lïelft Amerikaanse mrgers wil op Grenada blijven An ti-rookcampagne voor geheel Glasgow Nicaragua verwacht volgend Amerikaans doelwit te zijn Kennedy-tapes Cuba-crisis vrijgegeven Erewacht .dJITENLAND Ecidóc Sou/tan t DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 PAGINA 1.1 ankrijk wil nieuwe ii-macht in Libanon jIJS Frankrijk wil dat er een nieu- [fN-vredesmacht naar Libanon wordt als aanvulling op of vervanging de troepen van de multinationale vre- jacht in Beiroet. Premier Pierre Mau- ^vejieeft hierop aangedrongen in een toe- en IP 'n ^et franse parlement. Naar zijn zjeijng zou de VN de uitvoering van haar W0Jities moeten verzekeren door het zen Pan troepen naar de meest gevoelige fden in Libanon. Intussen is het do- aag pi van de aanslagen van zondag in Bei- ;rzeiopgelopen tot 282: 219 Amerikanen, 58 ratsen en 5 Libanese burgers. Een onbe- de| aantal mensen wordt nog vermist. De Amerikaanse vice-president Bush (rechts) bracht gis teren een bliksem bezoek aan Beiroet. Bij het zondag door een autobom ver nielde Amerikaanse hoofdkwartier kreeg hij uitleg van de commandant van het korps marniers, generaal Paul Kelly (links). Proces tegen schrijver handleiding zelfdoding PARIJS Een Parijse rechter-commissaris heeft één van de schrijvers van het omstreden boek „Zelfdoding, een handleiding" in staat van be schuldiging gesteld. Dit is gebeurd op verzoek van de ouders van een 39-jarige man, die in maart een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Het is de eerste keer, dat er naar aanleiding van dit boek een strafproces komt wegens doodslag en het niet ver lenen van hulp aan personen in levensgevaar. Het is namelijk voor het eerst dat een bewijs voorhan den is, waaruit blijkt dat het boek aanzet tot zelf doding. De 39-jarige Michel Bonnal heeft voor zijn daad een briefwisseling gehad met de schrijver van het boek Yves le Bonniec, waarin hij om meer informatie vroeg. Die gaf Le Bonniec, waar op Bonnal zich uiteindelijk met het aanbevolen middel van het leven beroofde. VS kunnen over vijf jaar vanuit de ruimte SS-20 uitschakelen (Vervolg van de voorpagina) Het Russische persbureau TASS meldde giste ren dat de nieuwe Sovjetraketten die in Oost- -Europa geplaats zullen worden in staat zullen zijn binnen vijf minuten doelen in Engeland en West-Duitsland te treffen. De Pershing-2 van de NAVO zou in acht minuten Sovjetdoelen kunnen treffen vanuit West-Duitsland. Bij de Russische raketten die in de DDR en Tsjecho- slowakije komen, gaat het volgens deskundigen 'om de SS-22, SS-21 en SS-23, maar niet om plaatsing in Oost-Europa van de reeds op Euro pa gerichte SS-20 met drie afzonderlijk te rich ten kernkoppen en een bereik van zeker enige duizenden kilometers, daar de SS-20 doeltref fender zou zijn vanaf bases binnen de Sovjet- -Unie. De SS-22 zou met een korter bereik van toch nog 1.000 kilometer vanuit DDR en Tsje- choslowakije doelen in het grootste deel van Engeland kunnen bestrijken, terwijl de SS-21 en SS-23 met een kort bereik plaatsen in West- -Duitsland en Denemarken zouden kunnen ra ken. Westerse deskundigen hebben erop gewe zen. dat de nieuwe Russische wapens in de DDR en Tsjechoslowakije geplaatst worden ter vervanging van verouderde wapensystemen. De Sovjet-Unie deed het dezer dagen voorko men, alsof plaatsing ervan noodzakelijk was als antwoord op de voorgenomen plaatsing in Eu ropa van Amerikaanse kruisraketten. De ver vanging was echter al jaren geleden gepland. In Amerika is een rapport verschenen waaruit blijkt dat de VS binnen vijf jaar over ruimte- wapens kunnen beschikken, die raketten voor de middellange afstand, zoals de op Europa ge richte Russische SS-20's, kunnen