Ambtenaren vergaderen over acties in Den Haag VVD verwerpt inval van VS in Grenada RSV maakte vorig jaar winst PvdA wil opheldering: blijft voorbehoud bij Navo-besluit overeind? Zindelijke deputeerde stapt uit ^treden woningstichting iegroep besmeurt kinterieur met bloed Utrecht akkoord met opheffing tandheelkunde Ronde om Zuiderzee succes „VVD mag zich gedrag Nijpels en Evenhuis niet permitteren" GENLAND Ceidae Sou/tont MAANDAG 31 OKTOBER 1983 PAGINA 5 «kunde goeie Voor werklozen' ;EN Juist voor werklo- sterrenkunde als hobby jrijk zijn. Dat zei zaterdag jic voorzitter van de Ne- 'ereniging voor Weer- en ide, E. Wubbena uit Oos- n hij in Hoogeveen een landelijke bijeenkomst ,-iu. amateur-astronomen. De orlii gaat, zo deelde hij mee, ff buiten treden met propa- "Afcraan is tot dusver te wei- De tientallen amateur-a- L die ieder jaar zo'n eon- Ben, werden verwelkomd fn mr. G.A.W.C. van He- ïingshof, burgemeester van ia dien. ROTTERDAM Het in surséance van betaling ver kerende RSV-concern heeft vorig jaar 2,3 miljoen winst behaald. Dit is overigens geheel te danken aan de Braziliaanse werf die op een positief netto-resul taat uitkwam van 55,3 miljoen. Daartegenover staat het totale verlies van de Nederlandse groepen van ƒ53 miljoen. De helft daarvan komt voor rekening van Wilton Feijenoord/RDM. Dit staat in een verslag van de Raad van Bestuur van RSV over de stand van zaken. Het verslag wordt 14 november tijdens een algemene aandeelhoudersvergadering bespro ken. RSV zal zo nodig naar de rechter stappen om een geschil met Economische Zaken en de Nationale Investeringsbank (NIB) uit te vechten. Het ministe rie en de bank willen een bedrag van 900 miljoen gulden steun terughebben. Schoolbesturen komen zelf met 'fusieplan' DEN HAAG De schoolbestu ren komen half december met ei gen voorstellen voor oplossing van het probleem van teveel kleine scholen. Het is voor hen vanzelfsprekend, dat een sociaal plan een wezenlijk onderdeel is van de operatie waarmee staats secretaris Ginjaar-Maas (Onder wijs) zo vlug mogelijk veel klei ne scholen in het voortgezet on derwijs wil laten fuseren. Zij loopt hiermee vooruit op wetge ving. In het overleg met de be windsvrouw hebben de schoolbe sturen wél overwegende bezwa ren aangevoerd tegen haar Plan van Aanpak Fusies (PAF). Prinses Juliana bezoekt Antillen SCHIPHOL Prinses Juliana is vandaag in New York aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan haar dochter prinses Christina. Aansluitend ver trekt zij vrijdag naar Cura cao waar zij tot 11 novem ber blijft. Daarna vertrekt zij naar Aruba voor een verblijf van vijf dagen. Van 16 tot 19 november is de prinses op Bonaire, van waar zij naar St. Maarten gaat. Na het bezoek aan St.Maarten gaat zij nog naar Saba en St.Eustatius. Het bezoek duurt tot 24 novem ber. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil volgende week nog opheldering van minister De Ruiter van Defensie over diens uitspraak dat Nederland geen bezwaar zal maken tegen de opstelling van kruisra ketten in andere Navo-landen. Dat heeft het PvdA-ka- merlid Ter Beek zaterdagavond meegedeeld. Ter Beek liet weten, dat volgens hem het Nederlandse voorbehoud bij het Navo-dubbelbesluit van 1979, altijd bedoeld is geweest om druk uit te oefenen op juist de bondgenoten. „Ik ben dan ook uiterst verontrust dat de minister nu zegt, dat het voorbehoud bij de plaatsing van kernwapens alleen Nederland geldt en niet het buiten land", aldus Ter Beek. De PvdA wil hierover nog vol gende week met de minister praten en wil eventueel een kamerdebat aan diens uitspraak gewijd zien. Liberalen tegen splitsing Zuid-Holland GOUDA De liberale minister Riet kerk (binnenlandse zaken) heeft van zijn eigen partij (VVD) de boodschap gekregen dat hij zijn plannen tot split sing van Zuid-Holland maar beter kan vergeten. Hij kreeg deze boodschap za terdag toen hij in Gouda een VVD-deelcongres bijwoonde over