chotelantennes geen concurrentie voor kabels gekleurd gezien Een half miljoen: op de tv niet te zien \DIO/TELEVISIE £cfcUc Sou/tont Heiligen op de radio DINSDAG 1 NOVEMBER 1983PAGINA 17- "opacup-voetbal htstreeks in ïgs de lijn VERSUM In het NOS- oprogramma „Langs de morgenavond (Hilver- 1, 20.03-23.00 uur) recht- ks verslag van de Europa- wedstrijden van Feije- d, PSV, NEC en FC Gro en, een nabeschouwing de voetbalwedstrijd Carl Jena tegen Sparta en de itrijd Aberdeen-Beveren. aardenkoers op de Hilver- ;e drafbaan wordt even- rechtstreeks verslagen in igs de Lijn". Unieke opnamen van bombardement op Hirosjima HILVERSUM - In Vara's tv-actualiteitenru- briek „Achter het Nieuws" vanavond wor den pas kortgeleden vrijgegeven beelden van de verwoestende uitwerking van de kernbo m-explosies in de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki getoond. Met die bombardemen ten dwongen de Amerikanen aan het eind van de tweede wereldoorlog de Japanners tot capitulatie. Verder aan de vooravond van het beslissen de gesprek met minister Rietkerk aandacht voor de acties van de ambtenaren en een in terview met AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur. Voorts onder meer de Lagerhuis- debatten in Engeland over de plaatsing van kernraketten. HILVERSUM „Van Sinter klaas tot Sint Juttemis" is de titel van het radioprogramma „Proeflokaal", dat de TROS vanavond (Hilversum 2, 23.00- 23.55 uur) uitzendt. Han Peek ei en Evert de Vries trekken in het programma parallellen tussen de traditionele heiligen van de katholieke kerk en de „heiligen van deze tijd", zoals sporthelden. Zij praten o.m. met bisschop Simonis, de op volger van kardinaal Wille- brands, en met KRO-pastoor Raadschelders. Brabants Orkest naar Parijs DEN BOSCH Het Brabants orkest verzorgt op 16. 17 en 19 november in de Salie Gaveau in Parijs drie concerten. Op de eerste twee avonden speelt het orkest werken van Beethoven, met als solisten Malcolm Fra- ger en Daniel Wayenberg. Tij dens het laatste concert wordt de filmmuziek bij El Dorado gespeeld. Overigens heeft het orkest een arrangement sa mengesteld dat Nederlandse fans in de gelegenheid stelt het eerste of tweede concert bij te wonen voor een geredu ceerde prijs. Demonstrerende vredes- Rus op VPRO-tv HILVERSUM - In het nieuwe VPRO-actuali- teitenprogramma 'Het Landsbehang' woensdag (Ned. I, 20.33-2115 uur) is opgenomen de repor tage 'De Rus' van Roel van Broekhoven. Het gaat hier om de Rus, die zaterdag bij de vredes demonstratie meeliep met de correspondent van het Russische persbureau Tass. Voorts een gesprek in 'De Landgenoot' met een Britse militair die bij de slag om Arnhem in 1944 ernstig gewond raakte en nu in de omge ving van Oosterbeek rondleidingen verzorgt. In 'Soldaat van Oranje' een portret van een ex-Unifiller en in 'De kleine vrijheid' een ge sprek met directeur Bemboom van het pony park Slagharen. 'Het Landsbehang' wordt afge sloten door een column over actualiteiten van Midas Dekkers, Arie Kleywegt, Jan Blokker en Hugo Brandt Corstius. HAAG Nog ruim het einde van deze v zal Nederland zich nen baden in op z'n st zes stralingsbundels de ruimte, afkomstig evenzovele communi- ?-satellieten boven de laar en barstensvol tv-beelden en radio- liden. Voor het op van van deze signalen uit 'uimte is een schotel- abool-)antenne nodig de verwachting is dat tenne. Waarschijnlijk komen er in ons land nog enkele ka belnetten bij, maar over het algemeen wordt toch aange nomen dat de bekabeling op houdt, wanneer zo'n 70 a 75 procent van alle woningen zijn aangesloten. Philips ziet een toekomstige markt voor particuliere schotel-antennes dan ook in de eerste plaats onder de resterende 25 tot 30 procent. „Dat is een interes sante markt", zegt de heer Geel. „Wij staan er voor klaar om die schotel-anten- np? aan tp hipdpn wannppr bracht. Afgelopen woensdag is de satelliet, na een serie goed verlopen proefnemin gen, officieel in bedrijf ge steld. Dat betekent dat in Nederland spoedig vanuit twee plaatsen in de ruimte satelliet-signalen voor radio en TV te ontvangen zijn. Im mers: De Sovjet-satelliet Go- rizont bestijkt al geruime tijd ons land met zijn signaal. Het kabelnet in Hellendoorn bij voorbeeld heeft dit signaal geruimte tijd aan aangesloten kijkers doorgegeven. Of je nou tegen de SS-20 en voor de Pershing bent, of voor de SS-20 en tegen de Pershing, of voor allebei, of tegen allebei: Je kunt er niet omheen dat de aanblik van een half miljoen de monstranten behoorlijk indrukwekkend is. De rechtstreekse uit zending door de NOS-televisie zaterdagmiddag was ook daar door een hoogst belangwekkende exercitie: In hoeverre kan de televisie die aanblik daadwerkelijk in de huiskamer brengen? Dat viel nog niet mee. Die pakweg 550.000 mensen hadden zich niet keurig en overzichtelijk opgesteld, zodat je dat met één ca mera netjes kon opvangen, maar wensten zich voortdurend te verplaatsen en te verdelen over straten en grasvelden en plei nen. Het .gevolg was een aaneenschakeling van brokstukjes, die nergens echt konden laten zien wat dat nou eigenlijk voorstelt, zo'n massabeweging. De NOS had dat natuurlijk voorzien en had daarom, in de rijke traditie van de wielerreportage, een helicopter ingezet die beel den vanuit de lucht leverde. Het idee was nog niet zo gek, maar de uitwerking leverde niet het gewenste resultaat. De helicopter fabriceerde vrijwel voortdurend fraaie overzichten van het Haagse stadscentrum, maar dat daar een half miljoen mensen liepen te demonstreren was niet waar te nemen. Daken, bomen, kerken, kantoren, parken - het leek meer een reclamefilm van de Haagse VVV dan een nieuwsreportage. Het enige aardige resultaat van de luchtcamera vormde de beelden van de invalswegen met honderden bussen vol demonstranten - dat is op zijn minst een ongebruikelijk beeld in een VVV-film. Technisch liep de reportage overigens vrijwel foutloos, inclusief de tientallen schakelingen tussen de verschillende camera's en de vele in gebruik zijnde geluidskanalen. Dat moet een giganti-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17