TAFEL £eidóc@oma ETÏÏ71 Kans op effect vredesdemonstratie aanzienlijk geringer dan in 1981 Teleurgestelde dekens van Rotterdam geven mgr. Bar voordeel van de twijfel Pastores bisdom Haarlem ontzet en verbijsterd" CcidóeSouxant R.-k. vrouwennoodgedwongen'predikant in VS Franciscanen per fiets en te voet naar Den Haag ACHTERGROND WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 P _D] or| da De veertien dekens van het bisdom Rotterdam hebben gisteren na een langdurig en openhartig beraad mgr. drs. R. Ph. Bar hun medewerking toegezegd bij zijn func tioneren als nieuwe bis schop van Rotterdam. De voorzitter van de deken vergadering deken C. J. Schut en veel van zijn collega's verheelden niet, dat zij diepe teleurstel lingen te verwerken hebben over de benoe ming van mgr. Bar aan wiens kwaliteiten en inzet niet werd getwij feld en de wijze waar op Romeinse instanties naar de mening van ve len manoeuvreren ten opzichte van de Neder landse kerkprovincie. Met gevoelens variërend van deernis tot verontwaardiging, aldus een communiqué, zag de dekenvergadering niet in de laatste plaats naar de be noemingen en de tragische ontwikkelingen in het bis dom Haarlem, waarmee vele priesters in het Rotterdamse diocees zevenentwintig jaar geleden van Haarlem af gesplitst zich nog altijd diep verbonden voelen, met name met de overleden bis schop Th. Zwartkruis. De dekenvergadering maak te duidelijk, dat de aanvaar ding van mgr. Bar als bis schop en de hulp van de de kens afhangt van het vermo gen van de nieuwbenoemde om de gelovigen in het bis dom te laten ervaren, dat hij werkelijk hun bisschop is. In nagenoeg alle opmerkingen die gedaan werden klonk de grote zorg van de dekens door over de vervreemding in de Nederlandse kerkpro vincie. Men vreest, dat door het benoemingenbeleid van het centrale gezag in de kerk de bisschoppen weggroeien van de gelovigen. Naar de mening van velen gaat Rome uit van verkeerde veronder stellingen omtrent de reali teit in Nederland. Mgr. Bar zei er vast van overtuigd te zijn, dat de pro cedures voor wat de benoe ming in Rome betreft correct zijn verlopen, zowel in Rot terdam, in de kerkprovincie als in Rome. Over Haarlem kon hij geen uitspraken doen, doch voor Rotterdam hebben zowel het kapittel als de Nederlandse bisschoppen tijdig hun voordrachten of adviezen kunnen uitbrengen, vooraleer de Heilige Stoel tot een beslissing kwam. Wat betreft zijn persoon en zijn instelling ten aanzien van het bisschopsambt, zei mgr. Bar geen moeite te heb ben met de vragen, die hem waren gesteld. Voor hem is het duidelijk, dat hij voor dit bisdom en de mensen die hier leven en geloven, is aan gesteld. „Voor zover het in het algemeen beleid van de kerk past wil ik de pleitbe zorger zijn van hetgeen hier leeft". Ten aanzien van de bisschoppenconferentie zei mgr. Bar, dat hij er met al zijn kracht aan zal werken, dat de eenheid onder de bis schoppen groeit en wordt be vestigd, opdat ook de gelovi gen in eenheid kunnen groei en. Tenslotte stelde hij zich ten dienste van allen. „Ik bied me aan u aan, met alle inzet en beschikbaarheid. In verbondenheid met allen en met de dekens wil ik verder gaan". Het bestuur van de Ver eniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het bisdom Haarlem heeft een verklaring uit gegeven, waarin het zegt ontzet en verbijsterd te zijn over de gebeurtenis sen rond de opvolging van mgr. Zwartkruis. Het gaat om de feiten, waarbij de volstrekt on aanvaardbare procedure van de opvolging het be langrijkst is, aldus de verklaring. Het bestuur van de vereni ging wijst er in zijn verkla ring op, dat de bisschop en zijn medewerkers alle pogin gen om de opvolging zorg vuldig te regelen, hebben zien mislukken. Het grote ideaal van bisschop Zwart kruis en het bisdom, uitge drukt in de woorden „Kerk wij samen" en met veel over tuiging ingebracht in het pas toraal beleid van het bisdom, is in feite niet