Tonnen schade door brand bij conservenfabriek Proef met jeugdboete dinsdag van start 21 071-122244 IDEN/REGIO ■•or Oegstgeest mag 250 woningen per jaar bouwen Buttons als demonstratie van aktiebereidheid Snel aanvraag indienen voor rioleringsprojecten 1 „KLEINTJES" Ein Walzertraumdroomdie geen werkelijkheid wordt spa- Ecidóc Somant zaterdag 29 oktober 1983 pagina 3 rpsagent Rijpwetering mt afscheid WETERING Dorpsagent J. Bouma nam j-en afscheid van het Rijpweteringse politie- 's Middags werd hij in het Ripse dorpshuis Idigd door burgemeester J.S. Wagenaar en Commandant de heer Stotijn. Voor de gele- feid was ook de plaatsvervangend rayon- handant uit Den Haag gekomen, de overste Uiteraard ontbraken de Rijpweteringse br en een schare vrienden en kennissen Gisteravond was in het dorpshuis gelegen- twityoor de Rijpweteringse bevolking om de 60- aperf Bouma de laatste maal de hand te drukken achtDlitieagent" Bouma Begon in '49 als agent in Ie. Dertien jaar later stapte hij over naar de de i>olitie. In '69 ging hij naar Rijpwetering. De 'te p|a's van Bouma gaven de agent als af- tussdscadeau een foto-overzicht van zijn tijd in baripde. 35 Goed jaar voor VVV in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De belang stelling voor de informatiebalie van de Alphense VVV neemt nog steeds toe. In de zomermaanden juni, juli en augustus kwamen 3487 mensen met vragen aan de balie tegen 3344 personen in 1982. Dit staat in het zomeroverzicht van de VVV. De meeste vragen kwamen van inwoners uit Alphen, bijna 2600. Elders uit het land kwamen 684 vragen. Daarnaast waren er nog 155 nieuwsgierige buitenlanders. De vragen over Alphen werden het meest ge steld, terwijl de toeristische attracties in Nederland iets minder in trek waren. Ook de rol die de VVV als theaterbespreekbu reau vervult, wordt steeds groter. H .A. van der Meer volgt Gabor op in CDA-fractie DEN HAAG Tot opvolger van fractieleider drs J.D. Gabor in de CDA-fractie van Provinciale Staten van Zuid-Holland is de heer H.A. van der Meer (40) uit Numansdorp geko zen. Van der Meer maakt al enkele ja ren deel uit van de Statenfractie van het CDA, waar hij zich onder meer bezig houdt met natuur-, recreatie- en milieuzaken. Hij werkt bij de gemeen te Numansdorp. Fractieleider Gabor, die lijsttrekker van het CDA was tij dens de laatste staten-verkiezingen, wordt per 19 november burgemeester van het Gelderse Haaksbergen. Een hand vol borrelglaasjes Nederland heeft er weer een wereldrecord bij. Tenminste. Harry Nelissen, degene die het re cord gisteravond tijdens een feestje in het RIO (Rijnlands Instituut voor Ondernemersonder wijs) in Leiderdorp vestigde, beweert dat het om een wereldrecord gaat. Hij slaagde erin 29 lege borrelglaasje in één hand op te stapelen, voordat met een donderend geraas het glas werk de vloer raakte. Het Guinnes Book of Re cords, kent een dergelijk record nog niet, maar Nelissen verwacht dat de redactie van het boek het Nederlandse record als het enige echte op dit gebied zal erkennen. Overigens heeft Nelis sen nog meer plannen: volgend jaar augustus wil hij in Noordwijk het record stoelendans ver beteren door 5.000 deelnemers rondjes te la ten lopen op de Bouelvard. t ormatie- >nd ncië ileidingsweg GJkenburg men 1 DlKENBURG De pro- e set houdt maandag een ildeitichtingsavond over het ld d( van de secundaire weg 4 Katwijk via Valkenburg Leiden, de