uitschakelen. Volgens het rapport kunnen „duizenden raket ten worden uitgeschakeld, zonder dat hun ex plosieve lading tot ontploffing wordt gebracht". e na; Rail Ln°&HINGTON/ST. waiORGE'S Ameri- wjise militairen zijn, toerei nog niet alle ver- mtenjaarden zijn opge lat begonnen met de een:uatie van Amerikaan- Nedien andere westerse van het Caribi- ministaatje Grenada. pelijk is echter dat teenpts de helft van de on- Hijfer 1.000 op Grenada opölijvende Amerikanen die wil, aldus bleek uit verklaring van een •ingswoordvoerder in lington. Van de 600 [rikaanse medische :nten op het eiland vrijwel niemand wil- rertrekken. Een veili- Etocht voor de Ameri- ïse staatsburgers, met voor de studenten, een van de redenen rom president Reagan, erklaarde hij eergiste- OOjtot de invasie op Gre- had besloten, riet l! x het lot van diegenen die i Al^insdag de macht op het in handen hadden is en bekend. Volgens sommi- Alerichten hebben legerlei- \KWludson Austin en vice- De lier Bernard Coard hun wucht gezocht in de Russi- ko ambassade. In andere vorjen wordt gezegd, dat zij 35 pri zich ergens buiten de hoofd stad verborgen houden. Interim-regering Intussen worden voorbereidin gen getroffen om op Grenada een interim-regering te instal leren. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor de Britse gouverneur-generaal Paul Scoon. Grenada is lid van het Gemenebest, wat betekent dat koningin Elizabeth als staatshoofd wordt erkend en Scoon haar persoonlijke verte genwoordiger is. Net als de Britse vorstin is hij boven de politiek verheven, maar kan hij politici uitnodigen tot de vorming van een regering. Sinds 1979, toen de vorige week vermoorde Maurice Bis hop de macht greep, waren Scoons taken opgeschort. Het is de bedoeling van de Vere nigde Staten en de Caribische landen die aan de invasie heb ben deelgenomen, dat Scoon nu een tijdelijke regering vormt en nieuwe verkieizin- gen uitschrijft. Die zouden over ongeveer een half jaar moeten worden gehouden. Verscheidene kandidaten heb ben zich volgens in Barbados ontvangen berichten al gemeld voor het tijdelijke premier schap. Onder hen bevinden zich oud-premier Eric Gairy, wiens regering in maart 1979 door Maurice Bischop werd omvergeworpen, en de 39-jari- ge jurist Sir Alexis Francis, die leider is van de Grenadese de mocratische beweging. De premier van Dominica, Eu genia Charles, heeft naar aan leiding van de kandidatuur van Gairy gezegd dat diens aanwezigheid de situatie op het eiland ingewikkeld zou maken. Daarom is hij niet wel kom op Grenada. De 61-jarige Gairy woont momenteel in de Verenigde Staten. Hij was de eerste premier van Grenada nadat het eiland in 1974 onaf- hanklijk werd en geloofde dat hij regeerde door een van God gekregen recht. Hij zei eens te gen verslaggevers dat hij boodschappen van God ont ving waarin hem gezegd werd wat hij moest doen. Informatie onthouden In de Verenigde Staten heb ben de nieuwsmedia bij de re gering geprotesteerd tegen het verbod verslaggevers naar Grenada te sturen om de ge beurtenissen ter plekke te ver slaan. Het Amerikaanse volk wordt zo de hoognodige infor matie over de gevolgen van belangrijke regeringsbesluiten onthouden, aldus een verkla ring van de Vereniging van Journalisten. Volgens de voor zitter van het comité voor de persvrijheid is het verbod in tegenspraak met het openbaar belang. De bevolking wenst te weten wat er op Grenada ge beurt. „Wij hadden verslagge vers in de Tweede wereldoor log, Korea en Vietnam. We moeien ons vak ook op Grena da kunnen uitoefertenen". De Amerikaanse regering wordt ervan beschuldigd in strijd met de wet te handelen, door nieuws over Grenada achter te houden. „Gehoorzame