Sinds Vietnam niet zo'n bloedbad gezien' Reagan: Vredesmacht; niet weg uit Libanon OMHOOG OF OMLAAG, DAT BLIJFT DE VRAAG. Unieke ontvoering in Italiërtien miljoen gevraagd voor kleuter DIPLOMAAT SPIL WAPENSMOKKEL UIT BELGIE nmbbank -> (Door onze correspondent Cees Manders) ROME Ontvoerd worden er in Italië elke dag mensen om later tegen contante betaling van een aardige losprijs weer in vrijheid te worden gesteld (of juist niet, als de financiële toestand van verwanten en kennissen te wensen overlaat). Maar dit keer is er toch iets bijzonders aan de hand, als we de hoogste autoriteiten (de paus en de president van de republiek) mogen geloven. Elena is ontvoerd, en Elena is niet zomaar de eerste de beste zoals Emmanuela, Mariella, Carlo, Daniela, Fabio en al die anderen die op dit ogenblik ontvoerd zijn, maar een kleu ter van zeventien maanden. Ze werd enige dagen geleden door onverlaten „ontrukt" aan de moederborst en met onbe kende bestemming wegge voerd. Een echte kidnapping dus. De ontvoerders hebben laten weten dat ze voor de kleuter 5 miljard lire (ongeveer 10 miljoen) willen hebben. Nog nooit is er in dit land, dat nota bene de sequestro of de ont voering heeft uitgevonden, een persoon van zo jeugdige leeftijd ontvoerd, en dat is te merken aan de reacties die Elena's verdwijning heeft ver oorzaakt. Politie en leger zijn „de grootste klopjacht in de geschiedenis van de sequestro" begonnen en de wijde omtrek van Bagni di Lucca, waar de misdaad plaatsvond, wordt met haarkam en vergrootglas afgezocht op sporen van Elena. In het nabij gelegen Florence is de top van de anti-sequestro brigade bijeen voor overleg op het hoogste niveau. De paus deed afgelopen woensdag een dringend beroep op de ontvoerders van Elena en die van anderen om mense lijkheid te betrachten. De Ita liaanse minister van Justitie vindt de ontvoering van een kleuter als Elena wijzen op het bedenkelijk peil waarop de criminaliteit zich in dit land momenteel bevindt. En staat spresident Pertini, de vader des vaderlands, verzocht de pers hem een interview af te nemen, opdat hij zijn gram schap aan het volk kon lozen. Volgens de president bewijst ook de zaak-Elena dat het of fensief van de misdaad in Ita lië nu een punt heeft bereikt dat niet meer kan worden ge tolereerd. Hij spreekt de hoop uit „dat een straaltje mededo gen de geest van de ontvoer ders zal verlichten". Maar ook de reacties van min der officiële zijde op deze zo veelste, maar heel bijzondere ontvoeringszaak zijn curieus. De plaatselijke voetbalclub weigerde gisteren te spelen om de supporters even stil te laten staan bij deze schandelijkste van ontvoeringen. Een man in het Noorden belde zijn dag blad en kondigde de verbijs terde redacteuren aan dat hij in hongerstaking gaat om te protesteren tegen de kidnap ping van Elena, „die ver schrikkelijke gewelddaad". In Italië mag de directeur van de Fiat, een ex-premier, een in woonster van Vaticaanstad en zelfs een tweede divisievoet ballers ontvoerd worden, maar dan zullen verontwaardiging en ontsteltenis nooit zulke gro te hoogten bereiken als nu. De nieuwslezer op de radio spreekt de hoop uit dat er zich onder de ontvoerders van Ele na een vrouwspersoon be vindt, „omdat alleen deze kan begrijpen wat een kindje als Elena nodig heeft", en de hoofdredacteur van het radio journaal komt later zelf nog in de ether met een „commen taar" waarin hij opmerkt dat een kleuter als Elena nog niet kan praten, zich nog niet kan uitdrukken, en dus niet kan zeggen dat ze honger, dorst of andere lichamelijke behoeften heeft. Dat de ontvoerders hier maar rekening