TAFEL Kaapse synode NG-kerk wijst apartheid af HïïïïTl CcidóeSotrumt brieven lezers ACHTERGROND VERRASSEND BESLUIT: Westduitse theologen tegen plaatsing nieuwe kernwapens Meer geweld in gezinnen dan huisartsen zich realiseren 'pi Ccidóc Qowuvnt DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 PAGINA 2 PROF. K. STRUD OVERLEDEN Op 74-jarige leeftijd is zondag te Amsterdam overleden de emeritus-hoogleraar dr. Krijn Strijd, van 1968 tot 1976 van wege de Nederlandse hervormde kerk kerkelijk hoogle raar christelijke ethiek aan de faculteit der godgeleerdheid van de Universiteit van Amsterdam. Prof. Strijd, die promoveerde aan de Universiteit van Utrecht, in diverse plaatsen predikant was en tot 1968 stu diesecretaris van „Kerk en Vrede", is altijd een militante pacifist geweest. Hij was onder meer mede-oprichter van de „Derde Weg" en van de PSP. Enkele publikaties van Strijd zijn „Christendom en communisme" (1951); „52 vra gen over oorlog en vrede" (1965); (met prof. dr J. de Graaf over het hervormde kernwapenrappoit uit 1962) „Weder woord op wederwoord" <1965); en „Geweldloze weerbaar heid" (1974). De benoeming van dr. Strijd tot hoogleraar verliep niet zonder strubbelingen wegens zijn links image. Zijn opvol ging werd een jarenlange lijdensweg, waarbij uiteindelijk de Leidse ethicus dr. W.»E. Verdonk werd benoemd. Krachtig protest tegen arrestatie pater Mkhatshwa Vijf r.-k. organisaties in ons land plus de werkgroep Kai- ros hebben minister Van de Broek van buitenlandse zaken gevraagd bij de Zuidafrikaan-1 se autoriteiten krachtig te protesteren tegen de arrestatie zondagavond van pater S. Mkhatshwa, secretaris van de r.-k. bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika. De organisaties zijn de Bis schoppelijke Vastenaktie, het Centraal Missiecommissariaat, de bisschoppelijke commissie „Justitia et Pax" (gerechtig heid en vrede), de r. k. vre desbeweging Pax Christi Ne derland, de Nederlandse Mis sieraad en de werkgroep van christenen tegen de apartheid, Kairos. Ook aartsbisschop Denis Hur ley. voorzitter van de r.-k. bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, heeft in een verklaring „in de meest krachtige termen" geprotes teerd tegen de arrestatie. Hij doet een beroep op de betrok ken overheidsinstantie om de secretaris vrij te laten en de bisschoppen te informeren over diens verblijfplaats of de aanklacht tegen de pater. Pater Mkhatshwa was de be langrijkste spreker tijdens een bijeenkomst van de (non-raci ale) beweging van christelijke studenten aan de zwarte uni versiteit van Port Hare in Ciskei. Ook de leider van de bijeenkomst werd aangehou den, maar hij is inmiddels weer vrijgelaten. De woord voerster van de bisschoppen conferentie kon niet zeggen, waar pater Mkhatshwa op dit moment wordt vastgehouden. In 1977 werd Mkhatshwa voor vijf jaar „geband". De synode van de Kaap provincie, een van de elf synodes van de Neder duits Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika, heeft de apartheid ver oordeeld en besloten de kerkdeuren te openen voor gelovigen van alle rassen. De NG-Kerk, de grootste blanke kerk van Zuid-Afrika, gold tot dusver als een rteunpi- laar van de apartheidspo litiek. De meeste leiden de politici van de rege ringspartij van premier Botha behoren tot deze kerk. Het onverwachte besluit van de Kaapse Synode, waarin de apartheid als „zonde" wordt betiteld, is genomen na een stormachtige vergadering achter gesloten deuren. Vol gens dit besluit is de apart heidspolitiek in strijd met de bijbel en de christelijke ethiek. De synode meende voorts, dat twee