„Kremlin weet heus wel dat in Nederland demonstranten niet beslissen" IN EN OM DE KAS Ook 'grote publiek' welkom op bloemen vaktentoonstelling Teelt van gepatenteerde' alstroemerias goudmijn Voor sportieve, actieve mensen. U Alles over wormen en wormemest in Lisse BINNENLAND ZeidóQ. Souaont MAANDAG 31 OKTOBER 1983 PAGINA8p JOEP DE BOER (CDA) IN MOSKOU: MOSKOU Met het beeld van de vredesde monstratie in Den Haag nog op het netvlies, is vandaag de Nederlandse parlementaire Oost-West delegatie in Moskou aan gekomen. Het betreft hier het (vierdaags) bezoek, dat begin september werd afgelast vanwege het neerschieten door de Rus sen van de Zuid-Koreaan- se Boeing. Maar nu zijn Joop den Uyl, Bert de Vries en Ed Nijpels, gesécondeerd door delegatie leider Ter Beek (PvdA) en Joep de Boer (CDA), na hun oezoeken aan Washington en Bonn, dan toch in de Sovjet- aoofdstad, om te praten over..., a waarover eigenlijk? Wat noéten de drie fractieleiders Je Russische leiders nog zeg den-, nu het Nederlandse volk il zo massaal „neen" heeft ge- :egd tegen de plaatsing van nieuwe NAVO-raketten? Die vraag en andere legden ■ve voor aan Joep de Boer, de- ensie- en buitenlandspecialist /an- de CDA-fractie. Hij is één /arr de weinige mensen, die 'an dag tot dag de internatio- ïale ontwikkelingen op het ebied van vrede en veiligheid lijhoudt. Bovendien is De loer lid van de fractie, die traks in feite zal uitmaken of r ook in Nederland kruisra- :etten zullen komen. Waar de 'vdA onder alle omstandighe- en tegen is en de VVD (bij mislukking van Genéve) vóór zijn het de christen-demo raten, die de schaal naar de ne of de andere kant zullen oen doorslaan. Aangezien het ier gaat om het grootste pro- leem voor de coalitie van 'DA en VVD, ontkwamen we r niet aan ook enige binnen- indse aspecten aan de orde te :ellÊn. Vat voor invloed heeft de vre esdemonstratie in Den Haag p dit bezoek aan Moskou Ik denk wel dat de Russen un eigen publieke opinie aar krachtig op zullen tracte- ?n via de televisie, uiteraard jnder in te „zoomen" op de jandoeken, die iets over hun gen SS-20's zeggen. En ook i de gesprekken met ons zul- n ze er de nodige stampei /er maken. Maar aan de an- ;re kant heb ik een vaag ver- oeden -ook al praat men in ?t Kremlin de leiders zo naar mond dat dezen wellicht iet altijd een even goed zicht ïbben op de werkelijkheid Joep de Boer (CDA): „We moeten met nadruk tegen de Rus sen zeggen dat zelfs de stationering in Duitsland, Engeland en Italië geen onomkeerbaar proces is. Althans zeker niet meer onomkeerbaar dan de stationering van de SS-20's, waarmee de Sovjet-Unie het Westen de afgelopen vier jaar heeft gecon fronteerd". dat er hier toch wel wat lieden rond lopen, die de rapporten uit Nederland nauwkeurig be studeren. En die weten dat het niet allemaal rozegeur is en maneschijn, vanuit de Sovjet- Unie gezien dan, wat er in Ne derland gebeurt". Hoe bedoelt u dat? „Ik bedoel: het is nog maar de vraag of de vredesbeweging in Nederland de meerderheid van de publieke opinie verte genwoordigt. En het is nog veel meer de vraag is of de re gering zich er ook maar iets van aantrekt. Dat laatste is voor de Russen uiteindelijk het enige wat echt belangrijk is. Kijk, tegen ons zullen ze voortdurend zitten te zeuren dat we beter naar onze vredes beweging moeten luisteren. En voorzover wij de neiging mochten hebben dat we ons best doen