'nenigheid over bouw arage aan Herenweg -latwijkse gebouwen moeten Degankeli jker worden gemaakt (Molens moeten beschermd worden Werkloosheid in de bouw daalt Verzet van PvdA tegen verhoging onderwijsbijdrage Leefbaar Katwijk terecht buiten spel Protest tegen woonwagen locatie in Leidschendam CeidacSotruwi DINSDAG 25 OKTOBER 1983 PAGINA 7 rnielingen centrum VIJK Het centrum van Kat- Ijs het afgelopen weekeinde geteis- jdoor vandalen. Vooral vrachtwa- inoesten het ontgelden. Er werden ij ingeslagen en soms werd de be ing stuk getrokken. De schade is jenhjk. De beschadigde auto's ston- jpnder meer geparkeerd aan de jteweg, de Achterweg en de Bui- ftisstraat. afgelopen weekeinde werd ook in- Jken in de huishoudschool aan de gwenlaan. De dieven sloegen een j in om binnen te komen en na- leen videorecorder en geluidsappa- mee ter waarde van ruim 2000 V erkeerslichten op Wittenburgerweg in Wassenaar WASSENAAR De gemeente Wassenaar wil 155.000 gulden uittrekken voor de aanleg van een verkeerslichteninstallatie op de kruising Landscheidingsweg-Wittenburgerweg. Deze op het verkeersaanbod werkende installatie wordt aangelegd door het rijk, dat de rest van de aan- legkosten op zich neemt. De verkeerslichten zullen een voorkeursbehandeling geven aan bussen. Daarnaast zullen de zogenaamde groen tijden zo worden ingesteld dat het verkeer in het spitsuur zoveel mogelijk langs, in plaats van door Wassenaar wordt geleid. Het kruispunt biedt tevens plaats aan de doortrekking van een busbaan, die op de Wittenburgerweg wordt Meevallertje voor Voorhout VOORHOUT De korting op de uitkering uit het Gemeen tefonds valt de gemeente Voorhout bijna 12.000 gulden mee, als de Tweede Kamer een onlangs ingediend amen dement goedkeurt. In plaats van bijna 54.000 gul den zou de gemeente Voorhout dan per 1 januari iets meer dan 42.000 gulden moeten inle veren. Dat stellen B en W in antwoord op vragen van ge meenteraadsleden naar aanlei ding van de begroting voor 1984. In die begroting is overi gens rekening gehouden met een verminderde uitkering van 40.000 gulden. Bromfietscursus voor jeugd Oegstgeest OEGSTGEEST De afdeling Veilig Verkeer Nederland (VVN) in Oegstgeest start morgen in samenwerking met de Stichting Jeugd en Jongeren Oegstgeest (SJJO) een bromfietscursus. Het doel is de bromfiets-berijders de verkeersregels goed te leren kennen en zo het aantal ongelukken met bromfietsers te ver minderen. De afdeling loopt met de cursus alvast vooruit op de plannen van de overheid om over een paar jaar te eisen dat bromfietsers een rijvaardigheid-certificaat moeten hebben. De cursus in Oegstgeest is bestemd voor iedereen van 16 jaar en ou der, maar ook zij die bijna 16 zijn, kunnen meedoen. De lessen worden gegeven in gebouw Taberna aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest op de woensdagavonden van half acht tot negen uur. Deelname kost 60 gulden, inclusief een cursusboek. De cursus bestaat uit theorie, technische kennis van de bromfiets, praktij kles waarbij het berijden van een hindernisbaan is inbegrepen. De lessen worden gegeven door een rijschoolhouder en een bromfietstechnicus. Aanmelden voor de cursus kan bij de SJJO, Julianalaan 1 in Oegstgeest (tel. 154773) en het secretariaat VVN, Karei Doormanlaan 17 in Oegstgeest (tel. 174847). Snoep lustige dieven LISSE Snoeplusti ge dieven hebben in de nacht van zater dag op zondag de eta lageruit van een ban ketbakkerij aan de Vivaldistraat in Poel polder in Lisse inge gooid. Uit de etalage werd een hoeveel heid snoep meegeno men. Van de daders ontbreekt elk spoor. n F De RDWIJK - van een