|ZC ongeslagen iiaar halve finales Ajax raakt ook Mölby tijd kwijt Stan van Belkum houdt De Zijl/LGB op de been Scheidsrechter Bakker gul met kaarten op Adelaarshorst SPANDAU BERLIJN WACHT OVER VEERTIEN DAGEN MAANDAG 24 OKTOBER 1983 Jplsior wil jn Ajax lie Kuip JjJRDAM Excel- E1 de competitiewed- ®an 27 november te- Ejax in het Feye- ttadion spelen. Het van Excelsior moet het verplaatsen van jdstrijd nog tot over- aiming komen met fectie van De Kuip. (seizoen speelde Ex- zijn thuiswedstrij- [tegen Feyenoord, Jparta en PSV in het jhord-stadion. Piet Schrijvers weer schietschijf UTRECHT „Weldoener" Marten Eibrink van PEC Zwolle, die zijn club afgelopen zomer het predikaat „stuntaankoper" meegaf door Schrijvers en Rep binnen te halen, mag nog wel een paar Reps en Schrijversen aantrekken, wil PEC een klein beetje voor vol worden aangezien in de eredivisie. In de Galgewaard tegen FC Utrecht was het doel van de nationale doelman, die enige weken geleden al ze venmaal moest „vissen" bij Roda JC, schietschijf voor de Utrechters, die liefst zes keer doeltreffend uithaal den. Rep moest de rol van een soort manusje-van-alles vertolken, zonder aan zijn echte taak als aangever van de laatste pass of het doelpunt maken toe te komen. Met zijn paar woorden na afloop was veel gezegd. „Ik kende een paar momenten, dat ik van het veld wilde aflopen". En: „Wij hebben de meest gepasseerde verde diging. Zonder Schrijvers hadden we nog vijftien doel punten meer tegen gehad". ZOONKORVER MAAKT DEBUUT ROTTERDAM Excelsior boekte te gen Fortuna Sittard de grootste over winning (6-0) die de Rotterdammers ooit in de eredivisie hebben behaald. Daarbij waren evenals tegen Volendam, vier opeenvolgende treffers van de lan ge spits Michel Beukers. Bij Fortuna liet de aan de rechterhand geblesseerde keeper Hanssen zich vervangen door Chris Körver, de zoon van de trainer en zelf oud-doelman, die daarmee zijn competitiedebuut maakte. Hij moest twee keer capituleren. Eerst voor een treffer van de wisselvallig spelende Van Goozen en op de valreep greep de doelverdediger Van Tour bij zijn benen. Pattinama benutte de strafschop. Schellekens redt tegen AZ '67 punt ALKMAAR In het Europees bekervoetbal is FC Gro ningen vorige week tegen Inter Milan boven zijn krachten gegaan. De weerslag van die inspanningen kwam gisteren in de competitiewedstrijd tegen AZ'67 (0-0) duidelijk aan het licht. FC Groningen moest door blessures en een schorsing vier basisspelers (McDonald, Steenge, Mulder en Waalderbos) missen. Trainer Berger moest bovendien twee grieperige spelers (Van Dijk en Van Tiggelen) in zijn fantasie-opstelling plaatsen. FC Groningen kende in Alkmaar echter het geluk, dat doelman Harrie Schellekens in topvorm was. Schellekens, deze zomer na dertien jaar NEC naar Groningen vertrok ken, deed waarvoor hij werd aangetrokken. „En dat is bal len stoppen. En af en toe een punt voor ons winnen", al dus de tevreden Groningen-coach Berger. De forse Schellekens deed dat vooral in de 29ste minuut door een strafschop van Van der Meer te stoppen. als Yug, drie punten, en de wedstrijd tegen het op papier zwakke Ethnikos nog voor de boeg. Een goed uitzicht op de halve finales derhalve, al had Ethnikos eerder die dag laten zien toch wel iets in zijn mars te hebben. Vooral dank zij de zes doelpunten van Aronis speelden de Grieken met 9-9 gelijk tegen Barcelona, waar door alle ploegen nog kans op verder bekeren hadden. Een reden voor George Geurtsen om zijn spelers zaterdagavond na het diner nog eens in over duidelijke taal te zeggen, dat er de volgende dag gewoon ge wonnen moest worden. „Ge loof in je eigen kunnen en dan vegen we die Grieken uit het water", was de strekking van zijn boodschap. Met daarbij de toevoeging dat na Domburg ook hij wel eens met AZC in de