van Stompwijker eer voor Raad van State Age Bandstra als eerste in Warmond Noodgebouwen Voorschoten zo snel mogelijk slopen Ciidae Commit ,ock tegen raketten' '"tival in Voorhout POLITIEKORPSEN STRIJDEN TEGEN ELKAAR Politie Warmond verwijdert werknemers Mariënweide r<cls voor verkrijgen .s in Leidschendam en ssenaar moeten anders WIND TEISTERT TIENDE STRONTRACE Uit de streek naar de landelijke demonstratie )EN WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 PAGINA 7 TC TeIHOUT Een groot popfestival wordt vrijdag- AAGD gehouden in het Sec-gebouw aan de Gaasbak 'rhout. Organisatoren zijn het IKV-Voorhout ,K.S. (Bollenstreek Overleg Komitee Scholie- jongerenvereniging Kontakt. De entree kost relden en de zaal gaat om acht uur open. >rking aan dit festival verlenen de groepen een Leidse 7-mans formatie die symfoni- :rock ten gehore brengt; „The Lodgers", een is formatie uit Voorhout en „Splash" de voor- jNew Mess-groep uit Noordwijkerhout. Als uit- zal fungeren „Carezza". Deze Sassenheimse non-symfonisch rockmuziek. In de pau- advi«i Elferink te beluisteren zijn en wordt een l ]ie film over kernwapens gedraaid. RIJNSBURG Politiekorp sen uit de gehele regio zullen op morgen tegen elkaar in het strijdperk treden. Voor het eerst in de geschiedenis zal er gestreden worden in het eerste Zilveren Klink Volleybaltoer nooi om de wisselbokaal De Zilveren Klink. Dit volleybal toernooi wordt georganiseerd door de Rijkspolitie Sportvere niging Rijnsburg. Twaalf poli- tiegroepen zullen tegen elkaar uitkomen in het sportcomplex Het WateTbos. De wedstrijden beginnen mor gen om negen uur en zullen de gehele dag in beslag nemen. Wethouder Van der Meij zal na de wedstrijden de prijzen uitreiken. De wisselbokaal wordt beschikbaar gesteld door snackbar De Klink, de sponsor van het Rijnsburgse Politievolleybalteam. De twaalf groepen vertegenwoor digen politiemensen uit de ge hele regio. In poule A komen uit; Leidse Politie Sportvereniging, de Dienst Luchtvaart Schiphol, Rijkspolitie Sportvereniging Rijnsburg, Marine Vliegkamp Valkenburg, Politie Sportvere niging Heemstede en de Poli tie Sportvereniging Zoeter- meer. In poule B komen uit: Rijkspolitie Rozenburg, Zand- voortse Politie Sportvereni ging, de Rijkspolitie Sassen- ,heim, Koninklijke Marechaus see van Zuid-Holland, Rijkspo litie Oegstgeest en de Noord- wijkse Politiesport- en ont spanningsvereniging. De vol leyballers kunnen na het spor ten ook nog een duik nemen in het koele nat van het zwembad Het Waterbos. WARMOND De politie van Warmond heeft gis teren op last van directeur Rovers twee werknemers van bejaardenhuis Mariënweide uit de directeurska mer verwijderd. De twee werknemers weigerden de kamer van de directeur te verlaten nadat hen was meegedeeld dat ze op staande voet zouden zijn ont slagen. Volgens directeur Rovers gaat het om een uit de hand gelopen ruzie tussen personeelsleden. De twee werknemers zijn volgens hem niet ontslagen en zelfs niet met ontslag bedreigd. „Zoals wel meer ge beurt, heb ik besloten een afkoelingsperiode in te lassen om de verhitte gemoederen weer wat tot rust te brengen", aldus de directeur. Volgens de vakbond van het verplegend personeel „Het beterschap", is er helemaal geen aanleiding om de beide perso neelsleden te schorsen. Mevrouw R. van Aller van de bond gaat een brief aan de directie schrijven waarin zij opheldering vraagt over de conflicten die er niet alleen met de twee verpleegsters, maar ook met een geschorst hoofd van een afdeling bestaan. Tussen de vakbeweging en de leiding van het be jaardenhuis is overigens sprake van een gespannen verhouding. Eerder deze week werd een vertegen woordiger van de bond van verpleegkundigen „Het beterschap" hardhandig de deur gewezen. IHENDAM Drie (van de Raad van Jen dr. Th. E. van los en}, mr. H. Franken L.B.J. Stuyt, heb- iooavph gisteren opnieuw 3939. gehouden met het m van de gierkel- de Stompwijkse iders, de gebr. Van irt. Op de dag af ir geleden schorste Ie afdeling voor de ^.kien van bestuur :hikking van bur- iter en wethouders jïidschendam waar- Igy^ebroeders elke dag gsotR een dwangsom van vier honderd gulden zouden moeten betalen als zij zich niet (beter) aan de hinder wetvergunning hielden. 