dit gebied, die andere resultaten te zien ge ven. Voor wat kanker aan de baar moederhals betreft bijvoor beeld wijst Organon op onder zoeken die hebben aangetoond dat deze ziekte vaak samen hangt met een bepaald sexueel gedrag. Deze onderzoeken we zen uit, dat vrouwen die al vroeg sexueel actief zijn, vrou wen met wisselende partners en vrouwen wier partners het met de hygiëne niet zo nauw nemen een wat groter risico lopen. Over de vergrote kans op borstkanker zegt Organon, dat de wetenschappelijke wereld verrast is door het bericht. Grootscheepse onderzoeken, aldus Organon, hebben de laatste jaren juist uitgewezen dat pilgebruik waarschijnlijk eerder een beschermend effect tegen borstkanker zou hebben. Wel is vastgesteld, dat vrou wen een grotere kans op borst kanker lopen als hun moeder of zuster ook borstkanker had, als ze te dik zijn, als ze pas laat hun eerste kind krijgen, als ze al eerder goedaardige borstaf- wijkingen hadden of als hun menstruatie vroeg begon. Kunstmaan in goede baan De Indiase satelliet voor tele communicatie en weerkundig, onderzoek, Insat lb, heeft 19 dagen na de lancering door het Amerikaanse ruimteveer Challenger zijn definitieve baan bereikt. Direct na de lancering hadden de Indiase technici al te kam pen met slecht werkende zon nepanelen, die pas in een laat stadium zijn uitgeklapt. De aanvankelijk vleugellamme satelliet werd 23 seconden na dat hij op 31 augustus was ge lanceerd overigens getroffen door een onbekend voorwerp. Het is niet bekend of het voor werp van de Challenger zelf kwam of uit de ruimte. g€ De WK-match B®n ijke igei DIJKSTRA Na dit weekeinde moeten Jan nes van der Wal en Harm Wiersma nog zeven partijen spelen in hun match waarin de wereldtitel op het spel staat. Alleen is het nog steeds de vraag wat er gebeurt wanneer Van der Wal de match wint. De Russen immers erkennen diens titel niet, zodat grote problemen worden verwacht tussen de sterkste twee dam- landen met de FMJD, de we- relddambond, als derde be langhebbende, in het geval dat Van der Wal zich als sterkste manifesteert. De Sovjet-Russische dambond rekent namelijk op een WK- match tussen Wiersma en Wir- ni, begin volgend jaar. Wirni zou deze match kunnen clai men omdat hij achter Wiersma als tweede eindigde in de Vol- 'mac Achtkamp die deze zomer iwerd gehouden. Dit toernooi was het gevolg van een com- Ipromis, gesloten na het WK in Brazilë, december 1982, waar de Russen niet konden mee doen omdat de autoriteiten de reispapieren niet op tijd kon den/wilden aanleveren. Niemand zou, voordat de match Wiersma-Van der Wal begon, een stuiver willen zet ten op Van der Wal, wiens la biele gezondheidstoestand in het laatste jaar velen is duide lijk geworden - via televisie en dagbladen. Evenwel, mede door de grote kwaliteiten van Internationaal Meester Hans Jansen, die als Van der Wals secondant op treedt, bleek van meet af aan dat Van der Wal niet bij voor baat kansloos was. Ook in de weken die aan de match voor af gingen toonde hij zich in de clubcompetitie voor Fivelgo, de bijna onttroonde clubkam pioen, een produktief speler; een geheel andere dan de spe ler, die faalde in het Neder lands kampioenschap en in de m m PRIJSPROBLEEM (3) Volmac Achtkamp troosteloos onderaan eindigde. De match krijgt ook aandacht in de AVRO-televisiecursus dammen, die elke vrijdagmid dag tot en met 2 december op vrijdagmiddag (Nederland 1, 5 uur) wordt uitgezonden. Deze vrijdagmiddag was de derde uitzending, waarin ook het derde prijsprobleem is getoond (zie eerste diagram). Het on derwerp van de les, combine ren, krijgt vorm in het vraag stuk: een kleine, maar fijne combinatie. Stuur de oplossing uiterlijk zondag naar AVRO Academie, Postbus 700, Hil versum. Volgende week vrij dagmiddag worden de prijs winnaars bekendgemaakt. Oplossing tweede prijspro bleem, waarvan de cijferstand was: zwart 6 en dam op 28, wit 16, 33, dam op 22: 22-11! met op 6x17 33x11 en op 28x50 11- 17! 50x11 16x7. Dit probleem is gecomponeerd door de eer ste wereldkampioen, de Frans man Weiss. Uit de competitie licht ik de partij Schuitema (Drents Tien tal-Dijkstra (Groningen) waarin een fraaie combinatie voorkomt. En daarmee sluiten we aan bij het onderwerp in de derde aflevering van de damcursus: 1. 33-29 17-22 2. 39- 33 11-17 3. 44-39 6-11 4. 5(M4 20-25 5. 35-30 19-23 6. 32-28 23x32 7. 37x28 16-21 8. 41-37 SCHUITEMA 21-27 9. 28-23 14-20 10. 31-1 16 11. 37-31 7-11 12. 42-31";, 13. 47-41 9-14 14. 40-35 ZieJ gram. De gevolgen vanten slagwisseling die nu wor<jien gezet zijn nauwelijks te kenen. pr 14. 20-24 15. 29 x9 18xiJ 9x7 25x34 17. 39x30 15-1!" 45x34 20-24 19. 30x19 8-1 7x18 22x24 21. 31x22 l,'t Wit verzet zich heftig: 2 tj 32 10-14 23. 32-27 Na r 24x33 49-44 50x39 43x34 de de zwarte positie de voor u:t 23. 50-33 24. 27-21 16x2;' 43-38 33x31 26. 26x37 lke wordt het nog remise! 26. 11-17 27. 48-42 3-8 2 g 38 8-12 29. 37-32 6-11 30. 3 17x26 31. 36-31 26 xW* 41x32 14-19 33. 38-33 5-1r 4943 12-18 35. 46-41 18-2) 41-36 10-14 37. 34-30 ll-lf" 32-27 14-20 39. 30-25 2-fOt 25x14 19x10 41. 36-31 7-11* kant, 10-14 is wel zo betrf Ui baar. js 42. 31-26 11-16 43. 43-38 tal 44. 38-32 23-29 45. 33-28 rot 46. 28-23 34-39 47. 23-18 4 .|d 26-21 17x26 49. 18-12 39-4 lër 12-7 44-50 51. 7-1 5045 52. s r '24x35 53. 27-22 35-40 54. rti 45-50 55. 1-6 4044 56. 32-2 v 31 57. 28-22 31-36 58. 18-1 gs 41 59. 12-7 4146 60. 7-2 61. 6-1 444 9 62. 1x45 50x( i,e mise wegens 2-19 14x23 ak Wit heeft op miraculeuze rki verlies weten te voorkom

Leidse Courant | 1983 | | pagina 22