MICHEL BEUKERS, de man van het kwartet finale Harry Schellekens kijkt voorzichtig naar Oranjeteam ZATERDAG 29 OKTOBER! ROTTERDAM Wouden- stein ligt er rustig bij. Hier en daar staat een auto. Trainer Rob Jacobs, die met Excelsior in de laatste drie weken zes punten bijeensprokkelde komt even langs. De spelers hebben hun vriie dag. In het gezellige clubgebouw, dat een grote overeenkomst met een bruine kroeg vertoont, zitten wat mannetjes op leeftijd. Zij vullen de dag met klaverjas sen. Aandachtig toeschouwer is Michel Beukers, de spits van de Rotterdammers, die met twee kwartetten doelpun ten bijna in z'n eentje verant woordelijk was voor de op merkelijke dadendrang van Excelsior in de laatste weken.. Ter wille van de fotograaf begeeft Beukers zich eerst naar het veld. „Heel wat anders dan de Kuip hier", wijst hij op de accommodatie. „Maar wel gezellig", vervolgt de 1.95 meter lange ex-amateur van Barendrecht. Terwijl hij in de lens kijkt, informeert Jacobs vanuit het clubgebouw op luidruchtige toon of hij geen ballen van het verkeerde merk voor zich heeft uitgespreid. „Nee", antwoordt Beukers. „Maar er zitten wel een paar versleten modellen tussen". Jacobs repliceert met „Geeft niet, dat ben ik ook". Beukers (22) is zeer te spreken over zijn trainer, die hem toch maar de eerste acht wedstrijden in de eredi visie toen hij niet éénmaal doel trof in de basis handhaafde. „Jacobs past natuurlijk uitstekend bij deze groep. Je kunt enorm met hem lachen, maar even later staat hij boven iedereen. Dollen mag hier, maar je moet natuurlijk ook presteren". Over dat laatste is Beukers waar het hemzelf betreft niet onte vreden. „In die eerste acht duels schoot ik er dan wel geen eentje in, maar toch speelde ik niet slecht. Ik kreeg weinig kansen, kon er dus ook niet veel missen. Toch begon ik wel uit te zien naar een doel punt, want je weet toch dat je daar vaak op wordt beoordeeld". Dat is Beukers vooral deze dagen duidelijk geworden, want van een anonieme speler is hij plotsklaps uitgegroeid tot één van de bekend ste voetballers van Excelsior, dat morgen tegen Feyenoord aantreedt. De publiciteit stortte zich op hem, aanvankelijk nog schuchter na zijn eerste kwartet doelpunten, maar na de volgende serie nog wat intensie ver. „Wel leuk eigenlijk", meldt Beukers. „Het is allemaal nieuw voor me. Er wordt positief over ons geschreven, dat is altijd prettig". Het scoren heeft er bij Beukers al tijd ingezeten. „Bij Barendrecht al. In de jeugd was ik altijd goed voor de nodige doelpunten, later in het eerste elftal ook. Vorig seizoen schoot ik er zeventien in en het jaar daarvoor waren het er tien". De overgang naar Excelsior lag dan ook voor de hand. „Toch", zegt hij, „heb ik nooit naar dat betaalde voetbal toegeleefd. Ik heb er nooit bij stil gestaan, dat ik daarin te recht zou komen. Je hebt van die jongens die er echt naar stréven. Ik Michel Beukers, die al tweemaal vier treffers in één wedstrijd op zijn naam bracht, hoopt op meer doelpunten. dus duidelijk niet. Als ik nu nog bij Barendrecht had gespeeld, was het ook goed geweest' Nuchter Michel Beukers blijft dan ook nuchter („Zo ben ik nu eenmaal") onder zijn successen. Zoals hij de overgang naar Excelsior niet had voorzien, houdt hij zich ook nu nog niet nadrukkelijk met zijn (voetbal- Hoekomst bezig. „Ik heb er dan wel acht ingeschoten, maar dat zegt verder niet zo veel. Ik heb