Enorme tekorten bij Duitse spoorwegen Kindermishandeling in Engeland sterk toegenomen Italië wil van laatste oorlogsmisdadiger ai Sovjet-Unie dreigt met oliewapen tegen onwillige Oostbloklanden Een rondje frisse Vaccin tegen herpes (rei BUITENLAND foidócSowumt DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 PAGil Zwitserland „kan kernramp overleven" BERN De Zwitsers geloven dat zij ingeval van een kernramp via een netwerk van speciale schuilplaatsen, compleet met ziekenhuizen, radios tations. vergaderzalen en speciaal voedsel, in leven kunnen blijven. Diep in het Sonnenberg-gebergte bij Luzern heeft de Zwitserse BB een enorme, zeven verdiepingen tellende schuilplaats gebouwd, die plaats aan 22.000 mensen. Het heeft alles om hen te helpen zeker twee weken ..ondergronds" te blijven. In het hele land zijn nu ongeveer vijf miljoen schuilplaatsen gebouwd, genoeg om meer dan drie kwart van de huidige bevolking te beschermen. Martin Luther King-dag in Verenigde Staten Het Amerikaanse Congres heeft beslo ten Martin Luther King te eren door een nieuwe nationale feestdag uit te roepen. Met ingang van 1986 is iedere derde maandag in januari een natio nale feestdag. Het wordt de eerste na tionale feestdag ter nagedachtenis aan een zwarte. Een stralende wedu we van de in 1968 vermoorde King was gisteren aanwezig op Capitol Hill, waar zij in gezelschap van haar oudste zoon, de stemming op de publieke tri bune bijwoonde. President Reagan had aanvakelijk gezegd zich zorgen te maken over de kosten van een nieuwe nationale feestdag, de tiende in de Verenigde Staten. Maar hij heeft laten weten de wet te zullen tekenen. FAO: 150 miljoen mensen in Afrika met hongerdood bedreigd ROME De Voedsel en Landbouworga nisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft gisteren noodhulp gevraagd voor 22 Afrikaanse landen, waar in totaal 150 mil joen door de hongerdood worden be dreigd. Als oorzaak voor de grote hon gersnood ziet het FAO in het mislukken van oogsten, die weer het gevolg zijn van ziketen, droogte, tekort aan kunstmest en oorlogsgeweld. Het FAO wil dat er op zeer korte termijn zo'n 5 miljoen ton graan naar de betreffende Afrikaanse lan den wordt gebracht. Men wijst er met na druk op dat de situatie in de 22 Afrikaan se landen met de dag nijpender wordt. Moskou: Kosmonauten zijn niet in gevaar MOSKOU De twee kosmonauten in het Russische ruimtestation Saljoet-7 verke ren niet in gevaar. Hun vlucht verloopt normaal en er hebben zich geen techni sche problemen voorgedaan. Aldus ver klaarde gisteren een Russische woord voerder in een reactie op een bericht van de BBC, waarin van de problemen met de Saljoet melding werd gemaakt. De BBC wist te melden, dat het ruimtestation vrij wel stuurloos in de ruimte zou rondvlie gen. Volgens de woordvoerder is het niet te zeggen hoe lang de twee kosmonauten nog in de ruimte zullen blijven. Ook Ame rikaanse ruimtevaartdeskundigen hebben gezegd dat zij niets vreemds aan het ver loop van de vlucht van de Saljoet hebben kunnen opmerken. Radarfoto van Venus MOSKOU De Russisch telliet Venera-15 heeft de ste radarfoto van de dor kant van de planeet naar de aarde gestuurd, richtte gisteren het persbi TASS. Vorig jaar lan twee Russische kunstm op de planeet en stuurde eerste kleurenfoto's van bodem door alvorens enorme hitte te desintegi Het door satelliet gestuun ji j _iu darbeeld is het eerste van de kant van Venu vanaf de aarde nooit te zi DH ter b van ■nhai idho' Ijsbrekers seun vastgelop tt h< [dik ngt derla King eede