leidóe (Sowuvnt Ihaos in ochtendspits ij NS uitgebleven Aarde wordt snel warmer holten en jkman et uit fractie C5\letjstSL Keuze BON: C: SALJOET-7 MOEILIJKHEDEN Voetbal op tv Tanaka per video-spel de cel in Dolman: Rietkerk neemt parlement niet serieus 1001 uitlaten. ^gPS -AUTOWARENHUIS Woensdag 19 oktober 1983, 75e jaargang no. 22710 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpeis. behorende lol Sijthoff Pers. Apothekersdi|k 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank.Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: f .J.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 161,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 üurtel. 071-122248. Losse nummers f Koot en Bie voor het eerst als Krea-team op Ned. I om 20.33 uur. Om 22.05 uur tv-drama „Attracta". Op Ned. II om 20.10 uur tv- spel Hans Christian en om 21.40 uur nieuwe films in „Ci- nevisie". Op Duitsland 1 om 20.15 uur film „Morgen wint Arszian". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 5, middagtempera- tuur ongeveer 11 graden. Mati ge. af en toe krachtige wind uit west tot noordwest. Zon op: 07.12. onder: 17.37; hoog water Schev.: 01.48 en 14.21, laag water; 10.03 en 22.22. !N Volgens de BBC verkeert het Russische ruimtestation Sal- 1 grote moeilijkheden. Door een lek in de brandstofvoorziening motoren zou de Saljoet. met aan boord de kosmonauten Alexan- Liakov, vrijwel onbestuurbaar zijn geworden. In Moskou is nog het BBC-bericht gereageerd. De twee kosmonauten zouden een ;eleden al naar de aarde zijn teruggekeerd. Dat ging niet door en ontplofte een nieuwe raket met bestemming Saljoet bij de lance- eliswaar is het Sojoez-ruimtevaartuig waarmee de twee kosmo- drie maanden geleden naar de Saljoet zijn gevlogen nog altijd aan ntestation gekoppeld. Maar het opnieuw gebruiken ervan brengt deskundigen zulke grote risico's met zich mee, dat men er alleen ;te nood gebruik van zou willen maken. „LIEVER KOLEN DAN KERNENERGIE" DEN HAAG De Nederlandse bevolking staat positiever tegenover het stoken van kolen om in de behoefte aan elektriciteit te voorzien dan het gebruik van kernenergie daarvoor. Ongeveer 80 procent vindt de toepassing van kolen aanvaard baar, terwijl 18 procent dat onaanvaardbaar vindt. Het gebruik van kernenergie is voor 41 procent aanvaardbaar, terwijl 57 procent dit afwijst. Een overgrote meerderheid (95 procent) van de bevol king staat positief tegenover windenergie terwijl slechts 3,5 procent de toepassing hiervan onaan vaardbaar vindt. Dit blijkt uit het rapport „Bele ving van energie-risico's" dat vandaag is aangebo den aan de ministers Winsemius van VROM en Deetman van Onderwijs. Deze twee ministeries hadden het Energie-onderzoek Centrum Neder land ECN en de Leidse universiteit opdracht gege ven voor het onderzoek. In verband met de strijd om de diverse toernooien van de Eu ropa Cup zal vanavond een aantal voetbalwedstrijden rechtstreeks via de televisie worden uitgezonden. Voorts staat er een aantal samenvat tingen op het programma. Dtl 2, 15.45 uur: PAOK Saloni- ki-Bayern München (r). Dtl 2, 17.25 uur: Dynamo Boe- karest-HSV (r). Dtl 2, 19.30 uur: Ujpest Dosza- FC Köln (r). BRT 2, 22.20 uur: Samenvattin gen. Dtl 2, 22.40 uur: Samen vattingen. BBC 1, 21.55 uur: Samenvattingen. Ned 2, 23.05 uur: Studio Sport (samenvat tingen). :N HAAG De ac- tegen het kabinets- eid hebben zich van- irgen niet noemens- irdig verhard. Bij de •orwegen gingen nals dinsdag enkele zenden NS-ers stipt het werk, maar dat de bij het sluiten deze editie nog niet grote problemen. De ragingen tijdens de tendspits liepen uit- n van enkele minuten een uur en vooral in Randstad zaten de :inen bomvol, maar Igens de NS was er 'n sprake van een lotische toestand. Bij t streekvervoer werd hdaag een adempauze jelast. De acties lie- tttheidsacties in tterdamse haven iTERDAM Ook in de ierdamse haven staan jheidsacties op stapel, heeft een woordvoerder de AbvaKabo vanmor- meegedeeld. Bij de ac- die ria 2 november iten beginnen, worden er meer het Loodswe- de rijsverkeersinspectie rijkswaterstaat betrok- Vandaag vergaderen Rotterdamse ambtena- jonden over de te kie- actievormen. Ook in de singse haven worden >s voorbereid. Premier Lubbers die gisteren voor zijn gang naar het SER-gebouw had afgezien van de achteringang en van speciale politiebewaking, kreeg te maken met zeer geëmotioneerde demonstranten. overleg tussen de sociale partners gisteren „keiharde en grimmige" acties, nu ge bleken is dat het kabinet aan zijn plannen de salaris sen van ambtenaren en trendvolgers met 3,5 pro cent te korten, wil vasthou den. Tot dergelijke acties is het vanmorgen nog niet geko men. Wel kondigden de pen in deze sector een beetje af. Gistermiddag riep FNV- voorzitter Wim Kok op tot massale actifes bij de ambte naren. trendvolgers, uitke ringsgerechtigden en in het bedrijfsleven, waarbij hij stakingen niet uitsloot. De vakbondsleider voorspelde na het afbreken van het NS-er overreden door te late loc ALMELO Op het traject Mariënberg-Almelo is gisteren een NS-medewerker overreden door een trein die in het kader van de stiptheidsacties te laat was. De man, de 57- jarige A. Veneman uit Vroomshoop, was op slag dood. Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie moet Veneman, die het baanvak controleerde op breuken en scheuren, door de te late trein verrast zijn. De bonden ontkenden gis termiddag echter alle verband met de stakingsacties. FNV- woordvoerder Duijm: ..Op dat traject lopen dagelijks trei nen te laat. Het zou absurd zijn om het ongeluk aan de ac ties toe te schrijven". Vervoersbond FNV aan al volgende week meerdaagse stakingen met hun leden te gaan bespreken. Het perso neel van de staatsdrukkerij, die onder meer de kamer stukken verzorgt, besloot vanmorgen tot stiptheidsac ties. Ook bij de Zeeuwse veerdiensten werd stipt ge werkt. Maar stakingen de den zich nergens voor. De NS-directie heeft de stiptheidsacties gisteren fel veroordeeld, maar is niet van plan de acties via de rechter te verbieden. „Je kunt het werknemers niet beletten stipt hun werk te doen", zo zei een NS-woord- voerder gistermiddag. Vol gens de NS was de irritatie onder het publiek gisteren al erg groot. De bonden be strijden dit echter en spre ken met lof over het „grote begrip" van de passagiers. Politie Eindhoven: geen voetbal meer. EINDHOVEN De politie in Eindhoven zal geen bij stand meer verlenen aan voetbalwedstrijden. Daar door moet met name de wedstrijd PSV-Ajax op november, onmogelijk wor den gemaakt. Tot deze bij zondere actievorm besloot de. christelijke politiebond ACP in Eindhoven gister avond. Tijdens de vergade ring werd nog gesuggereerd het verkeer rond en stad lam te leggen, bejaar den gratis in dienstauto's te vervoeren en telefoontjes te negeren als de kabinets plannen doorgaan. Wapenstilstand NS op 29 oktober DEN HAAG „De acties bij de spoorwegen mogen geen belemmering vormen voor de vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag. Die dag is er wapenstil stand". Dit zei gistermiddag een woordvoerder van de Vervoersbond FNV. Het NS-personeel zal zaterdag 29 oktober zijn stiptheidsac ties onderbreken, om de duizenden demonstranten op een correcte manier van en naar Den Haag te bren gen. De NS zal daarbij extra treinen inzetten. (Van onze parlementaire redactie) AAG De overgrote meerderheid van de actie wil Jan Nico Scholten en Stef Dijkman leiden kregen gisteren in een fractievergade- „dringende raad" de Tweede Kamer te verla- lolten en dijkman zijn evenwel niet van plan es op te volgen. e ronde beide dissi- en speelt al geruime leeste christen-demo- geren zich groen en de eigen koers, die en Dijkman wensen Vorige week tijdens ene Bechouwingen eer zover. Beiden óór moties van de tegen de motie en fractie-voorzitter Vooral het laatste kwaad bloed gezet, als „onbehoorlijk" houwd. jaar probeerde de ie al Stef Dijkman ten, nadat hij bij g in het openbaar beleid negatief had Tenslotte werd enige tijd het recht g het woord te voe- s de fractie. Vorige urde hetzelfde met op het gebied van buitenlandse zaken, alleen zou het toen niet als een straf maatregel bedoeld zijn. Hoewel Scholten en Dijkman door de meeste fractiegenoten als paria's worden behandeld, denken zij er niet over op te stappen. „Wij hebben een mandaat van de kiezers om zo veel mogelijk te realiseren van het CDA-programma en het programma van uitgangspun ten. En dat zullen we probe ren", aldus Scholten. "miliinimnii'nlili! üëD Het Motorhuis Vondellaan80, Leiden Tel 071-769313 ADVERTENTIE 19 20 21 oktober oktober oktober tot 10 uur tot 10 uur tot 10 uur Meubelen kijken en kopen van van 10 tot 10 uur Bovendien maakt u kans om een e Fartisa elektronisch orgel te winnen zo n fijne Casio muziekcomputer. piet klcrkx 0IPÏIOI Bouwvakkers krijgen vaak huidaandoening GRONINGEN Van de bouwvakkers heeft 10,9 pro cent een huidaandoening aan de hand of bovenarm, meestal exzeem. Vooral stucadoors en metselaars lopen het risico een huidziekte op te lopen: een op de acht heeft er last van. Bij de gemiddeld mannelijke be volking lijdt slechts 4,6 pro cent aan eczeem. Dit zijn de resultaten van een onderzoek van drs. P.J. Coenraads (33) voor