de tweedeling van de huidige provincie. Een ruime meerderheid van de aanwe zigen sprak zich uit tegen de voorgeno men splitsing. Voor een tweedeling is geen enkele reden, aldus die meerder heid. De afwijzing geschiedde onder meer op de overweging dat, nu afge zien is van invoering van de zogeheten doe-provincies, een splitsing niet persé leidt tot een meer doelmatig bestuur. n dA- i en IR Het personeel Gewestelijk Arbeids- Alkmaar gaat tegen nomen 3,5 procent nnen van de rege- stiptheids- of sta- voeren, maar 24 elkaar werken. fedvZgafniO7V00mubur DEN HAAG - Ambtena- voor zowel renvan de provincie enden, werkgevers Zuid-Holland en de ge- gstellenden geopend meente Den Haag hebben vandaag korte werkon- telefonisch. De GAB- «rs kiezen hiermee derbrekingen gehouden publiek-vriendelijke aansluitend op een sluiting in de mid voor actievergaderingen over de kortingsplannen om de achterstand van het kabinet. Aan de irken. In die 24-urige stakingen bij het streek- tullen alle dagelijkse vervoer kwam evenwel iheden worden ver- een eincj. Alleen in Zuid- n.n opwnonfflï Ho"and en Noord-Hol- nen gewoonlijk T toe komt, aldus lanu (NZH), in Limburg, in de Zaanstreek en in Brabant hielden bus- chauffers stiptheidsacties. De NS had vanmorgen geen moeite met het ver werken van de ochtend spits. De bevolkingshal van het ge meentehuis aan het burge meester De Monchyplein was vanmiddag gevuld met ambte naren die demonstreerden te gen de kabinetsplannen. Amb tenaren van de provincie kwa men rond elf uur vanmorgen bijeen voor een actievergade ring in het provinciehuis. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is afge zien van de „schot voor de boeg-acties", die vandaag zou den leiden tot ontregeling van het verkeer op belangrijke kruispunten. De politie dacht met name aan het uitzetten van verkeerslichten. Deze ac ties zijn uit juridische overwe gingen opgeschort tot na woensdag. Het personeel van de trammaatschappij HTM in Den Haag vergadert woens dagnacht over eventuele ac ties. Minister Korthals-Altes heeft het afgelopen weekeinde voor de Tros-radio al gewaar schuwd dat hij de politie wil Rietkerk en de bonden aan- inzetten als ambtenarenacties staande woensdag eerst een leiden tot een ontwrichting goede kans geven", van het dagelijkse leven. „Dan Hoewel er bij de streekver- moet de overheid op de politie voersmaatschappij ZWN geen kunnen rekenen", zo zei de acties waren aangekondigd, bewindsman. Volgens Kort- konden alle 75 bussen in de hals-Altes heeft de politie het vestigingen Spijkenisse recht om te demonstreren, maar de veiligheid van perso nen mag daardoor niet in ge vaar worden gebracht. Acties van agenten die met de bewa king van ambassades en con- Oostvoorne vanmorgen toch niet uitrijden. Onbekenden hadden volgens een woord voerder van de ZWN het afge lopen weekeinde alle banden leeg laten lopen. Met stiptheid- sulaten zijn belast noemde hij sacties zou dat niets te maken ontoelaatbaar. De minister: „Maar ik wil niet gaan drei gen. Ik wil het overleg tussen hebben. De chauffeurs zijn verontwaardigd dat ze voorlo pig niet kunnen rijden. van I id iRICHT De Limburgse gedeputeerde P. Ver- aarCDA) legt zijn adviseurschap bij de Ideële °^.echting SBDI binnenkort neer. Aanleiding hier- p ie\ publicaties over banden van de Woonstichting makelaarskantoor van drs. Ruijters. publiciteit wordt het openbaar bestuur, de politiek en 'j, het CDA, onnodig in diskrediet gebracht. Om dit te a heb ik mijn functie bij de SBDI ter beschikking ge- lus Verhagen in een brief aan de Limburgse Partij van 1-fractie. Deze had de gedeputeerde om opheldering n deze affaire. •rde Staten van Limburg stellen geen onderzoek in -betrokkenheid van Verhagen bij de SBDI-affaire. In nwoording schrijven GS dat uit het SBDI-onderzoek hinisterie niet blijkt dat Verhagen sinds zijn benoeming lid in juni '82, actief is geweest voor de SBDI. mededirecteur te zijn geweest van