zogenoemde jdingsweg Valkenburg, .ijeenkomst wordt gehou- befn Bet Dorpshuis aan de r Orwe6 'n Valkenburg vanaf ecorTr' raëlins deze bijeenkomst zal De ibuteerde Th. Jansen, bij- g in^n door medewerkers >mda Provinciale Waterstaat, ie ^toelichting geven op de studie, waarin drie moge- °^den voor het beloop van anpSeg zijn gegeven. In alle ?n aale varianten is alleen het e gedeelte, van de provin- weg 1 ten zuiden van rijk om Valkenburg heen et punt Voorschoterweg- Wajveldslaan, hetzelfde. \mei het verdere beloop tus- geljalkenburg en Leiden zijn mogelijkheden aangege- over de Rijn heen aan- daarjnd op de Plesmanlaan in redfcn, via de Voorschoter- riseipf via een nieuwe weg die ijn ipoet sluiten op de Rijn bij Haagse Schouw, je voorlichtingsavond zal ispraakprocedure worden rt. Iedereen kan dan op 5Chefannen reageren door te lang?0 naar een hoorzitting op ,°jecember in het Valkne- e"^e Dorpshuis of door :edw»telijk te reageren, et er termi Insets un 1 id®. :N-jQarö6n len. f__ I.30-2J Aannemingsbedrijf Bouwmaatschappij ■zorglipsmalen heeft vanaf 1965 4944teer 2500 woningen in 3.00-t gebouwd. Naar aanlei- R^N*Jvan het bereiken van Z07®r. mijlpaal werd gister- WERl een receptie gehouden k wei Kasteel van de Keuken- dagelij De woningen werden ?m"in Heijmans vanzelfspre- 15.00' v°oral gebouwd in de do. i®lder en Meerenburgh len Nirder verspreid door Lis- a bouwactiviteiten van de -Hog z'in noS steeds aan de 199375 9-12 u ie ov^e bevolking van Lisse )UW laten delen in het jubi- uw. Biwerd gisteravond symbo- 17.00-èen container waarin een rPs!j.^aangeboden ten behoeve MofTafeltje Dekje, het sy- er, to waarmee de bejaarden 10.00J een smakelijke maaltijd jrachtyre^-d krijgen. In totaal ROUVTn er eetsets (®én voor jren. „100 woningen) aangebo- 10-ió.Jan het dienstencentrum. in. Tefenteel wordt er een actie RMATird voor Tafeltje Dekje. -M* cadeau van Heijmans idischP al een aardig eind in de verzO richting. tuur: tceptie werd gisteravond bezocht door vertegen- ligers van woningbouw- ■33Ó33jjgingen, gemeentebe- mensders en vele anderen die k. tij<hg hebben met de Lissese gjebouw. iïRAI LLIGEl Tijdens uitgaansdag van brandweer Roelofarends veen ROELOFARENDSVEEN Terwijl de brandweer van Roelofarendsveen ge noot van het jaarlijkse uit gaansdagge, richtte een felle uitslaande brand gis teravond kort na zeven uur voor enkele tonnen schade aan in de conser venfabriek Ruiten Troef op het industriegebied De in Roelofarends- Lasso veen. Het vuur brak uit in een hoe veelheid pallets, die tegen het magazijn stond opgetast. De toegesnelde brandweer uit Rijpwetering en Leimuiden had geruime tijd nodig om de brand te overmeesteren. Di recteur Van Ruiten van de fa briek vermoedt, dat het vuur is aangestoken. „De palets zijn natuurlijk een heerlijk speel terrein voor kinderen. Er zijn getuigen, die enkele harde klappen hebben gehoord en kinderen zagen wegrennen. En plotseling kwamen er grote vlammen uit de pallets. Vol gens mij is er dan ook benzine gebruikt om de zaak aan te steken", aldus de heer Van Ruiten. De brand verwoeste de pallets en een deel van het magazijn. In dit magazijn stonden con serven hoog opgetast. Een groot deel van deze conserven is door de brand onverkoop baar geworden. De rijkspolitie van Alkemade sluit brandstichting niet uit, maar stelt nog geen enkele ze kerheid omtrent de toedracht te hebben. Ook over de hoogte van de