Circus Jeroen Bosch trok door de Hofsta ft Prinses Irene heeft volste recht op eigen mening Zoekgeraakte jongeman naar opvangtehuis MAANDAG 31 OCTOBER 1 Per schip uit Delft DELFT Niet alleen met de bus, per trein, met eigen auto of op de fiets was men zaterdag naar Den Haag ge komen, maar ook per schip. Aan de Goudriaankade achter het sta tion Hollandse Spoor meerden rond half twaalf 21 schepen uit Delft af, die volgens een schatting van de politie ongeveer zesduizend demonstranten aan boord hadden. De binnenschepen waren via de Vliet naar Den Haag ge varen. In de avonduren brachten ze hun vrachtje langs dezelfde weg weer terug. Eenentwintig schepen met vierduizend mensen uit Leidschen- dam meerden aan de Laakhaven aan. De mensen moesten echter om 14.00 uur in Leidschendam terug zijn omdat op dat tijdstip de sluis dicht gaat, de monstratie of niet. GGenGD: na" drukker dan r DEN HAAG De Haagse het afgelopen zaterdag nat gehad dan op andere dage Haag manifestaties plaatsvi Normaal gesproken komt ongeveer zestig keer in acti* Haagse bevolking zaterdag zo verdubbeld, noteerde de GG demonstratie-dag in totaal tentie-verleningen. Bij het ren er dertig patiënten, delijk drie naar het worden vervoerd. Op het ven mensen ter plekke wie één demonstrant met been. Later op de dag hoefden ners slechts druk^erbandjes gen aan te leggen. RUITENHEER Politie verricht 22 arrestaties DEN HAAG De Haagse politie heeft voor, tijdens en na de vredesmars in totaal 22 personen aangehouden. Een 47-jarige Haagse reclame-ontwerper die zaterdagmiddag op de Burge meester Patijnlaan met zijn auto op een hoofdagent inreed, zit nog altijd vast. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. Bij de Hofvijver werden om zeven uur 's ochtends zes personen ingerekend die het 1,6 kilometer lange spandoek bij het Binnen hof aan het vernielen waren. Later werden eveneens bij de Hof vijver nog eens drie mannen in de kraag gegrepen, die met een bootje het eiland in het midden van de vijver wilden bereiken. Tijdens de mars zelf hield de politie in de Spuistraat negen aan hangers van NVU-leider Glimmerveen aan, die het publiek hadden geprovoceerd met het brengen van de Hitler-groet. Bij een demonstratie voor de Amerikaanse ambassade aan het Lan ge Voorhout, waaraan circa honderd mensen deelnamen, werd een vlag in brand gestokèn en moest de politie een charge uit voeren. Hierbij werden twee actievoerders opgepakt. BINNENLAND £eicUc@otvumt DEN HAAG Lang na het vallen van de duister nis heerste zaterdagavond langs de route van de vre- desbetoging een stilte die bijna beklemmend was. Waar uren' achtereen de honderdduizenden zin gend, joelend en handen klappend langstrokken, waar steeds meer marche rende voeten met steeds meer lege bier- en fris blikjes in aanraking wa ren gekomen, hetgeen op zichzelf al een oorverdo vend geraas veroorzaakte, was het ineens bijna vol maakt stil geworden. Er was alleen nog het geluid van de wind, die speelde met de duizenden pam fletten, krantjes, boter hampapiertjes en herfst bladeren: een vage echo van de grootste betoging in de geschiedenis van de lage landen. Onder een strakblauwe hemel met een priemende herfstzon en brommende reclamevlieg tuigjes, voorzien van zeer uit eenlopende boodschappen waaronder zelfs een advies bestemd voor mensen met gro te schoenmaten zette de massa zich zaterdagmorgen in beweging. Eerst, om twaalf uur, vanaf het Malieveld en een half uur later ook vanaf de grote speelweide in het Zui derpark. In de optocht zelf was het voor de meesten gis sen naar het juiste aantal de monstranten. Er werden wel iswaar evenveel knerpende radiootjes als spandoeken mee gedragen, maar hetgeen daar op te beluisteren viel werd bij na voortdurend overstemd. De menigte die vanaf het Ma lieveld kwam was zo enorm, dat het welbekende bottle neck-effect zich al spoedig deed gelden. Het mag dan ook een wonder heten dat geen sterveling in het water van de Koninginnegracht belandde. Wie niet in de voorste linie meeliep moest voor de afstand Malieveld-Bosbrug (hooguit 300 meter) grofweg drie kwar tier uittrekken. Het