het makelaarskan- Jars. Ruijters, werd Verhagen in 1981 adviseur van de SBDI, die aan het makelaarskantoor was gekoppeld, a/fcen onderzoek van het ministerie van volkshuisvesting t vijftallen miljoenen guldens overheidsgeld via de SBDI ot ^ters gesluisd. Terug uit Grenada Op Schiphol is vanmorgen de Nederlandse vrouw F. Benja min-Laas met haar twee doch ters Donna (15) en Helen (11) teruggekeerd van het eiland Grenada. Mevrouw Benjamin, getrouwd met een Grenadi- aanse leraar, woont al negen tien jaar op Grenada vlakbij de plaats Granville. Haar man is op het eiland achtergeble ven. Na de invasie zijn de moeder en haar dochters met een Amerikaanse leger-heli- copter naar een Amerikaans oorlogsschip gebracht en een dag later met een militair vliegtuig naar Trinidad. Van de coup hebben zij weinig ge merkt. „Die gebeurde in de stad en ik hoorde alleen via te lefoontjes van vrienden wat er aan de hand was", aldus me vrouw Benjamin. Wel moesten zij en haar gezin daarna vier dagen binnen blijven. Volgens Benjamin zijn er geen buiten landers meer op Grenada. •aat rijdt man s te Aar omver AAN DEN RIJN inse politie zoekt ge- p een ongeluk waar in een dubbele been- iep en de veroozaak- jjeed zonder zich be- l$aken. hteg latiP kwart voor zes za" ?er jjldag reed een 46-jari- ■)e fruit Ter Aar op de fueJaan. Ter hoogte van ltstraat stopte hij om- chterligger, een 29-ja- ienaar, in zijn spiegel zat te seinen met grootlicht. De man uit Ter Aar liep naar de Alphenaar toe en er ont stond onenigheid. Toen de Al phenaar wegreed, had de man uit Ter Aar zijn wagen nog vast. Daardoor kwam de Ter Aarder lopend op de andere weghelft. Een onbekende be stuurster, waarschijnlijk rij dend in e?n rode Toyota Star let of Mitsubishi Colt, reed hem daarna omver. Het slachtoffer moest naar het Rij- noordziekenhuis worden ver voerd. De politie vraagt of ge tuigen willen bellen naar 01720-93941. HOUT Actievoerders tegen de jacht hebben }nacht in het Brabantse Ulvenhout het inte rn een kerk met bloed besmeurd. Het Dieren- veréhgsfront heeft bij het ANP in Ben Haag de ver- e/nejdelijkheid voor de actie opgeëist. Als protest iorahet neerknallen van dieren in de jacht in het efn" kozen de demonstranten de kerk als doel- iat daar gisteren de Hubertusviering, de ope- n het jachtseizoen, zou worden gehouden. De heeft gisteren gewoon doorgang gevonden. De igers moesten daarom uitwijken naar een café- 7 irtej '0Iheeft bij de politie aangifte gedaan. Monsters van hel e Rit aan pilaren en de kleding van een priester werd ge- tudtlijn onderweg naar het laboratorium, \olgens het front meaed van wilde zwijnen. Mtfédvoerder van het Dierenbevrijdingsfrmt noemde het ig dat de kerk medewerking verleent a«n de Hubertus- Ongeveer 40 andere actievoerders betoogden zondag- met spandoeken op vreedzamer wijze voor de kerk te- lubertusviering. Onder hen leden van Kritisch Fauna- ,er Je actiegroep Stop de jacht, vogelwerkjroepen en de Jpcherming. ia//pm Breda heeft de actie van het frort veroordeeld. 1 tegenstanders van de jacht hebben altijd correct over- erd met kerkelijke instanties. Om tegenoet te komen ■—'aren heeft het bisdom er naar eigen zeggn steeds naar 1 de viering beperkt te houden binnen »et liturgische Beur* wm Amsterdam Boskalis Westm Dordtsche petr Heineken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens Oce v. Grinten v. Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, cert beur* 28-10 beurs 31-11 347,50 131,20 57,50 432,00 164,50 40,60 150,00 125.00 108,20 84,50 33,50 156,00 125,20 172,00 97,00 141,80 205,80 31.00 54,50 48.50 45,60 315,50 128,60 301,50 195,50 232,20 116,00 27,50 45,60 313.10 128,80 300,20 102.70 102,80 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft de Tweede-kamercommissie vrij dag bericht dat het college van bestuur van de Rijksu niversiteit van Utrecht akkoord is gegaan met het voorstel de opleiding tandheelkunde op te heffen. Vol gend jaar mag de universiteit voor het laatst, maximaal zestig, studenten toelaten. De minister heeft het college toegezegd dat in Utrecht wel een tandheelkundig cen trum voor bijzondere gevallen gevestigd zal blijven. De minister komt hiermee de Tweede Kamer tegemoet, die bij motie had gevraagd om meer van de tandheel- kunde-opleiding over te laten dan aanvankelijk was voorgesteld. De 650 studenten tandheelkunde in Utrecht zijn woedend op mi nister Deetman en het college van bestuur van de rijksuniversi teit in Utrecht, zo hebben ze gisteren in een verklaring laten weten. De studenten verwijten het bestuur dat het de sub-faAil- teit probeert te verkwanselen door al met minister Deetman te onderhandelen over de situatie die zou kunnen ontstaan voor het geval de sub-faculteit dicht gaat. Dit gebeurt terwijl de Tweede Kamer nog helemaal niet tot opheffing heeft besloten. Volgens hen heeft Deetman daar misbruik van gemaakt en pro beert hij de Kamer om de tuin te leiden en buitenspel te zetten. ABCOUDE De 21e Ronde om de Zuiderzee, kortweg ROZ, een betrouwbaarheidsrit voor auto's, is net als vorig jaar een groot succes geworden. Niet minder dan 74 equipes hadden inge schreven in de A-, B-, C-, Toer- en Veteranenklasse, 12 meer dan vorig jaar, terwijl het bestuur in de uitnodiging zijn twijfel uitsprak over een rit onder deze moeilijke economische omstan digheden. De rit, die een dag en een nacht duurde, verliep zon der ongelukken en werd alleen in het laatste gedeelte flink ge stoord door de mist in de Noord Oost Polder en Flevoland. Hoe zeer ritten als deze overigens door de commercie worden be heerst bleek wel: De deelnemers moesten, behalve de ƒ85 in schrijfgeld, ook nog eens 50 betalen als ze niet met de voorge- crhrovpn roriam^tirkpm van de sponsors wilden rijden 'Unesco kan analfabetisme bestrijden' PARIJS Evenwicht in de aandacht voor basison derwijs en het onderwijs voor volwassenen draagt effectief bij aan de strijd tegen het analfabetisme. Regeringen van lidstaten van de Unesco moeten ook stimuleren dat orga nisaties van betrokkenen zelf een rol kunnen spe len, zodat plannen werk baar en concreet uitvoer baar zijn. Dit heeft minister Deetman (Onderwijs) zaterdag in Parijs verklaard. Hij leidt er de Ne derlandse delegatie naar de Algemene Conferentie van de Unesco, de organisatie van de Verenigde Naties voor Onder wijs, Wetenschap en Cultuur. Deetman vindt overigens dat in de Unesco-programma's meer effect te verwachten is. CDA-KAMERLID DE BOER WAARSCHUWT: (Van onze parlementaire redactie) MOSKOU/DEN HAAG Het CDA-Kamerlid Joep de Boer is erg ongelukkig met de manier, waarop de VVD-leiders met minister De Ruiter omgaat. Hij vindt dat Nijpels en Evenhuis, voorzitter en vice-voorzitter van de VVD-fractie, af en toe gelijkenis vertonen met een „onbestuurbaar geworden geleid projectiel". Volgens De Boer lijkt het erop of zij per se De Ruiter willen doen aftreden. Maar het kan ook zijn dat zij leiden aan „brood dronkenheid". In elk geval meent De Boer dat een „zichzelf res pecterende VVD" zich eigenlijk een dergelijk gedrag van zijn leiders niet mag permitteren. „Als er ongelukken van komen is het hun schuld", aldus De Boer in een vraaggesprek met deze krant. De Boer, die als lid van de parlementaire Oost-Westdelegatie in Moskou verblijft, waarschuwt de VVD het verlangen van de PvdA naar een debat over de stationering van nieuwe raketten in West-Duitsland niet te steunen. Albert-Jan Evenhuis kondig de onlangs in het VVD-blad aan dat hij de minister van Defen sie daarover wil ondervragen. „Als ze dat doorzetten, spelen ze helemaal in de kaart van de PvdA. Die wil niets liever dan dat de indruk wordt gewekt dat wat er in Nederland gezegd wordt, van invloed is op stationering in Duitsland. Op het moment dat ze dat kunnen bewerkstelligen, weten ze dat ze binnen het CDA alle katten in de gordijnen krijgen," aldus De Boer. Het CDA wil geen Kamerdebat