TAFEL Strengere richtlijnen voor seminaries in VS zorgen voor ergernis •Vl Vredesdemonstratie thema van deze week P SEal":: ACHTERGROND kerk wereld Hervormde kerk van Elburg blijft voor pastoor gesloten KORTE METTEN Actie in de bouw br idd B°VE brieven /lezers DE TIJD (k&ENE QaidteQowiant DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 PA#jj)£ Verbetering in relatie tussen Vaticaan en Roemenië De benoeming door de paus van twee priesters voor het bestuur van de bisdommen Timisoara en Oradea Mare maakt volgens bronnen in het Vaticaan duidelijk, dat de relatie tussen Roemenië en het Vaticaan verbetert. Deze week benoemde de paus Sebastiaan Krauter (61) tot „ordinarius ad nutum Sanctae Sedis" (priester in dienst van de Heilige Stoel) van het bisdom Timisoara. In eenzelfde functie werd Stefan Daszkal (64) voor het bisdom Oradea Mare benoemd. Een ordinarius heeft alle bevoegdheden en plichten van een bisschop, zonder dat hij de bisschopswijding heeft gehad. Hij staat onder direct gezag van het Vaticaan. Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog is een officiële delegatie van Roemeense r.-k. priesters in Vaticaanstad gearriveerd. De delegatie zal zondag de plechtigheden bijwonen ter ere van de zaligverklaring van de Roemeense pater Je remiah van Wallachije. Priesters Litouwen protesteren tegen godsdienstwetten In een brief aan staats- en partijleider Joeri Andropov hebben de geestelijken van het bisdom Kaisiadorys (Litouwen) medege deeld. dat zij zich niet kunnen houden aan de godsdienstwetten. De verklaring is ondertekend door 66 van de 73 geestelijken van het bisdom, onder wie de apostolisch administrator, bisschop Vincentus Sladkevicius. Zij schrijven onder meer, dat de kerkorde hen verbiedt de lei ding van het bisdom over te dragen aan de overheid of een uit leken bestaand kerkbestuur. De hiërarchische opbouw van de kerk is zowel in het kerkrecht als door het Tweede Vaticaanse Concilie vastgelegd, aldus de Litouwse geestelijkheid. De pries ters betogen verder dat de godsdienstwetten het hen onmogelijk maken zieken of stervenden te bezoeken of jongeren katechese te geven. Zij wijzen er op graag normale betrekkingen met de overheid te willen onderhouden. Ook zullen de gelovigen rechtmatige plich ten van dê zijde van de regering nakomen. Verder zijn de pries ters bereid met de autoriteiten te strijden tegen het alcoholisme, het verval van het gezinsleven en de losbandigheid van de jeugd. TEAM VOOR PASTOROPLEIDING IN UTRECHT EN GRONINGEN De bisschoppen van Utrecht en Groningen, kardinaal J. Wille- brands en dr. J. B. Möller, hebben een interdiocesaan team inge steld voor de opleiding tot pastoraat in hun bisdommen. Dat blijkt uit de Analecta van het aartsbisdom Utrecht. Volgens de bisschoppen vraagt de nieuwe situatie na de opheffing van de seminaries in 1967 om de oprichting van een dergelijk team. Het team staat onder leiding van de vicarissen voor de opleiding in beide bisdommen, mgr. J. de Kok en vicaris C. Grasveld. Verder maken van het team deel uit drs. B. Hofte, dr. P. Ren- tinck, de rector van het Ariensconvict in Utrecht en dr. W. Zandbelt. Het team moet onder meer de eisen formuleren en toepassen, waaraan de theologische, praktisch/pastorale en spirituele vor ming moet voldoen voor allen die in het pastoraat van de bis dommen Groningen en Utrecht aangesteld willen worden. Ver der moet het team contact onderhouden met het basispastoraat, „om in onze bisdommen een klimaat te bevorderen, waarin ve len geroepen