erkend. De procedure is een klap in ons gezicht en in d£ t van vele an deren die de kerk een men selijk aanzien willen geven, aldus het bestuur van de ver eniging. Het noemt het even eens onverdraaglijk, dat de nieuwe leiders van het bis dom niet in eigen kring ge vonden mochten worden. Het bestuur van de VPW zal de leden spoedig bijeenroe pen om zich te beraden over de ontstane situatie. Geslagen door de dood van bisschop Zwartkruis eren wij zijn ge dachtenis door niet verslagen te zijn, aldus de verklaring. Het bestuur van de VPW zegt tenslotte zich aan te slui ten bij de kritiek van de Ver eniging van Pastoraal Wer kenden in het bisdom Rotter dam op de benoeming van mgr. Bar tot bisschop van Rotterdam. Begrafenis De nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. H. Bomers en hulpbisschop dr. J. Lescrau- waet, zullen morgen niet aan het hoofdaltaar staan bij de uitvaart van mgr. Zwart kruis. De beide bisschoppen hebben het verzoek ingewil ligd van de dekens van het bisdom om uit piëteit met de overledene en de kerkge meenschap in het bisdom niet voor te gaan in de uit vaart. De uitvaart zal worden geleid door de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr. dr. H. W. J. Kuipers, de drie vi carissen van het bisdom, de pastoor van de kathedrale basiliek St.-Bavo, en dr. L. Aarts, lid van het bestuur van het bisdom. Alle Nederlandse bisschop pen zullen de uitvaart bijwo nen. Uit België zullen vijf bisschoppen aanwezig zijn. Uit Groot-Brittannië komt de hulpbisschop van Liverpool, ^nthony Hitchen. De Syri- sch-orthodoxe christenen in Nederland worden vertegen woordigd door hun bisschop, mgr. Julius- Cicek. De rege ring wordt vertegenwoordigd door de minister van Staat, mevrouw dr. M. Klompé en de staatssecretaris van Justi tie, mevrouw V. N. M. Korte- -Van Hemel. Steeds meer r.-k. vrouwen, die hebben gekozen voor een theologische opleiding ge volgd door pastorale arbeid, worden, na voltooiing van hun studie, predikant in een protestantse kerk. Dit bij ge brek aan mogelijkheden voor vrouwen binnen de r.-k. kerk". Deze mededeling deed Rosemary Ruether, hoogle raar praktische theologie van een theologisch seminarie van de Verenigde Methodis ten te Evanston in Illinois, tijdens een lezing in New York. Zij citeerde uit niet-officiële onderzoekingen naar het lot van r.-k. vrouwen, die de af gelopen jaren zowel rooms- -katholieke als protestantse opleidingsinstituten hebben bezocht om daar theologie te studeren. Gebleken is, dat er bij die vrouwen veel frustra ties zijn opgetreden wegens gebrek aan mogelijkheden binnen hun kerk. Kortgeleden zijn volgens me vrouw Ruether acht r.-k. vrouwen dominee geworden. zeven in de Episcopaalse Kerk en een in de Verenigde Kerk van Christus. Zij maak te melding van toenemende druk van kerkelijke zijde, om seminaries te sluiten voor vrouwelijke studenten. De seminaries hebben de vrou wen echter nodig om econo misch het hoofd boven water te kunnen houden. KARDINAAL BAGGIÖ: Kandidaat-bisschoppen vroegtijdig opsporen De bisschoppen moeten meer tijd besteden aan het zoeken naar geschikte kandidaten voor het bisschopsambt. De Ita liaanse kardinaal Baggio zei dit gisteren in de bisschoppensy node in Rome, zo meldt onze Romeinse correspondent. Baggio is hoofd van de Congregatie voor de Bisschoppen, en in de praktijk betekent dat, dat hij de enige is van de Ro meinse curie die de paus van advies dient bij het benoemen van nieuwe bisschoppen. De woorden van de kardinaal krij gen een speciale betekenis in het licht van de drie bisschops benoemingen, die vorige week in de Nederlandse kerkpro vincie hebben plaatsgehad. De belangrijkste en meest delicate taak van zijn congregatie was de keuze en de test van kandidaten voor het bisschop sambt, zo zei de kardinaal. Diegenen die al bisschop waren moesten hem daarbij een handje helpen. Baggio onderstreepte „het belang van de taak van de bisschoppen