Links verslikt zich in nti-kernwapenmotie niversiteitsraad roept el op tot deelname aan redesdemonstratie Studium Generale over chemicaliën Ceidóe Sou/tont Leiden werkt samen met Chinese universiteit „Binnenkort in dit theater" CONTROLE OP VERLICHTING VAN FIETSEN EN BROMFIETSEN DINSDAG 25 OKTOfcEk IV;'; PAGINA lijk. -Kondor renoveert sterdamse woningen IBB-Kondor is in Amster- bgonnen met de uitvoering van ste fase van de grote renovatie 'totaal 293 woningen aan de Am- nseweg en omgeving ten bed ra- f 24.3 miljoen. [betering waarbij de nadruk is op bet aanpassen van de wonin- li de huidige normen, zal in twee half jaar worden uitgevoerd. De h zijn ontwikkeld door de sa- [rkende architectenbureaus en Van den Tol in nauw over een vertegenwoordiging van de irs. zo heeft IBB-Kondor be- >maakt. 5000 gulden uit woning gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een flat aan de Haagweg is gisteravond ongeveer 5000 gulden gestolen. De inbrekers zijn het huis binnengekomen door een ruit te forceren. Daarna haalden zij de hele woning overhoop, haalden kasten leeg en lieten een grote rava ge achter. Zij verdwenen met 5000 gulden. Krakers in Manden- makcrsstccg LEIDEN Dc pnn- den Mandenmakers- steeg 9. 11 en 13 zijn het afgelopen week einde gekraakt. De huizen stonden sinds augustus 1981 leeg. Eén van de panden zouden vroeger af en toe worden gebruikt om rommel in te zet ten. De huidige eige naar zou volgens een door de krakers ver spreid bericht, de pan den alleen maar ver der laten verkrotten. Hof Moormansburg 300 jaar LEIDEN Hel hofje Meer- mansburg viert in de weck van 1 tot en met 6 november het 300-jarig bestaan. Elke avond in deze weck is van zeven tot negen uur de re gentenkamer geopend.In de Lodewijk XI V-zaal wordt met kaarsen en muziek voor een sfeervolle entourage ge zorgd. Het Pijpenkabinet in het poortgebouw van het hofje is elke avond eveneens geopend. De toegang tot de regentenkamer en het pij- penmuseum kost twee gul den, inclusief drankje. Duizend gulden voor welpenhorde LEIDEN De Parci- valwelpenhorde van de Scouting Fransis- cusgrocp heeft van het Comité voor de Zo- merpostzegels, afde ling Leiden duizend gulden gekregen. Het geld is bestemd voor de bouw van nesthok- ken. Sinds enige maanden beschikt de Fransiscusgroep over een nieuw lokaal aan de Hazewindstceg. Hierin ontbreken nes- thokken. Deze zullen nu naar eigen ontwerp worden gebouwd. Derde orkest van K&G LEIDEN De christelijke muziekver eniging Kunst en Genoegen (K&G) gaal een derde orkest oprichten. Reden van deze uitbreiding is het feil dat het huidige seniorenorkest letterlijk „de autobussen" uitgroeit. Het derde gezel schap wil men samenstellen uit K&G- leden die ouder zijn dan 35 jaar. Het muzikale genre van het derde or kest zal sterk afwijken van hetgeen de beide andere gezelschappen uitvoeren. Men wil zich vooral richten op big band en dansmuziek. Het wordt dus geen looporkest, maar een gezelschap dat uitsluitend podiumwerk gaat doen. De eerste repetitie is op 2 januari onder leiding van dirigent Joop Peters. EN Twee jaar ge- bleek het nog mo- dat het Leidse ge- ,rwftebestuur een adver- "lie in de Leidse dag- ten plaatste waarin de king werd opgeroe- jot deelname aan de te houden vredesde- fratie in Amsterdam. i bolitieke verhoudin- i |n de gemeenteraad gewijzigd: voorstel be- peje gisteravond geen Met te- memmen van het ystd de VVD en het ren4-raadslid R. Elker- t-Dtstaakten te stemmen bekde motie waarin de was gevat. Waar- Leidse gemeente- •genzich over drie weken luw dient uit te spre- Dver de plaatsing van nvajraketten op Leids daajjgebied' en over een '>p aan een demon- e die dan reeds ver- Ie tijd zal zijn. ikse partijen verslikten 'ëesfeanig in de anti-kernwa G. de Vries (VVD)...staatssecretaris... R. Eikerbout (PVDA)...met VVD... penmotie die zij gisteravond bij de raad op tafel legden. De motie riep ondermeer op tot het niet plaatsen van kruisra ketten op Leids grondgebied en tot deelname aan de de monstratie die zaterdag in Den Haag wordt gehouden. Toen een meerderheid niet binnen bereik bleek, werden allerlei kunstgrepen uitgehaald die de twijfelaars moesten overhalen