een con tract voor een jaar. Mijn doel is dat ik ook volgend seizoen betaald voetbal speel. En dan heel erg graag bij Excelsior". „Een andere club? Daar heb ik echt nog niet over nagedacht. Lijkt me ook niet verstandig. Ik heb het hier naar mijn zin en bovendien houd ik er niet van om plannen te ma ken. Dan kan het alleen maar ver keerd géan. Ik kan nu wel roepen dat ik er minstens vijftien moet in- schoppen, maar dan zet ik mezelf alleen maar onder een bepaalde druk. Lukt het dan even niet, dan wordt die druk nog groter. En dan gaat meestal alles fout". De overgang van amateurs naar de betaalde rijen is Beukers, naar ei gen zeggen, meegevallen. „Het grootste verschil is de frequentie van het aantal trainingen. Vroeger waren dat er twee, nu gaan we zes maal per week het veld op. Verder valt het allemaal best mee. Ook de hardheid. Bij de amateurs wordt vaak nog hardhandiger opgetreden. Alles gaat wat ongecontroleerder. In de eredivisie gaat alles wel wat sneller. Die voorstoppers zitten bo venop je". Nu Beukers door zijn dubbele •kwartet treffers tegen Volendam en Fortuna S. nadrukkelijk zijn vi sitekaartje heeft afgegeven, zal dat beeld alleen nog maar worden ver sterkt. „Geeft niet. Als spits weet je dat je met een stevige mandekking hebt te maken. Maar ik kan ook naar rechts uitwijken. Gebeurde te gen Volendam en Fortuna ook. Als je dan je vleugelverdediger passeert en naar binnen trekt, sta je eigen lijk al direct voor het doel. Want dat blijft natuurlijk het mooiste. Vroeger speelde ik ook op het mid denveld. maar de voorhoede is toch leuker. Die goals, hè". Voorlopig geniet Michel Beukers van zijn bestaan van betaald voet baller. „Je bent toch een bevoor recht mens", beweert hij. „Vaak beseffen velen het niet, maar dit is toch een mooi bestaan. Lekker met voetbal bezig zijn. Bovendien is Ex celsior natuurlijk een verschrikke lijk gezellige club. Het is nog écht een vereniging. We hebben een jonge, enthousiaste groep. We kun nen allemaal goed met elkaar op schieten, zijn een stel vrienden". Beukers beschouwt zichzelf dan ook niet als een buitenbeentje, al vult hij zijn tijd d'an tevens met een studie rechten. „Ook Rutjes stu deert. Dat vindt niemand hier gek. Ik ben bovendien niet het proto type van de gemiddelde student. Ik zit niet in de één of andere studen tenvereniging. Ik rook en drink niet. En ach, Ik heb mijn vrienden allemaal uit de voetballerij". „Ik volg de colleges, zo'n negen uur per week. Dan studeer je thuis na tuurlijk nog, maar het valt allemaal goed te combineren". Is die studie voor hem nu écht belangrijk? „Ach,, ik moest wat. Mijn pakket wees in de richting van rechten. Niet dat ik nu per sé advocaat of rechter wil worden. Ik zie wel, heb natuurlijk toch een atheneum-dioloma en dat geeft enige zekerheid En dan na lang nadenken: „Als ik moest kie zen tussen het voetbal en de studie, zou ik voetbal toch de voorkeur ge- „Of ik gek ben van voetbal? Ik denk het wel. Anders train ie niet zes keer in de week. Ik volg alle sportprogramma's. Alleen Voetbal '80 heb ik afgelopen maandag ge mist. Helaas, heb ik begrepen". Waarmee het gesprek op de ko mende wedstrijd tegen Feyenoord komt. Immers, bij Voetbal '80 speelde verdediger Ben Wijnste kers een opvallende rol toen hij met verslaggever Harry Vermee- gen een vrouwelijke fan met een bezoekje vereerde. Bij die gelegen heid stond Wijnstekers bepaald