mensen die van elkaar houden de vrij heid moeten hebben om te trouwen, ongeacht hun huidskleur. In 1936 was de Kaapse synode de eerste die invoering van de apartheids- wetten eiste, met name ook de „immoraliteitswet", die sexuele contacten, binnen of buiten het huwelijk, tussen blanken en niet-blanken ver biedt. De synode besloot zonder uit-" stel tot daden over te gaan\, met ingang van zondag wa ren zwarte, blanke, kleurlin gen of Indische gelovigen welkom om plaats te nemen op dezelfde kerkbanken on der één dak om gezamelijk naar Gods woord te luisteren. Het „mea culpa" van de Kaapse Synode past in de ge wetenscrisis die de NG-Kerk momenteel doormaakt. De eerste scheuren in dit tradi tionele bastion van de apart heid traden al jaren geleden aan het daglicht. Een „cause celebre" werd het geval van de vooraanstaande NG-predi- kant Beyers Naudé, die zich tegen de apartheid keerde. De regering legde de domi nee, die in NG-kringen werd verguisd als een „verrader van de blanke stam", in 1977 een beperking van bewe gingsvrijheid op, die nog steeds geldt. Maar de crisis brak pas echt door, nadat het Wereldver- bond van Gereformeerde kerken (WARC) in 1982 be sloot de Nederduits Gerefor meerde kerk en de kleinere Nederduits Hervormde Kerk uit de organisatie te zetten. De synode van de WARC be stempelde apartheid tot ket terij. Sinds die uitspraak hebben de zwarte NG-kerk en de kleurlingen NG-kerk zich van hun blanke „moeder kerk" verwijderd en toena dering gezocht tot de Zuida- frikaanse raad van kerken onder leiding van de zwarte anglicaanse bisschop Des- mund Tutu, een fervent be strijder van de apartheid. Ruim honderd hooglera ren theologie hebben de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) ge vraagd een ondubbelzin nig neen uit te spreken tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. Met het oog op de „dodelijke consequen ties" van de beschikbaar stelling van kernwapens moet tegen „elke verde re stap op deze weg" worden geprotesteerd. Het NAVO-dubbelbesluit is volgens de hoogleraren een schending van fundamentele christelijke waarden. De be slissing over de stationering kan niet alleen door de rege ring worden genomen. Zij roepen christenen tot „een daad van belijden" op. De wapenwedloop kan alleen worden afgeremd door volle dig van de Amerikaanse Pershings en kruisraketten af te zien. De theologen wijzen niet al leen het gebruik, maar ook de produktie van en dreiging met kernwapens af. Volgens hen is er geen ethisch onder scheid tussen dreigen met en gebruik van kernwapens. Gods opdracht aan de mens om de aarde te beheren ver biedt volgens hen reeds het calculeren met massavernie tigingswapens op politiek en militair niveau. Tot de ondertekenaars beho ren Helmut Gollwitzer, Rolf Rendtorff, Konrad Raiser (tot voor kort plaatsvervangend secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken), Hans-Joachim Kraus (voor zitter van de Reformierter Bund) en Wolfgang Huber (de nieuwe president van de .Kirchentag'). KORTE METTEN In een reactie op de recente bisschopsbenoemingen heb ben de werkgroepen Open Kerk Limburg en West-Ne derland zich afgevraagd of deze paus (en de curie) Wel beseft welk leed hij tallozen door deze onbegrijpelijk mee dogenloos autoritaire handel wijze aandoet: „Waarom moe ten tallozen teleurgesteld ook hun kerk de rug toe keren? Waarom worden we niet als mondige mensen be handeld9 Wordt Rome dan nooit wijs?", aldus de werk groepen die zeggen te spreken „met het oog op de talloze zwijgende, teleurgestelde, ver slagen katholieken en andere christenen, die deze nieuwe