in ieder geval met een oproep tot demonstreren akkoord te gaan. De oproep werd in een aparte motie ondergebracht hetgeen echter niet mocht ba ten: de noodsprong werd ver worpen met één stem meer derheid. Over de oorspronke lijke motie (inclusief oproep) staakten de stemmen. Voor de PvdA rest de wat wrange con statering dat juist het stemge drag van één van haar socia listische fractieleden tot gevolg had dat er vandaag geen op roep van het gemeentebestuur in de kranten staat. Wethouder C. Waal had nog opgeroepen de motie een tekst mee te geven waar zoveel mo gelijk raadsleden zich in zou den kunnen vinden. Daar de inzichten van meet af aan dui delijk waren, leidde het aan passen van de motie tot wal het VVD-raadlid G. de Vries „een kermis" noemde. Een chaotische en zenuwachtige aangelegenheid, waarmee CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp zag aangetoond dal „dergelijke discussies niet op z'n plaats zijn in de gemeente raad". De allesomvattende motie was ondertekend door PSP, PPR. CPN, SP en PvdA. Omdat „de gemeenteraad een eigen ver antwoordelijkheid heeft tegen over haar bevolking", aldus J Brands (CPN). G. de Vries vroeg zich af waar het stadsbe stuur zich mee bemoeide. Uit spraken over vrede en veilig heid horen niet bij de gemeen te thuis „net zo min als een staatssecretaris zich bemoeid met de verkeerssituatie op de Stationsweg", aldus De Vries. Het CDA verwees naar hel kabinetsbeleid: wachten op de resultaten van het overleg in Genève en desnoods plaatsing van de kruisraketten. D'66 was verdeeld over de motie terwijl PvdA-raadslid R. Ei kerbout het met de VVD eens was dat het niet aan de de ge meente is, zich over dit soort zaken uit te spreken. LEIDEN De rijksuniversi teit van Leiden gaat samen werken met de universiteit van Xiamen te Amoy in de volksrepubliek China. Dit houdt in, dat onderzoekers worden uitgewisseld, dat men elkaar onderzoeksmateriaal en publikaties toestuurt en dat ge zamenlijk in het Chinees en het Engels wordt gepubliceerd. De wederzijdse contacten wor den gecoördineerd door het Nanyang Instituut voor Zuid oost-Aziatische Studies in Amoy en het Sinologisch Insti tuut in Leiden. De afspraken zijn gemaakt door een Leidse delegatie die bestond uit mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, prof.dr. E. Zurcher van het Sinologisch Instituut en drs. J.L. Bussé van de werkgroep voor de ge schiedenis van de Nederlandse expansie overzee. Prof. Han Zhenhua van het Nanyang In stituut in Amoy bezoekt de ko mende zomer Leiden om de samenwerking verder uit te werken. De havenstad Amoy was in de zeventiende eeuw het voor naamste contactpunt tussen de Verenigde Oostindische Com pagnie en China. De weten schappelijke samenwerking richt zich in eerste instantie op de historische relaties. Later worden ook andere weten schapsgebieden in de uitwisse ling betrokken. In de Volksre publiek China is de universi teit van Xiamen het zwaarte punt op het terrein van de his torische externe betrekkingen in Zuidoost-Azie; Madriguiilhoor Het Nederlands Madrigaalkoor geeft woensdag 9 no vember een concert in de Stadsgehoorzaal. Medewer king verleent het kamerorkest „Madrigalesco", dc uit voering staat onder leiding van Henk Brier. Op het programma staat onder meer de „Cantata Miscricordi- um" van Benjamin Britten. Verder zullen er werken van Holst. Milhaud, Brier en Bach uitgevoerd worden. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij mu ziekhandel Scrvaas. Kinderfilms De jeugd kan woensdagmiddag 2 november weer terecht in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 voor een kinderfilm-middag. De voorstelling begint om half drie, de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Forumdiscussie De Leidse afdelingen van de CPN, PPR en PSP hou den vrijdagavond 11 november een forumdiscussie over linkse samenwerking in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Forumleden zijn: Andree van Es (PSP-kamerlid), Frank Kohier PSP-gemeenteraads lid, Amsterdam), Jaap Röell PPR-fractiemedewerker, Tweede Kamer), Jack Verduin Lunell (PPR-gemeente- raadslid. Den Haag). Ina Brouwer (CPN-kamerlid) en Onno Bosma (CPN). Het