te kijk voor heel Nederland, maar Beukers zegt daarover: „Ik heb het gehoord ja. Ik zal Wijnstekers daar zondag écht niet mee gaan treite ren. Ik vind het alleen maar goed, dat hij toch naar zo'n meisje is toe geweest". Apart Voor Beukers is de wedstrijd tegen Feyenoord toch een aparte beleve nis. „Die Kuip is wel leuk. Maar extra nerveus maak ik me daar niet om. Die Feyenoorders zijn toch ook normale mensen. Zijn geboren, zoals iedereen, hebben een vader en een moeder en ook maar twee benen. En het stadion? Op het veld merk je er toch weinig van. En onze kansen tegen Feyenoord, ze zijn natuurlijk klein. Normaal ge sproken verlies je zo'n wedstrijd. Maar wat is normaal? Dat Ajax met 3-0 verliest van FC Den Bosch? Nee toch? Als we tegen Feyenoord een gelijkspel boeken, spreken we hier van een bonuspunt. Ik hoop dat we er nog een aantal halen". Voor Beukers schijnt de zon voor lopig. „Nogmaals, ik zie wel wat er van komt. Wij bekijken het hier bij Excelsior mischien allemaal wat vrijblijvender. Ik hoop dan ook dat ik hier volgend seizoen weer speel. Ik ben over mijn huidige contract echt niet ontevreden. Ik had im mers niets te eisen, toen ik hier kwam. En ach die center», het is best belangrijk. Met veel geld kun je je wat meer permitteren. Voorlo pig is het voetbal voor mij nu een betaalde hobby. En daar heb ik vrede mfee". DENNIS MULKENS GRONINGEN Afgelopen zondag in de wedstrijd AZ'67- FC Groningen leek het alsof Harry Schellekens met een stiptheidsactie bezig was. Al les, wat in zijn nabijheid kwam, ruimde de Groninger doelman volgens het boekje op, inclusief een door Richard van der Meer redelijk hard in geschoten strafschop. Gelet op de problemen in het elftal drie spelers ontbraken van wege blessures en twee speel den met griep onder de le den mocht hij als redder s van dat ene puntje worden be schouwd. Desondanks lijkt de voormalige Nijmegenaar de harten van het Groninger publiek, altijd kritisch op zijn keepers, nog niet helemaal ;te hebben veroverd. Er is nog i steeds sprake van enige reserve ten opzichte van de man, die de op weinig elegante wijze opzij gescho ven Johan Tukker is opgevolgd. Schellekens zelf voelt dat ook. „Ik merk het vooral in de thuiswed strijden. Er is nog geen optimale vertrouwensrelatie met het publiek tot stand gekomen". De kwaliteiten van de volgende maand 31 jaar wordende Harry Schellekens hebben eigenlijk nooit ter discussie gestaan. Voor hij naar Groningen kwam, had hij 279 wed strijden in de eredivisie gekeept en dat is uiteraard niet zo maar tot stand gekomen. De nog wat koele relatie met de achterban mag voor een belangrijk deel op rekening van trainer Han Berger worden ge schreven, die Tukker botweg af stootte en Schellekens aanprees als een veel betere beheerser van het strafschopgebied. Het lag aan Schellekens om het gelijk van de trainer te bewijzen. Het heeft hem wat tijd gekost. Niet in het minst door de totaal andere omgeving, waarin de geboren Brabander te recht is gekomen, wat voor hem bijna aan een emigratie gelijk stond, maar zo langzamerhand lijkt hij de stugge noorderlingen te overtuigen. De „Tukker Tukker"-roepers zijn er nog steeds, maar worden steeds minder in getal. Schellekens stoort het amper meer. „Ik troost me maar met de gedachte, dat ze in Nijmegen nog steeds om Schelle kens roepen. Ik vind het ook niet zo'n probleem dat de mensen kri tisch zijn. Tenslotte