irt, c jdlof jerdt toe (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Het is dat de Duitse minister van finan ciën Gerhard Stoltenberg al jarenlang sneeuwwit haar heeft. Anders zou menigeen concluderen dat de enorme tekorten bij de Duitse Spoorwegen 's mans conditie slopen. Alleen al voor dit jaar moet de bewindsman knarsetandend 13,5 mil jard mark bijpassen om Duitslands uiterst comfor tabele treinen aan het rij den te houden. Maar de minister heeft het duurste en meest verlieslijden de staatsbedrijf aller tijden nu de wacht aangezegd, tot te leurstelling van de directie, die peperdure investeringen had gepland. „Een crisis met comfort", zo beschijft een Duits weekblad de problemen bij de Spoorwe- fen. Inderdaad. Op de Duitse poorwegen valt, ook vanuit de optiek van de reizigers, niet zoveel aan te merken. Het is goed toeven in de Duitse trei nen. Ze zijn punctueel, snel en comfortabel. De restauratiewa gens hebben een kaart die reikt van een compleet ontbijt tot een royale keuze uit lun ches en diners. Tussen de gro te steden rijdt vaak elk kwar tier, elke twintig minuten een trein. Witte vlekken in het dichte net worden snel wegge werkt. Ondanks de miljardentekorten is de Deutsche Bundesbahn ook voor de eigen werknemers een luxueus bedrijf. Bij „Der Bahn" werken 305.000 men sen. Ter vergelijking: de En gelse Spoorwegen, die onge veer evenveel verkeer afwik kelen, hebben 140.000 man op de loonlijst. Het ziekteverzuim bij de Spoorwegen in Duits land is 8,8 procent, dat is aan zienlijk boven het Duitse ge middelde, dat 4.5 procent be draagt. Met een daling van het ziekteverzuim naar het Duitse temiddelde zouden bij de poorwegen 12.000 arbeids plaatsen kunnen vervallen. Weinig werknemers gaan zo snel met pensioen als het Spoorweg-personeel. Machi nisten houden het gemiddeld met 54 jaar al voor gezien, op zichters met 51 en conducteurs met 50. Deze geldsmijterij is Bonn een doorn in het oog. Dat er volop te bezuinigen valt heeft de Bundesbahn-top zelf ook bewezen. Een lid van de Raad van Bestuur maakte een rondgang langs alle directies om te bezien waar bezuinigd kan worden. Het resultaat: bij na een miljard mark. Maar on danks de spectaculaire uit komst van deze actie meent de Bundesbahn, daarin gesteund door minister van verkeer Dollinger, niet uit te kunnen komen met Stoltenbergs 13,5 miljard mark per jaar. Dat is volgens hen te weinig om de nieuwe investeringen te be kostigen en het jaarlijks ex ploitatieverlies van te vermin deren. Bovendien zouden dan, voor het eerst, bij de Bundes bahn gedwongen ontslagen moeten vallen. Staking bij Franse post PARIJS Een staking bij de Franse posterijen die de sorteercentra in Parijs heeft getroffen, heeft voor een vergaande ontrege ling gezorgd van het post verkeer, waarvan vooral het bedrijfsleven de dupe blijkt. De postsorteerders hebben het werk neerge legd uit onenigheid met het ministerie van PTT over de betaling van nachtdiensten. Uiteraard wordt ook het post verkeer met het buitenland door de staking getroffen. Inmiddels hebben veertien -miljoen Franse arbeiders en buitenlandse werknemers zich gisteren met een aanzienlijke meerderheid uitgesproken te gen het beleid van het linkse bewind. Bij verkiezingen voor de bestuursorganismen van de sociale verzekeringen behaal den de conservatieve vakbon dorganisaties ongeveer 54 pro cent van de uitgebrachte stem men. de linkse, regeringsge zinde bonden 46 procent. De communistische CGT waarvan verwacht werd dat zij 34 pro cent van de stemmen zou ha len kreeg