Indiase paria's werken zich met leren sandalen en slippers uit de malaise (Zuid-India) achter een stenen klinkt onophou- hamergetik, ver met flarden muziek. Om de jnder een golfpla- dak, zitten enige len mannen en en ingespannen te a aan wat, dichter- omen, leren san- in slippers blijken De enige die oog voor de vreemde ,at ^ers is een kindje, dezich huilend achter kwch van zijn moeder rinïgt. zodra de aan- mcrz even op hem is ge- i st zatp het Palam Rural Centre uft. ipandi Village, vlakbij het 7. H3Iwoners tellende stadje Ti- roniii de Zuidindiase deelstaat dat adu, vijftien uur vliegen en en vf treinen vanuit Nederland. grcAm Rural Centre is een van dig. t „bedrijfjes" in de Derde mee/|die produkten maken die j'femèsterse wereld aan de 'man is vajgebracht. '<en ien proiect voor kastelozen, >ms.?)|S, de laagste groep uit de d en l Hindoe-maatschappij. Op tsfenln het kastenstelsel hebben lelijks rechten, alleen maar i mal Seizoenarbeid voor wei- wooribij rijke boeren is voor hen en ral de weinige mogelijkheden )aan geld te verdienen. Maar in Jearia's de enigen zijn die de „Vuikan dode dieren, met name ook de heilige koe, mogen aan- >n gb het bewerken van leer en '<e zó fen van leren produkten Anb een prima manier om ar- nóg htn onderdrukking de baas bben en", zegt Dave Edmunds, man ff van het Palam Rural J ting iré Htv Zuidindiase ontbijttafel zen®annekoekies, bolletjes ge- ol idei rijst en cnutney's vertelt 1 weeènthousiasme over zijn le- irs opk. Zeventien jaar geleden van bt Edmunds de Indiase ar litht vaarwel. Na de oorlog jaar ftkistan in 1965 had hij zijn enkt J van het militaire bedrijf ite/nthij een manier om de rest Haze leven een meer zinvolle zich te geven. Uiteindelijk be- FranJjpij in het dorpje Arulpu- bij Vut bij Tirupur, in het hete euw zuiden van India. Hij koos i mefVoor een van de armere ndje van het land, waar het kas- m/'dfl het leven van alledag nog ofddefk bepaalde (en nog steeds ?n idials pak-weg vijftig jaar ge il juist onder die kastelozen ndmaij te werken, en fkiepsen", vervolgt Dave Ed- 'ime. Kweten al eeuwenlang hoe "den van dieren moet be- fll< Zo hphhon r>r allppn nooit commercieel gebruik van kunnen maken. Daar heb je geld voor nodig en dat hadden ze niet. Door middel van dit project kunnen ze hun ken nis wel benutten. Ze krijgen daar door zicht op een betere toekomst en ontdekken dan, dat zij als kaste lozen volwaardige mensen zijn, dat ze trots mogen zijn, rechten hebben en niet hun hele leven lang voor anderen het hoofd moeten buigen". Twee keer beginnen Met behulp van de lutherse kerk begon Dave Edmunds in 1968 in Arulpuram een centrum voor de straatarme leerbewerkers. In enke le jaren tijd groeide dat centrum uit tot een volwaardig ontwikkelings project, met een leerlooierij, een kleine veehouderij, eigen voedsel voorziening, scholing, en een goede gezondheidszorg. In de zomer van 1978 werd al het werk van de voorbije tien jaar in korte tijd teniet gedaan. Een nieuw benoemde lutherse bisschop begon zich, in tegenstelling tot zijn voor gangers, nadrukkelijk met het rei len en zeilen van het project te be moeien. Het was goed gebruik dat de winst van het project besteed werd aan nieuwe projecten, maar nu eiste de kerk daar opeens de helft van op. Van de ene op de an dere dag werd Dave Edmunds opzij gezet. Zijn opvolger was een man die uitsluitend oog had voor de centen. In nog geen drie maanden tijd lag het project op zijn rug. De kliniek en de kinderopvang gingen dicht en de mensen werden onte vreden. Uiteindelijk hakte Dave Edmunds de knoop door. Hij brak met de lu therse kerk en met steun van een aantal buitenlandse organisaties werd in oktober 1978 op een kaal stuk land in Veerapandi Village een nieuw project, het Palam Rural Centre, opgezet. Niet zonder trots toont Dave Ed munds de Nederlandse bezoekers wat in de afgelopen vijf jaar, vrij wel geheel op eigen kracht, tot