om die personen voor te stellen die zijzelf het meest geschikt achten voor het bisschopsambt". „Tracht de kandidaten voor het bisschopsambt voor te berei den", aldus de kardinaal. Wanneer men een persoon tegen komt die geschikt lijkt, zal men hem niet in een kantoor of in deze of gene parochie moeten laten, maar hem met meer aan dacht moeten volgen en hem nuttige ervaringen moeten laten opdoen. Bisschoppen maak je niet zomaar". Kardinaal Baggio wees overigens op een rede die de paus on langs nog voor een groep Amerikaanse bisschoppen had uit gesproken. Daarin had de paus uitgelegd hoe belangrijk het voor de eenheid van de kerk is om bij de bisschopsbenoemin gen de juiste keus te maken. De selectie moest dan ook met zeer veel gebeden worden omringd. De paus had eraan toege voegd, dat „het een hele geruststelling voor de bisschoppen moet zijn te weten, dat zij voor hun eigen opvolging slechts die kandidaten aan de paus hebben voorgesteld van wie vast staat, dat zij echte herders zullen zijn, echte herders voor de enige pastorale missie van Jezus". Een bisschop uit India zei in dezelfde synodevergadering niet te begrijpen waarom de kerk niet een trainingsschool voor bisschoppén opricht, zoals er ook een school is voor artsen, voor priesters en voor onderwijzers. De benoemde bisschop zou in de periode tussen zijn benoeming en zijn wijding in de banken van die school kunnen plaatsnemen. Maar kardinaal Baggio wees dit voorstel van de hand, want, zo zei hij, „het bisschopsambt is geen beroep, maar, een roeping". Onverstandig machtsveCpa id aai Het Caribisch gebied, het eilandenrijk dat ten orJïjff Midden-Amerika in een sierlijke boog een bijna aart ten verbinding vormt tussen de Verenigde Staten) Amerika, is zeker niet zonder strategisch belanjjaad danks is het onbegrijpelijk dat Amerika gisteren] ^ee vertoon van macht een heuse invasie heeft uitgevoe eilandje Grenada, dat met zijn ruim honderdduizefgekr ners nauwelijks tweemaal zo groot is als Texel. De floor derd soldaten van zes Caribische ministaatjes die odt gel bezetting van het eiland deelnamen, vormden eéomer doende en doorzichtige camouflage voor de AmJ- hoofdrol bij dit militaire avontuur. L. itie De argumenten die Washington heeft aangevoerd inval op Grenada zijn allesbehalve overtuigend. Bijj,eids genoten van Amerika zijn zij met grote scepsis oifnet terwijl verschillende andere landen de actie scheijt" g< afgekeurd. President Reagan blijkt meer waarde të Lei aan de Amerikaanse publieke opinie. Nu er bij de iltgeZ' zoals kon worden voorzien slechts enkele Am|lten militairen zijn gesneuveld en er bovendien wel (gest aantal Cubanen zijn gedood, terwijl Russische advisfldelij den gevangen genomen, kan Reagan ongetwijfeiniet steun van een flinke meerderheid van het Amerikaan C rekenen. De meer doordachte kritiek van veel Amondl politici zal hem echter niet bespaard blijven. it n ?ren De eventuele voordelen, die voor Amerika zijn v»^e aan de invasie op Grenada, zullen het vrijwel zeker_ afleggen tegen de vele nadelen. Washington heeff operatie opnieuw aangetoond in het Middenamerilt!'1 Caribische gebied, de „achtertuin van de Verenigde geen politieke oplossing na te streven, maar met bef militaire overmacht de problemen te willen oplosseri aar dien: niet op verzoek van de regering van Grenada, aandringen van andere landen in het Caribisch geb!aeai Amerika de invasie uitgevoerd. Dat kan een gevaa(sc cedent vormen; critici van de Amerikaanse presided 9aa al een vergelijking getrokken tussen de Russischerr Afghanistan en de Amerikaanse invasie op Grenad^® De onmacht om een eind te maken aan een voor hoogst irritante en nu al ruim twintig jaar durend^rs op het eiland Cuba en de beduchtheid voor een verj breiding daarvan, zullen voor het Witte Huis de voo^n drijfveren zijn geweest tot de actie op Grenada. De i de Staten hebben aangekondigd de Amerikaanse tn m snel mogelijk