er maar 28 en de so cialistische bond CFDT 18 pro cent terwijl op 21 tot 23 pro cent gerekend was. De moei lijkheden voor Mitterrand worden vergroot, nu het be wind niet langer kan vertrou wen op de medewerking van de bonden. Reagan studeert op ruimtewapens WASHINGTON President Reagan studeert momenteel op plannen van het ministerie van defensie voor een defen siesysteem in de ruimte, om het land te beschermen tegen vijandelijke raketten die in aantocht zijn. Het miljarden plan, dat wordt gesteund door minister van defensie Caspar Weinberger, voorziet in de bouw van laser- en andere ruimtewapens voor het onder scheppen en vernietigen van raketten in verschillende sta dia tussen lancering en terug keer in de atmosfeer van de aarde. Verwacht wordt Reagan er uiteindelijk mee zal instemmen. In zijn „Star Wars"-rede van 23 maart heeft hij zich al positief over derge lijke systemen uitgelaten. Vastbesloten Argentijnen Op zondag 30 oktober worden in Argentinië, voor het eerst in acht jaar, weer verkiezingen gehouden. De Argentijnen mo gen dan een nieuwe president kiezen. Die komende stembus strijd is de aanleiding van de nachtelijke drukte (foto) voor de gebouwen van het bevol kingsregister. Duizenden Ar gentijnen moeten nieuwe iden titeitsbewijzen hebben om vol gende week zondag aan de verkiezingen mee te kunnen doen. Russen moorden Afghaanse dorpelingen uit' ISLAMABAD Russische militairen hebben 126 Af ghaanse dorpelingen ver moord in de buurt van de zui delijke stad Kandahar. Daarbij zijn vrouwen en kinderen met bajonetten gedood. Overleven den van de slachting hebben dat gisteren bekendgemaakt. De Sovjet-Unie is begonnen aan een grootscheepsoffensief in een poging het verzet voor het invallen van de winter ernstig te verzwakken. In ver band hiermee zouden Russi sche militairen de afgelopen tijd al in diverse dorpen rond Kandahar flink hebben huis gehouden. Volgens de vroegere Afghaan se diplomaat Karzai was de slachting bij Kandahar een vergelding voor een even daarvoor door guerrillastrij ders uitgevoerde aanval op een Russisch militair konvooi. Veel dorpelingen zouden heb ben kunnen vluchten, juist voordat Russische militairen hun woonplaats omsingelden. Twee jaar geleden werd een groot deel van Kandahar tij dens beschietingen verwoest. Sinds begin dit jaar wordt er rond de stad fel gevochten. BERLIJN De Russische premier Nicolai Tochonov heeft de Oosteuropese landen van de Sovjet-Unie op vrij directe wijze te verstaan gegeven meer goederen aan Moskou te leveren als ze prijs blijven stellen op levering van Russische ruwe olie en grondstoffen. „We zullen pogingen onderne men om de leveranties in de toekomst voort te zetten bin nen het kader van onze moge lijkheden aldus Tochonov. Daarop liet hij een duidelijke waarschuwing horen dat Mos kou in staat is het .joliewapen" te hanteren tegen handelspart ners die hun handelsverdra gen niet nakomen. Het is duidelijk dat de Sovjet- Unie een groot aantal produk- ten van andere oostblok-lan- den nodig heeft voor zijn eco nomische ontwikkeling. Het gaat daarbij om machines, on derdelen voor chemische pro- dukten en levensmiddelen. In ruil daarvoor leverde de Sov- jet-Ünie in de eerste drie jaar van het huidige vijfjarenplan 264 miljoen ton ruwe olie en olieprodukten, 92 miljard ku bieke meter aardgas, 53 mil joen kilowatt electriciteit en grote hoeveelheden ijzererts en kunstmest. Tichonov riep de oostblokstaten ook op snelle maatregelen te nemen om de kwaliteit van d^ goederen te verbeteren, die algemeen als