Dp de grond Verleng- Beeklaan-Herenweg, nogal wat voeten in irde te hebben. Het edrijf Koenes Car ;er heeft aan burge wethouders icht daar een woning bedrijfsruimten te jn bouwen. Een der- ;e bouw is echter in met het geldende mingsplan Buiten- »schjd, dat slechts het ge- van de grond voor 'ische doeleinden toe- Om daar toch de van een garagebe- anslte kunnen toestaan, >et t door burgemeester en wethouders aan de ge meenteraad voorgesteld een voorbereidingsbesluit te nemen tot wijziging van het bestemmingsplan. In afwachting van de defini tieve wijziging kunnen door het college reeds bouwvergun ningen worden afgegeven. Bij een eerder besluit om de vesti ging van het schildersbedrijf Admiraal in het betrokken ge bied mogelijk te maken, blijkt het gemeentebestuur reeds re kening te hebben gehouden met de vestiging van Koenes Car Charter. Bij de behande ling in de gemeenteraad bleek de begrenzing van het gebied groter dan voor het schilders bedrijf nodig was. Wat echter over het hoofd werd gezien was het feit, dat volgens het bestemmingsplan binnen een straal van vijftig meter uit het hart van de Herenweg c.q. de Verlengde Beeklaan niet ge bouwd mag worden. Met deze beperking wordt in het thans aan de gemeenteraad voorge legde besluit rekening gehou den. Tegen het bouwplan is inmid dels wel oppositie gekomen. Mr, J. van der Plas heeft na mens het nabij gelegen garage bedrijf Groenheijde een be zwaarschrift tegen het bouw plan ingediend. Groenheijde blijkt zelf plannen voor nieuwbouw in het gebied te hebben. In een beroepsschrift ageert hij tegen een brief van burgemeester en wethouders, waarin hem meegedeeld wordt, dat aan hem geen me dewerking zal worden ver leend voor de bouw van een garagebedrijf op grond aan de Herenweg-Verlengde Beek laan. In deze zaak gaat het om een meningsverschil tussen het gemeentebestuur en Groenheijde of er al dan niet een aanvraag voor een bouw vergunning is ingediend. Vol gens Groenheijde en het door hem in de arm genomen Bouwkundig Adviesbureau Zaal is dit wel het geval. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat er slechts een informatieve briefwisse ling is geweest over de haal baarheid van het bouwplan. Bij een voorlopig schetsplan zouden geen bouwaanvraag- formulieren gevoegd zijn ge weest. Bovendien zijn er vol gens burgemeester en wethou ders nooit bouwleges betaald. Het college stelt daarom voor het beroepsschrift van Groen heijde niet-ontvankelijk te verklaren. s&RKGROEP IN TWEEDE RAPPORT: TW1JK De Werk- p „Toegankelijkheid /ijk" heeft gisteren tweede rapport aan- den aan burgemees- inr C. A. Bos. In dit ort zijn de resultaten at van een onderzoek de toegankelijkheid gebouwen in de ge kte Katwijk, zoals aat e afgelopen jaar door jeden van de werk- p is verricht. Het rap- (geeft een opsomming winkels, horecabe- pn en openbare voor ngen die getoetst zijn (ier criteria, te weten eergelegenheid, toe- ielijkheid, doorganke- id en aanwezige :ieningen. De Werkgroep Toegankelijk heid Katwijk, op 3 juli 1981, geïnstalleerd door wethouder N. Parlevliet, bestaat uit verte genwoordigers van de provin ciale revalidatiestichting, de stichting bejaardenwerk, de vrouwenadviescommissie, de vereniging reumapatiënten, het Rijnlands Zeehospitum en De Wilbert. Het eerste werk stuk van de groep bestond uit een routeplan dat begin april '82 aan de burgemeester Bos werd aangeboden. Bekeken werd in dit routeplan in hoe verre de Katwijkse wegen toe gankelijk waren voor gehandi capten en de uitkomsten van dit onderzoek waren en zijn nog steeds een leidraad voor de dienst Openbare Werken. In het