Zuidelijk Brussel in de greep van de angst 3Va tHorb mi vertelde is waar Zware strijd rond Beiroet GELDERLAND «8»sijthoff pers DE HIPPE HEKSEN Voortbestaan „De Pijler" zeker gesteld 'Onderhandelen metBouterse is praktisch uitgesloten' Op reis met uw krant in eigen land 5-DAAGSE GEHEEL VERZORGDE KENNISMAKINGSREIS VAN 19 t/m 23 NOVEMBER a.s. Uniek: logeren aan boord van het luxe hotelschip „Prinses Juliana", afge meerd op wandelafstand van het centrum van Arnhem. Alle hutten voorzien van douche en tollet, bedden naast elkaar en panoramaruiten. De keuken kan wedijveren met elk restaurant aan de wal en biedt elke morgen een uitgebreid ontbijtbuffet. Gekombineerd met een aantrekkelijk programma per luxe touringcar, waarbij diverse interessante plaatsen en bezienswaardigheden worden bezocht. Ons reisprogramma in het kort: zaterdag Vertrek per luxe touringcar (uit Den Haag om 10.00 uur en Rotter dam om 10.30 uur) via de Betuwe naar Arnhem Na de lunch maakt uw luxe hotelschip een tocht op de Rijn naar de Westerbouwing. Zondag Ochtend vrij, 's middags een boeiende tocht per luxe touringcar naar het nationale park ..De Veluwezoom" met de heuvelachtige „Posbank", de Hanzestad Zutphen en het kleinste stadje van Nederland: Bronkhorst. Maandag Ochtend vrij. "s middags naar Lobith en vervolgens via het Gel ders Eiland en de Llemers naar het eeuwenoude Doesburg. Bezoek aan de Mosterdhoeve en eventueel het Glldehof Dinsdag ochtend vrij. Na de lunch een schitterende tocht naar het heuvel- rijke Montferland en de Achterhoek en bezoek aan de oudsaksische boerderij en streekmuseum ..Erve Kots" bi) Lievelde. Terugtocht via natuurgebied Slangenburg en het streekmuseum Doetinchem. Aan boord een afscheidsavond in gezellige sfeer Woensdag ochtend vrij. Na de lunch per luxe touringcar terug naar Rotter dam en Den Haag. De reissom voer dit éénmalige aantrekkelijke arrangement O Q C bedraagt slechts faWvi" per persoon op basis van VOLPENSION (vanaf lunch op eerste dag t/m lunch op vijfde dag) en een 2-persoons hut met douche en toilet. Inbegrepen boot tocht en excursies, niet inbegrepen uitgaven van persoonlijke aard en even tuele entree's. Toeslag voor een 1-persoona hut 25.-. Gecombineerde reisverzekering 7.50 per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 7 - poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-19.08.82 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stad- POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE NA TIEN MOORDEN BIJ WARENHUIZEN WOENSDAG 19 OKTOBER 1983PAGINA 13 BEIROET Het Libanese leger is in de afgelopen nacht in felle gevechten gewikkeld geweest met anti- -regeringsgezinde guerrillagroepen in en bij Beiroet. De strijd lijkt de kans te verkleinen dat morgen de na tionale veiligheidsconferentie zal plaatsvindén. Daarbij, komt nog dat onenigheid bestaat over de voorgestelde plaats van samenkomst, de internationale luchthaven van Beiroet. Volgens radio-Beiroet laaide de strijd gisteravond op toen leger- stellingen in Souk el-Gharb ten zuidoosten van Beiroet onder vuur kwamen te liggen. De schietpartijen breidden zich later uit naar de buitenwijken van de stad en naar het plaatsje Dahr el Wahsj, dat op 15 kilometer ten oosten van Beiroet ligt aan de snelweg naar Damascus. Volgens de radio beantwoordde het le ger het vuur. Ook in de wijk Baabda, in de buurt van het presi dentiële paleis en de internationale luchthaven, sloegen grana ten in. Daarbij liepen zes burgers verwondingen op. De voorgestelde plaats voor de conferentie is niet geaccepteerd door linkse pro-Syrische groepen. Syrië, die als waarnemer de conferentie zal volgen, zou in dat geval dan ook wegblijven. ARNHEM Het voortbestaan van de ruim tien jaar geleden opgerichte Landelijke Vereni ging van Ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden „De Pijler", die zoals bij onlangs berichtten in ernstige financiële moeilijk heden verkeerde, is tot eind '84 verzekerd dank zij directe steun van het ministerie