samenwerking bibliotheek Wassenaar is noodzakelijk Geduld. ..Schakelfiguur laat het na acht jaar aan anderen over APANSE EXPOSITIE NKAAGSE GALERIE Trouw-toga in Oegstgeest :iden ficidaeSoti/iami Finale Top-showconcours JLTURELE COMMISSIE VOORSCHOTEN: Toverfluit en Klarinet al tien jaar samen Veiling voor fanfare Juliana DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 PAGINA iluiting viering jubileum Eendenkooi TERWOUDE Het eerste lustrum van „De Eendenkooi" bijna op. Zaterdag vinden de afsluitende activiteiten Zowel de jeugd als de ouderen zijn bij de diverse onder welkom. De sportzaal van „De Eendenkooi" - vijf jaar ge- officieel geopend door de toenmalige minister mevrouw jniers - wordt speciaal omgebouwd tot feestzaal. Om één bat een minikermis van start. Diverse verenigingen zullen op de kermis presenteren, soms zelfs met leuke verrassin- Om half drie is er een optreden van Wil White met gooche- ;n clowns-act en poppentheater. Na dit optreden draait tot ir de minikermis weer op volle toeren. De toegang voor de middag is 3,50. Voor de senioren is er vanaf acht uur jnds een groot lustrumfeest met medewerking van veel ar- i: Alexander Curly, Babe en Donna Lynton. Voor de muzi- >egeleiding wordt gezorgd door „The Fellows" en „Berts and". Uiteraard is er volop gelegenheid een dansje te ma- Zoor belangstellenden is 's avonds ook de minikermis geo- Presentator tijdens de jubileumfeestavond is Dick Vos. De is tien gulden per persoon. KATWIJK Een groot muziekfestival, georganiseerd door de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekverenigin gen, wordt zaterdag in de veiling aan de Sandtlaan in Kat wijk gehouden. Er wordt een Finale Top-showconcours ge houden van 's morgens elf tot 's avonds zes uur, waaraan wordt deelgenomen door 26 korpsen uit het hele land, met in totaal ongeveer duizend muzikanten. Opgetreden wordt voornamelijk door eerste en ere-prijswin- naars, die een non-stop programma brengen. Het veilingge bouw wordt hiervoor speciaal op sfeervolle wijze ingericht. Tussen half zes en zes uur zullen de prijzen, die werden be haald door de 4 hoogst eindigende korpsen, door burgemees ter mr. C.A. Bos van Katwijk worden uitgereikt. Aan het slot geeft het korps Junioren-D.V.S. een slot-show. De toegangs prijs voor dit festijn bedraagt vier gulden. De jeugd tot 16 jaar betaalt een rijksdaalder. Age Bandstra wint voor zesde maal Zilveren Brijlepel WARMOND Age Bandstra, de eerste deelnemer aan de stron trace die in Warmond arriveerde, is gistermiddag ook als eerste weer Workum binnengelopen. Daarmee is hij voor de zesde keer de winnaar van de Zilveren Brijlepel, de prijs die te winnen was. In totaal is de strontrace tien keer gevaren. Overigens gaat het lang niet zo goed met de andere deelnemers aan de race Workum-Warmond-Workum. Gisteren moesten de meeste deelnemers nog Warmond binnenlopen. Gisteravond laat was zelfs het laatste schip, de Familietrouw, nog niet in War- monds wateren gesignaleerd. In totaal hebben zeven schepen al moeten afhaken vanwege de harde wind, die gieken en zwaar den verloren deed gaan. Een extra tegenslag voor de zeilers is dat de wind inmiddels is gedraaid. Hadden zij op de heenweg grote stukken tegenwind, op de terugweg ondervinden zij dat Gunstig voor kustuitbreidingsplan Waterman Aanleg Slufterdam begint voor 1987 DEN HAAG Met de aanleg van de Slufterdam nabij de Maasvlakte, waarin volgens plannen van Rijk, provincie, openbaar lichaam Rijnmond en de gemeente Rotterdam ver ontreinigd baggerspecie kan worden opgeslagen, zal voor 1987 al worden begonnen. Dat is de stellige overtuiging van ir. R.E. Waterman, die een aantal plannen heeft ontwikkeld voor een nuttig gebruik van de met slib gevulde Slufterdam. Dat nog voor 1987 wordt begonnen met de Slufterdam ba seert de heer Waterman op het onlangs genomen besluit dat met ingang van dat jaar verontreinigd slib niet meer in zee gestort mag worden. Bovendien ontstaat tegen die tijd een enorm gat in de voortgang van de werkgelegenheid voor de baggerbedrijven, door het aflopen van de Deltawetprojecten. del RSCHOTEN Vol- Emjde culturele commis- rerAjan het niet uitblijven va,»Jok het Voorschotense jotheekwerk ernstig ,neïe êaat ondervinden 'lfépet door de rijksover- iruih drastisch ingekrom- pubsidiebeleid. 