'De veehouders hebben behal ve 500 varkens en 40 koeien ook een kookinrichting voor plantaardig en dierlijk afval. Voor de afvoer van dunne mest, gier, spoel- en schrobwa- ter moet volgens de Hinderwet een vloeistofdichte opslag ruimte binnen of buiten de stallen aanwezig zijn. De ge meente zegt dat door het ont breken hiervan het oppervlak tewater zodanig wordt veront reinigd dat een onhoudbare toestand is ontstaan. De gier verdwijnt in de naastgelegen sloot terwijl de Hinderwet ver biedt dat een open mestput hiermee in verbinding staat. Nadat al in april 1980 aan de gebr. Van der Voort was ver zocht de voorwaarden na te le ven is herhaaldelijk uitstel verleend. Anderhalf jaar daar na werd aan de toenmalige wethouder H. L. van Dongen beloofd dat binnen één maand aan alle voorwaarden zou wor den voldaan. In augustus 1982 is vervolgens de dwangsom opgelegd die door de Raad van State vorig jaar werd ge schorst. Voorzitter dr. G. H. Veringa was van mening dat de situatie niet zo gevaarlijk was dat niet de beslissing op het door Van der Voort aange tekende beroep kon worden afgewacht. Volgens de jurist van de Ka tholieke Land- en Tuinbouw- bond (LTB) die vorig jaar voor Van der Voort optrad wordt de sloot al meer dan honderd jaar voor de opslag van gier en drijfmest gebruikt. De bo dem en wanden van de sloot zijn bovendien in de loop der jaren zo dicht geslibt dat de vrees voor verontreiniging on gegrond is. De gemeente zou zich bij het verlenen van een vergunning ook niet mogen inlaten met zaken als afval stoffen die in oppervlaktewa ter verdwijnen. De sloot is verder op zeventig meter af stand van de bebouwing gele gen terwijl in een circulaire van de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne een afstand van vijftig meter wordt genoemd. De bouw van mestkelders is volgens de ge broeders een zeer kostbare zaak onder meer omdat er ge heid moet worden en het ter rein warop gebouwd moet worden moeilijk bereikbaar is. Voor het dempen van de sloot is tenslotte toestemming nodig via de Afvalstoffenwet en mis schien ook nog wel via een provinciale verordening. Hier mee zou alleen al een jaar zijn gemoeid. Bij de gisteren gehouden zit ting gaf een van de gebroeders Van der Voort een, ook vooi de leden van de Raad van Sta te overigens bijna onverstaan bare, toelichting. Hij zei te ho pen op enkele jaren uitstel om dat hij dan zijn bedrijf zou be eindigen. Namens de gemeen te zei de heer J. W. J. Vree burg hiertegen bezwaren te hebben omdat de nieuwe eige naren zich dan op toestem ming aan de heren Van de Voort zouden beroepen. Voor zitter dr. Van Schaik zei dat de Raad binnen enkele weken schriftelijk uitspraak zal doen. ™%SECRETARIS DREIGT MET ACTIE op, tN MEI jINAAR/LEIDSCHENDAM De gemeenten Wasse- Leidschendam zullen hun woonruimteverordening veranderen. In een brief aan de beide gemeenten atssecretaris mr. G.Ph. Brokx dat hij niet zal schro- tie te ondernemen als in die verordening geen wijzi- worden aangebracht. De staatssecretaris reageert op een verzoek van het provinciaal bestuur van )lland, dat al eerder liet weten moeite te hebben met ls die gelden voor het verkrijgen van epn huis in mdam en Wassenaar. brief zegt de heer Brokx dat Wassenaar en Leidschen- 