Meerderheid van Kamer akkoord met belastingplan tweeverdieners Subsidie voor pleegzorg iauffeurs est-Nederland |i jven thuis indaag r~ BINET KORT TP AAN OUDERE LFSTANDIGEN I, JÊÊm VREES VOOR INBREUK OP PRIVACY ifeass 3» Dr. Kruisinga wil meer zelfmedicatie ABP onkundig van extra vergoeding voor makelaar MN LOTTO Q> lofddader Maastrichtse wurgmoord kon echtscheiding niet verwerken Beroering over levering Starfighters aan Turkije Recreatie vaart blijft groeien -NENLAND h— foidócQowuvnt DINSDAG 25 OKTOBER 1983PAGINA? AAG De hulp aan oudere zelfstandigen het ingang van 1984 fors gekort. De rege- ttijen CDA en VVD zijn ermee akkoord Jdat staatssecretaris Van Zeil (Economische de komende vijf jaar 122 miljoen gulden julp gaat besparen. Dit betekent ondermeer [ere ondernemers die met hun bedrijf stop- t meer vanaf hun 58e hulp van de over- gen, maar vanaf hun 61e. Ook wordt de ierkt aan ondernemers ouder dan 50 jaar [*zaak beëindgen. Dit bleek gisteren tijdens merdebat over het beleid ten aanzien van Iden- en kleinbedrijf (MKB). Twee extra vluchten voor Suriname-gangers SCHIPHOL De Rijksluchtvaartdienst heeft de Engelse luchtvaartmaatschappij British Caledonian toestemming verleend om vandaag en donderdag een extra retour vlucht Londen Amsterdam uit te voeren met een BAC-111 toestel. Deze vluchten zijn bedoeld om een deel van de passagiers die gebruik maken van de door British Caledonian gestarte lijndienst Londen Paramaribo naar en van Schip hol over te brengen. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat is de toestem ming voor deze twee extra vluchten ver leend op basis van „humanitaire achter gronden". De besprekingen Tussen Neder land en Engeland over de omstreden ver binding Amsterdam Paramaribo gaan in tussen nog steeds door. Johan Kaart-prijs voor Adèle Adèle Bloemendaal heeft gisteravond in het Amster damse Nieuwe de la Mar- theater de Johan Kaart- prijs voor het seizoen 1982/'83 in ontvangst ge nomen. De uitreiking, door Wim Bary, werd vooraf ge gaan door een voorstelling van Bloemendaals pro gramma „Adèle's keus", een liedjesprogramma dat reeds geruime tijd volle za len trekt. Op deze foto Adèle met bloemen en de prijs van de. Stichting ter bevordering van de blij spel-klucht-kunst in de meest uitgebreide vorm. Premie ziekenfonds naar 10 procent UTRECHT Een commissie van de Ziekenfondsraad heeft in een ontwerp-advies voorge steld, de premie voor het ver plichte ziekenfonds (werkne mers onder de loongrens) vol gend jaar te verhogen van 9,8 naar 10 procent. De premie voor de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) zou op 4,45 procent kunnen wor den gehandhaafd. Het ontwer p-advies wordt donderdag door de voltallige raad behan deld. Van de ziekenfondspre mie betalen werkgever en werknemer elk de helft, de AWBZ-premie wordt helemaal door de werkgever betaald. Boeing-757 op Schiphol Op Schiphol landde gisteravond voor de eerste maal de Boeing- 757 van British Airways. De luchtvaartmaatschappij nam daar mee officieel deze jongste vlootaanwinst op de diensten tussen Londen-Heathrow en Schiphol in gebruik. Het toestel zal geleide lijk de verouderde Trident-vliegtuigen op deze route gaan ver vangen. Dit zal voor de omwonenden van Schiphol een verdere vermindering van de lawaaioverlast door vliegtuigen betekenen. De Boeing-757 biedt in de uitvoering van British Airways plaats aan 189 passagiers. In vergelijking met de Trident kan de Boeing-757 met dertig procent minder brandstof vijftig passa giers meer op het traject Londen-Amsterdam vervoeren. (in auto's blokkeerden chauffeurs van het streek- West-Nederland in Nieuwegein vanmorgen de I tot het bedrijfsterrein. u van de voorpagina) !CHT In het kader van de estafette-acties in reekvervoer hebben vandaag 600 chauffeurs van ismaatschappij West-Nederland er het bijltje bij Als gevolg hiervan is er vandaag de hele •een streekvervoer van deze maatschappij geweest uiden van de lijn RotterdamGoudaUtrecht. oorden van deze lijn werden de lijndiensten normaal uit- y. Op de lokale lijndiensten werd eveneens normaal gere- halve in de stadsdienst van Gorcum. In het streekver- het noorden en oosten van het land en in de omgeving recht werden vandaag stiptheidsacties gehouden die veel ng opleverden en waarbij 1500 a 2000 chauffeurs betrok- iren. De chauffeurs van de NZH vergaderen morgen over gang zetten van acties. ;n hebben 'de