Menselijke keten van 180 km in West-Duitsland „Russen winnen slag om harten en geesten van Europeanen^ redesmars in Rome lief voor Andropov 'edesbeweging Frankrijk omm unistische ingelegenheid WESTERSE DIPLOMATEN: ïissi n k( npai arcol tan ^JrSK?® npa f J -%•( 1g SÈIïifil ior d stellingen: eist( jsmuseum Engelse vredesactivisten passeren In Londen het ter herinnering aan de Tweede Wereldoorlog. Ook in Hamburg liepen militairen mee in de vredesdemonstratie. Deze zes Franse militairen lieten weten dat ook zij voor de vrede zijn. Vredesdemonstratie in Den Haag in het vooruitzicht eren we een serie beschouwingen waarin achtereen' 195 onze correspondenten in België, Duitsland, Frank' tingeland, Italië en de Verenigde Staten beschrijven positie is van de vredesbeweging in het land waarin i gestationeerd. Vorige week vrijdag en zaterdag ten we de bijdragen van Gerard Kessels (Bonn) en 'ongbloed (Brussel). Vandaag de beschouwing van 'arijse correspondent Jan Drummen over de vredesbe- g in Frankrijk. De vredesbeweging beperkt zich in Frank- ktisch geheel tot de Communistische Partij en kele onder haar invloed staande bewegingen en kringen. De Communistische Partij staat ondanks [it, dat zij middels vier ministers deel uitmaakt je regering wier buitenlandse politiek uitgespro- itlantisch is, meer dan ooit achter Moskou. nmunistische Partij, die de pacifistische demonstraties or- irt, heeft daarvoor tot op heden alleen de steun en mede- ig kunnen krijgen van de „Revolutionaire Communisti- ~'ir|ga". Niettemin moedigt het relatieve succes van de vre- ionstraties van 19 juni de communisten aan de marge die cialistische regeringspartners hun toestaan, volledig uit te ialistische partij had haar leden met nadruk ontraden om door de communisten gehouden vredesdemonstratie van i deel te nemen. De socialistische Beweging voor de ker- ipening in Europa en de socialistische vakbondscentrale hebben zich achter de regering opgesteld in een verkla- rin zij zeggen dat het welslagen van de Geneefse on- lingen voor het ogenblik het Delangrijkste is. e president heeft zich van de steun van een aanzienlijk nde Franse publieke opinie verzekerd, toen hij onlangs sel verklaarde: „Ik ben ook tegen de Euroraketten, maar J vast dat de zaken tegenwoordig dóódsimpel zijn: het paci- 1teat in het Westen, de raketten in het Oosten en dat lijkt I onevenwichtige verhouding". Voor dit standpunt heeft [steun gekregen van oppositiefiguren zoals mevr. Veil, [dig voorzitster van het Europese Parlement.-en van een i groeperingen die achter oud-president Giscard d'Estaing Zij feliciteren Mitterrand met zijn „vastberadenheid ten lan van het gevaar dat heden ten dage vertegenwoordigd door het pacifisme en neutralisme in een wereld vol geva- De neo-gaullisten en de meeste oppositiebewegingen, die rand doorgaans niet steunen, kunnen niet ontkennen dat watting over ontwapening en de rakettenkwestie met die It staatshoofd overeenkomt. (Door onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De grootste demon stratie in West-Duitsland, waar naar schatting ruim één miljoen mensen zaterdag de straat opgingen, vond plaats in de hoofdstad Bonn, waar zich volgens de vredesbeweging 500.000 en volgens de politie ruim 300.000 betogers verza melden. Ongeregeldheden de den zich niet voor. De organi satoren prezen na afloop „de enorme discipline" van de pro testerende massa's. Tegelijkertijd werd er tegen de nieuwe Pershing 2- en kruis raketten gedemonstreerd in Hamburg (ongeveer driehon derdduizend man), Berlijn (150.000), Stuttgart (200.000) en Neu Ulm (100.000 man). De schattingen van de politie en de vredesbeweging van de aantallen demonstranten lie pen vaak sterk uiteen. Vlak voor het middaguur werd tussen Stuttgart en de Amerikaanse basis in Neu Ulm, waar een deel van de Pershing 2-raketten gestatio neerd wordt, de langste men selijke keten uit de geschiede nis gevormd. Bijna tweehon derdduizend betogers trokken, hand in hand, een ononder broken lijn van 108 km. door het Zuidduitse landschap. Er was zoveel toeloop dat over grote gedeeltes van het traject gemakkelijk een dubbele lijn gevormd had kunnen worden. De belangrijkste spreker in Bonn was de voorzitter van de sociaal-democratische SPD en ex-kanselier Willy Brandt. De drager van de Nobelprijs voor de Vrede riep de Duitse rege ring op „geen angst te hebben voor de vredeswil van de Duitsers". Brandt: „U verte genwoordigt hier de meerder heid van het volk. Meer dan zeventig procent van de Duit sers is tegen de nieuwe raket ten". De