mee houden. De Italiaanse televisie herhaalt al enkele dagen een uiterst na vrant interview met de moe der van Elena. Zij heeft de pleisters, restanten van de worsteling met de ontvoerders nog op haar hoofd, en kan al leen maar gesnik uitbrengen. Op de stellige vraag van de ondervrager of ze nog iets via de tv tegen de ontvoerders wil zeggen, wordt de kijker (en de ontvoerder) onthaald op een hevige huilpartij die niemand koud en onbewogen kan en mag laten. Dat zijn zo de ma nieren waarop in Italië kid nappers tot inkeer worden ge bracht. Van de kleine Elena was van morgen acht dagen na haar verdwijning nog niets verno men. BUITENHEER BUITENLAND Opnieuw protest bevolking Uruguay MONTEVIDEO De bevolking van Uruguay heeft gisteren voor de der de maal in enkele maanden massaal geprotesteerd tegen de militaire re gering van generaal Gregorio Alva rez. Tot het protest was opgeroepen door politieke partijen, vakbonden en studentenorganisaties. Duizenden mensen maakten lawaai met potten en pannen, de traditonele manier om te protesteren, en doofden 's avonds een kwartier lang de lichten in hun woningen. De militairen zijn in Uru guay sinds 1973 aan de macht en heb ben beloofd dat zij volgend jaar nieuwe verkiezingen zullen houden. Maar weinig mensen geloven echter dat dat ook gebeurt. Open brief van Poolse officieren tegen regime WARSCHAU De clandestiene nieuwsbrief van KOR, het comité voor sociale weerstand in Polen, heeft een open brief gepubliceerd van een „groep Poolse officieren", waarin het regime in War schau wordt beschuldigd van verraad aan de natie en het afkondigen van de staat van beleg „op be vel vanuit het buitenland". Zij eist vrije verkiezin gen in Polen. Het Poolse leger is volgens de offi cieren in plaats van verdediger van het vaderland tegen de buitenlandse vijand, „politieman en on derdrukker van zijn eigen natie" geworden. De Poolse officieren vinden dat het Poolse volk door vrije verkiezingen zijn eigen staatsbestel moet kunnen kiezen. KOR voegt aan de brief het com mentaar toe dat men hoopt dat een deel van het leger begrijpt dat het verantwoordelijkheid schul dig is jegens de natie en niet jegens zijn generaals en hun meesters in het buitenland. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Een diplo maat van de Bulgaarse ambassade in Brussel was volgens de Belgische poli tie de spil van de interna tionale organisatie, die zich bezighoudt met grootscheepse wapen smokkel vanuit België op het Midden-Oosten. Zo zou het wapen, waarmee indertijd een aanslag werd gepleegd op paus Johan nes Paulus II, ook van de organisatie afkomstig zijn. De diplomaat is inmiddels Bel gië uitgewezen. De in België gestolen en gekochte wapens die in een woning zijn ge vonden en in beslag zijn geno men zouden opgepikt wor den door Bulgaarse chauf feurs, die vanuit Antwerpen, waarheen ze een vracht had den gebracht, naar hun land terugkeerden. Vanuit Bulga-., rije zouden ze worden door verkocht naar het Midden- Oosten. Het is niet de eerste keer dat Bulgaren in België verdacht worden van illegale wapentransacties. Eerder dit jaar werd bekend dat de Ant werpse haven een geliefkoosd oord was voor Bulgaarse vrachtwagenchauffeurs, die er naast legale artikelen ook1 drugs en wapens afleverden. Basken demonstreren tegen terreur van Fl iilt BILBAO In Bilbao is j een grote demonstraj gen de terreur van de J sphe afscheidingsbeuiw ETA gehouden. Het as was vooral gericht teglj moord van de ETA osf Spaanse officier afge^ woensdag. De demons zou de grootste zijn die ooit in het Baskenla*^ gen de ETA-terreur is g( den. CeidócQowiant