schade kon men geen mededelingen doen. Het vuur moest worden be streden door de vrijwillige brandweer uit Rijpwetering en Leimuiden. De eigen brand weer van Roelofarendsveen was een dagje op stap. Na een rondleiding bij Heineken en een diner in Uithoorn, woonde men gisteravond een optreden van de groep BZN in het Am sterdamse theater Carré bij. „Je zal zoiets altijd zien", ver zuchtte gisteravond directeur Van Ruiten, „in de afgelopen vijfentwintig jaar is er nog nooit een stevige brand ge weest. En als er eens wat ge beurt, dan zijn ze op stap". 35 jaar kleuterjuf Mevrouw S.W. Dekker uit Ha- zerswoude (rechts) kreeg gistermiddag de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt door burgemeester J. ten Heuvelhof. De Hazerswoud- se kreeg deze onderscheiding voor 35 jaar werk als hoofd leidster van de protestant chris telijke kleuter school „Prinses Margriet" aan de Poelzoom 5 in Hazerswoude- dorp. De 59-jari- ge mevrouw Dekker maakt binnenkort ge bruik van de vervroegde ui ttredingsrege ling. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest mag van de provin cie in de periode 1984 tot 1990 250 woningen per jaar gaan bou wen. Het Streekplan Zuid-Holland West is onlangs aan dit aan tal aangepast. De gemeente heeft nu voor wat betreft de wo ningbouw in Haaswijk wat meer ruimte gekregen. Het contin gent woningen dat jaarlijks gebouwd mocht worden, stond voor 1983 nog op 175. Oorspronkelijk stond Oegstgeest in het Streekplan aangegeven als een plaats waar helemaal niet meer gebouwd zou worden met een contingent van 0. Die situatie was in de zestiger jaren ook van toepassing. Met de komst van Haaswijk zijn de zaken anders komen te liggen. Onlangs is Haaswijk zelfs uitgebreid tot wijk waar 2000 woningen moeten komen. Uitgangspunt van de gemeente blijft om zoveel mogelijk voor de Oegstgeester ingeze tenen te bouwen. Ook Bewoners commissie boos op directeur Mariënweide WARMOND Na de proble men met vakbond Het Beter schap voor verpleegkundigen, blijkt de directie van klooster bejaardenoord Mariënweide in Warmond ook in aanvaring te zijn gekomen met de bewo nerscommissie. Ruim een jaar geleden voerden bewoners en personeel nog fanatiek actie teneinde te bewerkstelligen dat directeur Roovers, toen plaatsvervangend directeur, zou aanblijven. Het bestuur, dat eigenlijk een andere direc teur wenste ging toen over stag. De verhoudingen blijken in korte tijd aanmerkelijk te zijn bekoeld. Deze week is een brief ver spreid onder de bewoners waarin de commissie haar vi sie geeft op een aantal gebeur tenissen. Volgens de bewo nerscommissie is het onmoge lijk met de algemeen directeur samen te werken. Ook zou de directeur de bewonerscommis sie het werken onmogelijk hebben gemaakt en de leden van de commissie zwart heb ben gemaakt. De inschakeling van de Com missie van Goede Diensten bij wijze van bemiddeling heeft de verstandhouding niet ver beterd. De bewonerscommissie heeft de directeur verzocht om rehabilitatie naar aanleiding van zijn uitlatingen, maar daarop geen reactie ontvan gen. Volgens de directeur is het voor bejaardenoorden geen wettelijke verplichting om een bewonerscommissie te hebben en heeft Mariënweide ook geen behoefte aan een derge lijke instelling, omdat dé maandelijkse vragenuurtjes voldoende informatie ver schaffen. „Ik pik 't niet", zeggen de agenten Knipscheer en Nederstigt LEIDEN De Leidse politie