sfeervolle aptade'83 £eïdóe Qowiant Vier eeuwen betrekkingen Japan en Nederland in beeld gebracht Gestolen auto Korte Vliet ingereden ohen Instituut 'éestaat 25 jaar Alle goede dingen bestaan in drieën. SÏDËN CiicLe (Somant MAANDAG 31 OKTOBER 1983 PAGINA 3 ejaarde mishandeld beroofd .iDEN Een 77-jarige bewoonster van de Uiterstegracht Q]h de nacht van vrijdag op zaterdag in haar woning mis- ield en beroofd. Ze werd met een gebroken oogkas en bloeduitstorting in het Elizabethziekenhuis in Leider- i opgenomen. marfvrouw lag op bed en omstreeks twee uur stonden plptse 3k ij twee mannen in de kamer. De vrouw werd in haar ge geslagen en de mannen haalden uit een kistje in een vierhonderd gulden en verdwenen. De vrouw raakte oedelijk bewusteloos. Zaterdagmorgen omstreeks half ilf werd zij door een voorbijganger met een bebloed fd in de deuropening van haar woning aangetroffen en /olgens naar het ziekenhuis overgebracht. De politie ver- t opjct iedereen die mogelijk iets heeft gemerkt of gezien van isjiverval, zich te melden via telefoonnummer 149961. Groninger loopt de sloot in LEIDEN Een 31-jarige man uit Ten Boer (Groningen) is zaterdagavond de sloot langs de Plesmanlaan ingelopen. De man liep op de Plesmanlaan en wilde op de ventweg gaan lopen. Hij liep het talud van de weg af en stapte op de vent weg. Tenminste, dat dacht hij want er bleek geen ventweg te zijn. Wel een sloot die vol met kroos zat. De politie heeft zich over de man ontfermd. Op het bureau ging de man onder de douche en daarna werd hij op de trein naar huis gezet. Veronica naar Leiden LEIDEN In de Groenoordhallen worden woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 novem ber opnamen gemaakt voor het tv-programma Veronica Muziekland. De eerste twee dagen be treft het repetities, op vrijdagavond (vanaf 20.00 uur) worden de definitieve opnamen ge maakt. Er zullen twee uitzendingen worden opgeno men. De eerste wordt op zondag 6 november uitgezonden. Daarin treden op: Danny Mirror, Corry, The Shorts, G'Race, Second Hand R&R Band, Canyon, Maywood, Dianne Marchal, Jody, Tony Sherman en Spirit. De tweede uit zending staat gepland voor 20 november. Hier in treden op: Massada, Vanessa, The Dutch, Marga, Rubberen Robbie, Dolly Dots, Frank Mirella, Pussycat, VOF de Kunst, de Haven- zangers en André Hazes. Beide programma's worden gepresenteerd door Chiel van Praag. CDA wil handel in drugs hard aanpakken LEIDEN De CDA-fractie in de gemeente raad vindt dat de handel in drugs krachtig be streden moet worden. Dat stelt de fractie in vragen aan het college van B en W. Het CDA stelt de vragen naar aanleiding van het oprol len van een drugswinkel aan de Beschuitsteeg. Vorige week deed de politie daar een inval en verichtte dertien arrestaties. Onlangs werd ook een inval in een pand aan de Aalmarkt gedaan. In beide panden werden flinke hoeveelheden hasj en marihuana in beslag genomen. Het CDA wil weten of de handel in drugs is opge leefd en welke maatregelen daartegen genomen worden. „Wordt de handel in drugs onder be paalde omstandigheden oogluikend toegestaan", aldus de christen-democraten. Het CDA vindt verder dat er een actief voorlichtingsbeleid op scholen gevoerd moet worden. prott 'uisi|DEN Voor overvol- '-20-jtribunes voltrok zich 1 ee|rdagavond in de e Snenoordhallen de jaar- isie L Taptade, dit jaar denjjs voor de achtste ieuv^i Muziek- en majoret- n r%orpsen uit het hele Rij vertoonden tot grote w2fedenheid van het pu- hun (muzikale) zicljsten waarmee de Tap- p ook dit jaar weer een [aagd festijn mag wor- proci genoemd, tevo in ezich lenen de Groenoord- )ëtepn zich nauwelijks voor intal.muzikaal evenement als twaj) De hallen beschikken *enst_ over een zeer lange nagalm en vooral de lage tonen blij ven seconden lang in de ruimte