tweede rapport van de werkgroep wordt nu bekeken hoe het staat met de toeganke lijkheid van de gebouwen. Een onderzoek, voor een groot deel uitgevoerd door de gehandi capten zelf, dat volgens werk groepvoorzitter H. van Asten langer heeft geduurd dan ver wacht, omdat men dit immen se karwei aanvankelijk heeft onderschat. Hoewel in het rap port een maar liefst dertien pagina's lange opsomming van allerlei gebouwen opgenomen is noemt Van Asten het toch nog niet compleet. „Het is een globaal overzicht geworden wat een aanleiding moet zijn tot aanpassingen". Bij een aantal gebouwen vergt het toegankelijk maken slechts enkele kleine aanpassingen, maar er is ook een categorie van, vooral oudere, gebouwen waarbij enorme bedragen no dig zijn. Burgemeester Bos noemde gisteren als voorbeeld het gemeentehuis, een gebouw dat als volledig ontoegankelijk voor gehandicapten uit het on derzoek tevoorschijn kwam. „Door Openbare Werken is enige tijd geleden een schets plan op tafel gelegd waarmee het gemeentehuis toegankelijk te maken was. Als ik u dan vertel dat alleen al de aanleg van een hellingbaan, waarmee alleen de begane grond bereik baar is, zo'n 100.000 gulden kostte begrijpt u misschien waar de problemen liggen. En dat geldt niet alleen voor de gemeente maar ook voor de particulier". Niettemin zegde de heer Bos toe dat het rapport onderwerp van studie zal zijn en dat er ze ker overleg met de werkgroep- zal plaatsvinden. „Dan zullen we moeten bekijken wat de mogelijkheden en onmogelijk heden zijn". De heer Bos stel de verder in ieder geval voor om het rapport vooral bij nieuwbouwplannen bij de hand te houden, omdat dat de voorzieningen voor gehandi capten zonder veel extra kos ten kunnen worden aange bracht. 4É Minister De Koning bij het leggen van de eerste steen op de leerlingenbouwplaats aan de Jacob van Heemskercklaan. MINISTER BIJ LEGGEN EERSTE STEEN LEERLINGENBOUWPLAATS: VOORSCHOTEN De werkloosheid in de bouw is de afgelopen maand met 5200 gedaald tot 107.000. Eind februari was de stand nog ruim 142.000. Dit heeft minister De Ko ning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren meegedeeld bij het leggen van de eerste steen bij een leerlingenbouwplaats in zijn woonplaats Voorscho ten. Minister drs. J. de Koning leg de de eerste steen bij de twee de leerlingenbouwplaats aan de Jacob van Heemskercklaan in de wijk Noord-Hofland. Op deze bouwplaats worden onder leiding van ervaren meesters leerlingen opgeleid tot bouw vakker. Deze tweede leerlin genbouwplaats omvat 18 een gezinswoningen in de vrije sector. Het aannemingsbedrijf is Niersman en de gemeente Voorschoten heeft door het ontbreken van enige vorm van premie gezorgd voor eigen subsidiemaatregelen, waardoor de bouw mogelijk kan worden. Vakmanschap Minister De Koning stelde dat de arbeidsmarkt niet zo gun stig is, maar dat er altijd be hoefte blijft bestaan aan vak manschap. Hij toonde zich zeer bezorgd over de toekomst van de jongeren in het bouwvak. Hoe het ook is, aldus de minis ter, deskundig en geschoold personeel blijft altijd nodig. Het wordt in Nederland tijd dat er betaald wordt naar re delijke normen voor woning genot. Wethouder J. van Leeuwen verweet daarna het ministerie van volkshuisves ting het zenden van dertig vel len lange brieven, waarin de gemeenten worden aange maand om het bouwen te be vorderen. En dit, terwijl ge meenten wórden verstrikt in de regels die opgesteld worden door Volkshuisvesting en zo kan het gebeuren dat door al lerlei ambtelijke rijksregelin gen ook het „schoolprobleem" via de leerlingenbouwplaats in het gedrang komt. Namens de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf sprak W. de Jong, die ook al allerlei ministeriële voorschriften hekelde, waar door de vakopleiding in het bouwbedrijf in het gedrang komt. LEIDERDORP De fractie van de PvdA zal bij de aanstaande begrotingsbehandeling hoe dan ook niet voor een verhoging van het be drag per leerling stemmen om daarmee een klas van de Prins Willem Alexanderschool in de r.