van WVC. In september besloot het bestuur van De Pijler, waarvan ruim vijfduizend mensen lid zijn, de vereniging op te heffen als niet snel enig financieel perspectief zou wor den geboden. De hoogte van de bijdrage van WVC is overi gens nog niet bekend omdat eerst een accountantsonder zoek naar de financiële be hoefte van de vereniging moet worden afgerond. ÏNENL AND/BUITENLAND CcicLcSourant <RINAAMSE EX-MINISTER SARIMAN SCHREEF „DE DECEMBERMOORDEN sprake van zware jongens, want het is opmerkelijk dat de justitie tot dusver geen enkele bruikbare tip heeft ontvangen, ondanks de beloning van on geveer 600.000, die door de supermarkten is uitgeloofd. Men weet in feite nog niets van de bende. Nog nergens heeft een dronken onderwe reldfiguur in een café doorge slagen en nog nooit heeft een getuige van een overval een bruikbare omschrijving kun nen geven van een van de overvallers. Volgens de procu reur des konings gaat het om vijf of zes mannen, van wie er drie de overval uitvoeren, ter wijl er een of twee vanuit een snelle auto voor dekking zor gen. Men is het er zelfs niet over eens of een van de man nen uitzonderlijk lang is of dat het zo lijkt omdat hij hoge hakken onder zijn schoenen heeft. Getuigen hebben of met het gezicht naar de grond de bloedige overvallen gevolgd of zijn eenvoudig uit de weg ge ruimd. De angst is zo groot dat mensen zich liever niet als ge tuigen melden en zeker niet met naam en toenaam in de krant willen. De bedrijfsleider van een su permarkt in Waals Brabant wil dat ook niet. „Ik hoef niet het volgende slachtoffer te worden." Of hij bang is? Dat is hij. Elke dag als hij naar zijn werk gaat vraagt hij zich af of zijn zaak het volgende doelwit zal zijn. „Maar als ik eenmaal aan het werk ben denk ik er niet meer aan." Hij bevestigt dat zijn zaak, die tot 's avonds acht uur en vrijdag (de voor keursdag van de gangsters) zelfs tot negen uur openblijft, zo goed als leeg is na zes uur. „Ik moet toegeven dat mensen wel gek zouden zijn als ze 's avonds nog kwamen winke len." De bedrijfsleider zit met het probleem van zijn cash- -geld. „Als de mensen met cheques zouden betalen of met kredietkaarten, viel er bij ons soort zaken niets meer te ha len. Nu zitten we vooral aan het einde van de dag met grote sommen geld. De geschiedenis bewijst dat een kluis niet helpt. De gangsters dwingen de bedrijfsleider eenvoudig de kluis open te maken en schie ten hem dan dood." De geschiedenis van de „gek ke doders" is jong. Hun eerste overval pleegden ze op 30 sep tember 1982. Er viel toen een dode, een politieagent. Op 23 december 1982 schoten ze de huisbewaarder van een restau rant in Beersel, waarvan de voormalige voetbalinternatio nal Jef Jurion eigenaar is, dood. Op 12 januari van dit jaar werd het lijk gevonden van een taxichauffeur, die drie klanten opgepikt had. De mu nitie bleek dezelfde te zijn als bij de anderen overvallen. Op 27 februari volgde een overval in Ukkel. Een van de perso neelsleden van het warenhuis werd in de benen geschoten. Op 3 maart werd de bedrijfs leider van een warenhuis doodgeschoten bij een overval in Halle. Op 10 september overviel de bende een fabriek van kogelvrije vesten in Tem- se. De concierge werd daarbij doodgeschoten. Op 17 septem ber werd een personeelslid van een supermarkt in Nijvel doodgeschoten. Twee getuigen werden ook vermoord. Op 25 september werd een restau ranthouder in Ohain zonder pardon doodgeschoten en op 7 oktober liet de bedrijfsleider van een supermarkt het leven bij een overval in Beersel. Daarbij werden verscheidene mensen al dan niet zwaar ge wond als de bende zich schie tend een uitweg zocht. Aan de zuidrand van Brussel hopen de cafégangers dat de bendeleden bij een volgende overval zonder pardon neerge schoten zullen worden. De roep om de doodstraf is er vrij algemeen, want men wil niet geloven in een „systeem waar bij ze na vijf jaar weer op vrije voeten zijn". En inmiddels be wapenen de burgers zich om in een confrontatie met de