-Demonstranten nemen !bezit van Den Haag P Volgende week weer stiptheidsactie NZH Nieuwe versterkingen uit VS naar Grenada V. Ereplaats BON: Waar blijft je geld? (Sowuvntm Zaterdag 29 oktober 1983,75e jaargang no. 22719 Uitgave Westerpers. behorende tol Si jfhofl Pers. Apolhekersdiik34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-tank N.V.Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 lol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 1 S.00 uur tel. 011 122248. nummere f (j g) Vandaag vanaf 12.00 uur Ned.2 rechtstreeks verslag van de vredesdemonstratie. Ook op Ned 2 om 23.15 uur nachtfilm „Balans van een leven Morgen 20.15 uur Did 1. speel film i, Being there". Op Ned 22.40 uur Veronica-praatshow R.U.R.. HET WEER Perioden met zon en in de kustprovincies eerst nog een bui. Middagtemperatuur onge veer 7 graden. Matige noord oosten wind. Zondag zon op: 07.30 uur, zon onder 17.17 uur. Scheveningen hoog water 9.26 uur en 21.54 uur. Laag water 4.36 uur en 17.19 uur. Het is crisistijd voor dieven in de Italiaanse Rome. Sinds de 11 maart is het aantal ge- J auto's, vroeger gemid- 1000 per maand, met vijf- •ent gedaald. De reden is waarschijnlijk de van een speciaal van de politie, dat I tegen de autodiefstallen I de afgelopen maanden ntal autodieven in de >eft gevat. De waarde handel in gestolen au- I Italië loopt jaarlijks in miljoenen guldens. Polen: dissidenten mogen naar Westen vertrekken WARSCHAU De Poolse rege ring is bereid elf vooraanstaande dissidenten, die vastzitten op be schuldiging van pogingen om het communistische bewind omver te werpen, vrij te laten als zij naar het Westen willen emigreren. De Pool se regering verwacht echter niet, dat de gevangenen het aanbod zul len accepteren. Het gaat om zeven topfunctionarissen van de verbo den vakbond Solidariteit en vier leiders van het vroegere comité voor zelfverdediging van arbeiders, KOR. De elf dissidenten zitten in de gevangenis sinds 1981, toen de staat van beleg werd afkondigde. Ad Langebent wordt hoofd KRO-televisie HILVERSUM Ad Lange- bent (50), nu nog eindredac teur bij KRO's actualiteitenru briek Brandpunt, is per 1 no vember benoemd tot hoofd te- levisiedienst en adjunct-direc teur van de KRO. Ad Lange bent begon zijn journalistieke loopbaan bij het Katholiek Ne derlands Persbureau. Daarna werkte hij bij dagblad Het Binnenhof en van 1959 tot 1964 was hij Haags redacteur van de Volkskrant. In decem ber 1964 kwam hij bij de KRO's Brandpunt, waarvan hij sinds 1975 chef is. Wegens dubbeltje voor de rechter NOORDBROEK Drs. G.J. den Besten uit Noordbroek moet komende woensdag voor de kantonrechter in Zuid broek verschijnen, om dat hij in 1982 uit protest tegen de Teleac-cur- sus sportvissen een dubbeltje te weinig aan omroepbijdrage heeft betaald. Hij hield het symbolische bedrag in, omdat hij de voorlich ting over vissen op televisie beschouwt als dierenmishandeling onder het mom van sport. De heer Den Besten weigerde na een reeks aanmaningen eind 1982 een schikking van 2,10 gulden (het dubbeltje en twee gulden ad ministratiekosten) en kreeg een proces-ver- baal. De Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren en de Nederlandse vegeta- riersbond hebben zich voor de financiële ge volgen van de eenmansactie garant gesteld. Tekeningen van Hitier gevonden in Florence FLORENCE Functionarissen van de Italiaanse stad Florence zeggen dat zij een aantal tot nu toe onbekende schetsen van Adolf Hitler hebben ont dekt. De tekeningen zijn landschap pen, die kennelijk werden overgeno men van ansichtkaarten. Zij kwamen boven water na de dood van een ge meentebeambte, die de schetsen zon der kennis van zijn collega's had ver zameld. De ambtenaar van de culture le afdeling van de gemeente maakte deel uit van een commissie, die zich bezighoudt met het terughalen van Italiaanse kunstvoorwerpen, die wer den gestolen door de nazi's. renPEN HAAG Enkele Jronderduizen^en de monstranten hebben vanochtend viroeg bezit genomen van Pen Haag. Ze werden uit hlle delen van het land met extra bussen en treipen aan gevoerd, om deel te kunnen nemerl aan de vredesdemonstratie. An dere groepen pereikten de Hofstad na een ver moeiende mars| of fiets tocht. Mensen die voor de auto haddeii gekozen :orgden er al in )de vroe- ochtend voof dat de •fraten tot ver ip de bui- .enwiiken yolgepar- keerd raakten. ——Vanmorgen waren in de stad ruim 1000 politiemen sen in de weer om het aan- stromende verkeer in goede |02banen te leiden. Vanaf ze ven uur werden op de route an de demonstratie fout ge- tarkeerde auto's] wegge- eept. De ruim 3000 volge- ioekte bussen wérden naar ipeciale parkeerplaatsen