aOCKEYPLOEG PLICHTMATIG dumping imsterdam och veel Publiek [LVER VOOR BOWLER KOK Joertsjenko imposante turnster Positie Kecskemethy blijft wankel Teer remise in damtweekamp p PORTTRIBUNE Weer zege van Lendl Problemen bij NTTB opgelost Vreugde en verdriet voor Smeding MAANDAG 31 OKTOBER 1983 HIK Na acht partijen is de balans damtweekamp tussen Wiersma en Ier Wal nog steeds in evenwicht: 8-8. totaal acht uur speeltijd, zaterdag en en, kwam het Nederlandse duo niet r dan twee puntendelingen. In het e treffen groef Wiersma gisteren de 3 spijp weer eens op. Daaraan waren r tten vooraf gegaan. Volgens de se- ,nt van wereldkampioen Van der ^ex-nationaal kampioen Hans Jansen, t de tweekamp nu pas interessant te >n. Jansen was in de anderhalve dat de tweekamp warm draaide van atbare waarde voor zijn werkgever. Mui lan Hij bereidde vrijwel alle openingen voor. 9x20, Een facet van het spel waardoor Van der 26x17, Wal zich voorlopig, tegen alle prognoses 11-17, in, goed staande hield. 42-37, 17-21, De achtste partij tussen Harm Wiersma 26x17, (wit) en Jannes van der Wal (zwart) had 23-29, het volgende zettenverloop:, 1. 34-30, 49-43, 19-23, 2. 30-25, 14-19, 3. 25x14, 9x20, 4. 13-19, 35-30, 20-25, 5. 31-27. 25x34, 6. 39x30, 22x11, 10-14, 7. 44-39, 15-20, 8. 30-25, 5-10, 9. 23-29, 37-31, 10-15, 10. 50-44, 17-21, 11. 31-26, 4- 30x10, 9, 12. 26x17, 11x31, 13. 36x27, 6-11, 14. 34-39, 41-36, 11-17, 15. 46-41, 7-11, 16. 41-37, 1- 6, 29-23, 17. 37-31 ,20-24, 18. 42-37, 14-20, 19. 25x14, mise. 20. 47-42, 3- 9, 21. 31-26, 17-21, 22. 11x31, 23. 37x26, 6-11, 24. 32-27, 25. 38-32, 24-29, 26. 33x24, 19x30, 27. 30-35, 28. 37-31, 2- 7, 29. 43-38, 30. 26x17, 12x21, 31. 31-26, 7-12, 32. 12x21, 33. 40-34, 8-12, 34. 39-33, 35. 33x24, 20x40, 36. 45x34, 15-20, 37. 20-24, 38. 38-33, 9-14, 39. 43-39, 40. 34-30, 18-23, 41. 27-22, 12-17, 4V 16x 7, 43. 36-31, 21-26, 44. 31-27, 45. 32-28, 29x38, 46. 28-23, 19x28, 47. 38-43, 48. 10- 5, 43x34, 49. 5x32, 50. 44x33, 35-40, 51. 33-29, 40-44, 52. 7-12, 53. 23-19,44-50, 54. 19-14.... re- ;rt lezel ATSJI Het aan ssen gewoon geraak- tfederlands hockey- is in Karatsji bezig ongebruikelijke erva- op te doen. Voor de iarHe maal in het bijna Het [njarige bewind van 1 dJscoach Wim van KNipien begon Oranje adel» belangrijk toernooi dJtwee nederlagen. Na n°k5"2 tegen de Australi- jd t( favorieten nam West Isrecdand zaterdag met 2- ;le 1 yanche voor de twee ciel^den geleden in Am- een verloren gegane pese titel. Door die nimjre resultaten staat Jon, dat de kostbare npions Trophy na jaar verhuist naar ander land. llCSaard werd na afloop van luel tussen de twee Euro grootmachten in dit eve- ijcjïnt naarstig naar oorza- voor de terugval gezocht it hevig aangeslagen Ne- tidse kamp. Tim Steens, He,lzijn 152 interlands de ilteak ervaren speler van het borgjge gezelschap, had zijn v°°TCe snel klaar. „De Euro- kafytei was voor ons in feite 'enejjeiangrijker dan dit toer- "e t aldus de kleine Hage- h [-Tenslotte waren we nog udt-|de beste van Europa ge- ser\J en hadden we de Cham- ?erd| Trophy al tweemaal ge- - ®rien. Zoiets speelt, mis- onbewust, toch mee. js ilweede was er een enorm Foiyïil 'n voorbereiding. We en fcn ruim twee maanden an (^geconcentreerd naar het akkeioegeleefd. Voor dit toer- bleef het bij drie'trainin- en een onbenullig wed- le. Dat blijk je je toch niet innen veroorloven", de hitte werd door de Ne- tidse ploeg