gangsters hun mannetje te staan. Dat bewapenen is in België al jarenlang een groot probleem voor de justitie. Men hoeft immers maar naar de winkel te gaan om eigenaar te worden van een dodelijk wa pen. Voor sommige wapens is een vergunning vereist, of het lidmaatschap van een schiet vereniging, maar andere wa pens zijn vrij te koop. Volgens cijfers uit 1979 hebben 800.000 Belgen een geweer in hun be zit en dat betekent dat een op de vier gezinnen er een heeft. Het populairst is de long rifle, een wapen dat nogal eens in België gebruikt wordt om fa milievetes te beslechten. De prijs: 850. Oorspronkelijk is het een jachtwapen. Het moordwapen van de bende is echter de Riot-shotgun, waar voor ook geen vergunning no dig is en dat nu ook veel ge kocht wordt. „Dat wapen is veel te gevaarlijk", zegt een handelaar in Nijvel. „Met een schot wordt iemand doormid den geschoten. Een kogel kan men dwars door een motor blok jagen. Ik probeer klanten te overreden een dergelijk wa pen niet te kopen als verdedi gingswapen. Als dat niet helpt vraag ik naar de identiteit van de koper. Maar als die weigert die te geven, sta ik machteloos en moet ik verkopen." n de HAAG De Suri- 5e ex-minister van iouw, Jan Sariman, zich gisteren be- Jgemaakt als de ver van „De decem- oorden in Surina- vaiy. verslag van een tuige". In dit in mei 5 3it jaar gepubliceerde wordt gedetailleerd ld, wat zich in de van 8 op 9 decem- an het vorig jaar in zou hebben eld. Die nacht vijftien tegenstan- het bewind-Bou- i koelen bloede scepsis ontvangen, vooral om dat de naam van de schrijver niet werd bekendgemaakt. „Ik moet mij uit lijfsbehoud in de anonimiteit hullen", zo stond in het voorwoord. Nu, bijna een half jaar later, acht Sari man het risico voor hem en achterblijvers in Suriname voldoende geweken om uit die anonimiteit te treden. Op een zeer druk bezochte persconferentie bevestigde Sa riman de sinds mei bestaande vermoedens, dat het boek vooral gebaseerd is op het re laas van wijlen majoor Roy Horb. „Hij was mijn voor naamste, maar niet mijn enige bron. Ik geloof vast dat wat Horb mij heeft verteld, de waarheid is over wat die nacht in Fort Zeelandia is gebeurd. Hij is er bij geweest. Heeft weliswaar niet meegedaan met de executies, maar was ook verschijnen werd „De bermoorden" met enige verantwoordelijk". In het boek valt op grond van het relaas van Horb onder meer te lezen, hoe bevelhebber Bouterse vakbondsleider Daal en ex-lui tenant Rambocus heeft dood geschoten. Volgens Sariman is Horb be gin januari bij hem binnen ko men lopen met zijn verhaal over de gebeurtenissen van 8 en 9 december. Hij heeft Sari man, die samen met het gehele kabinet-Neijhorst op de dag van het bloedbad was afgetre den, toen gevraagd dit relaas in de openbaarheid te bren gen. Zoals bekend is de officië le lezing van de Surinaamse machthebbers nog steeds, dat de vijftien „op de vlucht zijn neergeschoten". Op de dag dat Horb naar Sariman ging, was hij er al van overtuigd dat hij zou worden opgepakt en ge dood. Maar hij wilde het land niet verlaten. Tussen de staatsgreep van fe bruari 1980 en eind vorig jaar was Roy Horb, samen met Desi Bouterse, de belangrijkste figuur in de Surinaamse revo lutie. Maar enige tijd voor de december-moorden werd de breuk tussen beiden steeds duidelijker zichtbaar. Eind ja nuari van dit jaar werd Horb gearresteerd op de beschuldi ging, dat hij Bouterse zou heb ben willen vermoorden. Op 3 februari was Horb zelf dood. Volgens de officiële lezing heeft hij in zijn cel zelfmoord gepleegd. Ex-minister Sariman verwoordt het vermoeden van velen, dat Horb is vermoord. ,,Ik suggereer het in het boek. Maar zeker weten doe ik dat niet. Hierover heb ik geen in formant zoals Horb". In tegenstelling tot wijlen ma joor Horb heeft Sariman wél zijn land verlaten. Op 31 janu ari werd hij gearresteerd als medeplichtige van Horb, maar spoedig weer vrijgelaten. Sari man kreeg 30 dagen huisar rest. Na afloop daarvan heeft hij kans gezien uit Suriname