ingreep in onze Nederlandse kerk niet kunnen begrijpen, en verwerken". Wij moeten wel aannemen, schrijven de werkgroepen, dat bij de paus en zijn onbekende adviseurs een bedoeling vooropzit, om door deze en andere macht- singrepen de Nederlandse kerk te persen in het model, dat zij zich van hun kerk heb ben gevormd en om elke vorm van medeverantwoor delijkheid zoveel mogelijk te rug te dringen. „Wij zien de liefde en het respect voor de menselijke vrijheid als een hogere deugd dan slaafse ge hoorzaamheid," aldus de ver klaring. Islamitische rechtsgeleerden hebben op een in Jakarta ge houden conferentie vastge steld, dat naar islamitisch recht het gebruik van voorbe hoedmiddelen voor gezins planning is toegestaan. Gelijk tijdig veroordeelden de isla mitische juristen principieel toepassing van abortus als vorm van geboorteregeling. Abortus mag alleen als het le ven van de zwangere vrouw door de vrucht rechtstreeks wordt bedreigd. De juristen conferentie oordeelde, dat ge zinsplanning als middel om de gezondheid van moeder en kind te bevorderen, een oir- bare zaak is. Met deze uit spraak heeft voor de eerste maal een moslimconferentie goedkeuring gehecht aan het programma voor gezinsplan ning van de Indonesische re gering. Rond negentig procent van de bevolking van Indone sië is de islam toegedaan. Crape fruitsalade erwtensoep kwark met peer Voor twee personen hebt u nodig: 2 grapefruits, circa 2 lepels honing. 1 lepel ge malen kokos; 250 g split- of groene erw ten, 1,5 liter water, laurier blad, zout, stukje varken spoot of ontbijtspek, 1 gro te aardappel, 1 dunne prei, stukje knolselderij met groen, klein rookworstje of stukje verse worst, pe per, aroma, (brood); 225 g kwark, 1 dl melk, basterdsuiker naar smaak, 2 handperen, 1 lepel ci troensap. Schil de grapefruits, haal het vruchtvlees uit de vliezen (die geven de bittere smaak) en schep er de honing en ko kos door. Spliterwten geven een glad de soep, groene erivten een soep met kleine velletjes die goed zijn voor een vlotte stoelgang. Was de erwten vanavond een keer en zet ze met het water weg. Kook de erwten morgen in dat week- water met laurierblad, zout en de varkenspoot of het spek in een uur gaar. Doe er dan de kleingesneden aard appel, prei en knolselderij bij met het rookworstje (bij de varkenspoot) of de verse worst (bij het speken laat de soep nog vijftien a twintig minuten heel zacht doorko ken. Roer af en toe in de soep, want gare erwten bran den gemakkelijk aan. Snijd de varkenspoot of het spek klein en roer de stukjes met fijn geknipt selderijgroen door de soep. Voeg naar smaak zout, peper en aroma toe. Geef grote eters geroos terd of gebakken (voor de héél grote eters) brood bij de soep. Verdun de kwark met melk en doe er naar smaak bas terdsuiker bij. Snijd de ge schilde peer in stukjes en meng er direct citroensap door. Voeg ook wat basterd suiker toe aan de peren, doe ze in de schaal(tjes) en leg er het kwarkmengsel op. JEANNE AMERSFOORT De huis arts moet meer oog krijgen voor het geweld in het gezin. Dat is het doel van het con gres, dat het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) aanstaande vrijdag en zaterdag organiseert in Utrecht. Volgens het NHG is het de hoogste tijd om het probleem van de agressie midden in de belangstelling te plaatsen, omdat geestelijke en lichamelijke mishandeling in het gezin veel meer voor komt dan huisartsen zich willen of durven realiseren. Op het congres zal de meeste aandacht worden besteed aan geweld naar vrouwen en kinderen. Naar de mening van de Amersfoortse huisarts W.Berger, een van