forum wordt geleid door Ar nold Koper, journalist bij dè Groene Amsterdammer. Wereld Natuur Fonds De afdeling Leiden van het Wereld Natuur Fonds houdt donderdag 10 november een bijeenkomst voor donateurs van het fonds in het gebouw van de LOK aan de Vijf Mei laan 210. De bijeenkomst begint om acht uur en er wordt met films en dia's aandacht besteed aan de mogelijkheden om het tropisch regenwoud te behouden. Napraten De Leidse Studentenekklesia biedt maandag 31 okto ber aan de hand van videobeelden de gelegenheid na te praten over de demonstratie tegen nieuwe kernwa pens. die zaterdag in Den Haag wordt gehouden. De bijeenkomst begint om acht uur. Huisvrouwen De Afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen heeft een aantal lezingen, cursus sen en excursies op het programma staan. Nadere inlich tingen over het precieze programma en over de vereniging zijn verkrijgbaar onder de telefoonnummers: 155568 en 215903. )p Lg|eN De universi- t biead roept alle be- omienen bij de Leidse jmefrsiteit op om mee te ^^{aan de demonstratie j eei kernwapens die za- /oorg 29 oktober in Den Drde wordt gehouden, tkru-avond werd een dei over dit onderwerp Janomen. Twee we- inatr nog verwierp loo^aad een dergelijke -i pk. vc krul 1fetie werd met 20 tegen aarf"^en aanSenomen- De fracties van de Centrum Groepering Leiden (CGL) en de Unie Faculteiten Diensten (UFD) waren tegen. De le den van de Buiten Universi taire fractie (BUL) waren verdeeld. De motie werd in gediend door de fractie van de Leidse studentenbond en de BUL-raadsleden Glastra van Loon, Tesselaar, Geert- sema en Kohlbeck. Maar liefst dertien raadsle den legden een stemverkla ring af. Tegenstemmers zijn onder meer van mening, dat de universiteitsraad geen landelijke politiek moet'be drijven en dat iedereen voor zichzelf moet beslissen of hij al dan niet aan de demon stratie meedoet. Mr. K. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit wees erop, dat alleen de universiteitsraad een oproep kan doen. „Het college mag zelfs geen op roep doen. Voor enkele le den van het college zou dat gewetensbezwaren kunnen opleveren. De raad verzoekt het college om een oproep te doen," aldus Cath die voor stelde om de oproep verge zeld te doen gaan met de stemverklaringen. Dit voor stel werd verworpen. fouten bij Ijfljtschelding Hsting op oerend goed IN Volgens de •ENlistiese Partij wordt iden de regel, dat :n met de laagste in- worden vrijge- an het betalen van -ing op onroerend niet goed toegepast. noolagen aan het college nai». en w. stelt SP-frac- jrst >rzitter C. Vergeer, r af ok mensen met een dro idsuitkering voor ^^chelding in aanmer- krackomen. u zijn vastgesteld door ecteur der Rijksbelastin- ipten i Utrecht. Het raadslid - Vernomen, dat in Leiden I eze mensen geen kwijt- - ing wordt verleend, om- de bijstandsuitkering - edrag voor woonlasten n vervat. De Gemeente- Sociale Dienst zou be- febbenden in deze rich- 'jebben geïnformeerd. Het id vraagt dit beleid bij te i aan de hand van de jnen van de Directeur Rijksbelastingen en bij rekkers die in het verle- nterecht betalingen heb- 'jjedaan, met terugwerken- facht recht te geven op chelding. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Betaald wordt: 0 per maand met automatische alschnjving van bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam I Adres Postcode/PlaatsTelefoon I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar: Leidse CourantAntwoordnummer 998,2500 VD Den Haag nb. Indien daartbe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. j Ze kondigen het aan als hun laatste actie, de heren Kok en Van Dam, de twee winkeliers, die verwoede pogingen doen om de ver keerssituatie rond de Sta tionsweg weer te verande ren. Vanmorgen bevestigden ze een bord op het Stad huis met als opschrift: Bin nenkort in dit theater: „Zo was het, zo moet het weer". Met in de hoofdrol len PvdA en VVD. De titel slaat op de eis van de winkeliers om het link- safverbod op het Stations plein op te heften en de verkeersrichting op de 2e Binnenvestgracht weer om te draaien. Het college van B en W neemt mogelijk deze week een besluit over de verkeersafwikkeling