moet ik me hier zodanig bewijzen, dat men op zeker moment echt een waarde oordeel kan geven in de vorm van: hij is een goede of een slechte. Wat Tukker betreft, ik heb hem vroe ger nooit gevolgd en heb geen idee of hij wedstrijden voor FC Gronin gen heeft gewonnen of verloren. Het enige wat ik kan doen is voor de volle honderd procent mijn best doen en daarmee ben ik bezig". Geen slechte Harry Schellekens heeft voor FC Groningen tot nu toe geen uitge sproken slechte wedstrijden ge speeld. Vanaf het eerste duel uit tegen Willem I tot en met afge lopen zondag tegen AZ'67 is er sprake van progressie. Het laatste duel in Alkmaar was zelfs buiten gewoon goed, maar vooral in thuis wedstrijden springt de vonk naar het publiek nog maar moeilijk over. Hij heeft daarvoor een aanne melijke verklaring bij de hand. „De mensen zien over het hoofd dat wij in de meeste thuiswedstrijden het spel moeten maken en negentig minuten lang op het doel van de te genstander drukken. Tegen PEC Zwolle, Haarlem en Fortuna Sit- tard bijvoorbeeld was dat het geval. Doelman Harry Schel lekens van FC Gronin gen heeft het bericht dat Hans van Breukelen zich moest afmelden voor de inter land tegen Spanje geïn teresseerd aangehoord. Voor het publiek een prima zaak natuurlijk, maar voor mij als kee per goed waardeloos. Het kan zijn dat ik twee of drie ballen op doel krijg en dan zul je ook nog zien dat er eentje per ongeluk in vliegt. Op dat enkele moment word ik dan beoordeeld. Kritiek mag best, maar ze moeten ook in ogenschouw ne men wat er in een wedstrijd nu ei genlijk gebeurt. Tegen AZ'67 ging het lekker, maar ik heb ook in Den Bosch en in Amsterdam goed ge speeld. Desondanks waren er mo menten, waarvan ik zelf zeg: dat moet beter. Tegen Ajax zat ik bij hoge ballen een paar keer verkeerd en had er een aantal malen eerder uit moeten komen. Ogenschijnlijk leek het misschien perfect, maar ik ben nu eenmaal ontzettend kritisch op mezelf". Voetbal alles Voetbal is nog steeds alles voor Harry Schellekens. Hij is één van de weinige fullprofs in dienst van de Groninger voetbalstichting, een leven dat hij vanaf het begin van de jaren zeventig leidt. Bij zijn toenmalige club NEC heeft hij ook gouden tijden wat betreft toeschou wersaantallen, zoals nu bij FC Gro ningen, meegemaakt. Seizoenen met gemiddelden van tien- tot twaalfduizend toeschouwers kwa men voor met dertigduizend bij de toppers tegen Feyenoord en Ajax. „Het was een goed voetbalklimaat toen. Er was geld in overvloed, zo dat er twintig fullprofs rondliepen. Wij trainden soms wel negen tot tien keer per week. Maar in Nijme gen werden ze er gek van. Met het verdiende geld werden spelers uit de categorie zakkenvullers ge kocht. Sommigen hebben nooit een wedstrijd voor NEC gespeeld, om dat ze al geblesseerd waren voordat ze kwamen. Ik denk niet, dat zoiets bij FC Groningen zal gebeuren. De aankopen zijn duidelijk gericht, er worden allemaal jongens aange trokken die ook iets willen preste ren. Het getuigt van zorgvuldig be leid". Gezien ziin verleden is er voor Harry Schellekens geen tijd ge weest naar een ander beroep uit te zien. Ondanks het feit dat hij de drie kruisjes is gepasseerd, denkt hij daaraan ook nu nog niet, hoe wel hij niet tot die selecte groep be hoort, die een paar ton opzij kan leggen voor de oude dag. „Ik ver diende bij NEC een redelijk salaris, maar daarmee was ook alles ge