iangs de demonstratieroute [edirigeerd. De/treinen naar Haag zatpn vanmorgen imvol. Disteren zijrtal veel demon- nten in Den Haag aange- omen. Epkele duizenden ensen namen in het Haag se zalencentrum Amicitia vast een vborschot op de be- Hoging, mdt muziek, dans en Een groep franciscanen hield vannacht op het Binnenhof een wake voor de wereldvrede. De monniken bleven de hele nacht in stil gebed verzonken. toneel. De groep „Vrouwen voor de vrede" hield van nacht de eerste manifestatie in het centrum van de stad, door ieder uur met een span doek bij de ministeries van buitenlandse zaken en ont wikkelingssamenwerking te demonstreren. Op het Bin nenhof hielden Franciscaner monniken een nachtwake. Het Komitee Kernraketten Nee was tot laat 's avonds in de weer met het ophangen van een 1,7 kilometer lang spandoek, van Het Binnen- kans op regen is vrij gering, hof tot op het Malieveld. de temperatuur zal niet ver Pas rond middernacht was boven de 7 graden celcius de binnenstad geheel gereed uitkomen, voor de vredesbetoging. Het KNMI voorspelt vandaag voor de demonstranten zon nig maar koud weer. De Helft CDA- stemmers vóór plaatsing DEN HAAG Bijna de helft (49 procent) van de CDA-achterban vindt dat de plaatsing van kruisraketten moet doorgaan, ook als de onderhandelingen in Genè- ve mislukken. Dit blijkt uit een Intomart-enquête voor KRO's Brandpunt onder 1014 CDA-stemmers. Slechts procent meende dat de plaatsing van de raketten so wieso moet worden afgewe zen. Overigens blijkt uit de en quête dat liefst 88 procent van de ondervraagden ver wacht dat de onderhandelin gen in Genève geen resul taat zullen hebben. Opmer kelijk is verder dat 14 pro cent zegt nog nooit gehoord te hebben van de demon stratie die vandaag in Den Haag gehouden wordt. Slechts 2 procent zei van daag mee te demonstreren. Als het CDA volgend jaar moet beslissen over de kruis raketten, verwacht 84 pro cent van de stemmers dat de de meningen hierover bin nen de partij enigszins tot sterk verdeeld zullen zijn. Tenslotte vindt 38 procent van de ondervraagden dat plaatsing van de kruisraket ten niets te maken heeft met de christelijke leer. Daaren tegen meent 58 procent dat de kerk zich hierover mag uitspreken. wel filterde loen enwormen in onze correspondent K Gerard Kessels) I V Een miljoen regen- zijn de inzet van een mta&terde strijd tussen de pH^eu/en en een club be- f regenwormkwekers uit tel, die de diertjes aan de in te hadden geleend en m bezit opeisen. Keulen Ie wormen, die allang zijn •kropen, echter niet vinden. leen te had om de wor- 'evraagd om te zien of zij 'Zaam konden zijn bij zetten van tuinafval in t. Het experiment ver- ccesvol. De problemen iden toen de bejaarden frond met wormen terug hebben en van Kèulen ^Ken, dat hun wormen wa- ërdwenen. kekers nemen hier geen tgen mee. Met het oog op felheid waarmee regen ten zich voortplanten, I ze van de gemeente een veelvoud van het 1 geleende wormen. op bood Keulen de be- pn vier kubieke metei ■J aan. twee keer zoveel jjij had „geleend". Maai de bejaarden de Keulse fl inspecteerden hoefde 'oor hen al niet meer: hei mbestand" was minimaal. I troep heb ik thuis ook", in van de boze bejaarden, fgenwormenkwekers zijn Bar de rechter gestapt. LEIDEN De chauffeurs van de NZH houden maandag, dinsdag en woensdag opnieuw stipt heidsacties. Volgens de vervoersbond CNV zullen de acties een vertraging van tien minuten tot een half uur tot gevolg heb ben, maar door het missen van aansluitingen kunnen de reistijden nog langer worden. De vervoersbond CNV ver wacht dat vrijwel alle chauf feurs van de NZH zich bij de actie zullen aansluiten. De ac ties houden onder meer in dat de chauffeurs het gebruik van de strippenkaarten en de abonnenten nauwkeurig zul len controleren, men zal zich zeer nauwgezet aan de ver keersregels houden en regel matig zal bekeken worden of de bussen aan alle technische eisen voldoen. De chauffeurs van West-Ne derland en Centraal Neder land doen officieel niet mee aan de acties, maar de bonden sluiten niet uit, dat chauffeurs van deze twee bedrijven zich spontaan bij hun collegae van de NZH aansluiten. VS-marinier: Kunt u mij zeggen wat wij hier doen ?9 WASHINGTON Sommige Amerikaanse mariniers had den er na de invasie op Grena da geen flauw benul van, wat ze daar kwamen doen, zo meldt de verslaggever van de Washington PostEdward Cody, die op het ogenblik van de invasie al op het eiland was. „Wij zijn hier gisternacht aangekomen, kunt u me zeg gen wat hier aan de hand is?", zo vroeg een marinier Cody. Na enige uitleg van de journa list vroeg de marinier aarze lend Staat het leger van Gre nada aan onze kant