hangen. Te luid ge speelde muziekwerkjes ver worden tot een brei van klanken waaruit nauwelijks nog enige melodie valt te destilleren. Vooral de korp sen die het strakke en ritmi sche tamboerwerk hadden ingeruild voor zware bewer kingen van klassieke mu ziekstukken werden hier de dupe van. Een zeer strak en afgemeten spelend „Juliana" uit Amers foort werkte zich er echter moeiteloos doorheen terwijl ook het muzikaal zeer gedis ciplineerde K en G uit Lei den nauwelijks hinder van Een van de korpsen in actie op een sfeervolle Taptade Roosendaal gaf op muziek van de Marinierskapel een bijna perfecte show weg. Het was de organisatie ge lukt de weinig sfeervolle in richting van de hallen te ca moufleren met veel gekleurd licht dat het gebeuren in de deze slechte akoestiek leek te ondervinden. Deze twee wa ren dan ook de onbetwiste toppers van de afgelopen Taptade. Ook bij de majoret tekorpsen waren er uitblin kers: de door autopech te laat gearriveerde Rainbows uit arena bij tijd en wijlen tot een sprookjesachtig schouw spel maakte. Alleen een fel gele spot viel enigszins uit de toon. Het publiek gaf aan het einde van de vertoning luid keels te kennen genoten te hebben. ■verleden: M. W. Lakomy, geb. ian; J. Timmer, geb. 25-12-1895, huurink, geb. 16-6-1920, vrl.; F. geb. 20-5-1907, man; H. G. ™któ,^62'r:nJH.vve,h=; hetB-12-1918, man; M. van den Heuvel, >16-9-1908, vrl., geh. gew. mei J. D. tficli,K; C. J. Hameter. geb. 25-1-1907, htisc L" A tusr ü9ecB sr- 0-4-1899. man; M C. J van der Li Onbekenden hebben zaterdagavond met een gestolen auto door het Hooghkamer- park gecrossed en tenslotte de auto de Korte Vliet ingereden. Een Leidse echtpaar liep zaterdag in het park en hoorde plotseling een plons. Ze zagen nog net de achterlichten van een auto onder water verdwijnen en waar schuwden onmiddellijk de politie, de brandweer en de EHD. Aanvankelijk dacht men dat er nog mensen in de auto zaten, maar toen duikers de auto bereik ten bleek deze leeg te zijn. Toen de auto eenmaal op het droge stond, bleek de bedrading te zijn doorverbonden en was duidelijk dat de auto was gestolen. In het park is een aanzienlijk schade aange richt. Het gras is vernield door diepe au tosporen. De auto werd geheel vernield. Volledige overeenstemming bereikt Verdubbeling van spoorlijn Leiden-Alphen kan van start LEIDEN Aan Rijksweg 11 van Leiden naar Alphen zal in 1984 voor 1,5 miljoen gulden gewerkt worden. Dit stuk gaat in totaal 81 miljoen gulden kosten waarvan al drie mil joen gulden is besteed. Het doortrekken van de weg vanaf Alphen naar Bodegraven gaat nog eens 64 miljoen gulden kosten. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) de Kamer in ant woord op vragen over haar be groting laten weten. Over de aanleg van de weg Leiden - Alphen tegelijk met de ver dubbeling van de bestaande spoorbaan tussen beide plaat sen en een ruilverkaveling in het gebied, is inmiddels volle dige overeenstemming bereikt, aldus de minister. De afbouw van de Utrechtse Baan tot aan het verkeersplein Leidschendam gaat de over heid 230 miljoen gulden kos ten. Van dat bedrag is tot nu toe 130 miljoen gulden besteed. Uit de antwoorden blijkt ver der dat het verlengen van Rijksweg 4 (Amsterdam - Rot terdam vanaf het verkeers plein Ypenburg het rijk ruim 250 miljoen gulden gaat kos ten. De minister geeft ook aan dat aan de verbinding tussen Wassenaar (Rijksweg 44) en Leidschendam (Rijksweg 11) - de verlengde Landscheidings- weg, in het verleden al 6,5 miljoen gulden is uitgegeven. De weg is er nog altijd niet. Aan de afwerking van Rijks weg 12 Den Haag - Utrecht tussen het verkeersplein Leid schendam en Zoetermeer zal nog 1,6 miljoen gulden worden uitgegeven, aldus de minister. Aan het verkeersplein Leid schendam zelf zal nog voor 24 