finale wenste te staan. En aan die wens voldeden zijn pupillen. Dank zij het gedegen Alphense spelletje, dat aanval lend vele mogelijkheden biedt, het goed in bedwang houden van Aronis en het nu wèl goed benutten van overtal-situaties (vijf uit vijf) was de wedstrijd tegen Ethnikos in feite een on eerlijk gevecht. Slechts in de tweede en derde periode was er sprake van strijd (2-2 en 2- 3). AZC begon uitstekend, stond al binnen een minuut op 1-0 (Pielstroom) en liep ver volgens door naar 5-1. De 9-6 stand bij het ingaan van de laatste periode geeft de klein ste voorsprong (3 punten) van de Alphenaren en daarmee ook het krachtsverschil aan. Het verschil werd in de slotfa se nog eens duidelijk uitge drukt: 13-7. Een dolgelukkig AZC wist zich geplaatst voor de halve finale. Het doel was bereikt, het dubbele feest (ma nager Piet van der Neut was zaterdag jarig, maar vierde zijn 46e verjaardag pas als AZC „er door" zou zijn), kon beginnen; al werd daar nog even mee gewacht, omdat de verrichtingen van Yug tegen Barcelona van belang waren voor de bestemming over veertien dagen. Omdat Yug met 13-6 zegevierde en zo op een beter doelsaldo uitkwam, eindigde de thuisclub als eer ste en vertrekt AZC over twee weken naar Berlijn in plaats van naar Italië (Recco). Over de vraag of dat gunstig of on gunstig is, werd nog niet erg diep nagedacht. „Dat Spandau pakken we ook wel effetjes", sprak Ruud Misdorp in een feestroes. MAARTEN NOOTER EINDSTAND: 1. Yug 3-5 (34-23) 2. AZC 3-5 (36-28) 3. Barcelona 3-1 (25-34) 4. Ethnikos 3-1 (22-32) TOPSCORERS VAN HET TOERNOOI: 1. Estuarte (Barcelona): 10; 2. Noordegraaf, Milat (Yug): 9. club krijgt, mag je niet onte vreden zijn". De Ziil/LGB was in de derde periode inderdaad dicht bij een verrassing. De Leidenaars hadden de eerste helft van het treffen met een 4-5 voor sprong afgesloten en verwier ven zich vervolgens een man meer situatie. Die kans werd echter niet benut en in plaats van een 4-6 voorsprong, stond er even later „gewoon" 5-5 op het bord. Tot 8-7 bleven de Leidenaars daarna nog kans rijk, toen echter liep Savona (via 10-7) definitief weg: 10-8. Scoreverloop: De Zijl/LGB - Cha- renton 6-4 (setstanden: 1-0; 1-2; 3-3; 6-4): Martin Vreeburg 1-0; Rio 1-1; Merlet 1-2; John van de Bosch 2-2; Joghi 2-3; Vreeburg 3-3; Stan van Belkum 4-3, 5-3 en 6-3; Hervé 6-4. Savona - De Zijl/LGB 10-8 (setstan den: 3-2; 4-5; 7-6; 10-8): Del Lauldio 1-0; Bortoletto 2-0; Del Lauldio 3-0; Stan van Belkum 3-1, 3-2 en 3-3; Del Lauldio 4-3; Arno van Winkel 4-4; John van de Bosch 4-5; Del Lauldio 5-5; Zunino 6-5; Lacova 7-5; Alex van Belkum 7-6; Falco 8-6; Alex van Belkum 8-7; Zunino 9-7 en 10-7; Alex van Belkum 10-8. DEVENTER Go Ahead Eagles - Ajax is niet de top per geworden, die de ruim 15.000 toeschouwers in De venter hadden verwacht. Het werd mede door scheids rechter Bakker (gele kaarten voor Schrijver, Oude Wesselink, Schoenaker en Mölby een matig duel. Het surplus aan techniek en tactisch inzicht stonden garant voor een afgetekende overwinning van Ajax (1-3). Go Ahead Eagles probeerde Ajax onder druk te zetten, maar kon aanvallend geen vuist maken. Vooral het zwakke spel van Eykelkamp was een rem op de offensieve acties van de Deven- ternaren. Ajax kwam in de zevende minuut op een gemakkelij ke voorsprong toen doelman Jongbloed faalde bij een afstands schot van Vanenburg. De bal verdween over de doelman in het net (0-1). De vroege voorsprong van Ajax was voor de Deventer ploeg een te grote handicap om het spel naar zich toe te halen. Ajax had pech toen Molenaar na een botsing met Eykelkamp in de zes tiende minuut door Rijkaard moest worden vervangen. Mölby nam de plaats van Molenaar in en Rijkaard schoof door naar het middenveld. Go Ahead Eagles kreeg enkele kansen bij acties van Woudsma, Witbaard