pikt het niet langer en dat laten ze blijken ook. Bijna 100 procent van de Leidse politiefunctionaris sen doet met de landelijke aktie tegen de kortingen op de amb tenarensalarissen mee. Om duidelijk te maken dat het de politie ernst is, loopt bijna iedereen van het korps met forse buttons op met de tekst „Ik pik 't niet langer" en geeft daarmee blijk van haar aktiebereidheid. Behalve deze in het oog springende aktie worden er door de politiefunctionarissen ook nog stapels voorbe drukte briefkaarten gestuurd naar de minister van Binnenland se Zaken Rietkerk. De brigadiers Den Boef van de Nederlandse Politie Bond en Zandstra van de Algemeen Christelijke Politie Bond vinden na drukkelijk dat de aktie's gerechtvaardigd zijn. „In de afgelopen jaren is zeker al zo'n 10 procent van het salaris ingeleverd. Nu komt er dan nog eens 3 1/2 procent bij en tot 1986 nog eens 10 procent als de bezuinigingsplannen van de regering door gaan. Het water is ons tot de lippen gestegen. Dit kan zo niet langer. De ambtenaren kunnen niet de sluitpost van de begroting blij ven", aldus brigadier Zandstra. De akties van de Leidse politie zullen tot 7 november niet echt ingrijpend zijn. Of er zou bij de ledenvergaderingen tot een spontane aktie besloten worden, maar voorlopig laat zich dat niet aanzien. Afgewacht wordt wat het overleg op 7 november tussen de bonden en de minister zal opleveren. Wat de politie bonden na die datum zullen ondernemen is afhankelijk van de uitkomst van het overleg. GEDEPUTEERDE HEKKELMAN AAN GEMEENTEN: ZEVENHOVEN/NIEUW KOOP Gemeenten die nog rioleringsprojecten hebben, moeten binnen enkele maan den een aanvraag indienen bij het rijk. Wie te lang wacht, kan voor een gesloten deur komen te staan. Dit was de strekking van de boodschap die milieu-gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman deed aan de Zuidhollandse gemeenten tij dens de in gebruik stelling van een nieuwe riolering in Ze venhoven en Nieuwkoop. De gedeputeerde waarschuw de ervoor dat het rijk vanaf begin '85 allerlei subsidies. voor het behoud van het mi lieu in één pot gaat stoppen. De belangrijkste projecten, zo als bijvoorbeeld verplaatsingen van milieu-onvriendelijke be drijven zullen dan voor gaan. Hekkelman betwijfelt of het rijk dan nog wel geld uit wil trekken voor de aanleg van i r LEIDSE COURANT Jerzoé Statior lopenc KENNISMAKING Q ng bijj n?4407t Alleenstaanden 3T veiligste trefcentrum waar elke zaterdag en elke zondag ^."Jhteetavonden. gehouden worden is toch wel in de supe- van The Palace Street. Kruisweg 1043, Hoofddorp C. ER Elfho'- bitsluitend toegang voor nette alleenstaanden en on- ingers)6". correkte kleding vereist. Zaal open 20.30 u. Tel. 0172819337. Organisatie st. 25-50, Populair, stijl- en discodans. HEDI" rnissiflk,andi90 'euke VR0UW 45 lr- slank. 175 m- z00n van 16 (tel o!huiswonend' zoekt 9een maar lieve grote spor- Sprerer'nlet r°ken, kunstminnends „In" voor uit en thuis. Door j. Vo5end vrouwelijk beroep niet zoveel vrije tijd plaats ik deze rinses ik de vrouw ben en jij de man, we zullen het moeten ont- do. 11 Eén eerste stap een brief. Br. o. nr. SP51552 buro v.d. Niet steeds hebben wij elkaar niet ontmoet. Kom nou eens uit die schuilplaats, jij, heerl. aantr., warme, int., mod. vrol. vrouw, om met mij te genieten van een tripje naar de Cote d'A- zur of een glaasje bij het open haardvuur, van een heerlijk di ner