daarnaar te luiste ren, zullen ze ons daarvoor prijzen. Maar dat blijft natuur lijk maar allemaal morrelen in de marge en dat weten zij ook De onderhandelingen in Ge néve zijn volgens de kenners bijna mislukt. Denkt u de Rus sen nog tot concessies te kun nen bewegen? „Het is natuurlijk niet hele maal uitgesloten dat ze nog tot iets bereid zijn. Maar daarvoor is het belangrijk dat de Sovjet- Unie niet denkt dat ze Neder land al in de zak heeft. De Russen moeten zich niet als het ware rijk kunnen rekenen of zich beloond kunnen ach ten, doordat wij iets zouden doen of nalaten op het punt van het NAVO-dubbelbesluit. Of wij gaan plaatsen of niet, daar lopen we niet op vóóruit. Dat kan nog twee kanten uit". „Voor de Sovjet-Unie is de Ne derlandse houding overigens niet het belangrijkste. Veel be langrijker is voor hen of wij bereid zullen zijn vanuit onze houding de Duitsers te beïnvloeden. Want dat zou voor hun interessant kunnen zijn. Stel je voor dat wij in staat zouden zijn de Bondsre publiek op de een of andere manier tot andere gedachten te brengen! En zelfs al zou dat niet gelukken, dan nog zou dat de beroering in Duitsland al leen nog maar nog groter ma ken". „Welnu, wat dit betreft hoe ven ze op het CDA niet te re kenen. Bert de Vries en ik zul len ze daarbij niet tegemoet komen. Wij zijn niet de eerst- geroepene om de Bondsrepu bliek eens voor te houden wat zij moet doen. Want dat is de andere kant van het Neder landse voorbehoud: waar wij voor ons zelf opeisen, dat we in laatste instantie zelf uitma ken wat we doen, moeten we dat anderen ook toestaan". Kamerdebat Het lijkt erop of de VVD een Kamerdebat wil over de sta tionering in Duitsland. Vice- fractievoorzitter Evenhuis zin speelt daarop in het blad van de VVD. „Als ze dat doorzetten, spelen ze helemaal in de kaart van de PvdA. Die wil niets liever dan dat de indruk gewekt wordt dat wat er in Nederland ge zegd wordt feitelijk van in vloed is op de stationering in Duitsland. Op het moment dat ze dat kunnen bewerkstelli gen, weten ze dat ze binnen het CDA alle katten in de gor dijnen krijgen. Dan krijg je immers het probleem dat alle CDA'ers, die van meet af aan hgbben gezegd dat ze wellicht niet zullen instemmen met een besluit tot plaatsing, in de pro blemen brengt. En dat in een scenario, waarin de PvdA krachtig roepen: het is te vroeg voor plaatsing, want de onderhandelingen hebben niet genoeg tijd gehad en het Wes ten is te laat begonnen met praten (en dat is niet te loo chenen) en de mooie Ameri kaanse voorstellen zijn niet op tijd gekomen (en dat is niet te loochenen). Dat begint dan op een erg redelijk verhaal te lij ken, waarin sommigen in onze fractie, die toch al erg met hun geweten zitten, makkelijker dan anders tegen de regering zouden zeggen: sorry, reken maar niet meer op mij". „Ik weet niet of dat een parle mentaire meerderheid zou op leveren tegen een stationering in Duitsland. Maar het zou de PvdA zeer best in de kraam te pas komen, als het CDA weer in zo'n pijnlijke tweestrijd zou geraken, met alle gevolgen voor de opinipeilingen ,en de conclusies die daaraan weer worden verbonden. Daarmee zou je een goede kans hebben dat de beuk in de coalitie gezet zou worden, zo niet onmiddel lijk dan toch op termijn". „Dat zo zijnde is het natuurlijk erg aantrekkelijk voor de PvdA te proberen dat spel te spelen. En ik weet dat ze dat gaan