politiebonden hun actieplannen gewijzigd, nkelijk wilden zij aan hun onvrede over de bezuinigings gelen van de regering uiting geven door volledig af te m toezicht bij de voetbalwedstrijd PSVAjax op 5 no- r. De overweging dat ze hiermee de juridische perken te gaan heeft hen er echter toe gebracht zich te beperken theidsacties bij deze wedstrijd, die dan ook naar verwach- et zal worden afgelast. >p dat het overleg op 2 november tussen minister Riet- an binnenlandse zaken en de gezamenlijke ambtenaren- i tot een voor de ambtenaren bevredigend resultaat zal blijft nog minimaal. In een poging om ook op die dag zelf mogelijk druk op de minister uit te oefenen, treffen de inlijke centrales van overheidspersoneel nu voorbereidin- or een grootscheepse mars op Den Haag op 2 november, oeling is dat tienduizenden ambtenaren uit heel het land ze mars zullen deelnemen. msterdamse spoorwegpersoneel heeft gisteren besloten stoppen met de stiptheidsacties voor de 3,5 korting op )tenarensalarissen van tafel is. Het wil die acties echter en uitmonden in regionale stakingen, zoals de verVoers- NV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) voorgesteld. Ongeveer 95 van de treinen heeft giste nden, maar de stiptheidsacties leverden wel vertragingen een half uur a driekwartier. Vandaag, zo was de ver- ig hedenmorgen, zou de situatie ongeveer dezelfde zijn. ivond reden er gedurende enkele uren geen intercities i van Amsterdam. Tussen Amsterdam enerzijds en Haar- trecht en Amersfoort anderzijds was er alleen vervoer per in. kadaster in Breda zijn gisteren eveneens zestig werkne- an eenstiptheidsactie begonnen. Hierdoor kan grote ver- ontstaan in verkooptransacties van onroerend goed. 5 DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en VVD gaan akkoord met de voorstellen die het ka binet heeft neergelegd in het wetsontwerp tweever dieners, maar met name de VVD heeft op onder delen kritische opmerkin gen. PvdA en D'66 stellen zich zeer kritisch op, maar verklaren zich niet zon dermeer tegen de kabi netsplannen. Transport bedrijf in vlammen op Op het industrie terrein in het Utrechtse Hage- stein is gisteren het transportbe drijf De Haan door een felle brand verwoest. De schade be draagt enkele miljoenen. Bij de brand zijn het bedrijfspand, het kantoor en alle aanwezige goe deren verloren gegaan. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duis ter. Dat blijkt uit de schriftelijke behandeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer dat tot doel heeft gehuwden en sa menwonenden met meerdere inkomens zwaarder te belas ten. De nieuwe regeling zou op 1 januari moeten ingaan, waardoor volgend jaar 41(> miljoen extra aan belastingen binnenkomt. Alle fracties hebben proble men met de schokeffecten die kunnen optreden in de belas tinghoogte bij zelfs een geringe inkomensstijging. Evenmin is de Kamer ingenomen met het feit dat alleenstaanden bene den de 34 jaar zwaarder belast worden dan alleenstaanden boven die leeftijd. Met gelijke behandeling zou het kabinet echter te veel belastinginkom sten missen. Het CDA heeft daar begrip voor maar de VVD dringt aan op gelijke be handeling. De VVD heeft nogal wat pro blemen met de inbreuk op de persoonlijke levenssfeer die volgens deze fractie uit het wetsontwerp voortvloeit. Be lastingplichtigen zullen aan de werkgever moeten opgeven hoe hun gezinssituatie is, zodat op grond van die opgave be paald kan worden op welke belastingvrije voet de werkne mer recht heeft. De werkge ver weet dan welk bedrag aan belasting op het inkomen inge houden moet worden. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen stelt de VVD voor om voor de loonbelasting uit te gaan van een voor iedereen gelijke belastingvrije voet. De genen die voor een hogere be lastingvrije voet in aanmer king komen, zouden dit ach teraf verrekend kunnen krij gen. Het kabinet wil voor iedereen uitgaan van een belastingvrije voet van 7381 gulden. Die be lastingvrije voet gaat omhoog tot 12.716 gulden als de part ner een inkomen lager dan 4841 gulden per jaar heeft. De belastingvrije voet wordt 9921 gulden indien de partner een jaarinkomen heeft dat ligt tus sen de 4841 gulden en 7381 gulden. ROTTERDAM Dr R.J.H. Kruisinga, oud-directeur gene-" raai van Volksgezondheid, vindt dat de mogelijkheden voor zelfmedicatie het ko pen van geneesmiddelen zon der recept van de dokter moeten worden uitgebreid, te