de con gresdeelnemers, een juiste keus. Nog kortgeleden heeft hij deelgenomen aan een forum over vrouwenmishandeling, waarop werd geconcludeerd dat deze vorm van geweld nog steeds aktueel is. In alle lagen van de bevolking wor den vrouwen bedreigd en mishandeld door hun vriend of echtgenoot. Meestal weet de familie hier niets van. Uit onderzoek blijkt, dat vrou wen zich schamen of bang zijn om erover te praten. „Mishandeling in gezinnen neemt toe", zegt dr.Berger. Hij acht het daarom van groot belang, dat huisartsen, die vaak als eersten te hulp worden geroepen, inzicht krijgen in de ernst van het vraagstuk en leren, waarop ze moeten letten. De moei lijkheid is namelijk dat slachtoffers over het alge meen niet of in bedekte ter men aan hun dokter vertel len, wat er aan de hand is. Berger: „Zij voelen zich „niet gelukkig" of zij noemen een vage klacht, die ogenschijn lijk niet veel te betekenen heeft maar een uiting blijkt te zijn van groot leed' Onderzoeken Vijftien jaar geleden heeft de instelling van het instituut vertrouwensarts een opening gemaakt in een tot dan toe ondoordringbare wereld van angst en kwelling. Sindsdien is er wel wat gebeurd. Er is weliswaar geen sprake van, dat de omvang van de ellen de is verminderd, maar wel is in bredere kring bekend geworden hoe erg het pro bleem is. In binnen- en bui tenland zijn tal van onder zoeken gehouden naar aard en omvang van de vrouwen mishandeling. Enkele impo nerende cijfers: Schotse on derzoekers bestudeerden 3.020 geweldsdelicten, die bij de politie waren aangegeven. In 1.044 gevallen ging het om geweld binnen het gezin: 67 pet. bestond uit aanvallen van de echtgenoot op zijn vrouw en één procent betrof vrouwen, die haar echtge noot hadden gemolesteerd. De Amerikaan Levinger on dervroeg 600 personen, die een aanvraag tot echtschei ding hadden ingediend. 36,8 Procent van de vrouwen en 3,3 procent van de mannen noemde geweld als probleem in het huwelijk. Een Engels onderzoek van Chester Streather meldt, - dat in 90 procent van de 1.500 onder zochte echtscheidingen, vrou wen klaagden over herhaal delijk gebruik van geweld. Uit Nederlands onderzoek blijkt, dat vrouwen meer door hun eigen man of vriend worden geslagen, dan door anderen. In het Blijf van mijn Lijf-huis in Am sterdam zijn in de periode 1974 tot en met 1981 in totaal 2.500 mishandelde vrouwen binnengekomen en 3.000 kin deren. Van deze vrouwen waren er 209 al eerder ge weest. De rij van cijfers kan moeite loos worden uitgebreid, maar aan de conclusie veranderen ze niets: veel vrouwen heb ben het moeilijk. „En als het gebeurt dat zij hun artsen willen inseinen, dan komt het vaak voor dat die het sig naal niet begrijpen", aldus dr.Berger. „Helaas laten art sen hun patiënten niet zelden in de kou staan, omdat ze niet op het idee komen dat achter een opmerking over een moeilijke relatie met de echtgenoot een drenkeling schuilgaat, die haar laatste halm ziet ontglippen. Een dokter, die op zo'n moment niet meer weet te zeggen dan „kop op" of .jullie moeten maar eens gezellig uitgaan, dan komt het wel weer goed", laat zijn patiënten in feite vallen als een bak steen". Luisteren Krijgt de huisarts niet lang zamerhand het imago van de professionele tekortschieter? Hij wordt vaak voorgesteld als een helper, die niet luis tert, meteen klaar staat met medicijnen, overhaast een di agnose stelt of nooit tot een oordeel komt, te vlug door verwijst, enz. Mag nu ook nog een dokter worden kwa lijk genomen, dat hij een vage klacht verkeerd inter preteert? Dr.Berger meent, dat een huisarts op de eerste plaats