spelen. Den Uyl heeft al het bijbehorende gezicht ge trokken. In Bónn heeft hij een aantal malen geprobeerd Kohl (de Duitse bondskanselier, RH) te laten zeggen dat hij eigen lijk Nederlandse uitspraken nodig had ten gunste van sta tionering in Duitsland. Nu, Kohl had dat natuurlijk hele maal niet nodig, maar Den Uyl bleef het proberen, alsof Kohl op z'n achterhoofd geval len was. Toen heb ik op een zeker moment tegen Kohl ge zegd: ik hoop dat u door heeft dat meneer Den Uyl u steeds maar probeert te laten zeggen dat u ons zo hard nodig heeft, dan kan'ie tenminste fijn in Nederland als oppositieleider daar gebruik van maken om de regering in moeilijkheden te brengen". Evenhuis, weet dat alles toch ook. Waarom drijft die de zaak dan toch zo op de spits. Som migen in het CDA denken dat de VVD uit is op een crisis? „Allereerst kun je de vraag stellen: is Albert Jan Evenhuis de VVD? Eerliik pp7pcjH vir>^ ik hem wel eens een piezeltje een onbestuurbaar geworden geleid projectiel. Voor de frac tievoorzitter zelf (Nijpels, RH) geldt dat bij tijd en wijlen ook. Een zichzelf respecterende partij en fractie zou zich toch niet mogen permitteren zijn leiders op die manier te werk te laten gaan. De kans op on gelukken is toch te groot! Als er ongelukken van komen, is het hun schuld, linksom of rechtsom". „Maar goed, is de VVD uit op een crisis of niet? Ik zou die vraag niet onmiddellijk met „ja" willen beantwoorden. Ik sluit niet uit dat we te maken hebben met een vorm van brooddronkenheid. De eigen verkiezingssuccessen plus de opiniepeileingen zijn wellicht een aantal mensen in de VVD naar de bol gestegen, waardoor zij misschien te lichtvaardig denken dat zij het CDA wel in de houdgreep hebben". „Een coalitie is altijd een kwestie van geven en nemen. Het kan zijn dat de VVD ach teraf spijt heeft van het re- geeraccoord. Maar dat mogen ze niet terug proberen te draaien door voortdurend de minister van Defensie (De Ruiter, RH) onder vuur te ne men en bij tijd en wijlen de minister van Buitenlandse Za ken (Van den Broek) daar nog eens bij. Moet nou zo meteen De Ruiter er het bijltje bij neerleggen? Is het de bedoe ling een ministerscrisis te krij gen met de kans dat die met een leidt tot een kabinetscrisis. Dan moet toch ook de VVD zich afvragen wat er gebeurt als er nu nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Hamvraag Terug naar het hier en nu. Wat ziet u als belangrijkste doel van het bezoek aan de Sovjet-Unie? „Stel en daar ziet het in derdaad naar uit dat de derhandelaars van Ameril en Rusland in Genéve zo delijk uit elkaar gaan zoni dat er iets moois is gebeurnJ Dat zou een verdere verloed( ring van de internationale tuatie teweeg kunnen brei gen. Ik denk dat we moeitjj^ proberen dat effect zoveel gelijk te voorkomen. We i ten met nadruk tegen de Ri sen zeggen dat zelfs de statig1 nering in Duitsland, Engelai 9 en Italië geen onomkeerbi proces is. Althans zeker ni meer onomkeerbaar dan stationering van de SS-20'^ waarmee de Sovjet-Unie 9 Westen de afgelopen vier j; heeft geconfronteerd". „Ze moeten tot de overtuigirj? gebracht worden dat ook aa Westerse zijde bepaalde dii gen ongedaan gemaakt kui nen worden. Ze hebben zelf in de hand; ze kunnen rugkeren naar de onderham lingstafel in Genéve. Voorts het de vraag of ze ook Start-besprekingen (over str tegische raketten) definitii zulllen afbreken. En moe