TAFEL NCW: Raad van Kerken denkt te licht over betaalbaarheid sociale zekerheid CcidöeSouAO/it liTïül Hongaarse priesters kritiseren kardinaal Kerken medeplichtig aan anti-parlementarisme" HANDTEKENINGENACTIE TEGEN DOROTHEE SÖLLE KORTE METTEN kerk wereld Supportersgeweld brieuen lezers "4J Ifi ACHTERGROND CeidaeSowiant VRIIDAG 4 NOVEMBER 1983 PAGH^jy^ Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) heeft gisteren in Den Haag de Raad van Kerken er op gewezen, dat de raad in de slotverklaring van een confe rentie in maart met de vak beweging over sociale zeker heid te weinig rekening heeft gehouden met de betaalbaar heid daarvan. Volgens de kerken en de vakbeweging mogen de principes van het sociale stelsel niet worden aangetast. „De raad gaat uit van principes, wij van de werkelijkheid", zei drs. A. J. van der Meer, algemeen se cretaris van het NCW na af loop van het gesprek, dat op uitnodiging van de werkge vers werd gehouden. De Raad van Kerken, het Humanistisch Verbond en de vakcentrales FNV en CNV hadden in de slotverklaring van de conferentie in maart betoogd, dat een fundamen tele herziening van het stel sel van sociale zekerheid, uit sluitend omwille van finan ciële redenen, niet nodig en niet gewenst is. Volgens het NCW was dit een eenzijdige benadering. Verder vond het NCW het onjuist, zo zei Van der Meer, dat de kerken deze verklaring aan de leden zou den voorleggen zonder dat het standpunt van de werk gevers gehoord was. Het is de bedoeling, dat de Raad van Kerken omstreeks de jaarwisseling een defini tief standpunt over de sociale zekerheid zal formuleren,, waarbij de inhoud van dit ge sprek met het NCW een dui delijke plaats zal krijgen. De NCW-delegatie stond on der leiding van voorzitter S. J. van Eijkelenburg; die van de Raad van Kerken onder leiding van voorzitter prof. dr. D. C. Mulder. Het is de bedoeling dat dit gesprek een vervolg krijgt. In een constructieve sfeer hebben de delegaties van NCW en de Raad van Ker ken uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, tot hoever de solidariteit zich moet uitstrekken en over de mogelijkheid om door ar beidstijdverkorting te komen tot werkgelegenheid. De Raad van Kerken wil in gro te mate vasthouden aan de solidariteit. De financiële en sociale gevolgen van de eco nomische crisis mogen niet extra worden afgewenteld op de slachtoffers, de uitkerings- gerechtigden. Daarom pleit de raad voor een selectiever beleid bij de herverdeling van arbeid. Dit moet leiden tot volledige werkgelegen heid, misschien op een veel lager niveau, bijvoorbeeld een werkweek van 32 uur. Volgens de raad is het in dat geval niet nodig de principes van de sociale zekerheid aan te tasten. Dit zei ds. J. E. van Veen van de Sectie Sociale Zaken van de Raad van Ker ken. Het NCW is daarentegen van mening aldus Van der Meer, dat de kerken de mo gelijkheid overschatten om op korte termijn tot volledige werkgelegenheid te komen. De werkgevers denken meer op een lange termijn, econo-. misch herstel moet de sociale voorzieningen ook in de toe komst betaalbaar maken. De kerk en de vakbeweging hebben meer oog voor de korte termiin, solidariteit nü, door herstel van de werkge legenheid. Acht Hongaarse priesters hebben kardinaal Lazlo Le- kai, beschuldigd van „een vervolgingscampagne" bin nen de Hongaarse kerk. Zij doen dit in een brief, gepu bliceerd door „Bibo-pers". In de aan de kardinaal ge richte brief beschuldigen zij hem er van „het functione ren van katholieke basisge meenschappen te verhinde ren, willekeurig