kunnen worden voor dienst in onze kerkgemeen schap". Docenten aan rooms-katho- lieke seminaries behoren in het algemeen priester te zijn. Religieuzen en leken zouden slechts onbelangrijke vakken mogen doceren, die priesters niet zo makkelijk kunnen ge ven. Verder zouden alleen studenten die priester willen worden, op de seminaries toegelaten moeten worden. Deze richtlijnen voor de rooms-katholieke seminaries in de Verenigde Staten zijn afkomstig van bisschop John Marshall van Burlington (Virginia), die in opdracht van het Vaticaan een onder zoek over de Amerikaanse seminaries heeft verricht. De brief met deze richtlijnen is opgesteld in overleg met kar dinaal William Baum, hoofd van de Vaticaanse Congrega tie voor de Katholieke Op voeding. De brief van bisschop Mars hall heeft bij de rectores zo wel verwarring als veront waardiging opgeroepen. Toe passing van deze richtlijnen zou ingrijpende gevolgen hebben voor veel seminaries in de Verenigde Staten, waar religieuzen, leken en niet-ka- tholieken vaak belangrijke posities innemen. Volgens decaan Michael Himes van het Immaculate Conception Seminary te Huntingdon (staat New York) is de ver warring het gevolg van te genstrijdige richtlijnen van uit het Vaticaan. Tot nu toe waren de programma's geba seerd op het document „Ra tion Fundamentalist", dat vo rig jaar met toestemming van het Vaticaan is herzien. „Nu krijgen we andersluidende instructies. Waaraan hebben we ons te houden?", zo vroeg hij zich af. Ook om andere redenen is het de vraag of de richtlijnen opgevolgd zullen worden. In de brief wordt herhaaldelijk de uitdrukking „in het alge meen" gebruikt wat voor se- minariebesturen een ont snappingsclausule kan zijn. Verder wordt in de commen taren op deze brief verwezen naar een document van paus Johannes XXIII uit 1960 („Veterum Sapientiae", de wijsheid der ouden), waarin verplicht werd de colleges in het Latijn te geven. Een oe kaze, waaraan niemand zich ooit gestoord heeft. De religieuze Alice Patricia Dolan, stafmedewerkster van het seminarie te Huntingdon, noemde de brief „het zoveel ste bewijs van het feit dat het Vaticaan niets van de kerk in Amerika begrijpt." „Dit is te gek om los te lopen". „Ik heb er geen woorden voor", aldus de reactie van ds. K. A. Abelsma, hervormd pre dikant te Elburg, op de weigering van de centra le kerkeraad van de her vormde kerk te Elburg, om de Grote Kerk niet beschikbaar te stellen voor het houden van een speciale herdenkings dienst in het kader van het 750-jarig bestaan van Elburg. Voornaamste re den om het kerkgebouw niet beschikbaar te stel- Het Vaticaan heeft een te levisiecentrum opgericht, dat televisieprogramma's gaat produceren voor ieder die er maar belangstelling voor heeft. De eerste proefneming met vervaardiging van cas settes met religieuze inhoud is reeds voltooid. Het is een montage van een half uur van opnamen, gemaakt tij dens de reis van de paus naar Lourdes in augustus. Er zijn Engelse, Spaanse en Italiaan se versies. Er wordt niet ge dacht aan het opzetten van een eigen televisiezender, omdat de reikwijdte hiervan onvoldoende wordt geacht. Voor de eerste maal heeft een kerk in Zuid-Afrika zich uitgesproken tegen de aan maak en het bezit van kern wapens. De 2,1 miljoen leden tellende methodistenkerk, waartoe zowel blanken als kleurlingen en zwarten beho ren, heeft een verzoek ge richt aan de regering van Zuid-Afrika om het verdrag tegen verspreiding van kern wapens te ondertekenen. In de brief spreekt de kerk over de angst van