MAANDAG 24 OKTOBER 1983 PAC Korte gijzeling golfclub Reagan AUGUSTA Een ge wapende man heeft za terdagmiddag op de golfclub van Augusta, waar president Reagan een partij golf speelde, korte tijd zeven perso nen gegijzeld. Hij dreigde de gijzelaars te doden, indien hij Reagan niet te speken zou krijgen. Reagan belde daarop enkele keren met de man, maar die nam hier geen genoegen mee en hing elke keer onmid dellijk weer op. Na tweeëneenhalf uur gaf hij zich echter over. Irak sluit Iraanse haven aan Golf af met mijnen BAGDAD/TEHERAN Irak heeft afgelopen week einde mijnen gelegd om de toegang tot de belangrijke Iraanse handelshaven Bandar Chomeini aan de Perzi sche Golf af te sluiten. De maatregel moet aantonen dat Irak het betrokken zeegebied „kan beheersen", al dus een Iraakse legerwoordvoerder. Zij volgt op drei gementen door Iran de Golf als belangrijke olieaan- voerroute voor het westen af te sluiten, als Bagdad in de drie jaar oude oorlog tussen Iran en Irak Franse ge vechtstoestellen van het type Super-Etendard zou in zetten, die Exocet-raketten kunnen afvuren. Daarop hebben andere landen en in het bijzonder de Verenigde Staten gewaarschuwd dat zij dan maatrege len zouden nemen om de Golf open te houden. Irak heeft gisteren ook luchtaanvallen uitgevoerd op drie Iraanse steden. Daarbij zijn meer dan honderd slachtoffers gevallen. Kissinger: Toestand in Midden-Amerika ernstiger WASHINGTON De vroegere Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren gezegd dat zijn Commissie voor Midden-Amerika aan president Reagan heeft gerapporteerd, dat de situatie in dat gebied „ernstiger is dan de meesten van ons hadden verwacht". Volgens Kissinger zullen de spanningen in Midden-A merika tot een uitbarsting ko men, als er geen oplossing voor d eproble- men wordt gevonden. Hij zei verder dat de commissie nog geen aanbevelingen heeft ge daan. Wel is Kissinger ervan overtuigd, dat er op de een of andere manier tegemoet ge komen moet worden aan het verlangen van de volkeren in Midden-Amerika naar de mocratie. economische vooruitgang en vei ligheid. Marcos beëdigt niei onderzoekscommisi MANILLA President Marei j* de Filippijnen heeft een r commissie onder leiding van e U pensioneerde vrouwelijke r\ beëdigd, voor het onderzoek n moord op oppositieleider Be Aquino. De nieuwe commissi^ onderzoek telt vijf leden en ki de plaats van een eerdere, wa werd gezegd, dat zij niet onpas^ was en op de hand van Marco Volgens oppositieleiders kan geen enkele commissie, onpai onderzoek uitvoeren, zolang fl aan de macht blijft. Zaterdag in Manilla ook opnieuw door d Stel den mensen betoogd. Zij eistigsm aftreden van Marcos. BEIROET De zondag is voor de Amerikaanse en Franse soldaten van de multinationale vredes macht in Beiroet door gaans een echte uitslaap- dag. Maar de dag van gis teren zal de geschiedenis in gaan als de bloedigste en schokkendste zondag morgen uit hun veertien maanden oude verblijf in de Libanese hoofdstad. „Ik heb sinds Vietnam niet zo'n bloedbad ge zien", zei majoor Robert Jordan, de woordvoerder van de Amerikaanse troe pen, zijn armen en gezicht besmeurd met bloed en aarde. „Het was zondagochtend. Ge woonlijk een ochtend waarop we uitslapen. Een paar men sen, zoals koks, waren opge staan om het ontbijt klaar te maken. Anderen hadden de wacht er op zitten. De meeste jongens sliepen nog", vertelde Jordan, die in een gebouw op 200 meter afstand van het hoofdkwartier sliep. „Een schildwacht en de sergeant van de wacht zagen een blau we vrachtauto met hoge snel heid op hen afkomen. De ser geant waarschuwde snel per radio het