-k. Meijegaardschool te kunnen onderbren gen. Dat werd duidelijk op de gisteravond in het culturele centrum „De Hollandsche Tuyn" gehouden ledenvergadering van de Leider- dorpse afdeling van de PvdA. Voorzitter Harry Wals wond er geen doekjes om. Van een verhoging van het bedrag per leerling zou het bijzonder onderwijs alleen maar beter worden. De opstel ling van wethouder J. Beze- mer van Onderwijs, die eerst zijn politieke nek had uitgesto ken om de kias in de Spring- schansschool te huisvesten om die vervolgens in de gemeen schapsruimte van de PWA- school onder te brengen, zal daarom geen gevolgen hebben. De stap van Gerard Keijzers die in de affaire aanleiding had gezien te bedanken voor het bestuurslidmaatschap van de PvdA was daarom een ver geefse. In een uitvoerige brief had hij gesteld alle vertrou wen in bestuur en fractie te hebben verloren. Enig begrip daarvoor was er slechts bij Bram Verhoog en mevrouw Ineke de Wolf, die vonden dat in plaats van financiële over wegingen de onderwijskundi ge belangen de doorslag moe ten geven. Wethouder Beze- mer legde zich bij voorbaat al bij een raadsbesluit neer. W erklozenbeleid De nota „Aanzet tot een ge meentelijk werklozenbeleid'* had heel wat voeten in de aar de. De vergadering lag voort durend overhoop met het on derscheid tussen vrijwilligers werk en een werklozenbeleid. Als het aan voorzitter Harry Wals ligt, is de tijd van het „spijkerpakkenroletariaat" en het ideaalbeeld dat achter ie dere burger een welzijnswer ker staat voorbij. Hij hield een pleidooi voor een terugkeer naar een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid waarin meer plaats is voor echte vrij willigers. De ledenvergadering van de PvdA bestreed zijn zienswijze niet, maar voelde er toch weinig voor dit zwart op wit in de nota vast te leggen. De vergadering was het met het uitgangspunt eens, dat vrijgekomen gelden uit het af stoten van arbeidsplaatsen el ders binnen het welzijnswerk moeten worden besteed. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Klein Links in Katwijk vraagt minima te ontzien KATWIJK In een brief aan het college van B en W wijzen de Katwijkse afdelingen van de PSP en de PPR op de mogelijkheid om de „echte minima" gemeentelijke belastingen geheel of ge deeltelijk kwijt te schelden. Dit kan, zoals al in de gemeente Op- sterland is gebleken, op grond van artikel 17 uit de invorde- ringswet en artikel 300 van de gemeentewet. De PPR en de PSP vragen het college deze constructie te bestu deren en de beide partijen op de hoogte te stellen van de moge lijkheid om ook in Katwijk de burgers met de laagste inkomens te ontzien. Gemeentelijke heffingen die bijvoorbeeld kunnen worden kwijtgescholden zijn de onroerend goedbelasting, de hondenbelasting en het reinigingsrecht. fDERDORP De Vere- «ng De Hollandsche Molen adat de gemeente Leider- rekening houdt met de pelmolens in de gebieden 'aaan en de Meijepolder en Does bij haar inrichtings- Jmen. Het gaat om de jjftthovense molen.de molen het Huis ter Doespolder, J Munnikenmolen en de ffen van de Zijllaan en Ijepolder. j gemeente wil het gebied ^sweg 4/De Does ontgron- om een recreatiegebied j kunnen aanleggen. De