als excuus pvoerd. Tegen West iland, dat de moed had Jan Carel Jenniskens is namens Nederland op weg naar de enige tegentreffer in het duel met West-Duitsland. met vier debutanten naar Ka- ratsji te komen, ging dat in ie der geval niet op. Beide West- europese landen hadden even veel last van de weersomstan digheden. Feit is wel, dat Ne derland tijdens de toernooien om de wereldbekers van 1975 (Koeala Loempoer) en 1981 (Bombay) afknapte op de ver zengende hitte. Wat dat betreft zijn de perspectieven voor de Olympische Spelen in het broeierige Los Angeles niet overdreven rooskleurig. Heilig vuur Ook de naam van de in Pakis tan ontbrekende Ties Kruize viel. Van 't Hek, die net als zijn mede-aanvallers Bouw man en Van Grimbergen vol ledig werd afgeschermd door de uiterst gedisciplineerd spe lend Westduitse defensie, ver zette zich nogal fel tegen de gedachte dat het met de oudste Kruize beter zou zijn gegaan. „Dat is je reinste flauwekul. Toen Ties er de vorige keer in het begin van het toernooi niet bij was, haalden we drie pun ten uit twee wedstrijden. Het punt is gewoon dat we veel te plichtmatig spelen. Iedereen wil heus wel, maar het heilige vuur ontbreekt bij de meesten. Als we in Amstelveen achter stonden, bleven we doorgaan. Die instelling zie je hier niet. We kunnen ons eigen spelletje niet opbrengen. De helft van het veld wordt niet gebruikt. We spelen zonder enig plan". Het ontbreken van een spel verdeler met inzicht en uit straling doet zich sterk voelen. Het middenveld komt amper aan offensieve impulsen toe. Verder dan de rand van de Westduitse cirkel kwamen de Nederlanders zaterdag maar zelden. Het gevolg was dat er slechts één strafcorner werd geforceerd. Daar ligt ook een groot verschil met voorgaande toernooien. Met Litjens of Kruize als beul konden er wel eens wat doelpunten worden meegesprokkeld, bij de weini ge strafcorners van Bouwman ontbreekt elke overtuiging. Ook de verdediging is traag en kampt met het probleem dat ausputzer Van der Have ui terst onzeker is in zijn optre den. Na twee wedstrijden is- behal ve West-Duitsland ook gast heer Pakistan nog zonder puntverlies. Pakistan won gis teren voor 25.000 toeschouwers de altijd met emoties beladen wedstrijd tegen India met 2-0. STERDAM De 26e te van Jumping Am- aam heeft de organisa- •n, ondanks de knieval Werd gemaakt voor de visie, zowel financieel i sportief succes ge- ïht. Ben Arts, bonds- gith van de Nederlandse ijkhlg en secretaris-gene- i van Jumping Amster- t, noemde het experi- lt met het schrappen de zondagavond ge- gd. anks de uitvoerige aan- lt van de televisie bleef tl n*et massaal weg. J V» ..We halen naar schatting hetzelfde toeschouwersaantal als vorig jaar. Tussen de 23.000 en 25.000 mensen zijn hier ge weest. We hebben derhalve dezelfde inkomsten, maar minder kosten. De ruiters kunnen nu desgewenst zon dagavond om acht uur in het vliegtuig zitten. De wijzigin gen in het programma zijn niet, zoals wordt gesuggereerd, voorgeschreven door de AVRO. Het is niet afgedwon gen, eerder ingegeven. Een evenement als dit kost nu een maal erg veel geld. Daarom zijn we blij met elke financiële steun. We werken dit jaar met een begroting van ongeveer één miljoen gulden. We hou den niet over, maar komen ook niet veel tekort". De Brit David Broome gaat met Last Resort in fraaie stijl over een hindernis tijdens de Grote Prijs van Amster dam. De