commandocentrum, maar het was al te laat. Ik hoorde eerst een luide ontplof fing. Overal werd glas naar binnen gedrukt en werden deuren uit hun scharnieren geblazen. Even later volgde de tweede dreun". De 30-jarige sergeant Randy Gaddo, een korpsfotograaf, zei dat hij net naar het bataljons- hoofdkwartier wilde gaan om een film te ontwikkelen voor de marinierskrant „Leather neck", toen hij de ontploffing hoorde. „Ik werd erdoor om ver geworpen. Eerst dacht ik dat het van buiten inslaande granaten waren. Toen zag ik wat er werkelijk was ge beurd". De ravage op het terrein van het Amerikaanse hoofdkwar tier was enorm. Over honder den meters verspreid lagen de persoonlijke bezittingen van de mariniers: brieven van thuis, Amerikaanse kranten, een rock-cassette „Hooligans" van The Who, een paperback getiteld „Deathwind of Ver dun", kiekjes van een mari nier-bodybuilder. Ondanks de gevaarlijke situa tie er lekte benzine, brand jes ontstonden spontaan, over al lag onontplofte mpnitie en op een gegeven moment wer den de reddingsploegen ook nog beschoten werd het bergingswerk snel aangepakt en lette men niet op de talrijke eigen verwondingen, veroor zaakt door onder meer rond vliegende glasscherven. „Op dit ogenblik zijn we alleen be zorgd over onze gevallen ma riniers". zei sergeant-schutter Herman Lange, een Vietnam- veteraan die een diepe snee in een been had. „We zagen rook komen uit het gebouw. Het was alles puin dat we zagen, overal lichamen, mensen die om hulp riepen. Het was dui delijk een terroristische aan slag. Er is geen defensie tegen zoiets". Gewonden Kort nadat militairen van de vredesmacht en Libanese red dingsploegen waren begonnen met het bergen van de slacht offers, werden de eerste ge wonde militairen vanuit Bei roet overgebracht naar Ameri kaanse oorlogsschepen voor de kust en Amerikaanse en Britse militaire hospitalen in Cyprus, Italië en West-Duistland. On derweg stierven twee mari niers aan hun verwondingen. In West-Duitsland kwamen gisteren ook de stoffelijke overschotten aan van 36 omge komen mariniers. Zij zouden vandaag naar de VS worden gebracht. In de Verenigde Staten heeft het enige verbazing gewekt, dat de gewonden naar zieken huizen in Italië en West-Duits land zijn gebracht, terwijl op veel kortere afstand in Israël ziekenhuizen beschikbaar wa ren, waar men in de behande ling van slachtoffers van oor logen en aanslagen is gespecia liseerd. Een verklaring hier voor was vanmorgen nog niet gegeven. Dertig Amerikaanse mariniers ontkwamen aan het bloedbad doordat zij zaterdag met verlof naar Egypte waren gegaan. Over drie weken zouden alle in het gebouw gelegerde mari niers op weg naar huis zijn ge weest. Medio november zou hun Libanon-tijd er op zitten. Het Amerikaanse onderkomen diende echter niet alleen als slaaplaats voor ruim 200 mili tairen. Het was ook het ze nuwcentrum voor de commu nicatie tussen de verschillende onderdelen van het 1.500-man sterke Amerikaanse contin gent van de vredesmacht. Omdat het gebouw centraal lag, werd het ook gebruikt als ontspanningscentrum. Een paar uur voor de ramp had een Country-and-Western- band er een concert gegeven. Verder bevonden zich in het gebouw de bibliotheek en een kapel. Doelwit De multinationale vredes macht kwam in september vo rig jaar naar Beiroet, nadat Is raël na het verdrijven van de Palestijnse strijders uit Beiroet zich bereid verklaarde het ge bied van de hoofdstad te ver laten. Zij bestaat uit 2.000 Franse parachutisten, 1.200 Amerikaanse mariniers en 1.200 Italiaanse en 100 Britse militairen. In de eerste maanden werd de vredesmacht betrekkelijk