stuk tot de Hofvijver nam nog eens drie kwartier in beslag. Pas in de Grote Markstraat kwam er een beetje schot in. Wil Fried Rond twee-en-een half uur na het begin van de betoging sloot zich de kring: de voorste rij van de stoet die vanaf het Malieveld was vertrokken be reikte het Zuiderpark en on geveer gelijktijdig kwam de vanaf het Zuiderpark vertrok ken optocht op het Malieveld aan. Een reusachtig Circus Je roen Bosch trok door de stad. De meest uiteenlopende vor men van nijverheid werden meegevoerd: zelfgemaakte rakketten, doodskisten, atoom paddestoelen, en natuurlijk: spandoeken. De teksten daar op varieerden van zwaar lite rair via luchtig-kritisch tot be denkelijk en zelfs banaal. Een kleine bloemlezing: „Niet voor niets heet ik Wil Fried". „De bom kan barsten", „Korte metten met kruisraketten", „Geen bommen maar ballon nen", „Bij deze dokter kunt u uw laatste pilletje krijgen", „Wapenwedloop is diefstal van de armen". „De kat is ook te gen". „Ik ben 10 november ja rig", „Ik wil 80 jaar worden", „Lies is ook tegen, maar kon haar bed niet uitkomen", „Kernwapens? Daar word ik toch wel even ontzettend niet goed van". „Liever een achter tuin in mijn keuken, dan een raket in mijn bed" en: „Een Ru^ in de keuken? Geef hem koffie!". DEN HAAG Bij het op vangcentrum van de Haagse politie moesten zaterdag avond om zeven uur nog vijf tien zoekgeraakte kinderen in afwachting van de komst van hun <uders door leden van het Haagse politiekorps worden zcwtgehouden. Op dat manent zochten ook nog zeveitien ouderparen naar hun,kroost, maar geen van de „gevonden' bleek bij de te passen, zeker losten zich op. Slechts een f jongen uit Hardenbjj^ die avond ouderlooi Haag achter en wen politie in een opv; ondergebracht. Hij iL*22 op de trein naar ht ~^z In totaal zijn tijder innó monstratiedag op d< dppl hulpposten van dt'mdl politie 35 zoekgerai deren binnengebracl (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In een reactie op haar toespraak zei premier Lubbers dat prinses Irene net als iedere bur ger het volste recht heeft zich op deze manier te laten horen. Haar uitspraken vallen niet onder de mi nisteriële verantwoordelijkheid, om dat zij sinds 1964 toen zij afstand deed van alle rechten op de troon officieel niet meer als lid van het ko ninklijk huis wordt beschouwd. Ook PvdA-leider Den Uyl benadrukte dat Irene vrij is in haar handelen: „Zij is een Nederlandse vrouw als ie der ander en daar moet je verder geen drukte over maken". Irene vroeg de verzamelde demon stranten waar we mee bezig zijn. We hebben wapens gemaakt waardoor we op de rand van de afgrond staan. We kunnen geen fout meer maken, anders wordt de hele wereld vernie tigd, aldus Irene von Lippe Biester- feld, zoals zij na haar scheiding van Carel Hugo officieel heet. Volgens de prinses moet de mens zijn masker afgooien en weer echt mens worden. Er ^s naar haar oor deel moed voor nodig om terug te keren tot „onze oorspronkelijke kracht, om onszelf te aanvaarden". We moeten bruggen leggen met an deren, waarover we vrij kunnen ko men en gaan. Irene begon haar toespraak met te zeggen dat het haar diepste overtui ging is dat het mooi is om te leven, dat de aarde prachtig is en ieder mens uniek. Volgens haar zijn de mensen van elkaar aan het ver vreemden. Om zichzelf te bescher men grijpen de mensen naar wa pens. Zij besteden te weinig aan dacht aan de menselijke kant. Direct na afloop van haar toespraak werd Irene omhelsd door Sinie Strikwerda en Mient Jan Faber, de secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad. De prinses weigerde verslaggevers te woord te staan en vertrok onmiddellijk. Prinses Irene tijdens haar toespraak in hét Zuiderpark b Cm MEMT^Ö B kyxi Jim Morris trad in het Zuiderpark op met een persiflage op Ronald Reagan. Velen moesten inderdaad al hun kracht in de strijd werpen om de hele tocht te volbren gen. Twaalf kilometer wande len, waarvan ze<er vier kilo meter schuifelen, bleek voor heel wat benen erg veel van het goede. Steeis meer men sen moesten z> nu en dan even stoppen om de kuiten, de dijen en de enkels te