priesters over te plaatsen" en geestelij ken te verplichten tot het te kenen van een „loyaliteits verklaring" jegens het Hon gaarse episcopaat. Het vraagstuk van de basis gemeenschappen in Honga rije heeft tot een openlijk conflict geleid rond de per soon van pater Georges Bu- lanji. Deze priester, die in ba sisgemeenschappen pleitte voor het weigeren van mili taire dienst, voor de volledige vrijheid van de kerk tegen over de staat en voor de te rugkeer naar de geest van het evangelie, is door de Hongaarse bisschoppenconfe rentie gestraft. Deze beslis sing zou in mei het fiat heb ben gekregen van het Vati- caan, dat zich op het stand punt stelde, dat „de basisge meenschappen altijd moeten samenwerken met de bis schoppen". IR. J. VAN DER GRAAF (GB): De vredesbeweging is bezig een politieke-macht-van-de- -straat te worden en de ker ken maken zich daaraan me deplichtig. Dat is het oordeel van de secretaris van de Ge reformeerde Bond in de Ne derlandse hervormde kerk, ir. J. van der Graaf. Hij schrijft in het nummer van deze week van „De Waar heidsvriend" een commen taar naar aanleiding van de vredesdemonstratie van 29 oktober in Den Haag. Ir. Van der Graaf brengt in herinnering, dat de secretaris van het Interkerkelijk Vre desberaad IKV, Mient Jan Faber, aan het eind demonstratie de massa heeft toegesproken. Die noemde toen de vijfhonderdduizend demonstranten „nog eens wat anders dan die eenentachtig parlementariërs". „Zo werd de straat gemobiliseerd tegen de parlementaire democra tie", schrijft ir. Van der Graaf. Hij verklaart, dat „als klap op de vuurpijl" de demon stranten ook nog werden op geroepen gezamenlijk te wui ven naar „de vrienden in het oosten". „Welke vrienden zijn dat? Toch niet degenen, die daar in gevangenis kwij nen vanwege hun geloof? In ieder geval hebben zij het wuiven niet kunnen zien", aldus de secretaris. Naar zijn oordeel zijn de ker ken medeplichtig aan dit ge heel vanwege de participatie aan het IKV. „Medeplichtig aan de vorming van buiten parlementaire macht, aan per uiterste consequentie het plegen van burgerlijke ongehoorzaamheid", aldus ir. Van der Graaf. Hij denkt, dat hierdoor geesten worden op geroepen. die niet meer zijn te beteugelen en „verteke ning onder het volk van wat de boodschap van de kerk is", wordt bewerkt. Vier predikanten in Flens burg zijn een handtekenin genactie begonnen tegen de Duitse theologe Dorothee Sölle. Met hun actie willen ze bereiken, dat de Evangeli sche Kerk van Duitsland (EKD) openlijk verklaart, dat de opvattingen van de theo loge en „haar invloedrijke aanhangers" niet overeen stemmen met de geloofsbe ginselen van de Evangelische Kerk. De predikanten richten zich vooral tegen de toespraak die Dorothee Sölle heeft gehou den voor de zesde assemblee van de Wereldraad van Ker- .ken in Vancouver. De predi kanten menen, dat de opvat tingen van Sölle „soms zelfs in groteske overdrijving" fundamenteel afwijken van de christelijke belijdenis. In haar rede oefende Sölle felle kritiek uit op de Euro pese en Noordamerikaanse kerken, de politiek van de NAVO en de maatschappelij ke situatie en het dagelijks leven in de Bondsrepubliek. Zij verweet de kerken in het bijzonder een veronachtza ming van de armen en de economisch uitgebuite men sen in de ontwikkelingslan den. Zij sprak in dat verband van een „apartheidstheolo- gie". Bij gelegenheid van het feit, dat het op 17 februari 1985 honderd jaar geleden zal zijn, dat de in 1968 overleden Duitse godsdienstfilosoof Ro mano Guardini werd gebo ren, zal er