rond de Stationsweg en de Steenstraat. LEIDEN Het Studium Ge nerale van de Leidse universi teit organiseert vier lezingen en een forumavond over wat er met chemicaliën gebeurt, als ze door de mens zijn opge nomen. Door onderzoek van' biologen, farmocologen, che mici, toxicologen en medici is hierover vrij veel bekend. Hoofddoel van de lezingen is om de nieuwe inzichten voor een breed publiek begrijpelijk te maken. De lezingen worden in het Academiegebouw (zaal 11), Rapenburg 73, gehouden en beginnen om acht uur. De toegang is gratis. De eerste lezing „Leren leven met chemicaliën" wordt don derdag 27 oktober gehouden door dr. A. Rip (Rijksuniversi teit Leiden). Donderdag 3 no vember is de volgende lezing van prof. dr. D.D. Breimer en dr. N.P.E. Vermeulen (Rijksu niversiteit Leiden) over „Op name en verwerking van che micaliën in mens en dier". Donderdag 10 november houdt dr. L. den Engelse (Nederlands kankerinstituut) een verhaal over „Werking van kanker verwekkende stoffen". Prof. dr. E.J. Ariëns (Katholieke universiteit Nijmegen) geeft donderdag 17 november een lezing over „Uitzicht op veili ger chemie door inzicht in de toxische werkingsmechanis men". Tenslotte wordt donder dag 24 november een forum avond, onder voorzitterschap van dr. A. Rip, gehouden over de vraag „wat te doen met chemicaliën". Hieraan werken mee: ir. C.H. Buschman, voor zitter nationale MAC-commis- sie (Maximal Acceptable Con centration), dr. J.D. Jansen van International Commission for Protection against Envi ronment Mutagens and Carci nogens en prof. dr. R.L. Ziel- huis, Coronel Laboratorium Amsterdam. Actie Licht moet99 van start LEIDEN De Leidse politie is vandaag gestart met de plaatselijke actie „Licht moet". Op deze wijze wil men fietsers en bromfietsers wijzen op het belang van een goede verlich ting. Politicagenten bezoeken vanaf vandaag scholen voor voortgezet onderwijs en con troleren de verlichting van de rijwielen en bromfietsen van de leerlingen. Er worden ove rigens (nog) geen bekeuringen gegeven. De verlichting van te veel fietsen en bromfietsen is niet in orde, zegt de politie. Dit gaat vooral op vóór de ver voermiddelen van leerlingen in het voortgezet onderwijs. En juist deze categorie wegge bruikers maakt op donkere ochtenden en namiddagen ge bruik van fiets of bromfiets. Wanneer de politie de ver voermiddelen van deze leer lingen controleert en de ver lichting niet in orde blijkt te zijn, dan wordt de fiets of bromfiets voorzien van een fel oranje gekleurde sticker waar op onder meer staat „Licht moet". De eigenaars krijgen daarna de tijd om de verlich ting te (laten) repareren. De tweede fase van de actie be gint na de'eerste week van no vember. De politie gaat dan controleren op verlichting. Deze acties zijn overigens ook gericht op auto's. Wie tijdens zo'n controle geen goede ver lichting voert, wordt onher roepelijk bekeurd. Boven staande houdt overigens niet in dat de politie tot de tweede fase van de actie niet bekeurt. Er wordt 's avonds en 's nachts gewoon gesurveilleerd en men kan een bon krijgen wanneer de verlichting van zijn voer tuig niet in orde is. Woningbouw in Hazerswoude HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Ha zerswoude streven ernaar om op het terrein ten westen van de Oostervaart en ten oosten van de Gerelaan in het dorp woningbouw te realiseren. In het bouwplan zullen woningen verrijzen die te vergelijken zijn met die kort geleden in Zon neveld in aanbouw zijn genomen. Van de kant van de bewo ners aan de Rijndijk bestond hiervoor een grote belangstel ling. Er is intussen een zogenaamde (eenmalige) E-premie aangevraagd. Eerder stelde de gemeentraad een bestemmingsplan vast waarvoor men zich uitsprak voor woningbouw in het desbe treffende gebied. Met handhaving van het principe dat wo ningbouw ter plaatse zeer wel mogelijk is, onthield het pro vinciebestuur aan dat plandeel de goedkeuring, omdat bij de gekozen opzet onvoldoende belangstelling uit Hazerswoude zou zijn te verwachten. B en w adviseren de raad om donder dagavond een voorbereidingsbesluit voor het betrokken ge bied te nemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3