masseren. Velen kwamen, na helemaal te zijn rondgetrokken, uitein delijk enigszins kromgetrok ken weer op het station aan, of bij de autobus waarmee zij ge komen waren Even rusten aan de waterkant van de Hofvijver. Bij de kraampjes met broodjes en koffie was het goed toeven in de zon. Foto's: MILAN KOÏÏVALINKA CEES VERKERK Uever N raket ihoe TUIH DAN *EUK6t» /O*,»/ ^ViQ^HTWAT^. Vliegtuigjes met leuzen die het tegendeel benadrukten van wat de demonstranten op de grond betoogden. Teksten als de laatste twee, vaak pas tijdens de demonstra tie op het doek geschilderd, waren een spontane reactie op de „luchtoorlog" tussen vlieg tuigen met sleepdoeken van het Oud Strijders Legioen, voorstanders van tweezijdige- ontwapening, en van sympa thisanten met de massa bene den. De teksten waarmee het Legioen door het zwerk cir kelde werden steeds scherper. Allereerst was er het inmid dels welbekende „Liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken", maar niet veel later kwam men met de tekst „Andropov: niets dan lof" die, evenals een variant hierop, be doelde de demonstranten dui delijk te maken dat de Sovjet leider hen dankbaar zou zijn. Uiteindelijk koos het Legioen het luchtruim met de tekst: „Zet de wodka maar vast koud". De OSL-leuzen, door de me nigte met luid boe-geroep ont vangen. werden afgewisseld met teksten die de demonstra tie ondersteunden, zoals van de Evangelische Volkspartij, de Vara, de wereldwinkels en het voormalig verzet. De Cen trumpartij sprak met „Cen- trumpartij voor volksstem ming" in raadselen. Kinderleed Was in de lucht een ware strijd gaande, op de begane grond was de massa één in een ongekende veelheid van ui tingen. De meest uiteenlopen de figuren waren te bewonde ren. De anti-atoompaus bij voorbeeld, die het volk vanuit zijn provisorische draagstoel toewuifde. Ook de ober, die twee jaar geleden in Amster dam al voor grote hilariteit zorgde, was weer van de partij. Zijn act was nog dezelfde. Met een dienblad met een aantal raketjes erop bewoog hij zich speurend door de menigte. „Heeft u deze warme raketten besteld?' Niemand? U mis schien? Ik wil ze nu wel eens kwijt". Veel mensen hadden zich ver kleed en het aantal hunner dat hun meest uiteindelijke ver schijningsvorm het ske let als vermomming had den gekozen was groot. Tot vermaak van velen en tot ver driet van veel kinderen, die soms spontaan in tranen uit- HVfcT barstten bij het zien van zo'n klapkakend lijk. Surrealistisch Meelopend in de demonstratie kon je zo nu en dan een vreemd, onwezenlijk gevoel bekruipen. Bijvoorbeeld wan neer je van ver achter je weer zo'n golf van geschreeuw (een langgerekt Aaaaaaaaah) hoorde naderen. Telkens weer bewoog zich zo'n golf met een ongekende snelheid door Den Haag. De schreeuw van een enkeling bij het Malieveld kon, door steeds meer mensen overgenomen, binnen enkele minuten het Zuiderpark berei ken. Een bijna surrealistisch gebeuren. Dat er langs de route verschil lende openbare gebouwen geo pend waren, was een ware ze gen. Niet eens zozeer vanwege het feit dat men daar, als op zovele andere plaatsen, worst en „niet-commeröële-soep" kon krijgen en ever. kon uit rusten, maar vooral vanwege de mogelijkheid er de blaas te ontlasten. Overal waar dat kon, zoals in de grote waren huizen, bevonden zich files voor de relatief schaarse sani taire voorzieningen. Overal dikke rijen mensen die, van het ene op het ardere been wiebelend en diep snuivend, krampachtig moeit* deden het nog even vol te houden. In het Zuiderpark tregen veel bomen meer „water" dan goed voor ze was en ken men ook dikwerf de anders 10 rimpello ze vijvers horen klateren. Kromgetrokken Waar de demonstranten zelf niet voor lawaai zorgden de den popgroepen, orkestjes en koren dat op de talloze spe ciaal daarvoor opgerichte po dia. Overal weerklonk het vredeslied: „Wij vechten tegen de wapens, de wapens van de macht, wij vechttn tegen de waanzin, doe mee met al je kracht". Het „nee" tegen de kernraketten was zelfs op de wangen ge- Een „Rus" protesteert tegen schilderd. de raketten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6