stand is gebracht. Rond een groot middenterrein staan de huizen van de 65 families, die op het centrum wonen. Kleine, eenvoudige maar schone onderkomens. Aan de ande re kant van het terrein een diepe put, met op de bodem nog maar een klein laagje water, het huis van Ed munds, de stallen van een kleine veestapel en een akkertje, waarop getracht wordt wat groenten te verbouwen. Daar staan ook genum merde palmbomen: voor elke fami lie één. Wat verder naar achteren de allernieuwste gebouwen: het kantoor, de werkplaats, opslag ruimten en een complete leerlooie rij. Familiebedrijf 's Ochtends om acht uur klinken over het dan nog rustige project acht gongslagen. Drie kwartier la ter verzamelen enkele mensen zich. in een gezamenlijke godsdienst- ruimte. „Daar hebben de mensen «elf om gevraagd. Ze gaan er naar tnp om hun OoH to HonVon voor groepen van de samenleving behoren. De produkten die in de catalogus worden aangeboden zijn door gaans niet goedkoop. Dat komt, behalve doordat men van kleine bedrijfjes koopt, ook omdat in Ne derland nogal wat kosten worden gemaakt om de produkten aan de man te brengen. Zo kan het ook gebeuren dat de prijs die SOS-Wereldhandel de ma kers betaalt heel redelijk is, maar uiteindelijk toch nog niet de helft van de verkoopprijs in Nederland. In Nederland geniet een dergelijk postorderbedrijf dat de Derde Wereld franco aan huis brengt nog weinig bekendheid. In Derde-Wereldkringen kijken sommigen ook met het nodige wantrouwen naar het commerciële sausje, waarmee de catalogus is overgo ten. Anderen juichen een dergelijke aanpak juist toe. Ze betogen dat op deze manier meer mensen met de Derde Wereld in aanraking komen en verwijzen daarbij onder meer naar Groot-Brittannië waar, met Op het Palam Rural Centre wordt meer gemaakt dan sandalen en slippers. Deze vrouw Is ingespannen bezig met een versierd leren doosje. het feit dat ze hier werken", aldus Edmunds. „Lang niet iedereen die hier werkt is christen. Dat geeft niets. Wij maken geen onderscheid naar religie. Daarom zullen we nie mand een geloof proberen op te leggen. Daarom hebben we geen kapel of een kerk, maar een geza menlijke godsdienstruimte. Als er dan toch mensen zijn die zeggen dat ze gedoopt willen worden, kun je er zeker van zijn dat dat verlan gen uit hen zelf voortkomt. Dat was in 1978 ook een van de wrij vingspunten met de nieuwe luther se bisschop. Hij legde de nadruk op het bekeren, wilde zoveel mogelijk namen van gelovigen op zijn lijstje. Maar daar doe ik niet aan mee". Een half uurtje later is het centrum volop in bedrijf. In de werkplaats onder de golfplaten wordt opnieuw ingespannen gewerkt. Toch heerst er geen echte fabriekssfeer. Het heeft er meer weg van één groot familiebedrijf, waarvoor iedereen zich naar beste kunnen inzet. Som mige vrouwen hebben hun kinde ren meegenomen, die in een soort hangmatten ongestoord door het onophoudelijke gehamer en-getik hppn «ïlanpr» 7n rsjVen 7p onbo. wust gewend aan de geluiden en het ritme van het leerbewerken. Want wees eerlijk, het is zeer waarschijnlijk dat ook deze kinde ren hun leven lang leren produk ten zullen gaan maken". Volgens Edmunds is de ontspannen sfeer in de werkplaats mede een gevolg van de flexibele werktijden („Als iemand later begint of tussen door weg moet om voor zijn kinde ren te zorgen is dat geen enkel pro bleem") en vaste afspraken over de dagelijkse produktie per persoon. Zo maken de mannen vier paren, de vrouwen drie en kinderen twee paar slippers of sandalen per dag. „Het lijkt misschien wat vreemd, zo'n vastgestelde produktie per per soon per dag. Maar dat is heus no dig. Toen we pas begonnen, werk ten de mensen veel te lang door. Ze gingen 's middags niet naar huis om te eten omdat ze dachten zo meer geld te kunnen verdienen. Na een tijdje had dat zijn weerslag op het werk. Men raakte snel ver moeid, werd ziek en de kwaliteit van de sandalen en slippers