'el er een uitspraak van emeenteraad is dat de eidskortingen niet direkt ingehouden mogen worden op de betreffende instellingen en stichtingen, kan de toekomst van de bibliotheek toch alleen maar zorgelijk zijn. De culturele commissie ziet in de nabije toekomst voor de bi bliotheek alleen nog maar in krimping van het voorzienin genpakket in het verschiet. De bibliotheek wordt geadviseerd om snel tot een hechte samen werking te komen met de bi bliotheek van Wassenaar. De culturele commissie merk te dit gisteren op tijdens de maandelijkse vergadering, waarin nader werd ineggaan op de bezwaren van diverse instellingen tegen de dramati sche financiële bezuinigingen die hen worden opgelegd. De commissie meende dat, hoewel aan het totale subsidiebedrag niet te tornen valt, onderlinge verschillen in subsidie moge lijk moeten blijven. Dit om ac tieve en tamelijk passieve ver enigingen te kunnen scheiden. Het gevaar is overigens toch aanwezig dat verenigingen, die een zeer zuinig beleid ge voerd hebben en daarom min der subsidie aangevraagd heb ben, het eerste slachtoffer worden van de bezuinigingen, zo constateerde de commissie. De commissieleden constater- den dat ze bij echt belangrijke onderwerpen niet door de ge meenteraad worden gehoord, in de zogenaamde funktionele commissies, waaronder die van cultuur, hebben naast raadsleden burgers zitting, die ter zake kundig zijn op een be paald terrein. De grootste ver enigingen en stichtingen, die vooral „draaien" op overheids subsidie, worden nimmer ge test door de functionele com missies. De commissie Cultuur dacht met name aan de open bare bibliotheek, de vereni ging Gezondheidszorg en jon gerencentrum Lindehoeve. laku-keramiek van Puck Muller. 'eg iG In Galerie „De ïvf" van Grave- dwe start binnenkort een no£>onstelling van diver- Avoepanse kunstvormen. er «frangois en Puck Mul- J®?^exposeren dan hun os" i-keramiek. Om te la- Zien hoe deze kera- ;en theekommen in land van de rijzende tudt gorden gebruikt, ge- •ochkde twee kunstenaars n8e°t openingsdag een de- 3/7 'Htratie van een Japan- uur feeceremonie. k is een oud-Japanse ma- fan het stoken en glazu- an kommen. Als men ge- bij elkaar op theevisite Jazuurt ieder zijn eigen, ree-er e 8astheer van te voren -J^ken, kommetje. In Japan r- Tmen alle tijd voor een in theeceremonie", •t galerie-houdster Geri j^land. Raku-keramiek twee keer gebakken, fan de eerste keer op vrij lemperatuur. De tweede ip de dag van de ceremo- ïhter op een temperatuur fchthonderd a negenhon- ot vfl- e jeui is éét, derd graden. Celcius. De kom metjes zijn dan van te voren in een grote pot met poederachtig glazuur' gedoopt. „Loeiheet worden de kommetjes met een tang uit de oven gehaald om af te koelen in een pot met zaag sel en houtkrullen. Daarna gaan ze in een emmer met koud water". De thermische schok die op treedt bij de plotselinge afkoe ling geeft de Raku-kommen het typische cracquelée-effect. Door de enorme rookontwik keling wordt het potoppervlak op ongeglazuurde plaatsen, zo als haarscheurtjes, zwart. Dit natuurgeweld wordt bij alle andere soorten aardewerk juist vermeden en is alleen moge lijk bij het gebruik van een speciale klei, die in staat is de temperatuurschok op te van gen. Aan deze klei is gebakken en vermalen klei (zogenaamde „chamotte") toegevoegd, waar door meer vocht opgenomen kan worden. „De spontaniteit, natuurlijk heid en ambachtelijkheid