miljoen gulden vertimmerd worden. Dan zijn de werken, die totaal 292 miljoen gulden zullen hebben gekost, klaar. Portretten Ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van Hof Meermansburg (Oude Vest) komen de portretten van de stichters van dit hofje terug in de regentenkamer. Het zijn twee schilderijen van Maarten Meerman en zijn vrouw Helena Verburg. Beide panelen, geschil derd door een onbekende meester, worden bewaard in musuem De Lakenhal. De schilderijen zijn van dins dag 1 tot en met zondag 6 november te zien. Dagelijks van zeven tot negen en op zondag ook van een tot vijf Stationsflat Het Dienstencentrum Binnenstad /Zeehelden wijk nodigt de bewoners van de Stationsflat en omgeving uit voor een in formatiebijeenkomst in het geböuw van Troef aan de Sta tionsweg 32. De bijeenkomst vindt plaats op donderdag middag 3 november en begint om twee uur. Er wordt on der meer informatie gegeven over hoe men via de Stich ting Gezinsverzorging huishoudelijke hulp kan krijgen. De bijeenkomst, die in eerste instantie is bestemd voor perso nen van 55 jaar en ouder, wordt gehouden omdat er de laatste tijd vanuit de Stationsflat veel vragen over dienst verlening komen en omdat er in de flat een zekere vergrij zing optreedt. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt donderdag 3 november begonnen met de verto ning van een serie Duitse films. Donderdag 3 tot en met zondag 6 november staat de film 'Die Freundin' van Margaretha von Trotta, de maakster van 'Die blei- erne zeit', op het programma. Het verhaal gaat over een relatie tussen twee vrouwen. Op alle avonden be ginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Rommelmarkt In de Groenoordhallen wordt van 30 maart tot en met 1 april 1984 de Rommelmarkt Sport Inn gehouden. Vereni gingen wordt aangeraden nu al een standplaats te reserve ren. Dit. kan uitsluitend door een briefkaartje te sturen naar Rommelmarkt Sport Inn, Postbus 1020, 2302 BA Lei den. Boeken De Leidse werkgroep van Amnesty International is van plan om in de week van 5 december een boeken markt te houden in het Waaggebouw. Men is nu al be gonnen met het inzamelen van boeken. Wie boeken wil afstaan, kan terecht bij Jan van Holstijn en Annelies Brakkee (121151, dagelijks tussen 17.30 rn 18.30). Zo no dig worden de boeken opgehaald. Bewegen In de koffiezaal van 't Huis op de Waard aan de Kaarsen- makerssteeggaat op donderdagochtend 3 november om elf uur een groepje „Meer bewegen voor ouderen van start. Het is de bedoeling dat er iedere donderdagochtend van elf tot twaalf uur een dergelijk groepje aan sport doet. Oude ren van 55 jaar en ouder uit de Binnenstad/Zeeheldenwijk en bewoners van 't Huis op de Waard zijn welkom om on der deskundige leiding te bewegen. Deelname kost 3,50 per maand. ïoten i sul' ip ui hij d A zo pEN Het J.A. Cohen Instituut bestaat 25 jaar. Ter gele- pperl?5ic* hiervan wordt vrijdag 4 november in de Pieterskerk e 0rr'Jeenh°mst gehouden waarop de vooruitgang van het insti- i 'n perspectief wordt gebracht. De behandeling van stra- h .ongevallen en de genetische gevolgen van straling worden lezingen belicht. 'interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralen- werd in 1958 opgericht. De activiteiten bestaan uit Lgeven van cursussen op het gebied van de radiopathologie, ^M^nbescherming en stralingshygiëne, het verrichten van on- ^^H)ek (nodig voor een verantwoord gebruik van straling) met k^Be op het gebied van de geneeskunde en de biologie en de van stralingsongevallen. ^^^ssor dr. J.J. van Rood spreekt op de bijeenkomst over de indeling van stralingsongevallen en professor dr. K. Sanka- _rayanan heeft het over de genetische gevolgen van straling jsicobepalingen. De bijeenkomst begint om half drie. Op za- iaS «g 5 november