bij de uitgeverij Matthias Grünewald in Mainz een biografie verschij nen van de hand van Hanna Barbara Gerl. Ook is het mo gelijk, dat het tot een aantal herdrukken komt en wel licht tot een volledige uitgave van Guardini's werk, dat de zer dagen in het bezit is ge komen van de Katholieke Academie in Beieren. Daarin bevindt zich onder meer een onvoltooide autobiografie van Guardini, alsmede een deel van zijn briefwisseling met Martin Heidegger. Rein- hold Schneider en Martin Buber. „Relaties, gedeeld en gebro ken", is het thema van het novembernummer van het maandblad voor geloofsbe- zinning „De Heraut" (Post bus 418, 6500 AK Nijmegen). Het behandelt vooral de hu welijksband, maar besteedt ook aandacht aan vervreem ding, echtscheiding en af scheid. Het op hetzelfde adres verschijnende jonge renblad „Jonge Kerk' gaat over één-oudergezinnen. In Hilversum is overleden pastor A. H. Schlutken (67), van 1965 tot oktober 1981 de ken van Hilversum. Deken Schlutken was van 1965 tot zijn dood bisschoppelijk advi seur bij de KRO. Hij maakte van 1966 tot 1982 deel uit van het kapittel van het bisdom Haarlem. Bij zijn aftreden werd hij benoemd tot ere-ka- nunnik van het bisdom. Begin volgend jaar zal een buitengewoon congres struc turele oplossingen moeten aandragen voor de proble men, waarin het Humanis tisch Verbond op dit moment verkeert. Door de dalende gemiddeldecontributieaf drachten dreigt voor 1984 een structureel tekort van een half miljoen, met alle fa tale gevolgen van dien voor het werk van het Verbond. De voorzitter van het Huma nistisch Verbond, Rob Tiel- man schrijft dit in het maandblad van het verbond. Tielman kondigt aan in mei 1985 te zullen aftreden. De kloof tussen datgene wat het verbond zou moeten doen en datgene waartoe het door hu manistisch Nederland in staat wordt gesteld, is wat mij be treft te groot geworden, zo schrijft hij. Hij schrijft na 1985 aandacht te willen be steden aan de oorzaken en gevolgen van de „kortzichti ge lamlendigheid, die het merendeel van humanistisch Nederland lijkt te teisteren". ^Sta ibte tor Idelijk teste r; 1st 3 1/ is ver I de bi (i brief aanhangers van Feyenoord en Tottenham Hotspur sta^e pro probleem van de gewelddadige voetbalsupporters weer }i van in de belangstelling, nadat het rond de velden enige tijatsvin delijk rustig was geweest. Echter: slechts de mate van hK^3" weid kan een verrassing zijn geweest voor wie verant|nde'w delijk was voor de ordebewaking. Een bezoek van ee^ gelse club houdt immers altijd al een groot risico in va welddadigheden, maar de aanhangers van TnttPnhanr- spur worden in alle uithoeken van Europa tot de meet vreesde raddraaiers gerekend. EeN ontmoeting met een Engelse voetbalclub kan e| ook op ordelijke wijze verlopen. Dat bleek vorig jaar in' terdam tijdens de Europa-Cupfinale Bayern München - ton Villa, tijdens het Rotterdam-toernooi begin augusti bij het bezoek van Nottingham Forest ruim veertien geleden aan Eindhoven, De massale knokpartij woensdl£ Rotterdam ontstond doordat Engelse supporters in het nevak van de ook bepaald niet kinderachtige Rotterdam waren beland. De politie, die ondanks de ambtenaren! in normale getalsterkte aanwezig was, stond daardoor ti^^^ de veldslag vrijwel machteloos. jEID Desondanks had tevoren wél iets gedaan kunnen '[^ei^< den. De Rotterdamse politie neemt de laatste jaren, biji^g^ beeld bij duels tussen Feyenoord en het ook van een dubieuze aanhang voorziene Ajax, alle mogelijke voorz(0aer maatregelen, van fouilleren tot aanhouden. Woensdagen