van het Raku-procédé spreken veel hedendaagse keramisten aan. Door het spectaculaire ontstaansproces, waarbij een uit klei gevormd voorwerp in korte tijd een heel andere ge daante krijgt door de inwer king van vuur, licht, water en rookontwikkeling, is het ma ken van Raku niet alleen een bijzondere belevenis voor de pottenbakker, maar ook een fascinerend kijkspel voor toe schouwers". De Japanse tentoonstelling in Galerie „De Kever", Irenelaan 17, Kaageiland, duurt vanaf 30 oktober tot 18 december. De openingstijden van de galerie zijn: vrijdags, 's zaterdags en 's zondags van twee tot zes uur en verder op afspraak. De unieke theeceremonie met de monstratie is alleen op de ope ningsdag zondagmiddag 30 ok tober. De galerie gaat van de winter, tussen Kerstmis en Pa sen, een paar maandjes dicht. Geri Graveland gaat dan wer ken aan keramische objecten in opdracht van het bejaarden centrum „Rustoord" in Lisse. LISSE De Toverfluit en de Klarinet bestaan tien jaar. Het gaat hier niet om samenwonende muziekinstrumenten, maar om de geïntegreerde katholieke kleuter- en la gere school met die na men. Zij vieren het feest in de week van 24 tot en met 28 oktober. De feestelijkheden beginnen maandagavond 24 oktober om kwart over zeven met een eucharistieviering in de St. Agathakerk. Het thema van de viering is tevens het thema van de gehele feest- week, namelijk „Fijn dat we er zijn". De kinderen zullen nauw bij de eucharistievie ring betrokken worden en terwijl als offergave is geko zen voor bloemen, die na de viering bestemmingen zullen vinden bij zieken, bejaarden, alleenstaanden, collega-scho len en dergelijke. Dinsdag kunnen de kinderen van de school vroeg aan de bak. Er is dan namelijk een viswed strijd en dat betekent om ze ven uur aan de waterkant zitten, maar dan wel vlakbij school. Woensdag volgt een puzzelwandeltocht vanaf half zes. Diezelfde woensdag, maar dan 's morgens, is er nog meer te beleven op de jubilerende scholen. Bij mooi weer zal een draaiorgel bij school verschijnen en zullen allerhande spelletjes worden' gedaan door de kinderen die in Ot en Sien-kleding zullen verschijnen. Het zijn ouder wetse spelletjes als ringspel, bliklopen, sjoelen, hinkelen, koekhappen en touwtrek ken. Een theatervoorstelling vormt de hoofdmoot van het programma voor donderdag en vrijdag tenslotte wordt de viering van het tienjarige be staan beëindigd met aller eerst een musical door de schoolkinderen, die om ze ven uur begint, en daarna gaat om negen uur een groot feest van start met ook de oudleerlingen en belangstel lenden. Dat feest wordt ge houden in 't Trefpunt aan de Schoolstraat in Lisse. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA d hebt u nodig om dit spel tot vanajgoed einde te brengen. <f«ddg ^>e'onen W1' de (kleine) •eft i!lte van ddnbrengen van Fat n nieuw abonnement ing iet dit behendigheidsspel. Gel, n de Woul Hoo,m I van de Leidse Courant ^^code/Plaats sbrtrld wordt O Per maand (met automatische afschrijving) K en per kwartaal Het 1 Bank/gironummer: 'rie Mireen 'labyrinth'-spel naar: 1 lts/Postcode Hoon •aal <*r deze bon in open envelop - eendN Courant, Antwoordnummer 998, te di$ VD Den Haag. 17 enè Ha; n. Di Het kersverse echtpaar Van Twuiver met voor hen ambtenaar Rus in de officiële trouw-toga. OEGSTGEEST Voor het eerst in de geschiedenis van Oegstgeest is gistermorgen in het raadhuis een huwelijk „in toga" gesloten. Om ver warring hierover te voorko men: de ambtenaar van de burgerlijke stand, in dit geval R. Rus, trouwde een echt paar, terwijl hij in een voor dit doel vervaardigde toga gekleed was. Het eerste kers verse echtpaar dat deze toga tegenover zich vond, werd gevormd door Jan van Twui ver uit Den Helder en Linde van Leenen uit De speciale trouw-toga is al enkele jaren onderwerp van discussie binnen Oegstgeest. Lange tijd waren