en Boerebach, maar doelman Galjé van Ajax bleef heer en meester. Go Ahead Eagles was steeds dichter bij de gelijkmaker, maar moest in de 29e minuut opnieuw het hoofd buigen voor de pure klasse van Ajax. Invaller Rijkaard zette hoog voor. Jongbloed liep onder de voorzet door en gaf Op- hof alle kans de bal laag in te koppen (0-2). Zeven minuten voor het rustsignaal tikte uitblinker Boerebach de bal uit een vrije trap van Veldmate langs Galjé (1-2). De strijd was weer hele maal open. Twee minuten voor de rust had Ajax pech toen een schot van Ophof via de voet van Woudsma op de lat afketste. Onder druk In de tweede helft drukte scheidsrechter Bakker een te zwaar stempel op het duel. Bakker floot weliswaar consequent, maar zeker niet in de geest van het spel. De vier gele kaarten en één rode zouden doen vermoeden dat de ontmoeting in.de Adelaars horst een keihard gevecht was geworden. Het tegendeel was waar. Er werd in wezen keurig gevoetbald, alleen spelbederf werd dan ook door scheidsrechter zwaar bestraft In de 61e minuut werd het duel beslist. Oude Wesselink liep on der een voorzet van Ophof door en gaf Van Basten alle kans om Ajax op 3-1 te brengen. In de slotfase werd de doorgebroken Boeve door Jongbloed onderuit gehaald. Ophof zag de strafschop door Jongbloed gestopt. Drie minuten voor het einde moest scheidsrechter Bakker de wedstrijd twee keer onderbreken, om dat zowel Jongbloed als Galjé door de supporters met zand en stenen werden bekogeld. Het bleef bij een „uitgekookte" zege voor Ajax, dat daarmee de nederlaag bij FC Den Bosch van vo rige week, weer enigszins en op een gemakkelijke manier goed maakte. DEVENTER De Ajacied Jan Mölby kan een schorsing tege moet zien. In het competieduel tegen Go Ahead Eagles werd de Deen gisteren in Deventer twee keer een kaart, eerst de gele en vervolgens de rode getoond. Scheidsrechter Bakker deelde later mee, dat de tweede prent geen „automatische" rode kaart was, dus een tweede gele kaart. „Ik zag op een moment dat ik voor buitenspel floot, dat Mölby aan de zijlijn een tegenstander in de maag sloeg. Daar is slechts één straf voor: de rode kaart". Het bewuste duel, waarbij Mölby rood kreeg was een worsteling met Rene Eykelkamp van de thuisclub om de bal, waarbij beide spelers aan elkaar sjorden. Bakker: „Toen ik keek zag ik Mölby slaan. Voor mij was er geen reden tot twijfel. Ik maak van het incident rapport op en de tuchtcommissie moet maar beslissen". Daardoor heeft trainer Aad de Mos van Ajax nog grotere proble men gekregen met zijn jonge en toch al smalle selectie. Hij moet Gasselich, die overigens wel op de bank zat in Deventer, tot de winterstop missen. En daar komt nu de schorsing van Mölby nog bij. „Dat betekent dat ik- nog elf man over heb", deelde De Mos mee, die Molenaar ook al met een knieblessure tegen Go Ahead had zien afhaken. „Nu kan zich wel eens ernstig gaan wreken dat veel van mijn spelers ook nog eens een intensief programma in vertegenwoordigende elftallen moeten afwerken, zoals het militaire team". Ajax maakt overigens zoals bekend binnenkort een trip naar Saoedie Arabie, waar twee duels wor den gespeeld. „Dat moet meer als ontspanning worden gezien", meende De Mos, die van zijn bestuur op geen enkele manier een versterking verwacht gezien eerdere uitspraken. het organiserende Savo- jou op de afsluitende (zon- 1 dan waarschijnlijk verlo- j gaan worden, een over- ping op de veel zwakker "thte Franse bekerhouder Jrenton zou de Leidse wa- ioloploeg een dag eerder al Jreilig zwemwater hebben n belanden. Hoewel de ede ronde van het Euro- I avontuur uiteindelijk in- (jaad „volgens plan" ver- i werd de kwalificatie -ge* de laatste vier toch veel Jizamer dan verwacht een oepr Waar Savona „zaterdag K overtuigend afrekende met Stockholm (13-3), beleefde