gelijkertijd met een goede ge zondheidsvoorlichting. Op een symposium dat van daag in Rotterdam werd ge houden zei dr. Kruisinga dat zelfmedicatie en zelfzorg een belangrijke rol kunnen spelen als aanvulling, zij het niet als vervanging, van medische zorg. Het marktaandeel van de zelfmedicatie op het totale ge- neesmiddelengebruik is in Ne derland 11,8 procent. In ver schillende andere West-Euro: pese landen is dat twee tot drie keer zo groot. DEN HAAG De bezuinigingen op de jeugdhulpver? lening, die de komende drie jaar vermindering van de capaciteit van internaten tot gevolg zal hebben, moet bij voorkeur worden opgevangen door uitbreiding van de zorg via pleeggezinnen. Daarom zal de pleegzorg, die het tot nu toe zonder overheidssteun moest stellen, in de toekomst worden gesubsidieerd. Dat heeft staats secretaris Korte-van Hemel (Justitie) gisteren in Den Haag gezegd bij de officiële opening van de Week van de Pleegzorg (23 tot 30 oktober). Deze bijeenkomst, die nu voor de derde keer wordt gehouden, is"~ een gezamenlijke actie van de Centrales voor Pleeggezinnen en de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP). Het doel* is aandacht te vestigen op het pleeggezinnenwerk, waarbij dit jaar vooral de nadruk wordt gelegd op „de andere kant" van het pleegryerk. Oftewel de natuurlijke ouders die hun kind voor kortere of langere tijd moeten missen en de problemen die daar mee gepaard gaan. ADVERTENTIE DEN HAAG De direc teur beleggingen van het ABP, A.J.M. Masson, heeft zonder medeweten van de beleggingsraad en de ove rige directeuren van het pensioenfonds met de ma kelaar Zadelhoff onder handeld over een aandeel in de winst dat deze wilde hebben bij de aanschaf van een aantal onroerend- goedprojecten. Masson is in april van dit jaar „in principe" akkoord gegaan met een winstdelingsrege- ling voor de makelaar. Minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) heeft dit gisteren geantwoord op kamervragen van de- PvdA en de kleine linkse fracties. Zadelhoff werd destijds door het ABP ingeschakeld als tus senpersoon bij de aankoop van onroerend goed ter waarde van ruim zevenhonderd mil joen gulden. De makelaar zou daarvoor een vergoeding krij gen van één procent van de koopsom, zijnde zeven miljoen gulden. De ABP-directie is er van uitgegaan dat in dit be drag, naast de bemiddelings- en advieskosten, ook het win staandeel voor Zadelhoff was begrepen en dat van een apar te beloning geen sprake was. Pas later bleek dat de condi ties voor de manier waarop Zadelhoff in de winst zou meedelen nog niet schriftelijk waren vastgelegd. De ABP-di rectie is dan ook niet van plan de additionele vergoeding voor de makelaar te aanvaarden, zo antwoordt de minister. Het overleg tussen de woning corporaties en het ABP over de financiering van de verbe tering van 30.000 na-oorlogse huurwoningen loopt volgens Rietkerk overigens geen ver traging op door de problemen bij het pensioenfonds. snel' snel/ FORMULIER MOET NOG WORDEN INGELEVERDI En vergeet ook het Cijferspel niet. jTRICHT „Ik had voel dat Marjo weer was". Snikkend be de Maastrichtse au- lelaar Pita N. (36) fechtbank in zijn •laats gisteren de gruwelijke details wurgmoord op zijn de 34-jarige fysio- ite Maijo Narinx- Het slachtoffer op maandagavond tart vanaf de deur haar praktijk ont- I, naar een afgelegen bos gebracht nabij het Belgische plaatsje Genk, waar zij werd vermoord en in een kuil begraven. Twee scholieren (18 en 19) hielpen de Maastrichte naar het graf van zijn vrouw, met wie hij in echtscheiding lag, te del- Pita N. beraamde zijn moord plan toen hij begreep dat Mar jo en hun 4-jarig zoontje Pa trick hem voorgoed hadden verlaten. Het boterde al lang niet meer tussen de twee ech telieden, van wie de vrouw in korte tijd een bloeiende prak tijk met zeven .assistenten had opgebouwd. Pita mocht er de administratie doen en op de kleine passen. Zijn vrije tijd besteedde hij aan zijn oude au to's, een hobby die hij met de scholieren Paul van R. (19) en Ralph van D. (18) deelde. Toen de echtscheiding bijna rond was, Patrick voorlopig aan zijn moeder was toegewezen en Pita de alimentatiesom van 2800,- teruggebracht zag tot 800,-, sloegen bij hem de stop pen door. Samen met de jongens schreef hij het scenario om Marjo uit de weg te ruimen. Ralph: „Het leek wel of hij ons onder hyp nose had. Pita heeft ons in zijn haatgevoelens meegesleept." Die