slecht worden ervaren. Noodtoestand in Brasilia afgekondigd BRASILIA De Braziliaanse president Figueredo heeft gis teren de noodtoestand uitge roepen, die de regering gedu rende een periode van 60 da gen dictatoriale macht geeft. De noodtoestand geldt alleen voor de hoofdstad Brasilia. De maatregel zou zijn geno men op verzoek van de vice- voorzitter van de Senaat, Dal- la, die d aarmee „tumult tij dens de stemming in het Con gres wil voorkomen". V? 1 W1 -vf -4 Al enkele worden ir Noordelijke I pogingen nomen om i Russische r pen, die vastfW- in het pakijs lol vrijden. Zelfbouw met atoomer»m j] aangedreven rri4fi; brekers LenefnJq Leonid Bre 1 lts i 'Iden °>rma slaagden er nns* Schedel van 3,5 miljoen jaar gevonden op Sicilië AGRIGENTO Bij Agri- gento op Sicilië is een deel van een schedel opgegra ven, waarvan de ouder dom wordt geschat op ten minste 3,5 miljoen jaar. Volgens de onderzoekers hoort de schedel bij een ,australopithecus graci- ius", een voorouder van de homo erectus. Tot dusver was aangenomen dat deze vroegste mensen alleen in Afrika hebben geleefd. Mogelijk is deze Siciliaan- se australophitecus de eer ste van deze vroege men sensoort die in Europa leefde. Hij had een lengte van ongeveer 1,30 meter. Hij zou, jagend op groot wild, vanuit Afrika in Eu ropa zijn beland over een landtong, die Sicilië ooit met Afrika heeft verbon den. Twee Nobelprijzen voor Amerikanen STOCKHOLM De Nobel- prijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Ameri kanen Subrahmanyan Chan- drasekhar van de universiteit van Chicago en William A. Fowler van het Technologisch Instituut van de universiteit van Pasadena (Californië). Beiden zijn ruimte-natuurkun digen. Chandrasekhar krijgt de prijs vanwege zijn onder zoek naar de structuur en ont wikkeling van sterren, Fowler (72) krijgt hem vanwege zijn theoretisch en experimenteel onderzoek naar belangrijke nucleaire reacties bij de vor ming van chemische elemen ten in het heelal. Een derde Amerikaan, Henry Taube (68), krijgt de Nobelprijs voor che mie voor zijn onderzoek naar de mechanismen van de over dracht van elektronen, vooral bij metaalcomplexen. Chandrasekhar, gisteren 73 jaar geworden, kreeg grote be kendheid door zijn studie van de structuur van kleinere ou dere sterren die onder hoge druk in elkaar klappen als de atoomstructuur het begeeft (Witte dwergen). Als gevolg van de sterke zwaartekracht kan het licht van deze hemel lichamen nauwelijks of niet ontsnappen. Aanvankelijk werd zijn theorie door colle ga's als onzin bestempeld. Pas veel later begonnen anderen in te zien dat de Indiër gelijk had. Chandrasekhar had zijn berekening al op 20-jarige leeftijd gemaakt. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Nationale Vereniging voor Kinder bescherming van Enge land heeft een campagne gelanceerd om twaalf mil joen pond in te zamelen. Dat geld zal gebruikt wor den om de toenemende kindermishandeling in dit land doeltreffend tegen te werken. In Engeland sterft elke week tenminste één kind ten gevol ge van verwondingen, toege bracht door de ouders. Meer dan honderdduizend Britse kinderen zijn door het gerecht toevertrouwd aan de zorgen van het openbare gezag. De voornaamste oorzaken hiervan zijn verwaarlozing voor hun ouders, onduldbare toestanden in de ouderlijke woning en misdadigheid. Sommige kinde ren waren door hun ouders in de steek gelaten en werden als hulpeloze zwervertjes opge pikt. In 1970 hadden zeventigdui zend Britse kinderen geschei den ouders; vandaag de dag zijn het er