werd steeds minder. We hebben toen die dagelijkse produktie en^een ver- nlirhtp miHHatmaurp inppctplH" Als de gong van het Palam Rural Centre één uur 's middags slaat, is de werkplaats spoedig verlaten. De mensen haasten zich naar huis voor het middageten. Mevrouw Ed munds komt pas halverwege de lunch thuis. Zoals gewoonlijk is zij een aantal families af geweest, om te zien of haar adviezen over geva rieerder en gezonder eten in prak tijk worden gebracht. „Rijst vult de maag. maar geeft geen enkele kracht om 's middags door te wer ken. We hebben daarom geleerd groenten te verbouwen en te eten. In het begin ging dat niet zo mak kelijk. Men kende immers alleen rijst. Maar nu is vrijwel iedereen het nut van verse groenten en vita minen gaan inzien", vertelt zij. Na de verplichte middagpauze voor de tweede maal naar de opnieuw van bedrijvigheid gonzende werk plaats. Maar zodra we de uit Neder land meegebrachte catalogus van SOS-Wereldhandel/Novib te voor schijn halen en de pagina laten zien waarop de slippers van het Palam Rural Centre staan afgebeeld, is alle aandacht voor het werk in één klap verdwenen. De' mensen drom- mpn om om hppn Dp foto'c woHpd aandachtig bestudeerd, waarna een man naar voren wordt getrokken. Hij blijkt degene te zijn, die de af gebeelde slippers heeft gemaakt. Hij heeft aan één blik genoeg om zijn werkstuk te herkennen aan de kleine siertekentjes op de zool en de riempjes, die bij iedereen ver schillend zijn. Gelukkig merkt niemand dat uit de catalogus een pagina is gescheurd. Toen Dave Edmunds kort tevoren in zijn kantoor die bladzijde zag, raakte hij zichtbaar ontroerd. Op een oudere foto van zijn leerbewer kers herkende hij namelijk een kort tevoren op 28-jarige leeftijd overleden man. „Ik heb van ieder een een foto, maar niet van hem. Vinden jullie het erg om deze foto niet aan de mensen te laten zien. Dat zou hen zeer van streek ma ken?" Geen machines Om half zeven 's avonds daalt de duisternis neer over Zuid-India. Twee en een half uur later wordt voor het laatst op de gong geslagen. Daarna is het Palam Rural Centre rustig, totdat de volgende morgen om zes uur de zon weer boven de horizon komt kijken. De Nederlandse bezoekers kunnen kiezen waar ze willen slapen: bui ten, in een hut van palmbladeren, of in het stapelbed van Edmunds kinderen. Weliswaar is het stapel bed te kort voor een westerling van gemiddelde lengte. Maar na de ver halen over slangen die 's nachts met grote regelmaat de hutten ko men binnensluipen, kiezen we voor het stapelbed en nemen we het on gemak van buitenboord bungelen de benen maar voor lief. De volgende morgen om negen uur zijn alle leerbewerkers weer pre sent. Wekelijks verwerken zij zo'n 400 koeiehuiden, die nu nog elders worden gekocht. Een stukje verder op het Palam Rural Centre staat echter de gloednieuwe leerlooierij. „Het heeft heel wat tijd en moeite gekost voor we dit gebouw klaar hadden. Nu is alles gereed. Maar we kunnen niet aan de slag omdat de looierij veel water vraagt en het heeft hier al drie jaar niet gere gend", zegt Dave Edmunds met te leurgestelde stem, als we langs de lege betonnen bakken van de looie rij lopen. Later op de dag, terwijl een venti lator pogingen doet de warmte uit zijn kantoor te verdrijven, vertelt Dave Edmunds verder over de za kelijke aspecten van zijn project. „Onze manier van werken is tame lijk uniek. We gebruiken naturel leer, lijm en leerdraden. Spijkers en nagels zijn hier taboe. Er zijn mensen die vinden dat we hier veel beter zouden kunnen werken als we een paar machines aanschaf fen. Maar dat willen we juist voor komen. Mechanisatie betekent dat we mensen moeten ontslaan. Onze bedoeling is echter zoveel mogelijk mensen aan werk te helpen". Illus- stratief hiervoor is het oude vrouw tje dat midden in de werkplaats zit, temidden van stapels leersnippers. Uit het afval zoekt zij met vaardige hanH Hïa ctnUpc lor»»- *«••»?