f ook dat gebeuren, hoe zien *1 dan de Europese Ontwap ningsconferentie (EOC), die i januari in Stockholm begint? „Zo langzamerhand begii voor mij alles in de schaduw igj staan van de hamvraag: blisj( ven we met elkaar in gespre c of leiden alle ontwikkelinge sinds 1977 (inclusief de meefr recente in het Caribisch g#l bied) dat we de Koude Oorlctisl terug krijgen, op een manietki die we sinds 1948 niet mei hebben meegemaakt. Er zij zolangzamerhand heel wtn mensen die op dat gevaar wi'ni zen. Als dat het is wat ons titig wachten staat, moeten we onz broek behoorlijk dichtbindei Dan gaan we zeer spannen»' tijden tegemoet". „Om nou eens te proeven hi dat allemaal ligt, zijn we hie Ik denk dat het belangrijks! is. Dus zelfs als je nu al mi constateren dat het geen zj meer heeft om over kruisrj ketten te praten, zeg ik: dit toch de grotere zorg". RIK IN T HOU AND EN TUINBOUW Aan het begin van dit jaar werd via verschillende media mel ding gemaakt van een voor Nederland totaal nieuw soort be drijf. Het betrof de introduktie van de firma Piton Vermicul- tures in Voorschoten, die kortgezegd afval verwerkt en daar door tegelijkertijd wormen en wormemest produceert. Daar mee is een markt betreden die enorme toekomstmogelijkhe den heeft. Alleen al het kweken van regenwormen bijvoor beeld kan men maar nauwelijks op voldoende grote schaal ,doen om aan de enorme vraag te voldoen. Men neemt aan, dat (ongeacht welke toenemende groei in deze bedrijfstak) 'men tot voor het jaar 2000 op geen enkele wijze aan de vraag tegemoet zal kunnen komen, zij het dat de produktie steeds 'meer toeneemt. Een hoofdstuk apart is de produktie van wormemest, waar van is gebleken dat dit een uitstekend produkt blijkt te zijn voor de organische bemesting van talloze groei- en bloeizaken en waaraan een uitgebreid onderzoek is besteed op de Land bouw Hogeschool te Wageningen, afdeling Bodemkunde en Plantenvoeding. Men kwam tijdens dat onderzoek tot treffen- Je resultaten, en gekonkludeerd werd dat het produkt van Piton Vermicultures een uitstekend organische meststof is, Jie mogelijk een goede toekomst beschoren is in Nederland. Dp zaterdag 5 november aanstaande kunnen geïnteresseerden jroei- en bloeiliefhebbers zich van één en ander in Lisse Uit gebreid op de hoogte laten stellen in de bloemenwinkels van _oek van der Hulst in het Winkelcentrum Blokhuis, alsook n het winkelcentrum De Poelmarkt. Het assortiment van Pi on Vermicultures zal daar onder de aandacht worden ge- jracht, waaronder de 1/1 en 1/2 liters Piton plantenvoeding ils hoogwaardige, natuurlijk meststof en de 20 ltr. draagtas jotgrond, met wormenmest verrijkt. Uiteraard staat vragen /rij, doch onderstaand geven we u eveneens uitgebreide in- ormatie over het hoe en hoezo, zodat u in elk geval al be hoorlijk bent geïnformeerd voor het geval u aanstaande za- erdag (of als u het produkt op een later tijdstip aan gaat chaffen) naar een van de winkels van Van der Hulst in Lisse ;aat, om van de hoed en de rand te leren. Op een vloeroppervlakte van vijftienduizend vier kante meter trekt van woensdag 2 tot en met zondag 6 november de jaarlijkse Nationale Bloe- menvaktentoonstelling weer heel wat belang stellenden uit de bloe menwereld naar de bloe menveiling aan de Leg- meerdijk in Aalsmeer. Ruim tweehonderd in zenders tonen tijdens deze grootste vakten toonstelling op bloemen en plantengebied