1 woningzoekenden niet de eis van economische gebon- >e aan de gemeente mogen stellen. Beide gemeenten zijn üèrej1 a^e inwoners van het Gewest 's Gravenhage, die eco- i aan die agglomeratie gebonden zijn, desgevraagd als toekende in te schrijven, aldus de staatsecretaris. Hij ver- arbij naar de Woonruimtebeschikking 1974, waarin dit tegeld. jriet wijst de minister er verder op dat aan de eis van sche gebondenheid verder geen regels mogen worden stelt in zijn verordening dat alleen die men- r een huis in aanmerking komen die niet over passende d mte beschikken. Leidschendam stelt dat alleen econo- ebondenen worden ingeschreven die op 10 km of meer t werkadres wonen. Volgens de staatssecretaris zijn deze |en in strijd met de regels die het rijk voor het verkrij- een huis heeft opgesteld. zegt de heer Brokx dat, als bij het afgeven van een r» rgunning de mate van urgentie van de woningzoeken- helt, duidelijkheid gegeven moet worden over hoe die wordt bepaald. In de gemeentelijke woonruimteveror- ran Leidschendam staat dit niet aangegeven. itie dierenpark begonnen atie van het Dierenpark Wassenaar is begonnen. In het van 1984 zullen de bezoekers de eerste verbeteringen ■faarnemen. Medio 1985 zal de renovatie worden afge- dierenleven trekt zich tot nu toe van die werkzaamhe- veel aan. Onlangs werd een jonge Gibbon, een bedreig- ~Jrt, geboren. Gedurende de renovatie zal het dieren- ion iedere dag geopend zijn. Wie de komende maan- fl bezoek brengt krijgt zelfs een bon waarmee men voor j luldens kan terugkeren in de periode van juni 1984 tot en fcmber 1984. Een gratis consumptie is daarbij inbegre- worden fraaie herinneringsposters uitgedeeld. De „Hoop op Welvaart", die als eerste de loswal in Warmond bereikte. WARMOND Veel wind en soms erg veel wind kenmerkt de tiende Strontrace Workum-War- mond v.v. Ook dit jaar kwam Age Bandstra met het schip „Hoop op Wel vaart" als eerste aan bij de loswal in Warmond waar de gedroogde koemest werd gelost onder het toe ziend oog van de keur meester de heer H. Tromp. Bij de loswal hebben de schip pers van de strontschepen al tijd heel weinig tijd om hun verhaal te doen. Zo snel moge lijk wordt gelost, de papieren getekend en losgemaakt voor de terugreis. Vertellen komt later pas als Workum weer be reikt is. Om half twee loste de Hoop op Welvaart de zakken mest in Warmond terwijl op maandag om zeven uur het startsein in Workum werd ge geven. Een snelle tijd welis waar voor Age Bandstra en zijn bemanning maar niet zo snel als in 1982 toen hij de reis naar Warmond in 17 uur wist af te leggen. „Een knappe zucht wind" speelde de deel nemers aan de Strontrace hier en daar parten. Het tweede schip "De ijzeren Hynder" kwam vanmorgen te gelijk met de „Lytse Sipke" binnen om half negen. Enkele miniutern later arriveerden nog drie schepen. Inmiddels hebben zeven schepen opgege ven in verband met averij en harde wind. Om elf uur gistermorgen werd melding gemaakt van het pas- 'seren van het eerste schip van de brug in Nieuwe Wetering. Daarna duurde het nog onge veer twee en een half uur voordat de loswal werd be reikt. De Ringvaart en de Lee- de moesten met tegenwind be varen worden. In de Leede mocht op de motor worden ge varen maar die tijd wordt wel afgetrokken van de totale vrije stoomtijd. Daar staat een maximaal aantal minuten voor wat samenhangt met de tonna ge van het schip en de beman ning. In totaal deden 24 oude zeilschepen dit jaar mee aan de Strontrace, waarvan de Hoop op Welvaart als eerste in Warmond aankwam hetgeen nog niet wil zeggen dat schip per Bandstra ook winnaar wordt van de Zilveren Brijle pel. Dat kan pas worden vast gesteld na aankomst in Wor kum. Overigens zou dat de zesde Brijlepel kunnen wor den