poedel" In het Britse Lagerhuis heeft de Labour-oppositie premier Thatcher gisteravond scherp op de korrel genomen. Denis Healey, de Labour-zegsman voor buitenlandse zaken, noemde de premier de „ge hoorzame poedel" van presi dent Reagan, omdat zij er niet in was geslaagd de invasie op Grenada te verhinderen. Die invasie, zo betoogde hij, is even ontoelaatbaar als de Rus sische invasie en bezetting van Afghanistan. Vanuit de La- bour-banken werd er op aan gedrongen dat minister van buitenlandse zaken Howe, die maandagavond nog had ver klaard dat er van een invasie geen sprake was, zou aftreden. In tal van landen en door een groot aantal regeringsleiders is de invasie op Grenada gisteren opnieuw scherp veroordeeld. De meest opmerkelijke reactie kwam van de Libische leider Khadaffy, die in een bood schap aan de Verenigde Naties de wereld opriep in een geza menlijke actie het grondgebied van de Verenigde Staten te be zetten. Zijne majesteit koning Taufa'an- au Tupou IV van Tonga is gisteren in Londen aange komen voor een officieel bezoek aan Groot Brit- tannië. Tijdens een welkomstce remonie vooraf gaande aan een ontvangst op het ministerie van buitenlandse za ken inspecteerde de koning een erewacht. Op ta melijk achteloze wijze, zo meen den sommige waarnemers. Vol gens anderen zou de koning van de 169 eilanden om vattende staat in de Stille Oceaan de erewacht niet hebben opge merkt. (Van onze correspondent Ro ger Simons) GLASGOW Onder het motto „Glasgow 2000" is in deze Schotse stad een campag ne van start gegaan die tot doel heeft het roken totaal uit te bannen. In het jaar 2000 zouden er in Glasgow nergens meer sigaretten, sigaren of pijpen gerookt mogen wor den. De kruistocht, opgezet door een groepering voor de verspreiding van de gezond heidsleer, heeft onmiddellijk al protestacties uitgelokt van met name de werknemers van de plaatseljke tabaksfa briek. De campagne gaat één miljoen pond kosten, afkom stig uit de kas van de Britse Nationale Gezondheidsdienst. De campagne werd deze week gelanceerd door dr. Michael Kelly, Lord Provost (burge meester) van Glasgow. Kelly rookt zelf niet. Op de ope ningsplechtigheid noemde hij tabak een wapen, dat massale vernietiging kan aanrichten. „In een beschaafde samenle ving is er geen plaats voor ta bak", zei de burgemeester. Het ligt in de bedoeling Glas gow geleidelijk rookvrij te maken. Om dat te kunnen be reiken, is de stad verdeeld in afzonderlijke zones, waarvan de inwoners zelfstandig het roken moeten afleren. In het jaar 2000 worden deze zones bij elkaar gevoegd om samen een volledig rookvrije stad te vormen. De eigenaren van de plaatse lijke tabaksfabriek, waar 2000 mensen werken, hebben kort geleden vier miljoen pond uit gegeven voor de bouw van een nieuw distributiecentrum. De tabaksfabriek alleen al brengt Glasgow jaarlijks 280.000 pond aan gemeentebe lasting op. Een afvaardiging van de werknemers heeft het raadhuis een tijdje bezet om tegen de kruistocht te protes teren. Het gemeentebestuur is nu van plan tijdens zijn ver gadering van volgende week zich compleet te distanciëren van de anti-rookcampagne, in plaats van de werknemers van de tabaksfabriek tot in het jaar 2000 dood te ergeren. Het probleem van de werk loosheid is in Glasgow al ern stig genoeg, zonder dat de ge meente het nog erger moet helpen maken, aldus redene ren de wethouders nu. Frank Sinatra op zwarte lijst NEW-YORK Frank Sinatra is een van de ruim 200 mensen uit de show business die door het centrum tegen apartheid van de VN op de zwarte lijst is gezet. „The voice" heeft dit te danken aan zijn optreden in een van de zwarte thuislanden in Zuid-Afrika, „daarmee tal