liaan en Meijepolder moe- worden opgespoten ten loeve van de nieuwbouw- Ken Buitenhof midden en west. Voordat de gemeente vergunningen voor ontgron ding en opspuiting verleent, moeten er eerst bestem mingsplannen voor deze ge bieden komen, vindt de vere niging. In die plannen moet rekening worden gehouden met het rapport „De inrich ting van de omgeving van molens" van de Hollandsche Molen. De molens moeten kunnen blijven functioneren: bebou wing en beplanting mogen niet te hoog worden, de mo lens moeten ongestoord wind kunnen blijven vangen en verder dient het oorspronke lijke landschap met molens herkenbaar te blijven. Met name voor de molen van Zijllaan en Meijepolder is het noodzakelijk althans een deel van de aanwezige sloten te handhaven. Tijdens de op spuitingen zouden deze sloten overtollig water kunnen af voeren, en dat kunnen zij ook nog doen bij zware re genval als de wijk er staat. De molen kan een functie vervullen bij het verversen van het slotenstelsel. Voor wat betreft de overige drie molens stelt de vereni ging dat hun belangen zwaar dienen te wegen ten opzichte yL_ De Munnikenmolen. van belangen van recreatie. Er wordt veel geld uitgege ven om deze windmolens' houden, aldus de Holland- (gemalen) in goede staat te sche Molen. |l|schendam verwerpt ie vredesdemonstratie CHENDAM De Leidschendamse gemeenteraad heeft lavond met 16 tegen 6 stemmen een motie van PvdA, (PSP en D'66 verworpen waarin de raad werd gevraagd de king op te roepen tot actieve deelname aan de vredesde- tratie in Den Haag van komende zaterdag. Behalve van de ffacties werd 'alleen de stem verkregen van ir. J.W. Corver Gemeentebelangen. CDA-fractievoorzitter C.H. de Ruijter it de motie niet de uitgangspunten van de organisatoren I. Zijn fractie was tegen, voornamelijk omdat de mondig- ^an de Leidschendamse bevolking groot genoeg wordt ge- j>m zelf te oordelen. De VVD-er G.M. v.d. Ruit was om on- ir dezelfde redenen tegen. De vrede zou bovendien op een e wijze beter kunnen worden gediend. Samen met onze genoten in de NAVO moeten we het evenwicht in de we- pandhaven, aldus dit raadslid. Mevrouw E.P.Th.M. v.d. p-Francken van Gemeentebelangen zei tegen de motie te mdat zij het daarin gestelde geen taak voor de gemeente Postkantoor Zoeterwoude langer open ZOETERWOUDE Met in- gang van heden wordt de dienstverlening op het post kantoor aan de Jan van Ban- ningstraat te Zoeterwoude- dorp uitgebreid. Het PTT-kan- toor gaat nu reeds open om half negen. Om half één be gint de lunchpauze waarna het postkantoor tussen twee en vijf uur andermaal open is. Raad van State stelt gemeente in het gelijk KATWIJK Het gemeentebestuur heeft niet onjuist gehandeld door de Stichting Leefbaar Katwijk over het jaar 1982 geen sub sidie te verlenen. Dit stelt de afdeling rechtspraak van de Raad van State in de schriftelijke uitspraak naar aanleiding van het bezwaarshrift dat de stichting tegen de gemeentelijke beslissing had ingediend. De gemeente Katwijk heeft volgens de Raad van State de Stich ting Leefbaar Katwijk geheel volgens de in het welzijnsplan op genomen regels buiten spel gezet, zo blijkt uit de uitspraak van het beroepsorgaan. Het door de gemeente uitgestippelde subsi- diëringsbeleid ten aanzien van de categorie activiteiten in de sector educatie, waarondert Leefbaar Katwijk is opgenomen, wordt door de Raad van State niet onredelijk genoemd. Deze ca tegorale activiteiten zijn voor wat betreft zaken die de Katwijk se situatie betreffen (milieuzaken, bestemmingsplannen enz.) niet subsidiabel omdat daaraan bestuurlijk geen behoefte be staat. Het verweer van