ter we reld hun allerbeste pro- dukten. Daar blijft het niet bij, want er worden ook vele tientallen ge heel nieuwe produkten aan het publiek getoond. In het verleden is gebleken, dat de dit jaar voor het een entwintigste achtereenvol gende jaar te houden Natio nale Bloemenvaktentoonstel- ling ook voor het „grote pu bliek" een bezoek zeker waard is. Behalve vakmen- De lijd dat de gerbera uitsluitend als snijbloem beschikbaar was is voorbij. Op de tentoonstelling is de potgerbera present, een aantrekkelijk jaarrondprodukt. sen van over de hele wereld waren de afgelopen jaren vele tienduizenden Neder landse bloemen- en planten liefhebbers tijdens de ten toonstelling present. Vrijwel alle bekende Nederlandse bloemenarrangeurs zijn bij de opbouw van de bloementen toonstelling betrokken. KLeine boeketten met zeld zame of nieuwe snijbloemen variëteiten worden afgewis seld door metershoge arran gementen, waarin duizenden bloemen en planten zijn ver werkt. Een groot aantal tech nische bedrijven besteden aandacht aan de ontwikke lingen op tuinbouwtechnisch gebied. De laatste dag van de ten- toonstlling, zondag 6 novem ber, zijn de technische inzen dingen echter vertrokken om plaats te maken voor speciaal voor de liefhebbers ingerich te informatiestands met on der meer voorlichting over verwerking en verzorging van bloemen en planten. Rond de Bloemenvakten- toonstlling zijn nog enkele andere evenementen te be zoeken. Zo organiseert het Bloemenbeau Holland onder het motto Passport to the Fu ture, een groot opgezet sym posium voor Noordameri- kaanse bloemenhandelaren en houden in de buurt van Aalsmeer veel bloementelers open dagen. Cactusteler K. Edelman is dit jaar met een fantastisch assortiment (450 verschillende soorten) cactussen present op de vaktentoonstelling. ]en mens heeft nooit ge- loeg! Altijd wilde men iu juist datgene hebben v/at er niet was. En im- ner vond men lieden die >ereid waren lijf en leden s riskeren en op zoek te aan. Niet alleen op het ebied van de voedings- n genotmiddelen - denk ijv. maar eens aan kof- te, thee, cacao, tabak enz. maar ook als het ging m goud, zilver, edelste en en nog meer van dat ïoois. erhaalt de bijbel niet dat de ijze (en rijke) koning Salo- .10 schepen van zijn Tarsis- loot naar Ofir stuurde om aar goud, zilver apen en auwen te halen? Zo was het •en en zo is het de eeuwen aor gebleven. Tot vandaag dag toe. Nu kan niet ten onrechte worden aangevoerd dat het vaak de commercie is geweest die de heren kris-kras over deze oude aardkorst heeft ge jaagd. Maar er zijn ook expe dities uitgezonden met heel wat nobeler oogmerken. Neem de plantenverzame- laars. Zij trokken er zeker niet op uit met het doel hun bankrekeningen eens fors bij te spijkeren. Om te beginnen waren het meestal gefortu neerde lieden die deze reisjes op touw gingen zetten. Met name in Engeland waar de liefhebberij voor paarden, honden en fraaie tuinen altijd groot is geweest. Heel wat bulkendrijke Engelse lords wi'den de plantencollecties op de fraaie buitenverblijven zo groot mogelijk hebben. Daar was grond voor beschikbaar en ook kassen. Plus het beno digde personeel. Talloze plan ten zijn op deze manier naar Engeland en vervolgens naar het vaste land van West-Eu ropa gekomen. Karavanen Nu was het bepaald geen on verdeeld genoegen om in de vorige eeuw op zoek te gaan naar onbekende planten. Men