vindt, eveneens in de Pieterskerk, een open ïbiedplaats. Door middel van een postertentoonstelling wordt het oorwtjek geïnformeerd over het werk dat op het gebied van stra- nkrijlbescherming wordt verricht. Men kan van 's morgens tien udt e( middags vier uur in de Pieterskerk terecht. »g ir[ Drie prima, tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. als abonnee van I Mcode/Plaats ïlaald wordt: 0 per maand met automatische alschrijvmg van bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal tuur een set tennisballen naai: d res >stcode/Plaats_ _Telefoon_ bur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar: iidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een jpnnement worden geweigerd. ANZ LEIDEN Al vier eeu wen lang onderhouden de Nederlanders en de Japanners een bijzondere band. Deze band, die be gon met de vestiging in 1609 van de eerste Hol landse handelspost in Hi- rado, beperkte zich niet alleen tot de handel, maar omvatte ook allerlei* culturele, artistieke en wetenschappelijke con tacten. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlands-Ja panse Vereniging wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden een tentoonstelling „Vier eeuwen Nederland-Ja pan. Kunst-Wetenschap- Taal-Handel" gehouden. Deze tentoonstelling werd zaterdag officieel geopend door prof.dr. J. Kaufmann, de voormali ge ambassadeur van Ne derland in Japan. TENTOONSTELLING IN MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Een Nagasakiprent van omstreeks 1800 van een wandelende Nederlander met Goudse pijp en een jongen met verrekijker. In de baai een Nederlands oorlogsschip. De tentoonstelling geeft aan de hand van prenten, schilde ringen, poselein, lakwerk, do cumenten en verelei ge bruiksvoorwerpen een over zicht van die vier eeuwen van betrekkingen tussen beide landen. Betrekkingen die be gonnen vooral in de handels- sfeer van de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC), maar ook nu nog aktueei zijn door de samenwerking tussen Phillips (compact disc) en Ja panse electronicabedrijven. Maar niet alleen de handels betrekkingen komen aan bod, ook worden prenten, schilde rijen, voorwerpen, woorden, onder de aandacht gebracht. Zo blijkt op de tentoonstelling dat er veel Japanse belang stelling is geweest voor de Ne derlanders. In allerlei ge bruiksvoorwerpen komen af beeldingen van de „roodhari ge barbaren" voor en zijn bij voorbeeld veel ouderwetse gordelknopen naar die typi sche Hollanders vervaardigd. Ook blijkt dat het begin van de industrie in Japan een heel eind op weg is geholpen door de Nederlanders. De Walk- Man (klein draagbaar radio- cassetterecordertje dat aan de broeksriem wordt meegedra gen) blijkt een voor de hand liggende uitvinding van de Japanners te zijn. De Japan ners dragen al eeuwen van al les aan hun gordel of riem. Zo is op de tentoonstelling een plat vierkant metalen tasje te zien dat al heel lang aan de riem werd meegetorst en waar de Japanners krekels in bewaarden vanwege het ge luid, dat deze dieren maken. Ook blijken er in het Japans allerlei semie-Nederlandse woorden voor te komen zoals biiru voor bier, dansu voor dans, gasu voor gas, inki voor inkt, kohii voor koffie, mesu voor mes, pisutoru voor pi stool. Met de komst van de Hollanders werd in Japan voor het eerst kennis gemaakt met bestek. Vorken, lepels en messen kenden men niet om dat er alleen met stokjes werd gegeten. Ook leerden de Ja panners het vuurwapen en de tabak kennen. Xr' i* Een houtsnede uit 1844 waarop het overbrengen van een brief van Koning Willem II aan de shogun in Edo wordt afgebeeld. Veel is op de tentoonstelling te zien over de Edo-periode (1600-1868) waarin Japan zich van de rest van de wereld af sloot. Het waren toen de Hol landers, die vanaf 1641 als