rijke resoluties van de VN ne gerend waarin wordt gevraagd om een culturele boycot van Zuid-Afrika vanwege de apartheid". Reeds eerder was er een zwarte lijst van sport lieden verschenen. Ook de Ierse zangeres Geraldine Bra- nagan wordt door het VN-cen- trum aan de schandpaal gena geld, omdat zij is opgetreden voor Zuidafrikaanse troepen. Op de lijst prijken verder o.a. Helen Reddy, Cliff Richards, Cher, Rita Coolidge, Ray Charles, Paul Anka, Dolly Parton, Linda Ronstadt, Shir ley Bassey, Rod Stewart en de Wiener SSngerknaben. icenti Pf SALVADOR De Gra^rikaanse invasie op heeft de Nicara- regering slechts iet efirkt in haar overtui- zoaty dat de toenemende s van Washington uit- lelijk zal resulteren in direct Amerikaans tair. Nicaragua, dat in verleden door presi- t Reagan in een adem enoemd met Grenada dekmantel voor de sische expansiedrift, :houwt het Ameri- %V|fse optreden als een 1111 mis te verstane waar- iwing. Nicaragua hoeft 71] op een verzoening blijl Washington te reke- Z0^anS de Sandinis ten hun politieke systeem gesloten houden voor te genstanders. De officiële rechtvaardiging van Washington voor zijn op treden op het Caribische eiland (herstel van de demo cratie) wordt in de hoofdstad Managua gezien als een echo van de oproep tot „democrati sering" in Nicaragua. Maar er zijn nog meer overeenkom sten. In Managua wordt erop gewezen dat de Verenigde Sta ten niet alleen hebben gehan deld. Ze hebben zich van te Voren verzekerd van de steun van zes andere Caribische staatjes, die zelfs een symboli sche bijdrage aan de troepen macht hebben geleverd. Net als Grenada is Nicaragua door Washington een bedrei ging voor de andere Midden- amerikaanse landen genoemd vanwege zijn vermeende steun aan guerrilla-activiteiten in El Salvador, en in minder mate in Honduras en Costa Rica. Recente dreigementen van de Sandinistische minister van defensie, Ortega, om aanvallen te gaan uitvoeren op Honduras en Costa Rica en een aanval eerder deze maand op een Costaricaanse grenspost, zijn in Washington afgeschilderd als bewijs van de oorlogszuch tige houding van Nicaragua je gens zijn buurlanden. Defensieraad Om deze al dan niet bestaande dreiging het hoofd te bieden zijn drie Middenamerikaanse regeringen El Salvador, Guatemala en Honduras formeel overeengekomen om de Middenamerikaanse Defen sieraad nieuw leven in te bla zen. Deze raad, die vanaf 1969 een slapend bestaan heeft ge leid, heeft als onderlinge af spraak elkaar te hulp te ko men, in geval van buitenland se agressie. Honduras heeft al een defensieverdrag met de Verenigde Staten, dus een oor log tussen Honduras en Nica ragua zou heel makkelijk kun nen uitmonden in interventie van de Verenigde Staten. De Sandinistische regering heeft het volk reeds gewaar schuwd dat het voorbereid moet zijn op een oorlog, waar bij ook Amerikaanse troepen, die momenteel in Honduras oefenen, betrokken kunnen zijn. Een van de hoogtepunten van de oefeningen vindt me dio november plaats als 1.200 Amerikaanse mariniers een landing uitvoeren bij Puerto Castilla aan de Caribische kust. Ervan overtuigd dat ze weinig andere keus hebben dan de agressieve signalen uit Was hington serieus te nemen, zijn de Sandinisten inmiddels be gonnen met het in gereedheid brengen van het leger voor een oorlog in Nicaragua. Al thans dit is de conclusie van buitenlandse militaire waarne mers in Nicaragua. Zij baseren hun mening op recente mili taire maatregelen, zoals het oprichten van territoriale een heden onder de naam Sandi nistische Volksmilities. Registratie De registratie van ongeveer 200.000 man waarmee deze maand een begin is gemaakt, is bedoeld om het land voor te bereiden op een