honderdzestigdui zend. Afgelopen jaar onder zocht de Britse Nationale Ver eniging voor Kinderbescher ming ongeveer 43.000 gevallen van kindermishandeling. Bijna 14.000 gevallen waren zeer ernstig. Zes ouders werden voor het gerecht gebracht. Een procent van de mishandelde kinderen werd toevertrouwd aan de gemeentelijke autoritei ten. Naast de stijging van kinder mishandeling wordt in Enge land ook toenemende jeugdcri- afki Jgelan minaliteit vastgesteld. Jo v< van 14 tot 16 jaar plegusteer genwoordig tweemaal eft g» misdrijven dan in 1961. m het procent van die leeftijdsij best komt in aanraking met kuk wc recht. Onder de Britse mpg h< die zich vroeger beter geiiedsc gen dan jongens, is de crimaid, liteit verviervoudigd. Hieis ov< worden vooral armoede, \»t he loosheid en de afwezihu al van werkende moedersikror sprakelijk gesteld. Ook c gentijdse opvoeding, die|kt 1 deren veel gelegenheid |endi om hun eigen zin te doé noc de tv, waarvan ze visueel derricht krijgen dat in hui derbewustzijn blijft hangazich veel gemakkelijker geal beerd wordt dan wijshei<£ komstig uit boeken, he volgens deskundigen de s stijging van de Britse jeui' minaliteit in de hand geul Dr. Enzo Paoletti, als viroloog werkzaam op het departement van volksgezonq Sc van de staat New York, laat lachend het nieuwe vaccin zien dat herpes, hepatiti%,je i griep kan voorkomen. Het vaccin is samengesteld uit genen van deze virussen! zijn vermengd met het vaccin tegen waterpokken. US Shultz verdedigt CIA-steun aan Nicaraguaanse rebellen WASHINGTON De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, heeft het Huis van Afgevaar digden bezworen de fondsen van de CIA voor hulp aan Ni caraguaanse opstandelingen niet af te snijden. Volgens Shultz zou een dergelijk be sluit het onmogelijk maken tot een akkoord te komen het stopzetten van alle bi t- landse hulp aan guerrilla ""J pen in Midden-Amerika|jJ®j Huis van Afgevaardigdei Si zich in juli al uitsprak M"* voortzetting van steun aaH caraguaanse rebellen, zich vandaag opnieuw uit ken over de kwestie ti 1 een onderzoek naar het voor de inlichtingendienr RUITENHEER (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië wil de vroegere SS-majoor Wal ter Reder, de laatste oor logsmisdadiger die zich in een Italiaanse gevangenis bevindt, vrijlaten. Alleen weet men nog niet goed wat als aanleiding kan worden aangevoerd. De werkelijke reden is name lijk dat Reder een groot beslag legt op de nationa le schatkist. Maar daar mee kan men niet bij het publiek aankomen. de „beul van Marzabotto" ge noemd, vanwege het bloedbad dat hij in september 1944 in dat dorpje even ten zuiden van Bologna heeft aangericht. Hij liet alle vrouwen, kinderen en ouderen uit hun huizen halen en doodschieten, 1.830 i in totaal. Walter Reder (62 jaar en Oos- Vijfhonderd kilometer zuide- tenrijker van geboorte) wordt lijker, in het kustplaatsje Gae- ta, wacht Reder op zijn vrijla ting. In 1980 had hij vrij kun nen komen, maar een militaire rechtbank gaf hem er vijf jaar bij, „in uw eigen belang". Hij zit als enige bewoner in een tot gevangenis omgedoopt middeleeuws fort in het oude stadsdeel van Gaeta en krijgt daar een behandeling waar zijn Italiaanse medegevange nen in de overvolle gev.- nissen elders direct voor den tekenen. Dat is nauw meer te betalen. E wordt het tijd voor clei en men schijnt te d Kerstmis. Maar als de Ita se regering de vrijlatii Reder doorzet, zal ze h< nieuw hevig aan de stol gen met de publieke opi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14