v die uitgebreide preventieve maatregelen achterwege g^t cj, ven. De resultaten zijn bekend: tientallen gewonden al^QUW. volg van messteken, valpartijen en geworpen projectiel^ j Tesse! ijden De al jaren durende discussie over dit soort uitwassen PF1 nooit veel opgeleverd. De deskundigen kwamen niet verder dan het leggen van een verband met maatschapfe vc ke onvrede bij de betrokken jeugd en het doen van aant lingen om de accommodaties in de stadions te verbet^ Hier en daar werden zoveel mogelijk zitplaatsen op deiingen al van vele afrasteringen voorziene tribunes aangebrachjen vl de bewegingsvrijheid te beperken. ilijven 'olgen |erd naand WANNEER supporters van verschillende kampen zien in hetzelfde tribunevak te belanden, zijn al dit !ebou, voorzorgsmaatregelen op slag grotendeels nutteloos gejer üj den. Uit het onverkwikkelijke voorval kan opnieuw dluren worden getrokken, dat slechts zeer scherpe, prevenÖe hu maatregelen enig resultaat hebben. De mentaliteit vaij°|g v deel van de voetbalsupporters, dat vooral op sensatie eijJvdS^ weid uit is, staat een andere aanpak niet toe.'De omsta\iaakt heden waaronder de rel zich woensdag heeft voltrokkejver wijzen dat: er zijn aanwijzingen dat de Engelse suppover met opzet naar het verkeerde vak zijn geleid om een st£DA-i knokpartij mogelijk te maken. d Lofsalade met gebakken aardappelen chocoladevla met rumbiscuits vegetarisch Voor twee personen: 250 g witlof, 1 plak pittige kaas van 150 g, 1 volle lepel walnoten, bekertje zure room, 1 lepel ci troensap, peterselie, zout, sui ker; 0,5 1 kg aardappelen, olie, boter, ui, zout; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maïzena, paar lange vingers, 2 lepels rum of water met rumessence. nodig lelijke plekjes weg. Snijd de groente in dunne ringen en doe het onderste gedeelte, waar de bittere kern zit weg. Was de gesneden groente daarna alleen nog een keer als het echt nodig is. Snijd de korst van de kaas en verdeel het stuk in blokjes. Hak of snijd de noten wat kleiner. Meng de zure room met het ci troensap en de fijn geknipte pe terselie en schep door dit sausje de witlof, de kaas en de noten. Voeg vervolgens zo nodig zout en suiker toe. Hoe pittiger de kaas (bijvoorbeeld oude Goudse of Bluefort), des te minder zout er nodig is. Kook de aardappelen zo lang te voren in de schil gaar, dat ze koud kunnen worden. Pel de af gekoelde aardappelen, snijd ze in stevige plakken en bak die in olie met boter. Strooi er. als ze beginnen te kleuren, fijn gesne den uit en zout over. Zet de helft van de melk op. Meng cacao en suiker tot de klontjes uit de cacao zijn en roer er met maizena en iets koude melk een papje van. Schenk bij dit papje wat van de hete melk en doe het in de pan. Schenk bij dit papje wat van de hete melk en doe hèt in de pan. Laat de vla even koken terwijl u roert. Voeg van het vuur de rest van de melk toe en koel de vla af. Breek de biscuits in de schaal- (tjes), druppel er de rum of ver dunde rumessence over en leg er de vla op. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vredesmars (8) 'r i Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Inleveren 5 De hele kwestie rond die drie procent is, dat toen indertijd de lonen jaarlijks nog fors op gedreven konden worden het aantal vakbondsleden mee groeide, maar ook het aantal werklozen door de faillisse menten. Toen dit laatste be angstigende vormen ging aan nemen, moesten de bonden pas op de plaats maken, maar verminderde ook het aantal van hun leden, plus hun in komsten. En waar zij makke lijk over andermans faillisse ment dachten, veranderde dat nu. Inmiddels bleef de werk loosheid stijgen, en bleken de lonen zo hoog dat het aantal werklozen steeg tot 800.000, en de staatsschuld tot 40 miljard. Dus moest dan toch eindelijk de tering terug naar de nering. Maar dat betekende nog meer ledenverlies, plus minder in komsten. En dat moest nu voorkomen worden. Zelfs met zulk een kracht, dat men de vakbondsleiders terroristische neigingen kan toeschrijven. Toen het niet op kon, en ie dereen opgejut werd rood te zijn en rood te staan, vierden wij feest op andermans kosten. De ontwikkelingslanden zou den duim en vingers aflikken als zij, bij het kijken naar onze welvaart, dagelijks alleen al te eten hadden. Daarom gaat het dus niet om met die drie pro cent. Er blijft nog genoeg over om te wonen en te leven. Het gaat om de vakbonden zelf die, nu ze niets meer te bieden hebben dan het enorme gat waaraan zij zelf meewerkten, en dat zij zelfs nog groter wil den maken, door de 3% af te wijzen, de boel plat te leggen, reizigers te pesten, schade toe te brengen en het materieel te misbruiken dat van de ge meenschap is. Zelfs hebben zij een extra staatsschuld van 20 miljard er voor over. Als zij maar hun zin krijgen, waarbij de zin van ieder ander, onzin is.* Zo spreekt de heer Kok, maar wat gebeurt er als zij nü hun zin krijgen? Dan komt volgend jaar dat plan van de 3% weer. En gooit de heer Kok de boel opnieuw plat. Tot er helemaal niets meer over is. Wat nu op is, is volgend jaar dubbel op enz. Daarom moet de regering nu stand houden. A. F. Nierboer, DEN HAAG. Ik heb wel meegelopen met de vredesmars. Dat betekent niet, dat ik achter alle leuzen sta of instem met alle sprekers. Dat betekent ook niet, dat ik voor eenzijdige ontwapening ben. Het betekent wel, dat ik (en met mij vele anderen) uit drukking wil geven aan mijn diepe verlangen naar vrede. Ook al omdat ik overtuigd ben van de waanzin en de onmen selijkheid van een oorlog! Ik hoop ook, dat deze vredes wil zich naar Oost en West en Noord en Zuid zal uitbreiden tot een zo mondiaal gebeuren, dat op den duur oorlog een praktische onmogelijkheid wordt. Dat zal nog wel lang duren vrees ik. Ik vind het ge bruik van atoombommen als middel erger dan de kwaal. Heel konkreet gezegd: ik zou mijn persoonlijke vrijheid niet willen proberen te kopen met de massavernietiging van (ook) onschuldige slachtoffers, van welk land dan ook. De bij geweld altijd moeilijk te trek ken grens, wordt naar mijn ge voel hier overschreden. Elke stap omhoog is bij de ontwape ning telkens gevolgd door een tegenstap aan de andere kant. Daardoor is nu een peil be reikt, waarop de grootmachten elkaar vele malen kunnen vernietigen. Ik veronderstel, dat best eens geprobeerd kan worden of één stap omlaag wellicht het wederzijdse wan trouwen kan doorbreken en een reeks van beurtelingse stappen omlaag kan veroorza ken. Deze ene stap, deze eenzijdige eerste stap, is zonder enig mili tair risico en heel wat anders dan éénzijdige ontwapening. Het streven naar uitstel van de plaatsing van nieuwe kernwa pens in Europa aan beide zij den, overigens óók zonder enig militair risico, zou mis schien de bewapeningswed loop tot staan kunnen bren gen, zodat er gelegenheid ont staat om de weg terug in te slaan. Gewone burgers in Oost- en Westblok willen vre de, maar denken dat de be dreiging van de andere kant komt. Laat ons proberen vre- desberrriddelaars te zijn. Overi gens ben ik van mening, dat vrede begint bij tolerantie in ons eigen