programma-indeling werd in ieder geval terwille van de beschikbare zendtijd keurig aangepast. Zo werd het door gaans spectaculaire „hoog springen" verplaatst naar de vrijdagnacht en de wedstrijd om de Grote Prijs naar zater dagnacht. Met name toen werd het geduld van de bezoekers op de proef gesteld. Na een langdurige barrage ging de hoofdprijs van 17.500 gulden naar David Broome. De Britse topruiter kan sinds enige tijd beschikken over het in Ierland gefokte paard -Last Resort. Die aanschaf stelde hem in Am sterdam niet teleur. „Het is een jong dier met ongekende mogelijkheden", vertelde Broome na afloop. De Oosten rijkse publiekslieveling Hugo Simon werd met de wispeltu rige Gladstone tweede, de Britse Liz Edgar met Everest for Ever legde beslag op de derde plaats. De beste Nederlander in de barrage was Willy van der Ham. Hij wilde de hengst Feinschnitt Z niet forceren en werd door een springfout ze vende. Het optreden van de Nederlandse topruiters sprak evenwel gedurende de vier dagen, in tegenstelling tot voorgaande jaren, nauwelijks tot de verbeelding. De vader landse combinaties streden slechts om de troostprijzen. irmtf ddet fcJACAS Bij de wereld- ingjKok als tweede geëindigd fdefet onderdeel alle catego- f Dat houdt in, dat de re- Iten van alle wedstrijden vidueel, dubbel, trio en lansteam) opgeteld wor den. Kok kwam tot het totaal van 5146 punten, bijna hon derd meter dan de Zweed Mats Karlsson. Het individuele klassement werd gewonnen door de Amerikaan Tony Ca- riello. Bij de dames streek de Zweedse Lena Sulkanen de wereldtitel op. Het Nederland se herenteam (bestaande uit Erik Kok, Ronald Chandra, Erwin Groen, Ruud van der Schilden, Ed Oudewaal en Ton Plummen) viel in de landen- wedstrijd net buiten de prijzen met een vierde eindklassering. De ploeg bleef met zijn totaal van 6191 punten slechts drie punten onder het wereldre cord. Dat werd wel verbeterd door de nummers één tot en met drie. Wereldkampioen werd Finland met een totaal van 6355 punten. ..afc,,., >8, Wereldkampioen Dmitri Belozerchev van de Sovjet- Unie „vliegt" over de rekstok. BOEDAPEST Het geluk is Natalia Joertsjenko slechts zelden goed gezind. Daags nadat zij zater dagavond in het sportpaleis van Boedapest wereld kampioen in de meerkamp bij de dames was ge worden, schakelde een knieblessure in de toestel finales haar opnieuw uit. In de eindstrijd van de beste 36 turnsters kreeg de 18-jarige Russin echter toch waarop zij gezien haar imposante turnen, recht had. Twee jaar geleden bij de wereldtitelstrijd in Moskou, waar zij de tot favorieten behoorde, volgde de zwartharige turn ster uit Rostov aan de Don het optreden van haar landge- notes op de tribune. Een blessure had haar buitenspel ge zet. Gistermiddag bij de toestelfinales van de dames, waar mee de 22e wereldkampioenschappen in de Hongaarse hoofdstad werden besloten, ging het bij het paardspringen mis. Bij haar tweede sprong, een Tsukuhara met halve draai, overstrekte zij haar knie en moest worden wegge dragen. De Russin, die met de Roemeense Lavinia Agache als enige voor alle vier onderdeelfinales was geplaatst, was uitgeschakeld. Nog geen 24 uur tevoren was Joertsjenko de finale meer kamp begonnen met twee sprongen, die beiden een tien opleverde. Op dat moment kon het voor de Russin, vorig jaar winnares van de wereldbeker in Zagreb met landge note Olga Bitsjerov, die zij in de Hongaarse