zegd. Er veel van overhouden was er niet bij. Ook nu bij FC Gronin gen niet. Maar ik ben ook lang niet van plan te stoppen. Ik wil zeker nog een jaar of tien mee. Het kli maat voor keepers in Nederland is immers uitstekend. Als ik naar Schrijvers, Doesburg of Jongbloed kijk, denk ik wel eens: mijn beste jaren komen nog. Het is natuurlijk wel zaak te blijven presteren. Elke week moet ik er weer zijn. Afgelo pen zondag tegen AZ'67, vandaag tegen PSV en volgende week woensdag tegen Inter Milan. Ver slappen kart niet. Als over ander half jaar mijn contract is afgelopen, wil ik dat ze me graag willen hou den, of dat er belangstelling van andere clubs is". Amper aan de bak Internationaal is de huidige doel man van FC Groningen amper aan de bak geweest. Spelen bij een steeds verder afglijdend team uit Nijmegen was niet bevorderlijk voor een interlandcarrière. Hoewel hij in het begin van de jaren zeven tig wel uitkwam voor het UEFA- team (zestien- tot achttienjarigen) en Jong Oranje. Groningen kon in zoverre met Nijmegen worden ver geleken, dat bondscoaches het ja renlang niet de moeite waard von den om de gang naar het Noorden te maken. In die situatie is nu dras tisch verandering gekomen. FC Groningen is dit jaar opeens in het bezit van drie heuse A-internatio nals met Erwin Koeman, Adrie van Tiggelen en Bud Broeken, ter wijl Ron Jans en Theo Keukens al eens in het olympisch team werden gekozen. Opent dit wellicht per spectieven voor Schellekens? Deze week kwam het bericht dat Hans van Breukelen een kuitbeen brak en waarschijnlijk de interland op 16 november tegen Spanje wel kan vergeten. Er moet een nieuwe naam op het lijstje van bondscoach Kees Rijvers worden ingevuld om als tweede man achter Piet Schrij vers te fungeren. Van de andere keepers, die in de afgelopen drie ja ren door Rijvers werden gebruikt Pim Doesburg, Joop Hiele en Edward Metgod komt niemand meer in aanmerking. En de Utrechtenaar Jan-Willem van Ede is nog zo groen als gras. Gelet op zijn huidige prestaties en zijn erva ring lijkt Harry Schellekens een lo gische keuze. Op de vraag of hij een telefoontje van de bondscoach verwacht geeft hij aanvankelijk geen rechtstreeks antwoord. „Ik weet het niet. Ik heb alleen een beetje hoop, maar wil er niet te veel over zeggen, anders krijg ik weer te horen: die opschepper denkt dat hij in het Nederlands elf tal hoort. Maar ik geef toe dat ik er een ogenblik aan heb gedacht toen ik het bericht over Van Breukelen las. Rijvers een beetje kennende zal hij echter wel weer met een verras sing voor de dag komen". DIRK VAN DER KAAP Eél werke Uitroepteken Gelukkig bleken niet êlle tv-i masten in België te zijn om gem waardoor ik begin deze weej; staat was een deel te bekijken het sportprogramma, zoals z)' daar in goed Vlaams noemen]ae s P tra Time. Ik viel meteen mQ ™aak neus in de boter, want nog niefi©r Paa ik de BRT 2 aangezet of de 6/jdalen 0 facie van René van der Giip flippers in beeld. René zat in de s| naast Eddy Voordeekers, de j ballende Lambiek uit Vlaand g die in klassiek Belgisch voorki slechts wordt overtroffen doe bebaarde Luc Millecamps, de ke van het Vlaamse voetbal. René mocht nog eens uitlt waarom zijn transfer van Lol naar Mallorca niet was doorgei Nou, ik begreep er niets van, dat zal wel aan mij hebben geh Het had, geloof ik, iets te m met de verwachting van Ren hij op Mallorca niet zou k aarden. Vreemd, want