of die Sinatra l.p., van een dagje North Sea Jazz of mis schien wel samen naar Franse les, van wat luieren in de tuin of op het fietsje naar Kijkduin, van een avond thuis met vrienden of voor de buis, van die Carribean cruise of gewoon van patat met appelmoes. Spreekt dit je aan, schrijf dan naar MAN (50). die reikhalzend naar je foto uitziet Brieven o. nr. SP 5263 v.d. bl. Gesch. VROUW, 54 jr.. zoekt Holl., ongeb. vriend, die wandelen, fietsen, maar van autorijden houdt, af en toe dansen, biosc., theater of rustig thuis. Die niet gelijk denkt aan sex of samenwonen. Bestaat zo'n man nog? Br. o.nr 10820 bur, v.d. bl. EENZAAM? Prot. interkerk, hulpdienst heeft of zoekt con tact voor allen. Bel 070-648176 of schrijf vrijbl. uw wensen naar: Postbus 61223, Den Haag. Ab- sol. geheimh. Opger. 1938. Indien u een PARTNER zoekt, man of vrouw, geb. of niet voor vr.schap, samenwonen of lat- rel.. schrijf even 'n brief en wacht aflli Br. o. nr. SP 5270 bur. v.d. bl. -jarige j.mai kind. geen i.r. Br. o.r bL i z.k.m. VROUW, bezwaar. Foto r. SP 90763 bur. De Postbemiddeling met een UNIEKE landelijke vriendschaps- en/of huwelijks relaties. Postbus 13471, 2501 EL 's-Gravenhage. Den Haag. Ned. Congres Ge bouw. Elke zat. ONTMOE- TINGSAV. met dansen. Elke zond.midd. Houtrust. Hr. Vink. PARTNER? Goedkoop, lande- ijk, succesv. comp. syst. Alle -el. Gratis inf.: Kommunika, 3ostbus 162, 9300 AD Roden Erkend RvT). KENNISMAKING, samenwo nen, huwelijk, alle relaties, i/raag brochurel Telefoon D4160-40483. J. man 34 z.k.m. j. vrouw 28 tot 40 jr.; weduwe met 1 kind geen bezwaar. Geen bartype. Br. bur. 8521 blad. N. onkn. man 40 z.k.m. v. charm, vrouw tot 40 jr. Kind. gn. bezw. Foto o.e.r. Brieven Dnder nr. 8522 v.d. blad. Weduwnaar zoekt contact met alleenstaande VROUW, leeftijd 55+ voor gezelligheid en vrij «onen. Brieven onder nummer jan dit blad 8524. T.k. gevraagd GOUD en zilveren munten en penningen zilveren guldens rijksdaalders. Tevens oud goud, te bevragen H. J. Vis- Haaghuishof 19, Leiderdorp. I WATERSPORT Mercedes Benz DIESELMOTO REN voor uw boot. Wij zorgen desgewenst voor deskundige inbouw. Wij leveren keerkoppe- lingen, watergekoelde spruit- stukken, oliekoelers enz. Stip- donk, Heerenweg 3, 2231 CK Rijnsburg. Tel. 122525. Privé 141032. PLAATS EEN KLEINTJE rioleringen; vooral niet in ge bieden waar dit een dure aan gelegenheid is. Voor de Noordse Buurt in Ze venhoven en een aantal hui zen van het Noorplse Dorp dat behoort bij Nieuwkoop, was het in elk geval nog niet te laat. De gedeputeerde drukte gisteren de knop in die een splinternieuw gemaal in wer king zette. Vanaf gisteren zijn 114 Zevenhovense huizen en 7 Nieuwkoopse woningen voor het eerst op een riool aangeslo ten. Het project; uitgevoerd door de Heidemij, kostte 1,2 miljoen gulden. In een half i'aar tijd is het karwei ge blaard. Voor de riolering is een Amerikaans systeem ge bruikt dat onder hoge druk werkt. Daardoor is het moge lijk om een dunne buis te ge bruiken. Een ander voordeel is dat geen grote gedeelten van de straat hoefden te worden opengebroken voor de riole ring. Hekkelman stelde dat de aan sluiting op het riool en de uit monding daarvan in de zuive ringsinstallatie in Nieuwveen niet betekent dat we nou zo maar van de vervuiling afzijn. Het rioolslib dat uiteindelijk overblijft, ging vroeger op het land. Dat is door de vervuiling van onder andere fosfaten en zware metalen van het slib niet meer mogelijk. ;,We moe ten dus nog steeds werken aan het terugdringen van de ver vuiling aan de bron", aldus de gedeputeerde. ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen begint dinsdag een proef om het verkeersgedrag van jongeren van 12 tot en met 16 jaar te verbeteren. Voor dat doel wordt, zoals onlangs al werd aangekondigd, een speciale jeugdboete van een tientje ingevoerd, die direct betaald kan worden. Het unieke hieraan, in ver gelijking met soortgelijke acties in Rotterdam en Amersfoort waar men de procedure van een versnelde afwikkeling van bekeuringen kent, is dat de politie een aantal bevoegdheden van justitie het Openbaar Mi nisterie, overneemt. Tot op heden was het voor jeugdi gen in deze leeftijdsgroep niet mogelijk een bekeuring direct aan de politie te betalen. Aanleiding voor de proef, die drie maanden of langer gaat du ren, waren de signalen die met name dit voorjaar werden gege ven over het slechte en gevaarlijke verkeersgedrag van scholie ren. De projectgroep verkeerssurveillance van de Alphense poli tie heeft toen justitie gevraagd aan de proef mee te werken. Vol gens het strafrecht is het namelijk voor jeugdigen alleen moge lijk een boete via justitie te betalen, iedereen vanaf 17 jaar kan dat direct bij de politie doen. Mevrouw mr. Couzijn, officier van justitie van het arrondissement Den Haag, heeft die medewer king verleend. „Er kan wel een half jaar overheen gaan, voor dat zo iemand voor de rechter moet komen voor bijvoorbeeld het feit dat hij of zij door rood licht is gereden. Dan is het effect van de boete een beetje weg. Op deze manier worden de foute verkeersdeelnemers direct gestraft", verklaart zij de medewer king. De proef is met name gericht op die verkeersovertredingen die zowel door jeugdige voetgangers als fietsers massaal worden ge pleegd. De projectgroep verkeerssurveillance heeft een tijd lang die overtredingen geobserveerd. De verschillende overtredingen zijn geturfd en op videoband vastgelegd. Het gaat met name om overtredingen als het fietsen door rood licht en oversteken bij rood licht, op het trottoir of in wandelstraten fietsen, tegen de rijrichting in fietsen, geen voorrang verlenen, met meer dan twee personen naast elkaar fietsen en het in het donker rijden met een ondeugdelijke verlichting. De politie zal voor de proef extra mensen met de controle belasten. Er wordt met name ge controleerd bij punten waar massaal verkeersovertredingen worden gepleegd en verder zullen de normale surveillances ook extra opmerkzaam zijn. Ouders Alle jongeren in de leeftijdsgroep van 12 tot en met 16 jaar krij gen, als zij worden betrapt op een verkeersovertreding, een mini proces-verbaal. In gevallen met mensen van 17 jaar en ouder krijgt „het slachtoffer" een duplikaat daarvan. In het geval met de jeugdigen wordt het duplikaat met een begeleidend briefje naar de ouders of verzorgers gestuurd. De jongere kan wel zelf de boete op het politiebureau komen betalen of het overmaken via giro of bank. Als hierop niet wordt ingegaan, volgt de nor male procedure via het openbaar ministerie en worden de boetes verhoogd, hetgeen op kan lopen tot 25 gulden. Het bedrag van een tientje als standaard-boete is gekozen omdat dit door scho lieren met zakgeld zelf te betalen is. De politie verwacht minder effect als de boete hoger zou zijn, omdat dan meestal de