zijn proefschrift over handexzeem, waarop hij van daag in Groningen is gepro moveerd. Vastgeklonken De autoriteiten van Fortaleza in het noorden van Brazi lië hebben aange kondigd maatrege len te zullen treffen tegen de voor dit tafereel verant woordelijke politie functionarissen: drie ongeveer tien jarige jongens met handboeien vast geklonken aan de wasbak in een busstation. De jon getjes waren door de agenten betrapt op bedelen en het stelen van snoep goed. WASHINGTON De temperatuur op aarde loopt snel op. Als gevolg van de verbranding van fossiele brandstoffen (turf, bruin- en steen kool, olie en aardgas) hoopt zich in de atmosfeer kooldioxide op. De zonnestralen kunnen daar doorheen dringen, maar de warmte die van aarde opstijgt niet. Zodoende ontstaat een soort broeikaseffect, waar van de eerste gevolgen al rond 1990 merkbaar worden. Dat schrijft het Amerikaanse bureau voor milieubescherming (EPA) in een rapport voor de verstrekkende gevolgen van een algehele stijging van de tem peratuur op aarde. De gemiddelde temperaturen zullen rond het jaar 2040 op de hele aar de gemiddeld twee graden hoger liggen en rond 2100 vijf graden ho ger, zo voorspelt het rapport. In de poolgebieden zal de stijging groter zijn en leiden tot het smelten van de ijskappen, wat het stijgen van de zeespiegel en overstromingen tot gevolg zal hebben. Ook in de land bouwsituatie zullen grote veranderingen ontstaan. Sommige landen zullen voordeel hebben bij de klimaatverandering. Andere zullen er onder te lijden hebben. In sommige gebieden zal meer regen vallen en de zon vaker schijnen. TOKIO Japanners die zich kwaad maken over de weigering van ex-premier Tanaka om, na zijn veroor deling wegens het aannemen van Lockheed-steekpennin- gen, zijn zetel in het Japanse parlement op te geven, is er een nieuwe manier om hun boosheid af te reageren. Een computerbedrijf heeft een vi deo-spelletje op de markt ge bracht (Misdaad van de eer- ste-minister) waarmee de spelers de ex-premier naar. de gevangenis kunnen stu ren. Daartoe moeten zij, als een soort aanklager, de com puter vragen stellen over de steekpenningenzaak. Al naar gelang de vraag hout snijdt, verkleurt op het scherm het hoofd van een mannetje, dat de ex-premier voorstelt. Bij een rake vraag kleurt het hoofd rood, in andere geval len loopt hij blauw aan of ziet hij erg bleek. Als de „aanklager" weinig punten scoort komt Tanaka er met een boete vanaf, terwijl de speler te horen krijgt U bent onervaren als aankla ger". Hoe meer punten men scoort, des te hoger is de ge vangenisstraf die de ex-pre mier krijgt opgelegd. Vermaak Kinderen vermaken zich met pony's die op de paarden markt van Zuidlaren op een koper wachten. De paarden markt in de Groningse plaats vindt traditiegetrouw eind ok tober plaats. DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) is be reid met de Tweede Kamer te overleggen over mogelijkheden om de bezuinigingen die hij aan de Kamer wil opleggen onge daan te maken. De Kamer verzet zich unaniem tegen het ver minderen van de rijksbijdrage voor het werk van de fracties (o.a. voor het betalen van fractie-assistenten) en voor perso neelskosten en materiële kosten van de Kamer als geheel. „Het is meer dan dertig jaar geleden dat een voorzitter der Ka mer zijn stoel verliet om vanaf de katheder het woord tot de regering te richten. Er moet dus wel iets bijzonders aan de hand zijn", aldus kamervoorzitter Dolman in zijn protest tegen de plannen van de regering. Hij verweet de minister „het parle mentaire bedrijf niet serieus te nemen of niet na te denken" en wees er verder op, dat de Kamer altijd uiterst zuinig met z'n geld omgaat. ADVERTENTIE Bel voor de scherpste prijzen tSvïJ-T.5> HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis) De Consumentenbond heeft nu ook commentaar op de Medianota van het kabinet. Geen wonder, want het zijn de consumenten, die straks het meeste merken van de koppeling van kabelnetten en de overvloed aan buitenlandse programma's. De individuele keuzevrijheid van de kijker dient daarbij wel voorop te staan, zo meent de bond. En zo denken wij er natuurlijk ook over als het over „het lezen van de krant" gaat. Het is goed, dat er meer kranten zijn, zodat iedereen de kans heeft een keuze te maken. En niemand neemt het ons natuurlijk kwalijk, dat wij vinden dat u dan de beste, dus de Leidse Courant kunt kiezen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend w i leiei I Leid Ind* m envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag «S'Ceidóc 0ouumt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1