velen binnen en buiten Zuid-Afrika, dat het land kernwapens zal gaan ontwikkelen wetend, dat de opstelling ervan een groot gevaar betekent voor het overleven van de mensheid. De 33ste algemene vergade ring van de orde. der jezuie- ten is deze week geëindigd. De 220 afgevaardigden uit de 84 provincies van deze groot ste rooms-katholieke orde zijn zeven weken bijeen ge weest om de koers voor de 26.000 leden uit te zetten. De nieuw benoemde generaal-o- verstë, de Nederlander Pe ter-Hans Kolvenbach, heeft naast de huidige pauselijke gedelegeerde pater Pittau tot zijn algemeen raadgever be noemd de 55-jarige Spanjaard Urbano Valero. De nieuwe secretaris-generaal van het bestuur van de orde is ge worden de vroegere provin ciaal voor Noordduitsland, prof. Johannes Günter Ger- hartz (56). •De congregatie van de Klei ne Zusters van de H. Joseph, gevestigd te Heerlen draagt deze maand via een gebeds keten de vredesgedachte uit. Alle zusters (ruim duizend) van de congregatie in Neder land en Belgie zijn daarbij betrokken. Een kaars symbool van vuur, licht en warmte wordt als schakel doorgegeven. In elke com muniteit waar de kaars komt, worden plechtige gebeds diensten gehouden. Ook in de loop van de dag zijn er ge bedsuren. Op 31 oktober komt de kaars terug in Heer len en wel in de kapel van O. L. Vrouw van Lourdes, te vens de grafkapel van de stichter van de congregatie. len vormde voor de cen trale kerkeraad het feit, dat aan de herdenkings dienst officieel mede werking wordt verleend door pastoor Van Rooy. Ds. Abelsma is lid van het comité, dat vanuit de geza menlijke kerken en geloofs gemeenschappen is gevormd om een daadwerkelijke bij drage te leveren aan de jubi leumviering. Het comité koos destijds bewust voor het hou den van de dienst, op woens dag 9 november, in de Grote of St.Nicolaaskerk te Elburg. Het is een historisch gebouw en tevens de grootste kerk van Elburg. De Elburger predikant heeft geen enkel begrip voor het besluit van de centrale ker keraad van de Hervormde Kerk. Het gaat niet om een officiële kerkdienst en daar naast wordt een herden kingsdienst ook niet op zon dag gehouden. De medewer king van de pastoor bestaat uit het voorbidden van het oecumenisch „Onze Vader". „Daar kan geen enkele pro testant bezwaar tegen heb ben". Bezwaren die er dus wel zijn bij de centrale ker keraad. De herdenkings dienst gaat overigens gewoon door op 9 november en wel in de gereformeerde kerk te Elburg. bEN - |ie best ntsoe imen c W d< terugg MINISTER Winsemius is verheugd over het akkj met werknemers en werkgevers in de bouw is berejgj het 1 het opzetten van extra bouwprojecten waar tot eachemsi mum van 70 procent werklozen aan de slag kunnenfing yj gaat het met name om het opknappen van vooroorlog orde ningen. Het mes snijdt daarbij aan veel kanten. Aan nodige modernisering van die huizen en het leefbaaiLaarcj€ van oude wijken in een zorgelijke tijd wordt hiermet ische i langrijke bijdrage geleverd. Daarnaast betekent het - van uitkeringen dat de financiering van het werk ge aanslag op de schatkist met zich meebrengt. En vo flink aantal mensen zonder werk vindt weer aanslib de arbeidsmarkt, zonder dat dit ten koste gaat van h van anderen. „Ik wil meer actie in de bouw", zei de gisteren in de Kamer. Temidden van allerlei and^ nieuws is dit een verheugende ontwikkeling. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Mgr. Zwartkruis (4) Droefheid en verbittering, op standigheid en gelatenheid zijn de gevoelens die mij en vele anderen het afgelopen week end beheersten. Terwijl Mgr Zwartkruis die wij niet zul len vergeten juist samen met zijn diocesanen het kerk- zijn gestalte wilde geven, en ruimte schiep, is nu een bis schop benoemd met nauwe lijks kennis van het Haarlemse bisdom en is bovendien de voordracht van het kapittel genegeerd, aan welks nomina tie wijlen Mgr. Zwartkruis groot belang hechte. De kerk is natuurlijk geen democratie maar wat momenteel gebeurt is on-christelijk en werkt kerkvervreemdend. Toen bis schop Zwartkruis onlangs in Rome informeerde naar de stand van zaken rond de be noemingen, zei Mgr. Baggio hem, geen andere namen te kennen dan de voordracht en de aanvulling daarop van het kapittel, toch was Mgr. Bomers al in juni gepolst over een eventuele aanstelling. Het ge loof kent slechts één zeker- -U' ;sq is >y Gekruide wijting met wortelsalade en aardappelpuree griesmeelvla Nodig voor twee personen: 500 g hele wijting, uitje, zout, peper, tijm, 1 lepel azijn, 1 lepel olie, bloem, olie, circa 15 g margarine, halve citroen; 300 g winterwortel, zout, peper, mosterd, suiker, 2 le pels azijn 1 lepel olie, pe terselie; 0,5 1 kg aardappelen, zout, melk, peper nootmus kaat; 5 dl melk, 30 g griesmeel, 30 g suiker, citroenessence, jam of Frans vruchtje Ontdoe de wijting van kop, vinnen en buikvlies en spoel de vis met koud water af. Maak een mengseltje van fijngesneden ui, zout, peper, tijm, azijn en olie en wrijf dit in de vis. Zet de wijting eni ge uren in een schaal met deksel in de koelkast. Lat de vis vervolgens uitlekken, haal hem door bloem en bak hem in warme olie met mar garine bruin en gaar in circa tien minuten. Garneer de vis met parten citroen. Schaaf de schoongeborstelde wortel in dunne plakjes, kook die in weinig water met zout „beet"gaar in circa vijf minuten en laat ze uit lekken en koud worden. Meng iets zout, peper en sui ker met de azijn en olie en schep dit sausje door de wor tel. Strooi er fijngeknipte pe terselie over. Kook de aardappelen gaar in weinig water met zout, giet ze af en stamp ze fijn en meng er zoveel melk door dat het een niet te droge pu ree wordt. Voeg peper en nootmuskaat toe en roer de puree nog even door zodat zij luchtig wordt. Voeg desge wenst weinig margarine toe. Kook de helft van de melk, strooi er al roerende de griesmeel met suiker in en laat het mengsel vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur de overige melk toe en de essence. Koel de vla af en farneer haar met jam of "ranse vrucht. JEANNE Lubbers hij staat op de omslag van de Haagse Post deze week heeft zich de laatste dagen geërgerd, zegt de Haagse Post. Aan Wim Kok. aan Joop den Uyl, aan Ed Nijpels, aan Marcel van Dam, aan het plan van de PvdA. En tenslotte werd hij nog geduwd en gestompt door nijdige vakbondslieden. Het plan van de PvdA noemt hij een fake. het optreden van Van Dam een gotspe, anti-parlementair en „zo min". Over het regeringste kort: „Ik leg nu een voor de rhinister-president heel ge vaarlijke stelling neer: of ik nu 300 miljoen gulden op het financieringstekort bezuinig danwel er zoveel aan toe voeg, is in wezen vooral van psychologisch belang. De vraag gaat namelijk geheel voorbij aan de veel wezenlij ker stroom van beslissingen, die dagelijks in de samenle ving wordt genomen". Maar bang? „Dat woord bevalt mij niet. Mijn leven wordt niet beheerst door dat soort din gen. Zo ben ik niet aange legd". D'66 zit in een identiteitscri sis, krijgt ook het etiket links-liberalistisch. Van Mierlo heeft er vijf bezwaren tegen. Een