over de stationering in Duits land, omdat een aantal christen-democraten bij zo'n gelegenheid met de oppositie zou kunnen meestemmen, waardoor het kabi net in gevaar zou kunnen komen. De PvdA wil wel zo'n debat. De socialist Relus ter Beek, die als leider van de parlementaire delegatie ook in Moskou is, toonde zich dit weekeinde bijzonder verontwaardigd over de uitspraak van minister De Ruiter (De fensie) dat Nederland geen bezwaar kan maken tegen de statio nering van kruisraketten in de Bondsrepubliek. Volgens Ter Beek is het Nederlandse voorbehoud bij het NAVO-dubbelbesluit altijd bedoeld geweest om druk uit te oefe nen op juist de bondgenoten. „Ik ben dan ook uiterst verontrust dat de minister nu zegt, dat het voorbehoud bij de plaatsing van kernwapens alleen Nederland geldt en niet het buitenland". Joep de Boer meent daarentegen dat uit het Nederlandse voor behoud juist logisch voortvloeit dat de Tweede Kamer zich niet met andere landen bemoeit. „Waar wij voor ons zelf opeisen, dat we in laatste instantie zelf uitmaken wat we doen, moeten we dat anderen ook toestaan", aldus De Boer. Pagina 8: Joep de Boer in Moskou: „Kremlin weet heus wel dat in Nederland demonstranten niet beslissen". Belgisch toneel begint toernee in Amsterdam AMSTERDAM Het gezelschap van de Witte Kraai uit Ant werpen maakt de komende maanden een toernee door ons land met Honger" van regisseur Sam Bogaerts naar de roman van de Noor Knut Hamsun. De première voor ons land is 2 november in Bellevue in Am sterdam. De trip is georganiseerd in het kader van het Belgisch Nederlands Cultureel Verdrag. De hoofdrol van het stuk wordt gespeeld door Lucas Vandervost. Het stuk toont door heel wat vermakelijkheid heen de tragische waardigheid van iemand die vecht tegen zijn verloedering. Het stuk gaat over de honger van een schrijver, een honger die ele gant blijft. Hollandia Kloos lijdt miljoenenverlies KRIMPEN A/D IJSSEL Hollandia Kloos (constructies, machines), een bedrijf van de familie van premier Lubbers, heeft tot en met augustus van het lopende boekjaar 1983 2,8 miljoen verlies geleden. Dit werd in hoofdzaak veroor zaakt door het wegvallen van een grote opdracht van de In donesische luchtvaartmaat schappij Garuda en het niet DEN HAAG De VVD wijst de militaire inter ventie van de VS in Gre nade af. Volgens VVD- voorzitter Kamminga is die net zo verwerpelijk als -de inval van de Sovjet Unie in Afghanistan. Kamminga betwijfelt of de VS hun actie met argu menten kan rechtvaardi gen. In een vraaggesprek met de TROS-radio verklaarde de VVD-voorzitter „geschrok ken" te zijn van de gebeurte nissen in Grenada. Naar zijn mening is er sprake van een „aantasting van de internatio nale rechtsorde". Kamminga zei verder dat de levering van nog eens vier on derzeeboten aan Taiwan zon der meer door moet gaan, on danks de dreigementen van de zijde van China. „Ik hou mijn hart vast over de discussie die daarover weer in de Tweede Kamer gevoerd moet worden". Naar zijn mening vestigt Ne derland „met al zijn gepraat" over de duikbootorder onnodig de internationale aandacht op zich. „Wij zijn zo dom om er een nationaal theaterstuk van de maken. We moeten het ge-" woon doen en er niet verder over praten", aldus Kammin ga. Volgens de VVD-voorzitter zou het niet doorgaan van de duikbootorder uitlopen op een „nationale ramp", gezien de benarde positie waarin de Ne derlandse scheepswerf (Wil- ton-Feijenoord) zich bevindt. Drugslijn opgerold DORDRECHT De rijkspoli tie van Dordrecht heeft dit weekeinde een drugslijn opge rold waarlangs honderden ki lo's hasj uit Marokko naar Ne derland en West-Duitsland werd gesmokkeld. De organi sator bleek de 46-jarige Am sterdammer J.V., die eerder dit jaar werd aangehouden voor het verhandelen van drugs. Op het ogenblik zijn be halve V. nog elf mannen, allen wonende in of rond Amster dam. aangehouden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5