>»■- schijnliik nog wel ergens voor ge bruikt kunnen worden. Wie een aantal dagen op het Palam Rural Centre rondkijkt en de situa tie van de mensen daar vergelijkt met die van veel kastelozen elders in India, moet vaststellen dat de positie van de leerbewerkers van Veerapani Village er aanmerkelijk rooskleuriger uitziet. Doordat men sen in de westerse wereld hun pro dukten kopen, is hun levensstan daard er enorm op vooruitgegaan. Ze hebben werk, waarmee ze een goed inkomen verdienen. „Een man en een vrouw verdienen hier samen zo'n 500 roepies (ongeveer 150 gulden) per maand. Dat is bijna twee keer zoveel als mensen elders verdienen. Maar dat geld krijgen ze niet allemaal in handen. Iedereen heeft een spaarrekening, daar wordt een deel van het salaris op gestort, zodat men later, als men uitgewerkt is, niet op kosten van de kinderen hoeft te leven. Dat is een van de vele manieren, waarop we proberen de mensen een groter so ciaal bewustzijn bij te brengen", verduidelijkt Edmunds. De mensen op het Palam Rural Centre profiteren verder van een goede medische verzorging, er is voldoende en gezond eten en hun kinderen kunnen naar school of een vak leren. Overigens kunnen ook mensen uit de omgeving een beroep doen op de sociale voorzie ningen van het centrum. Tenslotte is van belang dat deze paria's zich beetje bij beetje weten te ontwor stelen aan de eeuwenoude last van onderdrukking en uitbuiting en voor hun rechten durven op te ko- Toch blijft hun toekomst onzeker. Vrijwel de gehele jaarlijkse pro duktie van ongeveer 67.000 paar slippers en sandalen is bestemd voor de export naar West-Europa en de Verenigde Staten. Het aantal dat in India zelf aan de man wordt gebracht, is te verwaarlozen. Maar hoe moet het Palam Rural Centre verder, als de buitenlandse vraag ineens wegvalt? Dave Edmunds geeft volmondig toe, dat die vraag hem ook voort durend bezighoudt. „Het zou een ramp zijn als de markt voor leren sandalen en slippers ineenstort. Wat moeten we dan met grote in vesteringen als onze leerlooierij? Toch zijn we er wel een beetje op voorbereid. We hebben de kennis in huis om in korte tijd over te schakelen op produkten van ander materiaal. Maar we doen er alles aan om te voorkomen dat we de buitenlandse markt kwijtraken. Behalve sandalen en slippers ma ken we pennebakjes, riemen en le ren doosjes. De leerrestanten wor den sleutelhangers. Verder probe ren we, met de hulp van bevriende organisaties in West-Europa, nieu we trends te volgen. Zo maken we een damessandaal met een lage hak. Iemand vertelde ons dat schoenen met zo'n hakje vooral be kendheid hebben gekregen dank zij de Britse prinses Diana. In plaats van Angela, de naam die we eerst hadden verzonnen, kunnen we ze ook „Lady Di" noemen. Dat doet het Altijd beter". Sinds enkele jaren geven de ontwikkelingsorganisa tie Novib en SOS-Wereldhandel, een alternatieve handelsorganisatie, gezamenlijk een catalogus uit waarin tientallen produkten uit de Derde Wereld te koop worden aangeboden. Die produkten, variërend van koffie uit Angola en een houten kerstgroep uit Rwanda tot wandkleden uit Peru en eierdopjes uit Sri Lanka, worden gemaakt in tientallen kleine be drijfjes van mensen, die in hun landen tot de armste ZATERDAG 29 OKTOBER 1983 de feestdagen in het verschiet, produkten uit een soortgelijke catalogus erg veel aftrek vinden. Maar 'wat vinden de mensen die de produkten maken er zelf eigenlijk van? Schieten ze er iets mee op als mensen in de westerse wereld hun produkten ko pen? Onze verslaggever Jos Timmers ging op uitno diging van Novib en SOS-Wereldhandel naar Zuid- India waar hij een project bezocht, dat zijn produk ten onder meer naar Nederland exporteert. Op het Palam Rural Centre gaat weinig leer verloren. Een oud vrouwtje zoekt uit de bergen leerafval die stukjes leer. die nog te gebruiken zijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19