goed moet kunnen luisteren. „Dat wordt wei eens vergeten", meent hij. „De arts is getraind in het herkennen van klinische ziektebeelden. Wat daarbui ten valt, ziet hij niet scherp of helemaal niet. Daarom is nascholing voor een huisarts zo belangrijk. Hij krijgt daar door meer belangstelling voor aktuele maatschappelij ke noden en hoort op welke manier hij zich het beste kan opstellen. Zo ontwikkelt hij zich tot een effectieve dokter en wordt hij behoed voor schaamte over zijn miskleu nen". Hoe dikwijls heeft een huis arts met dit probleem te ma ken. Berger: „Daar is geen gemiddelde voor te geven. In mijn praktijk ben ik de laat ste vijf jaar zeven gevallen van mishandeling tegengeko men, waarbij ik moest hel pen. In één geval was sprake van slechte behandeling, twee keer ging het om ver krachting en bij vier patiën ten moest worden gesproken van ernstige mishandeling, waarbij resp. drie keer de echtgenoot en een keer de vaste vriend, een keer de ex- echtgenoot, een keer de schoonzoon en een keer de buurman waren betrokken. In vijf van de zeven gevallen ben ik rechtstreeks door de slachtoffers benaderd en bij de andere twee hebben de kinderen mij gewaarschuwd. Veel belangrijker vind ik de vraag, of ik daarmee alle ge vallen van mishandeling heb gehad. Ik vrees van niet. Misschien heb ik wel een hoop narigheid over het hoofd gezien". Dr.Berger komt daar bij de kern van het probleem. Hij gaat van de stelling uit, dat je pas iets op het spoor kunt ko men als je voldoende interes se hebt. „Het kan best zijn, dat er in de behandelend arts te veel weerstand zit om wer kelijk te ontdekken wat zijn Uit onderzoek blijkt dat vrouwen zich schamen of bang zijn over mishandeling te praten. patiënt mankeert. Een dokter behandelt namelijk niet al leen de echtgenote, maar ook de andere leden van het ge zin. Als hij moet constateren, dat zij het slachtoffer is van geweld, dan betekent dat meteen de veroordeling van het gezinslid, dat de ellende heeft veroorzaakt. Niet iede re arts maakt het weinig uit om voor zo'n keuzeprobleem te worden gesteld". Kinderen De mishandeling vah kinde ren, ook een hoofdmoot van het komend huisartsencon gres, is voor een dokter nog moeilijker te ontdekken dan geweld op vrouwen. Berger: „Kinderen zijn immers nog meer afhankelijk en beschik ken daardoor over minder mogelijkheden om zich aan een situatie van geweld te ontworstelen. Het taboe rond kindermishandeling is nog zo groot, dat er haast niet over gepraat wordt. Ook niet in de spreekkamer van de huisarts. Ik heb het twee keer meege maakt dat een kind, als ge volg van geweldpleging, naar het ziekenhuis moet worden overgebracht. Signalen moe ten van de ouders komen, of de wond moet zo ernstig zijn dat de diagnose geen pro bleem is. Vormen van sexu- eel geweld komen praktisch niet aan het licht als het de kinderen niet is aangedaan door iemand van buiten het gezin. In het andere geval wordt het pas bekend als vol wassenen met hun jeugdher inneringen naar de dokter lo pen. Wanneer het gaat om geestelijke mishandeling, waarbij de dreiging van de kant van vader of moeder of vernederingen, vaak voorko men, is ontdekking ook een zeldzaamheid. De huisarts kan hoogstens op een idee worden gebracht als hij merkt, dat zijn patiënt in de war is". Over de houding, die de arts moet aannemen als hij bij een patiënt een vorm van mishandeling constateert, laat dokter Berger geen twij fel bestaan. „Hij moet pal achter zijn patiënt staan tot het tegendeel van diens ver haal wordt bewezen. Zijn on derzoek dient niet om uit te maken in hoeverre iets waar of niet