ex-kanselier zei dat er in Genève verder gepraat moet worden en dat van sta tionering moet worden afge zien. Via Genève moeten de grootmachten toewerken naar een bevriezing van hun nucle aire arsenalen. Vervolgens moeten de atoomwapens stap voor stap worden verminderd, aldus Brandt. Het optreden van Brandt onderstreepte nog eens dat de SPD zich massaal heeft afgekeerd van oud-kan selier Helmut Schmidts poli tiek. Schmidt, voorstander van de nieuwe raketten als de Rus sen niet bereid zijn tot een drastische vermindering van hun SS 20-raketten, is in zijn partij vrijwel alleen komen te staan. Tegendemonstratie In de avonduren werden in Hamburg door ongeveer vijf duizend betogers de toegangen tot het rechtse uitgeverscon cern Springer geblokkeerd. Hier greep de politie in. Er de den zich daarbij enkele kleine re schermutselingen voor. De grote politiemacht, die vrijwel overal achter de hand werd gehouden, hoefde verder ner gens in actie te komen. Ter ondersteuning van de re gering organiseerden de chris ten-democratische partijen CDU en CSU zaterdag ook manifestaties. Voor ongeveer tienduizend toehoorders zei CSU-voorman Franz-Josef Strauss in Mtlnchen dat de veiligheid van Duitsland al leen gegarandeerd wordt door „algehele medewerking aan de militaire verplichtingen van de Navo". Afzien van de nieu we raketten, aldus Strauss, be tekent dat het risico voor een aanvaller vermindert en dat de kans op een oorlog toe neemt". In Zuid-Duitsland kwam zaterdagmiddag de langste menselijke keten ter wereld tot stand. Over een afstand van 108 km. sloegen meer dan 100.000 mensen de han den ineen tussen het NAVO-hoofdkwartier in Stuttgart en de Amerikaanse Wiley-kazerne in Neu-UIm (Beieren). Vredesactivisten in Lyon ig. 4 idged jenè^nze correspodent Cees 'tie zjrs) o aai| Naar schatting drie- Lil^dduizend mensen uit Italië hebben deelgeno ot Gjan de grote „vredesde- nslagfatie" zaterdagmiddag in e miktrum van Rome. In het vensjrs van de massa-mars kunij alid op] was zowel de ambassade van Amerika als die van Rusland opgenomen, maar de Ameri kanen hadden het veel zwaar der te verduren dan de Rus sen. Voor de meeste demon stranten was Reagan een „beul", maar men gedroeg zich zeer lief voor Andropov. Dit onthulde de teneur en de samenstelling van de Italiaan se vredesmars. Want commu nisten en proletarisch-marxis- ten hadden hun aanhangers uit het hele land naar Rome opgetrommeld om van de vre desmars een geweldige anti-k ruisraketmanifestatie te ma ken. Juist vanwege dit eenzijdige politieke karakter had de gro te meerderheid van de Ita liaanse politiek en sociale groeperingen hun steun aan de vredesmars onthouden. Zelfs de socialisten deden niet mee. De kerk was slechts present in de vorm van enkele indivi duele paters (Franciscanen) en een katholieke jeugdbeweging. De Romeinse vredesmars ver liep in alle rust en vrede, wat niet zo vreemd is gezien het grote aantal soldaten en poli tiemannen dat was opgetrom meld. Het slot van de manifes tatie vormde een bijeenkomst op het plein voor de kerk van St. Jan van Lateranen, waar onder anderen Mient Jan Fa- ber, aangekondigd als de „ver tegenwoordiger van de Neder landse kerken", het woord voerde. De Engelse premier Thatcher mag van deze demon stranten per kruisraket worden weggezonden. BEDSDIENST ALS VOORBEREIDING ÏDESDEMONSTRATIE ENDAAL Ongeveer lzend mensen hebben ig in Roosendaal een ge- I wAnst en agapeviering bij- ter voorbereiding ter //xeiding op de vredesde- i I ptie van aanstaande za- N De gebedsdienst werd irkt-r <*oor bisschop h. yan Breda, er werden es verzorgd door mevr. M. van der Veen- Schenckeveld, lid van het Centraal comité van de We reldraad van kerken, de isla miet Mohammed Sidali van de Marokkaanse gemeenschap in Bergen op Zoom en de Ameri kaanse predikante Melanie Morrison. Ruim duizend paro chies en gemeenten uit heel Nederland hadden op verzoek van de drie vredesbewegingen met een kerkelijke achter grond afgevaardigden naar Roosendaal gezonden. Zij kre gen van de deken van Bergen op Zoom, drs. V. Schoenma kers, een zending om tijdens de vieringen van zondag te verhalen van de bijeenkomst in Roosendaal. EN WISKE DE HIPPE HEKSEN (Vervolg van de voorpagina) De Russische pers ruimde gisteren een vooraan staande plaats in voor de vredesdemonstraties in West-Europa, met uitzon dering als gewoonlijk van het legerblad Krasnaia Zveda, dat het onderwerp niet aanboorde. Onder de kop „Miljoenen eisen" pu bliceerde het partijblad Pravda foto's van de beto gingen in Hamburg en Kopenhagen. „In