naar heb laten vertellen zijn er n die dat Middellandse-Zee een paradijs op aarde vindt Rene is weliswaar altijd al et tenbeentje geweest, maar dan 0 die deze eigenschap zorgv |f| combineert met levensgeni Het maakt zijn beslissing om maar in Vlaanderen te blijver* minder opmerkelijk. Of 2 die in februari in Sevilla laatst met Spanjolen in c geweest met het Nederlands die lui niet zo goed meer pru Extra Time presenteerde troi nóg een fraaie exponent Belgische voetbal, een zekere chim Benfeld uit Duitsland, pakt het serieuzer aan. Hij bij KV Mechelen, alwaar h alleen de aandacht op zich met wonderschone doelpi maar evenzeer door een kleu\ levenswandel. Joachim, die bleek droom wedstrijden selt met slaapverwekkende dens heeft het een keer geprei om na afloop van een partij slags naar Düsseldorf af te Daar had het carnavalsgedruis onweerstaanbaar aangetrokken den om zich er enige dagen der te dompelen en KV Meel te laten voor wat het Kijk, van zo'n voetballer gaat hart open. Dat is nog eens die weet wat relativeren en geren is. 's Nachts tot drie de disco, dan kun je tenminsU sores nog eens professioneel v afzetten. Daar is René bijna\ kleine jongen bij. Gig v 'e/iP Tijgt. PUF jfdal Élen Kon en D voi Een mooi programma dat Time, dat Voetbal. '80 van deziCh avond naar de kroon stak. Gip vondst van de VARA trouwere" die vlot geklede meiden t over de vloer, die zo camera eve wust waren dat zelfs drs. Vijfj' door werd geïnspireerd. Nóg een leuk moment bij Voe '80 beleefd. Voor het eerst za/op hi Harrie Vermeegen afgebluft, iapani Piet de Visser van AZ '67. Halwon vond er bij AZ '67 - FC Groniit de geen zak aan en deelde dat adu, ook op zijn geheel eigen w trei mede. „Dan ben jij de gro<im R zak", repliceerde Piet snedig. I „bei rie heb ik vervolgens niet meet\ die hoord, althans niet in dat itemèster ik neem aan dat die jongens vaigebr omroep-met-het-uitroepteken ien p ideetje van Jan Nagel soms?)I's, d eerlijk hebben gemonteerd enlHin 'nóg enige andere spitse teksten an hi Piet hebben weggelaten. 'elijk Nog niet zo lang geleden mai Sei Harrie met zijn tegen woorlbi) r Pisa-maat Henk Spaan een rd de programma. Daarbij zat Spaan gel uit de studio voortdurend in de aria' crofoon te blèren: „Vuiban maaèaan, kan die zak ook de h méééééé?" Was óók een gt het vondst. Jammer dat Harrie zó ken tijd moet steken in Pisa. Ant eei zou Voetbal '80 misschien nóg tin o zijn. Maar gelukkig hebben en", Dolf Koelbloed nog, de man Ir v het geniale idee om de loting I de KNVB-beker mét André Hti Z vanuit Dublin live uit te zen«pani Dolf zit trouwens bóórdevol idé rijs Zijn volgende stunt staat al weeènth stapel. Na Ben Wijnstekers opk. 2 slaapkamer in de armen van ot aanminnige fan, die haar litht voor de Feyenoorder en haar ttkist ven onbeantwoord wist, denkt 1 va nu al aan een onthullend item i hij Jan Huybregts en André Hazei le\ Pigalle. Als Nederland zich Ie minste plaatst voor FranJtiij straks. Dat blijft smullen bij V'ik b bal '80. Zeker nu er een nieuw rt zui schijnt te zijn opgenomen mefvoo zwijgende Ben, een vriendje Kan Harrie die zijn „beauties" midi he een treffend gevonden hoofddetk 1 mag aankondigen. Ook een idtels van Dolf. n ju Gelukkig dat niet alle zend mal] te in Belgie zijn omgewaaid en ik leps kan kijken naar Extra Time. i.we Dolf ook wel eens kijken? lide

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18