kringetje. Blom, RIJSWIJK. De gevolgen van de acties van de ambtenaren, die langzaamaan voor iedereen voelbaar worden, beginnen steeds meer reacties op te roepen. Vredesmars (9) •De negatieve reacties in deze rubriek op de vredesdemon stratie hebben mij mateloos geërgerd: de mensen die me nen dat het een door Sovjet agenten georganiseerde pro- Russische betoging was, had den maar moeten komen! Dan hadden ze ook tegen de SS-20 kunnen protesteren, zoals zo- velen op 29 oktober deden. Natuurlijk lag de nadruk op de komst van de kruisraketten: die gaan ons immers het mees te aan, dié komen in Woens- drecht. En daar kunnen we het meeste tegen doen. Het is waanzin om steeds maar méér kernwapens te plaatsen omdat de ander er meer heeft: het is toch al genoeg als je ze één keer kunt vernietigen in plaats van tien keer? Ik ben blij dat ik meegelopen heb; het was een ervaring die ik niet had willen missen. En laten diegenen die zo bang zijn voor een Rus in de keuken maar eens bedenken, dat een kern oorlog nog véél en véél enger Wilhelmina- monument Het is nog steeds niet gelukt een aardig monument voor koningin Wilhelmina te ont werpen en er in Den Haag een geschikte plaats voor te vin-, den. Als geboren Hagenaar, bekend met Suriname, heb ik een suggestie. In Paramaribo, stond voor het oude paleis van de Gouverneur (thans moge lijk de residentie van Bouter- se) een pracht beeld van ko ningin Wilhelmina. Nu staat daar het beeld van Pengel (de eerste Surinaamse president). Nu Suriname weer pogingen doet zich met Nederland te verzoenen is er een prachtige mogelijkheid bij ons good-will te kweken, door dat stand beeld van koningin Wilhelmi na aan Nederland te schenken. De beste plaats lijkt mij vóór het voormalig paleis van ko ningin Emma aan het Lange Voorhout, omdat op het voor plein dan nog ruimte genoeg is om er omheen te rijden. Een tweede mogelijkheid in Den Haag is het oude gebouw van de Koninklijke Bibliotheek. Het middenpad moet daarbij vrijblijven, omdat daar altijd de kermis wordt gehouden. Overigens: het standbeeld, dat dicht bij de Amerikaanse am bassade in Den Haag staat kan daar beter worden weggehaald en ergens bij een soortgelijk standbeeld, bijvoorbeeld bij Huis Ten Bosch, worden gezet. Niemand kent immers de man die het beeld voorstelt (een ge neraal en /of een familielid van de Oranjes.) A.H.L. Meijer, DEN HAAG. Beschamend (4) Eerdere inzenders over dit on derwerp in deze rubriek slaan de spijker goed op zijn kop. Het is diep schandelijk van Kok en de zijnen van het FNV. Zij maken ons Neder land kapot omdat zij hun zin niet krijgen. De regering doet al het mogelijke de gulden hard te houden. Door al die acties zou er wel eens een actie tegen die vakbonden kunnen worden ontketend. Wij betalen voor abonnementen of gewone kaartjes voor bus- en tramver- voer, dat door dit FNV wordt lam gelegd. De stakingskas houden zij dicht en de actie wordt over de rug van de bur gers gevoerd. Wij dragen de lasten en de kosten voor deze laffe streken. De vakbondsle den worden ook de dupe van de acties. Als er mensen af vloeien zijn zij zelf de eersten. Als er ongelukken gebeuren door vermoeidheid van dege nen die wel werken en de ta ken van anderen moeten over nemen, is het de schuld van de vakbonden. Voor wie het zo erg vindt wat in te leveren is er een goede oplossing: bedank voor de FNV en houd jaarlijks ongeveer 250 gulden in uw portemonnaie. Er zijn Gewes telijke Arbeidsbureaus, wets- winkels enz. genoeg om uw problemen op te lossen. Wan neer Kok en de zijnen er groots