te willen terugtrekken. Het is te n Washington daar zonder verdere kleerscheuren op mijn in zal slagen. plaatsen mogelijk zeh graden oplopen. Dit f is te danken aan van hogeluchtdruk, van West-Europa naaj ten verplaatst. Intus^ ven de oceaan ten de Britse eilanden eft gebied met regen z Dit regengebied kanl avond het westen vara bereiken en mogelil brengen. Voor het rel uit neemt in de midfl wolking eerst toe. Toenemende bewolking DE BILT (KNMI) Ons land bevindt zich in tamelijk zachte oceanische lucht. Hierin kun nen in de middag de tempera turen tot 14 en op enkele irrapporten van vanmorgas Hamburger met gekruide uien en aardappelen havermoutpap Nodig voor twee personen: 2 Hamburgers, 30 g marga rine, 1 theelepel bloem, aroma, paprikapoeder; 500 g grote uien, 1 lepel olie, 1 dl water, zout, salie, basilicum, 1 lepel azijn, pe terselie; 0,5 1 kg aardappelen; 5 dl melk, 40 g havermout, suiker. Bak de Hamburgers in war me margarine bruin in circa tien minuten. Leg het vlees op een warm bord. Bak in het overgebleven vet de bloem lichtbruin, voeg dan weinig water toe en laat de jus nog een paar minuten pruttelen. Maak de jus op smaak en kleur met aroma en paprikapoeder. Probeer de uien zonder tra nen schoon te maken, met open mond (flink zingen) lukt dat soms. Snijd de uien grof, zet ze op met warme olie en bak ze even. Voeg 'vervolgens het water toe met zout, een paar blaadjes (ver se) salie, iets basilicum en de azijn. Kook de uien gaar in circa tien minuten. Breng ze op smaak met zout, aroma en azijn en schep er de fijnge knipte peterselie door. Wie verse salie kan gebruiken, moet de blaadjes er even uit halen. Dien de havermoutpap eens warm op. Breng kort voor het aan tafel gaan de melk aan de kook, strooi er al roe rende de havermout in, laat de pap even doorkoken en zet de pan dan met de deksel op een sudderplaatje of op de aansteekvlam. Op deze ma nier zal de pap niet aanbran den of overkoken en zij wordt alleen maar lekkerder, omdat havermout die wat langer wordt gekookt dan op het pak staat, meer bindt en zachter wordt. Geef de sui ker er apart bij. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Voor de Nederlandse vredesbe weging belooft het zater dag in Den Haag op nieuw een hoopvolle, ontroerende en eensge zinde dag te worden, net als op 21 november 1981 in Amsterdam het geval was. De anti-kernwapen demonstratie, die naar verwachting de bevol king van de residentie tijdelijk zal verdubbelen, wordt ongetwijfeld een nieuw succes. Het is ech ter de vraag of dat succes uiteindelijk ook naar re gering en parlement toe zal doorwerken. Uit één van de vele opinie peilingen over het kernwa- penvraagstuk, die de afgelo pen weken over ons zijn uit gestort, kwam een gegeven naar voren dat de ware vre- desdemonstrant niet vrolijk zal hebben gestemd. De Ne derlandse Stichting voor Sta tistiek stelde vast, dat slechts 12 procent van de Nederlan ders gelooft dat de demon stratie de regering zal kun nen bewegen af te zien van de plaatsing van kruisraket ten in Woensdrecht. Een NIPO-enquête wees boven dien uit, dat driekwart van de bevolking verwacht, dat de raketten er hoe dan ook zullen komen. Minister De Ruiter (Defensie) liet onlangs in het blad van de rooms-katholieke vredes organisatie Pax Christi geen misverstand bestaan over de wijze waarop de regering te gen de demonstratie van 29 oktober aankijkt. „Zo'n de monstratie heeft natuurlijk een functie als signaal vanuit de samenleving, als een aan sporing om in de politiek te doen wat je kunt en het tij van de bewapening te ke ren", aldus de bewindsman. „Voor zo'n signaal haal je na tuurlijk als regering niet je schouders op". „Maar", zo voegde hij er nuchter aan toe, „er zijn nu eenmaal heel wat onderdelen in hetgeen Een oudere dame kijkt toe hoe iemand in Apeldoorn zijn handtekening plaatst op een van de spandoe ken die zaterdag in Den Haag zul len worden mee