enige westerlingen in het land mochten verblijven op de handelsnederzetting Deshima in de baai van Nagasaki. Die begin periode op Deshima, een kunstmatig eilandje ge bouwd in de vorm van een waaier, was voor de Hollan ders niet zo leuk. De bewe gingsvrijheid was toen voor de Hollanders uiterst beperkt. Bij de toegangspoort van Des hima stond een wachthuis ter controle van iedere stap, die buiten het eiland werd gezet, hetgeen zonder toestemming van de gouverneur van Naga saki ten strengste was verbo den. De enkele keer dat er een uitstapje werd toegestaan, zoals bij het bezoeken van de plaatselijke kermis of het bij wonen van de traditionele jaarlijkse feesten in de stad Nagasaki, moesten duur be taald worden. De Hollandse bevolking op het eilandje Deshima bestond alleen uit mannen. Het eiland was voor Hollandse vrouwen uitdrukkelijk verboden ter rein. Wel mochten Japanse publieke vrouwen het terrein betreden. Uit de geschiedenis blijkt dat slechts een enkele keer een Hollandse vrouw op het eiland heeft vertoefd. Eén keer was het de vrouw van het nieuw benoemde opper hoofd Jan Cock Blomhoff, Ti- tia Bergsma en de andere Eu ropese vrouw die ooit het eiland betrad was Mimi de Villeneuve, echtgenote van Carel Hubert de Villeneuve, die als tekenaar (registrator) in dienst van de Compagnie naar Deshima was ontboden. Beiden vrouwen moesten bij het eerst volgend aankomen de schip maken dat ze weer weg kwamen. De Europese vrouwen hebben in de Japanse cultuur veel in druk achter gelaten want veel Japanse prenten laten afbeel dingen van de vrouwen zien. Trouwens de Hollandse man nen werden ook vreemd ge vonden. In allerlei verhalen en op prenten komen de man nen voor als „roodharige bar baren". Tijdens de 18e eeuw begon nen de persoonlijke contacten tussen de Hollanders en de Japanners aanmerkelijk te verbeteren en ten aanzien van alle beperkende regels begon men van Japanse zijde een meer soepeler houding aan te nemen. De argwaan van weleer begon plaats te maken voor een algemene nieuwsgierigheid naar de westerse cultuur en weten schap. Hollandse boeken wer den vertaald, de diverse com pagnie-artsen introduceerde de westerse medische weten schap in Japan en ook de techniek kwam aan bod. Al dus werd op Deshima een ba sis gelegd voor een gestadige uitwisseling van gegevens tus sen Japanse geleerden en de Hollanders en er ontstond een verstandhouding van weder zijdse bewondering en begrip. In een geïsoleerd Japan vormde Deshima de lens, waardoor het beeld van de buitenwereld in focus werd gebracht en de invloed van deze beelden vinden we weerspiegeld in verschillende aspecten van de Japanse kunst en cultuur. Een Hollander, die steeds op duikt in de geschiedenis van Japan is Ph. F. von Siebold. Hij leefde in Japan samen met een Japanse vrouw, die in 1827 het leven schonk aan een dochter, die later de enige vrouwelijke arts van Japan werd. Hij zou theestruiken uit Japan naar Ceylon hebben gesmokkeld en hij moest Ja pan verlaten omdat hij een spion zou zijn omdat hij Japan in kaart wilde brengen het geen ten strengste verboden was. Von Siebold had toen reeds een unieke verzameling van'Japanse voorwerpen en bracht die in 1830 mee naar Nederland. Met deze spullen richtte hij op de benedenver dieping van zijn woning aan het Rapenburg in Leiden (waar nu het kantongerecht is) een klein museum in. Zijn verzameling is in feite de aan leiding geweest voor de op richting van het huidige Rijksmuseum voor Volken kunde. Een kennis van Von Siebold, de heer J.J. Hoff mann, werd in 1855 benoemd tot hoogleraar Japans (en Chi nees) aan de Rijksuniversiteit in Leiden en de universiteit in Leiden was daarmee de eerste die een dergelijke stu die invoerde. SYLVIA VAN LEEUWEN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3