De Zijl/LGB nog een spannend avondje tegen Charenton. Pas in de laatste, met een gelijke stand (3-3) begonnen periode, tilde Stan van Belkum de Leidse ploeg over de drempel. Van Belkum scoorde twee maal in man-minder-situaties en schoot de Zijl/LGB vervol gens zelfs naar 6-3, voordat Charenton vlak voor tijd nog iets kon terugdoen. De tegenvallende wedstrijd werd door trainer/coach Rob Schouten later gekwalificeerd als een „typisch Leids partij tje". Op zich een niet zo vreemde betiteling. De Zijl/LGB verzuimt wel eens meer snel afstand te nemen van een zwakkere tegenstan der, waarmee de ploeg die te genstander de gelegenheid geeft om in de wedstrijd te groeien. Schouten: „Logisch datje dan in problemen komt. Hetzelfde hebben we in de eerste ronde van de Europa Cup tegen Polytechnic mee gemaakt. De ploeg moet dui delijk nog leren ook dat soort wedstrijden onmiddellijk naar de eigen hand te zetten". Desondanks blikte Schouten tevreden terug op het Europa Cup-gebeuren in Italië. „Per slot van rekening hebben we ons voor de volgende ronde geplaatst, daarbij heeft de ploeg zich in de laatste wed strijd tegen Savona uitstekend hersteld". Dat laatste duel waarbij niet meer de kwalifi catie voor de halve finales, maar „slechts" de eerste plaats in de poule op het spel stond, werd door De Zijl/LGB inderdaad aangegrepen voor eerherstel. Weliswaar ging de wedstrijd met 10-8 verloren, het tegenspel van de Leide naars vormde voor Schouten voldoende aanleiding om zijn team gelijkwaardig aan Savo na in te schatten. Schouten, die bij aanvang van het twee de part na aanmerkingen op de leiding naar de tribunes werd verwezen om daar zijn coachend werk gewoon voort te zetten: „Gezien de omstan digheden is de ploeg knap op de been gebleven. We hebben in het begin van de derde pe riode zelfs een redelijke kans gehad om een voorsprong van twee doelpunten op te bou wen. Als je die mogelijkheid in Italië tegen een Italiaanse ROVNIK AZC-Microlife kan zich =jnstellenopSpandauBerlijn.Indevoormalige He hoofdstad speelt de waterpoloploeg Hoach George Geurtsen over twee weken "twedstrijd in de halve finale van de Eu- Cup 1. Een week later volgt de thuis- trijd, die met het oog op de toeschou- apaciteit waarschijnlijk in Veenendaal vorden gespeeld. In het Joegoslavische ovnik werd gisteravond echter nog niet uwelijks over het vervolg van het Euro- up-avontuur gesproken. De Alphenaren en het veel te druk met het bejubelen de behaalde tweede plaats achter de club Yug. En die was meer dan terecht, speelde een prima kwart-finaletoernooi, in het bovendien via een vrijdag behaal- 2-10 overwinning op Barcelona, een 9-9 ge op zaterdag tegen de Joegoslavische kampioen en een klinkende 13-7 zege op ikos ook nog eens ongeslagen bleef. Ide gold voor Yug, dat s tot vijf punten Het betere doelsaldo e Joegoslaven echter op ste plaats belanden. Dat tot twee overwinningen n gelijkspel kwam, was De Alphense ploeg, het 'ernooi opvallend ont- inclusief de door- Dp dat soort momenten Drse George Geurtsen, de basis voor het pun- al vrijdag door van Bar- te winnen. Maar daar- is men er nog lang niet, eenieder. De zwaarste Hind zaterdag op het pro- Efea in de vorm van een ^ftitatie met Yug, de -jdie in eigen land al 21 1e nationale titel behaal- zich bovendien nog eens e"ierd wist van alle voor- )71jdie het in het eigen bad met zich meebrengt. ion daar in de laatste pe- elijkVan de wedstrijd op een fronten wat van mer- al uv f-f/jie tijd bleef het allemaal fstig. Ook al omdat Yug berste periode op een 2-4 frong kwam. Al na ze- iseconden kon de fllandige Milat, de man joor Geurtsen vooraf had jrschuwd, geholpen door I lat afwezige Jan Evert I de 0-1 langs Ruud Mis cel knallen. Ton Buunk AZC vervolgens weer ^jj. net zoals hij dat na de in «fe treffer van