Leefbaar Katwijk dat activiteiten van vrouwen- en emancipatiegroepen met een educatief doel wel worden gesubsidieerd noemt de Raad van State niet terecht et die van Leefbaar Katwijk. Wel noemt de Raad van State het een misvatting van het ge meentebestuur om de activiteiten van Leefbaar Katwijk te zien als een doublure van gemeentelijke taken. De activiteiten van de stichting behoren bij uitstek tot het werkterrein van actie- en belangengroepen, zo stelt de raad. Beroepsbrandweer Wassenaar 24 uur actief tot 1986 WASSENAAR Het zal tot 1986 duren voordat de nieu we brandweerorganisatie, zo als die de gemeente Wasse naar voor ogen staat, volop in werking is. Dit betekent dat tot die tijd de brandweer gewoon dag en nacht wordt LEIDSCHENDAM De ac tiegroep „Behoud Landschap Drie Molens" heeft gisteren van het spreekrecht in de Leidschendamse gemeente raad gebruik gemaakt om op nieuw te protesteren tegen de aanleg van een woonwagen kamp aan de Kostverloren- weg. Namens de groep zei dr. ir. G. C. M. van Leeuwen be reid te zijn in het gebied een in verhouding tot de buurtbe- volking evenredig aantal woonwagencentrum volledig worden afgebroken omdat vol gens de huidige plannen het kamp tot over de helft van de Kostverlorenweg komt en de landschap-ontsierende geluids woonwagens op te nemen als afscherming nog verder. De de leden van de gemeenteraad zich bereid verklaarden een zelfde gebaar te maken. „Een uniek voorstel dat nog nie mand u zal gedaan hebben", aldus de heer Van Leeuwen. Naar de mening van de groep zal het landschap met drie mo lens bij de aanleg van een kleine autochtone bevolking wordt „volledig in de vernie ling gedrukt". In financieel opzicht omdat de huizen wor den ingeklemd tussen het kamp en rijksweg 4 en, naar ook van bevoegde zijde zou zijn opgemerkt, volledig on verkoopbaar raken. In sociaal opzicht zou de bestaande be volking „overspoeld worden door een overmacht aan men sen met een andere cultuur". Dit zou volgens de heer Van Leeuwen tot grote sociale spanningen leiden en de inte gratie volledig tegenhouden. Het gemeentebestuur werd verweten geen 16 locaties zoals destijds werd meegedeeld aan de provinciale beoordelings commissie te hebben voorge legd maar slechts 8. De groep is van mening dat de gemeen te niet na afweging van eerlij ke en open argumenten tot een keuze is gekomen maar door het leggen van een rook gordijn. De raadsleden werden uitgedaagd in eigen omgeving een locatie te vinden en die voor te dragen. „In dat geval komt u eerlijker en geloof waardiger over dan wanneer u indrukwekkende verhalen houdt over discriminatie, maar het daadwerkelijke probleem van u afschuift op een kleine autochtone minderheid, ver van uw bed", aldus de actie groep. bemand door de overigens wel ingekropen beroeps- brandweerkern. Pas na 1986 wordt dat gewijzigd in alleen een dagdienst. Wassenaar heeft hiertoe be sloten op verzoek van de vrijwillige brandweerlieden, die om een langere inwerk- tijd hebben gevraagd. Eigen lijk had de 24-uursdienst per 1 oktober al gewijzigd moe ten zijn in alleen een dag dienst. Het streven blijft wel de beroepskern terug te brengen tot zes man. Tot 1986 gaan een aantal andere bezuinigingsmaatregelen ge woon door. Zo wordt de am bulancedienst 's avonds en 's nachts en in het weekeinde niet meer gedaan door de brandweer, worden takel- en sleepdiensten overgedaan aan een particulier bedrijf en komen de meldingen binnen bij de Haagse brandweercen trale. Het uitzagen van ver keersslachtoffers zal in het vervolg door de politie wor den gedaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7