hoofdstad als wereldkampioene onttroonde, niet meer stuk. Alleen dom me pech zou haar kunnen uitschakelen. Die bleef de zwartharige, wat dromerig kijkende pupil van de aan de lopende band topturnsters afleverende trainer Vladislav Rastorotski, bespaard. De voorsprong van 15/100ste punt, waarmee ze de meerkampfinale was begonnen, maakte zij met haar natuurlijke gratie en groot technisch kunnen al leen maar groter. Met Natalia Joertsjenko kreeg ook de Roemeense Ekatari- na Szabo, die algemeen beschouwd wordt als de opvolgster van Nadia Comaneci, in de finale van de achtkamp twee maal de maximale waardering. Net zoals Joerstjenko ver diende Szabo haar tienen bij de sprong en de vrije oefe ning. Ze moet in staat worden geacht bij de Olympische Spelen van Los Angeles dezelfde triomfen te vieren als Co maneci bij de Spelen van Montreal. Toch kon Szabo in de meerkamp een dubbele Russische triomf, zoals twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Moskou, niet verhinderen. Szabo werd gisteren wel tot wereldkampioene vrije oefe ning gekroond. De synthese van technisch vermogen en ballet, gecombineerd met geraffineerd gekozen muziek, le verde haar opnieuw een tien en de wereldtitel op. Door het wegvallen van Joertsjenko in de onderdeelfinales, werden de vier toesteltitels gedeeld over evenveel landen. De Bul gaarse Boriana Stojanova werd kampioene springen. Maxi Gnauck, (odl) bleef op de brug ongelijk, waar ze als enige een tien behaalde, opnieuw Agache en Szabo voor. De Rus sin Olga Mostepanova toonde zich de beste op de even- wichtsbalk. NA VIJFDE PLAATS IN HOLLANDTOERNOOI BLERICK De vijfde editie van het Hollandtoernooi heeft de positie van bondstrainer Jan Kecskemethy niet versterkt. De. scherp bekritiseerde Oosteuropeaanse handbalcoach bereikte met zijn damesploeg tijdens het sterk bezette zeslandentoernooi de vijfde plaats. Heel even kregen de Nederlandse handbalsters een vaag perspectief op de derde positie. Door een teleurstellend gelijkspel (17-17) tegen de zwakke Franse handbalsters bleef die surprise evenwel uit. Ook de finale eindigde onbeslist. Oost- -Duitsl^nd, dat Joegoslavië op 23-23 hield, greep de toernooizege door een beter doelsaldo. Kecskemethy heeft tijdens het Hollandtoernooi verzuimd zijn critici via klinkende prestaties van zijn team de mond te snoe ren. In de drie jaar dat de Tsjechoslo waak in dienst is van het Handbalverbond hebben de nationale afvaardigingen slechts terrein verloren. De herenploeg degradeerde onder zijn bewind twee keer uit de B-groep, de dames zou over vijf weken in Po len hetzelfde lot wachten indien er een internationale C-klasse voor hen zou bestaan. „Mijn beste speelsters van het toernooi zijn de leden van Jong Oranje; Carla Kleintjes en Ursula Deke- ling. Daarnaast natuurlijk Laura Robben", zei de bondscoach. „Routiniers als Diana Niemantsverdriet en Hannie de Kok wa ren slecht. Toch blijven ze in de selectie zolang ik die twee nog niet geheel kan missen". Ivan Lendl kon de ontmoe ting tegen de Amerikaan Scott Davis in winst om zetten. TOKIO Ivan Lendl (Tsj) heeft het met 1,1 mil joen gulden gedoteerde tennistoernooi van Tokio gewonnen. Hij versloeg de Amerikaan Scott Davis met 3-6, 6-3, 6-4. Davis, een eerstejaars prof, had in de halve eindstrijd Jim my Connors verrast met 6-3, 6-4. In Filderstadt (Wdl) won Mar tina Navratilova (Vst) haar tweede Porsche door een zege