situatie waar in elk bestuurlijk departement minstens zes bataljons tot zijn beschikking heeft om zijn grondgebied te beschermen. Daarnaast heeft het Sandinis tische regime gezegd dat reser vebataljons, die tot op heden in verschillende gebieden wer den ingezet, nu één bepaald gebied onder hun hoede krij gen. Maar zelfs zonder de volksmi lities kunnen de Sandinisten meer dan 100.000 man inzetten tegen een eventuele invaller. Een invasie van Nicar'agua zou dan ook een veel moeilijkere militaire onderneming zijn dan de inval op Grenada. De omvang van het leger is echter niet de enige hinder paal voor een binnenvallende mogendheid. Sinds de val van dictator Anastasio Somoza in 1979 zijn de Sandinisten in het bezit gekomen van minstens 50 Russische T-55 tanks, een behoorlijke hoeveelheid vel dartillerie en antiluchtdoelge- schut en ongeveer 80 pantser wagens. Hoewel de Russische wapens dateren uit de jaren zestig en dus niet erg modern zijn, zijn de Sandinisten te land sterker dan welk Midde namerikaans land dan ook. Niet onoverwinnelijk „De Nicaraguanen hebben niets nieuws, maar dat hebben de andere landen in het gebied ook niet", aldus het commen taar van een westerse waarne mer. Maar ondanks hun in drukwekkende wapenarsenaal en ogenschijnlijke politieke eensgezindheid zijn de Sandi nisten verre van onoverwin nelijk. Ook daarover zijn de buitenlandse waarnemers het eens. „Onder de commandan ten bestaat nog steeds de nei ging dingen op eigen houtje te doen", aldus een bron. Het le ger van Nicaragua gaat zich steeds meer gedragen als een conventioneel leger en heeft weinig meer weg van de guer rillabeweging, die de Sandinis ten vier jaar geleden aan de macht bracht. Als er een inva sie komt, zal veel afhangen van de vraag of de Sandinisten hun leger weer een echte guerrillastrijd kunnen laten voeren.' PAUL ELLMAN Copyright The Guardian KE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN i/ i non 'tj QoOfl DE MEDE KEEfll noEi Mme m hei Ot Othtimiimft wttr1 niixtiun m in nu m vit lui n1 r i- WSÊÊl Verkiezings koorts in Argentinië Argentinië gaat zon dag voor het eerst in 10 jaar weer naar de stembus om. Als begin van het be loofde totale herstel van de democratie zal dan een nieuwe president worden gf) gekozen. Voor de hartstochtelijk met de politiek meele vende Argentijnen een uitgelezen mo gelijkheid voor hou den van massale demonstraties. Gis teravond verzamel den zich in Buenos Aires 800.000 aan hangers van de ra dicale partij. Mor gen worden meer dan een miljoen aanhangers van de Peronistische partij verwacht. WASHINGTON In de gespannen eerste uren van de Cubaan se raketten-crisis in oktober 1962 hebben president Kennedy en zijn adviseurs gedurfde militaire operaties besproken, variërend van massale luchtaanvallen tot een invasie van Cuba. Dit blijkt uit de gisteren vrijgegeven tapes van deze in het Witte Huis ge voerde gesprekken. De tapes hebben uitsluitend betrekking op de eerste twee dagen van de dertien dagen durende crisis. De andere tapes zijn niet vrijgegeven. Vice-president Lyndon John son en minister van justitie Robert Kennedy bleken voorstan ders van militair ingrijpen, zoals een invasie; minister van de fensie McNamara voelde veel voor luchtaanvallen op de plaat sen waar de raketten waren opgeslagen en op vliegvelden. De president bleek vastberaden: „Wij gaan die raketten verwijde ren". Zoals bekend koos Kennedy uiteindelijk voor een blokka de van Cuba, maar gaf ook in het openbaar de verzekering dat de VS bereid waren een oorlog te riskeren. De Russische partij leider Chroestsjev zwichtte na dertien dagen voor deze druk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11