in de verzameling van Age Bandstra. Gouden trouw in Voorhout Vijftig rose rozen en een grote erepoort met een gouden 50 erbij melden dat er in Voorhout een gouden echtpaar is. Zeer binnen kort is het dan ook een halve eeuw geleden dat Arie van Dam (77) en Jaantje van der Lans (75) in het huwelijksbootje stapten. Op 25 oktober werd destijds het huwelijk gesloten, maar het feest wordt vrijdag 28 oktober gevierd. Dat gebeurt met 's mid dags een H. Mis in de parochiekerk van de St. Bartholomeus en daarna een receptie van half vijf tot half zes uur in het parochie huis. Beide echtelieden zijn geboren en getogen Voorhouters en tij- 'dens hun 50-jarig huwelijksleven zijn zij het bollendorp altijd 'trouw gebleven. Op enkele tientallen meters na waren zij vroeger bijna buren en in het voorjaar van 1928 vroeg 22-jarige Arie van Dam zijn buurmeisje van 20 lentes mee naar een muziekcon cours. Vijf jaar later trouwden zij in de Bartholomeuskerk van Voorhout. In de Boerhaavestraat werden de twee oudste zoons geboren en na de verhuizing naar de Herenstraat kwamen de daarop volgende negen kinderen. Met 9 jongens en 2 meisjes was het gezin compleet. Inmiddels is de familie met 20 kleinkin deren uitgebreid. Later verhuisde men naar een zelfgebouwd huis. De bruidegom heeft 40 jaar lang in het bollenvak gezeten en ge niet nu van zijn welverdiende rust, hoewel hij veel hobby's heeft, zoals schilderen, kleden knopen en schilderijen borduren. Boven dien schilt hij elke dag de aardappels. Ook heeft hij een kleine volkstuin (waar de bruid ook nog mee naar toe gaat als het nodig is) en helpt een zoon stenen bikken voor een tuinmuur. De bruid breit en borduurt prachtige tafellakens voor de Bond van Oude ren. Een heel nijver en uiterst tevreden echtpaar dat met nog drie zoons thuis de kans niet krijgt om „oud" te worden. LEIDEN/STREEK De landelijke demonstratie tegen de kernwapenwedloop in Den Haag zaterdag is het onderwerp van organisatie bij veel vredesgroeperingen in de streek. Vanuit ver schillende plaatsen zullen bussen demonstranten van en naar de happening vervoeren. In Zoetenvoude zal een bus, of meer als er een grotere belanstel- ling is, naar Den Haag zal rijden. De bus vertrekt om half elf vanaf de CD-kerk, terwijl om 12.00 uur de demonstratie begint Rond de klok van 17.00 uur wordt de terugreis aanvaard. Kaar ten zijn voor xeven gulden verkrijgbaar bij Paulien van Yperen, van Swietenstraat 35; Lia Groen, Zonnegaarde 48 of Corry Wou ters, Stompwijkseweg 7. Kinderen tot 10 jaar kunnen voor half geld mee. Aanmelding is mogelijk tot 23 oktober. Ook vanuit Wassenaar vertrekt een fietscolonne vanaf het raad huis De Paauw naar Den Haag, om daar mee te doen aan de demonstratie. Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn doen ook mee. De Vredesgroepen uit deze gemeenten hebben al 340 mensen bereid gevonden naar Den Haag te gaan. Zes bussen zullen richting Den Haag rijden en één daarvan is speciaal voor de actie door de Hazerswoudse jeugd beschilderd. Het Hazerswoudse „Komitee 29 oktober", ontvangt op 27 oktober 's avonds een groep Francis caner geestelijken die op hun demostratieve fietstocht door ge heel Nederland Hazerswoude en Koudekerk een vredesgroet brengen tijdens de „bezinningsdienst" in de Bernarduskerk aan de Rijndijk. Daarna zullen zij meegaan naar Den Haag. Buskaar- ten zijn te bestellen bij 01714-4527 en donderdagmiddag in de wereldwinkel op de markt. In Koudekerk zijn kaarten verkrijg baar bij telefoonnumer 01714-2234. Ook vanuit Voorschoten vertrekken vredesbussen naar den Haag. Deze gaan om tien uur en kwart over elf rijden vanaf het parkeerterrein bij de Churchillweg. De terugreis wordt in Den Haag om half zes en half zeven aangevangen. Voor