de Bondsrepubliek toonde de aanwezigheid van miljoe nen demonstranten dat de meerderheid van de West duitsers de dodelijke be dreiging beseft die op hen rust. Men weigert slacht offer te worden van de Amerikaanse strategie van de eerste slag", aldus de Pravda-commentator. Het Russische regeringsblad Izvestia herinnerde aan de grote (officiële en eenzijdige red) vredesdemonstraties in socialistische landen waaraan „800.000 mensen in Moskou en 130.000 in Praag" deelnamen. De adviseur voor buitenlandse zaken van de Russische presi dent en partijleider Yoeri An dropov, Georgui Arbatov, ver klaarde dat mislukken van de onderhandelingen in Genève over de middellange-afstands- kernwapens in .Europa zal lei den tot een „nieuwe etappe in de wapenwedloop". Hij beves tigde dat de Sowjet-Unie op de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten zal antwoor den „niet met nieuwe voorstel len, maar met nieuwe raket- Geen aansporing nodig In Westerse diplomatieke kringen in Moskou is verno men dat met de Europese vre desbeweging op haar hoogte punt er weinig aansporing voor Moskou is een doorbraak te bewerkstelligen in de on derhandelingen in Genève. De vastbeslotenheid van sommige Westeuropese regeringen om hun Navo-verplichtingen na te komen, kan deze regeringen enorme steun kosten. En Mos kou heeft weinig te verliezen, aldus deze diplomaten. Ondanks dat de Amerikaanse president, Ronald Reagan, za terdag het „gebruik" van de demonstraties door de Sowjet- -Unie aan de kaak stelde,.zijn diplomaten het erover eens dat in de slag om de harten en geesten van de Westeuropese inwoners, de Russen er in het algemeen in zijn geslaagd hun houding als redelijk af te schil deren. Met name moeilijk voor het Westen te pareren is de Russische eis dat ieder alge meen akkoord de 162 Britse en Franse kernwapens moet om vatten, die op Moskou staan gericht. „De Russische propa ganda en voorstellen zijn nuchterder dan de Westerse positie, die veel ingewikkelder is", zei een Westeuropese di plomaat. „Het niet meetellen van de Britse en Franse syste men is voor de gemiddelde burger moeilijk te begrijpen. De Westerse positie is veel po litieker". „De vredesbeweging is een gevoelszaak. Hun leuzen zeggen „Ik ben bang". Als je positie ingewikkelder is. is zij moeilijk te bespreken, wat niet betekent dat ze fout is", aldus de diplomaten, die er verder op wijzen dat de Westduitse vredesbeweging nu niet langer de bedreiging van de Russi sche SS-20-raketten negeert. Belgische vredesbeweging eist ontmanteling SS-20 raketten (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het gebruikelij ke gestoei over de aantallen deelnemers kon zondag niet verdoezelen dat Brussel de grootste demonstratie in zijn geschiedenis meemaakte. In een volledig voor het normale verkeer afgesloten centrum liepen volgens de vredesbewe ging 400.000 mensen mee, en volgens de rijkswacht 130.000 personen. Maar hoe dan ook, de demonstratie verliep vlek keloos, niet in het minst door het prachtige herfstweer en een organisatie, die niets te wensen overliet. In de stoet, die vanuit drie spoorwegstations na een cen traal punt in de stad leidde, liepen tal van burgemeesters van zogenaamde kernvrije ge meenten, leden van de parle mentaire oppositie en ook een 40-tal leden van de aan het be wind zijnde christen-democra tische partij. Zij lieten, geheel in tegenspraak tot de partijpo litiek, weten dat de kernraket ten in Europa niet geplaatst zouden moeten worden zolang er in Genève nog gepraat kan worden. Misleiding Zij lieten zich kennelijk niets gelegen liggen aan de harde woorden van de coalitie-ge nokt de liberale vice-premier Jean Gol, die voor de demon stratie de betoging „een desin- formatie-operatie met de pro paganda voor de Sowjet-Unie" had genoemd. „Met Europa en de vrede als slachtoffer. Veel van de deelnemers zijn mis leid", aldus Gol, „de betogers worden gebruikt om de krachtsverhoudingen in de wereld te beïnvloeden en om het Westen te verzwakken ter. gunste van de Sowjet-Unie". Opmerkelijk ook was de toe spraak tijdens de demonstratie van de Mient-Jan Faber van België, Andre Bogaerd. Hij sprak over de raketten als zijnde nutteloze maar gevaar lijke dingen, die de vrede niet dienen. Hij eiste dat als eerste stap er geen raketten naar Bel gië mogen komen, maar hij stelde ook: „Wij eisen het be gin van de ontmanteling van de Russische SS-20-raketten. Dat is geen loze kreet, maar een politieke eis". MAANDAG 24 OKTOBER 1983 PAGINA 7

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7