weg te komen. Hoe, dat wilde hij gisteren niet zeggen, om de veiligheid van mensen in Suri name niet in gevaar te bren gen. Door bemiddeling van de Raad voor de Bevrijding van Suriname van ex-president Chin A Sen belandde Sariman met zijn verhaal bij een Ne derlandse uitgeverij, die het publiceerde. Sinds mei zouden er zo'n 30.000 exemplaren van het boekje zijn verkocht. In Suriname circuleren volgens ex-president Chin A Sen ille gale kopieën, sinds het boek door de huidige machthebbers tot verboden lectuur is bestem peld. JOS TIMMERS DEN HAAG Met het huidige Suri naamse regime van legerleider Bouterse kan niet meer worden onderhandeld over het weer op gang brengen van de ontwikkelingshulp. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Bij de wa renhuizen en supermark ten aan de zuidkant van Brussel staan mannen met kogelvrije vesten en be wapend met een zgn. Riot-gun. Zij zijn de perso neelsleden van particulie re bewakingsdiensten en ze zijn door de grootwin kelbedrijven ingehuurd om te voorkomen dat de moorddadige bende, die het Waalse Brabant teis tert, opnieuw kan toe slaan. 's Avonds tegen een uur of zes komen in enkele café's in Als emberg, Beersel en Nijvel mannen bijeen om te bespre ken welke punten ze die avond in de gaten zullen hou den. Ze dragen onveranderlijk een long rifle, een geweer dat wettelijk maar één beperking kent en dat is dat het 's avonds niet over straat meegedragen mag worden. Maar de man nen, die de paar burgerwach ten hebben geformeerd, heb ben lak aan die beperking. Ze zullen het wapen gebruiken als de bende van „de gekke doders" hun pad kruist. In de wapenhandels van de Zuidbrusselse gemeenten is het nog nooit zo druk geweest. Ze raken soms zelfs uitver kocht, zo snel gaat de handel in vuurwapens. Na zeven uur 's avonds voelen de inwoners in de zuidelijke randgemeen ten niets meer voor winkelen. De angst ervoor is te groot. Die angst is de grote zorg van de procureur des konings, Francis Poelman. Hij is er voor tachtig procent van over tuigd dat de bende van „de gekke doders" verantwoorde lijk is voor tien koelbloedige moorden, gepleegd tijdens overvallen op panden waar geld te halen valt. „De mensen moeten gekalmeerd worden", vindt Poelman. „Men is vooral in de streek rond Nijvel rade loos geworden. Iedereen koopt er vuurwapens. Gewone, nor maal ongevaarlijke inbrekers lopen de kans dat ze bij de minste onhandigheid neerge schoten worden. Laten men sen in hemelsnaam hun koel bloedigheid bewaren." Vol gens Poelman is het bijna ze ker dat de bende geen nauwe relaties onderhoudt met de on derwereld: „Misschien zijn het wel amateurs." Maar als zij wel onderdeel uitmaken van „het milieu", dan is er echt Ex-minister Sariman Dat is de „praktische conclusie" van de voorzit ter van de vaste kamercommissie voor ontwik kelingssamenwerking, drs. H. Aarts (CDA), na het uit de anonimiteit treden van de schrijver van „De Decembermoorden". Theoretisch wil Aarts nog een mogelijkheid open laten voor het geval het regime „tot inkeer" komt, maar in de praktijk zegt hij daar geen rekening meer mee te houden. Stoer en charmant Tijdens de modeweek in Parijs was het gis teren de beurt aan Guy Laroche. Voor de zomer van 1984 pre senteerde hij een wit te blazer boven een marineblauwe broek met omslag. Een zij den sjaal in turqoise, blauw en rood en een witte „zuidwester" completeerden het geheel, (foto links bo ven) Voor de wat moderne vrouw bracht Girbaud een groene leren broek met bijpassend jasje en daaronder een gewaagd zwart T- shirt. (rechts boven) De Japanner Shimada greep terug naar de kokerrok. Deze man nequin presenteert een nogal stoere com binatie, bestaande uit een katoenen rok met daarboven een heren-t overhemd met strop das. (Foto rechts on der) Charmant was de avondjapon van Jac queline de Ribes. Het asymmetrische ont werp van de stof met zwart, wit, blauwe ver lenen de japon een apart cachet, (foto links onder)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13