gedragen. de vredesbeweging naar vo ren brengt, waar wij het als regering eenvoudig niet mee eens zijn. En daarom werkt 't niet door in het beleid". Koude douche „Die uitspraak zal voor vele demonstranten een koude douche zijn", tekent Pax Christi bij het voorgaande aan. „Maar het betekent niet dat de demonstratie daarmee zinloos is geworden. Want ten eerste worden de argu menten van de demonstran ten niet minder waór door het feit dat de minister ze niet ziet zitten. En ten twee de beslist de regering niet al leen, maar ook het parle ment. En het parlement lijkt méér gevoelig voor onze ar gumenten, en zekér voor de publieke opinie". Aller ogen dienen dus vooral gericht te zijn op het parle ment. De volksvertegen woordigers zullen immers uiteindelijk moeten beslissen of de raketten ons land bin nenkomen of niet. De reali teit gebiedt echter te zeggen dat de kans op een kamer meerderheid die zich tégen plaatsing zal uitspreken mo menteel aanzienlijk geringer is dan op die gedenkwaardige 21e november 1981, toen de Hollanditis-bacil nog uiterst besmettelijk en ongeneeslijk leek te zijn. De belangrijkste reden van het naderbijsluipen der To mahawks is gelegen in de dreigende mislukking van de Amerikaans-Russische on derhandelingen in Genève. Als daar in december echt geen concrete resultaten zijn geboekt (en daar ziet het in derdaad naar uit), zullen de. eerste nieuwe NAVO-raket- ten in Europa al gestatio neerd worden: Pershing II- raketten in West-Duitsland (eind dit jaar) en kruisraket ten in Engeland en Italië (be gin volgend jaar). Steeds meer CDA'ers, want daar gaat het toch in feite om, ra ken ervan overtuigd dat het niet veel zin meer heeft, „alle kaarten op het welslagen van Genève te zetten", zoals dat in christen-democratische kring heet. De neiging om loyaal één lijn te trekken met het NAVO-bondgenootschap en door middel van een plaatsingsbesluit mee te hel pen de Russen te dwingen tot concessies, neemt in de CDA- gelederen steeds krachtiger vormen aan, al wordt dat nog niet zo openlijk beleden als de VVD altijd al heeft ge daan. De vredesmars van komende zaterdag zal dan ook, zo zei Mient Jan Faber onlangs in de Haagse Post, „bitterder, ernstiger, serieuzer en poli tieker" worden dan in 1981. „Toen was het een vredes feest. Iedereen kon het machtig mooi vinden. Zelfs Van Agt vond het geweldig. Maar het is nu geen tijd voor vreugde". Ondanks de sombere vooruit zichten heeft het „Komitee Kruisraketten Nee!", dat de demonstratie van zaterdag, organiseert, de hoop op posi tieve beïnvloeding van het parlement nog lang niet op gegeven. Het Komitee heeft zelfs nog een troefkaart ach ter de hand: een volkspeti tionnement, of, simpeler ge zegd: een smeekschrift van het Nederlandse volk aan het parlement, vergezeld van een groot aantal handtekeningen. Het was voor het laatst in 1923, zestig jaar geleden, dat de Tweede Kamer een volk spetitionnement kreeg aange boden. Honderden leden van de SDAP en de vakvereni ging NVV verzamelden toen overal in het land ruim 1 miljoen handtekeningen te gen het wetsontwerp van het kabinet-Ruijs de Beeren- brouck om de oorlogsvloot drastisch uit te breiden. De handtekeningenactie had een opzienbarend resultaat. Maar liefst tien leden van de Rooms Katholieke Staatspar tij toonden zich gevoelig voor het petitionnement en stem den samen met de oppositie tegen het wetsontwerp, dat daarmee was verworpen. Gezien de huidige omvang van de bevolking zou een volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraketten vergezeld moeten gaan van minstens vier a vijf miljoen handtekeningen, redeneert het „Komitee Kruisraketten Nee!" Er zal dan ook heel wat voor komen kijken, wil een zo grootscheepse actie slagen, maar als het lukt kan noch regering noch parle ment meer om het protest te gen de kruisraketten heen. „Theoretisch natuurlijk wel, maar praktisch niet", aldus de EVP'er Hans Feddema, één van de