waar js. Het eisen van een spijkerhard bewijs kan juist in dit soort zaken leiden tot een ondraaglijke druk op het slachtoffer en dus kan een arts niets beter doen dan onvoorwaardelijk partij kie zen". Nascholing van een dokter via deelname aan een con gres is zinvol, maar is zeker niet toereikend voor de op lossing van een even diep- worteïig als moeilijk aan toonbaar probleem als mis handeling in het gezin. „La ten we niet vergeten, dat het effect van zo'n congres veel verder gaat dan vorming van een individuele huisarts", al dus dr.Berger. „Het kan lei den tot belangrijke initiatie ven binnen een kring van op elkaar betrokken hulpverle ners. In Eemland bijvoor beeld is er wel een begin van samenwerken, maar die is nog té incidenteel. Ik denk veel meer aan de benbeming van een vertrouwensarts in de regio, die gespecialiseerd is in het behandelen van geweldsmisdrijven in gezins verband. Hij moet in elk ge val, dat zich doordoet, de vereiste hulpverleners (maat schappelijk werker, gerecht- skundig adviseur, psycho loog, etc.) inschakelen en hun hulp coördineren". JOS BOUTEN Ommezwaai in Argentinië De verkiezingsuitslag in Argentinië, die een eind maakf aan de in 1976 ingestelde militaire dictatuur, is zeer verras send. Niet de peronistische partij die veertig jaar lang de Ai gentijnse politiek heeft bepaald, maar de gematigd linkse Ra dicale Burgerunie haalde een royale overwinning. Het grot verlies van de aanhangers van de charismatische genera; Peron is zo opmerkelijk, omdat zij voorheen op de steun va de arbeiders konden rekenen en over zeer hechte bande met de vakbonden beschikten. INTERNE verdeeldheid bij de peronisten en nauwe bande met het in diskrediet geraakte leger hebben de geloofwaai digheid van die partij inmiddels echter sterk aangetast. Vel Argentijnse arbeiders zullen hun vertrouwen in de peronis ten om die reden hebben opgezegd en hun steun hebben gt geven aan de Radicale Burgerunie, die voorheen grotendee haar stemmen kreeg van de middenstand. De erfenis die de militairen hebben achtergelaten voor t leider van de Radicale Burgerunie, Raul Alfonsin, is bepaall niet benijdenswaardig. Als president komt Alfonsin voor c vrijwel onmogelijke taak te staan de Argentijnse economd weer gezond te maken, die als gevolg van een uit de han gelopen inflatie en een buitenlandse schuld van zo'n 40 mij jard dollar de afgelopen zeven jaar in ernstig verval is g^ raakt. HOEWEL het nog niet duidelijk is op welke wijze Alfonsil de economische crisis wil gaan aanpakken, heeft hij wel aaij gegeven in welke richting hij het herstel wil sturen. Zijn be lofte om door middel van een stimuleringsbeleid de koojj kracht te vergroten zal in kringen van buitenlandse bankier v. en het Internationale Monetaire Fonds niet met instemmin r] worden ontvangen. Omdat het IMF gewoonlijk bestedingsbeP' perking door de overheid eist alvorens het leningen veiZ( strekt, is een conflict tussen de nieuwe Argentijnse regering en de buitenlandse schuldeisers zeker niet uitgesloten. I BEHALVE op economisch gebied zal Alfonsin ook op poli tiek niveau voor zeer hete vuren komen te staan. Nu de miliec taire dictatuur is afgeschaft, is het gevaar levensgroot dat zcm wel linkse als rechtse extremisten opnieuw kansen zulle!V( zien en zullen trachten langs gewelddadige weg hun doelstelw lingen te realiseren. De jaren direct voorafgaand aan staatsgreep van 1976 hebben overduidelijk aangetoond, ho:j„ gemakkelijk het land in de ban kan raken van een verkaptpa burgeroorlog, die de militairen prikkelt tot ingrijpen. Al^ economisch herstel