op gaan als onze pre mier Lubbers gemolesteerd wordt en de politie nog toe kijkt is dat doorgestoken kaart. Menigeen die staakt heeft het zo slecht nog niet. De ambtenaren hebben altijd al een inkomensvoorsprong ge had. P.C. Verbenen, LISSE Hoempa-m uziek Met buitengewone interesse heb ik het interview met Peet van Bruggen gelezen over har monie en fanfare. Ik ben zelf 68 en aan mijn 58e jaar als ac tief amateurmuzikant bezig, op de bugle in een fanfare, en kan dus wel vanuit enige er varing spreken. Dit muziekge- beuren, met meer dan hon derdduizend beoefenaars, krijgt vrijwel geen aandacht. Onbegrijpelijk, als je kennis neemt van de bevindingen van musicus Peet van Brug gen, die als deskundige laat weten wat er zo allemaal ge daan moet worden om een compositie tot klinken te bren gen. Ook vind ik het een groot gebrek dat de media muziek van amateur harmonie- en fanfare-orkesten als hoempa- muziek aanduiden. Ik zie met enige jaloezie hoe verzorgd de opleiding tegen woordig is, onder leiding van vakleraren en met examens- die door de muziekbond wor den afgenomen. Dat is niet te vergelijken met mijn oplei ding. De muzikanten uit die tijd waren mensen die huil be perkte kennis met overgave aan de aankomende muzikant overbrachten. Zelf ben ik in Oud-Beijerland begonnen als lid voor vijf cent per week. Daarvoor kreeg ie een toeter in gebruik, zo n blikken ding van Kessels uit Tilburg, zwaar van het lood omdat het dunne, lekke koper geregeld moest worden gesol deerd. Voor een jongen uit een arbeidersgezin, zoals ik, was het de enige mogelijkheid om met muziek in aanraking te komen. En eigenlijk gold dat ook voor de dirigent, toen di recteur genoemd, die honderd gulden per jaar kreeg. Als het er tenminste was, want meest al kreeg hij minder. Toch zijn dat de pioniers geweest, de grondleggers voor het huidige peil van harmonie en fanfare. Tot slot nog iets over de op merking van Peet van Brug gen over de belangstelling voor de prestaties van collega's uit oudere verenigingen. Uit eigen ervaring weet ik, dat die er is en ik weet dat er een enorme prikkel vanuit gaat. Iedereen wil zich zo goed mo gelijk presenteren en blijft zich beijveren om het nog iets beter te doen. In dat opzicht heb ik het geluk in de Hoek- schewaard te wonen, waar iaarlijks een festival wordt ge houden voor de in totaal vijf tien verenigingen, waarvan er vijf in de hoogste afdeling spe len. Dus muziek, goede mu ziek, wordt er bij ons wel de gelijk gemaakt. A. de Jong, OUD-BEIJERLAND MEER BEWOLKING ,EID DE BILT (KNMI) De f® te lucht handhaaft zich .-v, boven een groot deel vai\,aiJ i! ropa. Een hogedrukgebiec ven Rusland heeft nog sl. j. een uitloper naar de Alpe, Frankrijk. Achter een Lij-, met bewolking en wat ïu slag dringt nu wat kon lucht door tot een deel- Engeland, de Noordzee» Scandinavië. Die wolken komt in het weekeinde dichtbij of boven ons land zal met wat meer wincf paard gaan en een klei mistkans. De zachte 1 wordt bij ons waarschij niet verdreven. C Een diepe oceaandepressii na het weekeinde de luchiS ming boven West-Europa het zuiden doen draaier dan een nieuwe hoeveel zachte lucht aanvoeren. dan blijven de regenka g nog klein. :el ieer->w een 1 de incr"-^ lei i Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Malaga Parijs Rome Split Stockholm EIDI h m; rotei Vi d ir ii alw- lkie i. tig. or h ng 2 :hnc g. d m rwa. u, lkie id g trili g'. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIE THEATER. RECREATIE. EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2