initiatiefnemers tot het houden van een volk spetitionnement. Voorlopig is het echter nog lang niet zo ver. Een peti tionnement, zo luidt de alge mene opvatting, moet pas worden aangeboden aan de vooravond van het beslissen de debat over de vraag of de raketten al dan niet in Ne derland worden opgeslagen. Dat zal pas tegen de volgende zomer zijn. Nu heeft het „Ko mitee Kruisraketten Nee!" nog de handen vol aan de or ganisatie van de komende demonstratie. Officieel wil het Komitee geen enkele voorspelling doen over het aantal mensen -dat in Den Haag op de been komt. Offi cieus hoopt en verwacht men echter dat het er meer wor den dan de 400.000 van twee jaar geleden. Signalen uit de „voorbereidingsplatforms" in het land duiden erop dat dat de kans groot is dat dit zal worden bewaarheid. Voor minister De Ruiter maakt het overigens niets uit hoeveel mensen naar Den Haag zullen komen. In het eerder genoemde interview zei hij: „De vredesbeweging hoopt op veel mensen op straat, die een bepaalde ge dachte duidelijk steunen. Een gedachte wordt voor mij evenwel niet zwakker of sterker door het feit dat er meer of minder mensen op de been zijn". DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Een aantal Franciscanerpaters is nu al per fiets en te voet uit heel Nederland onderweg naar Den Haag. Zij zullen na een kerkdienst vrijdagavond op het Binnenhof postvatten en daar tot de volgende morgen blijven waken. Zij krijgen 's nachts gezel schap van kunstenaars die eerst een in Amsterdam ver vaardigd doek met miljoenen kruisjes, de zogeheten mega- dode, zullen ophangen tegen de gebouwenwand aan het Buitenhof. Het ligt in de be doeling het hele Binnenhof voor zaterdag te omwikkelen met spandoeken. In de Grote Kerk zal een cultureel nacht- programma met toneel, mime en muziek plaats vinden. De Vrouwen voor vrede hou den een nachtwake op het Plein. Voor de ministeries van defensie en van buiten landse zaken vindt 's mid dags een cultureel program ma plaats, onderbroken voor een politiek vrouwenforum rond het thema ontwapenin g/ontwikkeling met vrouwe lijke kamerleden. De Haagse jongeren tegen kernwapens willen graag dat koningin Beatrix haar paleis vrijdagavond openstelt voor jongeren uit heel Nederland die in Den Haag willen over nachten. Volgens de jongeren is het paleis groot genoeg, ze ker nu de kamer van Willem Alexander leeg staat. V erkeersproblemen De Haagse politie vreest dat grote verkeersproblemen zul len ontstaan als er zaterdag minder treinen rijden en veel mensen dan de auto zullen nemen. Er zijn geen parkeer voorzieningen getroffen en voor de begeleiding van deze verkeerstroom is geen perso neel beschikbaar. In elk ge val raadt de politie af via Rijswijk de stad binnen te komen. Deze weg is gereser veerd voor de 2000 bussen die worden verwacht. De VVD verspreidt deze week huis aan huis door het hele land een pamflet waarin fractievoorzitter Nijpels waarin de voorgenomen plaatsing van kruisraketten wordt verdedigd met de stel ling dat het gaat om het enigszins handhaven van het nucleaire évenwicht. Malaga Malta München Stockholm Wenen Zurich Casablanca Onsportief Uit uw verslag van de wedstrijd SpartaC^ Jena blijkt naar mijii* dat uw verslaggever I keerde mening heeft voetbal gespeeld moetP^ Hij schrijft dat de verdediger van Spartam, van Oosten, verzuimd professionele overtréres- maken. Letterlijk Jstco, staat er dus dat de S«laal( Ier de Carl Zeiss Jef had moeten neerhalen het ordinaire schoppef hedendaagse voetbajuun elimineren is er toch I nodig van de sportjou^am- Ik schrijf dit niet uitjes, talgisch verlangen F goede oude tijd, wanlaa's/ ben ik niet. Nee, hetjle{0( een verlangen naar* zonder de zogenaamdfuurc sionele overtreding, dat we eerstdaags kuikgg t pen: „De schoppers a leve de schijnbej^" Voor het overige niej^U voor uw sportpagina'»^ J. Neeleman, DEI

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2