uitblijft, verstevigt dat de basis voor ejjaa tremistische groeperingen. De militairen zullen de ontwikk«jg lingen in Argentinië daarom met argusogen blijven volgej Een nieuw ingrijpen van het leger hangt als een zwaard vafeii Damocles boven het hoofd van president Alfonsin. eer Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Vredesmars (3) De geslaagde demonstratie was een triomf van de intellectuele middelmaat, die zich bewust was iets te weten, terwijl haar de finesses nog altijd door slo gans en halve waarheden ont houden worden. De meeste sprekers maakten reclame voor zichzelf. En onder be scherming van de kruisraket ten konden ze nog een grote mond hebben. Maar als straks de Grote Broer zijn hand op dit landje gelegd heeft, dat'zo braaf en voorbeeldig voor hem demonstreerde, kan dat niet meer. Dan is een her-opvoe dingsinrichting hun alterna tief. Maar in ieder geval kun nen zij die protesteerden toch zeggen in het geval dat de ra ketten er toch komen, dat ze „tegen" waren. Of ze nu ko men van de ene of van de an dere kant. Want „nee" is altijd onze enige leus. Dan kunnen ze misschien toch beter van ons zijn. P. Noorderwier DEN HAAG. Vredesmars (4) Als een schreeuw om vrede voor de derde wereld uit de harten van honderdduizenden is deze mars overgekomen. Vrede voor het nieuwe Sodo- ma en Gomorra. Vrede voor de sexbazen en de prostitutie. Vrede voor junkies en dealers en de groothandel in drugs. Vrede voor de heersers op aar de om hun heerschappij voort als te kunnen zetten. Vrede vo£'e tirannen in kleinere krinF°l soms zelf in het huisgezip Vrede voor de vakbondsiep' ders, die voor deze vredesmafe" hebben opgeroepen en die tfe^ gelijkertijd de regering ondPe druk zetten om grote hoevee^01 heden oorlogtuig aan Taiwjp3 te leveren. Vrede voor proleti021 rische winkelklanten, zakke{en rollers en andere dieven. Vr^3!1 de voor hen die op schaal om een klein bedrag! samenleving ontwrichten ze hun zin niet krijgen. Lat! we God om vrede vragen vcm mensen, die de aarde bedervf (Openbaring) en waarvan tegen Lot zei dat Hij sparen, als er tien rechtvaart gen zouden worden gevond Toch werd de toenmalige reld vernietigd. Laat ieder ons van nu af proberen i vaardig te zijn, begin maf met het allerkleinste (om vast een beetje in te kornet Zo mogen wij vertrouwen de dreigende kernoorlog niet bereiken zal. D. v. Fessej DEN HAA K!) aal Vredesmars (5) De zogenaamde vredesrr was je reinste propaganda v de rooie rakkers. Aan het 1 gin van de stoet hielden divi se kameraden een spande vast; daar achter tiental^ rode vlaggen. Wim Kok het niet laten om in z'n spraak op te hitsen de ad! voort te zetten voor werk brood. Hij moet eens bij de t niging gaan kijken hoevl brood er in de vuilniszak^ terechtkomt. Daar zouden 1 beangstigend: praten wereldvrede en alles doen'L burgeroorlog in eigen lan<jL„ krijgen. Zaterdag gezellig'! £e dagje stappen en m&aix weer reizigertje pesten. Mevr. Witfi DEN ha Weinig verandering DE BILT (KNMI) In het huidige weerbeeld veranderd maar weinig. De druk blijft laag rond IJsland en boven Noord-Scandinavië en hoog boven Midden Europa. Deze drukverdeling houdt een zuid westelijke stroming in stand, waarmee lucht wordt aange voerd, waarin de middagtem- peraturen waarden rond de 13 graden bereiken. De tempera tuur daalt vannacht tot circa 7 graden. De zuidwesten wind is morgen matig. Uit de bewolking, die morgen ons land binnendrijft wordt vrijwel geen regen verwacht. Regen valt er wel in Schot land, terwijl het in het noor den van Scandinavië sneeuw#-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2