van 6-1, 6-2 op de Frangaise Catherina Tanvier. Tanvier had eerder de Roemeense Ru- zici uitgeschakeld. Navratilova had Duitslands laatste hoop, Eva Pfaff, geklopt in de halve eindstrijd. In het dubbelspel werd Marcella Mesker met haar partner Susan Leo in de halve finales in drie sets uitge schakeld door het duo Ruzici- /Tanvier, dat later weer van Navratilova/Reynolds verloor. De herenfinale in Keulen ging tussen de Westduitser Hans Dieter Beutel en de Ierse Amerikaan Matt Doyle. Doyle won met 1-6, 6-1, 6-1. Het vierde en laatste toernooi van de Nederlandse satellietse rie is gisteren in Geleen ge wonnen door de Amerikaan Andy Kohlberg. Hij versloeg in de finale de Tsjech Miroslav Lacek met 7-6, 6-1. In de halve finales zegevierde Kohlberg over de Westduitser Pfann- koch en in de kwartfinales over de Nederlander Huub van Boeckel. Deze laatste be hoort tot de vier Nederlanders, die zich hebben geplaatst voor het masterstoernooi, dat vol gende week in Tilburg wordt gehouden. UTRECHT Tijdens de bondsraadvergadering van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) is zaterdag in Utrecht de kwestie van de verplichte dames- en meisjescompetitie, vorig seizoen continu een bron van conflicten, opgelost. Een voorstel van het hoofdbestuur in deze werd met 33 tegen veertien stemmen aangeno men. Dit voorstel houdt in dat alle dames, die nu in de herencom petitie uitkomen dat recht be houden, terwijl met ingang van volgend seizoen alle nieu we vrouwelijke leden ver plicht worden in de dames competitie uit te komen. Mocht de betrokken vereni ging over te weinig vrouwelij ke leden (minder dan vier) be schikken, dan kan er dispensa tie verleend worden. Dat kan ook gebeuren als een speelster qua sterkte ver boven haar teamgenoten uitsteekt Een landelijke herencompetitie spelen blijft verboden. Afde lingen worden derhalve ver plicht met ingang van het sei zoen 1984-85 een damescompe titie te organiseren, maar ook daarvoor kan dispensatie ver leend worden. Dat dit compro misvoorstel, dat in feite de le galisering van de huidige situ atie inhoudt, aangenomen zou worden, stond bij voorbaat vast. De financiële positie van de NTTB leek zaterdag niet erg rooskleurig. Het bondscentrum in Zoetermeer heeft een tekort van 105.000 gulden veroor zaakt. Dat staat nu nog op naam van de stichting NETA- BO. De tafeltennisbond is ech ter door een parapluconstruc tie, zoals die ook in de bad- mintonbond bestaat, financieel gebonden aan deze stichting. Volledige openheid van zaken kon het hoofdbestuur om be lasting- en subsidietechnische redenen niet geven. Die is toe gezegd voor de eerstvolgende bondsraadvergadering. Financiële problemen van ernstige aard kwamen eind vorige week naar voren bij het Hazerswoudse Avanti De club van onder andere Gerard Bak ker en Bettine Vriesekoop bleek te kampen met een te kort van 290.000 gulden. Vrij dagavond stelde de gemeente zich echter garant voor dat be drag dat nu door Avanti in dertig jaar moet worden terug betaald. Avanti is wel onder financiële curatele geplaatst. DEN HAAG Gisteren sloot paardekoersbaan Groningen het seizoen af en begon Hilversum aan de winter. In het Stads park van Groningen werd de supertrio gewonnen door Utahbon met Jan van Dooyeweerd voor Uk- kie Supreme en United Dynamic. In de tweede afdeling van de Unie Loe-prijs ontstond een triest voorval. Trainer en kampioenspikeur Tjitske