met rust gelaten, maar in het afge lopen half jaar namen de aan vallen toe, waarbij vooral de Amerikanen en de Fransen het moeten ontgelden. Volgens waarnemers zouden de meeste aanvallen voor rekening ko men van islamitische Druzen. Op 29 augustus werden de Amerikaanse mariniers voor het eerst betrokken bij hevige gevechten. Tot gisteren waren bij dergelijke beschietingen en andere aanslagen 18 Fransen, 8 Amerikanen en een Italiaan om het leven gekomen. Tien tallen anderen liepen verwon dingen op. President Amin Gemayel van Libanon heeft in de afgelopen weken herhaaldelijk gevraagd om uitbreiding van de vrede stroepen, daarbij een aantal tot 35.000 noemend. Ook wenste hij dat andere landen zouden deelnemen aan het toezien op het bestand. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat??'1 wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? L Profiteer dan van een spaarvorm die de renter! de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.00IL® En hoe langer uw geld op de rekening staat, Im hoe lager de opnamekosten. Praat er eens o|j bijdeNMB. y DE NMB DENKT MET U ME Gratis! Als u vóór 1 november zo'n rekening opent, ontvangt u gratis een echte zilveren Juliana gulden uit de vijftiger jaren. Een Franse militair, totaal overstuur door de aanslag op het Franse hoofdkwartier, moest gistermorgen met enig geweld door andere militairen worden weggeleid van de puinhopen van het Franse onderkomen. Op de foto uiterst links probeert de soldaat zich nog los te rukken, op de foto links wordt hij weggeleid. De foto rechts geeft een beeld van de ravage op de plaats waar tot gistermorgen het Franse hoofdkwartier stond. Franse militairen en Libanese reddingsploegen zoeken daar nog steeds naar onder het puin bedolven slachtoffers. WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan heeft duidelijk gemaakt dat hij er ook na de bloedige aanslagen van gisteren niet aan denkt, de Amerikaanse soldaten van de multinationale vredesmacht uit Libanon weg te halen. „Het Westen moet vastberadener zijn dan ooit tot het behoud van de controle in het Mid den-Oosten. Wij moeten allen erkennen dat deze acties dui delijk de beestachtigheid ont hullen van degenen, die zou den willen dat wij het strategi sche gebied verlaten", aldus Reagan na zijn vervroegde te rugkeer op het Witte Huis van een golf-weekeinde in Geor gia. Volgens de Amerikaanse mi nister van defensie, Weinber ger, zullen de VS meer sche pen sturen naar de oorlogs vloot van 12 schepen, die mo menteel voor de Libanese kust kruist. „We zullen .ook een methode uitwerken, waardoor we minder kwetsbaar wor den", aldus de minister. Hij zei verder: „Wij kunnen niet weg lopen en de Sovjets en alle ter roristische groeperingen vrij spel geven en laten verhinde ren dat in dit vitale deel van de wereld vrede komt". In het Amerikaanse Congres zijn echter inmiddels stemmen op gegaan, die van president Reagan een herbezinning ei sen op de rol van de vredes macht. De gebeurtenissen vanj ren werpen een schaduy J de Libanese conferentié nationale verzoening, 4 werd gisteren bekendgeij op 31 oktober in Genè^nz gint. Deze conferentie zj^) eind moeten maken aaij jaar burgeroorlog in Liflgdi pli De Libanese president Gtan el beschreef de aanslagratii een verschrikkelijke mihtri maar verklaarde tevens jrs de conferentie niet kunn' genhouden. Ook V/alid i blatt, de Druzische opp| leider die zich herhaai kritisch heeft uitgelaterj de rol van de Amerikan-v* Beiroet, heeft de „traEjl aanslagen" veroordeeld. m Kapitaalmarkt Renterekening.,;»;

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6