binnen het groepje ambtenaren van de burgerlijke stand de menin gen verdeeld over het nut van een dergelijk gewaad. De laatste tijd is echter een meerderheid van de groep achter het idee gaan staan. Doorslag gaf echter niet, de wens, maar het probleem van soort kleding waarmee de ambtenaren steeds vaker worden geconfronteerd. De heren komen meestal in jac quet of een gekleed pak en de dames in een mantelpakje. De huwelijken worden ech ter steeds gevarieerder in stijl „De een doet het pontificaal met een groot gezelschap, de ander komt met vijf men, de een doet het in een lange trouwjapon met sleep, de an der in zijn nette kleren. Voor de ambtenaar is het moeilijk zijn of haar kleding daaraan aan te passen. Deze toga ac centueert de functie, net als de toga's van de rechterlijk macht dat doen", aldus de heer Rus. De Oegstgeestse toga is ge maakt door de firma Hoes in Alkmaar, die gespecialiseerd is in maatkleding. De „toog" kost tussen de 1500 en 2000 gulden (goedkoper dan bij in toga's gespecialiseerde bedrij ven). Hij is blauw met een zwart overkleed en op de lin kerborst het gemeentewapen van Oegstgeest. „Het past prachtig in de trouwzaal, bij het alluminium plafond, de blauwe stoelen en de gebeit ste vloer", vertelt de heer Rus vol trots. Hij en zijn mannelijke collega's zullen de toga in de toekomst gaan dragen. De twee vrouwelijke ambtenaren van de burgerlij ke stand zullen het voorlopig echter zonder moeten doen. Niet vanuit het oogpunt van discriminatie, maar simpel weg om het feit dat de toga op herenmaat is gemaakt en de dames wat tengerder van bouw zijn. „Het was onmoge lijk om hem zowel voor de dames als de heren pasbaar te maken, omdat de dames erg slank zijn en het was te duur om twee toga's te laten vervaardigen. Misschien komt er voor hen ook nog één als er financieel betere tijden aanbreken of als er meer dames ambtenaar van de burgerlijke stand wor den", hoopt de heer Rus voor hen. STOMPWIJK De Stomp- wijkse fanfare Juliana houdt vrijdag 28 oktober in het Dorpshuis aan de Dr. Van Noorstraat een veiling waar van de baten bestemd zijn voor de -aankoop van nieuwe uniformen. De vereniging hoopt in 1985 het 75-jarig be staan te vieren. Een speciaal daarvoor gevormd comité wil een feestweek organiseren waarbij het hele dorp bij wijze van spreken op z'n kop moet worden gezet. Eén van de wensen is het korps in nieuwe uniformen te steken. De veiling moet daar voor de financiën leveren. Op de veiling zal het mogelijk zijn een rondvlucht boven Stomp- wijk te kopen, het afleveren van een serenade bij iemands geliefde of om maar wat te noemen, of het maken van een zonnedak op de auto. Alles wordt bij opbod vanaf acht uur verkocht. Voor het bezichtigen van de veilingstukken zal het Dorpshuis om half acht open zijn. Informatie over deze bij zondere veiling verstrekt Hans Lelieveld, tel. 01715-1017. VOORZITTER WONINGBOUWVERENIGING ZOETERWOUDE STAPT OP ZOETERWOUDE Als drs. Peter van Son van avond afscheid neemt als voorzitter van de Zoeter- woudse woningbouwver eniging Willebrord, doet hij dat met een gerust hart. Hoewel hij al vorig jaar aankondigde dat hij het na acht jaar welletjes zou vinden, duurde het tot het allerlaatste moment alvorens een opvolger zich aandiende. Nu dat gere geld is, doet Peter van Son een stapje terug in de wetenschap dat de nieuwe man, mr. Piet van Steijn, ambitieus aan het woning- bouwkarwei wil begin nen. Met voldoening kijkt Peter van Son terug op zijn aktiviteiten voor de woningbouwvereniging. In 1975 nam Van Son het roer van de „nestor" van woning bouwvereniging Willebrord, de heer Jan van der Ploeg die vanaf de oprichting van de vereniging in 1946 onafgebro ken de voorzittershamer had gehanteerd. Van meet af aan had Peter van Son gesteld dat hij het maximaal zo'n jaar of acht zou volhouden. „Als je het langer doet, word je er