gevoelens ontlaadden zich aanvankelijk nog in kleine, berekende wraakexpedities, zoals het doorprikken van de' banden van Maijo's auto en in het verrutneren van de inven taris bij haar thuis, toen zij op vakantie was. Toen een en ander niet het ge wenste resultaat opleverde - de terugkeer van Patrick en Maijo - gaf Pita zijn hulpjes andere instrukties. Zo huur den zij onder een valse naam een bestelbusje in België om Marjo te ontvoeren en regelde Pita een korte vakantie om zich alvast een alibi te ver schaffen. De Limburger vertrok vier dagen voor de moord naar Pa rijs, waar hij zich inschreef in een motel. Tijdens dat uitstapje kreeg hij door allerlei smoesjes op te hangen een parkeerbon en een restaurantrekening los, gedateerd op de 28e, de dag dat het misdrijf was gepland. Daarna vertrok hij weer naar Nederland om eerst nog in België de huurauto op te ha len. Marjo werd op maandagavond om 9 uur opgewacht door het drietal in de bestelwagen. Paul drukte haar toen zij in haar ei gen auto wilde stappen een prop ether in haar gezicht en sleurde haar het busje'in, waar zij bewusteloos raakte. Zij kwam bij op de rand van het graf dat Pita, Paul en Ralph tien dagen tevoren hadden ge graven. Haar smeekbeden („Toe Paul, Ralph, help me toch! Denk aan Patrick.") hiel pen niet meer toen haar ex- man haar met zijn armen de keel dichtdrukte. Nadat zij ge storven was en in de kuil ge legd, werd haar graf toegedekt met dennenaalden. De psychiater A. van Leeuwen achtte het trio zeer sterk on toerekeningsvatbaar voor zijn daad. Allen lijden aan een zie kelijke stoornis en de invloed die zij op elkaar hadden en vooral die Pita op de jongens had, is moeilijk voor te stellen. De rechtbank besloot in te gaan op het advies van de psy chiater Pita nader te laten on derzoeken in de Utrechtse ob servatiekliniek Het Pieter Baancentrum voor een nauw keurige analyse. Het proces te gen Paul en Ralph wordt van daag voortgezet. PETER VIERING (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is beroe ring ontstaan over een mogelijk voornemen van de regering 25 verouderde Starfighters voor 30 mil joen gulden te verkopen aan het Turkse militaire regime. Een kamermeer derheid van PvdA en CDA lijkt zich hier sterk tegen te gaan verzetten. De levering zou plaatsvin den in het kader van de NAVO-steun aan arme bondgenoten. De op handen zijnde verkoop wordt strijdig geacht met de kritische politiek die in Euro pa gevolgd wordt ten aanzien van Turkije, waar de militai ren zich schuldig zouden ma ken aan grove schendingen van de mensenrechten. Neder land ondersteunt in Europa een klacht hierover tegen het Turkse regime. Om die reden wil het PvdA- Tweede Kamerlid Harry van den Bergh proberen een stokje te steken voor de leverantie. Hij heeft vanmiddag in de Ka mer een spoeddebat over deze zaak aangevraagd. „Nederland mag niet de schijn op zich la ten schendingen van mensen-- rechten te tolereren", meent het PvdA-Kamerlid. Ook CDA-woordvoerder Ton Frinking zegt desgevraagd „uiterst ongelukkig" te zijn met de plannen van de rege ring. „Ik ben falikant tegen een leverantie op dit moment. We moeten op z'n minst de verkiezingen in Turkije af wachten en zien hoe de ont wikkeling daarna zal zijn. Een datum daarna is overigens ook erg moeilijk te prikken. Ik wil' daarover graag de argumenten van de regering eens verne men", aldus Frinking vanoch tend. DEN HAAG De recreatie- vaart in ons land is het afgelc* pen zomerseizoen opnieuw- toegenomen. Dat blijkt uit ge gevens die het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft- verzameld. Op een groot aan tal doorgaande vaarroutes zijn- daarvoor passerende plezier vaartuigen geteld. In de maan-_ den mei tot en met september van dit jaar zijn er twee pro cent meer doorkomsten ge weest dan in het jaar daarvoor en zeven procent meer dan in 1981, aldus een mededeling van het ministerie. De toena me was het grootst 12 pro cent op de Zuid-Willems vaart bij het Brabantse Asten en bij de Zandkreeksluis tus sen het Veerse Meer en de Oosterschelde (11 procent). Het drukste punt voor de ple- ziervaart was de Krabbersgats- luis bij Enkhuizen. Daar pas seerden van mei tot en met september 47.873 pleziervaar tuigen. De tellingen laten zien dat de recreatievaart vooral groeit op „groot water", met in- het Deltagebied de grootste toename.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9