de eerste heen- en terugrit betaalt men vijf gulden en voor de tweede een tientje. Kaarten zijn tot en met 26 oktober te koop bij: Tsjaikovs- kilaan 30 (tel. 5349), Albardaplantsoen 3 (tel. 071-766991), Schoolstraat 216 (tel. 6428), Wijngaardenlaan 50 (tel. 6032) en de Wereldwinkel aan de Churchillweg. De leden van vredes- en basisbeweging en politieke partijen in Alphen aan den Rijn hebben een plaatselijk „Komitee Kruisra ketten Nee" gevormd, dat de reis naar Den Haag op 29 oktober verzorgt en vraagt tevens bezinning voor de problemen in de Derde Wereld en de toenemende werkloosheid in eigen land. Minimaal 15 bussen maken op 29 oktober de gezamelijke tocht vanuit Alphen naar Den Haag. Op verschillende plaatsen in Al phen kan men hiervoor buskaarten kopen 7.50 (kinderen tot en met 5 jaar f 4.-). De opstapplaatsen in Alphen zullen zijn het NS-station, gebouw Nabij, Ridderhof, Bruin Slotsingel, het Ash ram College en het Christelijk Lyceum. Daarnaast, zijn er op stapplaatsen in Zwammerdam, Aarlanderveen en Woubrugge. ACCOMMODATIENOTA OVER VERENIGINGSRUIMTEN VOORSCHOTEN Het accommodatiebeleid in Voorschoten is er op ge richt om noodgebouwen zo snel mogelijk af te sto ten of te slopen. Een bete re herindeling van de ge bouwen voor de vereni gingen en instellingen die er gebruik van maken moet ervoor zorgen dat ondanks de sloop de ver eiste ruimte behouden blijft. Di^tstaat in de zogenaamde Accommodatienota, gemaakt door een speciaal daarvoor in gestelde commissie. Het Cultu reel Centrum, de belangrijkste spil van het accommodatiebe leid, komt binnenkort gereed, aanleiding om de mgelijkhe- den op een rij te zetten. ,Het Cultureel Centrum ver liest een vleugel voor de bouw van de nieuwe openbare basis school. Het centrum van het gebouw wordt gemoderniseerd en wordt vergader ruimte voor de diverse verenigingen. Zodra de nieuwe openbare ba sisschool gereed is, hiedio 1984, komen de gebouwen van de Parkschool en de Adegeest- school vrij. De voormalige Adegeestschool zal worden ge bruikt als verenigingsgebouw, terwijl de voormalige Park school gereserveerd wordt voor de uitbreiding van het gemeentelijk apparaat. Noodscholen Het pand Leidseweg 33, de voormalige RK jongensschool, is door de gemeente voor tien jaar gehuurd van het schoolbe stuur. Medio 1985 loopt die ter mijn af. Zowel het schoolbe stuur als de gemeente zien weinig in een verdere huur- verlenging. Het gebouw is zeer oud, er is veel achterstallig on derhoud en het is nimmer goed bruikbaar te maken voor het verenigingsleven. De voormalige noodscholen, waarin thans ruimten zijn ge vestigd voor verenigingen, worden zo snel mogelijk ont ruimd. De noodschool aan de Molenlaan half 1984, de school aan de Anthony van Leeu- wenjvjekkade rond 1985 of in het uiterste geval begin 1987, de keet aan het Chutchillplein half 1984 en het voormalig slachthuis eind dit jaar. Het af breken van deze in zeer slech te staat verkerende gebouwen bespaart de gemeente veel op- knapwerkzaamheden. De Wereldwinkel, tot voor enige jaren gevestigd in het Baljuwhuis kreeg een tijdelijke huisvesting in de keet op het Churchillplein. Omdat ook de voormalige school aan de Leidseweg wordt afgestoten ziet de accommodatiecommis sie voor de Wereldwinkel een oplossing in de vorm van een porte-cabine aan de Am- bachtssteeg. 'De accommodatiecommissie wil streven naar gezamenlijk gebruik van ruimten. Dat is ■zeker in de toekomst noodza kelijk, omdat niet alle nieuwe aanvragen gehonoreerd kon den worden zoals bijvoorbeeld de vraag van de Baha'is om een afzonderlijke ruimte van twee lokalen. Wel wordt ge tracht om een gebedsruimte voor moslims te realiseren in de wijk Vlietwijk.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7