ervan: „Ik vind het niet deftig. Net iemand die er een naam bijkoopt. Een etiket neem je bij je ge boorte, om aan te geven wat je worden wil, of je krijgt het door afstamming, via een scheuring. Dat zijn histori sche rechtvaardigingen voor een etiket. Maar je schaft je dat, na zeventien jaar, niet aan. Dat is niet overtuigend, heeft iets opportunistisch, iets smakeloos ook'\ Landelijk bestuurder van de Industriebond FNV Piet Vos, heeft felle kritiek op de PvdA: „Het merkwaardige is dat de mensen in de PvdA brieven van vreemden moe ten krijgen om te weten hoe het in elkaar zit. Wat is dan nog je voeling met die we reld? Het is salon-socialisme. Op vergaderingen lullen ze de arbeider plat en als die dan niks terug zegt. denken ze dat ze gelijk krijgen". De Duitse staatssecretaris Möllemann over nieuwe kernwapens en de vredesbe weging: „Zolang beide partij en er vanuit moeten gaan dat view met dr. Wisse Dekker, president van het Philips- concern. Bekker: „Multina tionals hebben tot nu toe din gen bereikt, waartoe geen po liticus in staat was. Een in tensief verkeer over tal van grenzen. Een compleet net werk van internationale rela ties en van mensen die heen en weer trekken. Dat was nooit gebeurd, als we het aan de politici hadden overgela ten. Daar ben ik trots op" Lubbers: Het woord bang bevalt mij niet. degene die als eerste schiet als tweede zal sterven, wordt er niet geschoten". „De vre desbeweging heeft het Krem lin ertoe verleid om te probe ren deze beweging zo sterk te maken, dat de regeringen in het Westen niet meer vrij zijn om het in hun ogen noodzakelijke te doen". De Tijd roept op de omslag de lezer toe: „Zaterdag naar Den Haag". Men voegt er dan „ja-nee" achteraan. Doorhalen dus wat niet ver langd wordt. Wie gaat, wie gaat niet? De Tijd vroeg het aan een groot aantal bekende Nederlanders. Harry Mulish gaat, Hans van Mierlo niet. Rob Tielman, voorzitter van het Humanistisch Verband, gaat, Willem Aantjes niet, al zegt 'ie graag te willen. Prof. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken in Neder land, gaat, Simon Carmiggelt niet. De nieuwbenoemde bisschop van Haarlem, mgr. Bomers, zegt in De Tijd deze week: „Bisschopsbenoemingen wor den hier in Nederland ont zettend opgeblazen, alsof een dergelijke benoeming zo vre selijk belangrijk is". Over het celibaat: „Ik vind dat als ie mand eenmaal priester is. hij niet meer kan trouwen. Van af het eerste begin van de kerk heeft men dat zo gezien. Fundamenteel anders ligt de vraag of gehuwde mannen priester mogen worden". „Europa moet één worden omdat Philips het wil", meent De Tijd na een inter- Ook in Hervormd Neder land een bisschop aan het woord, namelijk mgr. Ernst van Breda. Hij zegt over kernbewapening: „We moe ten het bezit van kernwapens in zekere zin tolereren, voor zover er een oorlogsvoorko- mende werking vanuit gaat en het gelegenheid biedt om tot afbouw van kernbewape ning te komen. Het is, denk ik, onontkoombaar, maar te gelijk zeg ik er van dat dit het meest afschuwelijke mo rele dilemma is, dat ik ken. Je moet immers tegelijkertijd nee zeggen, want bij het af- schrikkingsevenwicht hoort de bereidheid kernwapens te gebruiken. En daarom, je komt hier niet uit, vind ik". Ook W.L. Brugsma praat in een interview over kernra ketten. Hij zat in een concen tratiekamp. Nu zegt hij: „Al tijd weer wordt tegen de jon gere generatie gezegd, dat ze het niet weten kan. „Denk eraan, jullie hebben geen oorlog meegemaakt,' maar wij wel. Wij weten hoe Hitier het gedaan heeft