of aan de hunne WASHINGTON/ST. GEOR GE De Amerikaanse rege ring heeft het leger dat afgelo pen dinsdag een invasie uit voerde op het Caribische ei landje Grenada opnieuw ver sterkt. Admiraal Wesley Mac- Donald maakte gisteren in Washington bekend dat in middels 6.000 Amerikaanse mariniers naar Grenada zijn overgebracht. Op sommige plaatsen zijn zij nog steeds in strijd gewikkeld met Cubanen en Grenadaanse militairen. Over aantallen slachtoffers is nog steeds weinig bekend. Het ministerie van defensie in Washington noemde gister avond elf gedode Ameriaanse soldaten en 67 gewonden, maar die cijfers zijn volgens andere berichten al achter haald. Over dode Cubanen en slachtoffers onder de burger bevolking is in Washington niets gezegd. Een grote meerderheid van de Amerikaanse bevolking steunt het optreden van de regering- Reagan, zo blijkt uit opinie-on derzoeken direct na de giste ren gehouden tv-toespraak van de president. Maar in het Congres groeit de angst, dat de VS zich opnieuw in een mili tair avontuur hebben gestort, waarvan het einde voorlopig niet in zicht is. De regering in Washington zegt weliswaar dat de militairen zo snel moge lijk zullen vertrekken. Maar berichten vanaf Grenada wek ken de indruk, dat Ameri kaanse troepen veel langer op het eiland zullen moeten blij ven dan voorzien, onder meer om een eind te maken de guerrilla van Cubanen en Gre- nadanen vanuit het moeilijk toegankelijke heuvelland. Bo vendien hebben woordvoer ders in Washington niet willen uitsluiten, dat de Verenigde Staten een militaire basis op Grenada zullen vestigen. Pagina 5: Congres: niet lang op Grenada blijven. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Als helden ingehaald Applaus klonk gistermiddag op de Andrews luchtmachtbasis nabij Washington, toen daar een Amerikaans legervliegtuig landde met aan boord een aantal van de Amerikaanse mariniers, die afgelopen zon dag gewond raakten bij de aanslag op hun hoofdkwartier in Beiroet. Deze drie mariniers konden, hoewel nog niet zo vast ter been, het vliegtuig lo pend verlaten en werden als ware oorlogshelden ingehaald. Aangenomen mag worden, dat de Nederlander sinds gis teravond een beter inzicht gaat krijgen in zijn huishoud boekje en ten naaste bij aan de weet komt waar zijn geld blijft. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) en Open Schooltijd hebben in een gezamenlijke Teleac- cursus een begin gemaakt met een serie van acht uitzen dingen over dit onderwerp, telkens uit te zenden op vrij dag én zaterdag. Degenen die vrijdags de uitzending mis sen krijgen zaterdags om vijf over zes, dus ook vanavond, alsnog de gelegenheid hun licht op te steken over een an dere, wellicht betere omgang met de huishoudportemon nee. Verslaggever Aad Schouten had een gesprek met Christine Groenewegen, die voor het Nibud een belangrijk aandeel had in het samenstellen van de cursus „Waar blijft je geld?". Op de voorpagina van onze bijlage Finale vertelt zij, dat financiële problemen zo langzamerhand in allerlei geledin gen van de maatschappij doordringen als water in een spons. „Zolang je nog iets in handen hebt om uit te geven, kun je kiezen hoe je het uitgeeft. En bij het bepalen van die keus willen wij helpen door het geven van inzicht in mogelijkheden en onmogelijkheden", aldus Christine Groenewegen. VERDER IN FINALE: Hans Brinker (met vin gertje) eindelijk thuis. Medische rubriek: spina zie, ook al niet goed? Leidse Sterrewacht be staat 350 jaar. Michel Beukers van Excelsior, de man van het kwartet. Harry Schellekens kijkt voorzichtig naar Oranjeteam. Indiase paria's werken zich met leren sandalen en slip pers uit de malaise. Eerste artikel van een serie over Midden-Amerika: Grimmige dictatuur in Guatemala nu „vriend van het volk". Schrijvende politieman met pensioen: Baantjer kan neer leggen van lijken niet laten. Tuinieren per postorder: miljoenenpubliek. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, het aantal gestolen auto's in Rome loopt terug. Sinds de politie daar in maart zich speciaal met de bestrijding van de autodiefstal bezighoudt is het aantal gestolen auto's met vijfduizend gedaald. Dat is vijftig procent minder dan daarvoor. Een fraai succesje van de Romeinse politie, dat dan ook een ereplaats krijgt in de Leidse Courant. Niet dat we denken, dat ze dat ook lezen, want in Rome verschijnen we (nog) niet. Maar wel in uw woonplaats, dus wat let u aan onderstaande uitnodiging eens gevolg te geven. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een 0] Leidse C jurant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. t

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1