mee geïdentificeerd. Je groeit in bepaalde netwerken en daarvoor moet je oppassen". Willebrord heeft de laatste ja ren onder de leiding van Van Son de zaken goed geregeld. De vereniging groeide uit tot een moderne organisatie die in alle opzichten met de tijd is meegegaan. De leden van de woningbouwvereniging, er staan er 765 geregistreerd, hebben op velerlei manieren inspraak. Van belang is bij voorbeeld de onderhoudskom- missie die verantwoordelijk is voor het behoud van de wo ningen. Naast drie bestuursle den hebben in deze kommis sie, ook vier gewone bewoners zitting. De kommissie neemt klachten in ontvangst en pro beert deze te verhelpen. Te vens wordt de kommissie be trokken bij het ontwikkelen van renovatieplannen, het aanvragen van offertes en het vertalen van de plannen in fi nanciële konsekwenties. Za ken waar weinig woning bouwverenigingen hun leden in betrekken of zelfs maar ad vies over vragen. Eerste vereiste voor het goed functioneren van de woning bouwvereniging is de samen werking met het gemeentebe stuur. „Als Van de ziide van het gemeentebestuur voldoen de belangstelling bestaat voor de sociale woningbouw, dan is een goede samenwerking mo gelijk". Helaas kan de gemeente niet altijd die aantallen woningen bij de overheid lospeuteren die men zou willen. „Het is jammer dat de rijkso verheid zich met de sociale woningbouw teveel richt op groeikernen zoals Zoetermeer. Voor ons is dat erg hinderlijk want nu stagneert de Hoge Rijndijk-West de woningbouw in de sociale sector. Er moeten daar 102 sociale woningen ko men. We hadden al lang aan het bouwen willen zijn, maar helaas", aldus een vertwijfelde Van Son die met deze klus nog graag een begin had gemaakt. Schakelfiguur Van Son omschrijft de voorzit ter van een woningbouwver eniging als een „schakelfi guur". Het leggen van verbin dingen tussen bestuur, com missies, de algemene vergade ringen naar buiten toe. „Je moet proberen te koppelen en samen met het bestuur ene be leid uitstippelen. Je bent on derhandelaar met B en W, de aannemer en architect. Repre sentatie hoort er natuurlijk ook bij. Overigens heb ik nog al wat overgelaten aan ande ren. Ik was namelijk geen des kundige op het gebied van de woningbouw of financiën. Ik wist als het ware van niets toen ik kwam. Daarom was ik gedwongen taken te over te la ten aan anderen en de mensen pakten dat dan ook steeds op. Ik vind daarbij dat je niet de behoefte moet hebben om in alles deskundig te willen zijn. Hoewel ik bewust stop als voorzitter, heb ik toch wel een beetje spijt. Ik heb namelijk veel mensen leren waarderen. We werkten in een prima team met een grote bereidheid eens wat extra's te doen. De sfeer was altijd gezellig. In die acht iaar hebben we slechts twee keer hoeven te stemmen over essentiële zaken. Dat kwam niet omdat iemand bin nen het bestuur dominant was, maar door goed overleg en tenslotte elkaar kunnen vin den in een compromis", aldus Peter van Son. 186 huizen Onder voorzitterschap van de scheidend voorzitter kwamen 186 woningen tot stand. Aan Hoge Rijndijk-oost 66 in West einde II een serie 'van 44 en een serie van 39 en recentelijk het Blankaartpark met 37 hui zen. Bij zijn komst telde het de woningbouwvereniging Willebrord neerlegt. bestuur vijf mensen, inmiddels zijn dat er negen waaronder twee part-timers. Een begrij pelijke zaak want met een wo- ningbezit van tegen de 500 en een balans met als eindcijfer een bedrag van ruim 26 mil joen gulden, kun je met recht spreken van een „heel be drijf". Een bedrijf overigens dat, dankzij de inzet van ve len. floreert en daar heeft de gehele Zoeterwoudse gemeen schap baat bij. Peter van Son kan tevreden zijn; zijn opvol ger Piet van Steijn wacht géén eenvoudige maar zonder twij fel wél een interessante baan. GERARD VAN DER HOE VEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5