ouders moeten bijspringen en het effect van de boete op de jeugdige dan niet zo groot is. „Bovendien hebben sommige politiemensen ook moeite met het uitschrijven van een boete van 20 of 25 gul den voor die jeugdigen, omdat ze weten dat dit voor hen een groot bedrag is", aldus de Alphense adjudant Van der Star. De proef wordt na drie maanden uitgebreid besproken. Vooral wordt gelet of het effect heeft gehad op de verbetering van het verkeersgedrag van deze groep en vermindering van het aantal jeugdige verkeersslachtoffers. Verder moet worden bekeken of deze manier van werken de politie niet te zwaar belast en hoe veel mensen er extra voor moeten worden ingezet. Daarna zal bekeken worden of de proef nog enige tijd langer duurt. Mr. Couzijn sluit niet uit dat, bij een succesvol resultaat, deze manier van werken ook in andere gemeenten binnen het arrondisse ment ingevoerd gaat worden. Dat zal afhangen van de situatie ter plaatse (veel scholieren en verkeersintensiteit) en bovendien moet het initiatief vanuit de politie in de gemeenten zelf komen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN 'Ein Walzert raum', gisteren door operette gezelschap 'Crescendo' in de schouwburg opgevoerd, is ge baseerd op een platvloerse ge schiedenis. Luitenant Niki wordt gedwongen te huwen met een kroonprinses van een Oostenrijks vorstendom dat dringend verlegen zit om een troonopvolger. Het hof maakt reeds op de bruiloft openlijke toespelingen over de vrucht baarheid van de nieuwe prins gemaal. De hofmaarschalk deinst er niet voor terug om 's nachts aan de deur van de prinselijke slaapkamer te con troleren of de dynastieke be langen daarbinnen op bevredi gende wijze worden gediend. Vorst en hofhouding vergissen zich echter in de eigenzinnige Niki. Deze verzet zich met voorbeeldige potigheid tegen het hem opgedrongen keurslijf e» gaat 'staken'. De hieruit voortvloeiende ontwikkelin gen worden bevredigend opge lost door een damesorkestje, dat walsmuziek ten gehore brengt, die met name Niki vertedert. Crescendo weet van haar uit voeringen vooral een aardig kijkspel te maken. Kostuums en décors, die zelf gemaakt worden, vormen een kleurrijk geheel. Ook dramatisch zijn er acceptabele onderdelen. De rol van Niki wordt vlot en zelfs met een adequate viriliteit neergezet, vorst Joachim is in derdaad de domme landsvader a la 'onze' Willem de derde, die slechts dankzij een langdu rige regering in staat is de dy nastieke belangen te dienen, maar dan nog met de botte bijl en slechts zwaar leunend op adviezen. Ook het damesor kest spreidt een zekere sjeu ten toon. Muzikaal valt er nog veel te leren. Niki, zijn vrouw Helène en de coloratuur Fritzy uit de dameskapel beschikken over noemenswaardige vocale capa citeiten. Solisten in kleinere rollen en het koor zingen de op zich niet onaardige muziek echter dood. De vals en onge structureerd klinkende bege leiding, die het orkest produ ceert, vormt een onmisken baar probleem voor de zan gers. De boze, zoekende en wanhopige blikken, waarmee deze geregeld de orkestbak in- staarden, spraken boekdelen. Het feit dat Crescendo operet te brengt - en met grote inzet - moet zeker worden gewaar deerd. Bij de wijze waarop, zijn kritische kantekeningen onvermijdelijk. De uitvoering wordt morgen avond (aanvang: 20.15) en zon dagmiddag (aanvang: 14.00) herhaald. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3