Milat deed. en® kwamen de Alphena- I 4^et echt meer door de flavische zoneverdedi- n werd de eerste periode volfrno en Djuho op 2-4 af- u j^n. Antonio Milat gaf ia aanvang van de twee- lC"'en minuten de stand een ledlphen nog triestere aan- ab j-5). Maar wie dacht dat toen al geklopt was, j bedrogen uit. Juist na- j een gat van drie punten geslagen, klonken de I vooraf door Geurts gesproken woorden door. De Alphense coach had er al meerdere ma len op gewezen, dat AZC niets anders moest doen dan van zijn eigen kracht uitgaan. „Wij hebben de beste ploeg die Al phen ooit gehad heeft. Dat moet er nü uitkomen". Welnu, het zelfvertrouwen was er en AZC liet wat zien. De 2-5 ach terstand werd- binnen zeven minuten omgetoverd in een 6- 6 gelijke' stand en in de derde periode liep AZC nog eens door naar 8-7. Een knappe voorsprong, die echter nog geen goede afloop garandeer de. Die leek er wèl in te zitten, toen de Alphenaren naar 11-8 doorliepen. Dat gebeurde na dat Djuho voor 8-8 had ge zorgd, via een afstandsknal van Ton Buunk en twee door Eric Noordegraaf en later Jan Evert Veer zeer knappe bre aks, een wapen waar Yug „pa tent op heeft", maar die AZC zorgvuldig aanwendde, de Joe goslaven aldus met hun eigen wapens bestrijdend. Op dat moment leek er weinig meer mis te kunnen. Een marge van drie punten halverwege de laatste periode, dat zou het er varen AZC toch moeten kun nen vasthouden. Maar het luk te niet. Na de door Gordon Sukno benutte man-meer-situ- atie (Jansen) ging Yug met nog drie minuten te gaan mid dels een man-to-man op jacht naar meer. Even leken die plannen wreed te worden ver stoord. De Belgische Fuchs be strafte Trifunovic voor een onbezonnen actie met een p, waardoor AZC in een overtal- situatie kwam en de kans had de marge weer op te voeren. Het duurde echter even voor dat daar aanstalten toe ge maakt kon worden, want zo wel Fuchs als zijn Oostduitse collega Wörmer kregen letter lijk en figuurlijk van alles naar het hoofd geslingerd en de wedstrijd werd voor een -- - WjJtj n - Eric Noordegraaf werd met acht treffers topscorer van AZC in Dubrovnik. paar minuten stilgelegd. Nadat de betrekkelijke rust was te ruggekeerd, kon worden voortgegaan. Onder een oor verdovend fluitconcert knalde Remco Pielstroom op de paal en was de kans op 12-9 verke ken. Jan Evert Veer meende met nog zo'n anderhalve mi nuut speeltijd opnieuw een po ging te moeten ondernemen. In de break kwam Veer voor het doel van Boskovic en duw de de bal krachteloos naast. Een wat ondoordachte aktie van de toch zeer ervaren Al phense nummer 3, die er beter aan gedaan zou hebben om op balbezit te spelen. Maar Veer deed dat niet, waardoor de Joegoslaven konden overne men. En op dat moment herin nerde arbiter Wörmer zich de al eerder aan zijn adres geuite verwensingen en besloot hij tot het uitreiken van wat cadeautjes. Eerst werd Ton Buunk met een door Djuho be nutte vier-meterbal bestraft en nadat diezelfde Buunk een soortgelijke fout als Veer had gemaakte, stuurden Wörmer en Fuchs eerst Veer er uit en toen dat nog niet genoeg bleek, mocht Noordegraaf met nog zes seconden te gaan ook de kant opzoeken. Met zo wei nig verdedigers om zich heen leek Lozica in staat 11-11 te fa briceren. En daarmee had AZC te weinig gekregen, of ei genlijk te weinig genomen, want de Alphenaren verzuim den maar liefst vier maal om in de in totaal zeven man- meer-situaties te scoren. En bovendien miste Eric Noorde graaf een strafworp. Desondanks mocht het gelijke spel als een goede prestatie worden gezien. AZC had, net (Van onze speciale verslaggever) ONA De Zijl/LGB zich vrijdagavond na gewonnen „sleutel- Istrijd" tegen SK kholm vrijwel zeker een plaats in de hal- 'inales van het Europa toernooi voor beker-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11