Sme ding bracht twee paarden in de baan. Zelf nam hij plaats achter de zesjarige hengst Tommy Wielinga en liet de leidsels achter Roel Noordlan- dia over aan zijn eerste knecht Aas Posthumus. Tommy Wie linga zegevierde voor de derde achtereenvolgende keer, maar Roel Noordlandia zakte vlak voor de finish ineen. De acht jarige ruin, die uit zijn laatste vijf starts drie keer had ge wonnen en twee keer tweede was geworden, bezweek waar schijnlijk aan een hartverlam ming. De sluitingsmeeting afgelopen zaterdag op de Wassenaarse baan Duindigt bracht de nodi ge verrassingen bij de totalisa- tor. In de tweede ren van de middag zegevierde Ruediger met Lindsey Hannigan verras send tegen een winnend cóte van ƒ40,50 voor elke gulden. Slechts één van de bezoekers had de trio-aankomst Ruedi ger, Liana Raaphorst en Belle Jackie in juiste volgorde en hij nam bijna vijftienduizend gul den mee naar huis. Tegenover deze uitbetaling stond de mini-uitkering van ruim zeven gulden van de trio van de laatste draverij van het seizoen op de Wassenaarse baan. Daar stonden de favorie ten Unita Ossewaard, Treze Hanover en Vino Buitenlust garant voor. Het bestuur van Duindigt had voor Jan van Dooyeweerd bloemen en een behoorlijke geldprijs in petto. Hij was de succesvolste trainer van het seizoen op de Wassenaarse baan. Luut Dooper kwam voor de tweede prijs in aanmerking en voor de Duindigt-trainer Carel Roodenrijs was een der de geld aanwezig, üp de baan van Hilversum stond het duel tussen de twee grote rivalen Udo Quick en Udo Hazelaar op het programma. Evenals in de match a deux was ook nu weer Uno Hazelaar de sterkste in handen van Wim Velis. Uno Hazelaar had in deze koers echter wel de steun van zijn stalgenoot Veitch du Bis die er met Cees de Leeuw op de sulky voor zorgde dat Udo Quick een moeilijk parcours kreeg. Nationaal kampioen Serge Buitenzorg moest genoe gen nemen met een derde plaats. SUPERTRIO In supertrio 45 van komende zondag te Hilversum komen over een afstand van 2000 me ter veertien paarden aan de start. Waarschijnlijk zullen Vincent V, vier keer winnaar uit vijf starts, en Viola Buiten zorg vier keer winnaar achter een, de strijd gaan beheersen. Onze favorieten zijn: Viola Buitenzorg, Vincent V en Ve rona Weber. Onze outsiders: Vital Zimbri, Volant Song en Vlimmen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Sportwereld YAUNDE New York Cos- mos heeft tijdens een bezoek aan Kameroen gewonnen van Tonnerre (2-0) en van Canon uit Yaounde (3-1). OLTEN De eerste plaats bij de landenwedstrijd van de Open Zwitserse tafeltennis kampioenschappen is zowel bij de heren als bij de dames naar China gegaan. De Chinese he ren versloegen Zweden met 3-0, de dames waren met de zelfde cijfers te sterk voor de Sovjet-Unie. De Nederlander Henk van Spanje viel op door zijn zege in de tweede ronde op de kampioen van Frank rijk. ZELE Sportschool Ooms heeft de halve finales van het toernooi om de Europese judo beker voor clubteams bereikt. De in Tilburg residerende sportschool versloeg in het Belgische plaatsje Zele Asahi Kwai met 4-2. DRACHTEN Hans Steekers uit Noordwijkerhout was za terdag de beste veldrijder in Drachten. Hij demarreerde na 24 kilometer uit een kopgroep- je van drie renners. Ronald Rol werd tweede voor Michel Groenendaal, Ties Verhagen en de Leidenaar Jack Kuv- venhoven.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15