en de Russen zullen dat net zo doen. Als die raketten er niet komen, dan heb je ze zo op bezoek en voor je het weet, zit je ook in een concentratiekamp". Maar ik zeg: jonge generatie, laat je geen oor aannaaien. Er zijn ook mensen die in concentra tiekampen hebben gezeten, die tot volstrekt andere me ningen zijn gekomen". Wat de Europese vredesbeweging betreft, is de conclusie van Hervormd Nederland dat Amerika denkt de opinieslag W.L. Brugsma: Jongeren, laat je geen oor aannaaien. te hebben gewonnen: „De conclusie is dat plaatsing van middellange afstandswapens een Europees probleem is en blijft. De opheffing van het CNV is onvermijdelijk en logisch. Het blad geeft de redenen waarom. Arie Groenevelt, pas afgetreden als voorzitter van de Industriebond, komt tot de conclusie dat „op den ken nog steeds straf staat". Een anonieme arbeidswillige concludeert: „De mensen ge nieten niet". Verder een inte ressant artikel over vrijwilli ge euthanasie en een voorpu- blikatie uit het boek dat van de schilder Carel Willink over zijn leven verschijnt. INIX Van de omslag van Elseviers Magazine roept Neelie Smit- Kroes ons toe: „Ik tolereer geen ontwrichting". Zij maakt heel duidelijk in het bijbehorende artikel, dat ze niet aarzelen zal om harde maatregelen te nemen als het land zou worden ontwricht. „De Nederlandse economie is doodziek. Je kunt deze pa tiënt proberen te redden met aspirine, maar eigenlijk is er hartmassage nodig. Ik vrees ook dat een heleboel actie voerders niet eens meer kun nen vertellen, waarom ze nu precies actie voeren. Men heeft een heleboel andere on lustgevoelens en frustraties. Hiervoor zijn deze acties een uitlaatklep", zegt ze. Elsevier brengt ook een ge sprek met Henry Kissinger over de Pershingraketten. Hij meent: „Als de Amerika nen nu van de Pershing zou den afzien, zou dat een aan merkelijke politieke terug slag voor het hele westen zijn. De burgerluchtvaart bevindt zich in een hevige turbulen tie. Maatschappijen in Ameri ka, die vroeger veel succes hadden, moeten nu de lonen verlagen of personeel ont slaan. Die loonsverlaging zou dan een vrijwillige loonsver laging moeten zijn. Het gaat om tienduizenden werkne mers. Vraag is, of dat in Eu ropa en met name in Neder land óók staat te gebeuren. De president van de KLM. Orlandini: „We kunnen hier in Nederland niet zeggen, zo als in Amerika: je neemt die 15 procent loonsverlaging maar, anders sluiten we de tent". Volgens de heer Orlan dini doet de KLM het finan cieel „beter dan de hele be drijfstak". Verder enkele in teressante verhalen over sek ten, deregulering en recy cling en ook een voorpublica tie uit de biografie van Carel Willink. Tot ziens in Den Haag, zegt De Groene op de omslag. Binnenin gaan Faber, Brugs ma en Benthem van den Berg elkaar drie pagina's lang te lijf over de vraag, of die kernraketten er nu wel of niet moeten komen. Nog eens vele pagina's worden gewijd aan de vraag wie in Europa de vinger aan de atoomtrekker moet hebben en het streven van de vre desbeweging. Ed van Thijn, burgemeester van Amster dam, over demonstreren en racisme: „Op de rails gaan zitten, een trein tot stilstand dwingen, dat is één stap te ver". „De gemeente Amster dam heeft van alles op stapel staan om het racisme te be strijden, de meldkamer waar men met klachten terecht kan, we hebben de politie in structies gegeven, we hebben voorlichtingsactiviteiten op poten staan, maar het blijft natuurlijk marginaal. Want de essentie is toch het leefkli maat waarin mensen verke- Mgr. Bomers: ...alsof een dergelijke benoeming zo vreseljk belangrijk is... Ook Vrij Nederland wijdt veel aandacht aan de kernra ketten en vredesdemonstra tie. Zelfs twee pagina's route beschrijving in Den Haag. Daarnaast een uitgebreide beschouwing over het insti- ,tuut krijgsraad in deze mo derne tijd. Toch nodig? Audi teur-militair Beaumont: „Veel in de kazerne gepleeg de commune-delicten, zoals diefstal en mishandeling, kunnen straks niet meer door de commandant krijg- stuchtelijk worden afgedaan, maar komen dan voor de burgerrechter. De comman dant wordt buiten spel gezet. Ik vind, dat er een militaire justitie moet zijn waarin de krijgsmacht een belangrijke rol speelt zoals nu. President van de krijgsraad Kloots: „Het is een goede zaak, dat een militair niet meer als een apart dier wordt beschouwd". Sinds kort is het luchtruim verrijkt met de „bromvlieg". Meer dan een rond een men senlijf gebouwde constructie van staaldraad, doek, buizen, wielen en een motor is het niet. De natuurbeschermers zijn er tegen. Daar is de Rijksluchtvaartdienst het overigens weer niet mee eens: „Samen met Duitsland hanteren wij de strengste ei sen wat betreft geluid: 60 dB. Daarom mogen er hier ook zo weinig vliegen. Vroeger waren er 35 toegelaten, maar een aantal is te lawaaiig en daarom voldoen er nu nog maar elf aan die norm. Zestig dB, dat is de geluidssterkte van het gesprek dat wij hier voeren". Het Kieurenbijvoegsel is voornamelijk gewijd aan „het kantoor", met voortreffelijke foto's. heid, niet in de een kerkleider, mai Heer Jezus Christus, storven en verrezen i weten laat zich gelukj dwingen. Tot besluit den van de profeet f (20.9): „Soms denk ik: Ik wil: meer van weten, ik' niet meer in zijn naa^gN dan laait er een vuil van mijn hart, het brandt gebeente. Ik doe alle om het in bedwang t^ maar het lukt me niet, zijn Het vuur van de besliste, boodschap valt nooit ti wer F.J.W. v, KaïrDElf® een Bisschop Zwarttan (5) kliste •ale i Het is een schande daVvillei ten de gelovigen om eijng we bisschop van Haa benoemd, die al vijftiej het buitenland woontf niet weet wat er ondej lovigen hier leeft. Dal Rome ook niet te we ders deed het zoiets ni Dat de basis wel degel kan bepalen wie leidif geven wordt bewezej onze protestantse mecf tenen. Die benoemen zelf hun dominee! Rome is ook hopeloosfc wets als het gaat om dl van de vrouw. Het jj vrouw kennelijk op i plaats als de moslimvj achter de gordijnen. 1 hier toch niet meer! 1 ook leken niet meer kif denken uit de eredit het zou moeten gebeu( Rome het wil, was er j dienst meer bij gebl mankracht. H. v.d. Loos, POS Monument De burgemeester Haag hebben wij gesiOSte met ontsteltenis te vernomen, dat het sta van H.M. Koningin E7T~! het rosarium in DerjJj door onverlaten beklac Dit mag in de Koninkl sidentiestad nooit mee komen. Aan de burgt is de plicht, om maatregelen te nei hoofd van de politie,! scherming van alle mo ten in onze stad. H.M. Gravin van Limb Hoeufft van| voorzitter „Oranje-! 1 erve Enkele buien™™ de DE BILT Een fro me steem behorende bij j wei pressie bij Scandinavië nie' komende nacht over tyg naar het zuiden trekkL gaat vergezeld van rer zuidwesten wind draai|®rs voorbijtrekken ervande west, waarna koelehtbl wordt aangevoerd. Hiöp men overdag buien tLuw wikkeling. De middaf ratuur komt daarbij ni} dan 10 graden. len- Kier: Weerrapporten van vanmorgen (B:_ Weer Max Mf"& tamp tai Ze Amsterdam mist 14 De Bilt mist 13 tlUn Eindhoven Den Helder

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2