drong diep door in de binnen landen van Azië. Afrika en Zuid-Amerika. Dikwijls was de hulp van een ervaren ka ravaanleider noodzakelijk om de „planthunters" naar de ge wenste vindplaatsen te lood- Zo belandde men ook in Peru en Chili en daar vond men o.m. het knolgewas dat uitge rekend in de tweede helft van de twintigste eeuw een ware triomftocht als snijbloem is begonnen, de alstroemeria. De plant kreegt prompt een volksnaam, nl. de Incalelie. Hoewel de alstroemeria niets met de lelies te maken heeft - het is een lid van de familie van de amaryllis-achtigen - klonk de naam heel roman tisch en lag bovendien ook ge makkelijk in het gehoor. Na tuurlijk was de Incalelie in Nederland als snijbloem al vele jaren bekend, maar het is de verdienste van de Parigo- kwekerijen in Engeland ge weest een ras te ontwikkelen dat geheel afweek van de tot dan toe bestaande hybriden. Tot 1960 of daaromtrent moest men zich hier behelpen met de oranje Orange King, de gele Lutea en een handje vol botanische soorten. Ze bloeiden allemaal in de voor zomer en niemand die er aan dacht om ze onder glas te gaan telen. Lang vaasleven Het zijn nu juist de door Pari- go ontwikkelde hybriden ge weest die zich wel leenden voor de cultuur onder glas. Bovendien bleken ze uitzon derlijk goed houdbaar op het water en kon men de bloei over meerdere maanden per jaar uitsmeren. Welke krui singen op de Parigo-kwekerij zijn uitgevoerd, is nimmer exact bekend gemaakt. Wel staat vast dat men o.m. ge bruik heeft gemaakt van de hybride Walter Fleming die vlak voor World War 2 door de Engelse tuinbaas W. A. Constable was gewonnen. Het was bepaald geen schoonheid en erg veel plezier heeft Con stable van zijn aanwinst niet beleefd. Steriel De Parigo-zaailingen bleken tot teleurstelling van de con currenten volkomen steriel en men kon zich dus niet van zaad meester maken. Later is het de Aalsmeerse veredelaar Maurits van Staaveren wel gelukt om de juiste lijnen te pakken te krijgen. Hij zocht eerst stad en land af naar de hybride Walter Fleming (die niet .door het Kwekersrecht beschermd kon worden, want daar dacht men in de voor oorlogse jaren niet aan), die vrij geteeld mocht worden. Van Staaveren vond die als troemeria na veel speurwerk in Nieuw Zeeland. Toen kon hij beginnen, maar het zou uiteraard een jaar of tien gaan duren voor hij de ach terstand op Parigo had goed gemaakt. Alleen huren Vandaag zijn er alstroemeria's in vele fraaie kleuren. De bloemenhandel heeft er veel belangstelling voor en om aan die vraag te kunnen voldoen zetten Parigo en Van Staave ren planten uit bij de bloem kwekers. Dat alles gebeurde onder bijzonder strak om schreven condities. Men kon de planten niet eens kopen, maar alleen huren. En wel a raison van een heel vriende lijk bedrag per vierkante me ter De laatste tijd begint vooral uit NTS-kringen bezwaar te rijzen tegen de manier waar op dit alstroemeria-goudmijn- tje wordt geëxploiteerd. Maar het is de vraag of men er iets tegen zal kunnen onderne men. Immers: de bloemkwe kers móéten niet. Ze tekenen geheel vrijwillig de contrac ten. En daarom vallen deze transacties dan ook geheel buiten de „scoop" van het Kwekersrecht. De alstroeme- ria-veredelaars lijken voorlo pig nog op fluweel te zitten. En onder de bloemkwekers zal het morren dan ook nog wel even voortduren!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8